Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia are de recuperat 2,1 milioane de lei de la prostituate

Slobozia are de recuperat 2,1 milioane de lei de la prostituate

Valoarea amenzilor care trebuie plătite bugetului local al Sloboziei de către tinerele care practică prostituția, pe raza orașului, se ridică la 2,1 milioane de lei. Suma trebuie plătită de cele 10 femei aflate în evidențele Primăriei Slobozia, pe care polițiștii, jandarmii sau polițiștii locali le-au sancționat în perioada 2018-2020. Autoritățile locale au făcut demersuri pentru a transforma amenzile în muncă în folosul comunității, însă în toată această perioadă de timp doar o singură prostituată a ales această prevedere legală pentru a scăpa de sancțiuni.

Bani imposibil de recuperat... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2021, 10:10 (7654 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Mai multe locuri de parcare pentru mașinile din Ialomița

Mai multe locuri de parcare pentru mașinile din Ialomița

La fel ca în toată țara, și Ialomița are nevoie de o sistematizare a locurilor de parcare. Un studiu privind inventarierea locurilor de parcare, rea­lizat de VegaComp Consulting, specializată în domeniul comunicațiilor prin fibră optică, arată că la nivelul județului nostru spațiile amenajate pentru a ne putea lăsa mașinile sunt insuficiente prin comparație cu cel automobilelor. Potrivit statisticilor Direcției Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehicule, în Ialomița există aproximativ 50 mii de automobile.

Avem nevoie de mai multe parcări În topul național al parcărilor... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2021, 14:10 (6996 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

23,5 milioane de euro pentru Centura de Nord a Sloboziei

Consiliul Local Slobozia și-a dat acordul

23,5 milioane de euro pentru Centura de Nord a Sloboziei

Consiliul Local Slobozia a aprobat joi, 28 octombrie 2021, Nota Conceptuală pentru obiectivul de investiții «Centura ocolitoare din Zona de Nord pentru Municipiul Slobozia și modernizare drum DC53 Slobozia-Slobozia Nouă». Valoarea acestei investiții este estimată la 23,5 mili­oane de euro, din care bugetul local va suporta 215005 euro. Inițiativa construirii unei centuri ocolitoare în zona de Nord a Sloboziei îi aparține primarului Dragoș Soare și a fost lansată în campania electorală din toamna anului trecut.

O nouă investiție-mamut la orizont Consilierii locali din Slobozia au aprobat... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2021, 09:55 (8685 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița nu are candidați la concursurile pentru șefia Parchetelor și instanțelor

Ialomița nu are candidați la concursurile pentru șefia Parchetelor și instanțelor

Consiliul Superior al Magistraturii a definitivat listele candidaților care vor participa la examenele pentru numirea în funcțiile de conducere ale Parchetelor și instanțelor. Potrivit informațiilor oficiale, în județul Ialomița nu există procurori sau judecători înscriși la această testare. Astfel, funcțiile de conducere vor fi asigurate pe bază de interimat până la organizarea unui nou concurs. Oficialii Consiliului Superior al Magistraturii susțin că la nivelul județului Ialomița există 6 posturi de conducere vacante în cadrul Parchetelor, Judecătoriilor și Tribunalului Ialomița.

Magistrații au refuzat înscrierea la concurs... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2021, 12:20 (9785 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inculpat lăsat în libertate de procurorii și judecătorii din Fetești

Pericol pentru siguranța publică

Inculpat lăsat în libertate de procurorii și judecătorii din Fetești

Un inculpat cercetat pentru «distrugere» și «tâlhărie» este lăsat în libertate de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești și judecătorii din cadrul Judecătoriei Fetești. De 8 luni magistrații celor două instituții continuă să analizeze probele care arată că respectivul inculpat este cu adevărat un pericol public. În timp ce procurorii au refuzat să solicite arestarea și au dispus controlul judiciar, judecătorii s-au opus internării inculpatului într-un centrul medical de reabilitare psihică.

