Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

Viceprimarul de la Bărbulești, acuzat de tentativă de omor

Cum să primești NUP cînd dai cu cuțitul

Viceprimarul de la Bărbulești, acuzat de tentativă de omor

Liță Vasile, zis Pătăvaru, viceprimarul comunei Bărbulești a fost acuzat de tentativă de omor. Toată tărășenia s-a petrecut după ce vicele a înjunghiat un om. Mai mult, în urma unui scandal de amploare, viceprimarul s-a ales, la rîndu-i, cu o bătaie zdravănă. Dosarul de acuzare s-a finalizat, iar vicele Pătăvaru a primit NUP, prin «bunăvoința» procurorilor ialomițeni... Între timp însă, atunci cînd nu stă la biroul din Primărie, viceprimarul se plimbă cu mașina plină de arsenal. Iar în cazurile fericite este prins de Poliție...

Pătăvaru, spaima Bărbuleștiului
O știre banală a trecut neobservată la jumătatea lunii martie 2010. Și rămînea la fel de neobservată dacă soluționarea... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2010, 08:22 (34434 vizualizări - 11 comentarii)

ANCHETĂ

Incompetența administrativă a costat județul 360 milioane de lei

Cum a pierdut Ialomița fondurile europene pentru renovarea și dezvoltarea satelor

Incompetența administrativă a costat județul 360 milioane de lei

Măsura 322 privind renovarea și dezvoltarea satelor ar fi putut atrage în Ialomița circa 360 milioane de lei noi pentru rețele de apă, sisteme de canalizare, drumuri, școli, centre de asistență pentru bătrîni etc. Din păcate, niciunul dintre cele 36 de proiecte FEADR (Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală) depuse la sesiunea din 31 iulie 2009 nu a întrunit punctajul minim de finanțare. Singura veste bună vine de la Mihail Kogălniceanu, acolo unde Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Lunca Dunării, a reușit să acceseze 6 milioane de euro prin intermediul aceleiași măsuri.
Pierderea, după cum vom arăta mai jos, se datorează în principal administrației județene a județului, incapabilă... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2010, 11:23 (33847 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Contrabandiști de produse petroliere, prinși în Ialomița

Trafic de motorină cu cisterne furate de la DNA Prahova?

Contrabandiști de produse petroliere, prinși în Ialomița

La începutul lunii aprilie 2010, în baza unor informații, comisarii Gărzii Financiare Ialomița au identificat două autocisterne ce transportau produse petroliere, scriptic neaccizabile. Cercetările ulterioare aveau să demonstreze că produsele transportate erau cît se poate de accizabile, iar cele două mijloace de transport aparțineau unei rețele de traficanți intracomunitari. Prejudiciile aduse bugetului de stat însumează milioane de lei. Marfa era importată de la o rafinărie din Bulgaria și distribuită, ulterior, unor benzinării românești. Și, pentru ca tabloul să fie complet, mijloacele de transport identificate figurau ca furate din curtea Direcției Generale Anticorupție Prahova...

... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2010, 13:25 (27404 vizualizări - 2 comentarii)

ANCHETĂ

Afaceri cu moartea sub oblăduirea PS Vincențiu

Preoții ialomițeni, perceptorii Episcopiei Sloboziei și Călărașilor

Afaceri cu moartea sub oblăduirea PS Vincențiu

De 20 de ani, Biserica Ortodoxă Română conduce în topul încrederii populației în toate sondajele de opinie existente. Și tot de 20 de ani, presa națională și locală abundă de dezvăluiri revoltătoare privind tarele unei categorii sociale, am numit aici preoții, tolerată și, mai grav, încurajată de forurile tutelare. Exorcizări, homosexualitate, pedofilie, furt, înșelăciune... Totul a fost comis pentru că, nu-i așa, preoții sînt și ei oameni și nimic din ce e omenesc nu le e străin. Pentru că Ialomița nu face excepție de la regulă, presa locală a consemnat și ea în repetate rînduri derapaje de la normele morale propovăduite de Sfînta Biserică. Nimeni nu a explicat însă cum s-a ajus aici. Independent... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2010, 13:24 (46734 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Conacul șefului DNA Ialomița, deghizat în «complex sportiv de turism și agrement»

