Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

Viceprimarul de la Bărbulești, acuzat de tentativă de omor

Cum să primești NUP cînd dai cu cuțitul

Viceprimarul de la Bărbulești, acuzat de tentativă de omor

Liță Vasile, zis Pătăvaru, viceprimarul comunei Bărbulești a fost acuzat de tentativă de omor. Toată tărășenia s-a petrecut după ce vicele a înjunghiat un om. Mai mult, în urma unui scandal de amploare, viceprimarul s-a ales, la rîndu-i, cu o bătaie zdravănă. Dosarul de acuzare s-a finalizat, iar vicele Pătăvaru a primit NUP, prin «bunăvoința» procurorilor ialomițeni... Între timp însă, atunci cînd nu stă la biroul din Primărie, viceprimarul se plimbă cu mașina plină de arsenal. Iar în cazurile fericite este prins de Poliție...

Pătăvaru, spaima Bărbuleștiului
O știre banală a trecut neobservată la jumătatea lunii martie 2010. Și rămînea la fel de neobservată dacă soluționarea... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2010, 08:22 (34436 vizualizări - 11 comentarii)

ANCHETĂ

Incompetența administrativă a costat județul 360 milioane de lei

Cum a pierdut Ialomița fondurile europene pentru renovarea și dezvoltarea satelor

Incompetența administrativă a costat județul 360 milioane de lei

Măsura 322 privind renovarea și dezvoltarea satelor ar fi putut atrage în Ialomița circa 360 milioane de lei noi pentru rețele de apă, sisteme de canalizare, drumuri, școli, centre de asistență pentru bătrîni etc. Din păcate, niciunul dintre cele 36 de proiecte FEADR (Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală) depuse la sesiunea din 31 iulie 2009 nu a întrunit punctajul minim de finanțare. Singura veste bună vine de la Mihail Kogălniceanu, acolo unde Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Lunca Dunării, a reușit să acceseze 6 milioane de euro prin intermediul aceleiași măsuri.
Pierderea, după cum vom arăta mai jos, se datorează în principal administrației județene a județului, incapabilă... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2010, 11:23 (33850 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Contrabandiști de produse petroliere, prinși în Ialomița

Trafic de motorină cu cisterne furate de la DNA Prahova?

Contrabandiști de produse petroliere, prinși în Ialomița

La începutul lunii aprilie 2010, în baza unor informații, comisarii Gărzii Financiare Ialomița au identificat două autocisterne ce transportau produse petroliere, scriptic neaccizabile. Cercetările ulterioare aveau să demonstreze că produsele transportate erau cît se poate de accizabile, iar cele două mijloace de transport aparțineau unei rețele de traficanți intracomunitari. Prejudiciile aduse bugetului de stat însumează milioane de lei. Marfa era importată de la o rafinărie din Bulgaria și distribuită, ulterior, unor benzinării românești. Și, pentru ca tabloul să fie complet, mijloacele de transport identificate figurau ca furate din curtea Direcției Generale Anticorupție Prahova...

... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2010, 13:25 (27413 vizualizări - 2 comentarii)

ANCHETĂ

Afaceri cu moartea sub oblăduirea PS Vincențiu

Preoții ialomițeni, perceptorii Episcopiei Sloboziei și Călărașilor

Afaceri cu moartea sub oblăduirea PS Vincențiu

De 20 de ani, Biserica Ortodoxă Română conduce în topul încrederii populației în toate sondajele de opinie existente. Și tot de 20 de ani, presa națională și locală abundă de dezvăluiri revoltătoare privind tarele unei categorii sociale, am numit aici preoții, tolerată și, mai grav, încurajată de forurile tutelare. Exorcizări, homosexualitate, pedofilie, furt, înșelăciune... Totul a fost comis pentru că, nu-i așa, preoții sînt și ei oameni și nimic din ce e omenesc nu le e străin. Pentru că Ialomița nu face excepție de la regulă, presa locală a consemnat și ea în repetate rînduri derapaje de la normele morale propovăduite de Sfînta Biserică. Nimeni nu a explicat însă cum s-a ajus aici. Independent... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2010, 13:24 (46736 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Conacul șefului DNA Ialomița, deghizat în «complex sportiv de turism și agrement»

