Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spitalele ialomițene, pe ultimul loc din țară la numărul de paturi la mia de locuitori

Spitalele ialomițene, pe ultimul loc din țară la numărul de paturi la mia de locuitori

Ialomița are nevoie de mai multe paturi pentru spitale. Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației (MDLPA) scoate în evidență gradul scăzut în ceea ce privește accesul la servicii medicale al ialomițenilor din această perspectivă. Într-o cercetare realizată de specialiștii din cadrul instituției, denumită «Disparități teritoriale în România», se evidențiază faptul că județul nostru se află pe ultimul loc la nivel național în ceea ce privește numărul de paturi din spitale la mia de locuitori. Raportarea oficială a MDLPA este completată de Curtea de Conturi a României care prezintă situația în ceea ce privește numărul de medici existent la nivelul județului nostru. Pe lângă paturi... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2022, 09:50 (18194 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fiscul are de recuperat 369,5 milioane de lei de la cei mai mari datornici ai județului

În Ialomița

Fiscul are de recuperat 369,5 milioane de lei de la cei mai mari datornici ai județului

Aflate în insolvență sau faliment, 25 de societăți comerciale din Ialomița figurează pe lista celor mai mari datornici către bugetul consolidat al județului. Conform unei analize realizată de către Agenția Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, toți acești de­bitori trebuie să înapoieze suma de 369,5 mili­oane de lei. Fiscul a demarat deja o serie de proceduri privind recuperarea sumelor însă acțiunile sunt îngreu­nate din cauza dispo­zițiilor legale greu de pus în practică.

Un demers greu de ralizat Pe lista celor 25 de mari datornici ai ju­dețului Ialomița se numără societăți aflate... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2022, 13:55 (18544 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Pentru plata pensiilor, Ialomița se împrumută lunar de la Stat

Pentru plata pensiilor, Ialomița se împrumută lunar de la Stat

În fiecare lună, Ialomița plătește 161,6 milioane de lei pentru a oferi pensiile celor peste 58 de mii de beneficiari. Sumele ar trebui acoperite din contribuțiile angajaților din județul nostru la bugetul asi­gurărilor sociale. Pentru că banii nu sunt niciodată suficienți, Casa Județeană de Pensii Ialomița este nevoită să se împrumute lunar la bugetul statului. Valoarea acestui împrumut este de 67,3 milioane de lei.

Pensii plătite din împrumuturi Pentru a putea plăti la timp toate in­demnizațiile celor peste 58 de mii de pensionari din județ, Casa Județeană de Pensii Ialomița este... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2022, 10:10 (6931 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiecte de 2 milioane de euro pentru finanțarea Sectorului de Pescuit și Acvacultură din Ialomița

Proiecte de 2 milioane de euro pentru finanțarea Sectorului de Pescuit și Acvacultură din Ialomița

Marți, 1 martie 2022, oficialii Consiliului Județean Ialomița au participat la o întâlnire cu re­prezentanții unităților adminis­trativ-teritoriale limitrofe Dunării în vederea constituirii unui Grup de Acțiune Locală pentru Pescuit. Structura ar putea accesa fonduri de 2 milioane de euro pentru investiții care să permită relansarea economică a zonei. Conform estimărilor inițiale, numărul de pescari care ar putea beneficia de aceste investiții depășește 250. «Este un proiect care ar putea fi implementat începând cu anul 2023!» susține Alexandru Potor, administratorul public al județului Ialomița.

O nouă oportunitate investițională... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2022, 14:25 (15316 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița nu are fonduri suficiente pentru prevenirea bolilor transmisibile

Ialomița nu are fonduri suficiente pentru prevenirea bolilor transmisibile

Ministerul Sănătății pune foarte puțin accentul pe prevenirea unor boli transmisibile precum infecția cu virusul HIV sau tuberculoza. Potrivit rapoartelor oficiale ale Direcției de Sănătate Publică Ialomița, programele de prevenire pe care instituția are obligația legală să le des­fășoare au primit fonduri in­suficiente din partea Ministe­rului Sănătății. Astfel, între 2019-2021, pentru preve­nirea infecției HIV județului Ialomița i-au fost alocați doar 5000 de lei anual. În același interval de timp, DSP Ialomița a primit pentru prevenirea tuberculozei aproximativ 10 mii de lei/an.

