Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

Afacerea Agrofam Holding a fost protejată de Consiliul Județean Ialomița

Afacerea Agrofam Holding a fost protejată de Consiliul Județean Ialomița

Afacerile cu terenurile agricole aflate în domeniul public sau privat al Consiliului Județean ialomița au efect de bumerang. La un an de la suspendarea din funcție a lui Silvian Ciupercă pentru afacerea «Green Harvest», un nou scandal este pe cale să izbucnească. Declicul acestui nou scandal îl reprezintă decizia Consiliului Județean Ialomița de a transfera din domeniul privat al județului în domeniul public o suprafață de 3300 de hectare. Terenurile au fost exploatate de către firma Green Harvest, favorizată de fostul președinte al Consiliului Județean Ialomița, potrivit DNA, dar și de una dintre firmele lui Ștefan Poienaru, un client mai vechi al ziarului nostru, dedulcit de zeci de ani la fondurile... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2016, 20:15 (14821 vizualizări - 8 comentarii)

ANCHETĂ

EXCLUSIV: Dosar de MALPRAXIS uitat în sertarele Poliției

O mamă cu cinci copii își caută dreptatea

EXCLUSIV: Dosar de MALPRAXIS uitat în sertarele Poliției

În anul de grație 2014, un medic ginecolog al Spitalului Județean de Urgență Slobozia era acuzat de M.S., din Andrășești, de faptul că i-a lăsat copilul să-i moară în pîntece. Femeia a reclamat situația la Poliție, iar în baza plîngerii depuse a fost constituit un dosar penal. De atunci și pînă în prezent, ancheta bate pasul pe loc. Iar situația pare să rămînă neschimbată, pentru că raportul medico-legal, cea mai solidă probă în baza căreia a fost construit cazul, abundă de sincope. Documentul conține o serie de contradicții în ceea ce privește sexul copilului care a murit din cauza medicului ginecolog. În unele pasaje, specialiștii explică faptul că fătul decedat avea organe sexuale bărbătești... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2016, 20:05 (12755 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Azilul groazei de la Dridu, anchetat de autoritățile din Ialomița

Azilul groazei de la Dridu, anchetat de autoritățile din Ialomița

În urmă cu o săptămînă, ziarul Independent informa opinia publică despre soarta a 22 de bătrîni, internați într-un azil privat, amenajat pe raza localității Dridu, în curtea fostului CAP. Un control inopinat al Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița a scos la iveală faptul că vîrstnicii erau ținuți în frig și lăsați să facă foamea. Cazul este și mai interesant cu cît, potrivit oficialilor din cadrul Prefecturii Ialomița, nicio autoritate din Ialomița nu știa de existența azilului de la Dridu deși, potrivit legii, acestea trebuiau notificate! Mai mult, unitatea primea bani de la Direcția Generală de Asistență Socială și... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2016, 17:35 (12778 vizualizări - 12 comentarii)

ANCHETĂ

Slobozia: Afacerea «Groapa lui Stoica»

Slobozia: Afacerea «Groapa lui Stoica»

Investiția în reabilitarea Pieței Revoluției din Slobozia se apropie de final. Cu 30 de zile înainte de termenul limită, lucrarea este finalizată în proporție de sub 20%, restul lucrărilor urmînd a fi executate din fonduri proprii «fără a se restitui ceea ce s-a decontat pînă la 31.12. 2015» după cum precizează un document oficial al Primăriei Slobozia. Precizăm că acestea sînt primele date oficiale referitoare la această investiție. Ele au fost furnizate de către Instituția Prefectului Ialomița, ca răspuns la o scrisoare deschisă adresată prefectului Gigi Petre de către fostul secretar al județului, Constantin Stoenescu. Scrisoarea deschisă a fost publicată în ziarul Independent... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 17:05 (13427 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Slobozia: Clădirile din Bazarul Municipal, «DESFIINȚATE»

Slobozia: Clădirile din Bazarul Municipal, «DESFIINȚATE»

În urmă cu 3 luni, Primăria Slobozia a permis concesionarilor din Bazarul Municipal să construiască ilegal, în baza unor autorizații pentru «construcții provizorii». Independent a consemnat situația determinînd intervenția oficialilor Inspectoratului de Stat în Construcții. În urma controlului, Inspectoratul în Construcții Ialomița a cerut Primăriei Slobozia «adoptarea măsurilor legale de încadrare în documentația de urbanism (...) sau desființarea lucrărilor executate».

