Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ministerul Transporturilor transferă Gara Broșteni în administrarea comunei Ion Roată

Minuni administrative

Ministerul Transporturilor transferă Gara Broșteni în administrarea comunei Ion Roată

Administrația locală din Ion Roată a reușit să-l convingă pe Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor, să treacă Gara Broșteni în administrarea Primăriei. Primarul Marinică Cazacu susține că decizia este una salutară: «De 20 de ani tot bat la ușile miniștrilor pentru a obține acest drept... (...) Gara e un simbol al localității. Mă bucur că am fost înțeles și ascultat!».

Unul e Cazacu, una este gara Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a fost de acord să permită autorităților locale din Ion Roată să preia în administrare gara din localitate. Părăsită de aproape 30 de ani, gara... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2022, 09:50 (5602 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amara nu a votat pentru asocierea în cadrul ADI Periurbană Slobozia

Consiliul Local Amara condamnă orașul

Amara nu a votat pentru asocierea în cadrul ADI Periurbană Slobozia

Miercuri, 9 februa­rie 2022, Consiliul Local Amara s-a reunit în cadrul unei ședințe extraordinare. Pe ordinea de zi a sedinței au figurat, printre altele, două proiecte de hotărâre care vizau asocierea orașului Amara în cadrul ADI Periurbană Slobozia și asocierea în cadrul ADI ECOO 2009. Aceste două proiecte nu au întrunit majoritatea de două treimi din voturile consilierilor și au fost respinse. Decizia a fost luată la presiunile unui grup de «patrioți locali» conduși de consilierul PRO România, Valentin Moraru.

Capii fac, Amara trage Administrația locală din Amara a pierdut lupta... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2022, 14:10 (6287 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Urban SA extinde rețeaua de canalizare din Cartierul Bora

Administrația Soare se ține de cuvânt

Urban SA extinde rețeaua de canalizare din Cartierul Bora

În urmă cu o săptămână, Urban SA a demarat lucrările de extindere a rețelei de canalizare menajeră din Cartierul Bora. Lucrările ar trebui să se finalizeze în mai puțin de o lună. Valoarea investiției, finanțate de către Primăria Slobozia, se ridică la peste 125000 de lei. Aceasta este prima intervenție reală la rețeaua de canalizare din zonă în ultimii ani.

Mai bine mai târziu... Marți, 8 februarie 2022, Urban SA a inițiat lucrările de extindere a rețelei de canalizare pe strada General Magheru din Cartierul Bora. Lucrările vizează extinderea rețelei de canalizare pe o lungime de ... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2022, 10:05 (5117 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Facturile la căldură golesc bugetele școlilor din Slobozia

Facturile la căldură golesc bugetele școlilor din Slobozia

bonus: Căldură cu program în spitale

Facturile la căldură pe care școlile din Slobozia le-au primit, pentru consumul din luna ianuarie 2022, au valori chiar și de 3 ori mai mari decât cele pe care le-au primit în aceeași perioadă de anul trecut! Toate unitățile de învățământ își îndreaptă atenția către administrația locală, solicitând Primăriei Slobozia să găsească soluții pentru a putea depăși criza facturilor la căldură. Oficialii Primăriei Slobozia susțin că vor încerca să obțină o renegociere la pachet a tuturor contractelor încheiate cu furnizorii, atât pentru instituție, cât și pentru cele pe care le administrează, printre care se numără și unitățile de învățământ. «Ne preocupă această situație și vom face demersuri în acest... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2022, 12:40 (3776 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Soare vrea «pasarelă cu lift» pentru cetățenii din Bora

Se întâmplă la Slobozia

Primarul Soare vrea «pasarelă cu lift» pentru cetățenii din Bora

Luni, 14 februarie 2022, de Ziua Îndrăgostiților la americani, primarul Dragoș Soare le-a propus consilierilor locali o investiție inedită: «pasarelă cu lift» peste râul Ialomița pentru cetățenii din Bora! Iar consilierii locali nu au avut nimic împotrivă...

