Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

Afacerea Agrofam Holding a fost protejată de Consiliul Județean Ialomița

Afacerea Agrofam Holding a fost protejată de Consiliul Județean Ialomița

Afacerile cu terenurile agricole aflate în domeniul public sau privat al Consiliului Județean ialomița au efect de bumerang. La un an de la suspendarea din funcție a lui Silvian Ciupercă pentru afacerea «Green Harvest», un nou scandal este pe cale să izbucnească. Declicul acestui nou scandal îl reprezintă decizia Consiliului Județean Ialomița de a transfera din domeniul privat al județului în domeniul public o suprafață de 3300 de hectare. Terenurile au fost exploatate de către firma Green Harvest, favorizată de fostul președinte al Consiliului Județean Ialomița, potrivit DNA, dar și de una dintre firmele lui Ștefan Poienaru, un client mai vechi al ziarului nostru, dedulcit de zeci de ani la fondurile... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2016, 20:15 (14820 vizualizări - 8 comentarii)

ANCHETĂ

EXCLUSIV: Dosar de MALPRAXIS uitat în sertarele Poliției

O mamă cu cinci copii își caută dreptatea

EXCLUSIV: Dosar de MALPRAXIS uitat în sertarele Poliției

În anul de grație 2014, un medic ginecolog al Spitalului Județean de Urgență Slobozia era acuzat de M.S., din Andrășești, de faptul că i-a lăsat copilul să-i moară în pîntece. Femeia a reclamat situația la Poliție, iar în baza plîngerii depuse a fost constituit un dosar penal. De atunci și pînă în prezent, ancheta bate pasul pe loc. Iar situația pare să rămînă neschimbată, pentru că raportul medico-legal, cea mai solidă probă în baza căreia a fost construit cazul, abundă de sincope. Documentul conține o serie de contradicții în ceea ce privește sexul copilului care a murit din cauza medicului ginecolog. În unele pasaje, specialiștii explică faptul că fătul decedat avea organe sexuale bărbătești... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2016, 20:05 (12755 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Azilul groazei de la Dridu, anchetat de autoritățile din Ialomița

Azilul groazei de la Dridu, anchetat de autoritățile din Ialomița

În urmă cu o săptămînă, ziarul Independent informa opinia publică despre soarta a 22 de bătrîni, internați într-un azil privat, amenajat pe raza localității Dridu, în curtea fostului CAP. Un control inopinat al Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița a scos la iveală faptul că vîrstnicii erau ținuți în frig și lăsați să facă foamea. Cazul este și mai interesant cu cît, potrivit oficialilor din cadrul Prefecturii Ialomița, nicio autoritate din Ialomița nu știa de existența azilului de la Dridu deși, potrivit legii, acestea trebuiau notificate! Mai mult, unitatea primea bani de la Direcția Generală de Asistență Socială și... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2016, 17:35 (12771 vizualizări - 12 comentarii)

ANCHETĂ

Slobozia: Afacerea «Groapa lui Stoica»

Slobozia: Afacerea «Groapa lui Stoica»

Investiția în reabilitarea Pieței Revoluției din Slobozia se apropie de final. Cu 30 de zile înainte de termenul limită, lucrarea este finalizată în proporție de sub 20%, restul lucrărilor urmînd a fi executate din fonduri proprii «fără a se restitui ceea ce s-a decontat pînă la 31.12. 2015» după cum precizează un document oficial al Primăriei Slobozia. Precizăm că acestea sînt primele date oficiale referitoare la această investiție. Ele au fost furnizate de către Instituția Prefectului Ialomița, ca răspuns la o scrisoare deschisă adresată prefectului Gigi Petre de către fostul secretar al județului, Constantin Stoenescu. Scrisoarea deschisă a fost publicată în ziarul Independent... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 17:05 (13426 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Slobozia: Clădirile din Bazarul Municipal, «DESFIINȚATE»

Slobozia: Clădirile din Bazarul Municipal, «DESFIINȚATE»

În urmă cu 3 luni, Primăria Slobozia a permis concesionarilor din Bazarul Municipal să construiască ilegal, în baza unor autorizații pentru «construcții provizorii». Independent a consemnat situația determinînd intervenția oficialilor Inspectoratului de Stat în Construcții. În urma controlului, Inspectoratul în Construcții Ialomița a cerut Primăriei Slobozia «adoptarea măsurilor legale de încadrare în documentația de urbanism (...) sau desființarea lucrărilor executate».

