Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

Grădiniță de 1,89 milioane de lei pentru 24 de copii

Unde se duc banii publici când se duc?

Grădiniță de 1,89 milioane de lei pentru 24 de copii

Comun Colelia a accesat prin PNDL2 1,89 milioane de lei pentru reabilitarea grădiniței din sat. Între timp, copiii nu au mai avut răbdare, au crescut și s-au dus la școală. Acum grădinița e aproape gata. Directoarea școlii, Elena Neagoe spune că va transforma grădinița într-o școală mixtă. Primarul Niță Nichita spune că în sălile de clasă goale se vor amenaja «spații de joacă moderne». Adevărul, numai Dumnezeu și Experience Com, firma care lucrează la toate investițiile din comună, îl știu...

După 16 ani de făcut nimic Niță Nichita e primar la Colelia de la facerea comunelor. Adică... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2020, 09:50 (12381 vizualizări - 7 comentarii)

ANCHETĂ

Comuna Miloșești schimbă sursa de apă nepotabilă

ADI Ialomița cheltuie banii publici inutil

Comuna Miloșești schimbă sursa de apă nepotabilă

În luna ianuarie 2020, administrația locală din Miloșești a inaugurat o nouă sursă de apă nepotabilă. Evenimentul a avut loc în prezența oficialilor județeni și a reprezentanților Asociației de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița, intermediarul finanțării proiectului. Valoarea investiției se ridică la 287125 de lei, bani asigurați din bugetul Consiliului Județean Ialomița.

Inginerii administrative cu bani publici
În ultimii 2 ani, administrația jude­țeană a alocat 10 milioane de lei pentru investiții punctuale la nivelul localităților județului. Fondurile au fost gestionate prin... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2020, 09:50 (9917 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

ANCHETĂ

100000 de euro pentru o toaletă și o centrală termică nefuncționale

«Sunt mulțumit de ce am făcut, chiar dacă nu se vede nimic!»-Marian Zamfir, primar Maia

100000 de euro pentru o toaletă și o centrală termică nefuncționale

bonus: La Maia morții semnează procese-verbale de recepție a lucrărilor

În anul 2016, administrația din comuna Maia a accesat, prin intermediul PNDL1, o investiție în valoare de 100000 de euro pentru mo­dernizarea unui corp de clădire în curtea școlii din localitate. La 2 ani și jumătate de la în­ceperea lucrărilor, investițiile sunt sistate, iar primarul Marian Zamfir este cercetat de către Poliția Urziceni ca urmare a unei sesizări a Prefec­turii Ialomița. În urmă rămân 200 de copii care tremură în frig de mai bine de 2 ani, cheltuieli nejustificate de 100000 de euro și falsuri groso­lane ale documentelor în baza cărora s-au făcut aceste investiții. A, era să uităm! Și o toaletă și o centrală termică care n-au funcționat niciodată, deși procesele-verbale de recepție... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2020, 09:55 (12371 vizualizări - 3 comentarii)

ANCHETĂ

Patronul fostului Club «Beirut» din Constanța, consultat la Spitalul Județean Slobozia înainte de a fugi din țară

Patronul fostului Club «Beirut» din Constanța, consultat la Spitalul Județean Slobozia înainte de a fugi din țară

Ancheta privind fuga din țară a controversatului afacerist din Constanța, George Karam, i-a adus pe polițiștii care investighează cazul la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Potrivit unor acte medicale, patronul fostului club «Beirut» din Constanța, care a luat foc în aprilie 2014, a fost consultat în Policlinica unității medicale din Slobozia înainte de dispariție. Surse judiciare susțin faptul că omul de afaceri a încălcat prevederile controlului judiciar emis de instanță pe numele său, refuzând să anunțe polițiștii de la malul mării că va ajunge la Spitalul Slobozia. George Karam a fost condamnat la 8 ani și o lună de închisoare cu executare în dosarul privind incendiul produs la clubul... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2019, 10:10 (11051 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Mărturii din orașul condamnaților (IV)

Piața de etnobotanice a Sloboziei

Mărturii din orașul condamnaților (IV)

EXCLUSIV: drept la replică al DIICOT-BT Ialomița. Dealerul OACHE a fost arestat!

