Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

Afacerea Agrofam Holding a fost protejată de Consiliul Județean Ialomița

Afacerea Agrofam Holding a fost protejată de Consiliul Județean Ialomița

Afacerile cu terenurile agricole aflate în domeniul public sau privat al Consiliului Județean ialomița au efect de bumerang. La un an de la suspendarea din funcție a lui Silvian Ciupercă pentru afacerea «Green Harvest», un nou scandal este pe cale să izbucnească. Declicul acestui nou scandal îl reprezintă decizia Consiliului Județean Ialomița de a transfera din domeniul privat al județului în domeniul public o suprafață de 3300 de hectare. Terenurile au fost exploatate de către firma Green Harvest, favorizată de fostul președinte al Consiliului Județean Ialomița, potrivit DNA, dar și de una dintre firmele lui Ștefan Poienaru, un client mai vechi al ziarului nostru, dedulcit de zeci de ani la fondurile... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2016, 20:15 (14821 vizualizări - 8 comentarii)

ANCHETĂ

EXCLUSIV: Dosar de MALPRAXIS uitat în sertarele Poliției

O mamă cu cinci copii își caută dreptatea

EXCLUSIV: Dosar de MALPRAXIS uitat în sertarele Poliției

În anul de grație 2014, un medic ginecolog al Spitalului Județean de Urgență Slobozia era acuzat de M.S., din Andrășești, de faptul că i-a lăsat copilul să-i moară în pîntece. Femeia a reclamat situația la Poliție, iar în baza plîngerii depuse a fost constituit un dosar penal. De atunci și pînă în prezent, ancheta bate pasul pe loc. Iar situația pare să rămînă neschimbată, pentru că raportul medico-legal, cea mai solidă probă în baza căreia a fost construit cazul, abundă de sincope. Documentul conține o serie de contradicții în ceea ce privește sexul copilului care a murit din cauza medicului ginecolog. În unele pasaje, specialiștii explică faptul că fătul decedat avea organe sexuale bărbătești... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2016, 20:05 (12755 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Azilul groazei de la Dridu, anchetat de autoritățile din Ialomița

Azilul groazei de la Dridu, anchetat de autoritățile din Ialomița

În urmă cu o săptămînă, ziarul Independent informa opinia publică despre soarta a 22 de bătrîni, internați într-un azil privat, amenajat pe raza localității Dridu, în curtea fostului CAP. Un control inopinat al Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița a scos la iveală faptul că vîrstnicii erau ținuți în frig și lăsați să facă foamea. Cazul este și mai interesant cu cît, potrivit oficialilor din cadrul Prefecturii Ialomița, nicio autoritate din Ialomița nu știa de existența azilului de la Dridu deși, potrivit legii, acestea trebuiau notificate! Mai mult, unitatea primea bani de la Direcția Generală de Asistență Socială și... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2016, 17:35 (12778 vizualizări - 12 comentarii)

ANCHETĂ

Slobozia: Afacerea «Groapa lui Stoica»

Slobozia: Afacerea «Groapa lui Stoica»

Investiția în reabilitarea Pieței Revoluției din Slobozia se apropie de final. Cu 30 de zile înainte de termenul limită, lucrarea este finalizată în proporție de sub 20%, restul lucrărilor urmînd a fi executate din fonduri proprii «fără a se restitui ceea ce s-a decontat pînă la 31.12. 2015» după cum precizează un document oficial al Primăriei Slobozia. Precizăm că acestea sînt primele date oficiale referitoare la această investiție. Ele au fost furnizate de către Instituția Prefectului Ialomița, ca răspuns la o scrisoare deschisă adresată prefectului Gigi Petre de către fostul secretar al județului, Constantin Stoenescu. Scrisoarea deschisă a fost publicată în ziarul Independent... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 17:05 (13427 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Slobozia: Clădirile din Bazarul Municipal, «DESFIINȚATE»

Slobozia: Clădirile din Bazarul Municipal, «DESFIINȚATE»

În urmă cu 3 luni, Primăria Slobozia a permis concesionarilor din Bazarul Municipal să construiască ilegal, în baza unor autorizații pentru «construcții provizorii». Independent a consemnat situația determinînd intervenția oficialilor Inspectoratului de Stat în Construcții. În urma controlului, Inspectoratul în Construcții Ialomița a cerut Primăriei Slobozia «adoptarea măsurilor legale de încadrare în documentația de urbanism (...) sau desființarea lucrărilor executate».