Toate drumurile duc la Bora Luni, 14 februarie 2022, primarul Dragoș Soare a prezidat o ședință extraordinară în care a fost aprobat, printre altele, bugetul de 180 milioane de lei pe care se bazează Slobozia anul acesta. Și, vă jurăm, am fi admirat cu plăcere eficiența cu care consilierii locali ai primarului Soare au reușit, mai... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2022, 18:20 (5592 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asociațiile de Proprietari se desființează pentru a nu plăti datoriile la Urban SA

Un nou tip de țeapă la Slobozia

Asociațiile de Proprietari se desființează pentru a nu plăti datoriile la Urban SA

Urban SA reclamă faptul că Asociațiile de Proprietari din Slobozia evită plata debitelor restante. «Cam 20% dintre Asociațiile cu debite mari încearcă să evite plata acestor debite prin desfiin­țare... Legea e însă clară! În maxim 6 luni aceste Asociații trebuie reîn­ființate!» susține directorul Urban SA, Adrian Stoicescu. La acest moment, Primăria Slobozia nu deține o evidență a Asociațiilor de Proprietari care funcționează. Conform decla­rațiilor oficiale, situația s-ar putea rezolva în primăvara acestui an, prin legiferarea unor noi reglementări de către Consiliul Local Slobozia.

O poveste care nu se mai termină... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2022, 12:20 (17650 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia mizează pe 180 milioane de lei în 2022

Perla coroanei PNL

Slobozia mizează pe 180 milioane de lei în 2022

Administrația locală din Slobozia a facut public bugetul orașului pentru anul în curs. Conform cifrelor prezentate, administrația Soare mizează pe un buget de 180,9 milioane de lei. Suma, susține primarul Dragoș Soare, este suficientă pentru a permite demararea tuturor investițiilor anunțate în anul precedent. «E un buget solid care ne permite să susținem pro­iectele investiționale în derulare! Vizăm infrastructura rutieră, dezvoltarea urbanistică a orașului și sistemul de educație...» a declarat Dragoș Soare, primarul municipiului reședință de județ. Bugetul va fi votat în cadrul Consiliului Local Slobozia până la sfârșitul lunii februarie 2022.

Cel mai mare buget de până acum... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2022, 10:05 (5790 vizualizări - 24 comentarii)

EVENIMENT

Avocatul Poporului a intervenit în cazul tinerei din Căzănești, ignorată de serviciile sociale

Avocatul Poporului a intervenit în cazul tinerei din Căzănești, ignorată de serviciile sociale

Avocatul Poporului a obligat Comisia de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap Ialomița să reevalueze cazul tinerei de 24 de ani, din orașul Căzănești, diagnosticată cu «retard mintal», care nu putea beneficia de indemnizație de handicap din cauza diplomei de studiu pe care o are. Instituția s-a autosesizat după ce în urmă cu 4 luni situația a fost prezentată în paginile ziarului nostru. În Raportul pe care l-au întocmit, reprezentanții Avocatului Poporului evidențiază și disfuncționalitățile în ceea ce privește activitatea serviciilor sociale din județul Ialomița.

Un caz controversat... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2022, 11:50 (11347 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Directorul Laurențiu Ghiauru, reclamat la Minister pentru «comportament abuziv» și «practici instituționale ilegale»

Angajații Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița se revoltă

Directorul Laurențiu Ghiauru, reclamat la Minister pentru «comportament abuziv» și «practici instituționale ilegale»

bonus: DREPT LA REPLICĂ

După aproape 10 ani de umilințe, angajații APM Ialomița reclamă la Ministerul Mediului comportamentul abuziv al directorului instituției, Laurențiu Ghiauru. Acesta este acuzat că are un comportament vulgar, își amenință colegii și adoptă decizii ilegale care ar favoriza anumiți agenți economici. În replică, Laurențiu Ghiauru susține că «sunt surprins de ceea ce aud...».