Povestea unei ilegalități flagrante... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2015, 23:10 (9426 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Episcopia Sloboziei și Călărașilor, în topul național al eparhiilor BOR

Județ sărac, biserică bogată

Episcopia Sloboziei și Călărașilor, în topul național al eparhiilor BOR

Episcopia Sloboziei și Călărașilor ocupă un onorant loc 3 în topul celor mai bogate eparhii (arhiepiscopii și episcopii) din România. Potrivit unei monitorizări realizate de către «Forbes România», excedentul bugetar al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor se ridică la peste 3,2 milioane de lei, adică  puțin peste 720 mii de euro. Dincolo de senzaționalul acestor cifre se ascunde însă o poveste care începe în 2009, o dată cu întronizarea Prea Sfințitului Vincențiu, actualul episcop al acestei eparhii. Independent a urmărit evoluția financiară a acestei eparhii de-a lungul ultimilor 5 ani și este în măsură să vă creioneze o imagine detaliată... [citește_tot_articolul]

27 August 2015, 20:55 (30510 vizualizări - 55 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Urban SA are datorii de 25 milioane de lei

Furnizorul serviciului de apă moare, dar nu predă gestiunea

Urban SA are datorii de 25 milioane de lei

După 10 ani de la preluarea societății de către Valentin Cilibeanu&Comp., Urban SA are debite de 25 milioane și se confruntă cu iminenta perspectivă a dizolvării. Situația a fost prezentată consilierilor municipali din Slobozia în cadrul Adunării Generale a Acționarilor de miercuri, 10 iunie 2015. «Soluția pentru redresarea societății o reprezintă eșalonarea datoriilor. Avem nevoie de măsuri rapide ca să nu ne vedem puși în fața unui fapt împlinit!» a declarat, pentru Independent, directorul Urban SA, Valentin Cilibeanu.

Urban se află în pragul dizolvării... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2015, 23:35 (11307 vizualizări - 6 comentarii)

ANCHETĂ

Groapa de 37 milioane de lei din Piața Revoluției (II)

Primarul Stoica are deja un țap ispășitor: «Elena Neagu de la Sindicate a întîrziat lucrările cu 3 luni!»

Groapa de 37 milioane de lei din Piața Revoluției (II)

Elena Neagu, președintele UJSL Ialomița: «Administrația locală nu a dorit să identifice o soluție»

Groapa din Piața Revoluției reînvie un scandal public declanșat în anul 2011. Primarul Alexandru Stoica a acuzat-o public pe Elena Neagu, președintele Uniunii Județene a Sindicatelor Libere Ialomița, pentru blocarea acestui proiect. Primarul Sloboziei își bazează acuzațiile pe un document emis de către Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice prin care se confirmă că UJSLI «nu are drept de proprietate asupra terenului» aflat în litigiu. «Doamna Neagu nu are niciun drept de administrare a patrimoniului fostului UJSL, ilegal administrat pînă acum!» a declarat primarul Alexandru Stoica pentru Independent.
Istoria prescurtată a unui litigiu... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2015, 10:35 (13357 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Anchetă la Inspectoratul Școlar Județean Ialomița pe proiectele PHARE

Polițiștii caută materiale didactice cumpărate cu bani europeni

Anchetă la Inspectoratul Școlar Județean Ialomița pe proiectele PHARE

În perioada 2004-2009, un număr de 15 unități de învățămînt din Ialomița au beneficiat de finanțări pe proiecte PHARE Tvet, pentru dotarea cu materiale didactice. Modul în care au fost utilizate echipamentele achiziționate cu bani europeni face obiectul unei anchete demarată de polițiștii ialomițeni. Ceea ce încearcă acum să descopere oamenii legii au relatat reporterii Independent în urmă cu 3 ani. La data respectivă, Independent dezvăluia faptul că mai multe obiecte de inventar, constînd în utilaje agricole pe care școlile ialomițene le-au primit prin derularea unor programe europene PH... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 20:20 (15266 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Procurorii Anticorupție cer anularea diplomelor de Bacalaureat obținute ILEGAL!