10000 mp de teren, concesionați pe genunchii primarului Ionașcu și «facilitați» fiscal de consilierul PD-L Gabriela Petre

Conacul șefului DNA Ialomița, deghizat în «complex sportiv de turism și agrement»

În cele ce urmează, vă vom prezenta ultima inginerie imobiliară moșită de autoritățile locale de la Slobozia. Și vă vom explica cum a reușit șeful DNA să-și deghizeze casa de vacanță de la marginea Sloboziei, plus cei 10000 de mp teren aferent, într-o investiție destinată «turismului și agrementului». Desigur, aveți dreptate! Firma care a concesionat terenul respectiv nu aparține procurorului Cristudor, ci fiului acestuia...

Cu DNA la Primăria Slobozia
V-ați întrebat vreodată de ce zîmbește languros primarul Gabi Ionașcu atunci cînd i se amintește că are dosar la DNA pentru nefericita investiție în sursa de apă subterană? Iată și un posibil răspuns. Prin februarie 2... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2010, 15:52 (30495 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Ialomița, o groapă de gunoi de 4453 de kilometri pătrați

În mediul rural nu există servicii de salubritate

Ialomița, o groapă de gunoi de 4453 de kilometri pătrați

În 16 iulie 2009, Ialomița raporta cu mîndrie respectarea obligațiilor privind închiderea rampelor de gunoi, obligație asumată prin contract cu Coana Europa. La aproape un an distanță, aceleași autorități admit că s-au grăbit cu raportările și că situația este mai gravă decît s-ar fi așteptat: «Ialomița riscă să devină o groapă de gunoi uriașă» a declarat săptămîna trecută subprefectul Gigi Petre, în cadrul ultimei întîlniri a Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița. Iar situația din teren confirmă sută la sută această stare de fapt. Și chiar mai rău decît atît!

Serviciile de salubritate din mediul rural nu sînt funcționale
La aproape un an de la închiderea... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2010, 09:57 (29337 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

ANCHETĂ

SOFIPROTEOL ACHIZIȚIONEAZĂ EXPUR

Francezii cumpără și «căpușele» lui Randag?

SOFIPROTEOL ACHIZIȚIONEAZĂ EXPUR

Sofiproteol, megaconcern francez și unul dintre cei mai importanți producători de biodiesel la nivel mondial, a demarat procedurile de achiziționare a Expur. Tranzacția propriu-zisă se va ridica la peste 100 milioane de euro, francezii urmînd, în perioada imediat următoare, să declanșeze o procedură complexă de auditare a Expur. În cele ce urmează, vom încerca să le dăm o mînă de ajutor auditorilor francezi, sintetizînd, atît cît se poate sintetiza, niște afaceri (sau cum s-or numi ele!) derulate sub umbrela Expur și cu patronajul lui Richard Randag, printre altele, președinte al Consiliului de Administrație al societății Expur. Căci, pentru cine nu știe, domnia sa Randag este tot un fel de angajat... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2010, 16:28 (35642 vizualizări - 2 comentarii)

ANCHETĂ

Clanurile Bocioc și Poligrad au speriat Europa cu sprijinul autorităților locale

Țapi ispășitori ai traficului de minori din Marea Britanie

Clanurile Bocioc și Poligrad au speriat Europa cu sprijinul autorităților locale

34 de percheziții domiciliare, 27 de persoane urmărite penal pentru «trafic de minori» și «constituire de grup infracțional», 17 persoane reținute, 168 de victime-copii... Acesta este bilanțul oficial al celei mai ample operațiuni de destructurare a unui grup infracțional organizat, specializat în activități de crimă organizată pe linia migrației ilegale și a traficului de minori, spre țări din Europa Occidentală. Pentru cei care au lipsit din țară săptămîna trecută vom preciza că acțiunea s-a desfășurat la Țăndărei și a mobilizat, pe lîngă procurorii din cadrul Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism, peste 120 de ofițeri de poliție din cadrul IGPR-D... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2010, 10:14 (131465 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Pacienții Spitalului Județean cotizează la ecograful doctorului Chiciu

Afaceri prospere cu bolnavi

Pacienții Spitalului Județean cotizează la ecograful doctorului Chiciu

O nouă acuzație a unui pacient revoltat aruncă în aer falsele bune practici medicale ale doctorilor Spitalului Județean de Urgență Slobozia. De această dată, acuzațiile vizează un medic specialist grijuliu peste măsură cu veniturile proprii. Practica nu este singulară, ci, mai degrabă, prea bine cunoscută pacienților, însă povestea de față depășește nivelul minimal de bun simț al actelor medicale.

