Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Guvernul României a plătit 13,6 milioane de lei pentru șomajul tehnic

În Ialomița

Guvernul României a plătit 13,6 milioane de lei pentru șomajul tehnic

În cadrul unei conferințe de presă, reprezentanții Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au dat publicității infor­mații cu privire la plata șomajului tehnic, de la începutul pandemiei de COVID-19 în țara noastră și până la finele lunii iunie 2020. Esti­mările arată că, în perioada aprilie-mai 2020, peste 10 mii de ialomițeni au fost în șomaj tehnic, la solicitarea angajatorilor acestora.

Fonduri pentru plata șomajului tehnic Estimările oficiale arată că la nivelul județului Ialomița există peste 40 mii de persoane angajate. Datele Agenției Județene pentru Ocuparea... [citește_tot_articolul]

24 Iulie 2020, 15:35 (5924 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Procurorii DIICOT au sabotat «Dosarul Țăndărei»

Judecătorii mureșeni explică

Procurorii DIICOT au sabotat «Dosarul Țăndărei»

La 7 luni distanță de la achitările definitive din «Dosarul Țăndărei» de către Curtea de Apel Târgu Mureș, reprezentanții instanței au remis publicității un punct de vedere oficial în care explică detaliat motivele pentru care i-au lăsat în libertate pe cei 25 de inculpați ai cauzei. Reacția instanței survine unei serii de declarații pe care actuala conducere a DIICOT-Structura Centrală, prin vocea procurorului șef Giorgiana Hosu, le-a făcut în spațiul public și incriminează maniera în care a fost judecată cauza. Potrivit documentului redactat de Curtea de Apel Târgu Mureș, insuccesul anchetei aparține în totalitate organului de urmărire penală, adică DIICOT-Structura Centrală... [citește_tot_articolul]

23 Iulie 2020, 10:55 (6719 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Titularizare fără opțiuni

Ialomița: Titularizare fără opțiuni

Proba scrisă a examenului de Titularizare din acest an a fost stabilită pentru data de 29 iulie 2020. Cu toate acestea, cei peste 100 de candidați care s-au înscris în acest an la acest concurs nu au prea multe opțiuni în a ocupa un loc definitiv în Învățământ. Conform informațiilor care se regăsesc pe pagina de internet a Ministerului Educației, la nivelul județului Ialomița există un număr limitat de posturi definitive, pe perioadă nederminată. Restul sunt fie catedre incomplete, fie posturi în care viitorii profesori se pot angaja pe o perioadă limitată de timp. Indiferent dacă sunt permanente sau de scurtă durată, posturile sunt limitate în ceea ce privește diversitatea disciplinelor. Și anul... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2020, 15:35 (4569 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Fotograful Președintelui

Consilierii personali din Consiliul Județean Ialomița

Fotograful Președintelui

Administrația județeană cheltuie 52035 de lei lunar pentru «consilierii personali» ai Președintelui și vicepreședinților Consiliului Județean. La nivelul instituției sunt 6, însă schema este incompletă. Printre atri­buțiile oficiale ale consilierilor se numără și «participarea la manifestări științifice și profesionale în vederea desăvârșirii pregătirii profesionale». Cel mai vizibil dintre consilierii perso­nali este Dan Tudorache. Acesta este fotograful personal al Pre­ședintelui Moraru...

Consilierul-fotograf
Președintele Victor Moraru are... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2020, 11:05 (4848 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Transportul public la Slobozia produce pierderi de peste 1 milion de lei anual

Cu autobuze închiriate

Transportul public la Slobozia produce pierderi de peste 1 milion de lei anual

În urmă cu 2 ani, în luna august 2018, admi­nistrația Mocioniu decidea reînființarea Servi­ciului Public de Transport Local la Slobozia. La momentul respectiv, decizia a reprezentat o condiție obligatorie pentru accesarea unui proiect european în valoare de 7 milioane de euro pentru achiziționarea a 13 autobuze electrice. La 1 august 2019, primarul Adrian Mocioniu devenea unul dintre primii călători al celor 5 autobuze închiriate care deservesc cele două trasee din oraș, respectiv Slobozia Nouă și Bora. După un an de funcționare, Serviciul Public de Transport Local a înregistrat pierderi de 1,6 milioane de lei...

