Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

Administratorii de bloc fură asociațiile de proprietari

«Supravegheați» de Primărie

Administratorii de bloc fură asociațiile de proprietari

Semnale legate de modul în care administratorii asociațiilor de proprietari din Slobozia ajung să folosească banii locatarilor pentru a-și plăti datoriile la bănci, studiile copiilor sau extravaganțele amantei sînt nenumărate. La fel de multe însă sînt și dovezile legate de indiferența proprietarilor, veșnic nemulțumiți de serviciile prestate, dar niciodată dispuși să supervizeze modul în care sînt folosiți banii pe care îi plătesc pentru aceste servicii. Exemplul de mai jos este unul clasic. Și încă o dovadă că administrația locală nu este dispusă să se implice în niciun fel în protejarea celor pe care este plătită să îi reprezinte.

Cine fură azi un ou, mîine fură un bloc... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2010, 16:38 (19657 vizualizări - 0 comentarii)

ANCHETĂ

Transportul dializaților, o afacere de 4 miliarde de lei

Spitalul Județean, «zamfirit» la drumul mare

Transportul dializaților, o afacere de 4 miliarde de lei

Afacerile în vreme de criză merg prost. Iar dacă nu cunoști pe cineva în sistem, merg și mai prost. La Spitalul Județean de Urgență Ialomița e de ajuns să-l cunoști pe juristul Vasile Zamfir ca să ai o afacere de 4 miliarde de lei la cheie. Părerea noastră!

Dializa, o afacere fără moarte
Secția de Dializă a Spitalului Județean Ialomița asigură 800 de dialize lunar. Pacienții sînt transportați din toate colțurile județului, iar banii curg fie vară, fie iarnă. Cu sincope, evident, că pe bani îi plătește statul. Și pentru că e darnic, statul plătește în acest moment 7800 de lei vechi pe kilometru unei firme din Constanța. Fără contract și cu o licitație publică cîștigată... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2010, 06:11 (18302 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Primarul Feteștiului, urmărit penal

După doi ani de procese

Primarul Feteștiului, urmărit penal

Încă de la instalarea în funcția de edil al municipiului Fetești, Gheorghe Catrinoiu a fost acuzat public de o politizare excesivă a administrației locale din localitate. În replică, primarul s-a apărat aducînd argumente referitoare la o reducere sau o rearanjare a personalului din subordine. Mulți dintre angajați au refuzat să accepte condițiile de lucru ale primarului Catrinoiu, alții au renunțat la locurile de muncă, alții au rămas să lucreze pe noua organigramă impusă de edilul liberal. Un caz se deosebește însă din toate. Și datează încă din anul 2008. O fostă angajată a Primăriei Fetești l-a acționat pe Catrinoiu în judecată, aducîndu-i acuzații cel puțin grave referitoare la comiterea unui... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2010, 16:18 (20833 vizualizări - 5 comentarii)

ANCHETĂ

BCR «fură» RATA din... cont

Cățeluș cu părul creț

BCR «fură» RATA din... cont

În urmă cu cîteva luni, am detaliat modalitatea prin care una dintre sucursalele Băncii Comerciale Române din Slobozia a reușit o «performanță» greu de egalat: și-a scos unul dintre clienți dator după doi ani de la achitarea integrală a unui credit. Ei bine, acest aspect a făcut obiectul unei cercetări a polițiștilor ialomițeni. Cum s-a solicitat plîngerea datornicului închipuit? Revenim și vă spunem în cele ce urmează. Pe scurt, clientul a scăpat de datorii, iar banca vrea dezmințiri...