Mai bine mai târziu... Angajații APM Ialomița au înaintat către Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor, Agenția Națională pentru Protecția Mediului și Instituția Prefectului Ialomița o reclamație asumată în care îl... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2022, 10:20 (12799 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Fructe, corn și lapte», în cantități mai mici pentru elevii din județul Ialomița

«Fructe, corn și lapte», în cantități mai mici pentru elevii din județul Ialomița

Transformat în «Programul pentru Școli al României», fostul program guvernamental «Laptele și Cornul» pare să aibă unele deficiențe la nivelul județului Ialomița. Astfel, elevii din județ primesc produse în cantități mai mici decât cele stabilite prin Hotărârea de Guvern în baza căreia se derulează acest program. Oficialii Consiliului Județean Ialomița susțin că au primit semnale din partea școlilor în ceea ce privește cantitatea de fructe distribuite în uni­tățile de învățământ. «Am făcut verificări și am constatat faptul că, într-adevăr, la fructe nu s-au respectat cantitățile!» susține Alexandru Dinu, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița. Există însă suspiciuni și cu privire la faptul... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2022, 13:50 (12894 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are buget pentru anul 2022

Ialomița are buget pentru anul 2022

Administrația publică județeană a organizat miercuri, 2 februarie a.c., o dezbatere publică în care a prezentat proiectul de buget pentru anul 2022. Conform acestuia, instituția are la dispoziție 406,9 milioane de lei pentru asigurarea investițiilor județene previzionate pentru anul 2022. Filosofia bugetară a instituției pentru anul în curs o reprezintă cofinan­țarea proiectelor de investiții finanțate din fonduri europene și naționale. «Primul lucru pe care am încercat să îl facem a fost să asigurăm cofinanțarea tuturor proiectelor de investiții cofinanțate din alte surse decât cele ale Consiliului Județean!» a declarat Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița în debutul întâlnirii... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2022, 12:40 (10227 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Bătălia pentru viitorul sistem de apă și apă uzată de la Amara

Ex-primarul Victor Moraru, primarul Alin Sandu și consilierii PSD

Bătălia pentru viitorul sistem de apă și apă uzată de la Amara

Ex-primarul orașului Amara, Victor Moraru, acuză actuala adminis­tra­ție că renunță la investiții în valoare de 8 milioane de lei în favoarea Urban SA Slobozia. În replică, primarul orașului Amara, Alin Sandu, explică într-o postare publică starea deplorabilă în care se află sistemul de apă și apă uzată al orașului. Prinși între ciocanul ignoranței patriotarde și nicovala ordinelor de partid, consilierii PSD sabotează ultimele șanse investiționale ale unui oraș gestionat defectuos în ultimele mandate...

Dezinformare cu premeditare Victor Moraru, primar al localității Amara între 20... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2022, 17:40 (6614 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii ialomițeni, predispuși la tentative de suicid și «bullying»

Efectele pandemiei

Elevii ialomițeni, predispuși la tentative de suicid și «bullying»

Pandemia de COVID-19 a întors pe dos economia, sistemul medical și edu­cația. Cursurile on-line și limitarea in­teracțiunii dintre elevi i-au făcut pe aceștia să devină mai vulnerabili și predispuși la tentative de suicid. Autoritățile ialomițene recunosc faptul că media se­sizărilor cu privire la acest gen de fapte în rândul adolescenților a cunoscut o creștere în ultimii 2 ani. De asemenea, în școli sunt semnalate tot mai multe cazuri de «bullying». «Atunci când suntem sesizați cu privire la toate aceste aspecte noi luăm măsurile impuse de lege. Tratăm fiecare caz cu responsa­bilitate!» susține Nicolae Badea, purtătorul de cuvânt al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2022, 14:10 (10694 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Pandemia de COVID-19 închide Colegiul Național «Mihai Viteazul» pentru 5 zile

Slobozia: Pandemia de COVID-19 închide Colegiul Național «Mihai Viteazul» pentru 5 zile

Colegiul Național «Mihai Viteazul» Slobozia își suspendă cursurile pentru 5 zile, din cauza pandemiei de COVID-19. Conducerea unității susține că a luat această decizie în urma îmbolnăvirii profesorilor și personalului auxiliar.