Indiferența omoară prevenția... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2022, 10:05 (10112 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

AJPIS Ialomița a plătit mai puțini bani beneficiarilor Legii Venitului Minim Garantat

AJPIS Ialomița a plătit mai puțini bani beneficiarilor Legii Venitului Minim Garantat

O analiză a Agenției Județene de Plăți și Inspecție Socială Ialomița (AJPIS) evidențiază valoarea sumelor pe care instituția le-a plătit anul trecut, sub formă de ajutoare sociale, pentru beneficiarii protejați de Legea Venitului Minim Garantat (Legea 416/2001). Estimările instituției arată faptul că, la nivelul județului nostru, pentru această categorie de asistați social, au fost efectuate plăți în valoare de 7,8 milioane de lei. Datele aratră că valoarea ajutorului a scăzut cu 1 mi­lion de lei față de sumele acordate în 2020.

Sprijin financiar pentru 2500 de ialomițeni Agenția Județeană... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2022, 15:55 (14208 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Telekom Mobile devine rețeaua 100% nelimitată pentru utilizatorii de cartele prepaid și dă șansa clienților să câștige unul dintre cele șase Samsung Galaxy S22

Telekom Mobile devine rețeaua 100% nelimitată pentru utilizatorii de cartele prepaid și dă șansa clienților să câștige unul dintre cele șase Samsung Galaxy S22

Urmându-și promisiunea „Mobil așa cum vrei. Simplu și corect", făcută clienților în luna noiembrie anul trecut, Telekom Romania Mobile are o surpriză pentru utilizatorii de cartele preplătite care își doresc să fie conectați nelimitat cu cei pe care îi iubesc.

Până la 31 martie, rețeaua Telekom Mobile este 100% nelimitată pentru toți clienții prepaid, cât timp au activă orice opțiune cu beneficii, fie că sunt deja utilizatori ai serviciilor preplătite, fie că aleg acum cartela Telekom. Aceștia vor primi automat bonus beneficii nelimitate -internet, minute și SMS-uri naționale- fără nicio obligație și fără niciun cost suplimentar, ca să își poată exprima nelimitat emoțiile și sentimentele. Mai mult, clienții care își reîncarcă minim 5 euro pe cartela Telekom Mobile, în perioada 22 februarie-4 aprilie, vor fi înscriși automat pentru tragerile la sorți prin care pot câștiga, săptămânal, un smartphone Samsung Galaxy S22. Regulamentul concursului poate fi regăsit aici.... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2022, 13:10 (13154 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Investiție de 13,9 milioane de lei pentru reabilitarea energetică a Centrului Cultural «Ionel Perlea»

Investiție de 13,9 milioane de lei pentru reabilitarea energetică a Centrului Cultural «Ionel Perlea»

Miercuri, 2 martie 2022, Liviu Gabriel Mușat, di­rectorul general al Agenției pentru Dezvoltare Regională Sud Muntenia, alături de Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița, au semnat contractul de finanțare pentru proiectul «Creșterea eficienței energetice a clădirii Centrului Cultural „Ionel Perlea“». Investiția este finanțată din Programul Operațional Regional (POR) 2014-2020, Axa prioritară 3-«Sprijinirea tranziției către o economie cu emisii scăzute de carbon».

Avem investiții Consiliul Județean Ialomița, în calitate de beneficiar, își propune ca prin intermediul... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2022, 12:10 (5486 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DADP Slobozia: Salubrizare, iluminat public și întreținerea străzilor

DADP Slobozia: Salubrizare, iluminat public și întreținerea străzilor

Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia va prelua serviciul de salubritate stradală și cel de iluminat pu­blic. «Retehnologizarea firmei permite extinderea volumului de activități pe care le desfășurăm... Mai avem nevoie de oameni, însă aceștia vor fi angajați atunci când volumul de muncă va cere acest lucru. Nu este prima dată când ne ocupăm de salubrizarea stradală și iluminat public. Acum însă, investițiile realizate ne permit să fim eficienți!» declară Valeriu Roșca, directorul DADP Slobozia.

