Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spitalele din Ialomița au cheltuit 150 mii de lei pentru medicația COVID-19

Spitalele din Ialomița au cheltuit 150 mii de lei pentru medicația COVID-19

Spitalul Județean de Urgență Slobozia și Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești sunt singurele unități medicale din județ care au internat și tratat pacienți bolnavi de COVID-19. Această categorie de pacienți a beneficiat de tratament specific, pentru care cele două unități medicale au cheltuit 150 mii de lei. Medica­mentele au fost achiziționate prin intermediul Unifarm.

Fonduri pentru medicamente Potrivit protocolului terapeutic inițiat de Institutul Național de Boli Infecțioase «Matei Balș» București, spitalele din Ialomița care au internat pacienți bolnavi de COVID-19, Spitalul... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2020, 11:15 (5166 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Andrășești: Accident rutier provocat de un ambulanțier băut

Andrășești: Accident rutier provocat de un ambulanțier băut

Tânăr din Ialomița, mort într-un accident petrecut în județul Buzău

Un angajat al Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița a provocat un accident rutier, pe raza localității Andrășești, în seara zilei de duminică, 7 iunie 2020. La fața locului, polițiștii au descoperit că șoferul salvării era băut. Surse medicale susțin faptul că bărbatul nu este la prima faptă de acest gen, dar a fost iertat de superiorii săi de fiecare dată.

Ambulanțier cu dosar penal
Din primele informații, se pare că bărbatul se întorcea de la un spital din București, acolo unde a transferat un pacient. În zona localității Andrășești, a încercat să evite câțiva măgari care... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2020, 12:15 (11436 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un sfert din localitățile ialomițene nu au rețele publice de apă

Mii de oameni, obligați să bea apă din fântâni

Un sfert din localitățile ialomițene nu au rețele publice de apă

Problema apei potabile pare a fi fără rezolvare în județul Ialomița. Deși au cheltuit milioane de lei pentru amenajarea de rețele publice de apă, un sfert din localități încă sunt dependente de fântâni sau puțuri forate pentru a putea oferi apă de băut locuitorilor. Din fericire, ca­litatea apei de la fântâni este mai bună decât cea furnizată în rețelele publice pe care unele administrații locale au reușit să le construiască.

Ialomița are nevoie de apă Accesul cetățenilor la rețeaua publică de apă a reprezentat, cel puțin pe hârtie, una dintre preocupărilre permanente ale administrațiilor... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2020, 11:05 (4935 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Administrația locală din Țăndărei continuă proiectele edilitare

După ridicarea Carantinei

Administrația locală din Țăndărei continuă proiectele edilitare

După o lună și jumătate de Carantină care a blocat întreaga activitate în orașul Țăndărei, administrația locală face demersuri pentru a relua cele mai importate proiecte edilitare. În perioada următoare vor fi reparate cele mai mari străzi din oraș și parcul central din Țăndărei va fi reamenajat. «Cu pași mici, ne îndreptăm către normalitate... Administrația trebuie să le ofere sprijin tuturor locuitorilor din Țăndărei!» a precizat Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei.

Reparația străzilor, o prioritate Perioada de Carantină a blocat nu doar activitatea economică a orașului Țăndărei... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2020, 12:05 (4966 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții derulate de RAJA Constanța prin Programul Operațional Infrastructură Mare 2014–2020 în județul Ialomița

Investiții derulate de RAJA Constanța prin Programul Operațional Infrastructură Mare 2014–2020 în județul Ialomița

RAJA SA este cel mai mare operator public regio­nal din România în domeniul alimentării populației cu apă potabilă și al epurării apelor uzate și deservește peste 3 milioane de beneficiari din județele Constanța, Ialomița, Călărași, Ilfov, Dâmbovița, Brașov, Prahova și Bacău. RAJA SA este membru fondator al Asociației Române a Apei și, în același timp, este o companie furnizoare de servicii de alimentare cu apă și de canalizare din România, membră IWA (Asociația Internațională a Apei). RAJA SA are o particularitate... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2020, 11:10 (4920 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Peste 200 de elevi ialomițeni vor continua să participe la cursuri on-line

