Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

Viceprimarul de la Bărbulești, acuzat de tentativă de omor

Cum să primești NUP cînd dai cu cuțitul

Viceprimarul de la Bărbulești, acuzat de tentativă de omor

Liță Vasile, zis Pătăvaru, viceprimarul comunei Bărbulești a fost acuzat de tentativă de omor. Toată tărășenia s-a petrecut după ce vicele a înjunghiat un om. Mai mult, în urma unui scandal de amploare, viceprimarul s-a ales, la rîndu-i, cu o bătaie zdravănă. Dosarul de acuzare s-a finalizat, iar vicele Pătăvaru a primit NUP, prin «bunăvoința» procurorilor ialomițeni... Între timp însă, atunci cînd nu stă la biroul din Primărie, viceprimarul se plimbă cu mașina plină de arsenal. Iar în cazurile fericite este prins de Poliție...

Pătăvaru, spaima Bărbuleștiului
O știre banală a trecut neobservată la jumătatea lunii martie 2010. Și rămînea la fel de neobservată dacă soluționarea... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2010, 08:22 (34439 vizualizări - 11 comentarii)

ANCHETĂ

Incompetența administrativă a costat județul 360 milioane de lei

Cum a pierdut Ialomița fondurile europene pentru renovarea și dezvoltarea satelor

Incompetența administrativă a costat județul 360 milioane de lei

Măsura 322 privind renovarea și dezvoltarea satelor ar fi putut atrage în Ialomița circa 360 milioane de lei noi pentru rețele de apă, sisteme de canalizare, drumuri, școli, centre de asistență pentru bătrîni etc. Din păcate, niciunul dintre cele 36 de proiecte FEADR (Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală) depuse la sesiunea din 31 iulie 2009 nu a întrunit punctajul minim de finanțare. Singura veste bună vine de la Mihail Kogălniceanu, acolo unde Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Lunca Dunării, a reușit să acceseze 6 milioane de euro prin intermediul aceleiași măsuri.
Pierderea, după cum vom arăta mai jos, se datorează în principal administrației județene a județului, incapabilă... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2010, 11:23 (33853 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Contrabandiști de produse petroliere, prinși în Ialomița

Trafic de motorină cu cisterne furate de la DNA Prahova?

Contrabandiști de produse petroliere, prinși în Ialomița

La începutul lunii aprilie 2010, în baza unor informații, comisarii Gărzii Financiare Ialomița au identificat două autocisterne ce transportau produse petroliere, scriptic neaccizabile. Cercetările ulterioare aveau să demonstreze că produsele transportate erau cît se poate de accizabile, iar cele două mijloace de transport aparțineau unei rețele de traficanți intracomunitari. Prejudiciile aduse bugetului de stat însumează milioane de lei. Marfa era importată de la o rafinărie din Bulgaria și distribuită, ulterior, unor benzinării românești. Și, pentru ca tabloul să fie complet, mijloacele de transport identificate figurau ca furate din curtea Direcției Generale Anticorupție Prahova...

... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2010, 13:25 (27413 vizualizări - 2 comentarii)

ANCHETĂ

Afaceri cu moartea sub oblăduirea PS Vincențiu

Preoții ialomițeni, perceptorii Episcopiei Sloboziei și Călărașilor

Afaceri cu moartea sub oblăduirea PS Vincențiu

De 20 de ani, Biserica Ortodoxă Română conduce în topul încrederii populației în toate sondajele de opinie existente. Și tot de 20 de ani, presa națională și locală abundă de dezvăluiri revoltătoare privind tarele unei categorii sociale, am numit aici preoții, tolerată și, mai grav, încurajată de forurile tutelare. Exorcizări, homosexualitate, pedofilie, furt, înșelăciune... Totul a fost comis pentru că, nu-i așa, preoții sînt și ei oameni și nimic din ce e omenesc nu le e străin. Pentru că Ialomița nu face excepție de la regulă, presa locală a consemnat și ea în repetate rînduri derapaje de la normele morale propovăduite de Sfînta Biserică. Nimeni nu a explicat însă cum s-a ajus aici. Independent... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2010, 13:24 (46739 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Conacul șefului DNA Ialomița, deghizat în «complex sportiv de turism și agrement»