Salubrizare, iluminat public și întreținere DADP Slobozia intră într-o nouă... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2022, 16:20 (19324 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița și-a dat în judecată toți angajații

Pentru recupararea unui prejudiciu

Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița și-a dat în judecată toți angajații

Toți cei 60 de angajați ai Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița au fost dați în judecată și trebuie să plătească peste 500 mii de lei instituției. Suma reprezintă prejudiciul constatat de către Curtea de Conturi a României în urma unei misiuni de audit desfășurată în cadrul Agenției Naționale de Cadastru și Publicitate Imobiliară. Auditorii de la București au consi­derat faptul că modul în care au fost calculate salariile angajaților din cadrul OCPI Ialomița, în baza Legii 153/2017, privind salarizarea în sistemul bugetar, a fost eronat. Toate cele 60 de acțiuni au fost înregistrate pe rolul Tribunalului Ialomița.

Salarii acordate ilegal... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2022, 09:50 (17535 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Valoarea subvenției pentru plata schemei unice pe suprafață a depășit 73,7 milioane de euro

În 2021

Valoarea subvenției pentru plata schemei unice pe suprafață a depășit 73,7 milioane de euro

Schema Unică de Plată pe Suprafață (SAPS) reprezintă principalul ajutor financiar pe care Uniunea Europeană îl acordă pentru agricultură. Datele Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița arată că valoarea sumelor acordate fermierilor ialomițeni, beneficiari ai acestui sprijin financiar, a depășit 73,7 milioane de euro.

Bani europeni pentru fermieri Datele Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița arată că în cursul anului 2021 la nivelul instituției au fost înregistrate 9093 de cereri privind acordarea plății unice pe suprafață. Astfel, potrivit... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2022, 15:50 (11024 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slava Isaccea! Slava Ukraini!

Slava Isaccea! Slava Ukraini!

Sâmbătă, 5 martie 2022, la inițiativa medicului Alexandru Vasilescu din Fetești, un grup de 15 voluntari din Ialomița și București s-au adăugat eforturilor colective de întrajutorare a refugiaților ucraineni care sosesc în țară prin Vama Isaccea. Scopul demersului a fost acela de a conștientiza autoritățile județene asupra situației dramatice cu care urmează să se confrunte administrațiile județene din Tulcea, Brăila, Galați și Ialomița în perioada imediat următoare. «Credem că în perioada următoare numărul refugiaților va fi atât de mare încât po­sibilitățile financiare și logistice ale voluntarilor de la punctele de frontieră cu Ucraina vor fi depășite. Tre­buie ca autoritățile județene să devină... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2022, 12:10 (4980 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Costin Telehuz, numit secretar de stat în Ministerul Agriculturii

Costin Telehuz, numit secretar de stat în Ministerul Agriculturii

Ziarul nostru a anunțat încă de la începutul lunii ianuarie 2022 despre propunerea înaintată de PNL Ialomița în ceea ce privește nominalizarea lui Dragoș Costin Telehuz pentru funcția de secretar de stat în cadrul Ministerului Agriculturii. Astfel, în cursul zilei de joi, 10 martie 2022, propunerea s-a concretizat, premierul Nicolae Ciucă semnând decretul de numire a lui Dragoș Costin Telehuz în funcția de secretar de stat în cadrul Ministerului Agriculturii.

Unul dintre cei cinci Dragoș Costin Telehuz va fi unul dintre cei cinci secretari... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2022, 10:20 (13949 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stafilococi și enterobacterii în bucătăria Grădiniței «Albă ca Zăpada» Fetești

Stafilococi și enterobacterii în bucătăria Grădiniței «Albă ca Zăpada» Fetești

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a finalizat ancheta începută la sfârșitul lunii februarie 2022 la Grădinița «Albă ca Zăpada» Fetești. În urma analizelor de laborator s-a descoperit prezența unor stafilococi și enterobacterii, din cauza cărora copiilor li s-a făcut rău. Reamintim că în noaptea de 22/23 februarie a.c., 11 copii au ajuns la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești după ce au mâncat la grădiniță. Mai mult decât atât, instituția de învățământ a fost amendată de către DSP Ialomița cu 10 mii de lei.