Povestea unei ilegalități flagrante... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2015, 23:10 (9426 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Episcopia Sloboziei și Călărașilor, în topul național al eparhiilor BOR

Județ sărac, biserică bogată

Episcopia Sloboziei și Călărașilor, în topul național al eparhiilor BOR

Episcopia Sloboziei și Călărașilor ocupă un onorant loc 3 în topul celor mai bogate eparhii (arhiepiscopii și episcopii) din România. Potrivit unei monitorizări realizate de către «Forbes România», excedentul bugetar al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor se ridică la peste 3,2 milioane de lei, adică  puțin peste 720 mii de euro. Dincolo de senzaționalul acestor cifre se ascunde însă o poveste care începe în 2009, o dată cu întronizarea Prea Sfințitului Vincențiu, actualul episcop al acestei eparhii. Independent a urmărit evoluția financiară a acestei eparhii de-a lungul ultimilor 5 ani și este în măsură să vă creioneze o imagine detaliată... [citește_tot_articolul]

27 August 2015, 20:55 (30509 vizualizări - 55 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Urban SA are datorii de 25 milioane de lei

Furnizorul serviciului de apă moare, dar nu predă gestiunea

Urban SA are datorii de 25 milioane de lei

După 10 ani de la preluarea societății de către Valentin Cilibeanu&Comp., Urban SA are debite de 25 milioane și se confruntă cu iminenta perspectivă a dizolvării. Situația a fost prezentată consilierilor municipali din Slobozia în cadrul Adunării Generale a Acționarilor de miercuri, 10 iunie 2015. «Soluția pentru redresarea societății o reprezintă eșalonarea datoriilor. Avem nevoie de măsuri rapide ca să nu ne vedem puși în fața unui fapt împlinit!» a declarat, pentru Independent, directorul Urban SA, Valentin Cilibeanu.

Urban se află în pragul dizolvării... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2015, 23:35 (11307 vizualizări - 6 comentarii)

ANCHETĂ

Groapa de 37 milioane de lei din Piața Revoluției (II)

Primarul Stoica are deja un țap ispășitor: «Elena Neagu de la Sindicate a întîrziat lucrările cu 3 luni!»

Groapa de 37 milioane de lei din Piața Revoluției (II)

Elena Neagu, președintele UJSL Ialomița: «Administrația locală nu a dorit să identifice o soluție»

Groapa din Piața Revoluției reînvie un scandal public declanșat în anul 2011. Primarul Alexandru Stoica a acuzat-o public pe Elena Neagu, președintele Uniunii Județene a Sindicatelor Libere Ialomița, pentru blocarea acestui proiect. Primarul Sloboziei își bazează acuzațiile pe un document emis de către Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice prin care se confirmă că UJSLI «nu are drept de proprietate asupra terenului» aflat în litigiu. «Doamna Neagu nu are niciun drept de administrare a patrimoniului fostului UJSL, ilegal administrat pînă acum!» a declarat primarul Alexandru Stoica pentru Independent.
Istoria prescurtată a unui litigiu... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2015, 10:35 (13356 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Anchetă la Inspectoratul Școlar Județean Ialomița pe proiectele PHARE

Polițiștii caută materiale didactice cumpărate cu bani europeni

Anchetă la Inspectoratul Școlar Județean Ialomița pe proiectele PHARE

În perioada 2004-2009, un număr de 15 unități de învățămînt din Ialomița au beneficiat de finanțări pe proiecte PHARE Tvet, pentru dotarea cu materiale didactice. Modul în care au fost utilizate echipamentele achiziționate cu bani europeni face obiectul unei anchete demarată de polițiștii ialomițeni. Ceea ce încearcă acum să descopere oamenii legii au relatat reporterii Independent în urmă cu 3 ani. La data respectivă, Independent dezvăluia faptul că mai multe obiecte de inventar, constînd în utilaje agricole pe care școlile ialomițene le-au primit prin derularea unor programe europene PH... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 20:20 (15266 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Procurorii Anticorupție cer anularea diplomelor de Bacalaureat obținute ILEGAL!