Istoric al datoriei
La jumătatea anului 2006, slobozeanul a solicitat un împrumut bancar de la BCR, credit ce i-a fost acordat. La un an diferență, clientul s-a răzgîndit și a refinanțat... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2010, 18:35 (10350 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Crișan, pus la zid de proprii angajați

Scandal în curtea fabricii de lactate Diami

Crișan, pus la zid de proprii angajați

Marian are 33 de ani și un handicap sever de gradul al II-lea. E bolnav. Pînă mai zilele trecute, și-a cîștigat traiul zilnic muncind, deși piciorul bolnav îl împiedică adesea să facă treabă. Povestea lui Marian este comună: după cinci ani de muncă patronul nu vrea să-i elibereze documentele necesare pentru a beneficia de ajutorul de șomaj. Cel puțin așa ne spune el. Marian locuiește în blocurile de la UGIRA. Muncind, dar mai ales cu ajutorul lui Dumnezeu, Marian a reușit să-și cumpere o cămăruță de 6 metri pătrați, fără apă caldă și căldură. «De regulă, aștept să-mi aducă vecinii mîncare ca eu să economisesc banii...» ne explică Marian existența a două farfurii cu mîncare aburindă așezate pe... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2010, 14:53 (30438 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

58 de ialomițeni suspecți de fraude electorale

Autoritatea Electorală Permanentă confirmă «votul multiplu» în Ialomița

58 de ialomițeni suspecți de fraude electorale

Rareori în istoria electorală a României cazurile de fraude electorale, «vot multiplu» sau șpagă electorală au fost scoase la iveală. Partidele au acuzat în permanență, autoritățile au cercetat, totul însă a rămas nedovedit, iar acuzații mai nevinovați ca niciodată. Peste maldărul de dosare întocmite de-a lungul vremii s-a așternut uitarea în mai puțin de-o lună de la un scrutin de alegeri. Anul acesta însă, surpriză! După mai bine de șapte luni de zile de la scrutinul Alegerilor Europarlamentare, Autoritatea Electorală Permanentă a descoperit grave încălcări ale legilor electorale în județul nostru. Zeci de ialomițeni sînt cercetați în dosare penale pentru infracțiunea de «vot multiplu». Desigur... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2010, 13:26 (13779 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Clemență suspectă pentru clanurile de mafioți

Judecătoria Urziceni, doică pentru infractori

Clemență suspectă pentru clanurile de mafioți

La începutul anului precedent, municipul Urziceni era zguduit de un scandal de proporții petrecut în plină stradă. Protagoniștii, două grupări rivale din localitate, și-au etalat ziua în amiaza mare întreg arsenalul de luptă, distrugînd tot ce le-a ieșit în cale. Bîte, săbii, cuțite, pistoale, răngi, fiare sau furci, toate au fost mînuite în încăierarea ce a speriat Urziceniul. Urmare a conflicului, conducerea Poliției din localitate a fost decapitată, acuzată fiind de o gestionare defectuoasă a situației scăpate de sub control. La un an de zile de la scenariul mafiot pus în practică de clanurile Ritaxon, pe de o parte, și Catană, pe de altă parte, o hotărîre a instanței de judecată demonstrează... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2010, 13:50 (21663 vizualizări - 8 comentarii)

ANCHETĂ

Drumul comunal din Făcăeni, preluat ilegal de clanul Boștină

Vestul sălbatic s-a mutat în Ialomița

Drumul comunal din Făcăeni, preluat ilegal de clanul Boștină

La 20 de ani de la Revoluție, cu legea în mînă și actele de proprietate în buzunare, două familii din comuna Făcăeni sînt terorizate și amenințate cu evacuarea. Mai mult decît atît, autorul acestor presiuni care durează de aproape cinci ani, a reușit anul trecut, printr-o lictație pe care primăria Făcăeni o consideră ilegală, să-și adjudece o porțiune din drumul comunal care leagă Făcăeni de Movila. Și a izolat, astfel, nu doar cele două familii, ci o comunitate cu peste 7000 de suflete...

Boștină, Dumnezeul de la Făcăeni
«Cînd s-a aciuat la noi, prin 2000, avea o societate falimentară și era vai de capul lui, mergea cu miloaga prin sat să-i dea lumea pămînt în arendă... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2010, 15:28 (20376 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Contrabandă «legală» cu țigări

Cum să fii traficant cu acte-n regulă

Contrabandă «legală» cu țigări

Contrabanda cu țigări este în floare. Iar ultima scumpire nu face decît ca afacerea să fie din ce în ce mai prosperă. Un adevărat rai al traficanților. În ediția de astăzi a publicației noastre vă vom dezvălui integral cum poți face contrabandă cu țigări fără ca nimeni să te poată sancționa. Evident, toate amănuntele le vom culege dintr-o hotărîre a unei instanțe din Ialomița, document pe cît de incredibil, pe atît de adevărat... Povestea este scurtă, iar conținutul mai interesant ca o poveste de dragoste.

