Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

Afacerea Agrofam Holding a fost protejată de Consiliul Județean Ialomița

Afacerea Agrofam Holding a fost protejată de Consiliul Județean Ialomița

Afacerile cu terenurile agricole aflate în domeniul public sau privat al Consiliului Județean ialomița au efect de bumerang. La un an de la suspendarea din funcție a lui Silvian Ciupercă pentru afacerea «Green Harvest», un nou scandal este pe cale să izbucnească. Declicul acestui nou scandal îl reprezintă decizia Consiliului Județean Ialomița de a transfera din domeniul privat al județului în domeniul public o suprafață de 3300 de hectare. Terenurile au fost exploatate de către firma Green Harvest, favorizată de fostul președinte al Consiliului Județean Ialomița, potrivit DNA, dar și de una dintre firmele lui Ștefan Poienaru, un client mai vechi al ziarului nostru, dedulcit de zeci de ani la fondurile... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2016, 20:15 (14821 vizualizări - 8 comentarii)

ANCHETĂ

EXCLUSIV: Dosar de MALPRAXIS uitat în sertarele Poliției

O mamă cu cinci copii își caută dreptatea

EXCLUSIV: Dosar de MALPRAXIS uitat în sertarele Poliției

În anul de grație 2014, un medic ginecolog al Spitalului Județean de Urgență Slobozia era acuzat de M.S., din Andrășești, de faptul că i-a lăsat copilul să-i moară în pîntece. Femeia a reclamat situația la Poliție, iar în baza plîngerii depuse a fost constituit un dosar penal. De atunci și pînă în prezent, ancheta bate pasul pe loc. Iar situația pare să rămînă neschimbată, pentru că raportul medico-legal, cea mai solidă probă în baza căreia a fost construit cazul, abundă de sincope. Documentul conține o serie de contradicții în ceea ce privește sexul copilului care a murit din cauza medicului ginecolog. În unele pasaje, specialiștii explică faptul că fătul decedat avea organe sexuale bărbătești... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2016, 20:05 (12755 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Azilul groazei de la Dridu, anchetat de autoritățile din Ialomița

Azilul groazei de la Dridu, anchetat de autoritățile din Ialomița

În urmă cu o săptămînă, ziarul Independent informa opinia publică despre soarta a 22 de bătrîni, internați într-un azil privat, amenajat pe raza localității Dridu, în curtea fostului CAP. Un control inopinat al Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița a scos la iveală faptul că vîrstnicii erau ținuți în frig și lăsați să facă foamea. Cazul este și mai interesant cu cît, potrivit oficialilor din cadrul Prefecturii Ialomița, nicio autoritate din Ialomița nu știa de existența azilului de la Dridu deși, potrivit legii, acestea trebuiau notificate! Mai mult, unitatea primea bani de la Direcția Generală de Asistență Socială și... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2016, 17:35 (12778 vizualizări - 12 comentarii)

ANCHETĂ

Slobozia: Afacerea «Groapa lui Stoica»

Slobozia: Afacerea «Groapa lui Stoica»

Investiția în reabilitarea Pieței Revoluției din Slobozia se apropie de final. Cu 30 de zile înainte de termenul limită, lucrarea este finalizată în proporție de sub 20%, restul lucrărilor urmînd a fi executate din fonduri proprii «fără a se restitui ceea ce s-a decontat pînă la 31.12. 2015» după cum precizează un document oficial al Primăriei Slobozia. Precizăm că acestea sînt primele date oficiale referitoare la această investiție. Ele au fost furnizate de către Instituția Prefectului Ialomița, ca răspuns la o scrisoare deschisă adresată prefectului Gigi Petre de către fostul secretar al județului, Constantin Stoenescu. Scrisoarea deschisă a fost publicată în ziarul Independent... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 17:05 (13427 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Slobozia: Clădirile din Bazarul Municipal, «DESFIINȚATE»

Slobozia: Clădirile din Bazarul Municipal, «DESFIINȚATE»

În urmă cu 3 luni, Primăria Slobozia a permis concesionarilor din Bazarul Municipal să construiască ilegal, în baza unor autorizații pentru «construcții provizorii». Independent a consemnat situația determinînd intervenția oficialilor Inspectoratului de Stat în Construcții. În urma controlului, Inspectoratul în Construcții Ialomița a cerut Primăriei Slobozia «adoptarea măsurilor legale de încadrare în documentația de urbanism (...) sau desființarea lucrărilor executate».