DNA tulbură «apele liniștite» ale învățămîntului ialomițean (II)

Procurorii Anticorupție cer anularea diplomelor de Bacalaureat obținute ILEGAL!

Scandalul public iscat de trimiterea în judecată a celor 17 profesori ialomițeni în dosarul «Mită la BAC 2012» se adîncește. Pe lîngă condamnarea la pedepse cu închisoarea a cadrelor didactice acuzate de fraudarea sesiunii iunie-iulie a Bacalaureatului din urmă cu 3 ani, procurorii Anticorupție cer judecătorilor să anuleze toate diplomele eliberate elevilor care au plătit pentru a promova examenul! În această situație sînt peste 100 de candidați, mulți dintre ei fiind în ultimul an de facultate. Totul depinde acum de judecătorii Tribunalului Ialomița, instanță căreia i-a fost repartizat spre judecare dosarul care a cutremurat din temelii învățămîntul ialomițean.

DNA încearcă să facă dreptate... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2015, 19:55 (25693 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Directori-inculpați, în fruntea școlilor din județ

DNA tulbură «apele liniștite» ale învățămîntul ialomițean (I)

Directori-inculpați, în fruntea școlilor din județ

La sfîrșitul anului precedent, un comunicat de presă al Direcției Naționale Anticorupție anunța finalizarea cercetărilor în dosarul «Mită la BAC 2012». Cu această ocazie, procurorii de la București au trimis în judecată 17 profesori ialomițeni acuzați că au fraudat prima sesiune a Bacalaureatului, desfășurată cu 3 ani în urmă. Ancheta scoate însă la iveală o situație fără precedent. Printre numele dascălilor-inculpați se regăsesc și unii profesori care la începutul anului școlar în curs au fost numiți în funcții de conducere! Este vorba despre directorii Liceelor Teoretice «Carol I» și «Paul Georgescu», din Fetești și Țăndărei, și Școlii Generale «Aurel Vlaicu» Fetești. În timp ce oficialii formațiunilor... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2015, 19:40 (24406 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Ștefan Poienaru, suspect de «evaziune fiscală» și «fapte de corupție»

Organele de control confirmă

Ștefan Poienaru, suspect de «evaziune fiscală» și «fapte de corupție»

Latifundiarul Ștefan Poienaru a intrat din nou în atenția organelor de anchetă. O serie de sesizări venite din partea Agenției Județene a Finanțelor Publice Ialomița, precum și a Direcției de Luptă Antifraudă confirmă faptul că, prin ilegalitățile comise prin intermediul firmelor sale, Ștefan Poienaru s-a «pricopsit» cu noi dosare penale. În acest sens, instituțiile amintite îl suspectează pe cel mai mare agricultor al Bărăganului de «evaziune fiscală» și «fapte de corupție». Cercetările în aceste noi cauze care-l vizează pe fermier sînt în diferite stadii.

Tranzacții fictive cu motorină subvenționată... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2014, 10:20 (15047 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Silvian Ciupercă arendează Ialomița la 25 de euro/hectar

Afacerea Green Harvest (II)

Silvian Ciupercă arendează Ialomița la 25 de euro/hectar

În urmă cu o săptămînă, în plin scandal public generat de anchetarea de către DNA a președintelui Silvian Ciupercă, republicam un articol legat de trucarea, în vara acestui an, a unei licitații publice în favoarea Green Harvest. Revenim astăzi cu noi amănunte care vizează relațiile contractuale dintre această firmă și Silvian Ciupercă, în calitate de semnatar al unor contracte de concesiune încheiate în anul 2013. Potrivit informațiilor publice, în primăvara anului 2013 președintele Consiliului Județean Ialomița a prelungit cu încă 5 ani contractele de concesiune ale Green Harvest, la valoarea de 25 de euro/hectar!