Garda Financiară și traficantul care nu mai este...
La începutul anului precedent, pe vremea cînd autoritățile încă mai sperau la capturi impresionante de țigări,... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2010, 16:45 (15088 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

20 de milioane, înlocuirea rețelei de apă la Slobozia

Bani cu nemiluita pentru apa lui Ionașcu

20 de milioane, înlocuirea rețelei de apă la Slobozia

Nota de plată pentru asigurarea calității apei potabile la Slobozia dublează cheltuielile efectuate pînă în prezent. Valoarea estimată a înlocuirii celor 42 de kilometri de țevi de oțel și refacerea ambientală se apropie de 200 miliarde lei vechi. Deocamdată nu sînt cunoscute sursele de finanțare pentru acest proiect, însă municipalitatea a demarat procedurile de achiziționare a țevilor.

Țevi de plastic de 5 milioane
Luni, 11 ianuarie 2010, la orele 10,00, reprezentanții Primăriei Slobozia au organizat prima licitație a anului pentru achiziționarea de țevi de polipropilenă pentru înlocuirea celor 42 de kilometri de conductă de oțel a orașului. Cantitatea de țeavă care... [citește_tot_articolul]

12 Ianuarie 2010, 17:45 (12396 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Dosarul apei, la DNA

Sărbători fericite slobozenilor din partea primarului Ionașcu

Dosarul apei, la DNA

La 6 luni de la intrarea în exploatare a sursei de apă subterană, problema calității apei furnizate slobozenilor este departe de a fi rezolvată. În ciuda presiunilor autorităților publice județene și a rezultatelor negative ale analizelor făcute la începutul lunii decembrie, SC Urban continuă să furnizeze apă improprie consumului pe post de apă potabilă. Această stare de fapt a atras atenția IPJ Ialomița care a demarat o anchetă. După 6 luni în care dosarul a fost mutat dintr-un birou într-altul, acesta a luat în sfîrșit drumul DNA, unde se află în acest moment. Deși datele din dosar sînt, potrivit declarațiilor reprezentanților IPJ Ialomița, strict secrete, sîntem în măsură să vă oferim o serie... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2009, 12:18 (9924 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Interagro, MONOPOL pe producția Combinatului Chimic

Amonil și-a semnat sentința!

Interagro, MONOPOL pe producția Combinatului Chimic

Săptămîna precedentă, Amonil SA a făcut public controversatul contract încheiat cu Interagro SA, societatea controlată de omul de afaceri Ioan Niculae. Documentul are drept obiect principal furnizarea de gaze naturale către Combinatul Chimic din Slobozia. La schimb, Amonil oferă toată cantitatea de producție...
După ce, în urmă cu cîteva luni, Amonil anunța pericolul de încetare a activității din cauza lipsei materiei prime, gazul natural, actual «salvarea» Combinatului Chimic a venit de la Interagro. Inițial, firma omului de afaceri Ioan Niculae anunțase imposibilitatea de livrare a gazului metan necesar continuării activității Amonil. În aceste condiții, Consiliul de Administrație al Combinatului... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2009, 14:00 (14072 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

APA LUI IONAȘCU NU E POTABILĂ

Oficialul oficialului

APA LUI IONAȘCU NU E POTABILĂ

În cursul zilei de joi, 3 decembrie 2009, Institutul de Sănătate Publică București a dat publicității rezultatele analizelor de verificare a potabilității sursei subterane de apă care alimentează municipiul Slobozia și localitățile limitrofe. Concluzia categorică a seturilor de probe prelevate în ultimele trei săptămîni e indubitabilă: APA NU E POTABILĂ! Prefectul Mădălin Teculescu, unul dintre susținătorii acestui demers de reanalizare a calității apei, consideră imperios necesară convocarea Comitetului pentru Situații de Urgență în vederea identificării de soluții pe termen scurt care să remedieze situația.