Povestea unei ilegalități flagrante... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2015, 23:10 (9426 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Episcopia Sloboziei și Călărașilor, în topul național al eparhiilor BOR

Județ sărac, biserică bogată

Episcopia Sloboziei și Călărașilor, în topul național al eparhiilor BOR

Episcopia Sloboziei și Călărașilor ocupă un onorant loc 3 în topul celor mai bogate eparhii (arhiepiscopii și episcopii) din România. Potrivit unei monitorizări realizate de către «Forbes România», excedentul bugetar al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor se ridică la peste 3,2 milioane de lei, adică  puțin peste 720 mii de euro. Dincolo de senzaționalul acestor cifre se ascunde însă o poveste care începe în 2009, o dată cu întronizarea Prea Sfințitului Vincențiu, actualul episcop al acestei eparhii. Independent a urmărit evoluția financiară a acestei eparhii de-a lungul ultimilor 5 ani și este în măsură să vă creioneze o imagine detaliată... [citește_tot_articolul]

27 August 2015, 20:55 (30495 vizualizări - 55 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Urban SA are datorii de 25 milioane de lei

Furnizorul serviciului de apă moare, dar nu predă gestiunea

Urban SA are datorii de 25 milioane de lei

După 10 ani de la preluarea societății de către Valentin Cilibeanu&Comp., Urban SA are debite de 25 milioane și se confruntă cu iminenta perspectivă a dizolvării. Situația a fost prezentată consilierilor municipali din Slobozia în cadrul Adunării Generale a Acționarilor de miercuri, 10 iunie 2015. «Soluția pentru redresarea societății o reprezintă eșalonarea datoriilor. Avem nevoie de măsuri rapide ca să nu ne vedem puși în fața unui fapt împlinit!» a declarat, pentru Independent, directorul Urban SA, Valentin Cilibeanu.

Urban se află în pragul dizolvării... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2015, 23:35 (11306 vizualizări - 6 comentarii)

ANCHETĂ

Groapa de 37 milioane de lei din Piața Revoluției (II)

Primarul Stoica are deja un țap ispășitor: «Elena Neagu de la Sindicate a întîrziat lucrările cu 3 luni!»

Groapa de 37 milioane de lei din Piața Revoluției (II)

Elena Neagu, președintele UJSL Ialomița: «Administrația locală nu a dorit să identifice o soluție»

Groapa din Piața Revoluției reînvie un scandal public declanșat în anul 2011. Primarul Alexandru Stoica a acuzat-o public pe Elena Neagu, președintele Uniunii Județene a Sindicatelor Libere Ialomița, pentru blocarea acestui proiect. Primarul Sloboziei își bazează acuzațiile pe un document emis de către Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice prin care se confirmă că UJSLI «nu are drept de proprietate asupra terenului» aflat în litigiu. «Doamna Neagu nu are niciun drept de administrare a patrimoniului fostului UJSL, ilegal administrat pînă acum!» a declarat primarul Alexandru Stoica pentru Independent.
Istoria prescurtată a unui litigiu... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2015, 10:35 (13352 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Anchetă la Inspectoratul Școlar Județean Ialomița pe proiectele PHARE

Polițiștii caută materiale didactice cumpărate cu bani europeni

Anchetă la Inspectoratul Școlar Județean Ialomița pe proiectele PHARE

În perioada 2004-2009, un număr de 15 unități de învățămînt din Ialomița au beneficiat de finanțări pe proiecte PHARE Tvet, pentru dotarea cu materiale didactice. Modul în care au fost utilizate echipamentele achiziționate cu bani europeni face obiectul unei anchete demarată de polițiștii ialomițeni. Ceea ce încearcă acum să descopere oamenii legii au relatat reporterii Independent în urmă cu 3 ani. La data respectivă, Independent dezvăluia faptul că mai multe obiecte de inventar, constînd în utilaje agricole pe care școlile ialomițene le-au primit prin derularea unor programe europene PH... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 20:20 (15266 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Procurorii Anticorupție cer anularea diplomelor de Bacalaureat obținute ILEGAL!

