Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Biroul de Pregătire Profesională, înființat în cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița

Biroul de Pregătire Profesională, înființat în cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița are o nouă structură. Este vorba despre Biroul de Pregătire Profesională. Structura a fost înființată pentru a răspunde nevoilor privind formarea profesională a polițiștilor.

Pregătirea profesională a polițiștilor, într-o nouă structură Rolul Biroului de Pregătire Profesională este de a perfecționa polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița prin acumularea de competențe la standarde europene de performanță. Astfel, oamenii legii participă la stagii de pregătire în ceea ce privește intervenția polițienească orientate... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2022, 11:40 (13397 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița a obținut o mențiune la Olimpiada Națională de Limba și Literatura Română

Ialomița a obținut o mențiune la Olimpiada Națională de Limba și Literatura Română

În perioada 26-29 aprilie 2022, Slobozia a fost gazda Olimpiadei Naționale de Limba și Literatura Română. Județul nostru a fost reprezentat la acest concurs de elevele Marina Vișoiu-clasa a IX-a (Liceul Teoretic «Carol I» Fetești), Elena Dumitru-clasa a X-a (Colegiul Național «Grigore Moisil» Urziceni) și Alina Raisa Costache-clasa a XI-a (Liceul Teoretic «Carol I» Fetești). Aceasta din urmă a reușit să obțină o mențiune la etapa națională a Olimpiadei de Limba și Literatura Română.

173 de elevi din toată țara... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2022, 12:20 (18057 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

30 de ani de la înființarea Consiliului Județean Ialomița

30 de ani de la înființarea Consiliului Județean Ialomița

Consiliul Județean Ialomița a sărbătorit joi, 28 aprilie 2022, împlinirea a 30 de ani de la înființarea acestei instituții. Evenimentul a fost marcat în cadrul unui spectacol festiv, desfășurat pe scena Sălii «Europa» din cadrul instituției. Printre invitați s-au numărat Preasfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, parlamentarii ialomițeni, președinții Consiliilor Județene din județele limitrofe Ialomiței, oficiali ai administrației județene, oficiali ai administrației locale și consilieri județeni care au ocupat această funcție de-a lungul celor 30 de ani de administrație. Actualul președinte al Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel a justificat importanța acestui eveniment... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2022, 11:10 (11169 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia a deturnat fonduri în valoare de 9 milioane de lei pentru plata lucrărilor la «Groapa lui Stoica»!

Ministerul Finanțelor Publice a confirmat oficial

Primăria Slobozia a deturnat fonduri în valoare de 9 milioane de lei pentru plata lucrărilor la «Groapa lui Stoica»!

Administrația din Slobozia a plătit 9 milioane de lei pentru lucrările executate la «Groapa lui Stoica» dintr-un credit de 25,4 milioane de lei contractat în 2016. Decizia administrației locale este considerată ilegală de către Ministerul Finanțelor. Într-o corespondență purtată cu actuala administrație, reprezentanții Ministerului susțin că respectivul credit poate fi utilizat «doar pentru destinația inițială a împrumutului».

O poveste «pe surse», veche de 3 ani Independent publica în noiembrie 2019 un articol «pe surse... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2022, 15:10 (22132 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școala ialomițeană nu poate pregăti viitorii meseriași

Învățământul dual, încotro?

Școala ialomițeană nu poate pregăti viitorii meseriași

Înainte de debutul acestui an școlar, inspectorul școlar gene­ral Steluța Mitrea, promitea înființarea a peste 5 clase de învățământ dual. În realitate, inițiativa s-a concretizat doar pe jumătate. Astfel, în Ialomița funcționează doar 3 astfel de clase în cadrul Liceelor Tehnologice Țăndărei, Fierbinți-Târg și Liceului Tehnologic de Industrie Alimentară Fetești. Pentru anul școlar viitor, în planurile Inspectoratului Școlar Județean Ialomița există doar o singură clasă, în cadrul Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia. Marea pro­blemă a sistemului de educație ialomi­țean este faptul că nu reușește să atragă de partea sa agenții economici locali. În acest context, cele 4 milioane... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2022, 13:20 (12508 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Transparența decizională, aplicată după bunul plac în administrația locală ialomițeană

