Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Femeie de 66 de ani, din Ialomița, moartă din cauza infecției cu noul Coronavirus

COVID-19 a mai luat o viață

Femeie de 66 de ani, din Ialomița, moartă din cauza infecției cu noul Coronavirus

Un alt pacient din județul Ialomița infectat cu noul Coronavirus a fost declarat decedat. Este vorba despre o femeie de 66 de ani, conform Grupului de Comunicare Strategică. Astfel, bilanțul deceselor provocate de infecția COVID-19 în Ialomița se ridică la 11.

A murit pe patul de spital Din informațiile Grupului de Comunicare Strategic, al 11-lea pacient răpus de infecția COVID-19 din județul Ialomița este o femeie de 66 de ani. Ea a fost internată pe data de 22 martie 2020 pe Secția Anestezie și Terapie Intensivă și confirmată pozitiv la testul pentru infecția cu noul Coronavirus pe... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2020, 21:50 (4458 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Balaciu: Anchetă penală în lucru, după ce un cadavru a fost descoperit în apele râului Ialomița

Balaciu: Anchetă penală în lucru, după ce un cadavru a fost descoperit în apele râului Ialomița

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița fac cercetări in rem într-un dosar penal privind posibile fapte de «omor». Organele judiciare s-au sesizat din oficiu după ce un cioban din comuna Balaciu a descoperit cadavrul unui bărbat plutind pe apa râului Ialomița. În momentul de față, anchetatorii încearcă să stabilească atât identitatea cadavrului, cât și vârsta.

Verificările sunt în curs
Macabra descoperire s-a petrecut marți, 7 aprilie 2020, în jurul prânzului. Plecat cu oile la păscut, în zona localității Balaciu, un cioban s-a apropiat cu turma de malul... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2020, 16:10 (4523 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii dializați, suspecți sau infectați cu noul Coronavirus

Situația de la Centrul de Dializă privat «Fresenius», sub control?

Ialomițenii dializați, suspecți sau infectați cu noul Coronavirus

În urmă cu mai bine de o săptămână, autoritățile confirmau oficial mai multe cazuri de infecții cu COVID-19 printre pacienții Centrului de Dializă privat «Fresenius» din Slobozia. În prezent, primarii comunelor Munteni Buău și Gheorghe Goja confirmă că «pacienții Centrului de Dializă nu au fost izolați la domiciliu» în așteptarea rezultatelor. La nivelul județului Ialomița există 160 de pacienți dependenți care beneficiază de dializă în cadrul Centrului...

O altfel de realitate În urmă cu mai bine de o săptămână, autoritățile confirmau oficial existența mai multor cazuri de... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2020, 12:50 (5033 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Asistenta medicală a Spitalului Țăndărei transferată în stare gravă la București a decedat!

Depistată pozitiv la testul pentru COVID-19

Asistenta medicală a Spitalului Țăndărei transferată în stare gravă la București a decedat!

Asistenta medicală angajată a Spitalului Țăndărei, confirmată pozitiv la testul pentru depistarea noului Coronavirus, a decedat în dimineața zilei de marți, 14 aprilie 2020. La finele săptămânii precedente, asistenta medicală a fost transferată, în stare gravă, la Spitalul de Boli Infecțioase «Victor Babeș» din București, conform Grupului de Comunicare Strategică.

A murit la București din cauza Coronavirusului Asistenta medicală și-ar fi desfășurat activitatea în cortul de triaj al Spitalului Orășenesc Țăndărei. Aceasta ar fi intrat în contact cu mai mulți localnici, confirmați ulterior... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2020, 12:05 (32297 vizualizări - 44 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

 Au fugit din carantină pentru a-și întâlni iubitele

S-a întâmplat la Țăndărei

Au fugit din carantină pentru a-și întâlni iubitele

Doi tineri de 19 și 20 de ani au vrut să fugă din orașul Țăndărei, aflat încă sub carantină, pentru a se întâlni în comuna Ograda cu iubitele lor.  Cei doi au fost prinși de jandarmii ialomițeni în pădurea aflată la ieșirea din oraș, pe un drum forestier. Amândoi riscă acum să aibă dosare penale, pentru «zădărnicirea răspândirii bolilor».

Dosare penale pe numele fugarilor
Aflat în carantină de aproximativ 2 săptămâni, în orașul Țăndărei nu se poate intra și nu se poate ieși. Cu toate acestea, doi tineri de 19 și 20 de ani și-au încercat norocul, în speranța că ar putea ajunge... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2020, 11:50 (4181 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Substația din incinta Spitalului Țăndărei, închisă din cauza infecțiilor cu COVID-19!

