Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrația ialomițeană a accesat fonduri europene în valoare de 658 milioane de lei

Administrația ialomițeană a accesat fonduri europene în valoare de 658 milioane de lei

Un raport oficial al Prefecturii Ialomița evidențiază situația pro­iectelor cu finanțare europeană depuse de instituțiile publice și administrațiile locale din județul nostru, pentru ciclul financiar 2018-2023. Astfel, entitățile publice au întocmit 52 de pro­iecte, cu o valoare totală de 658 milioane de lei. Programul Operațional Regional (POR) a fost mecanismul prin care au fost accesate cele mai multe fonduri europene la nivelul județului Ialomița. Cu toate acestea, Ialomița rămâne printre județene cu cea mai slabă absorbție a banilor europeni, așa cum se arată în do­cumentele oficiale ale Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene.

Ialomița are nevoie de banii Uniunii Europene... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2021, 13:55 (14294 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia are de recuperat 2,1 milioane de lei de la prostituate

Slobozia are de recuperat 2,1 milioane de lei de la prostituate

Valoarea amenzilor care trebuie plătite bugetului local al Sloboziei de către tinerele care practică prostituția, pe raza orașului, se ridică la 2,1 milioane de lei. Suma trebuie plătită de cele 10 femei aflate în evidențele Primăriei Slobozia, pe care polițiștii, jandarmii sau polițiștii locali le-au sancționat în perioada 2018-2020. Autoritățile locale au făcut demersuri pentru a transforma amenzile în muncă în folosul comunității, însă în toată această perioadă de timp doar o singură prostituată a ales această prevedere legală pentru a scăpa de sancțiuni.

Bani imposibil de recuperat... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2021, 10:10 (7657 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mai multe locuri de parcare pentru mașinile din Ialomița

Mai multe locuri de parcare pentru mașinile din Ialomița

La fel ca în toată țara, și Ialomița are nevoie de o sistematizare a locurilor de parcare. Un studiu privind inventarierea locurilor de parcare, rea­lizat de VegaComp Consulting, specializată în domeniul comunicațiilor prin fibră optică, arată că la nivelul județului nostru spațiile amenajate pentru a ne putea lăsa mașinile sunt insuficiente prin comparație cu cel automobilelor. Potrivit statisticilor Direcției Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehicule, în Ialomița există aproximativ 50 mii de automobile.

Avem nevoie de mai multe parcări În topul național al parcărilor... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2021, 14:10 (6998 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

23,5 milioane de euro pentru Centura de Nord a Sloboziei

Consiliul Local Slobozia și-a dat acordul

23,5 milioane de euro pentru Centura de Nord a Sloboziei

Consiliul Local Slobozia a aprobat joi, 28 octombrie 2021, Nota Conceptuală pentru obiectivul de investiții «Centura ocolitoare din Zona de Nord pentru Municipiul Slobozia și modernizare drum DC53 Slobozia-Slobozia Nouă». Valoarea acestei investiții este estimată la 23,5 mili­oane de euro, din care bugetul local va suporta 215005 euro. Inițiativa construirii unei centuri ocolitoare în zona de Nord a Sloboziei îi aparține primarului Dragoș Soare și a fost lansată în campania electorală din toamna anului trecut.

O nouă investiție-mamut la orizont Consilierii locali din Slobozia au aprobat... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2021, 09:55 (8686 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița nu are candidați la concursurile pentru șefia Parchetelor și instanțelor

Ialomița nu are candidați la concursurile pentru șefia Parchetelor și instanțelor

Consiliul Superior al Magistraturii a definitivat listele candidaților care vor participa la examenele pentru numirea în funcțiile de conducere ale Parchetelor și instanțelor. Potrivit informațiilor oficiale, în județul Ialomița nu există procurori sau judecători înscriși la această testare. Astfel, funcțiile de conducere vor fi asigurate pe bază de interimat până la organizarea unui nou concurs. Oficialii Consiliului Superior al Magistraturii susțin că la nivelul județului Ialomița există 6 posturi de conducere vacante în cadrul Parchetelor, Judecătoriilor și Tribunalului Ialomița.

