Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fii #extraordinar. Alege să transformi lumea într-un loc mai bun.

Admitere USAMV București: 1-23 Iulie 2021

Fii #extraordinar. Alege să transformi lumea într-un loc mai bun.

Sol – Apă – Aer – Viață

Află despre viață și agricultură, despre cercetare și inovare. Explorează-ți pasiunile și profesează într-un domeniu al viitorului! Cele 7 facultăți ale Universității de Științe Agronomice și Medicină Veterinară din București îți oferă o experiență de învățare într-un mediu academic modern.
Înscrie-te online între 1-23 Iulie 2021 pe www.usamv.ro/admitere.
   

# 1: Ai 62 de programe de studii de viitor, 7 facultăți în 2 campusuri verzi de 50 ha
Pământul, apa, aerul sunt elementele esențiale pentru susținerea vieții pe Terra. Misiunea noastră este să asigurăm bunăstarea... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2021, 12:20 (3352 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Fără medii de 10 la Evaluarea Națională 2021

Ialomița: Fără medii de 10 la Evaluarea Națională 2021

Ministerul Educației a făcut publice marți, 29 iunie a.c., primele rezultate, înainte de contestații, la Evaluarea Națională 2021. În județul Ialomița nu a fost obținută nicio medie de 10.

Cea mai mare medie-9,92 Potrivit informațiilor publicate pe site-ul Ministerului Educației, cea mai mare medie obținută în Ialomița la Evaluarea Națională 2021 a fost 9,92, iar cea mai mică 1,50. Anul acesta, în județul Ialomița, la Evaluarea Națională 2021 s-au înscris 1740 de elevi, însă examenul a fost susținut de 1727 dintre aceștia. Din numărul total de participanți, 497 nu au putut să obțină... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2021, 18:15 (3778 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Locuitorii din Amara plătesc pentru incompetența aleșilor

Taxe și impozite majorate din cauza administrației

Locuitorii din Amara plătesc pentru incompetența aleșilor

Locuitorii din Amara au primit decizii de impunere emise de Primăria Amara reprezentând «majorări la cota maximă a impozitelor și taxelor locale». Aceste decizii reprezintă o consecință a încălcării Codului Fiscal de către administrația din Amara în anul 2018. «Din motive pe care nu le pot explica, Legea nu a fost aplicată... Din păcate, foarte multe decizii din anii precedenți produc acum efecte negative! Am scăzut nivelul impozitelor pentru anul 2021 și voi continua acest demers pe parcursul mandatului meu...» precizează primarul orașului Amara, Alin Sandu.

Unde nu-i administrație, vai de contribuabili... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2021, 12:20 (5582 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia are în plan cartografierea cimitirelor

Primăria Slobozia are în plan cartografierea cimitirelor

Administrația locală din Slobozia are în plan încheierea unui contract cu o firmă specializată în efectuarea de lucrări cartografice. Oficialii Primăriei Slobozia, prin societatea Servicii Publice Slobozia SRL, intenționează să realizeze o cartografiere completă a celor două cimitire din oraș. Ideea unei astfel de inițiative a apărut după ce au fost descoperite mai multe sincope în modul de administrare a locurilor de veci.

Haosul din cimitire În municipiul Slobozia există două cimitire și peste 9500 de contracte de concesiune a locurilor de veci încheiate. Aceasta este doar partea... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2021, 14:40 (12273 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Expur va produce la Slobozia energie din coji de semințe

Expur va produce la Slobozia energie din coji de semințe

Cel mai mare producător de ulei și biodiesel, Expur SA, investește la Slobozia într-o unitate de producere a energiei în cogenerare. Instalația va produce atât energie electrică, cât și termică, iar materia primă utilizată vor fi cojile de semințe. Anunțul cu privire la această investiție a fost făcut pe rețelele de socializare.