Povestea unei ilegalități flagrante... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2015, 23:10 (9426 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Episcopia Sloboziei și Călărașilor, în topul național al eparhiilor BOR

Județ sărac, biserică bogată

Episcopia Sloboziei și Călărașilor, în topul național al eparhiilor BOR

Episcopia Sloboziei și Călărașilor ocupă un onorant loc 3 în topul celor mai bogate eparhii (arhiepiscopii și episcopii) din România. Potrivit unei monitorizări realizate de către «Forbes România», excedentul bugetar al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor se ridică la peste 3,2 milioane de lei, adică  puțin peste 720 mii de euro. Dincolo de senzaționalul acestor cifre se ascunde însă o poveste care începe în 2009, o dată cu întronizarea Prea Sfințitului Vincențiu, actualul episcop al acestei eparhii. Independent a urmărit evoluția financiară a acestei eparhii de-a lungul ultimilor 5 ani și este în măsură să vă creioneze o imagine detaliată... [citește_tot_articolul]

27 August 2015, 20:55 (30510 vizualizări - 55 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Urban SA are datorii de 25 milioane de lei

Furnizorul serviciului de apă moare, dar nu predă gestiunea

Urban SA are datorii de 25 milioane de lei

După 10 ani de la preluarea societății de către Valentin Cilibeanu&Comp., Urban SA are debite de 25 milioane și se confruntă cu iminenta perspectivă a dizolvării. Situația a fost prezentată consilierilor municipali din Slobozia în cadrul Adunării Generale a Acționarilor de miercuri, 10 iunie 2015. «Soluția pentru redresarea societății o reprezintă eșalonarea datoriilor. Avem nevoie de măsuri rapide ca să nu ne vedem puși în fața unui fapt împlinit!» a declarat, pentru Independent, directorul Urban SA, Valentin Cilibeanu.

Urban se află în pragul dizolvării... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2015, 23:35 (11307 vizualizări - 6 comentarii)

ANCHETĂ

Groapa de 37 milioane de lei din Piața Revoluției (II)

Primarul Stoica are deja un țap ispășitor: «Elena Neagu de la Sindicate a întîrziat lucrările cu 3 luni!»

Groapa de 37 milioane de lei din Piața Revoluției (II)

Elena Neagu, președintele UJSL Ialomița: «Administrația locală nu a dorit să identifice o soluție»

Groapa din Piața Revoluției reînvie un scandal public declanșat în anul 2011. Primarul Alexandru Stoica a acuzat-o public pe Elena Neagu, președintele Uniunii Județene a Sindicatelor Libere Ialomița, pentru blocarea acestui proiect. Primarul Sloboziei își bazează acuzațiile pe un document emis de către Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice prin care se confirmă că UJSLI «nu are drept de proprietate asupra terenului» aflat în litigiu. «Doamna Neagu nu are niciun drept de administrare a patrimoniului fostului UJSL, ilegal administrat pînă acum!» a declarat primarul Alexandru Stoica pentru Independent.
Istoria prescurtată a unui litigiu... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2015, 10:35 (13356 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Anchetă la Inspectoratul Școlar Județean Ialomița pe proiectele PHARE

Polițiștii caută materiale didactice cumpărate cu bani europeni

Anchetă la Inspectoratul Școlar Județean Ialomița pe proiectele PHARE

În perioada 2004-2009, un număr de 15 unități de învățămînt din Ialomița au beneficiat de finanțări pe proiecte PHARE Tvet, pentru dotarea cu materiale didactice. Modul în care au fost utilizate echipamentele achiziționate cu bani europeni face obiectul unei anchete demarată de polițiștii ialomițeni. Ceea ce încearcă acum să descopere oamenii legii au relatat reporterii Independent în urmă cu 3 ani. La data respectivă, Independent dezvăluia faptul că mai multe obiecte de inventar, constînd în utilaje agricole pe care școlile ialomițene le-au primit prin derularea unor programe europene PH... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 20:20 (15266 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Procurorii Anticorupție cer anularea diplomelor de Bacalaureat obținute ILEGAL!