Vizionarii administrației județene... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2014, 14:05 (21847 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Mitul Ciupercă a murit! Trăiască PSD!

Mitul Ciupercă a murit! Trăiască PSD!

Săptămîna precedentă, după 10 ani de mandat și în plină campanie electorală, Vasile Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița, a primit lovitura de grație. Deși a rămas în libertate, fără să aibă, deocamdată, vreo calitate în ancheta instrumentată de DNA, scandalul a zguduit din temelii poziția acestuia. Imaginea promovată obsedant de președintele PSD Ialomița, aceea de «cinstit și competent», s-a întors asupra lui, îngropîndu-l. La acest moment, deși rezultatele alegerilor par să îi ofere o poziție confortabilă, Silvian Ciupercă, pînă mai ieri liderul politic al județului, a ajuns la mila colegilor de partid și este păstrat în funcție «pînă la apariția unui moment oportun pentru înlăturarea sa discretă». Cel mai probabil, susțin surse din anturajul său, la momentul cînd acțiunea penală se va pune în mișcare și Silvian Ciupercă se va transforma în inculpat. Chiar și în cazul fericit (dar extrem de puțin probabil!) în care toate capetele de acuzare vor fi demontate, Silvian Ciupercă este deja istorie. El a devenit un mort-viu, dovada certă că modelul promovat de el este un eșec și garanția că PSD Ialomița nu a promovat și nu va promova niciodată «competența și cinstea». Veți spune, poate, că acestea sînt cuvinte mari, ori grele, ori nemeritate... Noi credem că nu! Iar timpul (și, mai ales, timpurile!) deja ne dau dreptate.... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2014, 17:40 (31259 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Avicola a încasat ilegal subvenții în valoare de 4 milioane de euro

Departamentul pentru Lupta Antifraudă îl «jumulește» pe Stănoiu

Avicola a încasat ilegal subvenții în valoare de 4 milioane de euro

De ani buni, Avicola Slobozia este sinonim cu succesul în afaceri pe o piață europeană extrem de competitivă. Anul acesta însă, firma a fost implicată într-un scandal public care i-a dinamitat poziția de lider. Mai mult, la acest moment, activitatea firmei face obiectul unei anchete a Departamentului pentru Lupta Antifraudă din cauza subvențiilor europene ilegale încasate de către firmă în cadrul Măsurii 215-«Plăți privind bunăstarea animalelor». Potrivit informațiilor noastre, valoarea prejudiciului s-ar ridica la 4 milioane de euro.

Paradisul Avicola, zguduit din temelii
«Avicola... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2014, 16:20 (35455 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Moșierul Poienaru a primit sprijin financiar ILEGAL pentru 1000 de hectare

DLAF confirmă ilegalitățile de la AGROFAM

Moșierul Poienaru a primit sprijin financiar ILEGAL pentru 1000 de hectare

După 20 de ani de tranziție în vestul sălbatic din Balta Ialomiței, latifundiarul Poienaru dă semne de oboseală. Imperiul agricol construit de domnia sa, legal sau mai puțin legal, este pe cale de a se dezintegra. Cu peste 10 milioane de euro datorii la stat și peste 100 de procese pe rol, Ștefan Poienaru își privește neputincios afacerea, aflată acum în pragul dezastrului. Ultima lovitură (după știința noastră, cel puțin) a fost aplicată în această primăvară de către Departamentul pentru Luptă Antifraudă, care a confirmat faptul că SC Agrofam Holding SRL «a obținut sprijin financiar ilegal». În aceste condiții, singura soluție pentru salvarea societății de la faliment o reprezintă vînzarea acesteia... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2014, 10:05 (15837 vizualizări - 8 comentarii)