Magistrații au refuzat înscrierea la concurs... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2021, 12:20 (9793 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inculpat lăsat în libertate de procurorii și judecătorii din Fetești

Pericol pentru siguranța publică

Inculpat lăsat în libertate de procurorii și judecătorii din Fetești

Un inculpat cercetat pentru «distrugere» și «tâlhărie» este lăsat în libertate de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești și judecătorii din cadrul Judecătoriei Fetești. De 8 luni magistrații celor două instituții continuă să analizeze probele care arată că respectivul inculpat este cu adevărat un pericol public. În timp ce procurorii au refuzat să solicite arestarea și au dispus controlul judiciar, judecătorii s-au opus internării inculpatului într-un centrul medical de reabilitare psihică.

Verificările sunt în curs În aprilie 2021, procurorii din Fetești au fost sesizați... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2021, 18:05 (14876 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

AVPS Ialomița nu înstrăinează fondurile de vânătoare

AVPS Ialomița nu înstrăinează fondurile de vânătoare

Pandemia de COVID-19 și restricțiile privind suspendarea cotelor de vânătoare aprobate la 36 specii de păsări sălbatice pentru sezonul 2020-2021 pun în dificultate activitatea economică a Asociațiilor Vânătorilor și Pescarilor Sportivi din întreaga țară. În Ialomița însă, situația e stabilă. Președintele Asociației, Claudiu Drăgănoiu, dă asigurări că în mandatul 2021-2026 cele 16 fonduri de vânătoare existente nu se vor înstrăina. «Avem o situație stabilă. Asociația dispune la acest moment de resurse financiare de peste 100000 de euro... Nu înstrăinăm și nu cesionăm fonduri de vânătoare!» a declarat Claudiu Drăgănoiu.

Cea mai mică cotizație din țară... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2021, 14:10 (5770 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia a încasat 98% din veniturile proprii previzionate

Record absolut în luna octombrie 2021

Primăria Slobozia a încasat 98% din veniturile proprii previzionate

Administrația locală din Slobozia a reușit performanța de a colecta până la acest moment 98% din veniturile proprii previzionate la începutul anului în curs. Oficialii administrației susțin că o parte din acești bani vor sta la baza investițiilor viitoare. «Infrastructură rutieră, canalizare, spații verzi, locuri de joacă pentru copii, reconfigurare urbană... Asta vom face cu banii pe care i-am economisit în acest an!» declară Dragoș Soare, primarul Sloboziei.

Oraș disciplinat, administrație norocoasă Administrația Soare a avut un an norocos. La sfârșitul lunii octombrie 2021, conform... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2021, 09:55 (4406 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița deszăpezește drumurile județene în regie proprie

Și în iarna 2021-2022

Consiliul Județean Ialomița deszăpezește drumurile județene în regie proprie

Consiliul Județean Ialomița a făcut toate pregătirile necesare pentru a putea asigura des­zăpezirea drumurilor ju­dețene în sezonul rece 2021-2022. Serviciile sunt asigurate de către firmele aflate în ad­ministra­rea instituției, Drumuri și Poduri SA și Infrastruc­tură Drumuri și Poduri SA. Lu­crările se vor efectua în baza Acordurilor-Cadru încheiate în 2019, care rămân valabile până în 2023. Conform acestor documente oficiale, valoa­rea lucrărilor de deszăpezire este de 11,9 milioane de lei.