10000 mp de teren, concesionați pe genunchii primarului Ionașcu și «facilitați» fiscal de consilierul PD-L Gabriela Petre

Conacul șefului DNA Ialomița, deghizat în «complex sportiv de turism și agrement»

În cele ce urmează, vă vom prezenta ultima inginerie imobiliară moșită de autoritățile locale de la Slobozia. Și vă vom explica cum a reușit șeful DNA să-și deghizeze casa de vacanță de la marginea Sloboziei, plus cei 10000 de mp teren aferent, într-o investiție destinată «turismului și agrementului». Desigur, aveți dreptate! Firma care a concesionat terenul respectiv nu aparține procurorului Cristudor, ci fiului acestuia...

Cu DNA la Primăria Slobozia
V-ați întrebat vreodată de ce zîmbește languros primarul Gabi Ionașcu atunci cînd i se amintește că are dosar la DNA pentru nefericita investiție în sursa de apă subterană? Iată și un posibil răspuns. Prin februarie 2... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2010, 15:52 (30493 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Ialomița, o groapă de gunoi de 4453 de kilometri pătrați

În mediul rural nu există servicii de salubritate

Ialomița, o groapă de gunoi de 4453 de kilometri pătrați

În 16 iulie 2009, Ialomița raporta cu mîndrie respectarea obligațiilor privind închiderea rampelor de gunoi, obligație asumată prin contract cu Coana Europa. La aproape un an distanță, aceleași autorități admit că s-au grăbit cu raportările și că situația este mai gravă decît s-ar fi așteptat: «Ialomița riscă să devină o groapă de gunoi uriașă» a declarat săptămîna trecută subprefectul Gigi Petre, în cadrul ultimei întîlniri a Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița. Iar situația din teren confirmă sută la sută această stare de fapt. Și chiar mai rău decît atît!

Serviciile de salubritate din mediul rural nu sînt funcționale
La aproape un an de la închiderea... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2010, 09:57 (29334 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

ANCHETĂ

SOFIPROTEOL ACHIZIȚIONEAZĂ EXPUR

Francezii cumpără și «căpușele» lui Randag?

SOFIPROTEOL ACHIZIȚIONEAZĂ EXPUR

Sofiproteol, megaconcern francez și unul dintre cei mai importanți producători de biodiesel la nivel mondial, a demarat procedurile de achiziționare a Expur. Tranzacția propriu-zisă se va ridica la peste 100 milioane de euro, francezii urmînd, în perioada imediat următoare, să declanșeze o procedură complexă de auditare a Expur. În cele ce urmează, vom încerca să le dăm o mînă de ajutor auditorilor francezi, sintetizînd, atît cît se poate sintetiza, niște afaceri (sau cum s-or numi ele!) derulate sub umbrela Expur și cu patronajul lui Richard Randag, printre altele, președinte al Consiliului de Administrație al societății Expur. Căci, pentru cine nu știe, domnia sa Randag este tot un fel de angajat... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2010, 16:28 (35641 vizualizări - 2 comentarii)

ANCHETĂ

Clanurile Bocioc și Poligrad au speriat Europa cu sprijinul autorităților locale

Țapi ispășitori ai traficului de minori din Marea Britanie

Clanurile Bocioc și Poligrad au speriat Europa cu sprijinul autorităților locale

34 de percheziții domiciliare, 27 de persoane urmărite penal pentru «trafic de minori» și «constituire de grup infracțional», 17 persoane reținute, 168 de victime-copii... Acesta este bilanțul oficial al celei mai ample operațiuni de destructurare a unui grup infracțional organizat, specializat în activități de crimă organizată pe linia migrației ilegale și a traficului de minori, spre țări din Europa Occidentală. Pentru cei care au lipsit din țară săptămîna trecută vom preciza că acțiunea s-a desfășurat la Țăndărei și a mobilizat, pe lîngă procurorii din cadrul Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism, peste 120 de ofițeri de poliție din cadrul IGPR-D... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2010, 10:14 (131448 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Pacienții Spitalului Județean cotizează la ecograful doctorului Chiciu

Afaceri prospere cu bolnavi

Pacienții Spitalului Județean cotizează la ecograful doctorului Chiciu

O nouă acuzație a unui pacient revoltat aruncă în aer falsele bune practici medicale ale doctorilor Spitalului Județean de Urgență Slobozia. De această dată, acuzațiile vizează un medic specialist grijuliu peste măsură cu veniturile proprii. Practica nu este singulară, ci, mai degrabă, prea bine cunoscută pacienților, însă povestea de față depășește nivelul minimal de bun simț al actelor medicale.