ANCHETĂ

Ion «Tera» Tămârjan, CONDAMNAT la închisoare cu executare

Înalta Curte de Casație și Justiție a decis

Ion «Tera» Tămîrjan, CONDAMNAT la închisoare cu executare

După 4 ani de înfățișări și recursuri în instanță, procesul în care slobozeanul Ion «Tera» Tămîrjan este acuzat de «trafic de persoane» a ajuns la final. Instanța Supremă a dat un ultim verdict în cazul patronului agenției de modelling Star Models de la Slobozia. Înalta Curte de Casație și Justiție l-a condamnat pe «Tera» la executarea pedepsei cu închisoarea. El a fost adus luni dimineață la Penitenciarul Slobozia. Șansele ca acesta să-și ispășească pedeapsa în această închisoare depind acum de o comisie specială, care-i va analiza dosarul. Condamnat alături de Ion Tămîrjan este și Cornel Relu Costan, patronul agenției Diva Models din Constanța.

Dosarul «Sexgate cu politicieni și vip-uri»... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2014, 18:15 (20201 vizualizări - 8 comentarii)

ANCHETĂ

Licitație trucată pentru orezăriile concesionate de Consiliul Județean

În Ialomița, totul este posibil

Licitație trucată pentru orezăriile concesionate de Consiliul Județean

În primăvara acestui an, președintele Silvian Ciupercă a declarat că dezvoltarea culturilor de orez reprezintă «una dintre principalele priorități economice ale județului». La nicio săptămînă distanță, pe 1 aprilie 2014, instituția demara procedura de licitație pentru concesionarea prin licitație publică a 495 hectare de teren cu destinație orezărie în zona Giurgeni-Vlădeni. Joi, 19 iunie 2014, rezultatul licitației a fost contestat public de către consilierul județean Nicolae Sitaru. Administrația județeană a recunoscut că în componența firmelor care au participat la licitație există același acționariat, dar a precizat că «legea nu interzice acest lucru!».

De veghe în lanul de orez... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2014, 17:30 (23395 vizualizări - 21 comentarii)

ANCHETĂ

«Gaura neagră» a Consiliului Județean, un EȘEC

Lucrările la sala de spectacole cu «geometrie variabilă» întîrzie

«Gaura neagră» a Consiliului Județean, un EȘEC

Lucrările la sala de spectacole cu «geometrie variabilă» a Consiliului Județean Ialomița întîrzie nejustificat. Potrivit unor surse apropiate administrației județene, lucrările înaintează cu pași de melc și nu vor fi gata pînă la termenul avansat în primăvară de autorități. Pînă la acest moment, investiția a înghițit peste 3 milioane de lei. Numai în această primăvară, SC Concas Buzău a primit suma de 216,7 mii de lei pentru decontarea lucrărilor în curs. Valoarea finală a investiției este de 8,83 milioane lei!

Încet și foarte încet
Investiția în sala de spectacole cu «geometrie... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2014, 09:20 (10697 vizualizări - 5 comentarii)

ANCHETĂ

JAF FINANCIAR la Spitalul Slobozia

Camera de Conturi Ialomița a demonstrat

JAF FINANCIAR la Spitalul Slobozia

Cauza care duce la prăbușirea sistemului sanitar din Ialomița, din punct de vedere economico-financiar, este gestionarea frauduloasă a banilor pe care Ministerul de Resort îi acordă. Această ipoteză este demonstrată de Camera de Conturi Ialomița, ca urmare a rezultatelor ultimului control pe care oficialii instituției l-au realizat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Salarii plătite necuvenit, meditații particulare suportate din banii unității, deconturi pentru chirii și plimbări în străinătate din bugetul spitalului și contracte de sute de mii lei încheiate în urma unor licitații trucate. Aceste abateri s-au petrecut, potrivit Camerei de Conturi Ialomița, între anii 2011-2013, cînd spitalul... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2014, 15:20 (14331 vizualizări - 14 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
280 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Urziceni: La 17 ani, fără permis, prins la volanul unui vehicul