De la uleiuri, la energie Expur SA face parte din concernul francez Avril, iar conform ultimelor date financiare cifra de afaceri a societății se situează la valoarea de 1,1 miliarde de lei, anul trecut înregistrând un profit net de 16 milioane de lei. De asemenea... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2021, 11:05 (6938 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Centru de pregătire profesională pentru viitorii medici, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Centru de pregătire profesională pentru viitorii medici, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Problema lipsei medicilor specialiști este veche la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, iar foștii manageri pare că s-au arătat prea puțin interesați să o rezolve. Actuala conducerea a instituției are în plan să aducă medici noi la Spitalul Slobozia printr-o decizie îndrăzneață. În colaborare cu profesorii universitari din București, oficialii Spitalului Județean de Urgență Slobozia vor să transforme unitatea medicală într-un Centru de pregătire pentru medicii rezidenți. La finalul rezidențiatului, proaspeții specialiști ar putea alege să profeseze în spitalul unde s-au format. Până când această idee va prinde contur cu adevărat, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a scos la concurs 15 posturi... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2021, 12:05 (7256 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Festivalul «Trofeul Tinereții» se va desfășura în primul weekend din septembrie

Amara continuă tradiția

Festivalul «Trofeul Tinereții» se va desfășura în primul weekend din septembrie

Festivalul «Trofeul Tinereții» se va organiza anul acesta în primul weekend din luna septembrie, mai exact sâmbătă, 4 septembrie și duminică, 5 septembrie 2021. Anul trecut, evenimentul a fost anulat din cauza pandemiei de COVID-19. «Vom avea Festival la Amara anul acesta!» a confirmat Alin Sandu, primarul orașului Amara.

Muzica ușoară, din nou la Amara
Administrația locală a orașului Amara a dat startul pregătirilor pentru ediția din acest an a «Trofeului Tinereții». Dacă până înainte de pandemie Festi­valul se desfășura în primul weekend din luna august, anul acesta evenimentul... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2021, 17:20 (6357 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Statuia lui Matei Basarab așteaptă de 20 de ani să ajungă la Slobozia

Statuia lui Matei Basarab așteaptă de 20 de ani să ajungă la Slobozia

O statuie care îl reprezintă pe domnitorul Matei Basarab a fost abandonată în curtea sculptorului care a realizat-o. Opera creată de artistul Gabriel Manole, din Perieți, a fost plătită de Primăria Slobozia cu 20 de ani în urmă, însă în toată această perioadă de timp autoritățile locale nu s-au arătat interesate să amplaseze sculptura în oraș. În prezent, administrația locală face demersuri pentru a prelua statuia din curtea sculptorului astfel încât să o expună public. Pentru acest demers este nevoie de avizul Comisiei Naționale a Monumentelor de For Public, ai cărei experți se opun amplasării în Piața Unirii a statuii ecvestre care îl înfățișează pe domnitorul Mihai Viteazul.

Slobozia lui Matei Basarab... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2021, 11:55 (7190 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Strada Lacului din Slobozia s-a surpat din nou!

Urban SA lucrează în contul administrațiilor precedente

Strada Lacului din Slobozia s-a surpat din nou!

Miercuri, 23 iunie 2021, strada Lacului din Slobozia s-a surpat din nou din cauza infiltrațiilor. Urban SA a intervenit și dă asigurări că situația va reveni la normal în câteva zile. Lucrările de intervenție sunt punctuale și nu rezolvă problema de fond. «Slobozia a plătit pentru reabilitarea acestui tronson de canalizare încă din 2012... Noi rezolvăm problemele lăsate în urmă de alții!» a declarat public Adrian Stoicescu, directorul Urban SA Slobozia.

Intervenții de nevoie
Ploile din ultimele săptămâni au afectat infrastructura rutieră a orașului Slobozia. Una dintre... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2021, 20:10 (3554 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

3000 de lei pe zi, bani încasați de o tânără traficată în scop sexual

Anchetă a DIICOT Slobozia

3000 de lei pe zi, bani încasați de o tânără traficată în scop sexual

O anchetă a Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Slobozia (DIICOT-BT Slobozia) scoate în evidență detalii tulburătoare despre cum o tânără, domiciliată în comuna Ograda, a devenit sclava sexuală a bărba­tului pe care îl iubea. Forțată să-și vândă trupul pe străzile celor mai mari orașe din România, tânăra reușea să câștige într-o zi până la 3000 de lei. Traficantul tinerei, în prezent arestat preventiv pentru 30 de zile, a fost tri­mis în judecată.