DNA tulbură «apele liniștite» ale învățămîntului ialomițean (II)

Procurorii Anticorupție cer anularea diplomelor de Bacalaureat obținute ILEGAL!

Scandalul public iscat de trimiterea în judecată a celor 17 profesori ialomițeni în dosarul «Mită la BAC 2012» se adîncește. Pe lîngă condamnarea la pedepse cu închisoarea a cadrelor didactice acuzate de fraudarea sesiunii iunie-iulie a Bacalaureatului din urmă cu 3 ani, procurorii Anticorupție cer judecătorilor să anuleze toate diplomele eliberate elevilor care au plătit pentru a promova examenul! În această situație sînt peste 100 de candidați, mulți dintre ei fiind în ultimul an de facultate. Totul depinde acum de judecătorii Tribunalului Ialomița, instanță căreia i-a fost repartizat spre judecare dosarul care a cutremurat din temelii învățămîntul ialomițean.

DNA încearcă să facă dreptate... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2015, 19:55 (25695 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Directori-inculpați, în fruntea școlilor din județ

DNA tulbură «apele liniștite» ale învățămîntul ialomițean (I)

Directori-inculpați, în fruntea școlilor din județ

La sfîrșitul anului precedent, un comunicat de presă al Direcției Naționale Anticorupție anunța finalizarea cercetărilor în dosarul «Mită la BAC 2012». Cu această ocazie, procurorii de la București au trimis în judecată 17 profesori ialomițeni acuzați că au fraudat prima sesiune a Bacalaureatului, desfășurată cu 3 ani în urmă. Ancheta scoate însă la iveală o situație fără precedent. Printre numele dascălilor-inculpați se regăsesc și unii profesori care la începutul anului școlar în curs au fost numiți în funcții de conducere! Este vorba despre directorii Liceelor Teoretice «Carol I» și «Paul Georgescu», din Fetești și Țăndărei, și Școlii Generale «Aurel Vlaicu» Fetești. În timp ce oficialii formațiunilor... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2015, 19:40 (24406 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Ștefan Poienaru, suspect de «evaziune fiscală» și «fapte de corupție»

Organele de control confirmă

Ștefan Poienaru, suspect de «evaziune fiscală» și «fapte de corupție»

Latifundiarul Ștefan Poienaru a intrat din nou în atenția organelor de anchetă. O serie de sesizări venite din partea Agenției Județene a Finanțelor Publice Ialomița, precum și a Direcției de Luptă Antifraudă confirmă faptul că, prin ilegalitățile comise prin intermediul firmelor sale, Ștefan Poienaru s-a «pricopsit» cu noi dosare penale. În acest sens, instituțiile amintite îl suspectează pe cel mai mare agricultor al Bărăganului de «evaziune fiscală» și «fapte de corupție». Cercetările în aceste noi cauze care-l vizează pe fermier sînt în diferite stadii.

Tranzacții fictive cu motorină subvenționată... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2014, 10:20 (15047 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Silvian Ciupercă arendează Ialomița la 25 de euro/hectar

Afacerea Green Harvest (II)

Silvian Ciupercă arendează Ialomița la 25 de euro/hectar

În urmă cu o săptămînă, în plin scandal public generat de anchetarea de către DNA a președintelui Silvian Ciupercă, republicam un articol legat de trucarea, în vara acestui an, a unei licitații publice în favoarea Green Harvest. Revenim astăzi cu noi amănunte care vizează relațiile contractuale dintre această firmă și Silvian Ciupercă, în calitate de semnatar al unor contracte de concesiune încheiate în anul 2013. Potrivit informațiilor publice, în primăvara anului 2013 președintele Consiliului Județean Ialomița a prelungit cu încă 5 ani contractele de concesiune ale Green Harvest, la valoarea de 25 de euro/hectar!