Stare de legalitate «zero»

Transparența decizională, aplicată după bunul plac în administrația locală ialomițeană

Cele mai multe administrații locale din Ialo­mița tratează cu indife­rență transparența decizională. Codul Administrativ însă obligă primăriile să fie transparente în ceea ce privește deciziile adoptate prin Hotărârile aprobate de Consiliile Locale. O analiză a paginilor de internet a celor 66 de primării din Ialomița arată că mai bine de jumătate dintre acestea nu publică deciziile aprobate de aleșii locali, așa cum legislația prevede. Mai mult decât atât, pentru funcționarea respectivelor site-uri, primăriile plătesc sume de bani cuprinse între 250 și 500 de lei lunar către firmele care le-au rea­lizat. Fără doar și poate, ignoranța este principalul motiv care se ascunde în nerespectarea acestei... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2022, 15:20 (6640 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia caută soluții pentru concesionarea Ștrandului Municipal

Primăria Slobozia caută soluții pentru concesionarea Ștrandului Municipal

Birocrația împiedică re­deschiderea Ștrandului Municipal din Slobozia în această vară. Reprezentanții administrației locale susțin că fac demersuri pentru ca obiectivul să devină funcțional, însă, cel mai probabil, abia din vara anului viitor Ștrandul Municipal ar putea să fie transformat într-un spațiu de agrement corespunzător. «Cu siguranță nu-l vom putea deschide vara aceasta... Căutăm soluții legale, iar acest demers presupune o perioadă de timp mai mare!» a precizat Dragoș Soare, primarul municipiului Slobozia.

Obiectiv închis în urmă cu 5 ani Anul acesta se împlinesc 5 ani de... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2022, 11:10 (12270 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia nu-și permite toalete publice moderne

Slobozia nu-și permite toalete publice moderne

bonus: Facilități sportive abandonate

În anul de grație 2022, locuitorii orașului Slobozia au la dispoziție toalete publice precum cele din imagine. Problema preocupă administrațiile locale de peste 10 ani, însă până la acest moment nu au fost identificate soluții pertinente. Administrația Soare susține că a demarat achiziția unui tip de toaletă publică antivandalism, însă nu poate preciza momentul când aceasta va fi instalată în oraș. Conform estimărilor, Slobozia are nevoie de 10 astfel de toalete publice.

Suntem ceea ce mâncăm La nivelul orașului Slobozia există 3 toalete publice funcționale. Una este cea de la Gară... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2022, 15:05 (14450 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, la un pas de a fi declasat

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, la un pas de a fi declasat

bonus: 27 de posturi scoase la concurs, un singur candidat înscris

În urma ultimei proceduri de acreditare, desfășurată în anul 2019, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost inclus în Categoria III, potrivit căreia a primit competențe medii în ceea ce privește asigurarea serviciilor medicale. La acest moment, există riscul ca instituția să fie declasată și inclusă în categoria IV, limitându-se astfel competențele pentru tratarea bolnavilor. Motivul care generează acest risc îl reprezintă incapacitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia de a oferi o linie de gardă completă pe Secția Anestezie și Terapie Intensivă. În protocoalele medicale ale Ministerului Sănătății, activitatea secțiilor ATI este importantă pentru funcțio­narea corespunzătoare a tuturor... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2022, 10:50 (21322 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Învierii Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Învierii Domnului

† Vincențiu
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor


Iubitului meu cler și popor,
Har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
Iar din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Dreptmăritori creștini,
Hristos a Înviat!