Promisiuni electorale cu Adrian Mocioniu... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2020, 10:50 (7482 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Copiii din Țăndărei, încurajați să facă mișcare

Copiii din Țăndărei, încurajați să facă mișcare

Autoritățile locale din Țăndărei investesc resurse în sănătatea copiilor din localitate. Astfel, în cadrul Clubului Sportiv «Victoria» al orașului a fost inaugurată și Secția de Handbal, destinată exclusiv fetelor. O decizie în acest sens a fost luată încă de la începutul acestui an, însă ea s-a concretizat abia în urmă cu o săptămână. La sfârșitul săptămânii, pe stadionul din oraș se va desfășura o preselecție pentru alcătuirea lotului de jucătoare.

Start pentru preselecție Echipa de handbal a Clubului Sportiv «Victoria» re­pre­zintă o idee mai veche a reprezentanților administra­ției... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2020, 16:40 (3557 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

700 locuri de parcare pentru locuitorii din Fetești

700 locuri de parcare pentru locuitorii din Fetești

La fel ca multe alte orașe din țară, și municipiul Fetești se confruntă cu traficul aglomerat. Tocmai de aceea, autoritățile locale au întocmit un proiect de sistematizare a arterelor de circulație prin realizarea de locuri de parcare. Primele 700 de locuri de parcare au intrat deja în amenajare.

Mai multe parcări pentru feteșteni
Estimările oficiale arată faptul că străzile din municipiul Fetești nu mai pot face în momentul de față traficului care se aglomerează de la o lună la alta. Astfel, administrația locală a realizat un proiect prin care dorește să construiască parcări... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2020, 16:20 (4391 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

60 cazuri de infecții cu COVID-19 la Azil!

Condamnații de la Centrul de Îngrijire și Asistență din Slobozia

60 cazuri de infecții cu COVID-19 la Azil!

Situație tensionată la Centrul de Îngrijire și Asistență din Slobozia, angajații reclamând lipsa unor măsuri reale de protecție în ceea ce privește noul Coronavirus. Oficialii Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița susțin că fac eforturi pentru a controla situația. «Tot ceea ce ține de noi și este omenește posibil, facem!» declară Paul Marcu, directorul DGASPC Ialomița.

Panică la Centrul de Îngrijire și Asistență din Slobozia
Angajații Centrului de Îngrijire și Asistență pentru persoane... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2020, 18:50 (7746 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 300 mii de imobile din Ialomița așteaptă să beneficieze de cărți funciare

Planul Național de Cadastru și Carte Funciară, nefuncțional

Peste 300 mii de imobile din Ialomița așteaptă să beneficieze de cărți funciare

Ialomița a intrat în al 5-lea an în care se derulează Planul Național de Cadastru și Carte Funciară (PNCCF), însă situația în ceea ce privește cadastrarea integrală a imobilelor din județ bate pasul pe loc. În toată această perioadă, doar 26% din cele peste 410 mii de imobile din județ au putut beneficia de cărți funciare. Tot ceea ce s-a realizat până în prezent reprezintă doar supra­fețele cadastrate din extravilanul localităților. Astfel, au apărut două «tabere», pe de o parte reprezentanții Oficiului Județean de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița, instituție prin care se derulează PNCCF, și, pe de altă parte, administrațiile locale. OCPI susține faptul că edilii localităților sunt... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2020, 15:05 (3734 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Valeriu Roșca a revenit în funcția de director al DADP Slobozia

Valeriu Roșca a revenit în funcția de director al DADP Slobozia

Demis de primarul Adrian Mocioniu din funcția de director al Direcției de Administrare a Domeniului Public din cadrul Primăriei Slobozia și repus în funcție de Tribunalul Ialomița, Valeriu Roșca s-a întors la muncă. El și-a reluat activitatea în urmă cu o săptămână. «Nu am găsit nimic în neregulă...» a declarat acesta la o zi după reîntoarcerea la serviciu. Procesul său este însă pe rol, urmând să se judece apelul sentinței dată de Tribunalul Ialomița.

