Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

Afacerea Agrofam Holding a fost protejată de Consiliul Județean Ialomița

Afacerea Agrofam Holding a fost protejată de Consiliul Județean Ialomița

Afacerile cu terenurile agricole aflate în domeniul public sau privat al Consiliului Județean ialomița au efect de bumerang. La un an de la suspendarea din funcție a lui Silvian Ciupercă pentru afacerea «Green Harvest», un nou scandal este pe cale să izbucnească. Declicul acestui nou scandal îl reprezintă decizia Consiliului Județean Ialomița de a transfera din domeniul privat al județului în domeniul public o suprafață de 3300 de hectare. Terenurile au fost exploatate de către firma Green Harvest, favorizată de fostul președinte al Consiliului Județean Ialomița, potrivit DNA, dar și de una dintre firmele lui Ștefan Poienaru, un client mai vechi al ziarului nostru, dedulcit de zeci de ani la fondurile... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2016, 20:15 (14820 vizualizări - 8 comentarii)

ANCHETĂ

EXCLUSIV: Dosar de MALPRAXIS uitat în sertarele Poliției

O mamă cu cinci copii își caută dreptatea

EXCLUSIV: Dosar de MALPRAXIS uitat în sertarele Poliției

În anul de grație 2014, un medic ginecolog al Spitalului Județean de Urgență Slobozia era acuzat de M.S., din Andrășești, de faptul că i-a lăsat copilul să-i moară în pîntece. Femeia a reclamat situația la Poliție, iar în baza plîngerii depuse a fost constituit un dosar penal. De atunci și pînă în prezent, ancheta bate pasul pe loc. Iar situația pare să rămînă neschimbată, pentru că raportul medico-legal, cea mai solidă probă în baza căreia a fost construit cazul, abundă de sincope. Documentul conține o serie de contradicții în ceea ce privește sexul copilului care a murit din cauza medicului ginecolog. În unele pasaje, specialiștii explică faptul că fătul decedat avea organe sexuale bărbătești... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2016, 20:05 (12754 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Azilul groazei de la Dridu, anchetat de autoritățile din Ialomița

Azilul groazei de la Dridu, anchetat de autoritățile din Ialomița

În urmă cu o săptămînă, ziarul Independent informa opinia publică despre soarta a 22 de bătrîni, internați într-un azil privat, amenajat pe raza localității Dridu, în curtea fostului CAP. Un control inopinat al Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița a scos la iveală faptul că vîrstnicii erau ținuți în frig și lăsați să facă foamea. Cazul este și mai interesant cu cît, potrivit oficialilor din cadrul Prefecturii Ialomița, nicio autoritate din Ialomița nu știa de existența azilului de la Dridu deși, potrivit legii, acestea trebuiau notificate! Mai mult, unitatea primea bani de la Direcția Generală de Asistență Socială și... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2016, 17:35 (12766 vizualizări - 12 comentarii)

ANCHETĂ

Slobozia: Afacerea «Groapa lui Stoica»

Slobozia: Afacerea «Groapa lui Stoica»

Investiția în reabilitarea Pieței Revoluției din Slobozia se apropie de final. Cu 30 de zile înainte de termenul limită, lucrarea este finalizată în proporție de sub 20%, restul lucrărilor urmînd a fi executate din fonduri proprii «fără a se restitui ceea ce s-a decontat pînă la 31.12. 2015» după cum precizează un document oficial al Primăriei Slobozia. Precizăm că acestea sînt primele date oficiale referitoare la această investiție. Ele au fost furnizate de către Instituția Prefectului Ialomița, ca răspuns la o scrisoare deschisă adresată prefectului Gigi Petre de către fostul secretar al județului, Constantin Stoenescu. Scrisoarea deschisă a fost publicată în ziarul Independent... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 17:05 (13424 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Slobozia: Clădirile din Bazarul Municipal, «DESFIINȚATE»

Slobozia: Clădirile din Bazarul Municipal, «DESFIINȚATE»

În urmă cu 3 luni, Primăria Slobozia a permis concesionarilor din Bazarul Municipal să construiască ilegal, în baza unor autorizații pentru «construcții provizorii». Independent a consemnat situația determinînd intervenția oficialilor Inspectoratului de Stat în Construcții. În urma controlului, Inspectoratul în Construcții Ialomița a cerut Primăriei Slobozia «adoptarea măsurilor legale de încadrare în documentația de urbanism (...) sau desființarea lucrărilor executate».