Bani din suferința bolnavilor. Fără chitanță!
Sănătatea ialomițeană, un domeniu complex, plin de scandaluri mediatice, de malpraxisuri grosolane și cazuri răsunătoare de deficiențe medicale, revine în actualitate cu o situație ce demonstrează, încă o dată, ilegalitățile ce... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2010, 09:38 (31782 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Primul proiect de gestionare a deșeurilor din Ialomița a dat faliment

Declarat drept succes național în aprilie 2009

Primul proiect de gestionare a deșeurilor din Ialomița a dat faliment

Povestea fără sfîrșit a deșeurilor din Ialomița înscrie în paginile sale un nou eșec răsunător. După un an de la inaugurarea primului proiect realizat de administrațiile locale ialomițene, acesta a ajuns în pragul falimentului. Este vorba despre Asociația de Dezvoltare Intercomunitară ECO 2008 de la Sfîntu Gheorghe, în care sînt implicate 7 comune din zonele limitrofe localității. În acest moment, ADI ECO 2008 înregistrează datorii de 1,4 milioane de lei, responsabilii declarînd că singura soluție pentru salvarea serviciilor de salubritate o reprezintă desființarea asociației.

ADI ECO, regina proiectelor de gestionare a deșeurilor
Proiectele de gestionare a deșeurilor... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2010, 06:12 (31769 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

150 de miliarde, prejudicii create de administrațiile locale

Primăriile ialomițene, între ilegalități și fraude

150 de miliarde, prejudicii create de administrațiile locale

Curtea de Conturi a județului Ialomița funcționează! Și credeți sau nu, instituția are chiar și activitate de control. E drept, la nivelul anului 2008. Căci secretomania instaurată în instituția lui Văcăroiu este mai fermă ca niciodată, iar informațiile publice lipsesc cu desfăvîrșire. Paradoxal, Curtea de Conturi, deși o fantomă la nivel local, este organismul a cărei misiune este aceea de a veghea în permanență la cheltuirea banului public. Și, chiar dacă tardiv, instituția a făcut public în 2010 un raport al propriei activități desfășurate, atenție!, în anul 2008...

Curtea de Conturi, un domeniu al ezotericului
Activitatea Curții de Conturi Ialomița este, pentru mai... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2010, 16:08 (28782 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

ANCHETĂ

Infractorul Paul Toma-Eldaga, «ajutat» de Raiffeisen Bank să dispară cu un milion de dolari

«Reușim împreună»

Infractorul Paul Toma-Eldaga, «ajutat» de Raiffeisen Bank să dispară cu un milion de dolari

Cea mai bună bancă în Europa Centrală și de Est, în 2008. Nu am spus-o noi, ci Euromoney și Global Finance. Părerea noastră e că nu s-au înșelat. Doar că Raiffeisen Bank era și mai bună, cel puțin în 2008, dacă nu l-ar fi ajutat pe numitul Paul Toma-Eldaga să dispară cu milionul de dolari primit cadou (a se citi rambursare) de la stat.

Faptele așa cum sînt
Pe la jumătatea lunii octombrie 2009, ne făceam de lucru și-l readuceam în prim-plan pe infractorul Paul Toma-Eldaga. Scriam la momentul respectiv despre ultimul tun marca Paul, o rambursare de TVA de peste 1 milion de dolari încasată de firma Eldaga înainte de a-și da obștescul sfîrșit. Să vă reamintim, în mare, derularea... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2010, 08:48 (46757 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Luciul de apă din Ialomița are iz penal

Scandal cu miros de baltă

Luciul de apă din Ialomița are iz penal

Bălțile ialomițene revin în atenția publicului larg ca subiect de dispută. După privatizarea societății de stat Ialpesco, luciul de apă al județului a trecut prin mai multe «mîini». Actual, la aproape trei ani de la preluarea în administrare a bălților de către ultimul proprietar, luciul de apă al județului aprinde spriritele afaceriștilor în domeniu. Pasiunea cu care se dau luptele este atît de aprigă încît unul dintre adversari aduce acuzații penale mai multor persoane implicate. Tribunale, procese, conflicte, toate pentru o parte a bălților ialomițene...