Bani din suferința bolnavilor. Fără chitanță!
Sănătatea ialomițeană, un domeniu complex, plin de scandaluri mediatice, de malpraxisuri grosolane și cazuri răsunătoare de deficiențe medicale, revine în actualitate cu o situație ce demonstrează, încă o dată, ilegalitățile ce... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2010, 09:38 (31778 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Primul proiect de gestionare a deșeurilor din Ialomița a dat faliment

Declarat drept succes național în aprilie 2009

Primul proiect de gestionare a deșeurilor din Ialomița a dat faliment

Povestea fără sfîrșit a deșeurilor din Ialomița înscrie în paginile sale un nou eșec răsunător. După un an de la inaugurarea primului proiect realizat de administrațiile locale ialomițene, acesta a ajuns în pragul falimentului. Este vorba despre Asociația de Dezvoltare Intercomunitară ECO 2008 de la Sfîntu Gheorghe, în care sînt implicate 7 comune din zonele limitrofe localității. În acest moment, ADI ECO 2008 înregistrează datorii de 1,4 milioane de lei, responsabilii declarînd că singura soluție pentru salvarea serviciilor de salubritate o reprezintă desființarea asociației.

ADI ECO, regina proiectelor de gestionare a deșeurilor
Proiectele de gestionare a deșeurilor... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2010, 06:12 (31769 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

150 de miliarde, prejudicii create de administrațiile locale

Primăriile ialomițene, între ilegalități și fraude

150 de miliarde, prejudicii create de administrațiile locale

Curtea de Conturi a județului Ialomița funcționează! Și credeți sau nu, instituția are chiar și activitate de control. E drept, la nivelul anului 2008. Căci secretomania instaurată în instituția lui Văcăroiu este mai fermă ca niciodată, iar informațiile publice lipsesc cu desfăvîrșire. Paradoxal, Curtea de Conturi, deși o fantomă la nivel local, este organismul a cărei misiune este aceea de a veghea în permanență la cheltuirea banului public. Și, chiar dacă tardiv, instituția a făcut public în 2010 un raport al propriei activități desfășurate, atenție!, în anul 2008...

Curtea de Conturi, un domeniu al ezotericului
Activitatea Curții de Conturi Ialomița este, pentru mai... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2010, 16:08 (28782 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

ANCHETĂ

Infractorul Paul Toma-Eldaga, «ajutat» de Raiffeisen Bank să dispară cu un milion de dolari

«Reușim împreună»

Infractorul Paul Toma-Eldaga, «ajutat» de Raiffeisen Bank să dispară cu un milion de dolari

Cea mai bună bancă în Europa Centrală și de Est, în 2008. Nu am spus-o noi, ci Euromoney și Global Finance. Părerea noastră e că nu s-au înșelat. Doar că Raiffeisen Bank era și mai bună, cel puțin în 2008, dacă nu l-ar fi ajutat pe numitul Paul Toma-Eldaga să dispară cu milionul de dolari primit cadou (a se citi rambursare) de la stat.

Faptele așa cum sînt
Pe la jumătatea lunii octombrie 2009, ne făceam de lucru și-l readuceam în prim-plan pe infractorul Paul Toma-Eldaga. Scriam la momentul respectiv despre ultimul tun marca Paul, o rambursare de TVA de peste 1 milion de dolari încasată de firma Eldaga înainte de a-și da obștescul sfîrșit. Să vă reamintim, în mare, derularea... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2010, 08:48 (46756 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Luciul de apă din Ialomița are iz penal

Scandal cu miros de baltă

Luciul de apă din Ialomița are iz penal

Bălțile ialomițene revin în atenția publicului larg ca subiect de dispută. După privatizarea societății de stat Ialpesco, luciul de apă al județului a trecut prin mai multe «mîini». Actual, la aproape trei ani de la preluarea în administrare a bălților de către ultimul proprietar, luciul de apă al județului aprinde spriritele afaceriștilor în domeniu. Pasiunea cu care se dau luptele este atît de aprigă încît unul dintre adversari aduce acuzații penale mai multor persoane implicate. Tribunale, procese, conflicte, toate pentru o parte a bălților ialomițene...