Vizionarii administrației județene... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2014, 14:05 (21848 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Mitul Ciupercă a murit! Trăiască PSD!

Mitul Ciupercă a murit! Trăiască PSD!

Săptămîna precedentă, după 10 ani de mandat și în plină campanie electorală, Vasile Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița, a primit lovitura de grație. Deși a rămas în libertate, fără să aibă, deocamdată, vreo calitate în ancheta instrumentată de DNA, scandalul a zguduit din temelii poziția acestuia. Imaginea promovată obsedant de președintele PSD Ialomița, aceea de «cinstit și competent», s-a întors asupra lui, îngropîndu-l. La acest moment, deși rezultatele alegerilor par să îi ofere o poziție confortabilă, Silvian Ciupercă, pînă mai ieri liderul politic al județului, a ajuns la mila colegilor de partid și este păstrat în funcție «pînă la apariția unui moment oportun pentru înlăturarea sa discretă». Cel mai probabil, susțin surse din anturajul său, la momentul cînd acțiunea penală se va pune în mișcare și Silvian Ciupercă se va transforma în inculpat. Chiar și în cazul fericit (dar extrem de puțin probabil!) în care toate capetele de acuzare vor fi demontate, Silvian Ciupercă este deja istorie. El a devenit un mort-viu, dovada certă că modelul promovat de el este un eșec și garanția că PSD Ialomița nu a promovat și nu va promova niciodată «competența și cinstea». Veți spune, poate, că acestea sînt cuvinte mari, ori grele, ori nemeritate... Noi credem că nu! Iar timpul (și, mai ales, timpurile!) deja ne dau dreptate.... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2014, 17:40 (31261 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Avicola a încasat ilegal subvenții în valoare de 4 milioane de euro

Departamentul pentru Lupta Antifraudă îl «jumulește» pe Stănoiu

Avicola a încasat ilegal subvenții în valoare de 4 milioane de euro

De ani buni, Avicola Slobozia este sinonim cu succesul în afaceri pe o piață europeană extrem de competitivă. Anul acesta însă, firma a fost implicată într-un scandal public care i-a dinamitat poziția de lider. Mai mult, la acest moment, activitatea firmei face obiectul unei anchete a Departamentului pentru Lupta Antifraudă din cauza subvențiilor europene ilegale încasate de către firmă în cadrul Măsurii 215-«Plăți privind bunăstarea animalelor». Potrivit informațiilor noastre, valoarea prejudiciului s-ar ridica la 4 milioane de euro.

Paradisul Avicola, zguduit din temelii
«Avicola... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2014, 16:20 (35456 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Moșierul Poienaru a primit sprijin financiar ILEGAL pentru 1000 de hectare

DLAF confirmă ilegalitățile de la AGROFAM

Moșierul Poienaru a primit sprijin financiar ILEGAL pentru 1000 de hectare

După 20 de ani de tranziție în vestul sălbatic din Balta Ialomiței, latifundiarul Poienaru dă semne de oboseală. Imperiul agricol construit de domnia sa, legal sau mai puțin legal, este pe cale de a se dezintegra. Cu peste 10 milioane de euro datorii la stat și peste 100 de procese pe rol, Ștefan Poienaru își privește neputincios afacerea, aflată acum în pragul dezastrului. Ultima lovitură (după știința noastră, cel puțin) a fost aplicată în această primăvară de către Departamentul pentru Luptă Antifraudă, care a confirmat faptul că SC Agrofam Holding SRL «a obținut sprijin financiar ilegal». În aceste condiții, singura soluție pentru salvarea societății de la faliment o reprezintă vînzarea acesteia... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2014, 10:05 (15837 vizualizări - 8 comentarii)

ANCHETĂ

Ion «Tera» Tămârjan, CONDAMNAT la închisoare cu executare

Înalta Curte de Casație și Justiție a decis

Ion «Tera» Tămîrjan, CONDAMNAT la închisoare cu executare

După 4 ani de înfățișări și recursuri în instanță, procesul în care slobozeanul Ion «Tera» Tămîrjan este acuzat de «trafic de persoane» a ajuns la final. Instanța Supremă a dat un ultim verdict în cazul patronului agenției de modelling Star Models de la Slobozia. Înalta Curte de Casație și Justiție l-a condamnat pe «Tera» la executarea pedepsei cu închisoarea. El a fost adus luni dimineață la Penitenciarul Slobozia. Șansele ca acesta să-și ispășească pedeapsa în această închisoare depind acum de o comisie specială, care-i va analiza dosarul. Condamnat alături de Ion Tămîrjan este și Cornel Relu Costan, patronul agenției Diva Models din Constanța.