Verificările sunt în curs În aprilie 2021, procurorii din Fetești au fost sesizați... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2021, 18:05 (14871 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

AVPS Ialomița nu înstrăinează fondurile de vânătoare

AVPS Ialomița nu înstrăinează fondurile de vânătoare

Pandemia de COVID-19 și restricțiile privind suspendarea cotelor de vânătoare aprobate la 36 specii de păsări sălbatice pentru sezonul 2020-2021 pun în dificultate activitatea economică a Asociațiilor Vânătorilor și Pescarilor Sportivi din întreaga țară. În Ialomița însă, situația e stabilă. Președintele Asociației, Claudiu Drăgănoiu, dă asigurări că în mandatul 2021-2026 cele 16 fonduri de vânătoare existente nu se vor înstrăina. «Avem o situație stabilă. Asociația dispune la acest moment de resurse financiare de peste 100000 de euro... Nu înstrăinăm și nu cesionăm fonduri de vânătoare!» a declarat Claudiu Drăgănoiu.

Cea mai mică cotizație din țară... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2021, 14:10 (5758 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia a încasat 98% din veniturile proprii previzionate

Record absolut în luna octombrie 2021

Primăria Slobozia a încasat 98% din veniturile proprii previzionate

Administrația locală din Slobozia a reușit performanța de a colecta până la acest moment 98% din veniturile proprii previzionate la începutul anului în curs. Oficialii administrației susțin că o parte din acești bani vor sta la baza investițiilor viitoare. «Infrastructură rutieră, canalizare, spații verzi, locuri de joacă pentru copii, reconfigurare urbană... Asta vom face cu banii pe care i-am economisit în acest an!» declară Dragoș Soare, primarul Sloboziei.

Oraș disciplinat, administrație norocoasă Administrația Soare a avut un an norocos. La sfârșitul lunii octombrie 2021, conform... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2021, 09:55 (4405 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița deszăpezește drumurile județene în regie proprie

Și în iarna 2021-2022

Consiliul Județean Ialomița deszăpezește drumurile județene în regie proprie

Consiliul Județean Ialomița a făcut toate pregătirile necesare pentru a putea asigura des­zăpezirea drumurilor ju­dețene în sezonul rece 2021-2022. Serviciile sunt asigurate de către firmele aflate în ad­ministra­rea instituției, Drumuri și Poduri SA și Infrastruc­tură Drumuri și Poduri SA. Lu­crările se vor efectua în baza Acordurilor-Cadru încheiate în 2019, care rămân valabile până în 2023. Conform acestor documente oficiale, valoa­rea lucrărilor de deszăpezire este de 11,9 milioane de lei.

Deszăpezire prin Acorduri-Cadru În anul de grație 2019, Consiliul Județean Ialomița a încheiat... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2021, 13:40 (7041 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Mihail Kogălniceanu: Dezvoltarea infrastructurii locale este prioritară

portret administrativ

Mihail Kogălniceanu: Dezvoltarea infrastructurii locale este prioritară

Administrația comunei Mihail Kogălniceanu se implică în proiecte edilitare ce vizează dezvoltarea infrastructurii locale. Cu ajutorul fondurilor oferite de Guvernul României sau Consiliul Județean Ialomița, reprezentanții Primăriei Mihail Kogălniceanu speră ca reabilitarea străzilor din localitate să devină realitate. Aflat la primul său mandat, primarul Mihăiță Barbu face eforturi pentru a oferi comunității care l-a confirmat în funcție acces la utilitățile publice.

Primar nou, viziuni administrative noi În urma Alegerilor Locale desfășurate în septembrie 2020, în 21 de localități... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2021, 13:40 (6264 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Combinatul Chimic poluează din nou Slobozia prin noul proprietar, Popasul Trebeș

Combinatul Chimic poluează din nou Slobozia prin noul proprietar, Popasul Trebeș

Vineri, 29 octombrie 2021, zeci de slobozeni au reclamat «scurgerile» de amoniac provenite de la Combinatul Chimic din Slobozia. Autoritățile publice sunt în alertă, iar Garda de Mediu a fost sesizată. Conform primelor informații, mirosul este o consecință a probelor tehnologice inițiate de firma Popasul Trebeș, firma care a «cumpărat» Chemgas Holding Corporation, fostul Combinat Chimic Slobozia. Stațiile de măsurare au înregistrat depășiri la azot și amoniac.