Tribunalul Ialomița i-a dat dreptate
Proasta gestionare a lucrărilor de deszăpezire demarate la Slobozia după viscolul din februarie... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2020, 10:50 (9561 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Bazinul Olimpic de Înot pune în pericol sănătatea publică

Slobozia: Bazinul Olimpic de Înot pune în pericol sănătatea publică

UPDATE: Bazinul a fost ÎNCHIS!

Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița au demarat în această perioadă o serie de controale cu privire la activitatea desfășurată de piscinele și spațiile de agrement din județul Ialomița. Singurele nereguli au fost constatate la Bazinul Olimpic de Înot din Slobozia. Administrat de Primăria Slobozia, prin intermediul Clubului Sportiv Municipal, bazinul pune în pericol sănătatea publică din cauza numeroaselor neconformități descoperite în apă. Oficialii DSP Ialomița au recomandat închiderea unității până la remedierea tuturor problemelor.

Verificările sunt în curs Controlul... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2020, 15:10 (8402 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a dezvăluit numele liceelor la care elevii refuză să se înscrie

Admitere computerizată 2020

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a dezvăluit numele liceelor la care elevii refuză să se înscrie

În plin proces de admitere computerizată la licee, în Ialomița există și unități de învăță­mânt la care candidații refuză să se înscrie. Este vorba despre Liceele Tehnologice Căzănești, Urziceni și Țăndărei. Repartizați automat de calculator în ciuda opțiunilor exprimate, elevii cu medii foarte mici la Evaluarea Națională vor studia totuși în aceste instituții. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au explicat faptul că vor lua măsuri în școlile cu rezultate mici la acest examen, considerându-i direct respon­sabili pe directori.

Elevi în școli nedorite Experiența admiterii... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2020, 12:50 (8349 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Război între Primăria Slobozia și taximetriști din cauza panourilor despărțitoare

Război între Primăria Slobozia și taximetriști din cauza panourilor despărțitoare

Sub amenințarea amenzilor, șoferii de taxi din Slobozia au fost obligați de administrația locală să-și monteze separatoare între scaunele din față și bancheta din spate, cu scopul de a preveni răspândirea infecției cu SARS-CoV-2. Metoda de protecție are însă nevoie de o omologare din partea unor instituții abilitate, însă deocamdată nu există un cadru legal prin care acest demers să poată fi reali­zat. Șoferii se tem ca mașinile lor să rămână fără Inspecție Tehnică Periodică din cauza se­para­toarelor, așa că preferă să nu le folosească.

Haos în taximetrie Străzile din Slobozia sunt... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2020, 17:05 (11826 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Moraru-omul și opera (VIII)

Moraru-omul și opera (VIII)

În cele ce urmează, cititorii noștri vor înțelege de ce, spre exemplu, adminis­trația județeană nu a fost pentru cine s-a pregătit, ci pentru cine s-a nimerit. Chiar dacă, spre exemplu din nou, persoana aflată conjunctural în fruntea județului nu a fost neapărat cea care a inventat administrația și nici vreun pom lăudat al absorbției de fonduri europene. Concursurile de împrejurări și jocurile de culise din cadrul Partidului Social Democrat i-au propulsat în poziția de șefi ai județului, formațiunea politică având, la rându-i, așteptări firești.

Stăpânii județului
Începând cu... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2020, 11:05 (4318 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii au contribuit cu 70 milioane de lei pentru sistemul de Sănătate

Ialomițenii au contribuit cu 70 milioane de lei pentru sistemul de Sănătate

O  analiză a datelor furnizate de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița arată faptul că valoarea sumelor încasate pentru CASS (contribuția pentru asigurări sociale de sănătate) se menține la o valoare scăzută în județul nostru. Până la finele anului în curs, Ialomița trebuie să vireze în bugetul național 190 milioane de lei provenind din plata CASS, iar până în luna mai 2020 va­loarea fondurilor distribuite a atins pragul de 70 milioane de lei. În Ialomița au calitatea de asigurat 231 mii de persoane, însă 20% dintre acestea fac parte din catego­riile de beneficiari scutiți de plata CASS.