Amoniu, fier și enterococi în apa slobozenilor... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2009, 08:28 (14630 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Bani de buzunar pentru primarii PD-L din Ialomița

Noiembrie, ultimul bal pe spinarea statului

Bani de buzunar pentru primarii PD-L din Ialomița

Nici nu s-a răcit bine semnătura de pe OG 1307/2009, prin care în Ialomița se pompau 2,7 milioane lei în primarii PD-L, că Guvernul o ia de la capăt. Și, la 8 zile distanță, adică pe 12 noiembrie, în Monitorul Oficial al României apare o listă cu 21 de primării județene (PD-L și PNL) care primesc 1,52 milioane de lei, bani de buzunar, pentru a trece fără emoții de sfîrșitul anului. Măsura, evident discriminatorie în condițiile în care solicitările de fonduri nu au trecut prin filtrul financiar al Consiliului Județean Ialomița, mărește încă o dată prăpastia dintre administrațiile locale și devine motiv de vrajbă între primarii celor două tabere rămase în campanie.

La plăcinte, înainte!... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2009, 14:20 (9001 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Amonil a refuzat majorarea capitalului social cu 58,7 milioane lei!

Amonil a refuzat majorarea capitalului social cu 58,7 milioane lei!

Intenția concernului cipriot Salink Limited, acționar minoritar al Amonil SA, de majorare a capitalului social al Combinatului de la Slobozia nu a fost adoptată de Adunarea Generală a acționarilor întrunită miercuri, 25 noiembrie 2009. Pe scurt, solicitarea de majorare a capitalului a fost înaintată puțin după anunțarea executării silite a Amonil de către Chemgas Holding, creditorul ce a preluat creanța de la Distrugaz Sud. Asta după ce aceeași creanță a trecut și prin «mîinile» Riverside Development, acționar majoritar al Chemgas... Revenind, ciprioții și-au exprimat, la finele lunii septembrie 2009, intenția de a majora capitalul social cu aproximativ 58,7 milioane lei, transformați în acțiuni... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2009, 23:33 (9326 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Luptă la scenă deschisă între Amonil și acționari

Salvare de la faliment sau tun aproape perfect? (II)

Luptă la scenă deschisă între Amonil și acționari

Recent, Salink Limited, acționar minoritar al Amonil SA a adresat Consiliului de Administrație al societății o serie de întrebări, ce au fost discutate în cadrul Adunării Generale a Acționarilor din data de 24 noiembrie 2009. Astfel, potrivit ultimei comunicări remise Bursei de Valori București, Salink Limited, acționarul ce deține puțin peste 13% din capitalul Amonil, și-a arătat nemulțumirea față de recentele tranzacții realizate de Combinat. Concret, Salink acuză reprezentanții Amonil despre faptul că nu ar fi evitat executarea silită asupra activelor Combinatului de către Chemgas Holding Corporation. În replică, Consiliul de Administrație contestă acuzațiile, încercînd să justifice că toate... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2009, 19:43 (10086 vizualizări - 1 comentariu)

ANCHETĂ

Gunoiul ialomițean se concesionează pe promisiuni

Prefectura aruncă în aer afacerile cu deșeuri menajere

Gunoiul ialomițean se concesionează pe promisiuni

Începînd cu 16 iulie, platformele neconforme din toate localitățile județului Ialomița au fost închise. Măsura, evident, una care funcționează doar pe hîrtie, a deschis drumul unei nou tip de afacere: concesionarea serviciilor de salubritate comunale. Pentru numai 4 lei pe cap de locuitor, firme încă neînființate promit colectarea în totalitate a gunoaielor provenite de la populație. Afacerea, pe cît de simplă, pe atît de ilegală, se bazează pe eludarea reglementărilor legale în vigoare. Totul cu acordul tacit al autorităților locale dornice să găsească o soluție rapidă de a scăpa de o responsabilitate care afectează direct bugetul local.

Prefectura anulează a afacere de 4 miliarde de lei lunar... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2009, 04:54 (11351 vizualizări - 0 comentarii)

ANCHETĂ

«Nu vreau decât să mă lase să-mi văd copilul!»

Un părinte acuză autoritățile locale din Fetești de blocarea demersurilor de încredințare a copilului

«Nu vreau decît să mă lase să-mi văd copilul!»