Povestea unei ilegalități flagrante... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2015, 23:10 (9425 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Episcopia Sloboziei și Călărașilor, în topul național al eparhiilor BOR

Județ sărac, biserică bogată

Episcopia Sloboziei și Călărașilor, în topul național al eparhiilor BOR

Episcopia Sloboziei și Călărașilor ocupă un onorant loc 3 în topul celor mai bogate eparhii (arhiepiscopii și episcopii) din România. Potrivit unei monitorizări realizate de către «Forbes România», excedentul bugetar al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor se ridică la peste 3,2 milioane de lei, adică  puțin peste 720 mii de euro. Dincolo de senzaționalul acestor cifre se ascunde însă o poveste care începe în 2009, o dată cu întronizarea Prea Sfințitului Vincențiu, actualul episcop al acestei eparhii. Independent a urmărit evoluția financiară a acestei eparhii de-a lungul ultimilor 5 ani și este în măsură să vă creioneze o imagine detaliată... [citește_tot_articolul]

27 August 2015, 20:55 (30492 vizualizări - 55 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Urban SA are datorii de 25 milioane de lei

Furnizorul serviciului de apă moare, dar nu predă gestiunea

Urban SA are datorii de 25 milioane de lei

După 10 ani de la preluarea societății de către Valentin Cilibeanu&Comp., Urban SA are debite de 25 milioane și se confruntă cu iminenta perspectivă a dizolvării. Situația a fost prezentată consilierilor municipali din Slobozia în cadrul Adunării Generale a Acționarilor de miercuri, 10 iunie 2015. «Soluția pentru redresarea societății o reprezintă eșalonarea datoriilor. Avem nevoie de măsuri rapide ca să nu ne vedem puși în fața unui fapt împlinit!» a declarat, pentru Independent, directorul Urban SA, Valentin Cilibeanu.

Urban se află în pragul dizolvării... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2015, 23:35 (11306 vizualizări - 6 comentarii)

ANCHETĂ

Groapa de 37 milioane de lei din Piața Revoluției (II)

Primarul Stoica are deja un țap ispășitor: «Elena Neagu de la Sindicate a întîrziat lucrările cu 3 luni!»

Groapa de 37 milioane de lei din Piața Revoluției (II)

Elena Neagu, președintele UJSL Ialomița: «Administrația locală nu a dorit să identifice o soluție»

Groapa din Piața Revoluției reînvie un scandal public declanșat în anul 2011. Primarul Alexandru Stoica a acuzat-o public pe Elena Neagu, președintele Uniunii Județene a Sindicatelor Libere Ialomița, pentru blocarea acestui proiect. Primarul Sloboziei își bazează acuzațiile pe un document emis de către Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice prin care se confirmă că UJSLI «nu are drept de proprietate asupra terenului» aflat în litigiu. «Doamna Neagu nu are niciun drept de administrare a patrimoniului fostului UJSL, ilegal administrat pînă acum!» a declarat primarul Alexandru Stoica pentru Independent.
Istoria prescurtată a unui litigiu... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2015, 10:35 (13346 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Anchetă la Inspectoratul Școlar Județean Ialomița pe proiectele PHARE

Polițiștii caută materiale didactice cumpărate cu bani europeni

Anchetă la Inspectoratul Școlar Județean Ialomița pe proiectele PHARE

În perioada 2004-2009, un număr de 15 unități de învățămînt din Ialomița au beneficiat de finanțări pe proiecte PHARE Tvet, pentru dotarea cu materiale didactice. Modul în care au fost utilizate echipamentele achiziționate cu bani europeni face obiectul unei anchete demarată de polițiștii ialomițeni. Ceea ce încearcă acum să descopere oamenii legii au relatat reporterii Independent în urmă cu 3 ani. La data respectivă, Independent dezvăluia faptul că mai multe obiecte de inventar, constînd în utilaje agricole pe care școlile ialomițene le-au primit prin derularea unor programe europene PH... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 20:20 (15265 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Procurorii Anticorupție cer anularea diplomelor de Bacalaureat obținute ILEGAL!