Dosarul «Sexgate cu politicieni și vip-uri»... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2014, 18:15 (20203 vizualizări - 8 comentarii)

ANCHETĂ

Licitație trucată pentru orezăriile concesionate de Consiliul Județean

În Ialomița, totul este posibil

Licitație trucată pentru orezăriile concesionate de Consiliul Județean

În primăvara acestui an, președintele Silvian Ciupercă a declarat că dezvoltarea culturilor de orez reprezintă «una dintre principalele priorități economice ale județului». La nicio săptămînă distanță, pe 1 aprilie 2014, instituția demara procedura de licitație pentru concesionarea prin licitație publică a 495 hectare de teren cu destinație orezărie în zona Giurgeni-Vlădeni. Joi, 19 iunie 2014, rezultatul licitației a fost contestat public de către consilierul județean Nicolae Sitaru. Administrația județeană a recunoscut că în componența firmelor care au participat la licitație există același acționariat, dar a precizat că «legea nu interzice acest lucru!».

De veghe în lanul de orez... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2014, 17:30 (23395 vizualizări - 21 comentarii)

ANCHETĂ

«Gaura neagră» a Consiliului Județean, un EȘEC

Lucrările la sala de spectacole cu «geometrie variabilă» întîrzie

«Gaura neagră» a Consiliului Județean, un EȘEC

Lucrările la sala de spectacole cu «geometrie variabilă» a Consiliului Județean Ialomița întîrzie nejustificat. Potrivit unor surse apropiate administrației județene, lucrările înaintează cu pași de melc și nu vor fi gata pînă la termenul avansat în primăvară de autorități. Pînă la acest moment, investiția a înghițit peste 3 milioane de lei. Numai în această primăvară, SC Concas Buzău a primit suma de 216,7 mii de lei pentru decontarea lucrărilor în curs. Valoarea finală a investiției este de 8,83 milioane lei!

Încet și foarte încet
Investiția în sala de spectacole cu «geometrie... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2014, 09:20 (10697 vizualizări - 5 comentarii)

ANCHETĂ

JAF FINANCIAR la Spitalul Slobozia

Camera de Conturi Ialomița a demonstrat

JAF FINANCIAR la Spitalul Slobozia

Cauza care duce la prăbușirea sistemului sanitar din Ialomița, din punct de vedere economico-financiar, este gestionarea frauduloasă a banilor pe care Ministerul de Resort îi acordă. Această ipoteză este demonstrată de Camera de Conturi Ialomița, ca urmare a rezultatelor ultimului control pe care oficialii instituției l-au realizat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Salarii plătite necuvenit, meditații particulare suportate din banii unității, deconturi pentru chirii și plimbări în străinătate din bugetul spitalului și contracte de sute de mii lei încheiate în urma unor licitații trucate. Aceste abateri s-au petrecut, potrivit Camerei de Conturi Ialomița, între anii 2011-2013, cînd spitalul... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2014, 15:20 (14331 vizualizări - 14 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
273 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița are un nou prim adjunct

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița are un nou prim adjunct

De la 1 decembrie 2014, Jandarmeria Ialomița are un nou prim adjunct. Este vorba despre Răzvan Salaoru, unul dintre militarii instituției care s-a remarcat în numeroase acțiuni întreprinse în teatrele de ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2014, 10:40
(6170 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune de amploare a polițiștilor

Polițiștii rutieri ialomițeni, sprijiniți de colegii de la ordine publică, sub coordonarea Direcției Rutiere din cadrul IGPR, acționează în această săptămînă pentru prevenirea și combaterea accidentelor ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2014, 09:20
(4973 vizualizări - 0 comentarii)