Igienă necorespunzătoare la bucătărie În ziua de marți, 22 februarie... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2022, 10:10 (3579 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Străzi modernizate la Țăndărei

Străzi modernizate la Țăndărei

Administrația locală a orașului Țăndărei a dat startul unei ample campanii de întreținere a străzilor din oraș. Toate aceste inițiative edilitare fac parte dintr-un vast proiect investițional inițiat de către aleșii locali pentru anul în curs. Primele străzi care au intrat în reparații sunt Avalanșei, Oituz și Barierei. Totodată, vor fi realizate lucrări de întreținere și a spațiilor verzi.

Investiții în infrastructura rutieră «Anul 2022 va fi unul al străzilor pe care se poate circula în siguranță!» este mesajul pe care l-au transmis reprezentanții administra­ției locale din Țăndărei... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2022, 13:55 (2611 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Depozite de murături și vechituri în adăposturile civile

Slobozia: Depozite de murături și vechituri în adăposturile civile

În contextul războiului din Ucraina, autoritățile locale din Slobozia au început inventarierea adăposturilor civile pentru populație existente la nivelul orașului. Amenajate la subsolurile blocurilor, un sfert dintre acestea sunt nefuncționale, pentru că au fost transformate în spații de depozitare. Singurele investiții reale într-un astfel de adăpost au fost făcute de Consiliul Județean Ialomița, pentru adăpostul din in­cinta Casei de Cultură a Sindicatelor, pe care instituția îl are în administrare. Acest obiectiv nu este însă destinat populației civile, fiind transformat în punct de comandă pentru autorități.

Depozite de vechituri... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2022, 10:05 (12097 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Parc tematic «Las Fierbinți» în orașul Fierbinți-Târg

Parc tematic «Las Fierbinți» în orașul Fierbinți-Târg

Un grup de întreprinzători privați vor să dezvolte în orașul Fierbinți-Târg un parc tematic, inspirat din celebrul serial de televiziune «Las Fierbinți». Autoritățile locale susțin că prin acest proiect se vor crea locuri de muncă, iar orașul ar putea fi inclus pe lista destinațiilor turistice din țara noastră.

Proiect în curs de realizare Potrivit unui anunț făcut pe rețelele de socializare, Primăria Fierbinți-Târg precizează faptul că la nivelul orașului va fi amenajat un parc tematic, inspirat din serialul de televiziune «Las Fierbinți». Investiția va fi realizată cu fonduri private... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2022, 19:20 (14924 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are proiecte de investiții în valoare de 680 milioane de lei

Bani europeni pentru județul nostru

Ialomița are proiecte de investiții în valoare de 680 milioane de lei

Agenția de Dezvoltare Regională Sud-Muntenia a făcut publică lista proiectelor de investiții din județul Ialomița, inițiate de instituțiile publice și administrațiile locale, care beneficiază de finanțare din partea Uniunii Europene, prin intermediul Programului Operațional Regional (POR) 2014-2020. Statistica oficială arată că la nivelul județului Ialomița există 46 proiecte de investiții, demarate în sectorul public, a căror va­loare se ridică la 680 milioane de lei. Cele mai multe dintre aceste proiecte se află într-un stadiu incipient privind implementarea, factorul care l-a generat fiind în primul rând birocrația excesivă în ceea ce privește achiziția lucrărilor. Repre­zentanții ADR Sud ... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2022, 12:20 (3305 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

«Afacerea ANL» de la Slobozia

«Afacerea ANL» de la Slobozia

Administrația locală a identificat 18 locuințe ANL în care proprietarii nu respectau prevederile legale privind închirierea. Primarul Dragoș Soare susține că «în ultimii ani, la Slobozia, atribuirea de locuințe ANL a fost o afacere». Lista de așteptare pentru locuințele ANL la Slobozia are sute de poziții, cea mai veche cerere de atribuire a unei locuințe ANL datând din 2008.

O situație fără precedent În februarie 2021, administrația locală declanșa o acțiune de control pentru identificarea proprietarilor locuințelor ANL repartizate la Slobozia. Conform informațiilor oficiale, aceste... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2022, 10:20 (6529 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Olimpiada de Limba Română pentru liceu, organizată în Ialomița