10000 mp de teren, concesionați pe genunchii primarului Ionașcu și «facilitați» fiscal de consilierul PD-L Gabriela Petre

Conacul șefului DNA Ialomița, deghizat în «complex sportiv de turism și agrement»

În cele ce urmează, vă vom prezenta ultima inginerie imobiliară moșită de autoritățile locale de la Slobozia. Și vă vom explica cum a reușit șeful DNA să-și deghizeze casa de vacanță de la marginea Sloboziei, plus cei 10000 de mp teren aferent, într-o investiție destinată «turismului și agrementului». Desigur, aveți dreptate! Firma care a concesionat terenul respectiv nu aparține procurorului Cristudor, ci fiului acestuia...

Cu DNA la Primăria Slobozia
V-ați întrebat vreodată de ce zîmbește languros primarul Gabi Ionașcu atunci cînd i se amintește că are dosar la DNA pentru nefericita investiție în sursa de apă subterană? Iată și un posibil răspuns. Prin februarie 2... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2010, 15:52 (30496 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Ialomița, o groapă de gunoi de 4453 de kilometri pătrați

În mediul rural nu există servicii de salubritate

Ialomița, o groapă de gunoi de 4453 de kilometri pătrați

În 16 iulie 2009, Ialomița raporta cu mîndrie respectarea obligațiilor privind închiderea rampelor de gunoi, obligație asumată prin contract cu Coana Europa. La aproape un an distanță, aceleași autorități admit că s-au grăbit cu raportările și că situația este mai gravă decît s-ar fi așteptat: «Ialomița riscă să devină o groapă de gunoi uriașă» a declarat săptămîna trecută subprefectul Gigi Petre, în cadrul ultimei întîlniri a Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița. Iar situația din teren confirmă sută la sută această stare de fapt. Și chiar mai rău decît atît!

Serviciile de salubritate din mediul rural nu sînt funcționale
La aproape un an de la închiderea... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2010, 09:57 (29338 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

ANCHETĂ

SOFIPROTEOL ACHIZIȚIONEAZĂ EXPUR

Francezii cumpără și «căpușele» lui Randag?

SOFIPROTEOL ACHIZIȚIONEAZĂ EXPUR

Sofiproteol, megaconcern francez și unul dintre cei mai importanți producători de biodiesel la nivel mondial, a demarat procedurile de achiziționare a Expur. Tranzacția propriu-zisă se va ridica la peste 100 milioane de euro, francezii urmînd, în perioada imediat următoare, să declanșeze o procedură complexă de auditare a Expur. În cele ce urmează, vom încerca să le dăm o mînă de ajutor auditorilor francezi, sintetizînd, atît cît se poate sintetiza, niște afaceri (sau cum s-or numi ele!) derulate sub umbrela Expur și cu patronajul lui Richard Randag, printre altele, președinte al Consiliului de Administrație al societății Expur. Căci, pentru cine nu știe, domnia sa Randag este tot un fel de angajat... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2010, 16:28 (35647 vizualizări - 2 comentarii)

ANCHETĂ

Clanurile Bocioc și Poligrad au speriat Europa cu sprijinul autorităților locale

Țapi ispășitori ai traficului de minori din Marea Britanie

Clanurile Bocioc și Poligrad au speriat Europa cu sprijinul autorităților locale

34 de percheziții domiciliare, 27 de persoane urmărite penal pentru «trafic de minori» și «constituire de grup infracțional», 17 persoane reținute, 168 de victime-copii... Acesta este bilanțul oficial al celei mai ample operațiuni de destructurare a unui grup infracțional organizat, specializat în activități de crimă organizată pe linia migrației ilegale și a traficului de minori, spre țări din Europa Occidentală. Pentru cei care au lipsit din țară săptămîna trecută vom preciza că acțiunea s-a desfășurat la Țăndărei și a mobilizat, pe lîngă procurorii din cadrul Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism, peste 120 de ofițeri de poliție din cadrul IGPR-D... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2010, 10:14 (131491 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Pacienții Spitalului Județean cotizează la ecograful doctorului Chiciu

Afaceri prospere cu bolnavi

Pacienții Spitalului Județean cotizează la ecograful doctorului Chiciu

O nouă acuzație a unui pacient revoltat aruncă în aer falsele bune practici medicale ale doctorilor Spitalului Județean de Urgență Slobozia. De această dată, acuzațiile vizează un medic specialist grijuliu peste măsură cu veniturile proprii. Practica nu este singulară, ci, mai degrabă, prea bine cunoscută pacienților, însă povestea de față depășește nivelul minimal de bun simț al actelor medicale.