Stare de avarie la Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița

Substația din incinta Spitalului Țăndărei, închisă din cauza infecțiilor cu COVID-19!

În cursul zilei de luni, 13 aprilie 2020, alte 3 cadre medicale angajate la substația din incinta Spitalului Orășenesc Țăndărei a Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița au fost confirmate pozitiv la testul pentru depistarea infecției COVID-19. Reprezentanții instituției au luat decizia de a închide substația. În momentul de față se așteptă rezultatul testelor pentru alte 12 cadre medicale.

Situație îngrijorătoare la Țăndărei În cursul zilei de luni, 13 aprilie 2020, reprezentanții Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița au luat decizia de a închide substația din incinta Spitalului... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2020, 11:20 (8797 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primii 9 ialomițeni vindecați de COVID-19 au părăsit spitalul suport din Fetești

Primii 9 ialomițeni vindecați de COVID-19 au părăsit spitalul suport din Fetești

Transformat în spital suport pentru tratarea pacienților COVID-19, Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești a externat luni, 13 aprilie 2020, primii 9 pacienți vindecați. Aceștia au vârste cuprinse între 6 și 89 de ani, majoritatea fiind din Țăndărei.

Spitalul are nevoie de sprijin Prin decizia Ministerului Sănătății, în a doua jumătate a lunii trecute, Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești a devenit unitate medicală suport pentru tratarea pacienților infectați cu noul Coronavirus. Decizia a fost luată pentru a degreva spitalele mari din București. Astfel... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2020, 10:50 (2985 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Asistentă medicală a Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița, infectată cu COVID-19

Asistentă medicală a Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița, infectată cu COVID-19

Un nou caz de infecție COVID-19 a fost descoperit în rândul cadrelor medicale din Ialomița. De această dată este vorba despre o asistentă din cadrul Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița, care își desfășura activitatea la stația din incinta Spitalului Orășenesc Țăndărei. Reprezentanții instituției au explicat faptul că starea de sănătate a asistentei este bună, fiind sub observație medicală la spitalul suport COVID-19 din Fetești.

Testări pentru personalul SJA Ialomița Se pare că asistenta medicală ar fi contactat noul Coronavirus în focarul existent în orașul Țăndărei. Femeia... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2020, 15:05 (8975 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tratament discriminatoriu pentru o angajată a DGASPC Ialomița

Ordonanța Militară 8, aplicată arbitrar

Tratament discriminatoriu pentru o angajată a DGASPC Ialomița

O angajată a Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița susține că este obligată să lucreze 14 zile neîntrerupt, în condițiile în care are acasă doi copii minori. Conform declarațiilor sale, pentru a-și păstra slujba ar trebui să meargă la muncă împreună cu copiii. Oficialii instituției susțin că prevederile Ordonanței Militare 8 sunt obligatorii pentru toți angajații.

Realitatea bate Ordonanța Conform prevederilor Ordonanței Militare 8, este interzisă pe perioada stării de urgență încetarea sau suspendarea activității serviciilor sociale de tipul centrelor rezidențiale de îngrijire și asistență a persoanelor vârstnice, centrelor rezidențiale pentru copii și adulți, cu și fără dizabilități, precum și pentru alte categorii vulnerabile. Personalul de la aceste centre va fi organizat în ture și va sta în izolare la locul de muncă timp de 14 zile, urmate de izolarea la domiciliu pentru alte 14 zile. În Ialomița, aplicarea acestor prevederi a generat situații absurde. O angajată a Direcției Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, mama a doi copii, este obligată să se prezinte la muncă împreună cu cei doi copii ai ei... «Mi-au spus să vin cu cu copii la muncă, că, oricum, nu fac nimic acasă... Și să las ciocul mic dacă vreau să mai am de muncă! E anormal ce mi se întîmplă. Soțul lucrează pe TIR, în străinătate... Și trebuie să meargă la muncă acolo. Nu știu ce să fac! Pentru alți colegi s-au găsit soluții, pentru mine nu?! Legea asta nu e pentru familii? Ce pot să fac? Cu cine să las copiii două săptămâni? Și alte două săptămâni după aceea în izolare?» ne-a declarat angajata sub protecția anonimatului.... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2020, 13:10 (7989 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ordin al prefectului pentru inventarierea culturilor calamitate de secetă în Ialomița

E oficial

Ordin al prefectului pentru inventarierea culturilor calamitate de secetă în Ialomița

Miercuri, 8 aprilie 2020, prefectul Județului Ialomița a emis Ordinul prin care solicită «constatarea și evaluarea pagubelor produse de secetă». Decizia urmează să fie pusă în aplicare cu sprijinul reprezentanților Direcției Agricole Ialomița. «La momentul la care vom avea primele date centralizate, vom face informări publice cu privire la situație!» a declarat consilierul prefectului de Ialomița, Gheorghe Babagianu.