Într-un oraș aparent liniștit precum Slobozia, fenomenul traficului și consumului de droguri pare a fi ceva greu de imaginat. Realitatea a demonstrat însă altceva. Sub numele de «Mărturii din orașul condamnaților», câteva anchete publicate de ziarul nostru au scos la iveală faptul că pe străzile din Slobozia se vând și se consumă droguri, fără ca cineva să ia măsuri. Bazate pe mărturiile exclusive făcute de părinții unor tineri consumatori de droguri din oraș, respectivele anchete au scos la lumină indife­rența cu care autoritățile competente tratează această problemă. Marele pericol îl reprezintă așa-zisele etnobotanice, droguri preparate sintetic care conțin, printre altele, otravă... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2018, 19:35 (28766 vizualizări - 41 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Mărturii din orașul condamnaților (III)

Mărturii din orașul condamnaților (III)

Mama lui Florin nu mai are liniște de un an de zile. Băiatul ei s-a îndrăgostit de o... «drogată». Tot etnobotanice. Pentru bani de drog, prietena lui Florin face orice! Iar Florin face orice pentru ea... Fură din casă, chiulește de la școală... Acasă, Florin povestește că prietena lui se va lăsa... Marian are 18 ani. A fost la un majorat de vară. Acolo a fumat prima dată. De rușine, pentru că altfel grupul l-ar fi ex­clus... Nu mai știe cum a ajuns acasă. Dacă știi persoana potrivită, poți cumpăra «ciocolată». «Ciocolata» e hașis amestecat cu ceva tutun. Și dracu’ mai știe ce! «Ciocolata» e pentru elevii săraci. Dacă ai bani, cumperi ecstasy. O doză e 50 de lei, dar merită. Pentru gagici, cumperi... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2018, 10:55 (17808 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Mărturii din orașul condamnaților (II)

Lumea lui OACHE, dealerul orașului

Mărturii din orașul condamnaților (II)

Andrei are 23 de ani și trage din pungă... Vrea să ajungă la «Românii au Talent» să le arate tuturor ce mușchi are de când merge la sala de forță. Dar Andrei de-abia mai merge... Vecinii spun că a fost un copil bun, e și acum, iar mama lui a luptat mult ca să îl scape de droguri. A pierdut bătălia. «Trasul din pungă» e ultima etapă... E dincolo de otrava pentru șobolani, de acetonă și ceai de nalbă albă și crack, e dincolo de etnobotani­cele de 5 lei ale lui OACHE. E ultima stație! Și pentru Andrei, ziarul nostru continuă seria mărturiilor făcute de către părinții consumatorilor de droguri din oraș. Și o va face atâta timp cât părinții vor cere ajutor și sprijin din partea comunității! Până când... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2018, 10:50 (21823 vizualizări - 21 comentarii)

ANCHETĂ

Mărturii din orașul condamnaților

Piața de etnobotanice a Sloboziei

Mărturii din orașul condamnaților

Slobozia este de mai bine de 10 ani o piață pentru droguri și substanțe derivate. Ketamină cristalizată, hașiș, marijuana, accidental cocaină... Dar adevăratul pericol îl reprezintă așa-zisele «etnobotanice» realizate artizanal. Cu numai 5 lei, orice adolescent poate avea acces la acest tip de substanțe care conțin otravă pentru șobolani, acetonă, ceai de nalbă albă și crack cumpărat de pe internet, din Anglia. Totul se întâmplă în cvasianonimat, sub ochii îngăduitori ai autorităților, care susțin că «cele 30 de grame comercializate zilnic la Slobozia nu reprezintă un motiv de îngrijorare...». În aceste condiții, ziarul nostru a decis să publice declarațiile părinților a trei consumatori... [citește_tot_articolul]

16 August 2018, 12:40 (34767 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

ANAF cere redeschiderea anchetei privind infracțiuni economice și falsuri în cazul defunctei ULTEX SA Țăndărei