Bani din suferința bolnavilor. Fără chitanță!
Sănătatea ialomițeană, un domeniu complex, plin de scandaluri mediatice, de malpraxisuri grosolane și cazuri răsunătoare de deficiențe medicale, revine în actualitate cu o situație ce demonstrează, încă o dată, ilegalitățile ce... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2010, 09:38 (31783 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Primul proiect de gestionare a deșeurilor din Ialomița a dat faliment

Declarat drept succes național în aprilie 2009

Primul proiect de gestionare a deșeurilor din Ialomița a dat faliment

Povestea fără sfîrșit a deșeurilor din Ialomița înscrie în paginile sale un nou eșec răsunător. După un an de la inaugurarea primului proiect realizat de administrațiile locale ialomițene, acesta a ajuns în pragul falimentului. Este vorba despre Asociația de Dezvoltare Intercomunitară ECO 2008 de la Sfîntu Gheorghe, în care sînt implicate 7 comune din zonele limitrofe localității. În acest moment, ADI ECO 2008 înregistrează datorii de 1,4 milioane de lei, responsabilii declarînd că singura soluție pentru salvarea serviciilor de salubritate o reprezintă desființarea asociației.

ADI ECO, regina proiectelor de gestionare a deșeurilor
Proiectele de gestionare a deșeurilor... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2010, 06:12 (31770 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

150 de miliarde, prejudicii create de administrațiile locale

Primăriile ialomițene, între ilegalități și fraude

150 de miliarde, prejudicii create de administrațiile locale

Curtea de Conturi a județului Ialomița funcționează! Și credeți sau nu, instituția are chiar și activitate de control. E drept, la nivelul anului 2008. Căci secretomania instaurată în instituția lui Văcăroiu este mai fermă ca niciodată, iar informațiile publice lipsesc cu desfăvîrșire. Paradoxal, Curtea de Conturi, deși o fantomă la nivel local, este organismul a cărei misiune este aceea de a veghea în permanență la cheltuirea banului public. Și, chiar dacă tardiv, instituția a făcut public în 2010 un raport al propriei activități desfășurate, atenție!, în anul 2008...

Curtea de Conturi, un domeniu al ezotericului
Activitatea Curții de Conturi Ialomița este, pentru mai... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2010, 16:08 (28782 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

ANCHETĂ

Infractorul Paul Toma-Eldaga, «ajutat» de Raiffeisen Bank să dispară cu un milion de dolari

«Reușim împreună»

Infractorul Paul Toma-Eldaga, «ajutat» de Raiffeisen Bank să dispară cu un milion de dolari

Cea mai bună bancă în Europa Centrală și de Est, în 2008. Nu am spus-o noi, ci Euromoney și Global Finance. Părerea noastră e că nu s-au înșelat. Doar că Raiffeisen Bank era și mai bună, cel puțin în 2008, dacă nu l-ar fi ajutat pe numitul Paul Toma-Eldaga să dispară cu milionul de dolari primit cadou (a se citi rambursare) de la stat.

Faptele așa cum sînt
Pe la jumătatea lunii octombrie 2009, ne făceam de lucru și-l readuceam în prim-plan pe infractorul Paul Toma-Eldaga. Scriam la momentul respectiv despre ultimul tun marca Paul, o rambursare de TVA de peste 1 milion de dolari încasată de firma Eldaga înainte de a-și da obștescul sfîrșit. Să vă reamintim, în mare, derularea... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2010, 08:48 (46761 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Luciul de apă din Ialomița are iz penal

Scandal cu miros de baltă

Luciul de apă din Ialomița are iz penal

Bălțile ialomițene revin în atenția publicului larg ca subiect de dispută. După privatizarea societății de stat Ialpesco, luciul de apă al județului a trecut prin mai multe «mîini». Actual, la aproape trei ani de la preluarea în administrare a bălților de către ultimul proprietar, luciul de apă al județului aprinde spriritele afaceriștilor în domeniu. Pasiunea cu care se dau luptele este atît de aprigă încît unul dintre adversari aduce acuzații penale mai multor persoane implicate. Tribunale, procese, conflicte, toate pentru o parte a bălților ialomițene...