Relatările celor patru Evangheliști despre Învierea Mântuitorului Iisus Hristos au fost scrise în cursul celei de-a doua jumătăți a secolului I, adică între anii 50 - 100 ai erei creștine. Evangheliile sunt opera generației care a trăit evenimentul, generația Apostolilor și contemporanilor lor. Ele atestă credința comunității creștine din Ierusalim, încă din primele... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2022, 11:05 (5234 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban SA Slobozia își recuperează sediul

3 milioane de lei în 3 rate anuale

Urban SA Slobozia își recuperează sediul

bonus: 3 ani până la decolmatarea rețelei de apă din Slobozia

La 6 luni de la transformarea în «operator regional», Urban SA Slobozia își recuperează sediul pierdut în urmă cu 10 ani. Adrian Stoicescu, directorul societății, susține că achiziția reprezintă o recuperare a identității acestei societăți care aparține de drept locuitorilor orașului: «Este o reparație morală pentru perioada în care orașul a susținut eforturile de redresare a societății... De asemenea, este și o investiție imobiliară necesară din pers­pectiva extinderii societății. Practic, acum se­diul Urban este un centru de comandă pentru toate societățile implicate în furnizarea de apă potabilă la nivelul județului Ialomița!».

O afacere imobiliară... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2022, 11:10 (15481 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Lumină ecologică pe străzile din comuna Jilavele

Lumină ecologică pe străzile din comuna Jilavele

Beneficiară a unui proiect finanțat prin Asociația de Dezvoltare Intracomunitară-Ialomița, din cadrul Consiliului Județean Ialomița, comuna Jilavele oferă cetățenilor săi iluminat public ecologic. Lămpile cu LED au fost montate pe stâlpii de pe străzile localității în cursul anului trecut, valoarea investiției ridicându-se la peste 300 mii de lei.

Consum redus de energie, mai puțini bani la facturi Proiectul edilitar al comunei Jilavele, finanțat de către Asociația de Dezvoltare Intracomunitară-Ialomița din cadrul Consiliului Județean Ialomița, a presupus moderni­zarea sistemului de... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2022, 15:40 (11947 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Robocampionii de la Fierbinți-Târg au ajuns în Finală

Echipa de Robotică de la Liceul Tehnologic confirmă

Robocampionii de la Fierbinți-Târg au ajuns în Finală

În septembrie 2021, șase elevi din cadrul Liceului Tehnologic Fierbinți-Târg participau la primul lor concurs de Robotică. La 6 luni distanță, cei șase elevi și-au confirmat va­loarea, devenind finaliști ai Concursului de Robotică «Nextlab.tech».

Locuri fruntașe în topul național Concursul «Nextlab.tech» se înscrie în seria competițiilor naționale aprobate de Ministerul Educației și reprezintă singurul concurs de profil organizat în țara noastră. Principala regulă a concursului este ca elevii care primesc respectivele kit-uri să construiască roboți conform schemei, pe care să-i utilizeze... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2022, 11:10 (12463 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Romsilva a împădurit în Ialomița peste 100 hectare de teren forestier

În ultimii 2 ani

Romsilva a împădurit în Ialomița peste 100 hectare de teren forestier

Inclusă în Programul Național de Împădurire al Regiei Naționale a Pădurilor-Romsilva, Ialomița a beneficiat în ultimii 2 ani de peste 100 hectare de teren forestier pe care s-au efectuat lucrări de împădurire. Ultimele lucrări s-au efectuat în urmă cu o lună și jumătate și au vizat înființarea de perdele forestiere în zona municipiului Fetești, în apropiere de Autostrada Soarelui. Conform unui raport oficial al Institutului Național de Statistică și Studii Economice, Ialomița se află pe locul 4 la nivel național în ceea ce privește județele deficitare în păduri. Experții INSSE arată că doar 6% din suprafața județului nostru este ocupată cu păduri.

Ialomița are nevoie de pădure... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2022, 16:05 (10782 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Episcopia Sloboziei și Călărașilor primește 1 milion de lei pentru bisericile județului

Să fie primit!

Episcopia Sloboziei și Călărașilor primește 1 milion de lei pentru bisericile județului

bonus: 150000 de lei pentru un bust al lui Barbu Catargiu la Maia

Prin 2016, pe vremea când era senator tânăr și fără minte, Marian Pavel, actualul președinte al Consilului Județean Ialomița, perora de la tribuna Parlamentului că în România există mai multe biserici decât școli și că banii publici ar trebui drămuiți cu mai multă atenție. La 6 ani distanță, în Săptămâna Mare, administrația Pavel alocă 1 milion de lei din fonduri publice pentru 20 de lăcașuri de cult din Ialomița aflate sub oblăduirea Preasfințitului Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor. Vrednic este!