Agresată și obligată să se prostitueze Cazul a intrat în atenția procurorilor... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2021, 15:05 (9527 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația «blestemată» de la Gura Ialomiței/Contribuabilii plătesc a doua oară candidatura lui Cazacu la Ion Roată

Alegeri Locale parțiale în Ialomița

Administrația «blestemată» de la Gura Ialomiței/Contribuabilii plătesc a doua oară candidatura lui Cazacu la Ion Roată

Alegerile Locale parțiale de la Gura Ialomiței sunt la mâna alegătorilor. Lupta se va da între Nicu Biserică, primar importat de PSD de la ALDE, și Ioan Jipa, fost primar un mandat și jumătate. Cei doi luptă acum la baionetă pentru pumnul de voturi care să facă diferența. Nicu Biserică mizează pe partidul care l-a luat «de bun», iar Ioan Jipa speră că electoratul a mai dat uitării trecutul și este capabil de comparații. Normal, la sat oamenii n-au culoare politică. Pentru ei contează doar omul...
Gura lumii doar pământul... Primarul Nicu Biserică era până deunăzi favoritul Alegerilor Locale... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2021, 10:55 (6579 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicii de familie refuză participarea la campania de vaccinare anti-COVID-19

În Ialomița

Medicii de familie refuză participarea la campania de vaccinare anti-COVID-19

O analiză a Direcției de Sănătate Publică Ialomița arată faptul că în județul Ialomița există un interes redus din partea medicilor de familie în privința participării la campania de vaccinare anti-COVID-19. Din cei 107 medici de familie care își desfășoară activitatea la nivelul județului nostru, doar 29 au fost convinși să se implice în activitățile de vaccinare. Restul au invocat fie vârsta înaintată, fie lipsa de timp. Reprezentanții Asociației Medicilor de Familie din Ialomița susțin faptul că sunt anumite situații punctuale care îi țin pe me­dici la distanță de campania de vaccinare anti-COVID-19. Aceștia au dat asigurări că numărul medicilor de familie implicați va crește în perioada următoare... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2021, 12:40 (4783 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

APIA Ialomița a primit peste 9000 de cereri pentru plata unică pe suprafață

APIA Ialomița a primit peste 9000 de cereri pentru plata unică pe suprafață

bonus: Subvenții de 411,6 milioane de lei acordate în 2020

Campania de primire a Cererilor Unice de Plată aferente anului 2021 a ajuns la final, încheindu-se și perioada de depunere cu penalizări. Potrivit Agenției de Plăți și Intervenție în Agricultură Ialomița, la nivelul județului nostru au fost depuse peste 9000 de cereri, aferente unei suprafețe totale de 378452 hectare. Cele mai întinse suprafețe pentru care s-a solicitat plata acestui sprijin financiar sunt cultivate cu porumb și grâu.

Cererile sunt în curs de verificare Schema de plată unică pe suprafață reprezintă un ajutor financiar pe care Uniunea Europeană îl oferă fermierilor ca... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2021, 14:40 (4116 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița a aprobat împrumutul de 100 milioane de lei

Bani de la bancă pentru investiții administrative

Consiliul Județean Ialomița a aprobat împrumutul de 100 milioane de lei

bonus: ADI ECOO 2009 salvează administrația județeană

Consiliul Județean Ialomița va împrumuta 100 milioane de lei pentru susținerea pro­iectelor investiționale din Ialomița. Decizia a fost adoptată în plenul Consiliului Județean Ialomița vineri, 11 iunie a.c., cu votul tuturor celor 24 de consilieri județeni prezenți. Banii vor fi investiți în cele 8 proiecte cu finanțare europeană derulate la acest moment de către instituție. Împru­mutul va fi rambursat în 15 ani, cu o perioadă de grație de un an. Acesta este al patrulea împrumut contractat de administrația județeană din Ialomița în ultimii 15 ani. «Avem maturitatea politică și administrativă să utilizăm banii corect și eficient!» declară Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2021, 11:05 (7683 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Platformele de compost au devenit gropi de gunoi neconforme

Ialomița murdară

Platformele de compost au devenit gropi de gunoi neconforme

Intrată în vigoare de la începutul acestui an, «Legea Compostului» dă mari bătăi de cap administrațiilor locale din Ialomița. Actul normativ pune față în față eforturile aleșilor locali de a stopa depo­zitarea necorespunzătoare a deșeurilor și indiferența cetățenilor. În toată această luptă, autoritățile sunt cele care pierd. Rămâne însă doar o chestiune de timp până când Garda de Mediu Ialomița va aplica primele amenzi. Iar «Legea Compostului» prevede sancțiuni de până la 20 mii de lei pentru primării.