Deszăpezire prin Acorduri-Cadru În anul de grație 2019, Consiliul Județean Ialomița a încheiat... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2021, 13:40 (7042 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Mihail Kogălniceanu: Dezvoltarea infrastructurii locale este prioritară

portret administrativ

Mihail Kogălniceanu: Dezvoltarea infrastructurii locale este prioritară

Administrația comunei Mihail Kogălniceanu se implică în proiecte edilitare ce vizează dezvoltarea infrastructurii locale. Cu ajutorul fondurilor oferite de Guvernul României sau Consiliul Județean Ialomița, reprezentanții Primăriei Mihail Kogălniceanu speră ca reabilitarea străzilor din localitate să devină realitate. Aflat la primul său mandat, primarul Mihăiță Barbu face eforturi pentru a oferi comunității care l-a confirmat în funcție acces la utilitățile publice.

Primar nou, viziuni administrative noi În urma Alegerilor Locale desfășurate în septembrie 2020, în 21 de localități... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2021, 13:40 (6265 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Combinatul Chimic poluează din nou Slobozia prin noul proprietar, Popasul Trebeș

Combinatul Chimic poluează din nou Slobozia prin noul proprietar, Popasul Trebeș

Vineri, 29 octombrie 2021, zeci de slobozeni au reclamat «scurgerile» de amoniac provenite de la Combinatul Chimic din Slobozia. Autoritățile publice sunt în alertă, iar Garda de Mediu a fost sesizată. Conform primelor informații, mirosul este o consecință a probelor tehnologice inițiate de firma Popasul Trebeș, firma care a «cumpărat» Chemgas Holding Corporation, fostul Combinat Chimic Slobozia. Stațiile de măsurare au înregistrat depășiri la azot și amoniac.

E rău și va fi și mai și Locuitorii Sloboziei au fost expuși din nou poluării cu azot și amoniac, ca urmare a poluării generate... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2021, 16:20 (19935 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița: Duelul acuzațiilor de «deturnare de fonduri»

Fostul președinte Moraru si actualul președinte Pavel se acuză reciproc

Consiliul Județean Ialomița: Duelul acuzațiilor de «deturnare de fonduri»

Consilierii județeni s-au intrunit joi, 28 octombrie 2021, în cadrul unei ședințe ordinare. Pe ordinea de zi a ședinței a figurat și un proiect de hotărâre privind aprobarea împrumutului de 100 milioane de lei pentru investițiile publice derulate de Consiliul Județean Ialomița. Înaintea votului, fostul președinte Victor Moraru l-a acuzat pe actualul președinte Marian Pavel de «deturnare de fonduri» și «schimbarea destinației banilor către o zonă obscură». În replică, președintele Marian Pavel a explicat că banii sunt destinați în exclusivitate proiectelor edilitare județene și că deturnările de fonduri sunt apanajul mandatului ex-președintelul Victor Moraru.

Fostul președinte Moraru acuză... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2021, 12:20 (7031 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, județul care ignoră colectarea selectivă

Ialomița, județul care ignoră colectarea selectivă

bonus: Urziceni, model de bună practică

Până în anul 2030, 50% din deșeurile produse în România ar trebui colectate selectiv, conform dispozițiilor trasate de Comisia Europeană. În Ialomița, dorința Uniunii Europene este aproape imposibil de pus în practică. Garda de Mediu Ialomița susține că gradul de colectare selectivă înregistrat la nivelul județului Ialomița nu depășește 12%. Comisarii reclamă că toată situația este provocată de indiferența aleșilor locali. La rândul lor, primarii ialomițeni susțin că procentul scăzut de colectare selectivă este generat de nepăsarea cetățenilor sau de lipsa infrastructurii necesare îndeplinirii acestui demers.

Cifrele colectării selective... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2021, 11:10 (3595 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Femeie împușcată la Țăndărei

Femeie împușcată la Țăndărei

O femeie de 45 de ani din Țăndărei a ajuns la spital după ce a fost împușcată. Se pare că totul s-ar fi produs pe fondul unui conflict spontan. Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase din cadrul IPJ Ialomița au deschis în cauză un dosar penal.