Are balta pește. Sau a avut!
Înainte de a trece la detalierea amănunțită a conflictelor cu miros de pește din județul... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2010, 09:55 (46207 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Medicii din Fetești, acuzați de malpraxis

Gravidă după chiuretaj

Medicii din Fetești, acuzați de malpraxis

Șocant! O femeie va naște un copil deși a făcut un avort. Toate urmare a unor erori medicale înfricoșătoare. După nou-născuți morți și paciente nenorocite pe viață, un nou caz de aparent malpraxis se «naște» în scutecele secției Ginecologie de la Spitalul Fetești. Povestea dramatică a unei femei nu face decît să demonstreze, încă o dată, că medicina ialomițeană, din punct de vedere al calității, este deplorabilă! Lipsă de profesionalism, erori medicale grave, malpraxis evident, femei și copii victime, sînt doar cîteva caracteristici ale sănătății ialomițene... Iar cazul de astăzi nu contrazice cu nimic aceste constatări.

Ginecologii, Dumnezeii femeilor gravide
Nici nu... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2010, 09:16 (122818 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Miliardarul Nițescu are nevoie de o minune pentru redresarea ULTEX

Magnat falit sau om de afaceri moral?

Miliardarul Nițescu are nevoie de o minune pentru redresarea ULTEX

În urmă cu două săptămîni, Independent publica un articol incendiar în care demonstra cu probe, date și declarații că SC Ultex Țăndărei se îndreaptă în pas alergător către faliment. În același articol, Vasile Nițescu, patronul de facto al fabricii de ulei, a contestat afirmațiile noastre, iar la două săptămîni după apariția articolului, adică ieri, 2 martie 2010, a organizat o conferință de presă mamut pentru a demonta, din nou, cele scrise. Din păcate, expozeul său de peste 3 ore a confirmat, o dată în plus, că situația în care se găsește SC Ultex este extrem de gravă și că numai o minune mai poate salva fabrica de la faliment.

Remember ULTEX
Scriam în urmă cu două... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2010, 18:24 (108764 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Secția de Ginecologie, pe un butoi de pulbere

Copil nenorocit urmare a unui malpraxis grosolan? (II)

Secția de Ginecologie, pe un butoi de pulbere

• Colegiul Medicilor, sesizat asupra situației
• Anchetă PENALĂ în cazul «erorii» dr Dinu


Scandalul devoalat săptămîna trecută de ziarul nostru capătă noi conotații. După ce a încercat zadarnic să-și dreagă imaginea publicînd (pseudo) drepturi la replică prin fițuicile locale, cazul dr Dinu a ajuns în atenția Colegiului Medicilor Ialomița. În așteptarea unei decizii a acestui for sîntem în măsură să publicăm noi informații privind modul în care dr Valentina Dinu înțelege să profeseze în cadrul Spitalului Județean. Se impune să precizăm că demersul nostru este unul strict jurnalistic, urmărind adevărul și nu mazilirea dr Dinu. Și credem că, atunci cînd acuzațiile publicate de noi se vor confirma printr-o anchetă a poliției, deja demarată la acest moment, cîștigul va fi exclusiv... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2010, 18:44 (27099 vizualizări - 10 comentarii)

ANCHETĂ

Copil nenorocit urmare a unui malpraxis grosolan?

Copil nenorocit urmare a unui malpraxis grosolan?

