Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Vizită de lucru a ministrului Gabriela Firea la Slobozia

Vizită de lucru a ministrului Gabriela Firea la Slobozia

Ministrul Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse, Gabriela Firea a vizitat marți, 14 decembrie 2021, locuința protejată pentru victimele violenței domestice. Unitatea se află în administrarea Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița și a fost amenajată printr-un proiect cu finanțare europeană, din Fondul Social European.

Sprijin pentru victimele violenței domestice
Locuința protejată pentru victimele violenței domestice, administrată de Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, a fost realizată cu ajutorul fondurilor... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2021, 17:55 (5485 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia organizează «Târgul de Crăciun 2021»

Primăria Slobozia organizează «Târgul de Crăciun 2021»

În perioada 19-24 decembrie a.c., admi­nistrația locală din Slobozia organizează «Târgul de Crăciun 2021». Astfel, în centrul orașului vor fi organizate spectacole stradale pentru toate gusturile. «Târgul de Crăciun» de la Slobozia își va deschide porțile duminică, 19 decembrie 2021. Invitații speciali ai Sărbătorilor de Iarnă de la Slobozia vor fi artiștii Mihai Trăistariu și Narcisa Suciu.

6 zile de sărbătoare la Slobozia Îmbrăcată în straie de sărbătoare, Piața Revoluției din Slobozia îi va primi pe cetățenii orașului la «Târgul de Crăciun 2021» începând de duminică, 19 decembrie... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2021, 16:15 (6926 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Birourile polițiștilor, transformate în depozite de anvelope

Slobozia: Birourile polițiștilor, transformate în depozite de anvelope

Condiții de muncă greu de imaginat la Poliția Municipiului Slobozia. Reprezentanții Sindica­tului «Diamantul» atrag atenția, pe rețelele de socializare, cu privire la faptul că polițiștii din cadrul Biroului de Ordine Publică sunt obligați să-și desfășoare activitatea în aceleași spații în care sunt depozitate anvelopele mașinilor de intervenție.

Obligați să împartă birourile cu anvelopele
«Găsești anvelopele dosite pe unde se poate, pe jos, pe sus, mai pe dedesubt, mai în spate, mai încolo, așa cum au reușit colegii noștri de la Ordine -ce coincidență!- Publică. Una peste alta, oamenii caută să se descurce în orice condiții, deși pare că le este testată limita de suportabilitate deoarece -ca un făcut- camera birou-depozit nu are geamuri și nici ventilare corespunzătoare iar anvelopele degajă un miros insuportabil și... toxic»... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2021, 13:50 (9458 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are Centru Județean de Excelență

Cu rezultate slabe la învățătură

Ialomița are Centru Județean de Excelență

Într-un județ precum Ialomița, în care performanțele școlare ale elevilor lasă de dorit, Ministerul Educației a decis să în­ființeze un Centru Județean de Excelență. Scopul instituției este acela de a promova elevii cu rezul­tate deosebite la învățătură. Finanțarea activității Centrului se face exclusiv de către Ministerul Educației care, în acest an școlar, a oferit apro­ximativ 500 mii de lei pentru funcționare.

Performanțele elevilor, încotro? Înființarea unui Centru Județean de Excelență pare greu de înțeles într-un județ în care performanțele școlare ale elevilor sunt aproape inexistente... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2021, 09:55 (7387 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sediu nou pentru Direcția Taxe și Impozite a Primăriei Fetești

Sediu nou pentru Direcția Taxe și Impozite a Primăriei Fetești

Administrația locală a municipiului Fetești a inaugurat recent noul spațiu în care funcționează Direcția Taxe și Impozite. Sediul a fost adaptat astfel încât să permită accesul contribuabililor, indiferent dacă aceștia sunt vaccinați sau nu împotriva COVID-19. «Am ales această locație pentru a ușura accesul cetățenilor către Direcția de Taxe și Impozite...» a declarat Laurențiu Șonchereche, primarul municipiului Fetești.