Cercetările sunt în curs Incidentul s-a petrecut în ziua de marți, 27 octombrie 2021, când femeia s-ar fi aflat în propria gospodărie. Se pare că în respectiva locație ar fi izbucnit un scandal. Femeia a mers apoi la Spitalul Orășenesc din Țăndărei pentru a primi îngrijiri medicale. Organele judiciare au fost anunțate de... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2021, 16:25 (11101 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Garda de Mediu Ialomița a aplicat sancțiuni de 215 mii de lei fabricii Clean Tech Internațional

În perioada 2019-2021

Garda de Mediu Ialomița a aplicat sancțiuni de 215 mii de lei fabricii Clean Tech Internațional

Activitatea fabricii de făinuri pro­teice Clean Tech Internațional, din comuna Ciulnița, a iscat numeroase scandaluri publice. Marea problemă o reprezintă mirosurile greu de suportat pe care instalațiile de producție ale societății le emană în atmosferă. În ultimii 2 ani, firma Clean Tech Internațional a fost sancționată de 3 ori de către Garda de Mediu Ialomița pentru nerespectarea condițiilor de mediu, pe care și le-a asumat în autorizația de funcționare eliberată de Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița. Valoarea totală a sancțiunilor primite este de 215 mii de lei. Oficialii Gărzii de Mediu susțin că amenzile au fost plătite și nu au fost contestate în instanță.

Mirosuri greu de suportat pentru cetățeni... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2021, 15:40 (3225 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Ministerul Dezvoltării «blochează» repartiția locuințelor ANL pentru medici

Slobozia: Ministerul Dezvoltării «blochează» repartiția locuințelor ANL pentru medici

Anunțată pentru vara acestui an, re­partiția locuințelor ANL pentru medici la Slobozia se amână pe termen nedefinit. Oficialii Primăriei Slobozia susțin că pro­cesul este blocat de Ministerul Dezvoltării, care nu a elaborat normele metodologice aferente Ordonanței 14, prin care se încearcă plafo­narea prețurilor locuințelor la nivelul din 2019.

Casă, acră casă Ultimele blocuri ANL au fost date în folosință la Slobozia în anul 2014, în mandatul ex-primarului Alexandru Stoica. De-atunci, singura investiție în blocuri noi este cea de pe strada Nordului, începută în 2017 și care ar fi trebuit... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2021, 10:50 (7649 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Bloc Operator nou la Spitalul Slobozia

În 2 ani

Bloc Operator nou la Spitalul Slobozia

bonus: Campanie de testare gratuită la Slobozia

În urmă cu o săptămână, reprezentanții Consiliului Județean Ialomița și cei ai Spitalului Județean de Urgență Slobozia au semnat ordinul de în­cepere a lucrărilor pentru construirea Blocului Operator. Investiția se ridică la 77,1 milioane de lei și se va finaliza în toamna anului 2023.

O investiție mult așteptată Proiectul privind construirea unui Bloc Operator în curtea Spitalului Județean de Urgență Slobozia a apărut în anul 2017, când Consiliul Județean Ialomița era condus de Victor Moraru. La 31 decembrie 2020, investiția ar fi trebuit finalizată, însă demersul nu s-a concretizat... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2021, 13:40 (9810 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Inițiativa Asociației Bădăran generează prima dezbatere publică reală în Ialomița

Inițiativa Asociației Bădăran generează prima dezbatere publică reală în Ialomița

De câteva zile, un banner postat în mijlocul orașului Slobozia a devenit viral. După cum puteți vedea într-una dintre imaginile alăturate, el este un mesaj pro-vaccinare, realizat într-o manieră non-formală și, îndrăznim să apreciem, chiar amuzantă. Inițiativa a generat reacții dure în tabăra anti-vacciniștilor pur-sânge și chiar a oamenilor politici. Evident, dacă vom conveni de dragul articolului de față, că senatorul Rodica Boancă este politician.