Elevii învață în sistem on-line Potrivit declarațiilor profesorului Vitalie Buzu, directorul Colegiului Național «Mihai Viteazul» Slobozia, la acest moment 7 angajați ai instituției de învățământ, profesori și personal auxiliar, au fost diagnosticați cu boala infecțioasă COVID-19. Pentru că ceilalți profesori nu puteau suplini orele colegilor aflați în carantină... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2022, 20:05 (10676 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița importă forță de muncă din Asia

Ialomița importă forță de muncă din Asia

Din cauza lipsei forței de muncă pe plan local, angajatorii din Ialomița apelează la cea din străinătate. Țări asiatice precum Nepal, Sri Lanka, Vietnam sau Bangladesh au devenit exportatoare de forță de muncă și pentru județul nostru. Potrivit Inspectoratului General pentru Imigrări, în 2021, au fost acordate peste 500 de avize de muncă pe raza județului Ialomița. Este o creștere semnificativă, prin comparație cu ultimii 2 ani, explică reprezentanții autorităților locale. Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă susține că, în prima lună a anului în curs, angajatorii din județ au pus la dispoziție 159 de locuri de muncă pentru persoanele din afara granițelor țării care vor să muncească... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2022, 14:05 (10963 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proprietarii blocului J2 fac administrație pe cont propriu

Slobozia nu mai poate aștepta

Proprietarii blocului J2 fac administrație pe cont propriu

Locatarii blocului J2 din Slobozia și-au construit propriul sistem de iluminat public stradal, acuzând administrația locală că refuză să se implice în rezolvarea problemelor reclamate de cetățeni. În replică, administrația Soare oferă... justificări!

Prin noi înșine În luna decembrie a anului 2021, locatarii locului J2 din Piața «Cuza Vodă» au solicitat Primăriei Slobozia remedierea sistemului de iluminat public stradal în zonă. După luni de așteptare, exasperați de lipsa de reacție a administrației locale, lo­catarii blocului au improvizat un sistem de iluminat propriu. «Locuitorii blocului J2 mulțumesc domnului primar Dragoș Soare din cauza căruia de aproximativ 3 luni cartierul din care fac parte este în beznă! Datorită acestei implicări, ne-am hotărât să ne luminăm singuri... și nu suntem singurul cartier în situația aceasta. Votați Dragoș Soare care vreți... Nouă ne-a ajuns!»... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2022, 09:55 (4670 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Puncte de colectare selectivă a deșeurilor, în comuna Traian

Puncte de colectare selectivă a deșeurilor, în comuna Traian

Ialomița este departe de a rezolva pro­blema colectării selective a deșeurilor. Cu toate acestea, unele administrații locale fac eforturi pentru a crește de la o lună la alta cantitatea colectată de deșeuri ce poate fi adunată. În localitatea Traian, de exemplu, administrația locală a implementat un sistem prin care încearcă să gestioneze colectarea selectivă a deșeurilor. «Am reușit să-i facem pe cetățeni să devină mai respon­sabili, prin comunicare și informare...» susține Fănel Năstase, primarul loca­lității Traian.

Autoritățile locale se implică Administrația locală din Traian este... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2022, 12:05 (11229 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița: Pagube de 3,3 milioane de lei înregistrate în urma incendiilor

Ialomița: Pagube de 3,3 milioane de lei înregistrate în urma incendiilor

O analiză a Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița arată că, în 2021, va­loarea pagubelor produse în urma incendiilor înregistrate pe raza județului nostru a fost de 3,3 milioane de lei. Anul trecut, pe lângă bunurile materiale, flăcările au luat și trei vieți omenești...