DNA tulbură «apele liniștite» ale învățămîntului ialomițean (II)

Procurorii Anticorupție cer anularea diplomelor de Bacalaureat obținute ILEGAL!

Scandalul public iscat de trimiterea în judecată a celor 17 profesori ialomițeni în dosarul «Mită la BAC 2012» se adîncește. Pe lîngă condamnarea la pedepse cu închisoarea a cadrelor didactice acuzate de fraudarea sesiunii iunie-iulie a Bacalaureatului din urmă cu 3 ani, procurorii Anticorupție cer judecătorilor să anuleze toate diplomele eliberate elevilor care au plătit pentru a promova examenul! În această situație sînt peste 100 de candidați, mulți dintre ei fiind în ultimul an de facultate. Totul depinde acum de judecătorii Tribunalului Ialomița, instanță căreia i-a fost repartizat spre judecare dosarul care a cutremurat din temelii învățămîntul ialomițean.

DNA încearcă să facă dreptate... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2015, 19:55 (25675 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Directori-inculpați, în fruntea școlilor din județ

DNA tulbură «apele liniștite» ale învățămîntul ialomițean (I)

Directori-inculpați, în fruntea școlilor din județ

La sfîrșitul anului precedent, un comunicat de presă al Direcției Naționale Anticorupție anunța finalizarea cercetărilor în dosarul «Mită la BAC 2012». Cu această ocazie, procurorii de la București au trimis în judecată 17 profesori ialomițeni acuzați că au fraudat prima sesiune a Bacalaureatului, desfășurată cu 3 ani în urmă. Ancheta scoate însă la iveală o situație fără precedent. Printre numele dascălilor-inculpați se regăsesc și unii profesori care la începutul anului școlar în curs au fost numiți în funcții de conducere! Este vorba despre directorii Liceelor Teoretice «Carol I» și «Paul Georgescu», din Fetești și Țăndărei, și Școlii Generale «Aurel Vlaicu» Fetești. În timp ce oficialii formațiunilor... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2015, 19:40 (24404 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Ștefan Poienaru, suspect de «evaziune fiscală» și «fapte de corupție»

Organele de control confirmă

Ștefan Poienaru, suspect de «evaziune fiscală» și «fapte de corupție»

Latifundiarul Ștefan Poienaru a intrat din nou în atenția organelor de anchetă. O serie de sesizări venite din partea Agenției Județene a Finanțelor Publice Ialomița, precum și a Direcției de Luptă Antifraudă confirmă faptul că, prin ilegalitățile comise prin intermediul firmelor sale, Ștefan Poienaru s-a «pricopsit» cu noi dosare penale. În acest sens, instituțiile amintite îl suspectează pe cel mai mare agricultor al Bărăganului de «evaziune fiscală» și «fapte de corupție». Cercetările în aceste noi cauze care-l vizează pe fermier sînt în diferite stadii.

Tranzacții fictive cu motorină subvenționată... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2014, 10:20 (15047 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Silvian Ciupercă arendează Ialomița la 25 de euro/hectar

Afacerea Green Harvest (II)

Silvian Ciupercă arendează Ialomița la 25 de euro/hectar

În urmă cu o săptămînă, în plin scandal public generat de anchetarea de către DNA a președintelui Silvian Ciupercă, republicam un articol legat de trucarea, în vara acestui an, a unei licitații publice în favoarea Green Harvest. Revenim astăzi cu noi amănunte care vizează relațiile contractuale dintre această firmă și Silvian Ciupercă, în calitate de semnatar al unor contracte de concesiune încheiate în anul 2013. Potrivit informațiilor publice, în primăvara anului 2013 președintele Consiliului Județean Ialomița a prelungit cu încă 5 ani contractele de concesiune ale Green Harvest, la valoarea de 25 de euro/hectar!

Vizionarii administrației județene... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2014, 14:05 (21840 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Mitul Ciupercă a murit! Trăiască PSD!

Mitul Ciupercă a murit! Trăiască PSD!