DNA tulbură «apele liniștite» ale învățămîntului ialomițean (II)

Procurorii Anticorupție cer anularea diplomelor de Bacalaureat obținute ILEGAL!

Scandalul public iscat de trimiterea în judecată a celor 17 profesori ialomițeni în dosarul «Mită la BAC 2012» se adîncește. Pe lîngă condamnarea la pedepse cu închisoarea a cadrelor didactice acuzate de fraudarea sesiunii iunie-iulie a Bacalaureatului din urmă cu 3 ani, procurorii Anticorupție cer judecătorilor să anuleze toate diplomele eliberate elevilor care au plătit pentru a promova examenul! În această situație sînt peste 100 de candidați, mulți dintre ei fiind în ultimul an de facultate. Totul depinde acum de judecătorii Tribunalului Ialomița, instanță căreia i-a fost repartizat spre judecare dosarul care a cutremurat din temelii învățămîntul ialomițean.

DNA încearcă să facă dreptate... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2015, 19:55 (25695 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Directori-inculpați, în fruntea școlilor din județ

DNA tulbură «apele liniștite» ale învățămîntul ialomițean (I)

Directori-inculpați, în fruntea școlilor din județ

La sfîrșitul anului precedent, un comunicat de presă al Direcției Naționale Anticorupție anunța finalizarea cercetărilor în dosarul «Mită la BAC 2012». Cu această ocazie, procurorii de la București au trimis în judecată 17 profesori ialomițeni acuzați că au fraudat prima sesiune a Bacalaureatului, desfășurată cu 3 ani în urmă. Ancheta scoate însă la iveală o situație fără precedent. Printre numele dascălilor-inculpați se regăsesc și unii profesori care la începutul anului școlar în curs au fost numiți în funcții de conducere! Este vorba despre directorii Liceelor Teoretice «Carol I» și «Paul Georgescu», din Fetești și Țăndărei, și Școlii Generale «Aurel Vlaicu» Fetești. În timp ce oficialii formațiunilor... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2015, 19:40 (24406 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Ștefan Poienaru, suspect de «evaziune fiscală» și «fapte de corupție»

Organele de control confirmă

Ștefan Poienaru, suspect de «evaziune fiscală» și «fapte de corupție»

Latifundiarul Ștefan Poienaru a intrat din nou în atenția organelor de anchetă. O serie de sesizări venite din partea Agenției Județene a Finanțelor Publice Ialomița, precum și a Direcției de Luptă Antifraudă confirmă faptul că, prin ilegalitățile comise prin intermediul firmelor sale, Ștefan Poienaru s-a «pricopsit» cu noi dosare penale. În acest sens, instituțiile amintite îl suspectează pe cel mai mare agricultor al Bărăganului de «evaziune fiscală» și «fapte de corupție». Cercetările în aceste noi cauze care-l vizează pe fermier sînt în diferite stadii.

Tranzacții fictive cu motorină subvenționată... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2014, 10:20 (15048 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Silvian Ciupercă arendează Ialomița la 25 de euro/hectar

Afacerea Green Harvest (II)

Silvian Ciupercă arendează Ialomița la 25 de euro/hectar

În urmă cu o săptămînă, în plin scandal public generat de anchetarea de către DNA a președintelui Silvian Ciupercă, republicam un articol legat de trucarea, în vara acestui an, a unei licitații publice în favoarea Green Harvest. Revenim astăzi cu noi amănunte care vizează relațiile contractuale dintre această firmă și Silvian Ciupercă, în calitate de semnatar al unor contracte de concesiune încheiate în anul 2013. Potrivit informațiilor publice, în primăvara anului 2013 președintele Consiliului Județean Ialomița a prelungit cu încă 5 ani contractele de concesiune ale Green Harvest, la valoarea de 25 de euro/hectar!

Vizionarii administrației județene... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2014, 14:05 (21849 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Mitul Ciupercă a murit! Trăiască PSD!