Olimpiada de Limba Română pentru liceu, organizată în Ialomița

Județul Ialomița va fi anul acesta gazda Etapei Naționale a Olimpiadei de Limba și Literatura Română pentru elevii de liceu. Concursul școlar se va desfășura în perioada 26-30 aprilie 2022, în municipiul Slobozia. Nu este prima dată când Ialomița găzduiește Etapa Națională a unei Olimpiade școlare. În urmă cu aproximativ 5 ani, Ialomița a organizat Etapele Naționale ale Olimpiadelor de Informatică și Educație Tehnologică. Pentru a se putea califica la această etapă, elevii trebuie să promoveze faza județeană a Olimpiadei de Limba și Literatura Română. Potrivit ca­lendarului aprobat de Ministerul Educației, acest concurs școlar debutează pe 5 martie 2022. «Ne bucurăm de faptul că avem încă o dată... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2022, 13:50 (11576 vizualizări - 2 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
268 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Țăndărei: Locuință cuprinsă de flăcări

Țăndărei: Locuință cuprinsă de flăcări

Sâmbătă, 30 iulie a.c., trei echipaje de pompieri din Țăndărei, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs ...[citește_toată_știrea]

1 August 2022, 15:00
(7690 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente rutiere la Coșereni și Gura Ialomiței

Accidente rutiere la Coșereni și Gura Ialomiței

Duminică, 31 iulie a.c., pe raza localităților Coșereni și Gura Ialomiței s-au produs două accidente rutiere, în urmă cărora au rezultat opt victime. La fața locului au intervenit paramedicii SMURD însă ...[citește_toată_știrea]

1 August 2022, 14:50
(11509 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 8 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 31 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28137, fiind înregistrate 8 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 30 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2022, 16:50
(3137 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 41 de noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 30 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28129, fiind înregistrate 41 de cazuri noi față de ziua de vineri, 29 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2022, 16:40
(7121 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 59 de noi cazuri de COVID-19

Vineri, 29 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28088, fiind înregistrate 59 de cazuri noi față de ziua de joi, 28 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2022, 17:40
(4712 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Nerespectarea legii 241/2005 are consecințe penale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că, potrivit art. 6^1 alin. (1) din Legea nr. 241/2005, pentru prevenirea și combaterea evaziunii fiscale, cu modificările ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2022, 17:30
(6679 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Imnului Național al României», sărbătorită la Muzeul Județean Ialomița

«Ziua Imnului Național al României», sărbătorită la Muzeul Județean Ialomița

«Ziua Imnului Național al României» a fost sărbătorită vineri, 29 iulie a.c., la Muzeul Județean Ialomița, printr-o manifestare cu caracter educațional, adresată copiilor înscriși în programul muzeal « ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2022, 16:10
(6483 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 49 de noi cazuri de COVID-19

Joi, 28 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28029, fiind înregistrate 49 de cazuri noi față de ziua de miercuri, 27 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2022, 16:15
(7519 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A încercat să-și pună capăt zilelor

Joi, 28 iulie a.c., pompierii au intervenit în cazul unei tentative de suicid la Fetești Gară. Este vorba despre un tânăr de 26 de ani care s-a urcat pe un stâlp de electricitate, înalt de 30 de metri, ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2022, 14:15
(12983 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: Incendiu la o anexă gospodărească

Gura Ialomiței: Incendiu la o anexă gospodărească

Miercuri, 27 iulie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD pentru lichidarea unui incendiu produs la o anexă gospodărească în comuna ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2022, 12:40
(9616 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: În primul semestru al anului 2022, valoarea sumelor colectate a fost de 560,27 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în primele 6 luni ale anului 2022, încasări nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 560,27 milioane de lei ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2022, 19:00
(11786 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Câini ținuți în condiții necorespunzătoare de către stăpâni

Marți, 26 iulie a.c., o femeie din orașul Amara a sesizat IPJ Ialomița cu privire la faptul că într-o curte din apropierea locuinței sale s-ar afla 5 câini răniți și flămânzi. Polițiștii din cadrul Biroului ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2022, 17:40
(12300 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 85 de noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 27 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27980, fiind înregistrate 85 de cazuri noi față de ziua de marți, 26 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2022, 16:15
(5537 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Duminică, 31 iulie 2022, termen limită pentru depunerea Formularului 398

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii, persoane impozabile care sunt înregistrate în România pentru utilizarea unuia dintre regimurile speciale prevăzute la art ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2022, 16:40
(12067 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 96 de noi cazuri de COVID-19

Marți, 26 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27895, fiind înregistrate 96 de cazuri noi față de ziua de luni, 25 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2022, 16:15
(9597 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Două persoane decedate într-un accident rutier