Aproximativ 9000 de intervenții într-un an Potrivit estimărilor oficiale, pompierii ialomițeni au desfășurat, în 2021, aproximativ 9000 de intervenții pentru situații de urgență. Incendiile reprezintă 200 din numărul total al intervențiilor la care au participat militarii... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2022, 11:20 (4274 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Mânăstirea Balaciu primește 154 hectare de pădure

Mediere administrativă

Mânăstirea Balaciu primește 154 hectare de pădure

Mânăstirea Balaciu va intra în posesia a 154 de hectare de pădure în zona localităților Balaciu și Sfântu Gheorghe. Decizia a fost amânată timp de mai mulți ani din cauza unor blocaje admi­nistrative. Rezolvarea conflictului a fost posibilă la intervenția Prefecturii Ialomița, care a organizat o în­tâlnire informală între părțile implicate. «Practic, situația e rezolvată. Așteptăm reprezentanții Direcției Silvice pentru a măsura suprafețele de pădure care urmează să fie retrocedate!» declară Viorel Trandafir, secretarul comunei Balaciu.

E și Prefectura bună la ceva Joi, 27 ianuarie... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2022, 14:50 (15831 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița se mută în containere

Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița se mută în containere

Din cauza lucrărilor de modernizare care se desfă­șoară la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, Ser­viciul Județean de Ambu­lanță Ialomița va fi relocat. Astfel, în timp ce perso­na­lul administrativ va fi mutat în sediul unei societăți comerciale din Slobozia, medicii și asistentele își vor desfășura activitatea în 6 containere ce vor fi amplasate în curtea din spate a Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

Activitate desfășurată în containere Modernizarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia și Ambulatoriului Integrat au determinat mutarea instituțiilor care își desfășurau... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2022, 10:10 (12465 vizualizări - 1 comentariu)

Luni 22 Iun 2026
289 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: 105 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, joi, 27 martie 2014, sînt disponibile 105 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt rezervate ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2014, 09:20
(5080 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Patron cercetat pentru evaziune fiscală

Efectivele Serviciului de Investigare a Fraudelor cercetează administratorul unei societăți comerciale cu obiect de activitate construcții, un bărbat, de 42 de ani, din Căzănești, care este bănuit de comiterea ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2014, 15:15
(7789 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Dispărută de la domiciliu

Ialomița: Dispărută de la domiciliu

Polițiștii de Investigații Criminale au fost sesizați cu privire la faptul că o tînără de 20 de ani a dispărut de la domiciliu. Din cercetările efectuate de polițiști s-a stabilit că persoana dispărută ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2014, 13:50
(7157 vizualizări - 3 comentarii)


Campania «Hai pe net! 2014»

Campania națională de incluziune digitală «HAI PE NET! 2014», organizată de Fundația EOS Romania (www.eos.ro.) în parteneriat cu telecentre, biblioteci publice, școli, Puncte de Acces Public la Informație ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2014, 12:45
(7051 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 98 de infracțiuni într-o singură zi

Marți, 25 martie 2014, polițiștii rutieri și de ordine publică au acționat pe arterele rutiere județene pentru constatarea de contravenții și prevenirea, respectiv combaterea infracțiunilor rutiere. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2014, 12:20
(7610 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Braconieri prinși cu peștele în sac

Marți, 25 martie 2014, efectivele Secției Rurale Stelnica au organizat și desfășurat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii infracțiunilor ce se pot comite în domeniul pisciculturii. Cu această ocazie ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2014, 11:20
(8459 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Hoți de cablu telefonic

Polițiștii cercetează patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 19 și 43 de ani, toți domiciliați pe raza comunei Mihail Kogălniceanu, bănuiți de comiterea infracțiunii de furt calificat. În fapt, în cursul ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2014, 10:15
(16054 vizualizări - 20 comentarii)