Danii publice în Săptămâna Mare Consiliul Județean Ialomița se reunește miercuri... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2022, 10:55 (29215 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investițiile, prioritare în 2022!

Raportul anual al primarului municipiului Slobozia

Investițiile, prioritare în 2022!

La sfârșitul lunii martie 2022, primarul municipiului Slobozia, Dragoș Soare, a făcut public Raportul anual privind starea economică, socială și de mediu a municipiului Slobozia pentru anul 2021. Raportul are 78 de pagini și oferă o imagine sintetică a activității instituționale a administrației publice. «Datele din prezentul Raport ne oferă o imagine de ansamblu, dar și detalii despre ceea ce a însemnat anul 2021 din punctul de vedere al activității în slujba cetățeanului» se susține în Raportul care poartă semnătura primarului Sloboziei.

Administrație pe banii cetățenilor Pentru prima... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2022, 19:05 (6623 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Centrul de Asistență Medico-Socială și-a extins capacitatea la 75 de locuri

La Fierbinți-Târg, prin investiția Consiliului Județean Ialomița

Centrul de Asistență Medico-Socială și-a extins capacitatea la 75 de locuri

Administrația județeană a vizitat joi, 7 aprilie 2022, Centrul de Asistență Medico-Socială Fierbinți-Târg. Valoarea investițiilor rea­lizate aici în ultimii 5 ani se ridică la 4,4 milioane de lei. «La acest moment putem onora orice solicitare de preluare a unui rezident în Centrele noastre de asistență!» a declarat directorul Paul Marcu ulterior evenimentului. În decursul următorilor ani, capacitatea de cazare în Centrele de asistență pentru vârstnici din județ va fi extinsă cu alte 40 de locuri.

De la Cenușăreasă la Făt-Frumos Centrul pentru Persoane Vârstnice Fierbinți-Târg este parte... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2022, 15:40 (12914 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Abateri financiar-contabile în valoare de 13 milioane de lei, descoperite de auditorii Camerei de Conturi Ialomița

Se întâmplă în administrația locală ialomițeană

Abateri financiar-contabile în valoare de 13 milioane de lei, descoperite de auditorii Camerei de Conturi Ialomița

Curtea de Conturi a României a făcut publice rapoartele misiunilor de audit efectuate în cursul anului 2021 și care vizează activitatea financiară a administrațiilor locale, pe parcursul anului 2020. La nivelul județului Ialomița, auditorii din cadrul Camerei de Conturi au descoperit o majorare de peste 3 milioane de lei a abaterilor de legalitate, prin compa­rație cu anul fiscal 2019, verificat în cursul anului 2020. Astfel, valoarea totală a abate­rilor financiar-contabile constatate în cadrul celor 31 de misiuni de audit se ridică la 13 milioane de lei. Principalele abateri constatate au vizat impozitarea eronată a contribuabililor, majorarea nelegală a veniturilor salariale pentru funcționarii... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2022, 10:50 (17110 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

A început dezinsecția de primăvară la Slobozia

A început dezinsecția de primăvară la Slobozia

Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia anunță debutul sezonului de dezinsecție la nivelul orașului. «Nu există soluții miraculoase, dar vom încerca să facem tot ce putem pentru a reduce disconfortul cetățenilor...» declară Valeriu Roșca, directorul DADP.

Război împotriva țânțarilor și căpușelor Ca în fiecare an, DADP Slobozia declanșează în luna aprilie prima etapă a campaniei de dezinsecție la nivelul orașului. Lucrările au debutat pe 11 aprilie a.c. și vor dura o săptămână. Directorul DADP, Valeriu Roșca, nu poate garanta eficiența acestei campanii: «Nu există soluții... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2022, 12:20 (12145 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Școala Gimnazială «George Vâlsan» Amara, campioana proiectelor ERASMUS

Școala Gimnazială «George Vâlsan» Amara, campioana proiectelor ERASMUS

În perioada 28 martie-2 aprilie, Școala Gimnazială «George Vâlsan» Amara a fost gazda uneia dintre etapele proiectului de mobilitate ERASMUS «Household without chemicals». La evenimentele școlare desfășurate pe parcursul aceste săptămâni au participat 37 de elevi și profesori din Ungaria, Grecia, Spania, Polonia și Turcia. Motto-ul proiectului a fost «Renunțarea la utilizarea chimicalelor reprezintă cheia unei vieți sănătoase». De reținut că, în perioada 2014-2022, Școala Gimnazială «George Vâlsan» Amara a implementat 8 proiecte ERASMUS.