Deși școlile s-au redeschis

Peste 200 de elevi ialomițeni vor continua să participe la cursuri on-line

Nu în toate școlile din Ialomița au început cursurile de pregătire pentru Examenele Naționale. Fie din cauza cadrelor didactice care sufereau de boli cronice, fie din cauza refu­zului părinților de a-i lăsa pe copii la școală, peste 200 de elevi ialomițeni nu au fost prezenți în clase după redeschiderea unităților de în­vățământ. Reamintim faptul că Ministerul Educației a permis accesul în școli, începând cu 2 iunie 2020, pentru elevii de clasa a VIII-a și a celor de a XII-a în vederea participării la cursuri de pregătire înainte de debutul Examenelor Naționale.

Școala on-line, singura soluție... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2020, 13:10 (5093 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Focar de COVID-19 la o croitorie din Urziceni: 21 de persoane, infectate cu SARS-CoV-2

Focar de COVID-19 la o croitorie din Urziceni: 21 de persoane, infectate cu SARS-CoV-2

Punctul de lucru al unei firme de confecții din București, amplasat în Urziceni, a fost închis din cauza COVID-19. 21 de persoane, din cele 47 angajate în cadrul unității, au fost infectate cu noul Coronavirus (SARS-CoV-2). Mai multe verificări au fost demarate de autoritățile din Ialomița.

Pacienții sunt asimptomatici Autoritățile din Ialomița au declanșat o anchetă epidemiologică în care vor să afle cum s-au îmbolnăvit cele 21 de persoane ale croitoriei din Urziceni. Cel mai probabil, acestea nu ar fi avut suficiente materiale de protecție puse la dispoziție de angajator. Rezultatul... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2020, 21:10 (6400 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Analizele DSP nu garantează calitatea apei potabile

Sistemul e putred

Analizele DSP nu garantează calitatea apei potabile

Administrațiile locale din Ialomița furni­zează comunităților apă sub parametrii de potabilitate impuși de legislația în vigoare. Deși practica frizează penalul, Direcția de Sănătate Publică Ialomița acceptă situația sub pretextul unor «programe de conformare». La nivelul județului, doar jumătate dintre localități au contracte de delegare/concesiune ale serviciilor de apă. În restul comunităților funcționează... legea junglei.

Unde-i apă, e... tocmeală!
Conform Legii nr. 458 din 2002 privind calitatea apei potabile, operatorii serviciilor publice de gestionare a apei... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2020, 14:20 (4821 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Schimb de terenuri pentru finalizarea complexului comercial din «Pepinieră»

Oyl Company Holding AG oferă o alternativă municipalității din Slobozia

Schimb de terenuri pentru finalizarea complexului comercial din «Pepinieră»

Săptămâna trecută, în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia de joi, 28 mai 2020, consilierii locali au dezbătut propune­rea Oyl Company Holding AG privitoare la finalizarea complexului co­mercial din Cartierul «Pepinieră». Investiția are o valoare estimată de 3 milioane de euro, iar pentru finalizarea ei reprezentanții Oyl Company Holding AG au solicitat consilierilor locali «să accepte un schimb de terenuri». Terenul oferit municipali­tății este si­tuat la ieșire din oraș, în imediata vecinătate a supermarketului Kaufland, și are o suprafață egală cu cea concesionată în prezent.