Polițiștii au depistat pe raza municipiului Urziceni un tînăr, în vârstă de 17 ani, din localitate. Acesta se afla la volanul unui autoturism, fără a deține permis de conducere pentru vreo categorie de ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2014, 16:20
(4827 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Coșereni și Borănești

Poliția a fost sesizată luni, 17 noiembrie a.c., cu privire la faptul că, pe raza comunei Coșereni, s-a produs un accident de circulație, soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2014, 15:45
(6461 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în creștere ușoară

La sfîrșitul lunii octombrie 2014, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7340 șomeri, din care 1840 șomeri indemnizați, respectiv 5500 șomeri ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2014, 14:50
(5087 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Bătrână căzută în fântână

Traian: Bătrînă căzută în fîntînă

În urma unui apel telefonic primit în dimineața zilei de marți, 18 noiembrie 2014, în jurul orei 8,35, pompierii au fost solicitați să intervină în cazul unei femei, în vîrstă de 75 ani, din localitatea ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2014, 13:20
(3694 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Înecat în lac

Luni seara, 17 noiembrie 2014, în jurul orei 19,00, un cetățean a văzut un cadavru plutind în apa unui lac din apropierea municipiului Slobozia. Bărbatul a sunat la 112, iar în scurt timp un echipaj de ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2014, 13:05
(5856 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia înecat


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Germania prin EURES

EURES România dispune de 77 de posturi pentru lucrătorii calificați în domeniul hotelier-gastronomic care doresc să desfășoare o activitate sezonieră în Germania. Pentru aceste locuri de muncă se va organiza ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2014, 10:20
(8495 vizualizări - 0 comentarii)


Scînteia: O femeie a murit intoxicată cu fum ca urmare a unui incendiu

O femeie în vîrstă de 52 de ani și-a găsit sfîrșitul, cel mai probabil, intoxicată cu fum în propria locuință din comuna Scînteia. Incendiul a fost anunțat la orele 19,45, iar la locul intervenției s-au ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2014, 15:05
(10814 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Steluțe printre Stele»

Direcția Municipală pentru Culură, Învățămînt, Sport și Tineret Slobozia vă invită marți, 25 noiembrie 2014, la concursul de interpretare vocală «Steluțe printre Stele». La eveniment vor participa cîștigătorii ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2014, 13:45
(4716 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Confirmare de focar al Bolii de Newcastle sau pseudopestă aviară la Grivița

În data de 7 noiembrie 2014, DSVSA Ialomița a fost înștiințată despre creșterea procentului de mortalitate peste limitele tehnologice la o exploatație de păsări-pui carne, cu un efectiv de populare de ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2014, 12:40
(8384 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție foto

Vineri, 14 noiembrie a.c., la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia, va fi vernisată o expoziție de fotografii militare. Evenimentul este organizat de Muzeul Militar Național «Regele Ferdinand ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2014, 11:15
(4861 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Un șofer beat a lovit o femeie pe trecerea de pietoni. A părăsit locul accidentului!

Luni, 10 noiembrie a.c., Poliția Fetești a fost sesizată cu privire la faptul că un pieton a fost acroșat de un autoturism, iar conducătorul auto a părăsit locul accidentului. Polițiștii au demarat rapid ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2014, 10:50
(6705 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Ialomița: Beți la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele ialomițene cinci conducători auto, cu  vîrste cuprinse între 22 și 44 de ani, în timp ce conduceau autoturisme aflîndu-se sub influența băuturilor alcoolice ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2014, 10:05
(3243 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale polițiștilor ialomițeni

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor, polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au fost angrenați, în perioada 7-9 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2014, 09:25
(4536 vizualizări - 0 comentarii)


Cățel cocker, pierdut în Slobozia

Cățel cocker, pierdut în Slobozia

Pierdut cîine
rasa cocker,
zona Parc Ialomița

ofer recompensă substanțială
Telefon 0723/519.667, 0721/616.101

12 Noiembrie 2014, 16:40


IPJ Ialomița a primit 3 autovehicule Dacia Duster

Miercuri, 5 noiembrie a.c., într-un cadru festiv, la sediul Ministerului Afacerilor Interne, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița a primit 3 autoturisme de teren marca Dacia Duster. Autoturismele ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2014, 18:20
(4383 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în agricultură în Danemarca