Săptămîna precedentă, după 10 ani de mandat și în plină campanie electorală, Vasile Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița, a primit lovitura de grație. Deși a rămas în libertate, fără să aibă, deocamdată, vreo calitate în ancheta instrumentată de DNA, scandalul a zguduit din temelii poziția acestuia. Imaginea promovată obsedant de președintele PSD Ialomița, aceea de «cinstit și competent», s-a întors asupra lui, îngropîndu-l. La acest moment, deși rezultatele alegerilor par să îi ofere o poziție confortabilă, Silvian Ciupercă, pînă mai ieri liderul politic al județului, a ajuns la mila colegilor de partid și este păstrat în funcție «pînă la apariția unui moment oportun pentru înlăturarea sa discretă». Cel mai probabil, susțin surse din anturajul său, la momentul cînd acțiunea penală se va pune în mișcare și Silvian Ciupercă se va transforma în inculpat. Chiar și în cazul fericit (dar extrem de puțin probabil!) în care toate capetele de acuzare vor fi demontate, Silvian Ciupercă este deja istorie. El a devenit un mort-viu, dovada certă că modelul promovat de el este un eșec și garanția că PSD Ialomița nu a promovat și nu va promova niciodată «competența și cinstea». Veți spune, poate, că acestea sînt cuvinte mari, ori grele, ori nemeritate... Noi credem că nu! Iar timpul (și, mai ales, timpurile!) deja ne dau dreptate.... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2014, 17:40 (31244 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Avicola a încasat ilegal subvenții în valoare de 4 milioane de euro

Departamentul pentru Lupta Antifraudă îl «jumulește» pe Stănoiu

Avicola a încasat ilegal subvenții în valoare de 4 milioane de euro

De ani buni, Avicola Slobozia este sinonim cu succesul în afaceri pe o piață europeană extrem de competitivă. Anul acesta însă, firma a fost implicată într-un scandal public care i-a dinamitat poziția de lider. Mai mult, la acest moment, activitatea firmei face obiectul unei anchete a Departamentului pentru Lupta Antifraudă din cauza subvențiilor europene ilegale încasate de către firmă în cadrul Măsurii 215-«Plăți privind bunăstarea animalelor». Potrivit informațiilor noastre, valoarea prejudiciului s-ar ridica la 4 milioane de euro.

Paradisul Avicola, zguduit din temelii
«Avicola... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2014, 16:20 (35446 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Moșierul Poienaru a primit sprijin financiar ILEGAL pentru 1000 de hectare

DLAF confirmă ilegalitățile de la AGROFAM

Moșierul Poienaru a primit sprijin financiar ILEGAL pentru 1000 de hectare

După 20 de ani de tranziție în vestul sălbatic din Balta Ialomiței, latifundiarul Poienaru dă semne de oboseală. Imperiul agricol construit de domnia sa, legal sau mai puțin legal, este pe cale de a se dezintegra. Cu peste 10 milioane de euro datorii la stat și peste 100 de procese pe rol, Ștefan Poienaru își privește neputincios afacerea, aflată acum în pragul dezastrului. Ultima lovitură (după știința noastră, cel puțin) a fost aplicată în această primăvară de către Departamentul pentru Luptă Antifraudă, care a confirmat faptul că SC Agrofam Holding SRL «a obținut sprijin financiar ilegal». În aceste condiții, singura soluție pentru salvarea societății de la faliment o reprezintă vînzarea acesteia... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2014, 10:05 (15826 vizualizări - 8 comentarii)

ANCHETĂ

Ion «Tera» Tămârjan, CONDAMNAT la închisoare cu executare

Înalta Curte de Casație și Justiție a decis

Ion «Tera» Tămîrjan, CONDAMNAT la închisoare cu executare

După 4 ani de înfățișări și recursuri în instanță, procesul în care slobozeanul Ion «Tera» Tămîrjan este acuzat de «trafic de persoane» a ajuns la final. Instanța Supremă a dat un ultim verdict în cazul patronului agenției de modelling Star Models de la Slobozia. Înalta Curte de Casație și Justiție l-a condamnat pe «Tera» la executarea pedepsei cu închisoarea. El a fost adus luni dimineață la Penitenciarul Slobozia. Șansele ca acesta să-și ispășească pedeapsa în această închisoare depind acum de o comisie specială, care-i va analiza dosarul. Condamnat alături de Ion Tămîrjan este și Cornel Relu Costan, patronul agenției Diva Models din Constanța.