Ofensați și ofensatori în spațiul public Există sute de postări on-line împotriva inițiativei Asociației Bădăran. Evident, cea care le... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2021, 23:05 (9002 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Pandemia de COVID-19 majorează cheltuielile Spitalului Județean Slobozia

Pandemia de COVID-19 majorează cheltuielile Spitalului Județean Slobozia

bonus: 1,3 milioane de lei pentru activitățile de vaccinare

Dincolo de eforturile medicilor de a ține în viață pacienții, lupta cu pandemia de COVID-19 este costisitoare și din punct de vedere financiar. Ministerul Sănătății a limitat finan­țarea activității spitalelor doar la fondurile prevăzute în Contractul-Cadru. Măsura determină unitățile me­dicale să nu depășească numărul de internări prevăzut în documentul oficial. Pentru a respecta decizia, cele mai multe unități medicale au limitat accesul pacien­ților non-covid care nu reprezintă urgențe me­dicale. Deși cele mai multe servicii sunt îndreptate către pacienții COVID-19, costurile spitalelor sunt însă mai mari. Pentru a putea asigura medicația și echipamentele de proecție, spitalele trebuie să cheltuie... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2021, 11:05 (5486 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Țăndărei: Trimis în judecată pentru «dare de mită»

Țăndărei: Trimis în judecată pentru «dare de mită»

Un bărbat din Țăndărei a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița sub acuzația  de «dare de mită». Acesta a încercat să le ofere polițiștilor care l-au oprit în trafic 50 de lire pentru că nu avea permis. Bărbatul se află sub control judiciar.

Judecat sub control judiciar Conform informațiilor oficiale, bărbatul a fost oprit pentru un control de rutină pe raza orașului Țăndărei. În momentul în care agenții i-au solicitat documentele, acesta le-a înmânat un permis de conducere provizoriu, emis de autoritățile din Marea Britanie și valabil... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2021, 14:40 (7068 vizualizări - 1 comentariu)

28 Iun 2026
228 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Incendiu la o casă din Bordușani

Incendiu la o casă din Bordușani

Joi, 7 iulie 2022, jurul orelor 10,20, pompierii din Fetești au fost solicitați să intervină pentru gestionarea unei situații de urgență generată de producerea unui incendiu la locuința unui cetățean din ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2022, 14:15
(12757 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Vindea haine contrafăcute

Luni, 4 iulie a.c., polițiștii din Stelnica au depistat o tânără, de 25 de ani, din județul Tulcea, în timp ce oferea spre vânzare pe raza comunei Bordușani articole de îmbrăcăminte purtând însemnele și ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2022, 17:25
(6739 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Minor de 16 ani, identificat la volanul unei mașini

Polițiștii din Jilavele au depistat în trafic luni, 4 iulie a.c., un tânăr în vârstă de 16 ani, din comuna Bărbulești, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2022, 17:15
(12718 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Tineri teribiliști, pe șoselele din județ

În cadrul unei acțiuni desfășurate de polițiștii Serviciului Rutier Ialomița luni, 4 iulie a.c., au fost identificați în trafic un tânăr de 22 de ani și unul de 21 de ani, care au comis infracțiuni la ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2022, 17:00
(8905 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Se efectuează plata subvenției pentru motorina utilizată în primul trimestru al anului

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) efectuează plata aferentă ajutorului de stat la motorina utilizată în agricultură, pentru cantitățile de motorină utilizate în perioada 01 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2022, 15:15
(15238 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: În orașul Fierbinți-Târg apa potabilă se va furniza după un program prestabilit

Ca urmare a fenomenului de secetă accentuată din ultima perioadă, s-a înregistrat o creștere a consumului de apă potabilă la nivelul sistemelor centralizate operate de RAJA Constanța. Totodată, la nivelul ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2022, 18:25
(11440 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: Peste 184 mii de persoane s-au recenzat. Adâncata a finalizat procesul de recenzare!

În perioada 31 mai-17 iulie 2022 se desfășoară în județul Ialomița a treia etapă a Recensământului Populației și Locuințelor, etapă în care recenzorii intră în teren și colectează prin interviu «față-în ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2022, 17:40
(9768 vizualizări - 0 comentarii)


O mașină a lovit un cal. Accidentul s-a produs între Slobozia și Bucu!