Incendiu la Gheorghe Lazăr

Incendiu la Gheorghe Lazăr

Un incendiu a izbucnit în dimineața zilei de joi, 20 martie 2014, în jurul orei 9,30, la locuința unui cetățean din localitatea Gheorghe Lazăr. Alertați, pompierii de la Garda Slobozia s-au deplasat la ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2014, 11:25
(6590 vizualizări - 0 comentarii)


«Artă populară și tradiție folclorică» la Săveni

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, în colaborare cu Consiliul Local Săveni organizează marți, 25 martie 2014, ora 12,30, la Căminul Cultural din satul Frățilești ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2014, 10:20
(8960 vizualizări - 0 comentarii)


50 locuri de muncă pentru lucrători în agricultură, la recoltarea de mazăre în Danemarca și Portugalia

În luna aprilie 2014, la Slatina, un angajator danez va organiza o preselecție pentru sectorul agricol din Danemarca și Portugalia, pentru o perioadă de 3 luni. În ceea ce privește Danemarca, cazarea se ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2014, 09:15
(7753 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferul beat a intrat cu mașina în pom!

Marți, 18 martie a.c., Poliția Fetești a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN3B s-a produs un accident de circulație, în urma căruia o persoană a fost vătămată corporal. Din primele verificări, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2014, 14:50
(5301 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Program de activități prilejuite de «25 Martie-Ziua Poliției Române»

Sărbătorită în fiecare an la data de 25 martie, Ziua Poliției Române va fi marcată la nivelul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița printr-un program de activități de apropiere a cetățeanului ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2014, 11:15
(8361 vizualizări - 1 comentariu)


Moaștele Sfântului Gheorghe, la Catedrala din Urziceni

Moaștele Sfîntului Gheorghe, la Catedrala din Urziceni

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, în perioada 27-30 martie 2014, vor fi aduse spre închinare Moaștele Sfîntului Mare Mucenic Gheorghe, la Catedrala ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2014, 09:50
(6255 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Prins la furat în flagrant

Un slobozean a fost prins de jandarmi în timp ce sustrăgea componente metalice. Duminică, 16 martie a.c., în jurul orei 11,00, jandarmii din cadrul grupei de intervenție Slobozia au fost sesizați de un ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2014, 09:20
(7930 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


AJOFM Ialomița: Peste 9000 de șomeri înregistrați

La sfîrșitul lunii februarie 2014, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 9015 șomeri, din care 3354 șomeri indemnizați, respectiv 5671 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2014, 08:40
(4915 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Întrunire a Comitetului pentru Situații de Urgență

Săveni: Întrunire a Comitetului pentru Situații de Urgență

La solicitarea prefectului Gigi Petre, în dimineața zilei de marți, 18 martie 2014, membrii Grupului de Suport Tehnic nr. 1-Inundații, fenomene meteorologice periculoase și accidente la construcțiile hidrotehnice ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2014, 08:15
(5426 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trupurile neînsuflețite a doi bărbați înecați, recuperate de pompieri

În dimineața zilei de sîmbătă, 15 martie 2014, pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină pentru recuperarea trupului unui bărbat din apele rîului Ialomița, de pe raza comunei Balaciu, sat Crăsanii ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2014, 08:05
(9970 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Interlopi arestați preventiv la solicitarea procurorilor

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni au reușit să probeze activitatea infracțională a numiților RUPIȚĂ VIOREL, zis Viscal, RUPIȚĂ CONSTANTIN ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2014, 14:20
(8583 vizualizări - 1 comentariu)


anunț angajare

Consiliul Local al comunei Ograda, județul Ialomița, organizează la data de joi, 17 aprilie 2014, orele 10,00, concurs pentru ocuparea unui post de șofer pentru microbuzul transport elevi .
Condițiile de participare:
-candidatul să fie cetățean român;
-candidatul să nu fi suferit vreo condamnare pentru fapte care l-ar face incompatibil cu exercitarea atribuțiilor scoase la concurs;
-candidatul să dețină permis de conducere categoriile B, C, D, E;
-candidatul  să dețină atestat de transport persoane;
-vechimea în specialitate de minim 10 ani.
Dosarul se va depune la sediul Consiliului Local al comunei Ograda pîna la data de 15 aprilie 2014, orele 16,00, și va cuprinde:
-cerere de participare la concurs;
-copii de pe actele de studii și carnetul de muncă;
-copie de pe actul de identitate și permisul de conducere;
-cazier judiciar ;
-adeverință medicală de la medicul de familie (apt medical);
-curriculum vitae.