Are balta pește. Sau a avut!
Înainte de a trece la detalierea amănunțită a conflictelor cu miros de pește din județul... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2010, 09:55 (46196 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Medicii din Fetești, acuzați de malpraxis

Gravidă după chiuretaj

Medicii din Fetești, acuzați de malpraxis

Șocant! O femeie va naște un copil deși a făcut un avort. Toate urmare a unor erori medicale înfricoșătoare. După nou-născuți morți și paciente nenorocite pe viață, un nou caz de aparent malpraxis se «naște» în scutecele secției Ginecologie de la Spitalul Fetești. Povestea dramatică a unei femei nu face decît să demonstreze, încă o dată, că medicina ialomițeană, din punct de vedere al calității, este deplorabilă! Lipsă de profesionalism, erori medicale grave, malpraxis evident, femei și copii victime, sînt doar cîteva caracteristici ale sănătății ialomițene... Iar cazul de astăzi nu contrazice cu nimic aceste constatări.

Ginecologii, Dumnezeii femeilor gravide
Nici nu... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2010, 09:16 (122816 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Miliardarul Nițescu are nevoie de o minune pentru redresarea ULTEX

Magnat falit sau om de afaceri moral?

Miliardarul Nițescu are nevoie de o minune pentru redresarea ULTEX

În urmă cu două săptămîni, Independent publica un articol incendiar în care demonstra cu probe, date și declarații că SC Ultex Țăndărei se îndreaptă în pas alergător către faliment. În același articol, Vasile Nițescu, patronul de facto al fabricii de ulei, a contestat afirmațiile noastre, iar la două săptămîni după apariția articolului, adică ieri, 2 martie 2010, a organizat o conferință de presă mamut pentru a demonta, din nou, cele scrise. Din păcate, expozeul său de peste 3 ore a confirmat, o dată în plus, că situația în care se găsește SC Ultex este extrem de gravă și că numai o minune mai poate salva fabrica de la faliment.

Remember ULTEX
Scriam în urmă cu două... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2010, 18:24 (108760 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Secția de Ginecologie, pe un butoi de pulbere

Copil nenorocit urmare a unui malpraxis grosolan? (II)

Secția de Ginecologie, pe un butoi de pulbere

• Colegiul Medicilor, sesizat asupra situației
• Anchetă PENALĂ în cazul «erorii» dr Dinu


Scandalul devoalat săptămîna trecută de ziarul nostru capătă noi conotații. După ce a încercat zadarnic să-și dreagă imaginea publicînd (pseudo) drepturi la replică prin fițuicile locale, cazul dr Dinu a ajuns în atenția Colegiului Medicilor Ialomița. În așteptarea unei decizii a acestui for sîntem în măsură să publicăm noi informații privind modul în care dr Valentina Dinu înțelege să profeseze în cadrul Spitalului Județean. Se impune să precizăm că demersul nostru este unul strict jurnalistic, urmărind adevărul și nu mazilirea dr Dinu. Și credem că, atunci cînd acuzațiile publicate de noi se vor confirma printr-o anchetă a poliției, deja demarată la acest moment, cîștigul va fi exclusiv... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2010, 18:44 (27096 vizualizări - 10 comentarii)

ANCHETĂ

Copil nenorocit urmare a unui malpraxis grosolan?

Copil nenorocit urmare a unui malpraxis grosolan?

• Părinții unei fetițe aduc grave acuzații unui medic
• Situație fără precedent la Spitalul Slobozia
• Secția de Ginecologie, pe un butoi de pulbere

Pe un butoi de pulbere stă Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Una dintre secțiile unității sanitare a devenit un adevărat ring de box, între o tînără doctoriță și întreaga echipă de medici. Atît de aprinse sînt spiritele pe palierul compartimentului medical încît și ultimul muncitor din curtea instituției cunoaște scandalul... Acuzații, injurii, jigniri și îmbrînceli, toate în interiorul Spitalului Județean și sub atenta observație a pacienților. Mai grav decît toate acestea sînt însă învinuirile de malpraxis, de neglijență în serviciu și încălcarea unor norme doctoricești ce plutesc în jurul unui medic. Una dintre acuzații se distinge dintre toate, tocmai prin natura sa sensibilă. Este vorba... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2010, 08:20 (137860 vizualizări - 39 comentarii)