O dezbatere post-festum... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2020, 11:05 (7217 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Incendiu la Combinatul Chimic Slobozia

Incident de muncă neraportat

Incendiu la Combinatul Chimic Slobozia

bonus: Sindicalistul Ciobanu sfidează

În urmă cu o săptămână, pe rețelele de socializare a apărut o filmare care surprindea, în aparență, un incendiu izbucnit la una dintre instalațiile din cadrul Combinatului Chimic Slobozia. Filmarea a devenit virală, însă incidentul nu a fost raportat. La o săptămână distanță, reprezentanții ISU susțin că nu au cunoștință despre acest incident. Unul dintre angajații Combinatului ne-a declarat sub protecția anonimatului că urmele incendiului au fost șterse în zilele imediat următoare.

Clar ca «bună ziua» Incidentul de la Combinatul Chimic Slobozia a avut loc la sfârșitul săptămânii precedente... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2020, 10:55 (22092 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urziceni: Doi morți și doi răniți într-un accident rutier

Urziceni: Doi morți și doi răniți într-un accident rutier

Grav accident rutier pe șoseaua de centură a municipiului Urziceni, în seara zilei de marți, 2 iunie 2020. În urma impactului dintre două autovehicule, două persoane au murit, iar alte două au fost rănite. Supraviețuitorii au fost transportați cu ambulanțele la spital. Traficul în zona accidentului a fost blocat, șoferii fiind redirecționați pe rute ocoliotoare.

Verificările sunt în curs
Din primele informații, se pare că accidentul rutier s-a produs în zona sensului giratoriu de la ieșirea de pe șoseaua de centură a municipiului Urziceni, către localitatea Bărbulești. Implicate... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2020, 01:00 (4490 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile din Miloșești, acuzate că ar «cosmetiza» rezultatele probelor de apă

Locuitorii comunei beau apă nepotabilă?

Autoritățile din Miloșești, acuzate că ar «cosmetiza» rezultatele probelor de apă

În ianuarie 2020, autoritățile din Miloșești au inaugurat o nouă sursă de apă. Valoarea investiției, finanțată de către Consiliul Județean Ialomița, s-a ridicat la 287 mii de lei. La 5 luni distanță, localnicii susțin că apa nu poate fi consumată. «Nu e bună de băut! Și ca să poată funcționa, iau probe de apă de la fântâna lui nea Fănică, că e singura din Milo­șești care are apă bună de băut...» susține, sub protecția anonimatului, unul dintre săteni. Primarul Nelu Chițoiu res­pinge această acuzație și susține că apa este «foarte bună».

De unde nu e, nici Dumnezeu nu cere!
Autoritățile... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2020, 11:10 (5758 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Malu: Ambulanță răsturnată în șanț

Malu: Ambulanță răsturnată în șanț

O ambulanță a fost implicată într-un accident rutier în dimineața zilei de luni, 1 iunie 2020, în zona localității Malu. Salvarea, în care se afla o tânără de 19 ani, gravidă la termen, s-a răsturnat într-un șanț de pe marginea DN2A. Primele indicii arată că șoferul ar fi încercat să evite un câine.

Cercetările sunt în curs Primele informații arată că mașina de ambulanță aparține Substației Urziceni a Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița. Cadrele medicale, o asistentă și un ambulanțier, transportau de la Ion Roată către Spitalul Județean de Urgență Slobozia o tânără de 19 ani... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2020, 15:40 (3736 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Conflict instituțional între Consiliul Județean Ialomița și Instituția Prefectului din cauza Programului «Cornul și Laptele»

Conflict instituțional între Consiliul Județean Ialomița și Instituția Prefectului din cauza Programului «Cornul și Laptele»

Suspendat din cauza pandemiei de COVID-19, reprezentanții Consiliului Județean Ialomița au încercat să continue derularea Programului «Cornul și Laptele». Invocând o serie de acte normative ale Ministerului Agriculturii, aceștia au făcut demersuri pe lângă Comisia pentru «Corn și Lapte», din cadrul Pre­fecturii Ialomița, să aprobe distribuirea în Centrele de Carantină din județ a peste 150 mii de cutii de lapte și aproximativ 2 tone de mere. Retrase din școli, produsele au rămas în depozitele producătorilor și sunt la un pas să expire. Oficialii Prefecturii Ialomița au respins solicitarea, invocând lipsa de competență. Dacă produsele ar fi fost distribuite conform solicitării, Consiliul Județean... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2020, 10:55 (4990 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții derulate de RAJA SA prin Programul Operațional Infrastructură Mare 2014–2020 în județul Ialomița