• Părinții unei fetițe aduc grave acuzații unui medic
• Situație fără precedent la Spitalul Slobozia
• Secția de Ginecologie, pe un butoi de pulbere

Pe un butoi de pulbere stă Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Una dintre secțiile unității sanitare a devenit un adevărat ring de box, între o tînără doctoriță și întreaga echipă de medici. Atît de aprinse sînt spiritele pe palierul compartimentului medical încît și ultimul muncitor din curtea instituției cunoaște scandalul... Acuzații, injurii, jigniri și îmbrînceli, toate în interiorul Spitalului Județean și sub atenta observație a pacienților. Mai grav decît toate acestea sînt însă învinuirile de malpraxis, de neglijență în serviciu și încălcarea unor norme doctoricești ce plutesc în jurul unui medic. Una dintre acuzații se distinge dintre toate, tocmai prin natura sa sensibilă. Este vorba... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2010, 08:20 (137878 vizualizări - 39 comentarii)

ANCHETĂ

Fabrica de ulei Țăndărei, datorii de 400 de miliarde

Nițescu îndreaptă Ultex spre faliment

Fabrica de ulei Țăndărei, datorii de 400 de miliarde

Despre Vasile Nițescu, printre altele, patron al Ultex SA Țăndărei am tot scris. De bine, mai puțin. Căci milioanele de euro ale patronului Nițescu, jinduite de mai toți salariații fabricii, urbea Țăndăreiului și alți clienți ai Ultex, s-au transformat, de-a lungul timpului, în datorii la stat sau țepe sau autoțepe sau alte mișmașuri ieftine. Pe scurt, după cum știți, Ultex a devenit de ani buni gazda afacerilor de succes ale investitorului Nițescu, încă de la preluarea acțiunilor fabricii de la Topway miliardarul Vasile dorind să le vîndă. Acțiunile. Dacă nu pricepeți ceea ce v-am scris, vă invităm să parcurgeți cele ce urmează, cu mențiunea că lăsăm la atitudinea dlui Nițescu eventuale interpretări... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2010, 07:48 (94685 vizualizări - 17 comentarii)

ANCHETĂ

Angajații, sclavii moderni ai patronilor din Ialomița

Două angajate ale SC Florens își caută dreptatea cu legea în mînă

Angajații, sclavii moderni ai patronilor din Ialomița

Criza este o scuză excelentă pentru excesele oricărui patron. Ea îl ajută să-și trateze angajații ca pe niște obiecte, să nu-și plătească datoriile către stat și, la nevoie, să-i concedieze pe cei care nu reușesc să se adapteze suficient de repede acestei forme moderne de sclavie. O sclavie în care legile statului, oricare ar fi ele, se opresc la poarta firmei.

«Munceam și 20 de ore pe zi!»
Aurica Ilie e croitoreasă de cînd se știe. Și a trecut prin multe firme, unele mai cumplite decît altele. A lucrat chiar și pentru SC Korin, celebră în urmă cu cîțiva ani pentru modul inuman în care își trata angajații. Și a rezistat de fiecare dată. Ar fi rezistat și aici, la SC... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2010, 08:51 (20032 vizualizări - 7 comentarii)

ANCHETĂ

Comunitarii, gaura neagră a administrației locale

100 de miliarde pentru liniște și ordine publică

Comunitarii, gaura neagră a administrației locale

Vă mai amintiți reducerile de personal din administrațiile publice locale, anunțate de Guvern la început de an? Da, da, alea de care s-a ales praful și pulberea... Ei bine, la Slobozia, locul 2 la nivel județean în topul orașelor cu cei mai numeroși angajați din administrația publică, nu angajații Primăriei reprezintă problema, ci polițiștii comunitari. Ajunși, după numai 5 ani, de la 30 la 234, polițiștii comunitari din Slobozia au cheltuit, pînă acum, aproape 100 miliarde de lei.

224 de comunitari pentru liniștea noastră
«Cu cît sînt mai mulți, cu atît sînt mai greu de găsit!». Aceasta este concluzia generală a unui sondaj de opinie lansat la nivelul străzii la Slobozia... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2010, 16:53 (18801 vizualizări - 13 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
298 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Alcoolul la volan face victime

Patru participanți la trafic s-au ales cu dosare penale din partea polițiștilor ialomițeni. Toți au fost depistați sub influența alcoolului. Mai mult, șoferii cheflii au făcut și victime pe șosele...
...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2013, 13:47
(4621 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: O mașină a luat foc pe șosea