După 8 ani

ANAF cere redeschiderea anchetei privind infracțiuni economice și falsuri în cazul defunctei ULTEX SA Țăndărei

O  solicitare a Agenției Naționale de Administrare Fiscală, prin Direcția Generală Regională a Finanțelor Publice Ploiești (DGRFP) privind redeschiderea unei anchete vechi de 8 ani, scoate la lumină detalii despre dezastrul financiar care a provocat falimentul firmei ULTEX SA Țăndărei. Plimbat între Parchete și clasat filă cu filă, dosarul penal are în prim plan o serie de infracțiuni economice și falsuri, comise de Vasile Nițescu, fostul administrator al ULTEX SA Țăndărei, susținut de câțiva apropiați din anturajul său. Inspectorii ANAF-DGRFP cer refacerea integrală a urmării penale pentru că «propunerile de clasare au fost adoptate în baza unor cercetări incomplete, fără administrarea unui probatoriu care să contureze în mod cert o situație de fapt»... [citește_tot_articolul]

14 Mai 2018, 10:50 (16338 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Coșmarul continuă la Slobozia

Haznaua publică din Cartierul Gării Noi

bonus: Dacă sesizezi DSP ești un dobitoc!

Lucrările de racordare la rețeaua de canalizare din Cartierul Gării Noi au transformat zona într-o hazna publică. Proprietarii din zonă reclamă faptul că apa menajeră din casele lor este repompată pe terenul viran din imediata vecinătate a străzii Dropiei. Situația durează de mai bine de o lună și reprezintă un pericol pentru sănătatea populației. Primăria Slobozia a refuzat să ofere public un punct de vedere referitor la această situație. Potrivit datelor oficiale, rețeaua de canalizare din Cartierul Gării Noi ar fi trebuit recepționată din primăvara anului 2017...

Inconștiență criminală a autorităților... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2018, 10:20 (17335 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

«Demolarea» podului de la Dridu a costat 2,5 milioane de lei

Investițiile Consiliului Județean Ialomița

«Demolarea» podului de la Dridu a costat 2,5 milioane de lei

De 4 ani, Consiliul Județean Ialomița încearcă să reabiliteze podul peste râul Prahova, din zona localității Dridu. Demersurile au eșuat, în final obiectivul fiind complet distrus! Pentru «demolarea» podului, care deservea peste 10 mii de oameni din zona de Vest a Ialomiței, administrația  județeană a cheltuit 2,5 milioane de lei. Din septembrie 2017, Consiliul Județean Ialomița a început noi demersuri în privința finalizării investiției. De această dată, lucrările costă mai mult, iar termenul de execuție s-a prelungit.  Concret, de la 2,7 milioane de lei, cât și-a asumat să plătească în 2015 pentru construcția podului de la Dridu, Consiliul Județean Ialomița va cheltui acum 8 milioane... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2017, 09:45 (11245 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Deturnare de fonduri marca «Iusein Iuksel»

Cutremur administrativ la Fierbinți-Târg

Deturnare de fonduri marca «Iusein Iuksel»

bonus: Drept la replică

Rezultatul alegerilor locale parțiale de la Fierbinți-Târg a avut drept consecință trecerea administrației locale de sub controlul PSD sub cel al PNL. După un an și mai bine de guvernare însă, problemele cu care se confruntă administrația rămân insurmontabile. Un control recent al Gărzii de Mediu Ialomița s-a soldat cu o sancțiune contravențională de 10 mii de lei, iar moștenirea lăsată de ex-primarul Iusein Iuksel riscă să blocheze activitatea Primăriei. Noul edil local, Dobrică Pârvu, declară că face eforturi pentru normalizarea situației și cere sprijin autorităților județene. «Locuitorii orașului Fierbinți au dreptul la o viață normală, indiferent cine conduce Primăria! Nu dorim decât să rezolvăm... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2017, 10:45 (13464 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Primarul Cristinel Lambru blochează o investiție de 6,2 milioane de euro

Acuzații de incompetență administrativă la Gura Ialomiței

Primarul Cristinel Lambru blochează o investiție de 6,2 milioane de euro

3 comune din Ialomița, respectiv Mihail Kogălniceanu, Giurgeni și Gura Ialomiței, riscă să returneze o invesțiție de 6,2 milioane de euro realizată cu fonduri europene! Investiția a avut drept scop reabilitarea sistemului de alimentare cu apă al localităților, însă nu a obținut din partea Direcției de Sănătate Publică autorizația sanitară de funcționare. Principalul vinovat pentru blocajul creat este considerat Cristinel Lambru, primarul comunei Gura Ialomiței. Următorul termen scadent pentru investiție este luna septembrie a acestui an...