Există Ordin de prefect Ca urmare a solicitării lansate la nivel național de către Ministerele Agricuturii și Afacerilor Interne, miercuri, 8 aprilie 2020, prefectul... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2020, 12:10 (11200 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asistentă medicală a Spitalului Orășenesc Țăndărei, transferată în stare gravă la Institutul de Boli Infecțioase «Matei Balș» din București

Depistată pozitiv la testul pentru COVID-19

Asistentă medicală a Spitalului Orășenesc Țăndărei, transferată în stare gravă la Institutul de Boli Infecțioase «Matei Balș» din București

Infecția COVID-19 face victime și în rândul cadrelor medicale ale Spitalului Orășenesc Țăndărei. O asistentă medicală confirmată pozitiv la testul pentru depistarea noului Coronavirus a fost transferată, în stare gravă, la Institutul de Boli Infecțioase «Matei Balș» din București. Femeia se află în Secția Anestezie și Terapie Intensivă a unității medicale, fiind ventilată mecanic. Reamintim că 9 cadre medicale de la spitalul din Țăndărei au fost izolate la domiciliu, după ce o pacientă bolnavă de COVID-19 s-a prezentat în urmă cu aproximativ 3 săptămâni la camera de gardă, acuzând probleme respiratorii.

Monitorizată la Fetești, transferată la București... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2020, 16:10 (25944 vizualizări - 48 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Premieră agricolă în Ialomița: Apă pentru irigații pe 62 kilometri de canale

Premieră agricolă în Ialomița: Apă pentru irigații pe 62 kilometri de canale

Campania de irigații în Ialomița începe cu o lună mai devreme. Măsura se impune pentru a se încerca diminuarea efectelor secetei, deja instalată. Potrivit unui comunicat al Agenției Naționale de Îmbunătățiri Funciare, la acest moment se asigură apă pentru irigații de-a lungul a 62 de kilometri de canale de aducțiune. „«Și în acest an, apa pentru irigații până la punctele de livrare este gratuită, prin fonduri asigurate de la bugetul de stat. Fermierii pot beneficia de apă gratuită indiferent dacă sunt persoane fizice, persoane juridice, organizați în OUAI/FOUAI sau asociații agricole...» se precizează în comunicatul ANIF.

Vești bune pentru culturile de păioase... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2020, 11:10 (15786 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Pască și lumină» de Paște cu ajutorul voluntarilor

Soluții de criză la Perieți

«Pască și lumină» de Paște cu ajutorul voluntarilor

Autoritățile din Perieți au la dispoziție 80 de voluntari pentru sprijinirea comunității din cele 5 sate ale comunei. De Paște, voluntarii vor aduce sătenilor «pască și lumină» de la biserică. «Viața trebuie să meargă mai departe! Facem toate eforturile pentru a asigura siguranța locuitorilor din Perieți...» declară primarul Adrian Merlea.

Rețeaua de voluntari din Perieți Administrația din Perieți a reușit să organizeze la nivelul comunei o rețea de voluntari prin care sprijină activ comunitățile din cele 5 sate aparținătoare. Prin intermediul acestora au fost distribuite pachete cu... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2020, 18:15 (4530 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia, amendată pentru dezinfectarea blocurilor cu o substanță de uz veterinar

Primăria Slobozia, amendată pentru dezinfectarea blocurilor cu o substanță de uz veterinar

UPDATE Comunicat de presă al Primăriei Slobozia

Marea operațiune de dezinfecție a blocurilor din Slobozia aduce și primele sancțiuni. Direcția de Sănătate Publică Ialomița a amendat Direcția de Administrare a Domeniului Public din cadrul Primăriei Slobozia deoarece a folosit o soluție de uz veterinar. Cu această substanță fermierii dezinfectează grajdurile de animale. Este vorba despre substanța Aldezin, pe care au folosit-o și autoritățile locale din Craiova și din cauza căreia procurorii locali ai acestui oraș au deschis un dosar penal.