Măsuri în beneficiul cetățenilor În baza Hotărârii de Guvern nr. 1013,  accesul cetățenilor în instituțiile publice și serviciile subordonate acestora se face... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2021, 14:50 (16175 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 2000 de persoane, testate la Centrul amenajat de Primăria Slobozia

Peste 2000 de persoane, testate la Centrul amenajat de Primăria Slobozia

Primăria Slobozia este singura administrație locală din județul Ialomița care a decis să limiteze efectele pandemiei de COVID-19 prin testarea populației. Astfel, municipalitatea a înființat în centrul orașului un Punct de Testare Gratuită COVID, destinat cetățenilor orașului. Peste 2000 de persoane au fost testate într-o lună și jumătate de la deschidere. «Este un demers benefic pentru comunitatea noastră!» susțin oficialii Primăriei Slobozia.

Situație epidemiologică sub control
Creșterea cazurilor de COVID-19 la nivelul municipiului Slobozia, în cursul lunii octombrie 2021,... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2021, 11:05 (3535 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiect social finanțat de Uniunea Europeană, inițiat de Primăria Țăndărei

Proiect social finanțat de Uniunea Europeană, inițiat de Primăria Țăndărei

Administrația locală din Țăndărei susține persoanele vulnerabile din comunitate. Astfel, a fost realizat un proiect cu finanțare europeană al cărei scop vizează integrarea pe piața muncii a persoanelor vulnerabile. Membrii grupului-țintă vor participa la cursuri de formare și reconversie profesională, astfel încât vor putea beneficia de calificări recunoscute de angajatori. Valoarea totală a proiectului social al administrației locale din Țăndărei este de 1,5 milioane de euro.

Sprijin pentru persoanele vulnerabile Proiectul social al Primăriei Țăndărei urmărește să ofere sprijin persoanelor... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2021, 14:50 (8894 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Piața Revoluției din Slobozia va fi «cosmetizată»

Soluția administrației Soare

Piața Revoluției din Slobozia va fi «cosmetizată»

Administrația Soare finalizează investiția din Piața Revoluției din Slobozia. Lucrările la parcarea subterană se reiau în primăvara anului 2022, proiectantul propunând soluții arhitectonice noi. Costurile etapei a doua a acestei investiții sunt estimate la 17 milioane de lei.

Primăria a avizat proiectul tehnic Noul arhitect al orașului Slobozia, Ioana Niculae, a avizat proiectul tehnic comandat proiectantului EURO AIM CONSULTING SRL pentru «lucrările executate și rămase a fi de executat» la investiția din Piața Revoluției din Slobozia. Conform planșelor prezentate în exclusivitate... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2021, 09:55 (6936 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reparații de mântuială la Liceul Tehnologic «Iordache Zossima» Armășești

Reparații de mântuială la Liceul Tehnologic «Iordache Zossima» Armășești

Război în instanță între Liceul Tehnologic «Iordache Zossima» Armășești și firma care a executat repa­rația acoperișului unității de învățământ. Reprezentanții școlii reclamă calitatea proastă a lucrărilor și cer să le fie îna­poiate sumele pe care le-au plătit pentru execuție. Realizată în 2018, investiția a fost afectată din cauza condițiilor meteorologice din ultima perioadă de timp și, pentru că este încă în garanție, constructorul ar fi trebuit să suporte eventualele daune apărute, potrivit contractului încheiat. În realitate, situația a fost total opusă. «Ne-au spus că nu este vina lor că s-a stricat acoperișul...» susține Niculina Stan, directorul Liceului Tehnologic «Iordache Zossima»... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2021, 13:40 (10003 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cosâmbești: Posibile probleme de mediu, ignorate de autoritățile competente