Duminică, 3 iulie a.c., în jurul orelor 21,40, pe DN2A, între Slobozia și Bucu, s-a produs un accident rutier. Astfel, un autoturism a lovit un cal, la locul evenimentului intervenind două echipaje de pompieri ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2022, 14:50
(9834 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: Rambursări TVA de 2,78 miliarde de lei, în luna iunie 2022

Agenția Națională de Administrare Fiscală a rambursat, în luna iunie a.c., 2,78 miliarde de lei, cu 1 miliard de lei mai mult decât în iunie 2021, dar și peste media lunară din anul 2022 (de 1,82 miliarde ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2022, 13:35
(13299 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: S-a finalizat etapa de semnare a contractelor de acordare a ajutorului de stat în cadrul Măsurii 1-«Microgranturi în domeniul agroalimentar»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a finalizat etapa de semnare a contractelor de acordare a ajutorului de stat în cadrul Măsurii 1-«Microgranturi în domeniul agroalimentar» din cadrul ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2022, 12:20
(16134 vizualizări - 0 comentarii)


Doi minori, victime ale unui accident produs între Ciochina și Orboești

Doi minori, victime ale unui accident produs între Ciochina și Orboești

Duminică, 3 iulie a.c., pompierii au fost solicitați să intervină pentru gestionarea unei situații de urgență generată de producerea unui accident rutier, între localitățile Ciochina și Orboești. În accident ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2022, 23:20
(22665 vizualizări - 0 comentarii)


DN2C: S-au răsturnat cu mașina într-un șanț

DN2C: S-au răsturnat cu mașina într-un șanț

Duminică, 3 iulie a.c., pe DN2C, între localitățile Amara și Grivița s-a produs un accident rutier. Un autoturism a părăsit partea carosabilă și s-a răsturnat într-un șanț. În urma accidentului, au rezultat ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2022, 16:15
(11778 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN2C accident


IȘJ Ialomița: Rezultate finale la examenul de Bacalaureat 2022

Vineri, 1 iulie a.c., Inspectoratul Școlar Județea Ialomița a făcut publice rezultatele finale, după rezolvarea contestațiilor, la Bacalaureat 2022. La nivelul județului Ialomița, rata de promovare (absolvenți ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2022, 18:40
(15269 vizualizări - 1 comentariu)


Casă în flăcări la Valea Ciorii, incendiu la culturile de grâu la Sărățeni

Casă în flăcări la Valea Ciorii, incendiu la culturile de grâu la Sărățeni

Joi, 30 iunie a.c., trei echipaje de pompieri din Țăndărei au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD pentru lichidarea unui incendiu produs la o locuință în localitatea ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2022, 14:15
(13779 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Slobozia, reținut pentru «furturi»

Polițiștii ialomițeni au identificat un bărbat, de 43 de ani, bănuit de comiterea a două infracțiuni de «furt». Cel în cauză a fost reținut pentru 24 de ore și introdus în arestul IPJ Ialomița. În urma ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2022, 13:20
(2827 vizualizări - 0 comentarii)


A fost eliberat primul «număr verde» în județul Ialomița!

A fost eliberat primul «număr verde» în județul Ialomița!

Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Ialomița a emis primul număr de culoare verde pentru proprietarul unui autoturism electric din municipiul Slobozia. ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2022, 15:30
(8468 vizualizări - 1 comentariu)


Angajări din sursă externă în cadrul Poliției ialomițene

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița organizează concursuri pentru ocuparea a 43 posturi de posturi, 3 de ofițeri și 40 de agenți din sursă externă. Înscrierile se fac on-line până la data de ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2022, 15:00
(10527 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Locuință cuprinsă de flăcări