DNA tulbură «apele liniștite» ale învățămîntului ialomițean (II)

Procurorii Anticorupție cer anularea diplomelor de Bacalaureat obținute ILEGAL!

Scandalul public iscat de trimiterea în judecată a celor 17 profesori ialomițeni în dosarul «Mită la BAC 2012» se adîncește. Pe lîngă condamnarea la pedepse cu închisoarea a cadrelor didactice acuzate de fraudarea sesiunii iunie-iulie a Bacalaureatului din urmă cu 3 ani, procurorii Anticorupție cer judecătorilor să anuleze toate diplomele eliberate elevilor care au plătit pentru a promova examenul! În această situație sînt peste 100 de candidați, mulți dintre ei fiind în ultimul an de facultate. Totul depinde acum de judecătorii Tribunalului Ialomița, instanță căreia i-a fost repartizat spre judecare dosarul care a cutremurat din temelii învățămîntul ialomițean.

DNA încearcă să facă dreptate... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2015, 19:55 (25680 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Directori-inculpați, în fruntea școlilor din județ

DNA tulbură «apele liniștite» ale învățămîntul ialomițean (I)

Directori-inculpați, în fruntea școlilor din județ

La sfîrșitul anului precedent, un comunicat de presă al Direcției Naționale Anticorupție anunța finalizarea cercetărilor în dosarul «Mită la BAC 2012». Cu această ocazie, procurorii de la București au trimis în judecată 17 profesori ialomițeni acuzați că au fraudat prima sesiune a Bacalaureatului, desfășurată cu 3 ani în urmă. Ancheta scoate însă la iveală o situație fără precedent. Printre numele dascălilor-inculpați se regăsesc și unii profesori care la începutul anului școlar în curs au fost numiți în funcții de conducere! Este vorba despre directorii Liceelor Teoretice «Carol I» și «Paul Georgescu», din Fetești și Țăndărei, și Școlii Generale «Aurel Vlaicu» Fetești. În timp ce oficialii formațiunilor... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2015, 19:40 (24405 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Ștefan Poienaru, suspect de «evaziune fiscală» și «fapte de corupție»

Organele de control confirmă

Ștefan Poienaru, suspect de «evaziune fiscală» și «fapte de corupție»

Latifundiarul Ștefan Poienaru a intrat din nou în atenția organelor de anchetă. O serie de sesizări venite din partea Agenției Județene a Finanțelor Publice Ialomița, precum și a Direcției de Luptă Antifraudă confirmă faptul că, prin ilegalitățile comise prin intermediul firmelor sale, Ștefan Poienaru s-a «pricopsit» cu noi dosare penale. În acest sens, instituțiile amintite îl suspectează pe cel mai mare agricultor al Bărăganului de «evaziune fiscală» și «fapte de corupție». Cercetările în aceste noi cauze care-l vizează pe fermier sînt în diferite stadii.

Tranzacții fictive cu motorină subvenționată... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2014, 10:20 (15047 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Silvian Ciupercă arendează Ialomița la 25 de euro/hectar

Afacerea Green Harvest (II)

Silvian Ciupercă arendează Ialomița la 25 de euro/hectar

În urmă cu o săptămînă, în plin scandal public generat de anchetarea de către DNA a președintelui Silvian Ciupercă, republicam un articol legat de trucarea, în vara acestui an, a unei licitații publice în favoarea Green Harvest. Revenim astăzi cu noi amănunte care vizează relațiile contractuale dintre această firmă și Silvian Ciupercă, în calitate de semnatar al unor contracte de concesiune încheiate în anul 2013. Potrivit informațiilor publice, în primăvara anului 2013 președintele Consiliului Județean Ialomița a prelungit cu încă 5 ani contractele de concesiune ale Green Harvest, la valoarea de 25 de euro/hectar!

Vizionarii administrației județene... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2014, 14:05 (21843 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Mitul Ciupercă a murit! Trăiască PSD!

Mitul Ciupercă a murit! Trăiască PSD!