E rău și va fi și mai și Locuitorii Sloboziei au fost expuși din nou poluării cu azot și amoniac, ca urmare a poluării generate... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2021, 16:20 (19921 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița: Duelul acuzațiilor de «deturnare de fonduri»

Fostul președinte Moraru si actualul președinte Pavel se acuză reciproc

Consiliul Județean Ialomița: Duelul acuzațiilor de «deturnare de fonduri»

Consilierii județeni s-au intrunit joi, 28 octombrie 2021, în cadrul unei ședințe ordinare. Pe ordinea de zi a ședinței a figurat și un proiect de hotărâre privind aprobarea împrumutului de 100 milioane de lei pentru investițiile publice derulate de Consiliul Județean Ialomița. Înaintea votului, fostul președinte Victor Moraru l-a acuzat pe actualul președinte Marian Pavel de «deturnare de fonduri» și «schimbarea destinației banilor către o zonă obscură». În replică, președintele Marian Pavel a explicat că banii sunt destinați în exclusivitate proiectelor edilitare județene și că deturnările de fonduri sunt apanajul mandatului ex-președintelul Victor Moraru.

Fostul președinte Moraru acuză... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2021, 12:20 (7030 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, județul care ignoră colectarea selectivă

Ialomița, județul care ignoră colectarea selectivă

bonus: Urziceni, model de bună practică

Până în anul 2030, 50% din deșeurile produse în România ar trebui colectate selectiv, conform dispozițiilor trasate de Comisia Europeană. În Ialomița, dorința Uniunii Europene este aproape imposibil de pus în practică. Garda de Mediu Ialomița susține că gradul de colectare selectivă înregistrat la nivelul județului Ialomița nu depășește 12%. Comisarii reclamă că toată situația este provocată de indiferența aleșilor locali. La rândul lor, primarii ialomițeni susțin că procentul scăzut de colectare selectivă este generat de nepăsarea cetățenilor sau de lipsa infrastructurii necesare îndeplinirii acestui demers.

Cifrele colectării selective... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2021, 11:10 (3595 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Femeie împușcată la Țăndărei

Femeie împușcată la Țăndărei

O femeie de 45 de ani din Țăndărei a ajuns la spital după ce a fost împușcată. Se pare că totul s-ar fi produs pe fondul unui conflict spontan. Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase din cadrul IPJ Ialomița au deschis în cauză un dosar penal.

Cercetările sunt în curs Incidentul s-a petrecut în ziua de marți, 27 octombrie 2021, când femeia s-ar fi aflat în propria gospodărie. Se pare că în respectiva locație ar fi izbucnit un scandal. Femeia a mers apoi la Spitalul Orășenesc din Țăndărei pentru a primi îngrijiri medicale. Organele judiciare au fost anunțate de... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2021, 16:25 (11100 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Garda de Mediu Ialomița a aplicat sancțiuni de 215 mii de lei fabricii Clean Tech Internațional

În perioada 2019-2021

Garda de Mediu Ialomița a aplicat sancțiuni de 215 mii de lei fabricii Clean Tech Internațional

Activitatea fabricii de făinuri pro­teice Clean Tech Internațional, din comuna Ciulnița, a iscat numeroase scandaluri publice. Marea problemă o reprezintă mirosurile greu de suportat pe care instalațiile de producție ale societății le emană în atmosferă. În ultimii 2 ani, firma Clean Tech Internațional a fost sancționată de 3 ori de către Garda de Mediu Ialomița pentru nerespectarea condițiilor de mediu, pe care și le-a asumat în autorizația de funcționare eliberată de Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița. Valoarea totală a sancțiunilor primite este de 215 mii de lei. Oficialii Gărzii de Mediu susțin că amenzile au fost plătite și nu au fost contestate în instanță.

Mirosuri greu de suportat pentru cetățeni... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2021, 15:40 (3223 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Ministerul Dezvoltării «blochează» repartiția locuințelor ANL pentru medici

Slobozia: Ministerul Dezvoltării «blochează» repartiția locuințelor ANL pentru medici

Anunțată pentru vara acestui an, re­partiția locuințelor ANL pentru medici la Slobozia se amână pe termen nedefinit. Oficialii Primăriei Slobozia susțin că pro­cesul este blocat de Ministerul Dezvoltării, care nu a elaborat normele metodologice aferente Ordonanței 14, prin care se încearcă plafo­narea prețurilor locuințelor la nivelul din 2019.

Casă, acră casă Ultimele blocuri ANL au fost date în folosință la Slobozia în anul 2014, în mandatul ex-primarului Alexandru Stoica. De-atunci, singura investiție în blocuri noi este cea de pe strada Nordului, începută în 2017 și care ar fi trebuit... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2021, 10:50 (7645 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bloc Operator nou la Spitalul Slobozia

În 2 ani

Bloc Operator nou la Spitalul Slobozia

bonus: Campanie de testare gratuită la Slobozia

În urmă cu o săptămână, reprezentanții Consiliului Județean Ialomița și cei ai Spitalului Județean de Urgență Slobozia au semnat ordinul de în­cepere a lucrărilor pentru construirea Blocului Operator. Investiția se ridică la 77,1 milioane de lei și se va finaliza în toamna anului 2023.