Miercuri, 29 iunie a.c., trei echipaje de pompieri din cadrul Stației Fetești au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD pentru lichidarea unui incendiu produs la ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2022, 14:40
(6659 vizualizări - 0 comentarii)


Misleanu: Incendiu provocat de copiii lăsați nesupravegheați

Misleanu: Incendiu provocat de copiii lăsați nesupravegheați

Miercuri, 29 iunie a.c., pompierii ialomițeni au intervenit pentru stingerea unui incendiu izbucnit la culturi și miriști de grâu, precum și vegetație uscată, din mai multe gospodării, în urma căruia au ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2022, 14:20
(11941 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Internațională a Dunării», sărbătorită de Consiliul Județean la Fetești

«Ziua Internațională a Dunării», sărbătorită de Consiliul Județean la Fetești

Ziua internațională a Dunării este celebrată, anual, la data de 29 iunie. Sărbătoarea amintește de semnarea, în anul 1994, la Sofia, a convenției privind cooperarea pentru protecția și utilizarea durabilă ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2022, 19:35
(15432 vizualizări - 0 comentarii)


Spațiul Privat Virtual, modalitatea de comunicare securizată cu ANAF

ANAF reamintește tuturor contribuabililor că au la dispoziție serviciul Spațiul Privat Virtual pentru o comunicare securizată cu instituția. În contextul intensificării atacurilor infractorilor cibernetici ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2022, 19:30
(15517 vizualizări - 0 comentarii)


Groaznic accident produs la Sinești: Patru morți și cinci răniți!

Groaznic accident produs la Sinești: Patru morți și cinci răniți!

Un groaznic accident s-a produs miercuri, 29 iunie a.c., în localitatea Sinești. În urma impactului a trei autovehicule, trei persoane au decedat pe loc, o a patra a intrat în stop-cardiorespirator după ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2022, 15:40
(3779 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Incendiu în Cartierul Bora

Slobozia: Incendiu în Cartierul Bora

Marți, 28 iunie a.c., pompierii din Slobozia au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD pentru lichidarea unui incendiu, produs la o locuință în cartierul slobozean ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2022, 13:30
(10235 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Joi, 30 iunie 2022, termen limită pentru depunerea Formularului 394

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că joi, 30 iunie 2022, este termenul limită de depunere a «Declarației informative privind livrările/prestările și achizițiile ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2022, 17:10
(13118 vizualizări - 0 comentarii)


Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița recrutează candidați

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița recrutează candidați pentru participarea la concursul de admitere organizat, în anul 2022, la Academia de Poliție «Alexandru Ioan Cuza». Locurile sunt comune ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2022, 15:00
(24833 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Posturi vacante de ofițeri, subofițeri și soldați profesioniști

În perioada următoare, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița scoate la concurs 42 de posturi vacante de ofițeri, subofițeri și soldați profesioniști. Documentele ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2022, 14:00
(12181 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 1,397 milioane de lei, ajutor de stat pentru sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) efectuează, prin Centrele Județene, plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile de plată aferente serviciilor ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2022, 19:40
(14643 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 3,85%, rata șomajului în luna mai 2022

La sfârșitul lunii mai 2022, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3586 șomeri (din care 1649 femei), rata șomajului fiind de 3,85%, cu 0,57% sub valoarea ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2022, 18:30
(11068 vizualizări - 0 comentarii)


Angajări din sursă externă la Jandarmeria Ialomița

Angajări din sursă externă la Jandarmeria Ialomița

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița organizează concurs pentru ocuparea unui număr de 20 posturi de execuție vacante de subofițer pază principal, cu personal recrutat prin rechemare în activitate ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2022, 18:05
(11146 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Rezultate inițiale la examenul de Bacalaureat 2022

Rezultatele (înainte de depunerea/soluționarea contestațiilor) la examenul de Bacalaureat, sesiunea iunie-iulie 2022, au fost afișate luni, 27 iunie a.c., pe site-ul dedicat al Ministerului Educației bacalaureat ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2022, 16:25
(13675 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...