Altius, citius, fortius Școala... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2022, 13:20 (6662 vizualizări - 7 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
297 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA Ialomița: Eliberare de adeverințe pentru accesarea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Centrul Județean Ialomița informează beneficiarii măsurilor compensatorii de dezvoltare rurală aplicabile pe terenuri agricole-Campania 2015, că eliberează ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 16:10
(9726 vizualizări - 0 comentarii)


Întîlnire de lucru organizată de Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a organizat, vineri, 29 ianuarie 2016, întîlnirea de lucru dintre reprezentanții Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale și cei ai Asociației Române ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 15:45
(8142 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: AFIR întâlnire


Grindași: A intrat cu căruța în mașină

Poliția a fost sesizată sîmbătă, 30 ianuarie a.c., cu privire la faptul că pe raza satului Grindași s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 34 de ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 15:25
(3592 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 54000 de lei, 9 permise reținute

În acest sfîrșit de săptămînă, 29-31 ianuarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 14:55
(5258 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: A furat din curtea unui consătean

Polițiștii cercetează un tînăr, de 30 de ani, din comuna Munteni Buzău, sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat. În fapt, în cursul nopții de 30/31 ianuarie a.c., tînărul ar fi pătruns în ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 14:20
(6722 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Sinești, arestat pentru contrabandă

În cursul zilei de sîmbătă, 30 ianuarie a.c., polițiști din cadrul Poliției Municipiului Urziceni și Secției Rurale Coșereni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 13:10
(3940 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Opt persoane, cercetate pentru braconaj

Slobozia: Opt persoane, cercetate pentru braconaj

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase cercetează opt ialomițeni, cu vîrste cuprinse între 39 și 65 de ani, întrucît duminică, 31 ianuarie a.c., au fost depistați în timp ce vînau ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 12:25
(4798 vizualizări - 0 comentarii)


Valea Măcrișului: I-a furat doi porci în plină zi

O tînără de 21 de ani, din comuna Valea Măcrișului, a sesizat Poliția sîmbătă, 30 ianuarie 2016, cu privire la faptul că, în cursul zilei, persoane necunoscute i-au sustras două porcine. Cercetările au ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 11:10
(6516 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor, polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au fost angrenați, în perioada 29-31 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 10:10
(4528 vizualizări - 0 comentarii)


Accident de muncă la Urziceni

Un bărbat de 39 de ani a murit după ce o bucată de metal s-a prăbușit peste el și i-a strivit capul. Cu ajutorul unui aparat cu autogen, omul încerca să taie o placă metalică, accidentul producîndu-se în ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2016, 20:15
(7847 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Produse lactate confiscate

În perioada 25-29 ianuarie 2016, inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și Pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au demarat un control tematic ce a vizat procesarea laptelui crud, precum și comercializarea ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2016, 18:50
(7812 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Înșelăciune pe internet

O tînără de 23 de ani, din Slobozia, a sesizat Poliția cu privire la faptul că a fost victima unei înșelăciuni. Concret, aceasta le-a explicat polițiștilor faptul că a comandat de pe internet un telefon ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2016, 17:25
(4600 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, două persoane rănite

Miercuri, 27 ianuarie 2016, pe raza județului Ialomița s-au produs două evenimente rutiere, soldate cu rănirea a două persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei 8,00, pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2016, 17:40
(3947 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Tineri hoți din locuințe, prinși de polițiști

Polițiștii Secției Rurale Stelnica cercetează doi tineri, de 18 și 15 ani, ambii din Bordușani, sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt calificat și tăinuire, în funcție de participația fiecăruia ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2016, 17:05
(5498 vizualizări - 0 comentarii)


Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu»: «Și eu comunic corect!»