Gîrbovi: Arestat preventiv după ce a bătut un polițist

Un agent de poliție din cadrul Postului de Poliție Gîrbovi a ajuns la spital după ce a fost bătut în timpul serviciului. Omul legii a fost chemat să aplaneze un conflict în incinta unui bar din localitate ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2014, 19:10
(5859 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Adolescentă de 17 ani, lovită pe trecerea de pietoni

Trecerile de pietoni sînt tratate cu indiferență de șoferi. A simțit-o pe pielea ei o adolescentă de 17 ani care a fost lovită de o mașină în timp ce traversa strada regulamentar. Cea care a produs accidentul ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2014, 16:50
(5216 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Fetești: A furat un gard!

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale de la Fetești au deschis un dosar penal pe numele unui tînăr, de 28 de ani, suspectat de faptul că ar fi sustras gardul de fier al unei gospodării ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2014, 15:40
(4720 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt gard


DSVSA Ialomița: Proprietarii de bovine depistate cu «bluetongue», despăgubiți de stat

Șase ialomițeni proprietari de bovine depistate cu «boala limbii albastre» au fost despăgubiți în urma demersurilor înaintate către Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2014, 14:20
(7053 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Copil de 14 ani, suspectat de furt

Un minor de 14 ani este cercetat de polițiști sub acuzația de furt calificat. El este principalul suspect într-o anchetă privind furtul de bani din cadrul unei societăți comerciale. Luat la întrebări de ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2014, 13:15
(4112 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


«Copilărie fără delincvență!» la Liceul de Arte Slobozia

Inspectoratul General al Poliției Române a demarat o campanie națională cu scopul prevenirii delincvenței juvenile. Acțiunea inițiată la București va fi implementată și în județul Ialomița. La nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2014, 12:25
(5232 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Invitație la vals», alături de artiștii Teatrului de Operetă «Ion Dacian»

Duminică 14 decembrie a.c., de la orele 17,00, locuitorii municipiului Slobozia sînt invitați la vals. Evenimentul se desfășoară la Casa de Cultură a Municipiului Slobozia, iar intrarea este liberă. Amfitrionii ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2014, 11:15
(4600 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 240 tone de produse, confiscate de inspectorii DSVSA Ialomița

Reprezentanții Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au efectuat mai multe controale pe linia constatării abaterilor privind normele de sănătate și bunăstarea animalelor ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2014, 10:05
(4244 vizualizări - 0 comentarii)


9 Decembrie-«Ziua Internațională Anticorupție»

Convenția Organizației Națiunilor Unite împotriva Corupției a stabilit, în urmă cu 11 ani, data de 9 decembrie ca fiind «Ziua Internațională Anticorupție». Semnată de România la data de 9 decembrie ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2014, 18:40
(3805 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: «Deschide ușa, creștine!»

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, Protopopiatul Urziceni organizează cea de-a XII-a ediție a Festivalului de Colinde Populare Românești «Deschide ușa ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2014, 18:05
(4521 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Patru tineri, cercetați penal după ce au aruncat cu pietre într-o dubă!

Patru tineri, cu vîrste cuprinse între 16 și 19 ani, din comuna Bordușani, sînt cercetați de polițiști sub aspectul comiterii infracțiunii de distrugere. În fapt, cei în cauză sînt bănuiți că, în cursul ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2014, 17:50
(5489 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A furat bagaje dintr-un centru comercial!

O tînără de 34 de ani, din Urziceni, este cercetată de polițiștii de Investigații Criminale, fiind bănuită că ar fi sustras bagaje ce conțineau bunuri în valoare de 200 de lei, din locul special amenajat ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2014, 17:05
(4377 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


Platonești: Infractor încarcerat

Vineri, 5 decembrie 2014, polițiștii Secției Rurale Platonești au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2014, 16:25
(5595 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 74 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 8 decembrie 2014, sînt disponibile 74 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2014, 16:05
(4905 vizualizări - 1 comentariu)


«Sub zare de soare», Sărbătoarea Colindului la Slobozia

În folclorul românesc, Colindatul de Crăciun este cel mai important ciclu sărbătoresc popular tradițional, cel mai bogat și colorat prilej de manifestări folclorice. Deprinderea de a colinda, de a saluta ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2014, 15:20
(3711 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Nu a respectat barierele și a intrat cu mașina în locomotivă!