Istoria unui proiect european
Investiția... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2017, 19:40 (14169 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

4500 de ialomițeni au fost transformați în «bolnavi închipuiți»

Țeapă de manual în sistemul sanitar

4500 de ialomițeni au fost transformați în «bolnavi închipuiți»

Un dosar penal instrumentat de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița scoate la iveală maniera în care un medic de familie din Țăndărei, împreună cu doi farmaciști din comuna Mihail Kogălniceanu, au reușit să fraudeze bugetul Sănătății ialomițene. Cercetările anchetatorilor au scos la iveală faptul că medicul Carmen Lăcureanu, împreună cu farmaciștii Mariana Pandrea și Cristian Pandrea, s-au folosit de CNP-urile a 4500 de ialomițeni pentru a prescrie și elibera ilegal rețete. Cazul a ieșit la iveală după ce oamenii au fost somați de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița să returneze fondurile aferente tratamentelor de care au beneficiat fără drept... În urma cercetărilor... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2017, 18:40 (19446 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

În Ialomița, agricultura ecologică se practică pe hârtie

Ministerul Agriculturii confirmă

În Ialomița, agricultura ecologică se practică pe hîrtie

firma consilierului județean PSD Viorel Nica, obligată să ramburseze peste 1 milion de euro subvenții încasate necuvenit

Ministerul Agriculturii îi acuză pe unii dintre fermierii ialomițeni de practici ilegale în ceea ce privește înființarea de culturi agricole ecologice. Este un subiect pe care ziarul nostru l-a mai dezbătut, atrăgînd atenția asupra neregulilor înregistrate. Revenind, în urma unui control demarat în luna mai 2016 pe raza județului de către firme specializate, specialiștii Ministerului Agriculturii au descoperit faptul că peste 4000 de hectare pe care ar fi fost înființate culturi de grîu, orz sau soia, certificate drept ecologice, erau în realitate exploatate în mod convențional, aplicîndu-se asupra acestora tratamente cu pesticide sau îngrășăminte chimice. În acest sens, au fost adoptate măsuri... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2016, 10:50 (15312 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Agricultura ecologică se practică doar pe hârtie

În Ialomița

Agricultura ecologică se practică doar pe hîrtie

Fermierii din Ialomița au transformat agricultura ecologică într-un mit. În realitate, puține dintre suprafețele pe care au fost înființate culturi bio corespund criteriilor impuse de Ministerul Agriculturii în domeniu. Problemele se întîlnesc în cazul culturilor întinse pe suprafețe mari, care depășesc 100 de hectare. În urma controalelor s-a constatat faptul că, în aceste cazuri, plantele erau supuse tratamentelor chimice. Recent, inspectorii din cadrul Direcției pentru Agricultură Ialomița au aplicat amenzi de 45 mii de lei pentru abateri de la legislație. Motivele pentru care fermierii continuă să practice agricultură ecologică în aceste condiții sînt generate de prețul ridicat cu care se... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2016, 22:05 (13501 vizualizări - 2 comentarii)

ANCHETĂ

Ștefan Ghibanu «căpușează» Consiliul Județean Ialomița

Curtea de Conturi confirmă oficial

Ștefan Ghibanu «căpușează» Consiliul Județean Ialomița

Un raport al Curții de Conturi Ialomița constată un prejudiciu de 577 mii de lei în dauna Consiliului Județean Ialomița. Potrivit informațiilor prezentate, SC Drumuri și Poduri SA, firmă aflată în subordinea instituției, ar fi prejudiciat bugetul Consiliului Județean Ialomița... Reamintim că această firmă este condusă de peste 10 ani de către Ștefan Ghibanu, societatea supraviețuind din contractele asigurate de administrația județeană.