Săptămîna precedentă, după 10 ani de mandat și în plină campanie electorală, Vasile Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița, a primit lovitura de grație. Deși a rămas în libertate, fără să aibă, deocamdată, vreo calitate în ancheta instrumentată de DNA, scandalul a zguduit din temelii poziția acestuia. Imaginea promovată obsedant de președintele PSD Ialomița, aceea de «cinstit și competent», s-a întors asupra lui, îngropîndu-l. La acest moment, deși rezultatele alegerilor par să îi ofere o poziție confortabilă, Silvian Ciupercă, pînă mai ieri liderul politic al județului, a ajuns la mila colegilor de partid și este păstrat în funcție «pînă la apariția unui moment oportun pentru înlăturarea sa discretă». Cel mai probabil, susțin surse din anturajul său, la momentul cînd acțiunea penală se va pune în mișcare și Silvian Ciupercă se va transforma în inculpat. Chiar și în cazul fericit (dar extrem de puțin probabil!) în care toate capetele de acuzare vor fi demontate, Silvian Ciupercă este deja istorie. El a devenit un mort-viu, dovada certă că modelul promovat de el este un eșec și garanția că PSD Ialomița nu a promovat și nu va promova niciodată «competența și cinstea». Veți spune, poate, că acestea sînt cuvinte mari, ori grele, ori nemeritate... Noi credem că nu! Iar timpul (și, mai ales, timpurile!) deja ne dau dreptate.... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2014, 17:40 (31254 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Avicola a încasat ilegal subvenții în valoare de 4 milioane de euro

Departamentul pentru Lupta Antifraudă îl «jumulește» pe Stănoiu

Avicola a încasat ilegal subvenții în valoare de 4 milioane de euro

De ani buni, Avicola Slobozia este sinonim cu succesul în afaceri pe o piață europeană extrem de competitivă. Anul acesta însă, firma a fost implicată într-un scandal public care i-a dinamitat poziția de lider. Mai mult, la acest moment, activitatea firmei face obiectul unei anchete a Departamentului pentru Lupta Antifraudă din cauza subvențiilor europene ilegale încasate de către firmă în cadrul Măsurii 215-«Plăți privind bunăstarea animalelor». Potrivit informațiilor noastre, valoarea prejudiciului s-ar ridica la 4 milioane de euro.

Paradisul Avicola, zguduit din temelii
«Avicola... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2014, 16:20 (35448 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Moșierul Poienaru a primit sprijin financiar ILEGAL pentru 1000 de hectare

DLAF confirmă ilegalitățile de la AGROFAM

Moșierul Poienaru a primit sprijin financiar ILEGAL pentru 1000 de hectare

După 20 de ani de tranziție în vestul sălbatic din Balta Ialomiței, latifundiarul Poienaru dă semne de oboseală. Imperiul agricol construit de domnia sa, legal sau mai puțin legal, este pe cale de a se dezintegra. Cu peste 10 milioane de euro datorii la stat și peste 100 de procese pe rol, Ștefan Poienaru își privește neputincios afacerea, aflată acum în pragul dezastrului. Ultima lovitură (după știința noastră, cel puțin) a fost aplicată în această primăvară de către Departamentul pentru Luptă Antifraudă, care a confirmat faptul că SC Agrofam Holding SRL «a obținut sprijin financiar ilegal». În aceste condiții, singura soluție pentru salvarea societății de la faliment o reprezintă vînzarea acesteia... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2014, 10:05 (15831 vizualizări - 8 comentarii)

ANCHETĂ

Ion «Tera» Tămârjan, CONDAMNAT la închisoare cu executare

Înalta Curte de Casație și Justiție a decis

Ion «Tera» Tămîrjan, CONDAMNAT la închisoare cu executare

După 4 ani de înfățișări și recursuri în instanță, procesul în care slobozeanul Ion «Tera» Tămîrjan este acuzat de «trafic de persoane» a ajuns la final. Instanța Supremă a dat un ultim verdict în cazul patronului agenției de modelling Star Models de la Slobozia. Înalta Curte de Casație și Justiție l-a condamnat pe «Tera» la executarea pedepsei cu închisoarea. El a fost adus luni dimineață la Penitenciarul Slobozia. Șansele ca acesta să-și ispășească pedeapsa în această închisoare depind acum de o comisie specială, care-i va analiza dosarul. Condamnat alături de Ion Tămîrjan este și Cornel Relu Costan, patronul agenției Diva Models din Constanța.