Povestea sosită pe adresa redacției este un caz clasic de dramă domestică. Divorțați anul trecut, Beznilă George și Beznilă Simona, părinții unei fetițe de numai 3 ani, își revendică în instanțele de judecată dreptul de a le fi încredințată minora. Procesul, sau mai degrabă procesele, se află pe rol la Judecătoria Sectorului 5 București și, în acest moment, se derulează cu greutate din cauza sincopelor intervenite în activitatea judecătorească. Ce este însă spectaculos la acest caz este faptul că, potrivit declarațiilor lui George Beznilă, declarații probate cu zeci de pagini de dosar, autoritățile locale din Fetești refuză în mod sistematic dreptul obținut în instanță de către acesta de a-și... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2009, 04:48 (9100 vizualizări - 0 comentarii)

ANCHETĂ

115 milioane de euro, «înghițite» de șomaj, pensii și ajutoare sociale

Ialomița în criză financiară

115 milioane de euro, «înghițite» de șomaj, pensii și ajutoare sociale

România e în recesiune. Guvernanții se bat în măsuri de evitare a colapsului financiar. Autoritățile locale aproape că sînt în faliment. Instituțiile publice se plîng de o acută lipsă a fondurilor necesare desfășurării activităților. Investițiile lipsesc cu desăvîrșire. Firmele falimentează de la o zi la alta, iar criza amenință, inclusiv în Ialomița, angajații ce încă nu și-au pierdut slujbele. Deși acestea previziuni sumbre sînt susținute de specialiști financiari, statul român se dovedește neputincios în fața stopării pomenilor sub forma unor ajutoare financiare. E drept, o parte din acești bani ajung în buzunarele celor nevoiași; o parte însă iau calea leneșilor ce, lună de lună, întind mîna... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2009, 13:12 (8206 vizualizări - 2 comentarii)

ANCHETĂ

Certificate fiscale «false» pentru obținerea de subvenții agricole

EXCLUSIVITATE

Certificate fiscale «false» pentru obținerea de subvenții agricole

Polițiștii ialomițeni au demarat zeci de anchete ce privesc eliberarea de către autorități publice locale a unor certificate fiscale «false», utilizate de fermierii ialomițeni pentru obținerea de subvenții agricole. Concret, ilegalitățile, produse cu știința autorităților locale, au vizat «sprijinirea» fermierilor locali pentru acordarea de subvenții agricole «prin emiterea mai multor certificate fiscale în care se menționa, în mod nereal, că solicitanții nu înregistrau debite la îndeplinirea obligațiilor privind impozitele și taxele locale». La acest moment, în vizorul polițiștilor se află primăriile comunelor Stelnica, Bordușani, Făcăeni, Vlădeni și Movila. Cercetările efectuate... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2009, 12:53 (22920 vizualizări - 0 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
288 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Poiana: Cal scos din apele Ialomiței de pompieri

Intervenție în forță a pompierilor din cadrul Gărzii Slobozia. Militarii au acționat pe raza localității Poiana pentru scoaterea din apele Ialomiței a unui cal. Din spusele proprietarului, animalul a sărit ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2013, 08:20
(5082 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Dețineau arme fără drept

Doi bărbați, de 34 și 40 de ani, din Borănești, s-au ales cu dosare penale după ce polițiștii au descoperit faptul că aceștia dețineau fără drept pistoale cu bile de cauciuc. Din verificările polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2013, 06:20
(4614 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pompierii le-au salvat locuințele

Doi cetățeni din Fetești și Bărbulești erau la un pas de a rămîne fără acoperiș deasupra capului, din cauza neglijenței acestora. Din fericire, pompierii au intervenit în timp util, iar flăcările nu au ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2013, 06:05
(7936 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Un mort și trei răniți într-un accident!