Dosarul «Sexgate cu politicieni și vip-uri»... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2014, 18:15 (20179 vizualizări - 8 comentarii)

ANCHETĂ

Licitație trucată pentru orezăriile concesionate de Consiliul Județean

În Ialomița, totul este posibil

Licitație trucată pentru orezăriile concesionate de Consiliul Județean

În primăvara acestui an, președintele Silvian Ciupercă a declarat că dezvoltarea culturilor de orez reprezintă «una dintre principalele priorități economice ale județului». La nicio săptămînă distanță, pe 1 aprilie 2014, instituția demara procedura de licitație pentru concesionarea prin licitație publică a 495 hectare de teren cu destinație orezărie în zona Giurgeni-Vlădeni. Joi, 19 iunie 2014, rezultatul licitației a fost contestat public de către consilierul județean Nicolae Sitaru. Administrația județeană a recunoscut că în componența firmelor care au participat la licitație există același acționariat, dar a precizat că «legea nu interzice acest lucru!».

De veghe în lanul de orez... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2014, 17:30 (23392 vizualizări - 21 comentarii)

ANCHETĂ

«Gaura neagră» a Consiliului Județean, un EȘEC

Lucrările la sala de spectacole cu «geometrie variabilă» întîrzie

«Gaura neagră» a Consiliului Județean, un EȘEC

Lucrările la sala de spectacole cu «geometrie variabilă» a Consiliului Județean Ialomița întîrzie nejustificat. Potrivit unor surse apropiate administrației județene, lucrările înaintează cu pași de melc și nu vor fi gata pînă la termenul avansat în primăvară de autorități. Pînă la acest moment, investiția a înghițit peste 3 milioane de lei. Numai în această primăvară, SC Concas Buzău a primit suma de 216,7 mii de lei pentru decontarea lucrărilor în curs. Valoarea finală a investiției este de 8,83 milioane lei!

Încet și foarte încet
Investiția în sala de spectacole cu «geometrie... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2014, 09:20 (10694 vizualizări - 5 comentarii)

ANCHETĂ

JAF FINANCIAR la Spitalul Slobozia

Camera de Conturi Ialomița a demonstrat

JAF FINANCIAR la Spitalul Slobozia

Cauza care duce la prăbușirea sistemului sanitar din Ialomița, din punct de vedere economico-financiar, este gestionarea frauduloasă a banilor pe care Ministerul de Resort îi acordă. Această ipoteză este demonstrată de Camera de Conturi Ialomița, ca urmare a rezultatelor ultimului control pe care oficialii instituției l-au realizat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Salarii plătite necuvenit, meditații particulare suportate din banii unității, deconturi pentru chirii și plimbări în străinătate din bugetul spitalului și contracte de sute de mii lei încheiate în urma unor licitații trucate. Aceste abateri s-au petrecut, potrivit Camerei de Conturi Ialomița, între anii 2011-2013, cînd spitalul... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2014, 15:20 (14330 vizualizări - 14 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
260 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Antepenultimul loc pentru pompierii ialomițeni

Antepenultimul loc pentru pompierii ialomițeni

Vineri, 2 septembrie a.c., s-a desfășurat ultima probă din cadrul Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență. În clasamentul general, podiumul a fost ocupat de lotul Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2011, 16:17
(9599 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Femeie la volan fără permis

Vineri, 2 septembrie a.c., polițiști din Slobozia au oprit pentru control un autoturism condus de o femeie, de 59 ani, domiciliată în județul Constanța. În urma verificărilor efectuate de polițiști în bazele ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2011, 16:15
(8727 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Termene la plata obligațiilor fiscale pentru persoane fizice

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomita avertizează că joi, 15 septembrie, este ultima zi pentru efectuarea plăților anticipate aferente trimestrului III 2011 de către contribuabilii persoane fizice ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2011, 11:14
(12533 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: BIBLIONET, la a III-a rundă

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița a participat și la Runda a III-a a programului BIBLIONET, program de implementare a serviciului de acces la internet în bibliotecile publice din Ialomița ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 17:42
(10592 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Arestat după ce a încercat să fure dintr-o locuință

O tînără de 25 ani din Slobozia a alertat polițiștii slobozeni cu privire la faptul că joi, 1 septembrie, în jurul orei 2,00, prietenul ei a surprins în locuință o persoană care încerca să fure bunuri. ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 17:39
(9333 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Fetiță de 11 ani, victimă a unui accident rutier