Dezinfecție stopată Obligați prin textul Ordonanțelor Militare să dezinfecteze scările de bloc... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2020, 14:15 (8947 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Culturile de păioase din Ialomița sunt compromise!

Culturile de păioase din Ialomița sunt compromise!

Seceta severă instalată în Ialomița anulează șansele fermierilor ialomițeni de a recolta culturile de păioase înființate în toamnă. «Dacă nu plouă într-o săptămână, nu vom mai culege nimic!» avertizează Costin Telehuz, președintele Asociației Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița. Pierderea producției din vară riscă să afecteze capacitatea fermierilor de a relua ciclurile de producție. Soluția este așteptată de la autoritățile guvernamentale.

Seceta a învins În condițiile unor cantități de precipitații care nu au depășit 10 litri/mp, producția de cereale din Ialomița... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2020, 12:15 (6452 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Singurul aparat pentru testarea pacienților COVID-19 așteaptă kit-uri din America pentru a fi pus în funcțiune

În Ialomița

Singurul aparat pentru testarea pacienților COVID-19 așteaptă kit-uri din America pentru a fi pus în funcțiune

Obligați să aștepte chiar și 4 zile pentru a primi rezultatele testelor pentru COVID-19, medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia ar putea analiza probele recoltate de la pacienții suspecți în cadrul unității medicale. Spitalul din Slobozia dispune de un aparat prin care se pot efectua astfel de teste, însă nu are kit-urile necesare efectuării acestui tip de testări. Respectivele kit-uri sunt aduse din Statele Unite ale Americii și vor ajunge în România abia după 15 aprilie 2020. Între timp, unitatea medicală a comandat un alt aparat similar care ar urma să ajungă la Slobozia la sfârșitul lunii aprilie.

79 de cazuri COVID-19 în Ialomița... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2020, 16:10 (10810 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Hotel «Parc» din Amara, al treilea Centru de carantină din Ialomița

Hotel «Parc» din Amara, al treilea Centru de carantină din Ialomița

De o săptămână, în Ialomița a fost deschis cel de-al treilea Centru de carantină din județ. Este vorba despre Hotelul «Parc» din stațiunea Amara. Hotel dispune de 200 de locuri de cazare, iar până acum au fost aduși în carantină 50 de ialomițeni. Reprezentanții unității susțin faptul că unele dintre persoanele carantinate acceptă cu greu situația și provoacă scandaluri.

648 de locuri în Centrele de carantină Hotelul «Parc» din Amara este a treia unitate de cazare din stațiune transformată în Centru de carantină. Cele 200 de locuri din camere au devenit deja spații de carantină pentru... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2020, 13:40 (6291 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Medicamentele pentru tratarea bolnavilor de diabet lipsesc din farmaciile ialomițene

8000 de pacienți în pericol

Medicamentele pentru tratarea bolnavilor de diabet lipsesc din farmaciile ialomițene

Sănătatea a 8000 de pacienți din Ialomița care suferă de diabet este pusă în pericol din cauza faptului că unele medicamente prescrise de medici lipsesc din farmacii. Un astfel de exemplu este tratamentul numit SIOFOR, folosit pentru a reduce nivelul glicemiei din sânge. Reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița susțin faptul că fac demersuri pentru ca medicamentele să fie aduse la timp. Într-o situație similară se află și pacienții care au probleme cu glanda tiroidă și care așteaptă de câteva săptămâni ca farmaciile să se aprovizioneze cu medicamentul Euthyrox...

Situație îngrijorătoare... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2020, 11:05 (10932 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Pacienți infectați cu COVID-19 în Centrul de Dializă «Fresenius» din Slobozia

Anchetă epidemiologică în desfășurare

Pacienți infectați cu COVID-19 în Centrul de Dializă «Fresenius» din Slobozia

O anchetă epidemiologică este în lucru la Centrul de Dializă privat din Slobozia, aparținând companiei Fresenius Nephrocare. Situația a scăpat de sub control după ce o pacientă a fost depistată pozitiv la testul pentru COVID-19 și trimisă acasă cu același transport în care se aflau și alți bolnavi. Reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia au confirmat faptul că în seara zilei de luni, 6 aprilie 2020, un alt pacient al Centrului, în vârstă de 52 de ani, s-a prezentat la unitatea medicală cu simptome specifice infecției cu noul Coronavirus (SARS-Cov-2). Autoritățile locale au refuzat să ofere informații publice despre focarul existent la Centrul de Dializă privat, însă situația a fost... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2020, 16:15 (7578 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Un nou deces înregistrat în focarul COVID-19 din Țăndărei