O investiție mult așteptată Proiectul privind construirea unui Bloc Operator în curtea Spitalului Județean de Urgență Slobozia a apărut în anul 2017, când Consiliul Județean Ialomița era condus de Victor Moraru. La 31 decembrie 2020, investiția ar fi trebuit finalizată, însă demersul nu s-a concretizat... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2021, 13:40 (9807 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Inițiativa Asociației Bădăran generează prima dezbatere publică reală în Ialomița

Inițiativa Asociației Bădăran generează prima dezbatere publică reală în Ialomița

De câteva zile, un banner postat în mijlocul orașului Slobozia a devenit viral. După cum puteți vedea într-una dintre imaginile alăturate, el este un mesaj pro-vaccinare, realizat într-o manieră non-formală și, îndrăznim să apreciem, chiar amuzantă. Inițiativa a generat reacții dure în tabăra anti-vacciniștilor pur-sânge și chiar a oamenilor politici. Evident, dacă vom conveni de dragul articolului de față, că senatorul Rodica Boancă este politician.

Ofensați și ofensatori în spațiul public Există sute de postări on-line împotriva inițiativei Asociației Bădăran. Evident, cea care le... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2021, 23:05 (8999 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Pandemia de COVID-19 majorează cheltuielile Spitalului Județean Slobozia

Pandemia de COVID-19 majorează cheltuielile Spitalului Județean Slobozia

bonus: 1,3 milioane de lei pentru activitățile de vaccinare

Dincolo de eforturile medicilor de a ține în viață pacienții, lupta cu pandemia de COVID-19 este costisitoare și din punct de vedere financiar. Ministerul Sănătății a limitat finan­țarea activității spitalelor doar la fondurile prevăzute în Contractul-Cadru. Măsura determină unitățile me­dicale să nu depășească numărul de internări prevăzut în documentul oficial. Pentru a respecta decizia, cele mai multe unități medicale au limitat accesul pacien­ților non-covid care nu reprezintă urgențe me­dicale. Deși cele mai multe servicii sunt îndreptate către pacienții COVID-19, costurile spitalelor sunt însă mai mari. Pentru a putea asigura medicația și echipamentele de proecție, spitalele trebuie să cheltuie... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2021, 11:05 (5484 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Țăndărei: Trimis în judecată pentru «dare de mită»

Țăndărei: Trimis în judecată pentru «dare de mită»

Un bărbat din Țăndărei a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița sub acuzația  de «dare de mită». Acesta a încercat să le ofere polițiștilor care l-au oprit în trafic 50 de lire pentru că nu avea permis. Bărbatul se află sub control judiciar.

Judecat sub control judiciar Conform informațiilor oficiale, bărbatul a fost oprit pentru un control de rutină pe raza orașului Țăndărei. În momentul în care agenții i-au solicitat documentele, acesta le-a înmânat un permis de conducere provizoriu, emis de autoritățile din Marea Britanie și valabil... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2021, 14:40 (7053 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Firmele în impas financiar datorează Primăriei Slobozia 14,7 milioane de lei

Firmele în impas financiar datorează Primăriei Slobozia 14,7 milioane de lei

Fondurile din bugetul local al Sloboziei ar putea crește considerabil dacă ad­ministrația locală ar încasa banii datorați de firmele aflate în insolvență, faliment sau reorganizare. Estimările oficiale arată că Primăria Slobozia are de recuperat de la aceste societăți 14,7 milioane de lei. În unele cazuri, debitele sunt mai vechi de 10 ani.