Fonduri limitate pentru Sănătate... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2020, 18:55 (2201 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în cadrul Primăriei Urziceni și la Căminul pentru Persoane Vârstnice Balaciu

Noi focare de COVID-19 în Ialomița

Cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în cadrul Primăriei Urziceni și la Căminul pentru Persoane Vârstnice Balaciu

Autoritățile sanitare din Ialomița au confirmat luni, 13 iulie 2020, faptul că la nivelul județului au fost depistate noi cazuri de îmbolnăvire provocate de infecția cu SARS-CoV-2. Acestea au fost identificate în cadrul Primăriei Municipiului Urziceni și la Căminul pentru Persoane Vârstnice «Ing. Vadim Rusu» din comuna Balaciu. În total, 8 persoane din cele două instituții s-au îmbolnăvit de COVID-19.

Anchete epidemiologice în curs
Din primele informații se pare că atât cazurile de la Primăria Urziceni, cât și cel de la Căminul pentru Persoane Vârstnice «Ing. Vadim Rusu» din comuna... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2020, 14:05 (8484 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Mocioniu la final de mandat

3 probleme fără soluții, 4 ani ratați

Administrația Mocioniu la final de mandat

În urmă cu 4 ani (și două săptămâni), pe 24 iunie 2016, Adrian Mocioniu depunea jurământul în calitate de primar al Sloboziei. Promisiunile campaniei sale electorale, vreo 24 la număr, ar fi transformat Slobozia într-un oraș «european». N-a fost să fie, iar spațiul tipografic nu ne permite să le detaliem pe toate. Prezentăm azi doar 3 dintre promisiunile importante lansate la în­ceput de mandat. Promisiuni care, în opinia contri­buabililor slobozeni, ar fi putut fi respectate...

«Groapa lui Stoica», eșecul lui Mocioniu
În 2016, cu o săptămână înainte de alegeri, Victor Moraru... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2020, 10:55 (6101 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Spitalele suport COVID-19 au nevoie de medici

Ialomița: Spitalele suport COVID-19 au nevoie de medici

În timp ce numărul cazurilor de îmbolnăvire cu SARS-CoV-2 cunoaște o creștere alarmantă la nivelul județului nostru, cele două unități medicale care acordă îngrijiri medicale bolnavilor de COVID-19, Spitalul Municipal Urziceni și Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești, funcționează în stare de avarie. Totul din cauza faptului că unitățile medicale nu dispun de medici specialiști suficienți pentru a asigura consultații pacienților bolnavi. Situația cea mai gravă din acest punct de vedere se constată la Spitalul Municipal Urziceni acolo unde nici până la momentul de față nu a fost posibil transferul în ve­derea efecturării gărzilor a unui medic pneumolog și a unui medic infecționist. Astfel... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2020, 12:50 (4806 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Două cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 confirmate în cadrul Primăriei Balaciu

Pandemia de COVID-19 închide încă o administrație locală din Ialomița

Două cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 confirmate în cadrul Primăriei Balaciu

UPDATE: 42 de cazuri înregistrate la Centrul de Îngrijire și Asistență Slobozia!

Autoritățile sanitare din Ialomița sunt în alertă după ce noaptea trecută au fost confirmate două noi cazuri de COVID-19 în administrația publică locală. Secretarul comunei Balaciu, precum și o angajată din cadrul Departamentului Taxe și Impozite al Primăriei Balaciu au fost confirmați pozitiv la testul pentru depistarea virusului SARS-CoV-2.

Măsuri speciale de protecție Din cauza celor două cazuri confirmate, la recomandarea Direcției de Sănătate Publică Ialomița, autoritățile locale din Balaciu vor fi nevoite să suspende activitatea din cadrul Primăriei Balaciu. «Pentru a evita orice risc de răspândire firește că luăm în calcul suspendarea activității din instituția noastră... Toată lumea își va lua acasă calculatoarele și va lucra de acasă. Aceasta este situația!»... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2020, 14:10 (18774 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Utilajele Infrastructură Drumuri și Poduri SA, parcate în curtea directorului Dan Anton

Oamenii Președintelui Moraru

Utilajele Infrastructură Drumuri și Poduri SA, parcate în curtea directorului Dan Anton

Joi, 25 iunie 2020, Consiliul Județean Ialomița a aprobat majorarea capitalului social al Infrastructură Drumuri și Poduri SA pentru achiziția de utilaje noi. Utilajele achiziționate anterior sunt păstrate în curtea personală a directorului Dan Anton, la Brâncoveni, județul Călărași. «Există un contract de comodat încheiat între mine și firmă... Dacă vreți mai multe amănunte, faceți o solicitare scrisă!» a recunoscut el senin. Consiliul Județean Ialomița a demarat deja proce­dura de selecție pentru un nou director la această firmă.