Duminică, 7 decembrie a.c., șoferul unui autoturism nu a respectat semnalele acustice și luminoase la trecerea la nivel cu calea ferată și a intrat în coliziune cu locomotiva unui tren de călători.  ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2014, 14:40
(4698 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Manasia accident


Urziceni: Două bătrîne, acroșate de un autoturism

Poliția a fost sesizată vineri, 5 decembrie a.c., cu privire la faptul că pe raza municipiului Urziceni s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a două persoane. Astfel, în timp ce două femei ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2014, 13:20
(4444 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


DSVSA Ialomița: Atenție la trichineloză!

«Statisticile arată că, cele mai multe cazuri de trichineloză la om apar în perioada sărbătorilor de iarnă, cînd, în mod tradițional, se taie un număr mare de porci crescuți în sistem gospodăresc, iar o ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2014, 12:15
(5017 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR: Prețurile Maximale pentru proiectele de servicii finanțate prin Măsura LEADER

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) va elabora o listă care va conține prețurile maximale pentru proiectele de servicii finanțate în cadrul Măsurii 19 LEADER din cadrul Programului Național ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2014, 21:05
(5581 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Articole pirotehnice, confiscate de polițiști

Peste 350 de articole pirotehnice au fost confiscate de polițiștii ialomițeni în cadrul acțiunii «Foc de artificii 2014-2015», două infracțiuni fiind constatate. Prin acțiunea «Foc de artificii» se urmărește ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2014, 18:40
(4623 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Un jandarm a găsit 300 de lei pe stradă și i-a predat Poliției

Vineri, 5 decembrie 2014, un subofițer jandarm din cadrul Detașamentului de Pază și Protecție Slobozia a găsit, în zona comercială «Casa Modei», suma de 300 de lei. Subofițerul i-a predat subofițerului ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2014, 17:30
(5294 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Doi tineri, cercetați pentru furturi din mașini și locuințe

Polițiștii feteșteni cercetează doi tineri, de 16 și 18 ani, ambii din Fetești, sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat. În fapt, tinerii sînt bănuiți că în cursul lunii noiembrie ar fi sustras ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2014, 16:15
(4619 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Arestat pentru «tentativă de omor»

În cursul zilei de joi, 4 decembrie a.c., polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au acționat pe raza comunei Bărbulești, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2014, 15:20
(8263 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Brașovean reținut după ce a condus fără permis și și-a ascuns identitatea

Polițiștii Biroului Poliție Rutieră Urziceni au reținut, pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, un bărbat, de 43 de ani, din județul Brașov. Cel în cauză a fost încarcerat în Centrul de Reținere ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2014, 14:05
(6586 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tînăr de 17 ani, reținut pentru tîlhărie. A smuls lănțișorul de la gîtul unui copil!

Un tînăr de 17 ani, bănuit că a smuls un lănțișor de aur de la gîtul unei persoane,  a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii de Investigații Criminale. Polițiștii Biroului de Investigații ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2014, 16:35
(5556 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție la Muzeul Agriculturii

Muzeul Național al Agriculturii din România vernisează expoziția «La pas prin lumea satului». Evenimentul se va produce miercuri, 10 decembrie 2014, expoziția reunind obiecte din toate colecțiile reprezentative ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2014, 13:20
(4144 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia Nouă: Și-a văzut tatăl murind

Un tînăr de 21 de ani a văzut cu ochii lui cum tatăl său, un bărbat de 53 de ani, din București, și-a pierdut viața. Cei doi se aflau în autoturismul pe care bărbatul îl conducea și au fost implicați într ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2014, 19:05
(4830 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: O zi fără eliberare de permise sau numere de înmatriculare

Joi, 4 decembrie 2014, activitatea Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor se suspendă între intervalele orare 7,00-10,00 și 15,00-17,30, ca urmare a întreruperii ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2014, 18:20
(5723 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...