Dosarul «Sexgate cu politicieni și vip-uri»... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2014, 18:15 (20187 vizualizări - 8 comentarii)

ANCHETĂ

Licitație trucată pentru orezăriile concesionate de Consiliul Județean

În Ialomița, totul este posibil

Licitație trucată pentru orezăriile concesionate de Consiliul Județean

În primăvara acestui an, președintele Silvian Ciupercă a declarat că dezvoltarea culturilor de orez reprezintă «una dintre principalele priorități economice ale județului». La nicio săptămînă distanță, pe 1 aprilie 2014, instituția demara procedura de licitație pentru concesionarea prin licitație publică a 495 hectare de teren cu destinație orezărie în zona Giurgeni-Vlădeni. Joi, 19 iunie 2014, rezultatul licitației a fost contestat public de către consilierul județean Nicolae Sitaru. Administrația județeană a recunoscut că în componența firmelor care au participat la licitație există același acționariat, dar a precizat că «legea nu interzice acest lucru!».

De veghe în lanul de orez... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2014, 17:30 (23394 vizualizări - 21 comentarii)

ANCHETĂ

«Gaura neagră» a Consiliului Județean, un EȘEC

Lucrările la sala de spectacole cu «geometrie variabilă» întîrzie

«Gaura neagră» a Consiliului Județean, un EȘEC

Lucrările la sala de spectacole cu «geometrie variabilă» a Consiliului Județean Ialomița întîrzie nejustificat. Potrivit unor surse apropiate administrației județene, lucrările înaintează cu pași de melc și nu vor fi gata pînă la termenul avansat în primăvară de autorități. Pînă la acest moment, investiția a înghițit peste 3 milioane de lei. Numai în această primăvară, SC Concas Buzău a primit suma de 216,7 mii de lei pentru decontarea lucrărilor în curs. Valoarea finală a investiției este de 8,83 milioane lei!

Încet și foarte încet
Investiția în sala de spectacole cu «geometrie... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2014, 09:20 (10694 vizualizări - 5 comentarii)

ANCHETĂ

JAF FINANCIAR la Spitalul Slobozia

Camera de Conturi Ialomița a demonstrat

JAF FINANCIAR la Spitalul Slobozia

Cauza care duce la prăbușirea sistemului sanitar din Ialomița, din punct de vedere economico-financiar, este gestionarea frauduloasă a banilor pe care Ministerul de Resort îi acordă. Această ipoteză este demonstrată de Camera de Conturi Ialomița, ca urmare a rezultatelor ultimului control pe care oficialii instituției l-au realizat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Salarii plătite necuvenit, meditații particulare suportate din banii unității, deconturi pentru chirii și plimbări în străinătate din bugetul spitalului și contracte de sute de mii lei încheiate în urma unor licitații trucate. Aceste abateri s-au petrecut, potrivit Camerei de Conturi Ialomița, între anii 2011-2013, cînd spitalul... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2014, 15:20 (14330 vizualizări - 14 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
325 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Motociclu furat din Spania, descoperit la Slobozia

În urma unei acțiuni a poliților ialomițeni, în colaborare cu inspectorii Registrului Auto Român Ialomița, desfășurată luni 9 aprilie a.c., s-a descoperit un motociclu furat din Spania, pus în circulație ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2012, 10:59
(7866 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Șofer prins băut la volan

Un tînăr slobozean de 26 ani este cercetat de polițiști, după ce luni, 9 aprilie a.c., a fost prins conducînd sub influența băuturilor alcoolice. Oprit în trafic de polițiștii Serviciului Rutier, tînărul ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2012, 10:58
(6926 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Hoț de fier vechi, prins de polițiști

Un bărbat de 38 ani, din comuna ialomițeană Ion Roată, a fost reținut luni, 9 aprilie a.c., după ce a furat mai multe bare metalice din curtea unei societăți comerciale din localitate. Cel care a sesizat ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2012, 10:57
(7676 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale intensificate în perioada Paștelui

O dată cu apropierea Paștelului, inspectorii DSVSA Ialomița și-au identificat controalele, în scopul prevenirii toxiinfecțiilor alimentare. Astfel, au fost confiscate peste 500 kilograme de produse de origine ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2012, 10:55
(7999 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Bursa generală a locurilor de muncă»