Mână moartă cu Dan Anton Infrastructură Drumuri și... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2020, 10:55 (9163 vizualizări - 11 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
312 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Accidente la Tovărășia și Urziceni

Accidente la Tovărășia și Urziceni

Pompierii ialomițeni au intervenit vineri, 23 iulie a.c., în cazul a două accidente rutiere petrecute pe raza localităților Tovărășia și Urziceni. În urma evenimentelor au rezultat cinci persoane rănite ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 19:30
(4563 vizualizări - 3 comentarii)


DSVSA Ialomița: 7 focare de Pestă Porcină Africană, identificate pe raza județului

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației că, la data de ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 17:10
(4053 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 3 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 23 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10801, fiind înregistrate 3 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 17:00
(2855 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 25 decembrie 2021, data limită de plată a impozitului specific aferent semestrului I

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabili că, potrivit normelor în vigoare, declararea și plata impozitului specific unor activități, aferent semestrului I 2021, se ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 16:30
(7807 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 26 iulie 2021, termen limită pentru depunerea a 9 declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că 26 iulie 2021 este termenul de depunere a următoarelor declarații: Formularele 100, 112, 208, 224, 300, 301, 307, 311, 390 ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 16:20
(4258 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Urziceni

Joi, 22 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au efectuat o razie de amploare pe raza municipiului Urziceni. Astfel, forțele de ordine au controlat în trafic 295 de autovehicule și legitimat peste 390 de persoane ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 15:30
(4466 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Conducea în stare de ebrietate

Un bărbat de 35 de ani, din Țăndărei, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost surprins în trafic în stare de ebrietate. Acesta a fost oprit pentru un control de rutină în seara zilei de joi, 22 iulie ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 15:20
(2445 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Doi răniți în urma unui accident rutier

Balaciu: Doi răniți în urma unui accident rutier

Vineri, 23 iulie 2021, salvatorii de la Detașamentul de pompieri Urziceni au fost solicitați să intervină cu o autospecială de stingere cu apă și spumă la un accident rutier, în care au fost implicate un ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 14:45
(2849 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Balaciu accident


«Ziua Imnului», marcată la Slobozia

Instituția Prefectului Ialomița va organiza joi, 29 iulie a.c., o festivitate prin care va marca «Ziua Imnului». Festivitatea se va desfășura pe platoul din Piața Revoluției din Slobozia. Evenimentul va ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 14:40
(2635 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Vernisaj la Muzeul Național al Agriculturii

Absolvenții Universității Naționale de Arte a României vor organiza marți, 27 iulie 2021, o expoziție de pictură la Slobozia. Vernisajul va fi găzduit de către Muzeul Național al Agriculturii. Expoziția ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 13:20
(2815 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Reținut pentru 24 de ore după ce a furat din buzunare

Polițiștii din Urziceni au reținut miercuri, 21 iulie a.c., pentru 24 de ore, un bărbat de 42 de ani, suspect într-un dosar de «furt». Din datele oamenilor legii, în ziua de 8 iulie a.c., în timp ce se ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 18:25
(3876 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Urziceni furt


Glodeanu Sărat: Locuință cuprinsă de flăcări

Glodeanu Sărat: Locuință cuprinsă de flăcări

Joi, 22 iulie a.c., pompierii din Urziceni au intervenit pentru stingerea unui incendiu, produs la o locuință din satul Glodeanu Sărat-Buzău. 3 echipaje de salvatori cu două autospeciale de stingere cu ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 18:10
(3465 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Conflict între adolescenți, aplanat de un jandarm

Aflat în timpul liber, un ofițer din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița a intervenit marți, 20 iulie a.c., pentru aplanarea unui conflict, produs între mai mulți adolescenți la intrarea ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 17:35
(2395 vizualizări - 1 comentariu)