Un demers aproape imposibil O analiză a situației financiare a Primăriei Slobozia arată că bugetul instituției s-ar putea suplimenta dacă administrația locală ar încasa banii datorați de firmele aflate în impas financiar. Estimările arată că administrația... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2021, 10:55 (13019 vizualizări - 1 comentariu)

Sâmbătă 27 Iun 2026
252 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

ISU Ialomița: Autospecială pentru stingerea incendiilor, donată comunității din Munteni Buzău

Comunitatea din localitatea elvețiană Basse-Nendaz donează comunei Munteni Buzău, din județul Ialomița, o autospecială pentru stingerea incendiilor. Mașina de intervenție este dotată și cu o motopompă, ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2017, 18:48
(5571 vizualizări - 0 comentarii)


Enel: Întreruperi programate în furnizarea energiei electrice

Enel Dobrogea continuă lucrările de modernizare și reabilitare a rețelelor de distribuție a energiei electrice, desfășurate pe raza județului Ialomița. Din această cauză, în perioada 6-10 noiembrie, în ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2017, 18:47
(5226 vizualizări - 0 comentarii)


Concurs de table la Slobozia

Duminică, 19 noiembrie 2017, Primăria Slobozia organizează un concurs de table, dedicat tuturor pasionaților din oraș. Evenimentul se desfășoară la Casa de Cultură Municipală din Slobozia. ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2017, 19:15
(4452 vizualizări - 0 comentarii)


Icoana Maicii Domnului Prodromița, la Catedrala Urziceni

Moment de încărcătură spirituală la Urziceni. Miercuri și joi, 8/9 noiembrie 2017, Icoana Maicii Domnului Prodromița va fi adusă spre închinare la Catedrala  Urziceni. Evenimentul religios prilejuiește ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2017, 19:10
(4961 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Rănit într-un accident rutier, preluat de elicopterul SMURD

Ialomița: Rănit într-un accident rutier, preluat de elicopterul SMURD

Accident rutier în zona Urziceni-Coșereni. Un bărbat de 65 de ani a ajuns la Spitalul Floreasca, dupa ce mașina în care se afla s-a ciocnit de un alt automobil. Victima a fost preluată de un elicopter ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2017, 18:26
(5807 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident în zona Lidl-Paradis

Miercuri, 1 noiembrie 2017, în jurul orelor 15,30, pe șoseaua București-Constanța, în zona Lidl-Paradis din Slobozia, s-a produs un accident de circulație. În eveniment au fost implicate două autoturisme ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2017, 19:05
(4635 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Rohia, la Slobozia

În perioada 3-9 noiembrie 2017, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Soborul ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2017, 18:40
(8223 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Percheziții DIICOT la evazioniști. Prejudiciu de 3 milioane de lei!

Miercuri, 1 noiembrie 2017, polițiștii de Combatere a Criminalității Organizate și procurorii DIICOT din Ialomița au efectuat 23 de percheziții, în municipiul București și în 4 județe, la persoane bănuite ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2017, 17:05
(6219 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC Agromas Grup SRL
furnizor de produse
și servicii agricole

angajează
ȘOFER AUTOCAMION
Cerințe
-permis auto C+E
-experiență minimum 2 ani
în transport mărfuri
-atestat valabil de șofer profesionist
transport marfă
-atestat valabil ADR
-fără antecedente penale
-capacitate de organizare și planificare
-punctualitate, seriozitate și responsabilitate
-avize medicale și psihologice valabile
-transport INTERN și EXTERN
CV-urile pot fi trimise la adresa
de e-mail [email protected]
sau pot fi depuse la sediul societății
din Cosâmbești, Ialomița

Detalii se pot obține
la telefon 0749/082.231

31 Octombrie 2017, 18:15


IPJ Ialomița: Și tu poți deveni polițist!

În luna ianuarie 2018, se va desfășura un nou concurs de admitere la școlile de poliție Câmpina și Cluj-Napoca. Tematica și bibliografia au fost postate pe site-ul Inspectoratului de Poliție al Județului ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2017, 17:40
(4035 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale ITM Ialomița

În cadrul acțiunilor de control în domeniul securității și sănătății în muncă, în primele 9 luni ale anului 2017, ITM Ialomița a efectuat peste 800 de controale. Pentru cele mai bine de 1000 de neconformități ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2017, 13:50
(4152 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori arestați

La acest sfârșit de săptămână, 27-29 octombrie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2017, 11:15
(3967 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat la acest sfârșit de săptămână, 27-29 octombrie a.c., acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2017, 10:45
(2897 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Conducea o mașină în stare de ebrietate

Un bărbat de 45 de ani din Amara s-a ales cu dosar penal după ce a fost depistat în trafic, conducând sub influența băuturilor alcoolice. Acesta avea o alcoolemie de 0,75 miligrame alcool pur în aerul expirat ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2017, 19:48
(5151 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive în școlile din județ