ANCHETĂ

Fabrica de ulei Țăndărei, datorii de 400 de miliarde

Nițescu îndreaptă Ultex spre faliment

Fabrica de ulei Țăndărei, datorii de 400 de miliarde

Despre Vasile Nițescu, printre altele, patron al Ultex SA Țăndărei am tot scris. De bine, mai puțin. Căci milioanele de euro ale patronului Nițescu, jinduite de mai toți salariații fabricii, urbea Țăndăreiului și alți clienți ai Ultex, s-au transformat, de-a lungul timpului, în datorii la stat sau țepe sau autoțepe sau alte mișmașuri ieftine. Pe scurt, după cum știți, Ultex a devenit de ani buni gazda afacerilor de succes ale investitorului Nițescu, încă de la preluarea acțiunilor fabricii de la Topway miliardarul Vasile dorind să le vîndă. Acțiunile. Dacă nu pricepeți ceea ce v-am scris, vă invităm să parcurgeți cele ce urmează, cu mențiunea că lăsăm la atitudinea dlui Nițescu eventuale interpretări... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2010, 07:48 (94679 vizualizări - 17 comentarii)

ANCHETĂ

Angajații, sclavii moderni ai patronilor din Ialomița

Două angajate ale SC Florens își caută dreptatea cu legea în mînă

Angajații, sclavii moderni ai patronilor din Ialomița

Criza este o scuză excelentă pentru excesele oricărui patron. Ea îl ajută să-și trateze angajații ca pe niște obiecte, să nu-și plătească datoriile către stat și, la nevoie, să-i concedieze pe cei care nu reușesc să se adapteze suficient de repede acestei forme moderne de sclavie. O sclavie în care legile statului, oricare ar fi ele, se opresc la poarta firmei.

«Munceam și 20 de ore pe zi!»
Aurica Ilie e croitoreasă de cînd se știe. Și a trecut prin multe firme, unele mai cumplite decît altele. A lucrat chiar și pentru SC Korin, celebră în urmă cu cîțiva ani pentru modul inuman în care își trata angajații. Și a rezistat de fiecare dată. Ar fi rezistat și aici, la SC... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2010, 08:51 (20032 vizualizări - 7 comentarii)

ANCHETĂ

Comunitarii, gaura neagră a administrației locale

100 de miliarde pentru liniște și ordine publică

Comunitarii, gaura neagră a administrației locale

Vă mai amintiți reducerile de personal din administrațiile publice locale, anunțate de Guvern la început de an? Da, da, alea de care s-a ales praful și pulberea... Ei bine, la Slobozia, locul 2 la nivel județean în topul orașelor cu cei mai numeroși angajați din administrația publică, nu angajații Primăriei reprezintă problema, ci polițiștii comunitari. Ajunși, după numai 5 ani, de la 30 la 234, polițiștii comunitari din Slobozia au cheltuit, pînă acum, aproape 100 miliarde de lei.

224 de comunitari pentru liniștea noastră
«Cu cît sînt mai mulți, cu atît sînt mai greu de găsit!». Aceasta este concluzia generală a unui sondaj de opinie lansat la nivelul străzii la Slobozia... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2010, 16:53 (18801 vizualizări - 13 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
321 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Urziceni: 34 de persoane legitimate de polițiști

Peste 34 de persoane au fost legitimate în cadrul unei acțiuni desfășurate în municipiul Urziceni de către polițiștii din localitate sîmbătă, 24 septembrie. Scopul activităților a vizat prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2011, 08:08
(10005 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți

Vineri, 23 septembrie a.c., la nivel național s-a desfășurat Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți, organizată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. Acțiunea dedicată absolvenților ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2011, 08:25
(8702 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița, locul 6 pe țară la capitolul venituri colectate

Potrivit datelor statistice ale Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, în luna august 2011, reprezentanții instituției au emis peste 1280 de somații în valoare de 32,12 milioane lei, încasîndu ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2011, 15:19
(12849 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Modificări la noul cod fiscal