O plimbare cu mașina s-a transformat într-o tragedie. Șoferul al unui autoturism, un bărbat de 34 de ani, din Slobozia, însoțit de trei tineri, cu vîrste cuprinse între 16 și 22 de ani, a părăsit partea ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2013, 05:40
(7993 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Amara accident


«Monstrul» din Muteni Buzău, trimis după gratii

La începutul acestei luni, www.independentoline.ro relata despre drama unei micuțe de doar 3 ani, din Munteni Buzău, asupra căruia planau suspiciuni cu privire la faptul că ar fi fost batjocorită ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2013, 15:17
(8779 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: La plimbare cu o mașină furată

Gesturile adolescenților sunt din ce în ce mai uluitoare. A demonstrat-o un tînăr de 17 ani din Căzănești care a plecat la plimbare pe ascuns cu mașina tatălui său. Distracția s-a încheiat repede, cînd ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2013, 14:16
(4744 vizualizări - 3 comentarii)


Slobozia: 1 Decembrie la Muzeul Județean Ialomița

Joi, 28 noiembrie a.c., Muzeul Județean Ialomița organizează o amplă manifestare dedicată Marii Uniri de la 1 Decembrie 1918. Acest eveniment este organizat cu sprijinul Liceului Pedagogic «Matei Basarab ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2013, 13:14
(5106 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Minor de 16 ani, arestat preventiv

Delicvența juvenilă în Ialomița este greu de combătut. Un minor de 16 ani, din Amara, a fost arestat preventiv după ce polițiștii au descoperit că este autorul mai multor furturi. Polițiștii suspectează ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2013, 12:13
(6694 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Conducea cu o alcoolemie de 1,20 miligrame alcool pur în aerul expirat

O patrulă de siguranță publică a depistat pe raza comunei Borănești, un tînăr în vîrstă de 27 de ani, din municipiul București, care se deplasa la volanul unui autoturism, deși consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2013, 10:13
(9343 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Teribilist trimis după gratii

După ce a amenințat cu cuțitul și a distrus mai multe mese din birtul localității, un tînăr de 23 de ani din Stelnica a fost trimis după gratii. Din primele verificări, anchetatorii au stabilit faptul că ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2013, 09:43
(6729 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Stelnica scandal


Ialomița: Comerțul cu cereale, în atenția polițiștilor

Efective de polițiști din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor, Ordine Publică și Serviciul Rutier au demarat o amplă acțiune de verificare a operațiunilor cu produse cerealiere și de panificație ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2013, 09:11
(5304 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cercetat penal pentru evaziune fiscală

Un bărbat de 51 de ani, din Slobozia, este cercetat de către polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor  Ialomița. În calitate de administrator al unei societăți comerciale, acesta este acuzat ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2013, 08:19
(7130 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți și fără permise la volan

Cînd vine vorba de încălcarea normelor rutiere, șoferii ialomițeni sînt campioni. Într-o singură seară, polițiștii Serviciului Rutier au întocmit dosare penale unui număr de 4 conducători auto, depistați ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2013, 08:06
(7166 vizualizări - 0 comentarii)


Zi neagră pe șoselele din Ialomița: Un mort și trei răniți!

O persoană a murit și altre trei au fost rănite în urma a două accidente petrecute vineri, 22 noiembrie a.c., în zona Țăndărei. În ambele cazuri, cauza care a produs evenimentele rutiere a fost neadaptarea ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2013, 15:47
(7127 vizualizări - 3 comentarii)


Urziceni: Hoț de telefoane mobile, reținut de polițiști

Polițiștii din Urziceni au reușit să probeze activitatea infracțională și să rețină pentru 24 de ore un tînăr din oraș. Acesta se face vinovat de comiterea mai multor furturi. Concret, este vorba despre ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2013, 13:46
(5227 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Cămătari trimiși la închisoare

Doi bărbați de 32 și 34 de ani, din Borănești, au încercat să fugă de închisoare, dar în cele din urmă au fost prinși. Ei se află acum încarcerați în cadrul Penitenciarului Slobozia... Pe numele celor doi ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2013, 12:45
(7512 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Prins la furat de fier vechi

O patrulă de polițiști a surprins pe raza orașului Țăndărei, un bărbat în vîrstă de 36 de ani, din comuna Mihail Kogălniceanu, în timp ce transporta într-o căruță mai multe panouri metalice. El furase bunurile ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2013, 11:44
(4516 vizualizări - 0 comentarii)