O fetiță de 11 ani din Slobozia a fost lovită de o mașină în timp ce încerca să traverseze strada prin loc nepermis și fără să se asigure. S-a întîmplat la Slobozia, joi, 1 septembrie. Copila a fost acroșată ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 17:38
(5802 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ion Roată: Nu a acordat prioritate trenului

Joi, 1 septembrie, la Ion Roată s-a produs un accident rutier. Pe scurt, în timp ce o tînără de 20 ani, din Urziceni, conducea o mașină, la trecerea la nivel cu calea ferată simplă, semnalizată prin indicator ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 17:38
(7911 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Furturile de animale, în atenția polițiștilor

«În cadrul Programului de prevenire a infracțiunilor contra patrimoniului, în ziua de 1 septembrie, ofițerii specialiști din cadrul Compartimentului Analiza și Prevenirea Criminalității, împreună cu efectivele ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 17:36
(10581 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Ceapă și cartofi, confiscate de polițiști

Comerțul ilegal cu țigări, legume și fructe a fost ținta polițiștilor din Țăndărei în cadrul unei acțiuni organizate, joi, 1 septembrie, pe raza localității. În cadrul verificărilor polițiștii au aplicat ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 17:35
(6354 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Tîrg: Hoț arestat de polițiști

Un bărbat, în vîrstă de 44 ani, a fost prins de polițiști joi, 1 septembrie. Pe numele individului Judecătoria Urziceni a emis un mandat de arestare pentru furt. Bărbatul, docmiciliat în Fierbinți-Tîrg ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 17:34
(12652 vizualizări - 0 comentarii)


Sport: Cuplul Sorin Iordache (Slobozia)-Călin Manda (Pitești) a cîștigat trofeul «Instirig Cup»

Cuplul Sorin Iordache (Slobozia)-Călin Manda (Pitești) a cîștigat un nou trofeu la tenis de cîmp-dublu, «Instirig Cup», în cadrul turneului internațional U14 desfășurat la Balș. Astfel, după ce a trecut ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 09:32
(9888 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: 590 de fermieri, la teledetecție

590 de fermieri ialomițeni au fost selectați în acest an pentru controlul prin teledetecție. Cifra reprezintă un procent de 5,90% din numărul total de cereri SAPS, procent recomandat de Uniunea Europeană ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 09:10
(12483 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tînăr de 25 ani, decedat în accident

Un tînăr de doar 25 ani și-a găsit sfîrșitul miercuri, 31 august, într-un accident rutier. Pe scurt, mașina era condusă de un tînăr feteștean de 23 ani care, din cauza neatenției, a pierdut controlul volanului ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 09:09
(8890 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Fetești accident


Țăndărei: Copil de 12 ani, hoțul unei biciclete

O femeie de 37 ani din Țăndărei a sesizat polițiștii din localitate cu privire la faptul că i-a dispărut bicicleta pe care o lăsase nesupravegheată pe stradă. Verificările ulterioare ale polițiștilor au ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 09:08
(7139 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Incendiatorul unei ferme, identificat de polițiști

Un bărbat de 42 ani din județul Iași este cercetat penal de polițiști pentru distrugerea prin incendiere a unui grajd și a unor furaje pentru animale situate în incinta unei ferme agrozootehnice din Movila ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 09:08
(6652 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: 46 de cereri la subvenție pentru vaci din zone defavorizate

A«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează producătorii de lapte din zona defavorizată că termenul de primire a cererilor pentru subvenția la bovinele din ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 09:07
(13681 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: Țigări de contrabandă, confiscate

Miercuri, 31 august, polițiștii au descins la domiciliul unui tînăr de 28 ani din Sălcioara, dat fiind faptul că existau suspiciuni că deține țigări de contrabandă. În cadrul acțiunii, în casa tînărului ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 09:06
(8887 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Băut la volan

Un tînăr de 22 ani a fost prins de polițiștii slobozeni în timp ce conducea un autoturism deși băuse. Tînărul a fost oprit în trafic de polițiști și, testat fiind cu aparatul Drager, valoarea rezultată ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 09:05
(7955 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Peste 130 de persoane legitimate de polițiști