O nouă lege, aceleași probleme Legea privind gestionarea deșeurilor nepericuloase... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2021, 12:10 (15834 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Plângere penală pentru depozitarea ilegală de deșeuri

Primăria Slobozia ia măsuri

Plângere penală pentru depozitarea ilegală de deșeuri

Aproximativ 30 tone de deșeuri provenind de la autoturisme dezmembrate au fost descoperite depozitate ilegal la platforma de gunoi din zona Cartierului Slobozia Nouă. Potrivit reglementă­rilor în vigoare, în incinta acestei platforme pot fi depozitate doar deșeurile menajere. Reprezentanții administrației locale au sesizat Garda de Mediu Ialomița și au depus o plângere penală la Poliția Municipiului Slobozia.

Verificările sunt în curs Deșeurile depozitate ilegal au fost descoperite de către reprezentanții Poliției Locale Slobozia în timpul unei misiuni de patrulare. Aceștia au făcut... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2021, 16:10 (16145 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

A început bătălia pentru operatorul regional Urban SA

Investiții de 200 milioane de euro

A început bătălia pentru operatorul regional Urban SA

Administrația județeană esti­mează că ar putea atrage fonduri europene în valoare de 200 milioane de euro pentru reabili­tarea sistemului de apă și apă uzată din Ialomița. Prima condiție pentru accesa­rea acestor fonduri o reprezintă constituirea operatorului regional Urban SA. Consiliul Județean Ialomița a aprobat vineri, 11 iunie a.c., asocierea județului Ialomița în ADI Periurbană Slobozia și Urban SA, în vederea transformării acestei societăți într-un operator regional de apă capabil să acceseze fonduri euro­pene conform noilor reglementări legislative în domeniu.

Ultimul tren european... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2021, 10:55 (6265 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Elevii ialomițeni, încurajați să ofere feedback profesorilor

Elevii ialomițeni, încurajați să ofere feedback profesorilor

Consiliul Județean al Elevilor ialomița susține inițiativa națională privind feedback-ul pe care elevii ar putea să-l acorde profesorilor. Această inițiativă a fost legiferată printr-o metodologie aprobată de Ministerul Educației.

Cum se desfășoară acordarea feedback-ului
Au posibilitatea de a oferi feedback profesorilor elevii de gimnaziu și liceu. Procedura începe după încheierea situației școlare, când profesorii diriginți vor notifica elevii cu privire la perioada în care aceștia au posibilitatea de a oferi reacții cu privire la profesorii lor. ... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2021, 17:50 (2951 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Primul tun antigrindină din Ialomița

Primul tun antigrindină din Ialomița

La o aruncătură de băț de Slobozia, în drum spre Iazu, un fermier ialomițean a decis să achiziționeze un tun antigrindină. George Mihai a luat decizia după ce în 2019 o vijelie i-a provocat o pa­gubă de 250 mii de lei. «Firmele de asigu­rări din România nu au planuri de asigurări pentru culturi! În aceste condiții, am căutat o soluție care să îmi protejeze culturile...» declară fermierul. George Mihai cultivă pepeni pe o suprafață de peste 100 de hectare.

O investiție inedită George Mihai cultivă 110 hectare de pepeni. A început această afacere în 2012 și încă se străduiește să își... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2021, 14:10 (15699 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Procurorul vitezoman Vasilescu s-a întors la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia

După ce a fost sancționat disciplinar

Procurorul vitezoman Vasilescu s-a întors la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia

Suspendat din funcție și achitat în primă instanță în dosarul de «abuz în serviciu» deschis pe numele său, procurorul Mihai Laurențiu Vasilescu și-a reluat activitatea în cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia. Reamintim faptul că, în anul 2018, magistratul a fost în centrul unui scandal public după ce i-a amendat pe polițiștii Serviciului Rutier Ialomița care l-au sancționat pentru abateri la Codul Rutier. În comuna Ciochina, Procurorul a fost tras pe dreapta pentru că depășise viteza legală în localitate. Mai mult, acesta avea Inspecția Tehnică Periodică la vehicul expirată. Dosarul penal se judecă acum la Înalta Curte de Casație și Justiție.