Mitul Ciupercă a murit! Trăiască PSD!

Săptămîna precedentă, după 10 ani de mandat și în plină campanie electorală, Vasile Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița, a primit lovitura de grație. Deși a rămas în libertate, fără să aibă, deocamdată, vreo calitate în ancheta instrumentată de DNA, scandalul a zguduit din temelii poziția acestuia. Imaginea promovată obsedant de președintele PSD Ialomița, aceea de «cinstit și competent», s-a întors asupra lui, îngropîndu-l. La acest moment, deși rezultatele alegerilor par să îi ofere o poziție confortabilă, Silvian Ciupercă, pînă mai ieri liderul politic al județului, a ajuns la mila colegilor de partid și este păstrat în funcție «pînă la apariția unui moment oportun pentru înlăturarea sa discretă». Cel mai probabil, susțin surse din anturajul său, la momentul cînd acțiunea penală se va pune în mișcare și Silvian Ciupercă se va transforma în inculpat. Chiar și în cazul fericit (dar extrem de puțin probabil!) în care toate capetele de acuzare vor fi demontate, Silvian Ciupercă este deja istorie. El a devenit un mort-viu, dovada certă că modelul promovat de el este un eșec și garanția că PSD Ialomița nu a promovat și nu va promova niciodată «competența și cinstea». Veți spune, poate, că acestea sînt cuvinte mari, ori grele, ori nemeritate... Noi credem că nu! Iar timpul (și, mai ales, timpurile!) deja ne dau dreptate.... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2014, 17:40 (31263 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Avicola a încasat ilegal subvenții în valoare de 4 milioane de euro

Departamentul pentru Lupta Antifraudă îl «jumulește» pe Stănoiu

Avicola a încasat ilegal subvenții în valoare de 4 milioane de euro

De ani buni, Avicola Slobozia este sinonim cu succesul în afaceri pe o piață europeană extrem de competitivă. Anul acesta însă, firma a fost implicată într-un scandal public care i-a dinamitat poziția de lider. Mai mult, la acest moment, activitatea firmei face obiectul unei anchete a Departamentului pentru Lupta Antifraudă din cauza subvențiilor europene ilegale încasate de către firmă în cadrul Măsurii 215-«Plăți privind bunăstarea animalelor». Potrivit informațiilor noastre, valoarea prejudiciului s-ar ridica la 4 milioane de euro.

Paradisul Avicola, zguduit din temelii
«Avicola... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2014, 16:20 (35457 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Moșierul Poienaru a primit sprijin financiar ILEGAL pentru 1000 de hectare

DLAF confirmă ilegalitățile de la AGROFAM

Moșierul Poienaru a primit sprijin financiar ILEGAL pentru 1000 de hectare

După 20 de ani de tranziție în vestul sălbatic din Balta Ialomiței, latifundiarul Poienaru dă semne de oboseală. Imperiul agricol construit de domnia sa, legal sau mai puțin legal, este pe cale de a se dezintegra. Cu peste 10 milioane de euro datorii la stat și peste 100 de procese pe rol, Ștefan Poienaru își privește neputincios afacerea, aflată acum în pragul dezastrului. Ultima lovitură (după știința noastră, cel puțin) a fost aplicată în această primăvară de către Departamentul pentru Luptă Antifraudă, care a confirmat faptul că SC Agrofam Holding SRL «a obținut sprijin financiar ilegal». În aceste condiții, singura soluție pentru salvarea societății de la faliment o reprezintă vînzarea acesteia... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2014, 10:05 (15842 vizualizări - 8 comentarii)

ANCHETĂ

Ion «Tera» Tămârjan, CONDAMNAT la închisoare cu executare

Înalta Curte de Casație și Justiție a decis

Ion «Tera» Tămîrjan, CONDAMNAT la închisoare cu executare

După 4 ani de înfățișări și recursuri în instanță, procesul în care slobozeanul Ion «Tera» Tămîrjan este acuzat de «trafic de persoane» a ajuns la final. Instanța Supremă a dat un ultim verdict în cazul patronului agenției de modelling Star Models de la Slobozia. Înalta Curte de Casație și Justiție l-a condamnat pe «Tera» la executarea pedepsei cu închisoarea. El a fost adus luni dimineață la Penitenciarul Slobozia. Șansele ca acesta să-și ispășească pedeapsa în această închisoare depind acum de o comisie specială, care-i va analiza dosarul. Condamnat alături de Ion Tămîrjan este și Cornel Relu Costan, patronul agenției Diva Models din Constanța.