Investiții derulate de RAJA SA prin Programul Operațional Infrastructură Mare 2014–2020 în județul Ialomița

La nivelul Companiei RAJA SA timpul nu s-a oprit în loc în privința inves­ti­țiilor cu finanțare europeană. Prin Pro­gra­mul Operațional Infrastructură Mare (POIM) conti­nuăm implementarea pro­iectelor de moder­nizare și dezvoltare a sistemelor de apă și apă uzată, în beneficiul mediului și al populației deservite. Suntem preocupați constant să asigurăm apă potabilă de calitate și servicii centra­lizate de canalizare durabile, fiabile, performante.
POIM a fost elaborat pentru a răs­punde nevoilor de dezvoltare ale României identificate în acordul de par­teneriat 2014-2020 și reprezintă o conti­nuare a... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2020, 12:20 (4691 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mihai Geantă a fost reînvestit președinte al Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița

Lăsat fără funcție timp de 3 zile

Mihai Geantă a fost reînvestit președinte al Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița

La începutul acestei săptămâni, reprezentanții Casei Naționale de Asigurări de Sănătate l-au revocat din funcție pe Mihai Geantă, președintele al Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița. După 3 zile, oficialii de la București au revenit asupra deciziei și au decis să-l reînvestească în funcția de conducere pe Geantă.

Pregătiri pentru concurs În perioada în care Mihai Geantă a fost lăsat fără funcție, Casa Județean de Asigurări de Sănătate Ialomița a fost condusă de Doina Stan, directorul economic al instituției. După 3 zile de la această schimbare, oficialii CNAS au emis o... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2020, 19:10 (10215 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Fonduri europene de 1,3 milioane de lei pentru medicii și asistentele din Ialomița care au tratat pacienți infectați cu COVID-19

Fonduri europene de 1,3 milioane de lei pentru medicii și asistentele din Ialomița care au tratat pacienți infectați cu COVID-19

bonus: Afacerea «Sylmed Invest» a juristului Marian Chițoiu

Peste 500 de cadre medicale din județul Ialomița care s-au expus riscului infectării cu noul Coronavirus (SARS-CoV-2) urmează să primească un spor financiar suplimentar oferit de Uniunea Europeană, prin Casa Națională de Asigurări de Sănătate. Valoarea sumelor pe care medicii și asistentele din județul nostru urmează să le primească este de 1,3 milioane de lei. Potrivit CJAS Ialomița, doi dintre furnizorii de servicii medicale care vor beneficia de ajutorul financiar al UE sunt privați.

Ajutor financiar european
Distribuirea ajutoarelor financiare europene s-a făcut în baza unor... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2020, 13:10 (8301 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Apa distribuită ialomițenilor are probleme de potabilitate

Pericolul de la robinete

Apa distribuită ialomițenilor are probleme de potabilitate

Direcția de Sănătate Publică Ialomița trage un semnal de alarmă în ceea ce privește potabilitatea apei distribuită în rețelele publice. Un sfert din cele peste 500 de analize efectuate la apa care curge la robinetele ialomițenilor are probleme de potabilitate. În probele prelevate, în cursul anului trecut, au fost descoperite concentrații peste limita admisă a unor parametri precum clor, mangan, sodiu și chiar resturi de materii fecale.