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunștință celor interesați că, la această dată, prin rețeaua EURES, sînt disponibile 100 locuri de muncă în Danemarca, respectiv  ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2014, 16:40
(6990 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Hoț din case, reținut de polițiști

Polițiștii de Investigații Criminale au reținut, pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, un tînăr de 17 de ani, din orașul Amara. Cel în cauză a fost încarcerat în Centrul de Reținere și Arestare ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2014, 15:15
(5307 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Tîlhar în arest

Polițiștii au reținut miercuri, 5 octombrie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, un tînăr, de 26 de ani, din comuna Bordușani. Cel în cauză a fost introdus în Centrul de Reținere și ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2014, 13:10
(5074 vizualizări - 0 comentarii)


SC TROTA România SRL Cluj

angajează
atît tineri șoferi cu categoriile C+E,
cu cel puțin 2 ani de experiență pe TIR,
cît și începători.

Se lucrează în echipaj, pe Comunitate.
Condiții excelente.
Se asigură un cîștig minim
între salariul de bază și diurne.
Informații la tel. 0740/295.418,
numai după trimiterea unui CV
și copii de pe documentele de mai jos,
la [email protected]

-Buletin
-Pașaport
-Permis de conducere
-Cartela tahograf
-Atestat de marfă
-Cazier judiciar
-Cazier auto

5 Noiembrie 2014, 18:10


AJFP Ialomița: 16 milioane de lei, recuperate de Fisc prin executare silită

Reprezentanții Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița au dat publicității date despre încasările către bugetul consolidat al statului în trimestrul III al anului în curs. 16 milioane de lei ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2014, 17:20
(9816 vizualizări - 2 comentarii)


anunț vînzare

societate comercială vinde teren
-suprafață 6470,42 mp
-construcții aferente
terenul și construcțiile
sînt situate în Slobozia,
Șos. Slobozia-Amara, km 2
(amplasament Oierie, fost Romalchim)
Relații suplimentare
la telefon 0727/221.741

5 Noiembrie 2014, 16:10


Ialomița: Fraudă prin sms, semnalată de ANAF

Atenție la sms-urile pe care le primiți! Angajații Agenției Județene de Administrare Fiscală Ialomița atrag atenția contribuabililor cu privire la faptul că, în aceste zile, mai multe persoane au reclamat ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2014, 14:05
(5246 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Zile de pioșenie pentru praznicul Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil

Sărbătoarea Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil aduce la Slobozia 5 zile de mare încărcătură spirituală. Zeci de duhovnici și credincioși sîn așteptați să participe la evenimentele religioase. Programul ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2014, 13:20
(6754 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Case cuprinse de flăcări, din cauza instalațiilor electrice

Un scurtcircuit produs la instalația electrică a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la locuința unui cetățean din Fetești. La fața locului s-au deplasat pompierii cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2014, 12:35
(6958 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, prins în Ialomița

Un tînăr, de 22 de ani, din Jilavele a fost reținut pe raza județului de polițiștii din Urziceni, după ce autoritățile judiciare din Belgia au emis pe numele lui un mandat european de arestare. Cel în cauză ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2014, 11:50
(6640 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dr Cristiana Stoian, trimisă în judecată

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au finalizat cercetările și au trimis în judecată dosarul privind «vînzările» ilegale de sînge desfășurate sub comanda medicului Cristiana Stoian ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2014, 21:04
(9785 vizualizări - 6 comentarii)


Slobozia: Percheziții la proxeneți! Au fost arestate două persoane

Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale, în baza autorizațiilor de percheziție emise de Judecătoria Slobozia, au efectuat miercuri, 29 octombrie a.c., 3 percheziții domiciliare la persoane bănuite ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2014, 18:05
(6247 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Bănuit de șantaj, reținut de polițiști