Cosâmbești: Posibile probleme de mediu, ignorate de autoritățile competente

Drumul județean care leagă municipiul Slobozia de localitatea Cosâmbești a fost din nou inundat. Fenomenul a fost sesizat în zona conductelor prin care Combinatul Chimic deversează apele uzate în râul Ialomița. Întâmplarea s-a petrecut la câteva zile distanță după ce Popasul Trebeș, noul proprietar al platformei industriale, a făcut primele probe tehnologice. În momentul în care instalațiile tehnolo­gice au fost repornite, locuitorii din Slobozia au reclamat «scurgerile» de amoniac provenite de la Combinatul Chimic. Problema de mediu a fost adusă în atenția Gărzii de Mediu Ialomița, instituție care nu a formulat încă un răspuns oficial. De asemenea, prezența apelor uzate pe șosea a fost verificată... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2021, 10:10 (10948 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ștefan Ghibanu se întoarce director interimar la Drumuri și Poduri SA Ialomița

După 5 ani de anticameră

Ștefan Ghibanu se întoarce director interimar la Drumuri și Poduri SA Ialomița

Drumuri și Poduri SA, societate aflată în subordinea Consiliului Județean Ialomița, are începând cu 1 decembrie 2021 un nou director. Ștefan Ghibanu a demisionat din cadrul firmei în urmă cu 5 ani, ca urmare a unui scandal public cu condu­cerea de atunci a instituției. «Am fost rugat să revin pentru că am experiență și pot ajuta... Deocamdată asigur interimatul. Vom vedea ce se va întâmpla pe viitor!» declară Ghibanu după numirea în funcție.

Gradea renunță din motive de sănătate Drumuri și Poduri SA are, începând cu 1 decembrie 2021, un nou director. Rudolf Gradea, ex-viceprimar PS... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2021, 11:50 (14295 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Marian Neacșu, noul Secretar General al Guvernului condus de Nicolae Ciucă

Marian Neacșu, noul Secretar General al Guvernului condus de Nicolae Ciucă

Fostul președinte al PSD Ialomița și președinte al PRO România Ialomița, Marian Neacșu, a fost numit în funcția de Secretar General al Guvernului României. Decizia a fost semnată luni, 6 decembrie a.c., de către premierul Nicolae Ciucă și publicată marți, 7 decembrie a.c., în Monitorul Oficial.

Și-a angajat ilegal fiica la biroul parlamentar Înainte de a fi numit în funcția de Secretar General al Guvernului, Marian Neacșu a fost vicepreședinte al Autorității Naționale de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE). În 2016, acesta a fost condamnat definitiv la 6 luni de închisoare cu suspendare... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2021, 15:05 (13639 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Personalul Centrelor de Vaccinare Comunitare așteaptă plata salariilor

În Ialomița, de mai bine de o lună

Personalul Centrelor de Vaccinare Comunitare așteaptă plata salariilor

Oficialii Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița anunță întârzieri cu privire la plata personalului medical care își desfășoară activitatea în cele 8 Centre de Vaccinare Comunitare de pe raza județului Ialomița. Medicii, asistentele și registratorii trebuie să primească sumele aferente lunii octombrie și celei de-a doua jumătăți a lunii septembrie. În Centrele de Vaccinare Comunitare din Ialomița își desfășoară activitatea 100 de cadre medicale, care sunt remunerate lunar cu peste 140 mii de lei. «Se caută soluții pentru ca salariile să fie acordate în cel mai scurt timp!» sus­ține Mihai Geantă, directorul general al Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița.

Salarii întârziate... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2021, 12:20 (11461 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții de 40 milioane de lei în 2022

Slobozia are bani

Investiții de 40 milioane de lei în 2022

Administrația Soare susține că are un buget propriu de investiții de 40 milioane de lei pentru anul 2022. Primarul Dragoș Soare apreciază că aceste fonduri vor fi utilizate pentru infrastructura rutieră, sistemul de canalizare de la Slobozia Nouă și Bora, spații verzi și locuri de joacă și de divertisment.