Are balta pește. Sau a avut!
Înainte de a trece la detalierea amănunțită a conflictelor cu miros de pește din județul... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2010, 09:55 (46229 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Medicii din Fetești, acuzați de malpraxis

Gravidă după chiuretaj

Medicii din Fetești, acuzați de malpraxis

Șocant! O femeie va naște un copil deși a făcut un avort. Toate urmare a unor erori medicale înfricoșătoare. După nou-născuți morți și paciente nenorocite pe viață, un nou caz de aparent malpraxis se «naște» în scutecele secției Ginecologie de la Spitalul Fetești. Povestea dramatică a unei femei nu face decît să demonstreze, încă o dată, că medicina ialomițeană, din punct de vedere al calității, este deplorabilă! Lipsă de profesionalism, erori medicale grave, malpraxis evident, femei și copii victime, sînt doar cîteva caracteristici ale sănătății ialomițene... Iar cazul de astăzi nu contrazice cu nimic aceste constatări.

Ginecologii, Dumnezeii femeilor gravide
Nici nu... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2010, 09:16 (122819 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Miliardarul Nițescu are nevoie de o minune pentru redresarea ULTEX

Magnat falit sau om de afaceri moral?

Miliardarul Nițescu are nevoie de o minune pentru redresarea ULTEX

În urmă cu două săptămîni, Independent publica un articol incendiar în care demonstra cu probe, date și declarații că SC Ultex Țăndărei se îndreaptă în pas alergător către faliment. În același articol, Vasile Nițescu, patronul de facto al fabricii de ulei, a contestat afirmațiile noastre, iar la două săptămîni după apariția articolului, adică ieri, 2 martie 2010, a organizat o conferință de presă mamut pentru a demonta, din nou, cele scrise. Din păcate, expozeul său de peste 3 ore a confirmat, o dată în plus, că situația în care se găsește SC Ultex este extrem de gravă și că numai o minune mai poate salva fabrica de la faliment.

Remember ULTEX
Scriam în urmă cu două... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2010, 18:24 (108766 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Secția de Ginecologie, pe un butoi de pulbere

Copil nenorocit urmare a unui malpraxis grosolan? (II)

Secția de Ginecologie, pe un butoi de pulbere

• Colegiul Medicilor, sesizat asupra situației
• Anchetă PENALĂ în cazul «erorii» dr Dinu


Scandalul devoalat săptămîna trecută de ziarul nostru capătă noi conotații. După ce a încercat zadarnic să-și dreagă imaginea publicînd (pseudo) drepturi la replică prin fițuicile locale, cazul dr Dinu a ajuns în atenția Colegiului Medicilor Ialomița. În așteptarea unei decizii a acestui for sîntem în măsură să publicăm noi informații privind modul în care dr Valentina Dinu înțelege să profeseze în cadrul Spitalului Județean. Se impune să precizăm că demersul nostru este unul strict jurnalistic, urmărind adevărul și nu mazilirea dr Dinu. Și credem că, atunci cînd acuzațiile publicate de noi se vor confirma printr-o anchetă a poliției, deja demarată la acest moment, cîștigul va fi exclusiv... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2010, 18:44 (27102 vizualizări - 10 comentarii)

ANCHETĂ

Copil nenorocit urmare a unui malpraxis grosolan?

Copil nenorocit urmare a unui malpraxis grosolan?