Dosarul «Sexgate cu politicieni și vip-uri»... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2014, 18:15 (20207 vizualizări - 8 comentarii)

ANCHETĂ

Licitație trucată pentru orezăriile concesionate de Consiliul Județean

În Ialomița, totul este posibil

Licitație trucată pentru orezăriile concesionate de Consiliul Județean

În primăvara acestui an, președintele Silvian Ciupercă a declarat că dezvoltarea culturilor de orez reprezintă «una dintre principalele priorități economice ale județului». La nicio săptămînă distanță, pe 1 aprilie 2014, instituția demara procedura de licitație pentru concesionarea prin licitație publică a 495 hectare de teren cu destinație orezărie în zona Giurgeni-Vlădeni. Joi, 19 iunie 2014, rezultatul licitației a fost contestat public de către consilierul județean Nicolae Sitaru. Administrația județeană a recunoscut că în componența firmelor care au participat la licitație există același acționariat, dar a precizat că «legea nu interzice acest lucru!».

De veghe în lanul de orez... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2014, 17:30 (23395 vizualizări - 21 comentarii)

ANCHETĂ

«Gaura neagră» a Consiliului Județean, un EȘEC

Lucrările la sala de spectacole cu «geometrie variabilă» întîrzie

«Gaura neagră» a Consiliului Județean, un EȘEC

Lucrările la sala de spectacole cu «geometrie variabilă» a Consiliului Județean Ialomița întîrzie nejustificat. Potrivit unor surse apropiate administrației județene, lucrările înaintează cu pași de melc și nu vor fi gata pînă la termenul avansat în primăvară de autorități. Pînă la acest moment, investiția a înghițit peste 3 milioane de lei. Numai în această primăvară, SC Concas Buzău a primit suma de 216,7 mii de lei pentru decontarea lucrărilor în curs. Valoarea finală a investiției este de 8,83 milioane lei!

Încet și foarte încet
Investiția în sala de spectacole cu «geometrie... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2014, 09:20 (10698 vizualizări - 5 comentarii)

ANCHETĂ

JAF FINANCIAR la Spitalul Slobozia

Camera de Conturi Ialomița a demonstrat

JAF FINANCIAR la Spitalul Slobozia

Cauza care duce la prăbușirea sistemului sanitar din Ialomița, din punct de vedere economico-financiar, este gestionarea frauduloasă a banilor pe care Ministerul de Resort îi acordă. Această ipoteză este demonstrată de Camera de Conturi Ialomița, ca urmare a rezultatelor ultimului control pe care oficialii instituției l-au realizat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Salarii plătite necuvenit, meditații particulare suportate din banii unității, deconturi pentru chirii și plimbări în străinătate din bugetul spitalului și contracte de sute de mii lei încheiate în urma unor licitații trucate. Aceste abateri s-au petrecut, potrivit Camerei de Conturi Ialomița, între anii 2011-2013, cînd spitalul... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2014, 15:20 (14331 vizualizări - 14 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
273 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DGFP Ialomița: Scutire de la plata penalităților și a majorărilor de întîrziere

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, în conformitate cu prevederile legale, organele fiscale competente vor transmite pînă vineri, 15 octombrie, scrisori către ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:32
(13364 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 54000 lei

În perioada 7-9 octombrie, polițiștii rutieri ialomițeni au acționat pe șoselele județene pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:31
(10798 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Sfîrșit de săptămînă cu arderi necontrolate și urgențe medicale

Șapte arderi necontrolate și opt intervenții medicale, acesta este rezumatul activității pompierilor ialomițeni în ultimele 48 de ore. Potrivit unei comunicări, arderile de vegetație uscată au fost înregistrate ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:30
(15300 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestați pentru lipsire de libertate și tîlhărie

Trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 20 și 40 ani, toți din Fetești, au fost arestați preventiv pentru lipsire de libertate și tîlhărie. Pe scurt, sîmbătă, 8 octombrie, cei trei bărbați au acostat pe ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:25
(11574 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: O comandat un telefon și a primit o piatră

Un tînăr de 21 ani din Slobozia a sesizat polițiștii din localitate cu privire la faptul că a fost victima unei înșelătorii. Tînărul a povestit polițiștilor că, în urmă cu aproximativ două săptămîni, a ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:20
(8502 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Comerț ilegal cu legume

Vineri, 7 octombrie, polițiștii ialomițeni au acționat pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale de comerț cu legume-fructe în comuna Movilița. În cadrul activităților, polițiștii au legitimat 2 ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:10
(11156 vizualizări - 0 comentarii)


Adîncata: Cu permisul reținut și băut, la volan

Sîmbătă, 8 octombrie, la Adîncata, polițiștii au prins un bărbat de 30 ani în timp ce conducea o mașină deși se afla sub influența băuturilor alcoolice. Șoferul a fost oprit de polițiști și verificat în ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 14:53
(11404 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Copil de 3 ani, accidentat mortal

Noaptea trecută, joi spre vineri, 6/7 octombrie, un copil de doar 3 ani, din Bărbulești, a fost victima unui accident rutier. Copilul a încercat să traverseze strada în fugă prin loc nepermis și fără să ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 17:03
(9558 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție șoferi! Amenzi pentru lipsa cauciucurilor de iarnă!

Începînd cu data de 1 noiembrie, șoferii sînt obligați să-și monteze pe autoturisme anvelope de iarnă. Prevederea este stipulată în noua legislație rutieră, iar nerespectarea regulilor va aduce șoferilor ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 17:02
(11006 vizualizări - 3 comentarii)


Fetești: Acțiune preventivă pentru combaterea furturilor de lemne

Peste 100 de persoane au fost legitimate joi, 6 octombrie, în cadrul unei acțiuni desfășurată de polițiștii feteșteni. Scopul activităților l-a constituit prevenirea și combaterea furturilor de material ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 17:01
(9776 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Actul administrativ fiscal se comunică prin poștă

Începînd cu data de 17 octombrie, actul administrativ fiscal se comunică cu prioritate prin poștă, printr-o scrisoare recomandată cu confirmare de primire. Potrivit Direcției Generale a Finanțelor Publice ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 16:40
(7950 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: 1000 de cartușe depistate într-un autoturism, confiscate

«Polițiști din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au acționat miercuri, 5 octombrie, pe fondul de vînătoare Bucu, pentru prevenirea și combaterea braconajului cinegetic, ocazie ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 16:19
(10293 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Fără permis, la volan

Polițiștii slobozeni au identificat miercuri, 5 octombrie, pe bulevardul Matei Basarab, un autoturism condus de un bărbat de 31 ani. În urma verificărilor sumare, polițiștii au constat că bărbatul nu avea ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 16:18
(8277 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Infractor prins de polițiști

Miercuri, 5 octombrie, polițiștii slobozeni au prins un tînăr de 22 ani din localitate pe numele căruia exista un mandat de arestare. Individul a fost condamnat de Judecătoria Slobozia la 1 an și 8 luni ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 16:17
(9646 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice», sărbătorită de Protopopiatul Urziceni

«Ziua Internațională a Persoanelor Vîrstnice», sărbătorită de Protopopiatul Urziceni

Marți, 4 octombrie, Protopopiatul Urziceni, în colaborare cu Primăria Urziceni, au organizat la clubul pensionarilor din comunitate un eveniment dedicat «Zilei Internaționale a Persoanelor Vîrstnice». ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 13:05
(11616 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Un camion a luat foc

Un autocamion ce se deplasa pe autostrada București-Constanța a luat foc miercuri, 5 octombrie. Pompierii militari de la Garda Fetești au intervenit de urgență pentru stingerea flăcărilor, iar după aproximativ ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 13:03
(12712 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Bătrân accidentat mortal