Polițiștii ialomițeni au reținut miercuri, 29 octombrie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, un bărbat de 55 de ani, din București. Cel în cauză a fost încarcerat în Centrul de Reținere ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2014, 17:20
(5411 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița șantaj


Slobozia: Și-a dat foc la casă

În seara zilei de marți, 28 octombrie a.c, un bărbat în vîrstă de 45 de ani, din Cartierul Bora al municipiului Slobozia, cunoscut cu probleme psihice, și-a incendiat locuința. Un echipaj de pompieri și ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2014, 15:25
(5824 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


anunț

SC POLARIS M HOLDING SRL, operatorul de servicii de salubrizare, care a început activitatea în municipiul Slobozia, începînd cu data de 15 octombrie 2014, anunță cetățenii care locuiesc în gospodării individuale (case) că noul program de ridicare a deșeurilor menajere, va fi, începînd cu data de luni, 3 noiembrie 2014, după cum urmează:
LUNI
Șoseaua Amara, Str. Gării, Str. Teilor, Str. Trandafirilor, Str. Cloșca, Str. Horia, Str. Crișan, Str. Ghe. Doja, Str. Ana Ipătescu, Str. Domnița Bălașa, Str. Maramureș, Str. Eternității, Str. Lacului.
MARȚI
Șoseaua Nordului, Str. George Enescu, Str. Ghe. Dima, Str. Ciprian Porumbescu, Str. Ionel Perlea, Str. Simfoniei, Str. Lirei, Str. Traian, Str. Vechea Matcă, Str. M. Viteazu, Str. Rovine, Str. Mircea cel Bătrîn, Str. Miron Costin, Str. Păcii, Str. Intrarea Morii, Str. M. Kogălniceanu, Str. Orion, Str. Viilor.
MIERCURI
Str. Ferdinand, Str. D. Cantemir, Str. Zimbrului, Str. Dragoș Vodă, Str. Aurora, Str. Șt. cel Mare, Str. Viitor, Str. Independenței, Str. Cărămidari, Str. 1877, Str. Roșiori, Str. Plevnei, Str. N. Bălcescu, Str. Redutei, Str. Dorobanți, Str. Vidin, Str. Gării Noi, Str. Intrarea Rahovei, Str. Prelungirea Rahovei, Str. Rahovei, Str. Primăverii.
JOI
Șoseaua Sudului, Str. Plopului, Str. Ulmului, Str. Molidului, Str. Stejarului, Str. Pinului, Str. Magnoliei, Str. Smîrdan, Str. Dumbrava Roșie, Str. Duzilor, Str. Nisipului.
Cartier Slobozia Nouă: Str. Prunului, Str. Mărului, Str. Școlii, Str. Unirii, Str. Vlad Țepeș, Str. Aurel Vlaicu, Str. Cimitirului, Str. C.D. Gherea, Str. George Coșbuc, Str. Traian Vuia, Str. Liliacului, Str. Marginii.
VINERI
Str. Ianache, Str. Paris, Str. Londra, Șoseaua Brăilei, Str. Minerva, Str. Panduri, Str. Oituz, Str. Mărășești, Str. Peneș Curcanul, Str. 24 Ianuarie1859, Str. Col. Ion Popescu, Str. Ion Albeșteanu, Str. Panait Istrati, Str. Walter Mărăcineanu, Str. Dropiei, Str. Pogoane, Str. Ghe. Popescu, Bdul Decembrie 1918, Str. Acad. Ion Lăzărescu.
Cartier Bora: Str. Livezi, Str. Luncii, Str. Maxim Gorki, Str. Salcîmi, Str. Sălcii, Str. Stînjenei, Str. 9 Mai, Str. Radu Vulpe, Str. Ciulniței, Str. Dealului, Str. G-ral Magheru, Fost IAS.
Pentru informații suplimentare
tel. 0734/010.232

28 Octombrie 2014, 19:15


Ultimele comentarii
om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...