Polițiștii ialomițeni au continuat seria activităților preventive, desfășurate în rândurile elevilor. Prezenți în sălile de clasă, oamenii legii au prezentat câteva mesaje pentru a-i determina pe elevi ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2017, 19:47
(3243 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Au încălcat regulile de circulație

În timpul misiunilor de supraveghere a traficului rutier, polițiștii ialomițeni au fost cu ochii în patru după șoferii certați cu legile de circulație. Astfel, în urma abaterile constatate, oamenii legii ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2017, 19:47
(4140 vizualizări - 0 comentarii)


Cazuri de Leucoză enzootică bovină, descoperite în Ialomița

Inspectorii Direcției Sanitar Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au descoperit 46 de cazuri pozitive de bovine bolnave de Leucoză enzootică bovină. De asemenea, au fost aplicat amenzi de ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2017, 19:46
(3514 vizualizări - 0 comentarii)


Enel: Întreruperi programate ale alimentării cu energie electrică

Din cauza lucrărilor de întreținere și reparație ale rețelelor de distribuție, Enel Dobrogea anunță întreruperi programate ale alimentării cu energie electrică, pentru intervalul 30 octombrie 2017 – 3 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2017, 19:45
(4279 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Probleme tehnice la Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor

Din cauza unor probleme tehnice la unul dintre servere, activitatea cu publicul a Direcției Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor nu se realizează joi, 26 octombie 2017. Reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2017, 11:07
(7462 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere

La sfârșitul lunii septembrie 2017, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6268 șomeri, din care 931 șomeri indemnizați, respectiv 5337 șomeri ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2017, 20:15
(4006 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, în mijlocul copiilor»

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, Protopopiatul Slobozia a desfășurat miercuri, 25 octombrie 2017, acțiunea «Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, în mijlocul ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2017, 18:30
(5052 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Subvenționarea uceniciei la locul de muncă

Potrivit prevederilor Legii nr.279/2005, privind ucenicia la locul de muncă, angajatorii care doresc să organizeze ucenicie la locul de muncă potrivit domeniilor de activitate specifice, beneficiază de ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2017, 17:10
(5137 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Puncte Gastronomice Locale

Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor va desfășura, în perioada 25.10-30.11.2017, o campanie de informare la nivel național privind Punctele Gastronomice Locale. Această ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2017, 16:20
(4604 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la instalația de încălzire a unei locuințe din Urziceni

Focul a cuprins magazia în care se afla centrala termică la miezul nopții de duminică spre luni, în jurul orei 00,30. La locul intervenției s-au deplasat salvatorii de la Detașamentul Urziceni cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2017, 15:05
(8201 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni incendiu


Slobozia: Același loc, două accidente rutiere în mai puțin de 24 de ore

Evenimentele s-au produs în municipiul Slobozia, la intersecția bulevardului Chimiei cu varianta ocolitoare a orașului. Primul apel a fost primit la dispeceratul 112 sâmbătă, 21.10.2017, la orele 16,05 ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2017, 14:30
(6383 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia accident


Lung-metrajul «Octav», la Slobozia

«Octav», lung-metrajul cu Marcel Iureș în rol principal, va avea proiecție specială la Slobozia sâmbătă, 4 noiembrie 2017, la Casa Municipală de Cultură Slobozia, la orele 18,00. Evenimentul își propune ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2017, 13:15
(3059 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Controale la firme care angajează zilieri

În perioada 9-13.10.2017 s-a desfășurat Campania Națională privind respectarea de către beneficiari a prevederilor Legii nr. 52/2011, privind exercitarea unor activități cu caracter ocazional desfășurate ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2017, 12:20
(4180 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rezultate Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți

Vineri, 20 octombrie 2017, la nivel național s-a desfășurat Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți, acțiune  organizată  de  Agenția  Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2017, 11:05
(4842 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Băut la volan, a provocat un accident rutier

Accident rutier în zona Expur din Slobozia. Mașina în care se aflau două persoane s-a izbit violent de gardul fabricii de ulei. În urma impactului, atât conducătorul auto, cât și pasagerul din dreapta au ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2017, 16:30
(4133 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Morun uriaș, predat autorităților

Mai mulți pescari au sesizat autoritățile competente după ce au pescuit accidental în apele Dunării, la Fetești, un morun de 100 de kilograme. Peștele gigant a fost eliberat în apă în urma intervenției ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2017, 13:44
(3974 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...