În data de 27 aprilie a.c., Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza, la Clubul Tineretului din Slobozia, «Bursa generală a locurilor de muncă». Reprezentanții AJOFM Ialomița ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2012, 10:55
(8720 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A fost prinsă la furat din supermarket

Agentul de pază din cadrul unui supermarket din Slobozia a sesizat telefonic ofițerului de serviciu al Poliției sîmbătă, 7 aprilie a.c., faptul că o tânără a sustras din incinta unității mai multe produse ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2012, 13:11
(7614 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița, locul 5 pe țară la încasări bugetare

În luna martie 2012 au fost încasate la bugetul general consolidat aproximativ 43,04 milioane lei, înregistrîndu-se o creștere cu 8,30% comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut. Programul de colectare ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2012, 13:08
(5998 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Doar 54 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 9 aprilie 2012, sînt disponibile doar 54 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2012, 12:36
(6892 vizualizări - 2 comentarii)


Autoutilitară furată din Spania, găsită la Slobozia

Vineri, 6 aprilie a.c., o patrulă mixtă de siguranță publică polițist-jandarm a oprit pentru control în trafic, pe raza municipiului Slobozia, o autoutilitară condusă de un tînăr localnic, de 35 ani. În ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2012, 12:28
(7953 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: I-au furat telefonul mobil la ore!

Poliția Fetești a fost sesizată vineri, 6 aprilie a.c., de către un bărbat, de 39 ani, din comuna Făcăeni, despre faptul că persoane necunoscute i-au sustras fiicei sale un telefon mobil, în timp ce frecventa ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2012, 12:25
(9969 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Rambursări de TVA de peste 4,73 milioane lei

În luna aprilie2012, la nivelul Direcției Generale a Finanțelor Publice a județului Ialomița se va rambursa taxă pe valoarea adăugată în sumă de peste 4,73 milioane lei, aferentă unui număr de 74 deconturi ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2012, 12:13
(8223 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: I-au furat autoturismul din curtea casei!

Poliția Fetești a fost sesizată de un bărbat, de 44 ani, din comuna Bordușani, despre faptul că doi tineri au sustras un autovehicul din curtea locuinței sale. Imediat după primirea sesizării, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2012, 12:08
(7853 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Argeșean cercetat de polițiști după ce a vândut apă colorată pe post de motorină

Țăndărei: Argeșean cercetat de polițiști după ce a vîndut apă colorată pe post de motorină

Un bărbat de 41 ani, din comuna argeșeană Albota, este cercetat de polițiștii ialomițeni pentru comiterea infracțiunii de înșelăciune, faptă aflată în evidențele Poliției cu autori necunoscuți. Fapta a ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2012, 11:59
(13800 vizualizări - 3 comentarii)


Stelnica: Prinși în flagrant în timp ce încercau să fure fier vechi

Polițiștii cercetează patru tineri, cu vîrste cuprinse între 17 și 19 ani, toți domiciliați pe raza comunei Stelnica, sub aspectul comiterii infracțiunii de tentativă de furt calificat. Suspecții au fost ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2012, 10:45
(8097 vizualizări - 0 comentarii)


Doi slobozeni, cercetați pentru distrugere

Doi slobozeni, de 39, respectiv 45 ani, sînt cercetați de polițiști pentru săvîrșirea infracțiunilor de violare de domiciliu și distrugere. Aceștia au pătruns în curtea imobilului unui tînăr de 32 ani, ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2012, 10:33
(7054 vizualizări - 0 comentarii)


Scînteia: Copil de 11 ani, acroșat de un autoturism condus de un șofer beat și fără permis

În cursul zilei de joi, 5 aprilie a.c., în jurul orei 11,00, Poliția Slobozia a fost sesizată despre producerea unui accident rutier pe raza localității Scînteia. Din cercetările efectuate de polițiștii ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2012, 10:27
(8002 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Bucureștean depistat beat la volan

Polițiștii au depistat un bărbat de 42 ani, din București, care se deplasa pe raza municipiului Urziceni la volanul unui autoturism. Întrucît bărbatul emana halenă alcoolică, polițiștii l-au testat cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2012, 10:17
(8204 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Autoturism furat din Italia, restituit proprietarului

Ialomița: Autoturism furat din Italia, restituit proprietarului

Un autoturism reclamat furat în luna martie 2011 a fost identificat și restituit proprietarului de drept de către polițiști. Urmare a corespondenței purtate cu Centrul de Cooperare Polițienească Internațională ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2012, 10:09
(5968 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: I-au furat găinile din curte!