• Părinții unei fetițe aduc grave acuzații unui medic
• Situație fără precedent la Spitalul Slobozia
• Secția de Ginecologie, pe un butoi de pulbere

Pe un butoi de pulbere stă Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Una dintre secțiile unității sanitare a devenit un adevărat ring de box, între o tînără doctoriță și întreaga echipă de medici. Atît de aprinse sînt spiritele pe palierul compartimentului medical încît și ultimul muncitor din curtea instituției cunoaște scandalul... Acuzații, injurii, jigniri și îmbrînceli, toate în interiorul Spitalului Județean și sub atenta observație a pacienților. Mai grav decît toate acestea sînt însă învinuirile de malpraxis, de neglijență în serviciu și încălcarea unor norme doctoricești ce plutesc în jurul unui medic. Una dintre acuzații se distinge dintre toate, tocmai prin natura sa sensibilă. Este vorba... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2010, 08:20 (137885 vizualizări - 39 comentarii)

ANCHETĂ

Fabrica de ulei Țăndărei, datorii de 400 de miliarde

Nițescu îndreaptă Ultex spre faliment

Fabrica de ulei Țăndărei, datorii de 400 de miliarde

Despre Vasile Nițescu, printre altele, patron al Ultex SA Țăndărei am tot scris. De bine, mai puțin. Căci milioanele de euro ale patronului Nițescu, jinduite de mai toți salariații fabricii, urbea Țăndăreiului și alți clienți ai Ultex, s-au transformat, de-a lungul timpului, în datorii la stat sau țepe sau autoțepe sau alte mișmașuri ieftine. Pe scurt, după cum știți, Ultex a devenit de ani buni gazda afacerilor de succes ale investitorului Nițescu, încă de la preluarea acțiunilor fabricii de la Topway miliardarul Vasile dorind să le vîndă. Acțiunile. Dacă nu pricepeți ceea ce v-am scris, vă invităm să parcurgeți cele ce urmează, cu mențiunea că lăsăm la atitudinea dlui Nițescu eventuale interpretări... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2010, 07:48 (94692 vizualizări - 17 comentarii)

ANCHETĂ

Angajații, sclavii moderni ai patronilor din Ialomița

Două angajate ale SC Florens își caută dreptatea cu legea în mînă

Angajații, sclavii moderni ai patronilor din Ialomița

Criza este o scuză excelentă pentru excesele oricărui patron. Ea îl ajută să-și trateze angajații ca pe niște obiecte, să nu-și plătească datoriile către stat și, la nevoie, să-i concedieze pe cei care nu reușesc să se adapteze suficient de repede acestei forme moderne de sclavie. O sclavie în care legile statului, oricare ar fi ele, se opresc la poarta firmei.

«Munceam și 20 de ore pe zi!»
Aurica Ilie e croitoreasă de cînd se știe. Și a trecut prin multe firme, unele mai cumplite decît altele. A lucrat chiar și pentru SC Korin, celebră în urmă cu cîțiva ani pentru modul inuman în care își trata angajații. Și a rezistat de fiecare dată. Ar fi rezistat și aici, la SC... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2010, 08:51 (20034 vizualizări - 7 comentarii)

ANCHETĂ

Comunitarii, gaura neagră a administrației locale

100 de miliarde pentru liniște și ordine publică

Comunitarii, gaura neagră a administrației locale

Vă mai amintiți reducerile de personal din administrațiile publice locale, anunțate de Guvern la început de an? Da, da, alea de care s-a ales praful și pulberea... Ei bine, la Slobozia, locul 2 la nivel județean în topul orașelor cu cei mai numeroși angajați din administrația publică, nu angajații Primăriei reprezintă problema, ci polițiștii comunitari. Ajunși, după numai 5 ani, de la 30 la 234, polițiștii comunitari din Slobozia au cheltuit, pînă acum, aproape 100 miliarde de lei.