Un prejudiciu asumat
Controlul Curții de Conturi Ialomița a vizat, printre altele, contractul de execuție de lucrări pentru modernizarea a 13 kilometri... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2016, 16:55 (17266 vizualizări - 14 comentarii)

ANCHETĂ

Dosarul «Apa lui Ionașcu», redeschis de DNA

Alegeri locale la Slobozia

Dosarul «Apa lui Ionașcu», redeschis de DNA

Gabi Ionașcu visează la încă un mandat de primar al Sloboziei, fiind candidatul desemnat de UNPR Ialomița pentru a recandida la această funcție. Din această postură, același Gabi Ionașcu speră să-și reconvingă concetățenii să-l voteze... Pe de altă parte, cu aproape 7 ani în urmă, către DNA-Biroul Teritorial Slobozia, condus la acel moment de fostul prim procuror Dumitru Cristudor, era declinat dosarul «Apa lui Ionașcu». Cel în care fostul edil era acuzat de «abuz» și «neglijență în serviciu»... Potrivit unor surse, ancheta a fost însă blocată chiar de prim procurorul Dumitru Cristudor, fostul șef al DNA Slobozia, după ce acestuia i-a fost facilitată obținerea a 9320 mp de teren. Terenul în cauză... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2016, 22:55 (33394 vizualizări - 33 comentarii)

ANCHETĂ

Țeapă de 170 milioane de lei pentru «O viață de calitate...»

Pe bani europeni

Țeapă de 170 milioane de lei pentru «O viață de calitate...»

Pentru 6000 de lei, 50 de femei din județul Ialomița au declarat pe proprie răspundere faptul că sînt victime ale violenței domestice. Totul cu acordul Departamentului pentru Egalitatea de Șanse între Femei și Bărbați al Ministerului Muncii, în parteneriat cu Academia Națională de Informații «Mihai Viteazul» din București, care au implementat un proiect cu finanțare europeană, în scopul reducerii acestui fenomen. În realitate este vorba despre fraudarea națională a 170 milioane de lei, printr-o metodă ingenioasă. În Ialomița, procurorii Parchetului Județean au demarat deja o anchetă privind maniera în care a fost implementat acest proiect.

Fraudă în sistem integrat... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2016, 18:10 (17731 vizualizări - 6 comentarii)

ANCHETĂ

Consiliul Județean Ialomița, din nou în vizorul DNA

Prejudiciu estimat la 1,1 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița, din nou în vizorul DNA

Oficialii Consiliului Județean Ialomița sînt vizați de o nouă anchetă a Direcției Naționale Anticorupție. De această dată, procurorii DNA au fost sesizați de auditorii Camerei de Conturi Ialomița. În urma controlului efectuat în 2015 s-a descoperit faptul că, printr-o serie de acte adiționale, oficialii Consiliului Județean Ialomița au prelungit ilegal o serie de contracte de concesiune. Respectivele documente vizează suprafața de 1300 hectare teren din zona Giurgeni-Vlădeni-Gura Ialomiței, aflate în patrimoniul privat al Consiliului Județean. Ilegalitatea constă în aceea că prelungirea concesiunilor s-a făcut fără ca decizia să fie prevăzută expres printr-o nouă Hotărîre de Consiliu Județean... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2016, 19:25 (22314 vizualizări - 44 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
297 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Reținut pentru încălcarea ordinului de protecție

Marți, 21 februarie a.c., polițiști din Fetești au reținut pentru 24 de ore un bărbat, de 36 de ani, din Fetești, bănuit de săvârșirea infracțiunilor de «încălcarea măsurilor dispuse prin ordinul de protecție ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2023, 16:20
(13168 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Cursuri de prim ajutor

IJJ Ialomița: Cursuri de prim ajutor

Jandarmii din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au participat miercuri, 22 februarie a.c., la activitățile de instruire susținute de paramedici din cadrul Inspectoratului pentru Situații ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2023, 14:20
(5106 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: În ianuarie 2023 s-a rambursat TVA în valoare de peste 13,99 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat, în luna ianuarie 2023, conform selecției naționale, TVA în valoare de 13,99 milioane de lei ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2023, 14:00
(10793 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în localitatea Fierbinți-Târg!