Poliția a fost sesizată de o femeie, de 77 ani, din comuna Bărcănești, despre faptul că persoane necunoscute i-au sustras din curtea locuinței sale mai multe păsări și bunuri de uz gospodăresc din cupru ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2012, 10:06
(8663 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: I-a furat unei colege telefonul mobil în timpul orelor de curs

În urma activităților de cercetare desfășurate de polițiști din cadrul Biroului de Investigații Criminale Urziceni, cu privire la furtul unui telefon mobil comis în februarie 2012 în dauna unei minore de ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2012, 10:03
(9136 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Prins cu motorina și îngrășămintele furate în propria mașină

Manasia: Prins cu motorina și îngrășămintele furate în propria mașină

Polițiști din cadrul Secției Rurale Ion Roată au depistat pe raza comunei Manasia un autoturism condus de un localnic, de 39 ani. Procedînd la controlul autoturismului, polițiștii au identificat șase saci ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2012, 10:01
(9611 vizualizări - 0 comentarii)


Focar de trichineloză într-o gospodărie din Urziceni

Inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița sînt în alertă după ce miercuri, 4 aprilie a.c., au descoperit în curtea unui localnic din Urziceni un focar de trichineloză ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2012, 11:40
(9254 vizualizări - 0 comentarii)


Toma Gheorghe, zis «Gigi Piticu», ținta polițiștilor ialomițeni

«Dintre cele 114 persoane date în urmărire generală, 58 sînt infractori condamnați care se sustrag executării pedepsei, 13 sînt căutați pentru a fi arestați preventiv, pentru 3 sînt emise Mandate Europene ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2012, 16:03
(20353 vizualizări - 7 comentarii)


DGFP Ialomița: Registrul de evidență fiscală, obligatoriu de procurat

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii care sînt înregistrați ca plătitori de impozit pe profit că, potrivit Ordinului MFP nr. 870/2005, au obligația procurării Registrului ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2012, 16:02
(10210 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Accidentată pe trecerea de pietoni

O femeie de 40 ani a fost lovită de o mașină miercuri, 4 aprilie a.c., la Fetești. Femeia a vrut să traverseze strada prin loc special amenajat, moment în care a fost lovită de o mașină condusă de un tînăr ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2012, 16:01
(7099 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


«Placheta de Onoare a Jandarmeriei Române» pentru locotenentul Silviu Chiriac

«Placheta de Onoare a Jandarmeriei Române» pentru locotenentul Silviu Chiriac

Marți, 3 aprilie 2012, cu ocazia «Zilei Jandarmeriei», locotenentului Silviu Chiriac, din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița, i-a fost oferită «Placheta de Onoare a Jandarmeriei Române ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2012, 14:53
(11191 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Doar 62 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, miercuri, 4 aprilie 2012, sînt disponibile doar 62 locuri de muncă. Cele mai multe posturi ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2012, 14:46
(8824 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Slobozean prins cu plasele de pescuit în portbagaj

Un slobozean de 34 ani a fost oprit de polițiști marți, 3 aprilie a.c., în jurul orei 21,00, în timp ce se deplasa pe raza comunei Coșereni. Polițiștii au procedat la verificarea și controlul autoturismului ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2012, 14:42
(7830 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Marți, 3 aprilie a.c., în jurul orei 20,00, prin filtrul rutier instituit de polițiști pe raza comunei Ion Roată a trecut un localnic de 31 ani, care se deplasa la volanul unui autoturism deși se afla sub ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2012, 14:15
(7118 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 16 bărbați, reținuți pentru furturi de lemn

16 bărbați, cu vîrste cuprinse între 19 și 57 ani, domiciliați în comunele Coșereni, Borănești și Bărcănești au fost reținuți marți, 3 aprilie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru o perioadă de ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2012, 14:01
(8087 vizualizări - 3 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...