În cadrul proiectului cultural-educațional «Și eu comunic corect!», încheiat între Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița și Centrul județean de resurse educaționale Ialomița, vineri, 29 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2016, 16:50
(6117 vizualizări - 0 comentarii)


Feteștean prins la braconaj

Polițiștii Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase cercetează un bărbat, de 47 de ani, din Fetești, sub aspectul comiterii infracțiunii de braconaj cinegetic. Bărbatul a fost depistat pe fondul ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2016, 15:45
(4933 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de carte și fotografie la Biblioteca Județeană

Joi, 28 ianuarie 2016, la orele 11,30, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia va organiza un eveniment cultural, în parteneriat cu Facultatea de Arhitectură a Universității «Spiru Haret» din ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2016, 14:40
(5249 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 49000 de lei în 48 de ore

Peste 180 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate de polițiștii rutieri în cadrul acțiunilor organizate luni și marți, 25/26 ianuarie 2016. Astfel, polițiștii rutieri au acționat pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2016, 13:40
(3911 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tînără rănită într-un accident rutier

Miercuri, 27 ianuarie a.c., Poliția Municipiului Urziceni a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza localității s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2016, 12:30
(3448 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Viața și opera lui Mozart, prezentate la Slobozia

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia propune joi, 26 ianuarie 2016, de la orele 13,00, o incursiune în viața și opera marelui muzician Wolfgang Amadeus Mozart. Prin acest eveniment, reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2016, 12:10
(3946 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: S-a răsturnat cu mașina și a fugit de la locul accidentului

Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DJ102H, pe direcția Miloșești-Reviga, se află un autoturism răsturnat în afara părții carosabile, iar în zonă nu se află nicio persoană. Oamenii legii ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2016, 11:50
(3113 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Condițiile de acordare a subvenției la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează potențialii beneficiari că, pînă la 1 februarie 2016 (inclusiv), la sediul instituției din Slobozia, bdul Chimiei ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2016, 10:05
(6304 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 15 permise auto reținute, amenzi de peste 62000 de lei

La acest sfîrșit de săptămînă, 22-24 ianuarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2016, 19:25
(10062 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat pentru înșelăciune privind asigurările

Polițiștii de Investigații Criminale au acționat pe raza municipiului Fetești pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2016, 17:55
(5705 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținută de polițiști pentru furt din buzunare

O tînără de 25 de ani, din Urziceni, este cercetată de polițiști sub aspectul comiterii infracțiunii de furt. Aceasta a fost identificată de anchetatori la scurt timp de la comiterea faptei. Poliția Urziceni ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2016, 16:25
(5729 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiuni preventive ale polițiștilor ialomițeni pe raza întregului județ

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor, polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au fost angrenați, în perioada 22-24 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2016, 16:10
(4532 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 incendii în 48 de ore

Pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină, în ultimele 48 de ore, în cazul a 3 incendii. Primul apel la 112 a fost primit sîmbătă, 23 ianuarie a.c, în jurul orelor 18,00, cînd o locuință din ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2016, 14:45
(4321 vizualizări - 0 comentarii)


Misiune în Afganistan, încheiată cu succes

Misiune în Afganistan, încheiată cu succes

Doi ofițeri din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița și-au încheiat cu succes misiunea în Afganistan și au revenit în siguranță acasă. Maiorul Monica Rusen și căpitanul Cristi Tudor au revenit ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2016, 14:05
(5500 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Autoritățile sărbătoresc «Ziua Unirii»

Autoritățile locale și județene din Slobozia vor marca duminică, 24 ianuarie a.c., 157 de ani de la înfăptuirea Unirii Principatelor Române. Evenimentul va fi sărbătorit în Piața Unirii din Slobozia. Manifestările ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2016, 19:10
(6207 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în creștere

La sfîrșitul lunii decembrie 2015, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7828 șomeri, din care 2207 șomeri indemnizați, respectiv 5621 șomeri ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2016, 18:20
(4895 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...