Un incendiu produs la instalația electrică a unei autoutilitare a făcut ca mașina să se aprindă ca o torță. Deși focul a fost stins cu repeziciune, automobilul s-a făcut scrum. Incidentul s-a petrecut în ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2013, 09:36
(5512 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Comerciant ambulant amendat de polițiști

O patrulă de Ordine Publică a amendat cu 1000 de lei un bărbat, de 37 de ani, din București. Omul vindea produse nealimentare, fără documente. Bărbatul a fost depistat pe o stradă din Slobozia. În momentul ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2013, 07:38
(4890 vizualizări - 2 comentarii)


anunț

Vînd apartament
3 camere, Slobozia,

et. 3/4, termopan,
centrală termică proprie,
anvelopat,
apartamentul este construit după 1990,
zona Cuza-Vodă,
preț 45000 de euro,
negociabil.
Telefon
0723/699.100,
0723/699.102

8 Octombrie 2013, 08:06


Ion Roată: Tînăr de 26 de ani întins pe șosea, acroșat de un vehicul

Sîmbătă, 5 octombrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Ion Roată s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un tînăr, în ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2013, 10:25
(7354 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: La 17 ani, prinsă șofînd

O tînără în vîrstă de 17 ani, din comuna Manasia, a fost depistată la volanul unui autoturism pe raza localității de domiciliu. Atît pe numele acesteia, cît și pe numele tînărului de 26 de ani, care i-a ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2013, 09:44
(7284 vizualizări - 1 comentariu)


Căzănești: Beat la volan

O patrulă de ordine publică a oprit pentru control în trafic, un autoturism, condus de un tînăr în vârstă de 31 de ani, din Căzănești. Întrucît șoferul emana halenă alcoolică, a fost testat cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2013, 08:41
(5947 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 110000 lei

La acest sfîrșit de săptămînă, 4-6 octombrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere. Încălcările normelor rutiere au fost sancționate ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2013, 07:41
(5527 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 5000 de elevi, sancționați în anul școlar precedent

Un raport oficial al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița scoate în evidență hibele din sistemul educațional județean. Potrivit documentului, în anul școlar precedent au fost sancționați 5401 de elevi ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2013, 16:26
(7665 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Festivalul Culinar «La Casa Tudorii», a III-a ediție

Festivalul-concurs culinar «La Casa Tudorii» a ajuns la a treia ediție. Evenimentul se va desfășura sîmbătă, 12 octombrie 2013, la situl arheologic «Orașul de Floci» de la Giurgeni. Concursul culinar de ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2013, 15:24
(10129 vizualizări - 8 comentarii)


Miloșești: Bătrînă de 90 de ani, înșelată de escroci

O bătrînă de 90 de ani din satul ialomițean Miloșești a fost înșelată de doi necunoscuți cu suma de 400 de lei. În cauză a fost întocmit un dosar penal de către polițiști... Cei doi necunoscuți au mers ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2013, 14:23
(8798 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Titluri și autori la «Salonul Anual de Carte»

Primul eveniment organizat în cadrul Salonului Anual de Carte, ediția a XXII-a, debutează vineri, 4 octombrie a.c., la orele 11,00, la Slobozia. În cadrul Galeriilor de Artă «Arcadia», iubitorii de lectură ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2013, 11:13
(6959 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prevenirea delicvenței juvenile, o prioritate pentru polițiști

Cea de-a treia zi a campaniei «Săptămîna prevenirii criminalității» a fost dedicată exclusiv prevenirii delicvenței juvenile. Cu această ocazie, polițiștii ialomițeni au mers în școli și le-au explicat ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2013, 10:21
(4919 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: 201 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, joi, 3 octombrie 2013, sînt disponibile 196 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2013, 09:12
(7043 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive pe șoselele județului

Polițiștii ialomițeni au continuat seria acțiunilor de prevenire a producerii evenimentelor rutiere grave pe arterele de circulație din județ. În plasa polițiștilor au căzut peste 85 de contravenienți. ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2013, 08:17
(6088 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: «Săptămîna prevenirii criminalității»