Peste 130 de persoane au fost legitimate miercuri, 31 august, în cadrul unei acțiuni a polițiștilor din Urziceni. De asemenea, în cadrul acțiunii au fost controlate 5 societăți comerciale, fiind aplicate ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 09:05
(7003 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Peste 93 mii de animale vor primi subvenție

Campania de primire a cererilor de acordare a plăților naționale directe complementare în sectorul zootehnic și a primei pe explotație pentru ovine, caprine și bovine s-a încheiat. Centrul Județean Ialomița ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 09:04
(9503 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: La 11 ani a fost surprins la furat de proprietarul casei

Marți, 30 august a.c., în jurul orei 15.30, Poliția Fetești a fost sesizată de un localnic, de 63 ani, asupra faptului că a surprins în locuința sa un copil care încerca să-i sustragă bunuri. În fapt, feteșteanul ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2011, 14:51
(6317 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Gîrbovi: Copil de 3 ani, accidentat în timp ce încerca să traverseze strada în fugă

Un copil de 3 ani a fost izbit de un vehicul în afara comunei Gîrbovi, micuțul încercînd să traverseze strada în fugă. Evenimentul s-a petrecut marți, 30 august a.c., în jurul orelor 15,00, șoferul brăilean ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2011, 14:45
(10488 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: I-a furat vecinului lemnele de foc

Poliția a fost sesizată marți, 30 august a.c., de către un feteștean de 60 ani despre faptul că vecinul său i-a furat lemne de foc dintr-o magazie. Potrivit verificărilor, polițiștii au stabilit că vecinul ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2011, 14:30
(13276 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt lemne


Ialomița: Băuți la volan

Doi bărbați de 40, respectiv 59 ani, domiciliați în localitățile Fetești și Gîrbovi, au fost depistați de polițiștii rutieri marți, 30 august a.c., în timp ce se deplasau la volanul unor autoturisme. Întrucît ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2011, 14:25
(10990 vizualizări - 0 comentarii)


Nuntă cu acord de la DSV

Vă mai amintiți nunțile de odinioară, petrecute cîte trei zile și trei nopți în căminele culturale de la țară sau prin te miri ce clădiri amenajate doar pentru evenimentul în sine? Ei bine, distracția s ...[citește_toată_știrea]

31 August 2011, 07:46
(9334 vizualizări - 2 comentarii)


Reviga: Copil de 9 ani, hoț din cutia milei

Un copil de doar 9 ani din Reviga a fost prins de polițiști după ce a furat din cutia milei a unei biserici din localitate. Cazul a fost sesizat polițiștilor duminică, 28 august, de personalul bisericesc ...[citește_toată_știrea]

30 August 2011, 18:39
(8566 vizualizări - 0 comentarii)


Scuter furat din Spania, găsit la Țăndărei

Scuter furat din Spania, găsit la Țăndărei

Un moped ce figura în bazele de date internaționale ca fiind urmărit a fost găsit luni, 29 august, la Țăndărei. Mopedul aparținea unui tînăr de 29 ani din Țăndărei. Potrivit polițiștilor, mopedul era furat ...[citește_toată_știrea]

30 August 2011, 18:38
(12022 vizualizări - 4 comentarii)


Țăndărei: Un șofer beat a intrat cu mașina în șanț

O tînără de 21 ani a fost rănită luni, 29 august, într-un accident rutier petrecut în apropierea orașului Țăndărei. Tînăra era pasageră într-un autoturism ce circula dinspre Platonești spre Țăndărei. Într ...[citește_toată_știrea]

30 August 2011, 18:37
(10039 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: 5 fete de 7-16 ani, prinse la furat de floarea-soarelui

Cinci minore, cu vîrste cuprinse între 7 și 16 ani, au fost prinse luni, 29 august, de polițiști în timp ce furau floarea-soarelui. De fapt, un bărbat, de 43 ani, din comuna Vlădeni, a sesizat polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

30 August 2011, 18:36
(9638 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Peste o tonă de fier vechi, confiscat

Peste o tonă de fier vechi a fost confiscată de polițiști luni, 29 mai, la Stelnica. Deșeurile metalice erau transportate de o autoutilitară condusă de un bărbat, de 58 ani, din Fetești. În cabina autoutilitarei ...[citește_toată_știrea]

30 August 2011, 18:36
(8424 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...