224 de comunitari pentru liniștea noastră
«Cu cît sînt mai mulți, cu atît sînt mai greu de găsit!». Aceasta este concluzia generală a unui sondaj de opinie lansat la nivelul străzii la Slobozia... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2010, 16:53 (18802 vizualizări - 13 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
159 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozean de 60 de ani, beat la volan

Un bărbat, de 60 de ani, din Slobozia, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce conducea un autotvehicul pe raza localității de domiciliu deși a consumat anterior băuturi alcoolice. Șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2017, 17:40
(5755 vizualizări - 0 comentarii)


Enel instalează contoare inteligente

Companiile de distribuție de electricitate ale grupului Enel, liderul mondial și pionier în tehnologia pentru contorizare inteligentă, vor instala în 2017 peste 150000 de contoare inteligente în regiunile ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2017, 17:35
(6416 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tânără prinsă după ce a furat din magazin

Polițiștii feteșteni au fost sesizați luni, 8 mai a.c., de angajata unei societăți comerciale din localitate cu privire la faptul că o persoană a sustras bunuri din magazin. În urma sesizării, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2017, 15:30
(5471 vizualizări - 0 comentarii)


Ministrul Petre Daea, videoconferință cu structurile din subordine

Luni, 8 mai 2017, la sediul Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a avut loc o videoconferință în prezența ministrului Agriculturii Petre Daea, la care au participat, alături de secretarul ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2017, 14:25
(5315 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Formularul 200-«Declarația privind veniturile realizate din România»

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor interesați ca până joi, 25 mai 2017, inclusiv, persoanele fizice care realizează, în mod individual sau într-o formă de ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2017, 14:15
(8822 vizualizări - 0 comentarii)


O nouă etapă de recrutare a voluntarilor debutează la ISU Ialomița

Campania «Salvator din pasiune» continuă în județul Ialomița. Recrutarea se va organiza în perioada 15-31 mai a.c., iar condițiile pe care trebuie să le îndeplinească cei care doresc să se alăture pompierilor ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2017, 14:05
(7443 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție, se oprește apa!

Pentru realizarea operațiunilor periodice de întreținere a rezervoarelor de înmagazinare apă potabilă de la nivelul stației de pompare Căzănești, în ziua de 11 mai 2017, se va sista furnizarea ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2017, 13:50
(5767 vizualizări - 0 comentarii)


Accident în apropiere de Sinești. Un mort și trei răniți!

Accident în apropiere de Sinești. Un mort și trei răniți!

Luni, 8 mai a.c., în jurul orelor 17,30, Poliția a fost sesizată prin 112 cu privire la faptul că pe DN2 s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane și rănirea a altor trei. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2017, 23:20
(9103 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Sinești accident


Primăria Slobozia: «Ziua Tatălui Slobozean»

Primăria Municipiului Slobozia anunță organizarea primei ediții a Zilei Tatălui Slobozean. Astfel, duminică, 14 mai 2017, tații din oraș primesc provocarea unui concurs de grătare, pasionații de gătit în ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2017, 19:35
(5790 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Două persoane sunt cercetate de polițiștii rutieri pentru comiterea de infracțiuni contra siguranței circulației pe drumurile publice. Astfel, un bărbat, de 26 de ani, din București, a fost depistat de ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2017, 19:25
(6525 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale IPJ Ialomița

La acest sfârșit de săptămână, 5-7 mai a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au continuat acțiunile în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2017, 19:20
(5617 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cinci persoane, prinse în flagrant la furat de fier vechi

Polițiștii cercetează cinci persoane sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat, cercetările fiind continuate pentru documentarea întregii activități infracționale Vineri, 5 mai a.c., polițiștii ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2017, 19:05
(7959 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: În atenția absolvenților Promoția 2017

Având în vedere că anul școlar 2016-2017 este aproape de final, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița amintește absolvenților Promoției 2017 că pot beneficia de serviciile oferite de ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2017, 15:10
(6412 vizualizări - 0 comentarii)


Dezinsecție la Slobozia

În perioada 8-26 mai 2017, între orele 22,00-06,00, Primăria municipiului Slobozia va executa lucrări de dezinsecție pe domeniul public (parcuri, scuaruri, zone verzi, canale termice, zone de agrement, ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2017, 10:35
(5117 vizualizări - 0 comentarii)


Accident în zona Fetești. Un tren de marfă s-a ciocnit cu un autotrailer!