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că a fost stabilit modelul și conținutul formularului privind opțiunea pentru depunerea lunară a declarației privind obligațiile ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2011, 15:18
(13431 vizualizări - 0 comentarii)


Cocora: Copil de 10 ani pe bicicletă, lovit de mașina unui șofer beat

Un copil de 10 ani din Cocora a fost grav rănit într-un accident de circulație. Băiatul circula pe bicicletă cînd a fost lovit de o mașină condusă de un bărbat, de 59 ani, din aceeași localitate. Minorul ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2011, 16:46
(13734 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cocora accident


Ialomița: Acțiune pentru prevenirea ilegalităților silvice

Miercuri, 21 septembrie, polițiștii ialomițeni au organizat și executat o acțiune pe raza comunelor Bordușani și Făcăeni pentru prevenirea faptelor de ilegalitate ce se pot comite în domeniul silviculturii ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2011, 16:46
(14574 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Excursie pentru copii în organizarea Protopopiatului Urziceni

Urziceni: Excursie pentru copii în organizarea Protopopiatului Urziceni

Pe perioada vacanței de vară, respectiv 15 iunie-15 septembrie, Biroul de Asistență Socială al Protopopiatului Urziceni a derulat, pentru copiii din comunitate, cea de-a treia ediție a programului «Clubul ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2011, 12:03
(12359 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: I-a furat unei bătrîne 200 lei din buzunar

Poliția a fost sesizată marți, 20 septembrie a.c., în jurul orei 18.00, de către o femeie, de 76 ani, din localitatea Bărcănești, despre faptul că, în timp ce se afla în Piața Agroalimentară din Urziceni ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2011, 11:08
(11645 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiune preventivă în piețe

În cursul zilei de marți, 20 septembrie a.c., în intervalul orar 10,00-13,00, în piața Agroalimentară, piațeta Gară și în zona Fetești, a fost organizată o acțiune preventivă pentru respectarea prevederilor ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2011, 11:08
(13470 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Autoturismele înmatriculate în străinătate, în atenția Poliției

În ziua de 20 septembrie a.c., în intervalul orar 14,00-17,00, la nivelul municipiului s-au desfășurat acțiuni în sistem integrat la care au participat efective ale Inspectoratului de Poliție al Județului ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2011, 11:07
(13410 vizualizări - 0 comentarii)


Tenis de cîmp: Slobozeanul Sorin Iordache, «adoptat» de CSM Bacău la Campionatul Național pe Echipe

Miercuri, 21 septembrie a.c., s-au încheiat jocurile Campionatelor Naționale pe Echipe-14 ani la tenis de cîmp, competiție desfășurată pe terenurile Politehnicii Bucuresti. Slobozia a avut un singur participant ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2011, 18:19
(14902 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Agenții economici, neinteresați de tinerii absolvenți

Vineri, 23 septembrie, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă va organiza «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți». Acțiunea se va desfășura la Clubul Tineretului din Slobozia. În vederea ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2011, 18:05
(11388 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Arderile necontrolate devin un fenomen

«Arderile necontrolate au devenit un fenomen, nu mai puțin de 42 ha de miriște, vegetație uscată și stuf fiind mistuite de flăcări în ultimele 24 de ore» este semnalul de alarmă tras de pompierii ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2011, 18:02
(9465 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2011, 18:39
(5351 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Întrucît nu avea permis, nu a oprit la semnalele polițistului. După urmărire, a fugit în curtea unei case!

Un tînăr, de 20 ani, din comuna Crăciunești-Mureș, a fost depistat de polițiștii ialomițeni în noaptea de 19 spre 20 septembrie, în timp ce se deplasa în municipiul Fetești, la volanul unui autoturism. ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2011, 15:53
(6620 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Două accidente într-o singură zi, doi pietoni răniți

Poliția a fost sesizată în cursul zilei luni, 19 septembrie, despre producerea a două evenimente rutiere soldate cu rănirea a două persoane. Primul accident s-a produs în jurul orei 13.45, pe strada Al ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2011, 15:53
(9404 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Defecțiunile tehnice, la control

Luni, 19 septembrie, în parcarea Popasului Sinești, polițiștii Serviciului Rutier, în colaborare cu reprezentanți ai RAR, au organizat un filtru pentru verificarea stării tehnice a autovehiculelor aflate ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2011, 15:52
(19375 vizualizări - 2 comentarii)