Tratarea apei, marea problemă
Toate cele peste 500 de probe de apă analizate de specialiștii Direcției de Sănătate Publică Ialomița au fost prelevate... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2020, 18:05 (6317 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean vrea să reabiliteze podurile din Ialomița

Consiliul Județean vrea să reabiliteze podurile din Ialomița

Joi, 28 mai 2020, Consiliul Județean Ialo­mița va supune aprobării plenului 3 note conceptuale privitoare la reabilitarea a 3 poduri din Ialomița. Conform declarațiilor oficiale, într-o primă fază, ar putea fi reabilitate po­du­rile de la Țăndărei, Bucu și Fierbinți. Va­loarea notelor conceptuale oscilează între 400 și 500 mii de lei, iar valoarea estimată a acestor investiții se ridică la 18 milioane de lei.

Pe urmele ex-președintelui Ciupercă
Administrația județeană a declarat public că intenționează reabilitarea a 3 poduri din Ialomița. Este vorba despre podul peste râul Ialomița... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2020, 12:10 (6884 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

«Ziua Internațională a Medicinei de Urgență», marcată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Cadrele medicale ale Unității de Primiri Urgențe, alături de reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență și cei ai Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița, au marcat miercuri, 27 mai 2020, «Ziua Internațională a Medicinei de Urgență». Evenimentul s-a desfășurat în curtea Spitalului Județean de Urgență Slobozia, în cadrul acestuia fiind ținut un moment de reculegere în memoria pacienților decedați din cauza COVID-19.

Împreună pentru pacienți Prin manifestarea pe care au organizat-o, cadrele medicale care asigură situațiile de urgență la nivelul Spitalului Slobozia, ... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2020, 17:50 (7146 vizualizări - 0 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
292 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

6 Decembrie 2023, 12:55


USR: Aroganța PSD-PNL poate lăsa copiii la mâna traficanților de carne vie de la 1 ianuarie 2024

Marți, 5 decembrie 2023, a fost adoptat în Senat un proiect important care repară o greșeală majoră a coaliției PSD-PNL și incriminează din nou în Codul Penal abuzurile sexuale dintre adulți și minorii ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2023, 16:55
(20946 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: USR abuz sexual


Ministrul Muncii, vizită de lucru în Ialomița

Ministrul Muncii, vizită de lucru în Ialomița

Marți, 5 decembrie 2023, prefectul județului Ialomița, Constantin Marin, președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel și directorii structurilor teritoriale ale Ministerului Muncii au primit ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2023, 15:30
(2414 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Împreună aducem bucurie-Moș Nicolae alături de copii»

Protopopiatul Slobozia: «Împreună aducem bucurie-Moș Nicolae alături de copii»

Marți, 5 decembrie 2023, cu ocazia Zilei Internaționale a Voluntarilor și în prag de Sfântul Nicolae, Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Grădinița cu Program Prelungit «Piticot» din municipiu au ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2023, 15:20
(18812 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,65%, rata șomajului la sfârșitul lunii septembrie 2023

La sfârșitul lunii octombrie 2023, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3725 șomeri (din care 1852 femei), rata șomajului fiind de 4,69%, cu 0,05% peste ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2023, 14:35
(10946 vizualizări - 0 comentarii)


Avansări în grad la Jandarmeria Ialomița, cu ocazia Zilei Naționale a României

Avansări în grad la Jandarmeria Ialomița, cu ocazia Zilei Naționale a României

Pentru îndeplinirea exemplară a atribuțiilor de serviciu, 3 ofițeri și 12 subofițeri din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au fost înaintați în gradul militar următor, înainte de îndeplinirea ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2023, 13:05
(10936 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 8 decembrie 2023, termen-limită pentru depunerea Declarației de mențiuni privind schimbarea perioadei fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scop de TVA care utilizează ca perioadă fiscală trimestrul și care au efectuat o achiziție intracomunitară ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2023, 12:35
(15270 vizualizări - 0 comentarii)


APIA primește cereri inițile anuale de solicitare a ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că până la data de 15 decembrie 2023 inclusiv, se depun la Centrele județene ale Agenției, respectiv al Municipiului București pe raza ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2023, 11:10
(16021 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Fierbinți-Târg