Norocul începătorului Administrația Soare a avut un an bugetar fast, care a permis acumularea unor rezerve buge­tare estimate la 40 milioane de lei. Aceste fonduri, susține primarul Dragoș Soare, vor fi utilizate pentru realizarea unor investiții utile comunității. Cele mai importante... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2021, 10:05 (8039 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Operatorul regional Urban SA Slobozia are 110470 de beneficiari

Record administrativ

Operatorul regional Urban SA Slobozia are 110470 de beneficiari

Operatorul regional Urban SA Slobozia a depășit pragul de 100 mii de beneficiari necesar pentru accesarea fondurilor europene prin Programul Operațional Infrastructură Mare. Adrian Stoicescu, directorul firmei, declară că procedurile de extindere a activității sunt în curs: «Noi am făcut deja tot ce ține de noi... Practic, am reușit în 6 luni ce nu s-a reușit în 20 de ani! Sperăm ca până în primăvara anului 2022 să reușim preluarea tututor celor 40 de administrații locale implicate în acest proiect județean!». Operatorul regional Urban SA Slobozia va avea în componența sa 42 de admi­nistrații locale și aproximativ 160000 de beneficiari.

Prima performanță  administrativă reală... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2021, 16:20 (5044 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amendă de 10 mii de lei în cazul toxiinfecțiilor alimentare depistate la grădinițele din Slobozia și Țăndărei

Amendă de 10 mii de lei în cazul toxiinfecțiilor alimentare depistate la grădinițele din Slobozia și Țăndărei

bonus: Firma sancționată, principalul furnizor de lapte al grădinițelor din Slobozia

În prima jumătate a lunii noiembrie, 12 preșcolari din cadrul Grădiniției cu Program Prelungit «Voinicelul» din Slobozia și Grădiniței cu Program Prelungit din Țăndărei au ajuns la spital cu probleme digestive, după ce ar fi servit masa în cadrul unităților de învățământ. Cazurile au fost descoperite după ce reprezentanții instituțiilor de învățământ și cei ai Inspecto­ratului Școlar Județean Ialomița au sesizat autoritățile. Ancheta comună a Direcției de Sănătate Publică Ialomița și Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a scos la iveală faptul că micuții au suferit toxiinfecții alimentare din cauza prezenței bacteriei E.coli. În urma investigațiilor, s-a stabilit... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2021, 09:50 (30004 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Centru de Excelență pentru elevii din Ialomița

Nu aduc anii ce aduce Consiliul Local Slobozia

Centru de Excelență pentru elevii din Ialomița

Consiliul Local Slobozia s-a reunit joi, 25 noiembrie a.c., în cadrul unei ședințe ordinare lunare. Ședința, desfășurată on-line, a avut peste 40 de proiecte de hotărâri pe ordinea de zi. Printre cele mai importante pro­iecte aprobate de către consilieri s-au numărat cel privind acordarea unui teren în suprafață de 1,3 ha pentru construirea unui Centru de Excelență destinat ac­tivităților educaționale. Centrul ar urma să fie construit în următorii 5 ani, în Cartierul Gării Noi din Slobozia.

Încă o investiție riscantă Administrația din Slobozia continuă să bifeze promisiunile electorale... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2021, 13:50 (8568 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Clean Tech Ciulnița nu respectă obligațiile legale privind protejarea mediului

Avocatul Poporului s-a sesizat din oficiu

Clean Tech Ciulnița nu respectă obligațiile legale privind protejarea mediului

Instituția Avocatul Poporului s-a sesizat din oficiu cu privire la problemele de mediu generate de activitatea Clean Tech Ciulnița. Conform informațiilor oficiale, firma nu respectă condițiile impuse de autorizația integrată de mediu și poluează permanent zona, generând «disconfortul olfactiv» reclamat de cetățenii din Ciulnița și Slobozia. Mai mult decât atât, susține Avocatul Poporului, auto­ritățile comunei Ciulnița refuză siste­matic să răspundă adreselor oficiale.