RAJA Constanța va întrerupe furnizarea apei potabile în localitatea Fierbinți-Târg pentru executarea unor lucrări de reparații și mentenanță la nivelul Stației de Tratare și Pompare. În vederea efectuării ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2023, 11:40
(10105 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții ale procurorilor DIICOT în Ialomița și Buzău

Marți, 21 februarie a.c., procurorii din cadrul Structurii Centrale a DIICOT au efectuat 5 percheziții domiciliare pe raza județelor Ialomița și Buzău. Descinderile sunt organizate în cadrul unui dosar ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2023, 16:30
(22778 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Încasări de 98,41 milioane de lei la bugetul general consolidat, în luna ianuarie 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna ianuarie a anului 2023, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 98,41 milioane de lei, cu ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2023, 12:50
(10318 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: A fost aprobat un nou model al Formularului 205

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii plătitori de venituri cu regim de reținere la sursă a impozitului, precum și ale intermediarilor, rezidenți fiscali români ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2023, 13:00
(7973 vizualizări - 0 comentarii)


Luciu: S-a răsturnat cu mașina

Luciu: S-a răsturnat cu mașina

Pompierii din Țăndărei au intervenit sâmbătă, 18 februarie a.c., în cazul unui accident rutier produs pe raza localității Luciu. În urma evenimentului rutier au rezultat două victime, conștiente și cooperante ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2023, 17:30
(22630 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Luciu accident


Fierbinți-Târg: Acțiune preventivă desfășurată de polițiști

Fierbinți-Târg: Acțiune preventivă desfășurată de polițiști

Polițiștii Compartimentului Analiză și Prevenire a Criminalității au desfășurat joi, 16 februarie a.c., activități pentru siguranța on-line, prevenirea traficului de persoane, a delincvenței juvenile și ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2023, 17:30
(4295 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 11 ordine de protecție emise de polițiști în luna ianuarie 2023

În prima lună a acestui an, polițiștii au emis 11 ordine de protecție provizorii, 6 dintre acestea fiind transformate în ordine de protecție de instanțele de judecată. În aceeași perioadă, polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2023, 16:45
(17770 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 80 mii de lei aplicate de polițiști

În ultimele 24 de ore, polițiștii au fost solicitați să intervină la 60 de evenimente, dintre care 54 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112. Au fost sesizate 13 infracțiuni, dintre ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2023, 15:30
(14226 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în mai multe zone din Fetești!

În perioada 15 februarie 2023, orele 23,00-16 februarie 2023, ora 05,00, RAJA Constanța va întrerupe furnizarea apei potabile pentru realizarea unor lucrări de racordare a noilor conducte la sistemul centralizat ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2023, 11:50
(11631 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoț din locuințe, reținut de polițiști

Polițiștii din Fetești au identificat și reținut, pentru 24 de ore, un bărbat în vârstă de 43 de ani, bănuit de furtul unor obiecte de uz casnic din locuința unei persoane din Fetești. Astfel, duminică ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2023, 18:20
(4691 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pentru prevenirea migrației ilegale

Duminică, 12 februarie a.c., polițiștii din cadrul Biroului Imigrări Ialomița, în cooperare cu polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au desfășurat, pe DN2A, între Slobozia și Urziceni și DN21, între Slobozia ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2023, 18:10
(9900 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Iazu și Movilița

Sâmbătă, 11 februarie a.c., în jurul orelor 23,00, Detașamentul de Pompieri Slobozia a intervenit la un accident rutier în care a fost implicat un autoturism, cu patru persoane pasagere. Accidentul s-a ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2023, 16:30
(4505 vizualizări - 0 comentarii)


APIA dă startul Campaniei de informare pentru primirea Cererilor de Plată în anul 2023