Jilavele: Bătrîn accidentat mortal

Un bătrîn de 87 ani a sfîrșit tragic marți, 4 octombrie, într-un accident rutier. Bărbatul se deplasa pe o bicicletă în comuna Jilavele și a virat brusc și fără să se asigure către stînga, fiind lovit mortal ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 12:58
(13199 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


APIA: Depunerea cererilor de plată pentru ajutorul de stat privind ameliorarea raselor de animale

Potrivit unei comunicări APIA, pînă la data de 14 octombrie 2011 inclusiv, se depun cererile de plată pentru ajutorul de stat privind ameliorarea raselor de animale, aferente lunii septembrie 2011. Conform ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 12:57
(14137 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Infractor arestat

Marți, 4 octombrie, polițiștii din Gheorghe Lazăr au prins un bărbat, de 37 ani, din localitate, pe numele căruia era emis un mandat de arestare. Bărbatul era consemnat de Judecătoria Fetești la 2 ani și ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 12:56
(10493 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiune în traficul rutier

Polițiștii feteșteni au executat o acțiune pentru prevenirea și combaterea accidentelor de circulație și pentru conștientizarea participanților la trafic cu privire la pericolele la care se expun prin nerespectarea ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 12:55
(12418 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Peste plafonul de 35000 euro, plătitori de TVA

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomita atenționează contribuabilii persoane juridice, care au depășit plafonul legal de scutire de TVA, precum și persoanele fizice autorizate aflate în aceeași ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 12:50
(9860 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Subvenții pentru agricultura ecologică

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează beneficiarii că, pînă la data de 17 octombrie 2011 inclusiv, se pot depune cererile de solicitare a ajutorului specific acordat pentru îmbunătățirea ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2011, 08:58
(14545 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție! Inspectorii de muncă fac verificări în domeniul transporturilor!

În perioada 3-28 octombrie 2011, se va desfășura etapa a II-a a Campaniei Naționale inițiate de Inspecția Muncii în domeniul Transporturilor. Scopul principal al Campaniei îl constituie «Verificarea respectării ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2011, 08:53
(9348 vizualizări - 0 comentarii)


Guvern: Subvenții pentru agricultură. Subvenția pe suprafață-172 euro pe hectar!

Executivul a aprobat o hotărîre de guvern care reglementează acordarea de ajutoare de stat producătorilor agricoli pentru perioada 2011-2012, în valoare totală de aproximativ 200 milioane de euro, circa ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2011, 08:25
(8779 vizualizări - 2 comentarii)


ISU Ialomița: Joaca copiilor cu chibriturile produce incendii!

Șira de paie a unui localnic din Amara a luat foc luni, 3 octombrie, după ce un copil de doar 5 ani, lăsat nesupravegheat, s-a jucat cu chibriturile în apropiere paielor. Timp de mai bine de jumătate de ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2011, 08:03
(14329 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Se depun cererile pentru subvențiile la păsări și porcine

În perioada 1-15 octombrie 2011, se depun cererile inițiale anuale pentru ajutorul de stat privind realizarea angajamentelor asumate voluntar în favoarea bunăstării păsărilor, respectiv bunăstării și protecției ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2011, 08:01
(17301 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 17:55
(7181 vizualizări - 0 comentarii)


Patru ialomițeni, arestați

Luni, 3 octombrie, polițiștii ialomițeni au prins 4 persoane, cu vîrste cuprinse între 17 și 40 de ani, pe numele cărora existau mandate de executare a pedepsei privative de libertate. Astfel, în urma activităților ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 17:47
(11160 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoț de pantofi

Polițiștii feteșteni au fost sesizați, luni, 3 octombrie, cu privire la faptul că un bărbat a încercat să fure dintr-un magazin o pereche de pantofi sport, în valoare de 80 lei. În urma verificărilor efectuate ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 17:46
(12602 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt pantof


Mercedes furat din Italia, găsit la Urziceni

Mercedes furat din Italia, găsit la Urziceni

O mașină furată din Italia a fost găsită de polițiștii din Urziceni. S-a întîmplat duminică, 2 octombrie, cînd polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale, Compartimentul Trafic și Furturi ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 08:19
(15611 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...