Se îngroașă gluma Problemele de mediu generate de funcți­onarea Clean Tech Ciulnița au atras atenția instituției Avocatului... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2021, 10:05 (14213 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Ziua Ipocriziei Naționale

contraeditorial

Ziua Ipocriziei Naționale

Într-un sat uitat din câmpia Bărăganului, un primar cu eșarfa sugușată de subțioară îndeamnă populimea să fie mândră de Ziua Ipocriziei Naționale. Are șuba închisă pân-la gât și de sub poalele ei se ițește sacoul de la costumul cu care a câștigat alegerile mai an. E gras, e gureș și i se umple gura de vorbe mari, bâlbâite din cărți de istorie pe care nu le mai citește nimeni. La oraș, în fața statuii lui Mihai Viteazul, oficiali gângavi își declamă public ipocrizia. Spun aceleași ipocrizii de 30 de ani, an de an, ca niște flașnete dezacordate. Iar cuvintele se risipesc calpe, peste capetele unei audiențe care a făcut din ipocrizie... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2021, 12:10 (4954 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Pavel investește 2,5 milioane de lei într-o bază sportivă

Consiliul Județean Ialomița a aprobat

Administrația Pavel investește 2,5 milioane de lei într-o bază sportivă

bonus: Consiliul Județean Ialomița preia Ferma Perieți

Joi, 25 noiembrie 2021, Consiliul Județean Ialomița s-a reunit în cadrul unei ședințe ordinare. Unul dintre proiec­tele aprobate în cadrul șe­dinței a fost cel privind rea­lizarea unei baze sportive destinate fotbalului în va­loare de 2,5 milioane de lei. Baza sportivă va fi realizată în imediata vecinătate a Pădurii Peri, pe un teren aparținând Municipalității Slobozia. Investiția își pro­pune să transforme județul Ialomița «într-un pol al sportului prin crearea unei baze sportive moderne, cu teren de fotbal sintetic, omologat FIFA».

Ce n-a reușit Mocioniu, își propune Pavel Administrația... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2021, 19:10 (8026 vizualizări - 10 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
285 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Țăndărei!

Pentru remedierea unei avarii survenită la vana de legătură de pe conducta principală de alimentare cu apă, cu diametrul de 100 mm, de la intersecția străzii Soarelui cu Șoseaua Brăilei, din orașul Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2019, 15:15
(4892 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune preventivă pentru reducerea accidentelor rutiere

IPJ Ialomița: Acțiune preventivă pentru reducerea accidentelor rutiere

Serviciul Poliției Rutiere Ialomița desfășoară, până duminică, 7 aprilie 2019, o acțiune cu caracter preventiv cu scopul de a reduce accidentele rutiere. Acțiunea oamenilor legii se înscrie în seria de ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2019, 20:50
(4847 vizualizări - 9 comentarii)


Bursa Generală a Locurilor de Muncă-12 aprilie 2019

Agenția Județeană pentru
Ocuparea Forței de Muncă Ialomița

va organiza în data de 12 aprilie 2019
«Bursa Generală
a Locurilor de Muncă»
,
eveniment ce va avea loc la Slobozia
-Centrul Cultural UNESCO
«Ionel Perlea», începând cu orele 9,00
În vederea participării
la această acțiune,
persoanele aflate în căutarea unui
loc de muncă sunt așteptate
să se înscrie la sediul
Agenției Locale Slobozia,
str. Matei Basarab, bl. F1, parter
sau la Punctele de Lucru din
Urziceni, Fetești și Țăndărei
Agenții economici care dispun de
locuri de muncă și doresc încadrarea
de personal calificat sau necalificat,
sunt așteptați să depună
oferta de locuri de muncă vacante
la sediul AJOFM Ialomița
sau la sediile punctelor de lucru,
precum și la adresa de
e-mail [email protected]
sau fax 0243/231.785
Pentru relații suplimentare,
vă puteți adresa
AJOFM Ialomița la numerele de
telefon 0243/231.809, 0243/230.224
sau direct în locațiile susmenționate