Dridu: Lebădă salvată de polițiști

Dridu: Lebădă salvată de polițiști

Polițiștii din cadrul Biroului pentru Protecția Animalelor au intervenit miercuri, 21 iulie a.c., pentru a salva o lebădă. Oamenii legii au fost sesizați cu privire la faptul că o lebădă, care nu mai poate ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 17:20
(2698 vizualizări - 2 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 22 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10798, fiind înregistrate 2 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 16:50
(3752 vizualizări - 0 comentarii)


Respectarea Codului Muncii, verificată de inspectorii ITM Ialomița

În prima jumătate a lunii iulie 2021, inspectorii Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița au desfășurat ample controale privind prevederilor legale privind munca la domiciliu, telemunca, decalarea ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 13:10
(4543 vizualizări - 0 comentarii)


Un tren de marfă a deraiat în zona Gării Fetești

Miercuri, 21 iulie a.c., în zona Gării Fetești, 5 vagoane ale unui tren de marfă au deraiat. Din cauza evenimentului, Magistrala 800 București-Constanța este complet blocată pe ambele sensuri. Astfel, trenurile ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 20:05
(4124 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Aproape 500 milioane de lei, încasate la bugetul de stat în semestrul I-2021

La nivelul județului Ialomița, în primul semestru al anului 2021, s-a colectat la bugetul general consolidat al statului suma de 493,47 milioane de lei. Suma colectată este cu 56,33 milioane de lei mai ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 16:20
(4826 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Miercuri, 21 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10796, nefiind înregistrat vreun caz nou față ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 16:15
(2675 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Cursuri gratuite de formare profesională

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița vine în întampinarea persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă, organizând până la sfârșitul anului 2021 cursuri de formare profesională ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 15:25
(7063 vizualizări - 0 comentarii)


Proiectil neexplodat, găsit la Vlădeni

Proiectil neexplodat, găsit la Vlădeni

Marți, 20 iulie a.c., specialiștii pirotehniști ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au intervenit cu o autospecială pirotehnică și au ridicat un proiectil exploziv de calibru 100 milimetri ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 12:35
(3324 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Scânteia și în zona Popasului Chirana

Accidente la Scânteia și în zona Popasului Chirana

În dimineața zilei de miercuri, 21 iulie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit la două accidente rutiere. Primul dintre acestea s-a produs în comuna Scânteia, fiind implicate un autoturism și un tractor ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 12:20
(2859 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Semnarea documentelor emise prin serviciul Spațiul Privat Virtual

AJFP Ialomița readuce în atenția contribuabililor faptul că documentele comunicate de Ministerul Finanțelor/organul fiscal central prin serviciul «Spațiul Privat Virtual» se semnează de către Ministerul ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 18:50
(3318 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: La volan, fără permis de conducere

În ziua de luni, 19 iulie a.c., polițiștii din cadrul Biroului Rutier Fetești au oprit în trafic, pe raza municipiului Fetești, o autoutilitară condusă de un bărbat, în vârstă de 30 de ani, din localitatea ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 18:45
(5241 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Măsuri de prevenire a riscului de înec

Polițiștii din cadrul Serviciului Județean de Poliție Transporturi Ialomița aduc în atenție cetățenilor o serie de reguli și măsuri ce trebuie respectate în scopul prevenirii cazurilor de înec. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 18:35
(2739 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Marți, 20 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10796, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 16:50
(2182 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr de 17 ani din Brașov, reținut de polițiști după ce ar fi violat o bătrână de 86 de ani din Adâncata

Un tânăr de 17 ani, din județul Brașov, a fost reținut luni seara, 19 iulie a.c., pentru 24 de ore, fiind bănuit că ar fi pătruns fără drept în locuința unei femei de 86 de ani, din Adâncata, și ar fi întreținut ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 13:50
(5365 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Întrerupere apă la Dridu

Marți, 20 iulie 2021, echipele RAJA Constanța intervin pentru executarea lucrărilor de înlocuire a unei vane de legătură pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 180 mm, de pe strada Orhideei din ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 12:40
(4778 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Luni, 19 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10796, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ziua ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2021, 16:40
(2545 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni rutiere

Sâmbătă, 17 iulie a.c., polițiștii rutieri din Fetești au oprit, în trafic, un autoturism condus de un bărbat în vârstă de 43 de ani, din Fetești. Întrucât șoferul emana halenă alcoolică i s-a solicitat ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2021, 15:20
(2763 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...