Cocora: Porumb furat, recuperat

În urma activităților de cercetare desfășurate de polițiști din Țăndărei, au fost identificați autorii unui furt comis în noaptea de 9/10 septembrie în dauna unei societăți agricole cu sediul în comuna ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2011, 15:52
(13902 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Cocora porumb furt


APIA Ialomița: Sprijin financiar pentru polițele de asigurare la culturile înființate în primăvară

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Ialomița, reamintește beneficiarilor ajutorului de stat pentru plata primelor de asigurare că pentru a solicita sprijinul financiar ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2011, 15:02
(13263 vizualizări - 0 comentarii)


Anunț angajare

Reprezentanță Peugeot angajează

• inginer service
• tehnician service
• electrician auto
• mecanic auto
• consultant recepție service
• consilier vânzări auto
...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2011, 15:47
(9077 vizualizări - 2 comentarii)


Movilița: Bătrînă de 77 ani, lovită în plin. A murit pe loc!

În dimineața zilei de luni, 19 septembrie a.c., în jurul orei 5.30, pe DN2, în localitatea Movilița, s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. Din cercetările efectuate de polițiștii ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2011, 12:43
(7986 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: O Dacie s-a ciocnit de un camion!

Bucu: O Dacie s-a ciocnit de un camion!

În urma unui accident rutier, un bărbat a rămas prins între fiarele contorsionate ale mașinii. Echipajul de descarcerare de la Garda Slobozia a intervenit duminică, 18 septembrie, în jurul orei 13.00, pentru ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2011, 12:24
(13459 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu accident


Orboești: A pierdut controlul volanului și a intrat cu camionul în pom!

Sîmbătă, 17 septembrie a.c., în afara localității Orboești, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din cercetări s-a stabilit că în timp ce un dîmbovițean, de 39 ani, se deplasa ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2011, 12:20
(12224 vizualizări - 2 comentarii)


Stelnica: A intrat în beci și s-a intoxicat cu monoxid de carbon

Toma, de 67 ani, din localitatea Stelnica, a intrat în beci iar în scurt timp a căzut la pămînt inconștient, după ce a inhalat monoxid de carbon provenit de la vinul aflat în fermentație. Incidentul a fost ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2011, 12:18
(10772 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: A lovit un pieton

Poliția a fost sesizată vineri, 16 septembrie a.c., în jurul orei 20.30, de o femeie de 38 ani, din comuna Grivița, despre faptul că a accidentat un pieton pe DN2C. La fața locului s-a deplasat operativ ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2011, 12:15
(12978 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grivița accident


Alexeni: Anexă gospodărească, cuprinsă de flăcări de la un scurtcircuit

Sîmbătă, 17 septembrie, în jurul orei 21.10, pompierii de la Secția Urziceni au fost solicitați să intervină pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la anexa gospodărească a unei locuințe din localitatea ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2011, 12:10
(12223 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 6 șoferi au rămas fără permise, amenzi de peste 68000 lei

În cadrul acțiunilor de supraveghere și control al traficului rutier, desfășurate în ultimele 48 de ore, polițiștii rutieri aflați în executarea atribuțiilor de serviciu pe arterele circulate din județ ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2011, 12:05
(13875 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Trei tineri au furat 70 de saci cu grîu

Polițiști din cadrul Secției de Poliție Ion Roată cercetează trei tineri de 17, respectiv 19 ani, domiciliați în comunele Ion Roată și Valea Măcrișului, pentru infracțiunea de furt calificat. În fapt, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2011, 12:03
(13680 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Balaciu furt grâu


Ialomița: Incendii de la țigări aruncate întîmplător la Nicolești și Cegani

Pompierii militari au acționat de asemenea în cursul zilei joi, 15 septembrie a.c., pentru stingerea a două incendii produse la rezervele de furaje din gospodării ale populației. În ambele cazuri, flăcările ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2011, 11:57
(14851 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Jandarmii i-au găsit portofelul cu bani și acte

Jandarmi slobozeni, ce executau misiuni de asigurare a ordinii publice la spectacolul organizat în Piața Constituției din Slobozia, au găsit un portofel care conținea suma de 200 lei și actele de identitate ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2011, 08:48
(15831 vizualizări - 3 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...