4 Aprilie 2019, 20:40


Slobozean cercetat pentru «deținere ilegală de arme»

Un bărbat, de 52 de ani, din Slobozia, este cercetat de polițiștii ialomițeni pentru «deținere ilegală de arme». Bărbatul în cauză deținea o pușcă de vânătoare cu alice, deși avea suspendat dreptul de deținere ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2019, 19:45
(4276 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pesticide expirate

Administratorii a două firme din Ialomița sunt cercetați pentru comiterea infracțiunii de neluare a măsurilor corespunzătoare de eliminare totală a substanțelor și preparatelor periculoase care au devenit ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2019, 19:40
(4357 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

Doi bărbați, de 20 și 40 de ani, din Slobozia, au fost depistați de polițiștii ialomițeni în timp ce circulau ilegal pe drumurile publice. Primul bărbat, de 40 de ani, a fost depistat de polițiști în timp ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2019, 19:35
(4638 vizualizări - 0 comentarii)


Prevenirea delincvenței juvenile la Grivița

Peste 300 elevi de la 7 unități de învățământ gimnaziale și postliceale și 18 repezentanți ai unităților școlare au participat la activități de prevenire a delincvenței juvenile și victimizarea minorilor ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2019, 19:30
(5487 vizualizări - 0 comentarii)


deces

deces

Ne exprimăm regretul față de trecerea
în neființă a doamnei
MARIOARA CHIRIAC,
o prietenă deosebită, desăvârșită,
care a însemnat pentru noi
adevărata omenie.
Înmormântarea va avea loc
sâmbătă, 6 aprilie 2019, orele 11,30,
la Cimitirul «Sf. Ilie»,
Prelungirea Ghenca, București
Sincere condoleanțe familiei îndoliate
din partea pensionarilor
și cadrelor didactice
de la Școala Gimnazială
«Sf. Andrei» Slobozia

4 Aprilie 2019, 18:10


Tânăr din Movilița, arestat pentru furt din locuință

Un tânăr de 31 de ani, din localitatea Movilița, a fost arestat de polițiștii ialomițeni pentru «furt». Concret, polițiștii au demarat cercetările după ce un bărbat, de 57 de ani, a sesizat faptul că în ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2019, 18:45
(5414 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Dăruiește din suflet pentru un zâmbet de copil»

Joi, 4 aprilie a.c., începând cu orele 14,00, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița organizează acțiunea «Dăruiește din suflet pentru un zâmbet de copil». Acțiunea este una de voluntariat dedicată ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2019, 18:40
(5080 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Cantitate de peste 800 kg pește, confiscată

În perioada februarie-martie a.c., inspectorii DSVSA Ialomița, împreună cu reprezentanții IPJ Ialomița, au efectuat 13 acțiuni de control a mijloacelor de transport și 3 verificări în unități de depozitare ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2019, 18:35
(5084 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: TIR lovit de un tren de marfă

Pompierii Gărzilor Fetești și Slobozia au intervenit în cazul unui accident rutier petrecut la trecerea la nivel de cale ferată de la intrarea în municipiu. Potrivit informațiilor, un tren de marfă s-a ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2019, 21:50
(4562 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Două focare de Pestă Porcină Africană la Axintele

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/ deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației că, în data de ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2019, 19:40
(5876 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, trei răniți

Luni, 1 aprilie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente de circulație soldate cu rănirea a trei persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orelor 13,00, pe DN21, la ieșire din ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2019, 19:35
(3613 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Drăgoești, reținut pentru furt din locuință

Un tânăr de 23 de ani, din comuna Drăgoești, a fost reținut pentru 24 ore de polițiștii Secției Rurale Coșereni pentru săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». Astfel, în perioada 10 ianuarie-3 februarie ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2019, 19:30
(5469 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,56%-rata șomajului în luna februarie 2019

La sfârșitul lunii februarie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 5262 șomeri (din care 2197 femei), rata șomajului fiind de 5,56%. Din totalul ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2019, 17:40
(5627 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Jandarmeriei Române», sărbătorită și la Slobozia

Jandarmeria Ialomița marchează momentul aniversar, 3 aprilie, printr-o activitate care îi are în prim-plan pe oamenii de arme. Astfel, sâmbătă, 30 martie a.c., începând cu orele 11,00, în Parcul Ialomița ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2019, 17:35
(4773 vizualizări - 0 comentarii)


Handbal, HCM Slobozia. Turneul semifinal se joacă la Făgăraș!