Un incendiu s-a produs duminică, 3 decembrie a.c., în jurul orei 2,00, la o locuință proprietate personală în orașul Fierbinți-Târg. Trei echipaje de la Detașamentul de Pompieri Urziceni au intervenit pentru ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2023, 18:05
(3180 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Peste 1100 de amenzi în minivacanța de 1 Decembrie

În perioada 30 noiembrie-3 decembrie a.c., nu au fost înregistrate evenimente deosebite, polițiștii ialomițeni fiind prezenți la datorie pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică și prevenirea ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2023, 16:50
(10679 vizualizări - 0 comentarii)


0241/924-Call Center RAJA Constanța

0241/924-Call Center RAJA Constanța

Interacțiunea cu utilizatorul serviciilor de alimentare cu apă și/sau de canalizare este extrem de importantă pentru RAJA Constanța. De aceea, serviciul de Call Center pus la dispoziția acestora vine în ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2023, 16:25
(1769 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: «Ghid privind modalitatea de aplicare a facilităților fiscale, acordate persoanelor fizice care desfășoară activități de creare de programe pentru calculator, începând cu veniturile aferente lunii noiembrie 2023»

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că Agenția Națională de Administrare Fiscală a elaborat și publicat «Ghidul privind modalitatea de aplicare a facilităților ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2023, 16:05
(17601 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Măsuri preventive în perioada Sărbătorilor de Iarnă 2023

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, în scopul prevenirii unor episoade de îmbolnăvire a populației cu Trichinella spiralis (Trichineloză), aduce la cunoștința că reprezintă ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2023, 14:10
(12065 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Microbuz cu cinci pasageri, implicat într-un accident rutier

Centrul Infotrafic al Poliției Române informează că luni, 4 decembrie a.c., în zona localității Sinești, s-a produs un accident rutier în care au fost implicate două autoturisme și un microbuz cu cinci ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2023, 11:00
(8197 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: Expoziție-eveniment cu prilejul Zilei Naționale a României

Muzeul Județean Ialomița: Expoziție-eveniment cu prilejul Zilei Naționale a României

Muzeul Județean Ialomița organizează o expoziție dedicată împlinirii a 105 ani de la actul istoric de la 1 Decembrie 1918 de la Alba Iulia. Expoziția este găzduită de foaierul Sălii Europa a Consiliului ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2023, 14:45
(3620 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița a fost reconectată la rețeaua de energie electrică

Ialomița a fost reconectată la rețeaua de energie electrică

E-Distribuție Dobrogea anunță că echipele de lucru mobilizate au reconectat la rețea circa 96% din numărul total de clienți care au avut alimentarea cu energie electrică întreruptă de daunele provocate ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2023, 22:40
(2496 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Activități educative alături de preșcolarii Grădiniței cu Program Prelungit «Piticot»

Protopopiatul Slobozia: Activități educative alături de preșcolarii Grădiniței cu Program Prelungit «Piticot»

Miercuri, 29 noiembrie 2023, Protopopiatul Slobozia în parteneriat cu Grădinița cu Program Prelungit «Piticot» din municipiu au organizat activitatea cu tema «Sfântul Apostol Andrei-ocrotitorul românilor ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2023, 16:40
(18082 vizualizări - 0 comentarii)


A treia zi de proteste la Direcția Județeană de Statistică Ialomița

A treia zi de proteste la Direcția Județeană de Statistică Ialomița

Miercuri, 29 noiembrie 2023, salariații Direcției Județene de Statistică Ialomița au continuat protestul început pe data de 27 noiembrie 2023. Greva s-a desfășurat timp de o oră, începând cu orele 11,0 ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2023, 15:50
(13710 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Polițiștii, la datorie în minivacanța dedicată zilei de 1 Decembrie