Luni, 30 septembrie a.c., la nivel național s-a dat startul «Săptămînii prevenirii criminalității». Pentru a marca debutul acestei campanii, polițiștii ialomițeni au demarat mai multe acțiuni ce au vizat ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2013, 15:40
(7615 vizualizări - 1 comentariu)


Vremea rea a făcut ravagii în Ialomița

Atenționarea meteo cod Portocaliu de ploi a făcut ravagii și în județul Ialomița. Mai bine de 48 de ore în județ a plouat abundent, iar din cauza vremii nefavorabile s-au înregistrat o serie de evenimente ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2013, 07:40
(5874 vizualizări - 0 comentarii)


NOU

Complexul Laguna Blue
organizează
CURSURI ÎNOT PENTRU COPII
în fiecare zi de luni, orele 18,00
Pentru mai multe detalii
sunați la tel. 0374/900.261

1 Octombrie 2013, 17:44


Incendii la Amara și Bărcănești

Un foc deschis lăsat nesupravegheat a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o magazie a unui cetățean din orașul Amara. Evenimentul a fost anunțat vineri, 27 septembrie 2013, în ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2013, 08:46
(8567 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Minoră dispărută fără urmă

Movilița: Minoră dispărută fără urmă

Familia unei adolescente de 12 ani din Movilița încearcă cu disperare să-i dea de urmă fetei. Aceasta a plecat de acasă în ziua de 26 septembrie 2013 și nu a mai revenit pînă în prezent. Pe fir au intrat ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2013, 18:38
(7454 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Cu «sabia» în portbagaj

Un tînăr de 24 de ani, din Bărbulești, s-a ales cu dosar penal, după ce polițiștii au descoperit în mașina sa o armă albă, pe care o deținea ilegal. În urma unui control de rutină, oamenii legii au descoperit ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2013, 14:33
(5821 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Cu ochii-n patru» după șoferii contravenienți

În cursul zilei de joi, 26 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au acționat pe toate arterele rutiere ale județului pentru a-i sancționa pe șoferii certați cu legea. În plasa oamenilor ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2013, 12:32
(7884 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Razie de amploare a polițiștilor

Municipiul Urziceni și comunele arondate acestuia au fost împînzite de polițiști în cursul zilei de 26 septembrie 2013. Oamenii legii au demarat o amplă acțiune de combatere a faptelor antisociale. Această ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2013, 11:23
(7617 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


Ialomița: 200 de kilograme de carne congelată, confiscată de polițiști

În perioada 25-26 septembrie a.c., efective din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor și Serviciului Rutier au acționat sub coordonarea Inspectoratului General al Poliției Române, pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2013, 10:22
(6305 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Deținuții sprijină campania «Let’s Do It Romania»

Cea mai mare campanie de ecologizare demarată în România, «Let’s Do It Romania», este sprijinită și de persoanele private de libertate. 20 de deținuți vor ieși din celule pentru a curăța Slobozia de gunoaie ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2013, 09:21
(5910 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Doi șarlatani au înșelat o bătrînă de 84 de ani

Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că o femeie, în vîrstă de 84 de ani, din comuna Bucu, a fost înșelată de două persoane necunoscute, cu suma de 200 de lei. Suspecții s-au prezentat la locuința ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2013, 11:27
(8183 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hramul Catedralei Episcopale

Marți, 1 octombrie 2013, cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor, va sărbători hramul de toamnă al Catedralei Episcopale «Acoperămîntul Maicii Domnului ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2013, 08:25
(8031 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Sinucidere în condiții misterioase...

Sinuciderea unui tînăr, de 24 de ani, în dimineața zilei de miercuri, 25 septembrie a.c., la Slobozia, ridică multe semne de întrebare. Vecinii, familia, dar și criminaliștii încearcă să determine motivul ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2013, 15:26
(8259 vizualizări - 4 comentarii)


Slobozia: Femeie accidentată cînd încerca să traverseze

Luni, 23 septembrie a.c., în jurul orei 14,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipiului Slobozia s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. În timp ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2013, 19:16
(6862 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


APIA Ialomița: Cereri pentru subvențiile la bovine

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita informează potențialii beneficiari că, în perioada 17 septembrie-28 octombrie 2013, primește cererile de solicitare a plăților ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2013, 17:13
(9877 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...