Federația Română de Handbal a decis miercuri, 27 martie a.c., ca turneul semifinal al diviziei secunde să se desfășoare în perioada 9-12 mai 2019, la Făgăraș-Brașov. HCM Slobozia va porni în această competiție ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 20:10
(5627 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Fetești, arestat pentru spargeri de locuințe

Un tânăr de 21 de ani din Fetești este cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de «furt calificat», «tentativă la furt calificat în formă continuată», «furt în scop de folosință» și «conducere fără permis ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 18:15
(4662 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Percheziție la un suspect de contrabandă cu țigări

Marți, 26 martie a.c., polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au efectuat o percheziție pe raza municipiului Fetești, la domiciliul unui bărbat, de 52 de ani, bănuit de contrabandă cu țigări ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 18:10
(4411 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținut pentru «delapidare». A furat din conturile școlilor!

Marți, 26 martie 2019, polițiștii de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița au pus în aplicare 3 mandate de percheziție domiciliară în municipiul Urziceni, într-un dosar privind ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 18:05
(6341 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Doi constănțeni, arestați pentru «înșelăciune în formă continuată»

Marți, 26 martie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au pus în aplicare două mandate de executare a pedepsei cu închisoarea emise de Tribunalul Constanța, pe numele a doi ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 18:00
(4415 vizualizări - 0 comentarii)


Descinderi ale polițiștilor și procurorilor din Londra în județul Ialomița

Descinderi ale polițiștilor și procurorilor din Londra în județul Ialomița

Percheziții în 4 localități din Ialomița desfășurate de reprezentanți ai autorităților judiciare din Londra, Marea Britanie, și ofițerii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 15:41
(7534 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Dridu!

În cursul zilei de astăzi, 27 martie 2019, Uzina de Apă din comuna Dridu a înregistrat o avarie la sistemul de alimentare cu energie electrică, fapt ce a condus la imposibilitatea furnizării apei potabile ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 10:30
(4435 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Stingere focare de Pestă Porcină Africană la Amara

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației că, în data de ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 18:25
(4619 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu la Spitalul Slobozia

Joi, 28 martie 2019, începând cu orele 10,00, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița organizează un exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace în teren în care ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 18:20
(3681 vizualizări - 1 comentariu)


Urmăriți internațional, reținuți de polițiștii ialomițeni

În perioada 22-24 martie 2019, polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 44 de ani, din comuna Sinești, urmărit internațional. Autoritățile austriece au emis un mandat european de arestare ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:30
(4473 vizualizări - 0 comentarii)


Biciclist acroșat de o mașină la Țăndărei

Sâmbătă, 23 martie a.c., în jurul orelor 8,00, s-a produs un accident rutier pe raza localității Țăndărei. În timp ce un bărbat, de 33 de ani, din Țăndărei, conducea un autoturism pe raza localității de ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:25
(4298 vizualizări - 0 comentarii)


Cotorca: Accident produs de un derapaj

Duminică, 24 martie a.c., în apropiere de localitatea Cotorca s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările efectuate de polițiști s-a stabilit faptul că, în timp ce ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:20
(4408 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca derapaj


Ialomița: Șase bărbați beți la volan

În perioada 22-24 martie a.c., șase bărbați, cu vârste cuprinse între 29 și 50 de ani, au fost depistați de polițiști în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior au consumat băuturi ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:15
(3070 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...