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) demarează de luni, 13 februarie a.c., Campania de informare a fermierilor cu privire la primirea Cererilor de Plată în anul 2023, sub sloganul ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2023, 16:10
(16027 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la case din Ion Roată și Fetești

Incendii la case din Ion Roată și Fetești

Sâmbătă, 11 februarie, în jurul orelor 21,10, Detașamentul de Pompieri Urziceni a intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință în comuna Ion Roată. La locul evenimentului s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2023, 14:05
(22052 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Ajutor de stat de 73 de euro/cap vacă adultă

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că, până la data de 23 martie 2023 inclusiv, Centrele APIA primesc cereri de solicitare pentru schema de ajutor ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2023, 13:05
(10110 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Național al Agriculturii din România: «Manus-Scriptum. Manuscrise din colecția Muzeului Național al Agriculturii»

Muzeul Național al Agriculturii din România vernisează miercuri, 15 februarie 2023, expoziția «Manus-Scriptum. Manuscrise din colecția Muzeului Național al Agriculturii». Expoziția cuprinde manuscrise din ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2023, 12:20
(18326 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Apartament cuprins de flăcări

Amara: Apartament cuprins de flăcări

Pompierii din Slobozia au intervenit sâmbătă, 11 februarie a.c., cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă, o autoscară mecanică, o autospecială de descarcerare și un echipaj SMURD pentru lichidarea ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2023, 18:30
(4479 vizualizări - 2 comentarii)


DIICOT Ialomița: Arestați preventiv pentru «trafic de minori», «proxenetism» și «act sexual cu minori, în formă continuată»

Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Ialomița a dispus reținerea pentru o perioadă de 24 de ore a trei inculpați pentru săvârșirea infracțiunilor ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2023, 17:10
(19858 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,09%, rata șomajului la finalul lunii decembrie 2022

La sfârșitul lunii decembrie 2022, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3970 șomeri (din care 1908 femei), rata șomajului fiind de 5,09%, cu 0,67% peste ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2023, 13:40
(14181 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: 12070 permise de conducere, emise în 2022

Instituția Prefectului Ialomița: 12070 permise de conducere, emise în 2022

În anul 2022, Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Ialomița a emis12070 permise de conducere. Potrivit bilanțului activității instituției, anul trecut, proba ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2023, 13:30
(15454 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: 21 de percheziții domiciliare la Urziceni, Costești/Buzău și Afumați/Ilfov

În dimineața zilei de joi, 9 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au efectuat 21 de percheziții domiciliare pentru documentarea activității infracționale a unor persoane bănuite de săvârșirea infracțiunilor ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2023, 18:20
(10061 vizualizări - 6 comentarii)


AJFP Ialomița: Încasări de 1,125 miliarde de lei la bugetul general consolidat, în 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în perioada ianuarie-decembrie 2022, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 1,125 miliarde de lei ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2023, 17:50
(11358 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: În 2022 s-a rambursat TVA de peste 95,83 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în anul 2022, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 95,83 milioane de lei, cu ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2023, 16:10
(18002 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Balaciu și Axintele

Pompierii din Urziceni au intervenit, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, pentru lichidarea unui incendiu produs la o hală în comuna Balaciu. Au ars aproximativ 200 kg ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2023, 12:40
(4798 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 10 februarie 2023, termenul limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele impozabile, înregistrate în scopuri de TVA, care nu au depășit plafonul de scutire și care doresc să fie scoase din evidența persoanelor ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2023, 12:00
(14595 vizualizări - 0 comentarii)


Cocora: Locuință cuprinsă de flăcări

Cocora: Locuință cuprinsă de flăcări

Vineri, 3 februarie a.c., în jurul orelor 16,30, pompierii Slobozia au intervenit, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, pentru lichidarea unui incendiu produs la o locuință ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2023, 11:30
(13255 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cocora incendiu


Lăcusteni: Doi minori, victime ale unui accident rutier

Duminică, 5 februarie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit la un accident rutier în care a fost implicat un autoturism, cu trei persoane pasagere, în satul Lăcusteni. În urma evenimentului rutier ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2023, 10:00
(7787 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...