14 Martie 2014, 13:10


Alege o carieră în cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor

În perioada 17-28 martie 2014, Administrația Națională a Penitenciarelor va demara campania de informare și recrutare privind înscrierea la instituțiile de învățămînt pentru formarea angajaților din sistemul ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2014, 11:15
(5794 vizualizări - 2 comentarii)


Munca la negru, amendată de inspectorii ITM Ialomița

În perioada ianuarie-februarie 2014, inspectorii Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița au demarat ample acțiuni de control pe linia prevenirii muncii la negru și securității și sănătății în muncă ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2014, 10:10
(7930 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Proiectil descoperit în curtea casei

Descoperire mai puțin obișnuită în curtea unui localnic din Țăndărei. Omul săpa în grădină moment în care a scos din pămînt un proiectil de calibrul 85 de mm. Speriat, a sunat imediat la 112. La fața locului ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2014, 09:02
(6590 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune de amploare a polițiștilor

Activitățile preventive organizate de polițiștii ialomițeni au continuat în această perioadă. Oamenii legii au supravegheat traficul rutier și au asigurat un climat de ordine și liniște publică pe toată ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2014, 08:00
(5489 vizualizări - 1 comentariu)


Movila: Tragedie pe șosea

Doi tineri, de 27 și 31 de ani, și-au pierdut viața într-un accident rutier în dimineața zilei de miercuri, 5 martie 2014. Autoturismul în care se aflau a intrat într-un pom de pe marginea drumului... ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2014, 15:40
(7780 vizualizări - 7 comentarii)

Taguri: Movila accident


Urziceni: Conducea cu o alcoolemie de 1,33 miligrame alcool pur în aerul expirat

Un șofer din Bărcănești s-a ales cu dosar penal după ce a fost prins băut la volan. Bărbatul avea o alcoolemie de 1,33 miligrame alcool pur în aerul expirat. Bărbatul a fost identificat în urma unei acțiuni ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2014, 14:15
(9303 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi record aplicate de polițiști

Polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au continuat acțiunile de prevenire a evenimentelor în trafic. În urma verificărilor, oamenii legii au amendat cu 95000 de lei peste 400 de șoferi prinși în ilegalitate ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2014, 13:05
(5102 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Restul», o nouă metodă pusă în practică de escroci

După metoda «Accidentul», escrocii apelează la o nouă practică prin care încearcă să-și păcălească victimele. Denumită de anchetatori «Restul», prin această metodă infractorii merg în magazine, doresc să ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2014, 12:10
(9406 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: S-a deschis sesiunea pentru subvențiile de sprijin pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a dat startul campaniei de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață. Pentru a beneficia de sprijinul financiar pe ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2014, 10:20
(12472 vizualizări - 0 comentarii)


Șoselele din Ialomița, scăldate în sînge. Un mort și cinci răniți!

Primul week-end al primăverii a adus moarte pe șoselele din Ialomița. În urma a trei accidente rutiere, o persoană a murit și alte cinci au fost rănite. Victimele au fost transportate la spital pentru acordarea ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2014, 09:10
(7750 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șanse în plus pentru obținerea unui loc de muncă

Reprezentanții Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță organizarea unei noi ediții a Bursei Generale a Locurilor de Muncă. Evenimentul se va desfășura în data de 28 martie 201 ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2014, 08:05
(9300 vizualizări - 6 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...