Teatru la Slobozia: «Vacanță în Guadelupa», comedie cu Mircea Diaconu

«O comedie bulevardieră, excelent scrisă și magistral jucată, despre lucruri care se întîmplă la fiecare pas, cu care ne-am învățat, pe care le vedem pe mai toate posturile de televiziune, într-un cuvînt ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2013, 11:11
(7618 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Feteștean arestat pentru «ucidere din culpă»

Judecătoria Urziceni a emis marți, 19 noiembrie 2013, pe numele unui bărbat în vîrstă de 33 de ani, din  Fetești, mandat de arestare preventivă pe o perioadă de 29 de zile pentru comiterea infracțiunii ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2013, 10:52
(8097 vizualizări - 0 comentarii)


Cosîmbești: Cercetat penal pentru «uz de armă letală»

Efectivele Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au fost sesizate cu privire la faptul că un tînăr, în vîrstă de 32 de ani, din comuna Cosîmbești, a tras mai multe focuri de armă în timp ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2013, 08:51
(6641 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni la regimul circulației pe drumurile publice

În ziua de 19 noiembrie 2013, polițiștii rutieri și de ordine publică au acționat pe arterele rutiere județene pentru constatarea de contravenții și prevenirea, respectiv, combaterea infracțiunilor rutiere ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2013, 07:50
(9226 vizualizări - 1 comentariu)


Rădulești: Șofer prins băut la volan

Un șofer de 22 de ani, din localitatea Maia, s-a ales cu dosar penal după ce a fost depistat conducînd în stare de ebrietate. Acesta avea o alcoolemie de 0,50 miligrame alcool pur în aerul expirat. Tînărul ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2013, 19:37
(6258 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Suspecți de furt, depistați de polițiști

Doi bărbați, de 27 și 45 de ani, din Urziceni, au fost identificați de polițiști drept autorii unor furturi petrecute pe raza municipiului. Asupra tînărului de 27 de ani planează suspiciunea că în cursul ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2013, 17:34
(4293 vizualizări - 0 comentarii)


13 ani de activitate social-filantropică la Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Marți, 19 noiembrie a.c., în incinta Centrului Socio-Cultural «Episcopul Damaschin» din Slobozia s-a desfășurat conferința județeană «Modelele de bună practică în asistența socială implementate în Episcopia ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2013, 15:30
(8540 vizualizări - 1 comentariu)


Bilanț sumbru pe șoselele din Ialomița: un mort și patru răniți grav!

La sfîrșitul săptămînii precedente, pe șoselele județului s-au petrecut mai multe accidente de circulație. Evenimentele rutiere au avut urmări grave. În urma accidentelor petrecute la sfîrșitul săptămînii ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2013, 12:29
(5286 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Amenzi de 100 mii de lei pentru șoferii imprudenți

Acțiunile polițiștilor Serviciului Rutier de prevenire a accidentelor de circulație au continuat și în zilele trecute. Șoferilor contravenienți le-au fost aplicate sancțiuni în cuantum de 100 mii de lei ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2013, 11:29
(6012 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Spărgător de magazine, reținut de polițiști

Oamenii legii din Slobozia au reușit reținerea pentru 24 de ore a unui bărbat de 38 de ani, suspectat că ar fi spart un magazin de unde a furat mai multe bunuri. La începutul lunii în curs, el a pătruns ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2013, 11:19
(4243 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Prins băut la volan

Un bărbat în vârstă de 52 de ani, din Țăndărei, a fost depistat de către polițiști în timp ce se afla la volanul unui autoturism, deși se afla sub influența băuturilor alcoolice. Conducătorul auto a fost ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2013, 10:18
(5624 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arme și muniție, confiscate de polițiști

În urma unei acțiuni demarate în zona Urziceni, polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au confiscat două puști cu aer comprimat și mai multe elemente de muniție. Toate ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2013, 09:16
(7488 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Școlile, supravegheate de polițiști

Acțiunile de supraveghere a școlilor din județul Ialomița de către polițiști au continuat și în aceste zile. Polițiștii au urmărit atragerea atenției asupra necesității implicării în procesul de reducere ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2013, 08:16
(4437 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...