Filmul unui scandal... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2021, 15:10 (10828 vizualizări - 5 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
279 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DSVSA Ialomița: 15 mai, ziua veterinarilor

În fiecare an, pe 15 mai, este serbată «Ziua Națională a Medicului Veterinar». Sărbătoarea a fost stabilită în cadrul celui de-al VI-lea Congres Național de Medicină Veterinară din 1994. S-a marcat astfel ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 17:08
(9730 vizualizări - 2 comentarii)


Unul dintre copii dispăruți din Urziceni, găsit în Gara de Nord

Minorul Matache Gabriel-Leonard, din Urziceni, sesizat ca dispărut la data de 6 mai a.c., a fost depistat și încredințat familiei. În urma cercetărilor efectuate, băiatul, în vîrstă de 14 ani, a fost depistat ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:53
(13853 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: «Povești digitale» pentru vîrstnici

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» organizează cursuri de «Povești digitale» pentru vîrstnici, avînd drept grup țintă persoanele de vîrsta a treia din județul nostru. Cursurile se vor desfășura în ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:47
(11504 vizualizări - 0 comentarii)


Patru jandarmi ialomițeni decorați în Kosovo

70 de jandarmi români detașați în Kosovo, în cadrul miniunii UE au fost distinși, joi, 12 mai, cu medalia «Common Security and Defence Policy». Printre aceștia de numără și patru subofițeri din cadrul ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:39
(9742 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Prins în flagrant în timp ce bracona

Prevenirea și combaterea braconajului piscicol a reprezentat în această perioadă o prioritate pentru polițiștii ialomițeni, avînd în vedere faptul că s-a înregistrat o creștere a faptelor de acest gen. ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:14
(8507 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești braconaj


Grivița: Fier vechi, confiscat

Polițiștii din Grivița au prins joi, 12 mai, un bărbat de 43 ani din localitate care transporta cu căruța fier vechi, fără a deține documente de proveniență. Fierul vechi a fost confiscat și predat unei ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:12
(10580 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Condamnați încarcerați

Joi, 12 mai, un bărbat de 38 ani din Coșereni a fost prins de polițiștii din localitate și încarcerat. Pe numele individului, Judecătoria Urziceni emisese un mandat de executare a pedepsei de un an închisoare ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:11
(9059 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Combaterea violenței

Efective din cadrul Poliției Urziceni au acționat joi, 12 mai a.c., în sistem integrat cu jandarmii pentru prevenirea și combaterea violenței stradale. Polițiștii au legitimat peste 50 de persoane, pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:10
(8418 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Atenție fermieri! Declarația pentru cota de lapte, la final

Termenul de depunere a declarațiilor anuale de cotă de lapte se apropie. În acest sens, reprezentanții Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură atenționează fermierii că ultima zi va fi 16 mai ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 12:49
(10348 vizualizări - 0 comentarii)


Premieră europeană pentru noul Hyundai Elantra

Premieră europeană pentru noul Hyundai Elantra

Hyundai a lansat, în cadrul Salonului Auto de la Barcelona 2011, noul Elantra-model ce va fi disponibil către vînzare în România, Spania și alte țări europene în cel de-al treilea trimestru al acestui an ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 10:47
(7771 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Asociația «Prietenii Bibliotecii»

Cu prilejul Anului European al Voluntariatului 2011 și a Săptămînii Naționale a Voluntariatului 9-15 mai 2011, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița va înființa Asociația de voluntariat «Prietenii ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 09:46
(11076 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 16 mai, termenul limită de depunere a cererii SAPS

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) reamintește fermierilor interesați că termenul limită pentru depunerea cererilor de sprijin pe suprafață pentru anul în curs este 16 mai 2011» ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 08:27
(16174 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Mașină furată, restituită proprietarului din Germania

Ialomița: Mașină furată, restituită proprietarului din Germania

Un autoturism furat la sfîrșitul anului 2008 și găsit de polițiștii ialomițeni în 2010 a fost restituit proprietarului de drept, un cetățean din Germania. Acțiunea a fost posibilă urmare a unei corespondențe ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2011, 13:27
(8863 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: furt AUDI Ialomița


TIR furat din Slobozia, descoperit la Ștefănești- Ilfov

TIR furat din Slobozia, descoperit la Ștefănești- Ilfov

Autotractorul unei firme slobozene, furat în data de 1 mai, a fost descoperit ieri, 11 mai, în localitatea Ștefănești-Ilfov. În urma verificărilor, polițiștii au stabilit drept suspect principal al furtului ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2011, 13:24
(8122 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt TIR


Fetești: Doi bătrîni, victime ale unei înșelăciuni

Doi bătrîni din Fetești au căzut victimele unei înșelăciuni. Profitînd de naivitatea oamenilor, două hoațe le-au furat toții banii din locuință.
Joi, 12 mai, polițiștii feteșteni au fost alarmați asupra ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2011, 13:17
(10072 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Minor, autor al mai multor furturi