Movila: Două persoane decedate într-un accident rutier

Un grav accident rutier s-a produs luni, 25 iulie a.c., pe raza localității Movila. Două persoane și-au pierdut viața, iar alte două au fost grav rănite, în urma impactului dintre două autoturisme. La fața ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 18:40
(20276 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila accident


Bărcănești: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Bărcănești: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Luni, 25 iulie a.c., pe raza comunei Bărcănești s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane și rănirea a altor cinci. Din verificările efectuate a reieșit că în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 18:10
(13612 vizualizări - 1 comentariu)


Spitalul Județean Slobozia, partener într-un proiect privind prevenirea cancerului de col uterin

Spitalul Județean de Urgență Slobozia este principalul partener al Proiectului «Screening pentru Cancerul de Col Uterin și Tratament Precoce» (SCCUT), finanțat de Uniunea Europeană cu scopul de a preveni ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 17:00
(12093 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 10 noi cazuri de COVID-19

Luni, 25 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27799, fiind înregistrate 10 cazuri noi față de ziua de duminică, 24 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 16:00
(15643 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 incendii de vegetație uscată

Ialomița: 12 incendii de vegetație uscată

În ultimele 3 zile, pompierii ialomițeni au acționat pentru localizarea și stingerea a 18 incendii înregistrate la nivel județean. Din totalul celor 18 incendii care au avut loc în perioada menționată, ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 15:30
(20393 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii pe raza localităților Perieți și Grivița

Duminică, 24 iulie a.c., pompierii din cadrul Detașamentului Slobozia au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă, produs la anexa unei ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 15:15
(8956 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: 94,4% dintre ialomițeni s-au recenzat

Conform statisticilor Direcției Județene de Statistică Ialomița, până la data de 24 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița s-au recenzat 232642 de persoane, reprezentând 94,4% din populația rezidentă ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 15:00
(15528 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: S-a răsturnat cu mașina pe câmp

Ciochina: S-a răsturnat cu mașina pe câmp

Sâmbătă, 23 iulie a.c., pompierii din Urziceni au fost solicitați să intervină la un accident rutier produs pe DN2, în localitatea Ciocârlia, în eveniment fiind implicate două autoturisme. În sprijinul ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 14:45
(11282 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursare de TVA de peste 6,33 milioane de lei în iunie 2022

Prin structurile sale fiscal-teritoriale, Administrația Județeana Finanțelor Publice Ialomița a rambursat, în luna iunie 2022, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 6,33 milioane de lei, ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 14:35
(12723 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 36 de noi cazuri de COVID-19

Duminică, 24 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27789, fiind înregistrate 36 de cazuri noi față de ziua de vineri, 22 iulie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2022, 16:10
(2030 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Salvată de polițiști, după ce a leșinat în pădure

IPJ Ialomița: Salvată de polițiști, după ce a leșinat în pădure

O femeie în vârstă de 85 de ani a fost salvată în cursul zilei de sâmbătă, 23 iulie a.c., de polițiștii ialomițeni, după ce s-a rătăcit și a leșinat din cauza temperaturilor ridicate, în pădurea Sinești ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2022, 12:00
(12671 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 33 de noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 23 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27753, fiind înregistrate 33 de cazuri noi față de ziua de vineri, 22 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2022, 16:50
(9591 vizualizări - 0 comentarii)


Proiectul educațional «Clubul de Vară», la a șasea ediție

Proiectul educațional «Clubul de Vară», la a șasea ediție

Joi, 21 iulie 2022, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, s-a desfășurat prima activitate din cadrul celei de a șasea ediții a «Clubului de Vară», intitulată ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2022, 17:30
(9603 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 51 de noi cazuri de COVID-19

Vineri, 22 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27720, fiind înregistrate 51 de cazuri noi față de ziua de joi, 21 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2022, 16:05
(6130 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: 88 de cadre didactice au susținut examenul de Definitivat 2022

Proba scrisă din cadrul Examenului Național pentru definitivare în învățământ-sesiunea 2022 s-a desfășurat miercuri, 20 iulie a.c., începând cu ora 9,00. În județul Ialomița, centrul de examen a fost stabilit ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2022, 16:00
(11765 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...