În contextul minivacanței dedicată Zilei Naționale a României, în perioada 30 noiembrie-3 decembrie 2023, polițiștii IPJ Ialomița intensifică activitățile pentru menținerea ordinii și liniștii publice, ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2023, 14:40
(10710 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Ședințe de lucru la nivel județean

Marți, 28 noiembrie 2023, prefectul județului Ialomița a prezidat Ședința Colegiului Prefectural și a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița. Pe ordinea de zi a ședintelor au figurat informări ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2023, 17:40
(4408 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbați din Bordușani, surprinși la furat de lemne

Marți, 28 noiembrie 2023, polițiștii din Stelnica au depistat doi bărbați, în vârstă de 35 de ani și 52 de ani, din Bordușani, care ar fi tăiat, fără drept, mai mulți arbori dintr-o pădure ce aparține ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2023, 16:20
(2322 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA în perioada sărbătorilor de Sfântul Andrei și Ziua Națională a României!

RAJA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în intervalul 30 noiembrie-3 decembrie 2023, casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2023, 14:40
(25051 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Jilavele și Albești

Luni, 27 noiembrie 2023, Detașamentul de Pompieri Urziceni a intervenit la un incendiu produs la locuința unui cetățean din localitatea Jilavele. Jarul căzut din sistemele de încălzire a condus, cel mai ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2023, 13:45
(9238 vizualizări - 0 comentarii)


USR propune o bursa cumulată pentru studenții români de pretutindeni

Senatoarea USR Silvia Dinică a depus o inițiativă legislativă care permite cumularea bursei pentru studenții români de pretutindeni cu bursa de excelență olimpică/internațională și cu bursa de performanță ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2023, 13:20
(3108 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA în valoare de peste 78,8 milioane de lei, în perioada ianuarie-octombrie 2023

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în perioada ianuarie-octombrie 2023, conform selecției naționale, TVA în valoare de 78,8 milioane ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2023, 12:25
(16182 vizualizări - 0 comentarii)


Cursuri de prim ajutor dedicate jandarmilor ialomițeni

Cursuri de prim ajutor dedicate jandarmilor ialomițeni

În această perioadă, la nivel național, se derulează sesiuni de pregătire a personalului în acordarea primului ajutor de bază. Jandarmii ialomițeni participă zilele acestea la activitățile de instruire ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2023, 12:10
(3168 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în Cartierul Buliga din Fetești!

Marți, 28 noiembrie 2023, Stația de Pompare Buliga a înregistrat o avarie la sistemul de alimentare cu energie electrică, motiv pentru care pompele de la nivelul acesteia nu au mai putut funcționa. Astfel ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2023, 11:25
(4618 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere

Sâmbătă, 25 noiembrie a.c., în jurul orelor 13.30, polițiștii din Țăndărei au oprit în trafic un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 30 de ani, din Țăndărei. În urma testării cu aparatul din dotare ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2023, 17:10
(1996 vizualizări - 3 comentarii)


ISU Ialomița: Toate drumurile județene și naționale au fost deschise, 22 de localități sunt afectate de lipsa energiei electrice!

ISU Ialomița: Toate drumurile județene și naționale au fost deschise, 22 de localități sunt afectate de lipsa energiei electrice!

Peste 80 de pompieri au fost la datorie la sfârșit de săptămână pentru înlăturarea efectelor negative generate de Codul Portocaliu/Roșu de ninsori și viscol în Ialomița. Misiunile pompierilor s-au desfășurat ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2023, 15:20
(8071 vizualizări - 0 comentarii)


Sindicatul funcționarilor publici «PRO LABOR» Slobozia, în Grevă Generală. Salariații de la Statistică, protest spontan!

Sindicatul funcționarilor publici «PRO LABOR» Slobozia, în Grevă Generală. Salariații de la Statistică, protest spontan!

Salariații din cadrul Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomita, Agenției Județene pentru Plăți si Inspecție Socială, Casei Județene de Pensii și Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2023, 13:10
(13841 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...