Un minor de 17 ani este cercetat penal pentru furt calificat, după ce polițiștii au stabilit că este autorul unui furt din Munteni Buzău. Fapta a fost reclamată polițiștilor, miercuri, 11 mai, de către ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2011, 12:21
(9051 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Dosare penale pentru braconaj

Polițiștii ialomițeni au desfășurat miercuri, 11 mai, o acțiune extinsă pentru prevenirea braconajului piscicol în județul nostru. Rezultatele activităților s-au concretizat în constatarea a 18 infracțiuni ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2011, 12:02
(7940 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Porcii pot intra în tîrg pînă la 15 mai

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează asupra datei limită a mișcării suinelor vii în tîrgurile de animale. Astfel, potrivit normelor legale intrarea porcinelor ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:39
(9882 vizualizări - 5 comentarii)


Andrășești: Descinderi pentru furturi de curent electric

Forțe sporite de polițiști slobozeni, agenți ai posturilor de poliție Albești, Andrășești, jandarmi ialomițeni dar și specialiști ai unei societăți de energie electrică au descins marți, 10 mai, la locuințele ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:36
(12150 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Hoț de cai, arestat

Un tînăr de 23 ani a fost arestat de polițiști după ce s-a dovedit că este autorul a mai multor furturi de cabaline de pe raza localității Movilița, de altfel și localitatea sa de domiciliu. Ultima dintre ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:35
(14750 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Evaziune de peste 1,8 milioane lei

Marți, 10 mai, polițiștii ialomițeni au reținut un bărbat de 64 ani. În sarcina individului se reține un prejudiciu adus bugetului de stat în valoarea de peste 1,8 milioane lei.
Pe scurt, bărbatul de ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:32
(10000 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia evaziune


Urziceni: Adolescentă dispărută

Urziceni: Adolescentă dispărută

O adolescentă de 16 ani, din Urziceni, a dispărut. Marți, 10 mai, polițiștii din Urziceni au fost sesizați cu privire la faptul că Liliana Petrache, de 16 ani, a plecat din Complexul de Servicii pentru ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:28
(14022 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa lunară a locurilor de muncă

La sfîrșitul săptămînii, vineri, 20 mai 2011, începînd cu orele 9.00, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă va organiza bursa lunară a locurilor de muncă. Potrivit organizatorilor, acțiunea ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:19
(9048 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Braconaj pe Brațul Borcea

Braconajul piscicol a fost principalul obiectiv al acțiunii polițiștilor feteșteni organizată, marți, 10 mai. Rezultatele acțiunii s-au concretizat în constatarea a 5 infracțiuni pentru care sînt cercetate ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:16
(11866 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Fetești braconaj


Ialomița: Acțiuni pentru siguranța publică

Polițiștii din Urziceni și Țăndărei dar și cei ai posturilor de poliție arondate celor două orașe, au desfășurat marți, 10 mai, în intervalul orar 15.00-17.00, o acțiune pentru asigurarea unui climat de ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:15
(10268 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Evaziune de peste 210 miliarde lei în luna aprilie. 12 sesizări penale depuse la Parchet!

În cursul lunii aprilie 2011, DGFP Ialomița a efectuat 442 verificări la firme, în urma acestora stabilindu-se venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de aproape 21,348 milioane lei ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 09:10
(7107 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Festivalul Județean de Folclor «Zărzărică, Zărzărea», ediția a XIX-a

Ialomița: Festivalul Județean de Folclor «Zărzărică, Zărzărea», ediția a XIX-a

În organizarea Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, vineri, 6 mai 2011, s-a desfășurat faza zonală a celei de-a XIX-a ediții a Festivalului Județean de Folclor ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 08:46
(15282 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2011, 19:36
(6740 vizualizări - 0 comentarii)


Platonești: A violat-o în propria locuință

Un tînăr de 20 ani din Platonești a fost arestat preventiv pentru viol și violare de domiciliu. Individul a fost reținut duminică, 8 mai, după ce a intrat forțat în locuința unei tinere, de 35 ani, din ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2011, 16:04
(13180 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Platonești viol


Slobozia: Au încercat să fure conducta de termoficare

Doi bărbați de 26, respectiv 39 ani, sînt cercetați pentru furt calificat. În sarcina celor doi se reține faptul că luni, 9 mai, încercau să fure fier vechi de la o conductă magistrală de termoficare a ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2011, 16:03
(10142 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Ultimele comentarii
Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...