Un tren de marfă, care circula pe ruta Constanța-București, a fost implicat într-un accident feroviar, în zona trecerii de cale ferată dintre Fetești și Movila. Garnitura s-a ciocnit de un autotrailer care ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2017, 20:20
(8876 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Sistare temporară a alimentării cu gaze naturale la Fetești și Slobozia

Distrigaz Sud Rețele anunță opriri programate ale furnizării de gaz joi, 4.05.2017, din cauza unor lucrări la rețeaua de distribuție. Afectați de aceste reparații vor fi locuitorii din Fetești, strada ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2017, 19:35
(12317 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: A lovit un copil pe trecerea de pietoni. Șoferul din Buzău a fugit de la locul accidentului!

Un bărbat, de 68 de ani, din județul Buzău, bănuit de comiterea infracțiunilor de «vătămare corporală din culpă» și «părăsirea locului accidentului», a fost identificat de către polițiști. Din cercetări ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2017, 17:05
(7032 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Dosare respinse în programul «Casa Verde»

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița anunță titularii de dosare depuse în cadrul  Programului «Casa Verde» clasic-Programul privind instalarea sistemelor de încălzire care utilizează energie ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2017, 14:40
(7676 vizualizări - 2 comentarii)


Scandal la Bărcănești. Un polițist a fost rănit!

Un incident petrecut în minivacanța de 1 mai s-a consemnat pe raza localității Bărcănești. Din primele informații, se pare că la un botez desfășurat în comună mai multe persoane au provocat un scandal, ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2017, 20:45
(5561 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: 70,58%, procent de promovare la Definitivat

Inspectoratul Județean Ialomița anunță creșterea procentului de promovare la examentul anual de Definitivat. Din cei 92 de candidați înscriși, au susținut examenul doar 68. Conform datelor furnizate de ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2017, 19:20
(6053 vizualizări - 2 comentarii)


AJFP Ialomița: Întâlnire cu contribuabilii

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița vă face cunoscut faptul că joi, 4 mai  2017, orele 10,00, organizează la sediul instituției o întâlnire de lucru cu contribuabilii în vederea mediatizării ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2017, 18:05
(6537 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii ialomițeni, la datorie de 1 mai

Aproximativ 300 de polițiști din Ialomița vor fi la datorie în minivacanța de 1 mai. Oamenii legii vor asigura ordinea publică și vor supraveghea traficul rutier, pentru a preveni producerea accidentelor ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2017, 19:45
(5765 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: «Ziua Internațională a Sănătății și Securității în Muncă»

În data de 28 aprilie, la nivel mondial, se sărbătorește «Ziua Internațională a Sănătății și Securității în Muncă». Evenimentul a fost marcat anul acesta și la Slobozia, de către reprezentanții Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2017, 19:10
(6736 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură inedită la Muzeul Agriculturii

Elevii din Ialomița care participă la Olimpiada Județeană de Arte Plastice, Istoria Artei și Arhitectură își expun lucrările la Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia. Evenimentul se desfășoară marți ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2017, 18:05
(5791 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi aplicate de inspectorii DSVSA Ialomița

Reprezentanții Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au efectuat în această perioadă o serie de acțiuni de control la firmele care abatorizează și procesează produse din ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2017, 17:20
(6074 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Țăndărei, reținut pentru furturi comise în Franța

Polițiștii ialomițeni au reușit să identifice un bărbat, de 35 de ani, din Țăndărei, pe numele căruia autoritățile din Franța au emis un mandat european de arestare. Acesta a comis mai multe furturi pe ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2017, 21:30
(6210 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Se oprește furnizarea de gaz

Distrigaz Sud Rețele anunță faptul că vineri, 28 aprilie 2017, între orele 8,00 și 15,00, furnizarea de gaz pe strada Ialomiței, din Slobozia, va fi întreruptă din cauza unor lucrări de reparație și întreținere ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2017, 20:15
(4987 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Concert «Veniți de luați lumină!»

Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează joi, 4 mai 2017, a treia ediție a concertului «Veniți de luați lumină!». Evenimentul se desfășoară la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2017, 19:05
(6242 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat după ce și-a înjunghiat soția

Procurori din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul Grigore Nicolae, pentru săvârșirea infracțiunii de «tentativă ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2017, 17:15
(7698 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au acționat suplimentar în ultimele 48 de ore în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale, pentru creșterea ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2017, 16:35
(6100 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...