Un nou deces înregistrat în focarul COVID-19 din Țăndărei

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat marți, 7 aprilie 2020, decesul cu numărul 178 provocat de COVID-19 în țara noastră. Este vorba despre un bărbat de 60 de ani, care a murit pe Secția Anestezie și Terapie Intensivă a Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

9 decese înregistrate în Ialomița Potrivit informațiilor, bărbatul de 60 de ani provine din focarul COVID-19 din Țăndărei, același focar din cauza căruia sâmbătă, 4 aprilie 2020, Ministerul Afacerilor Interne a dispus carantinarea orașului. Pacientul a ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slobozia sâmbătă, 4 aprilie 2020... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2020, 16:05 (3574 vizualizări - 1 comentariu)

Vineri 26 Iun 2026
294 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Consiliul Județean Ialomița împarte «firimituri» financiare administrațiilor locale

Consiliul Județean Ialomița se convoacă într-o nouă ședință ordinară. Sedința are pe ordinea de zi nu mai puțin de 11 proiecte de hotărîre, care vizează atît activitatea curentă a instituției, cît și decizii ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2010, 14:54
(19558 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Accident stupid cu un șofer de motoscuter

Un accident rutier s-a produs marți, 22 iunie, în municipiul Fetești. În urma incidentului o persoană a fost rănită, fiind transportată la spitalul din localitate pentru investigații medicale suplimentare ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2010, 14:25
(24769 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Recidivist încarcerat după ce i-a amenințat pe săteni cu un furcoi și o cazma

După ce și-a ispășit o pedeapă cu închisoarea, condamnat fiind pentru infracțiunea de omor, un bărbat din Reviga a ajuns din nou după gratii întrucît zilele precedente a provocat un scandal de amploare ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2010, 14:24
(21545 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Reviga scandal


Hoți de cablu electric, reținuți de polițiști

Trei tineri reținuți de polițiștii din Urziceni vor fi prezentați Parchetului de pe lîngă Judecătoria din localitate cu propunere de arestare preventivă, după ce au fost identificați ca fiind autorii mai ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2010, 14:23
(20744 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: hoți cablu


Urziceni: Amenzi în trafic

Marți, 22 iunie, în intervalul orar 17,30-19,30, polițiștii din Urziceni au desfășurat o acțiune pe raza localității. În cadrul acțiunii polițiștii au legitimat 40 de persoane, au controlat 35 de autovehicule ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2010, 14:22
(19981 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni acțiune


Ansamblul folcloric «Doina Bărăganului», la Festivalul Internațional de Folclor de la Pilsen-Cehia

Ansamblul folcloric «Doina Bărăganului», la Festivalul Internațional de Folclor de la Pilsen-Cehia

În perioada 9-13 iunie 2010, ansamblul folcloric «Doina Bărăganului» al Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița a participat la cea de-a 14-a ediție a Festivalului ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2010, 12:52
(24026 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier cu trei persoane încarcerate

Evenimentul s-a petrecut în cursul dimineții de miercuri, 23 iunie , în jurul orei 9.00, la intersecția DN2 cu DJ102H, pe raza comunei Glodeanu Sărat, sat Căldărușanca, din județul Buzău. O autoutilitară ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2010, 12:41
(21198 vizualizări - 0 comentarii)


Curs de MEDIERE la Camera de Comerț

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Ialomița intenționează să organizeze în perioada imediat următoare un curs de MEDIERE cu un furnizor de formare în domeniul medierii acreditat. La cursul de M ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2010, 12:39
(24573 vizualizări - 1 comentariu)


APIA: Cereri pentru acciza redusă la motorina utilizată în agricultură

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) reamintește producătorilor agricoli că riscă să nu beneficieze de acciza redusă pentru motorina utilizată în agricultură dacă nu depun, pînă la ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2010, 12:34
(21639 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2010, 19:39
(10735 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2010, 19:22
(11792 vizualizări - 0 comentarii)


Cristudor, reconfirmat în funcția de procuror șef al DNA Slobozia

Cristudor, reconfirmat în funcția de procuror șef al DNA Slobozia

Recent, Consiliul Superior al Magistraturii a decis reconfirmarea în funcția de conducere a Direcției Naționale Anticorupție-Biroul Teritorial Slobozia a procurorului Dumitru Cristudor. Astfel, Cristudor ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2010, 13:04
(24327 vizualizări - 1 comentariu)


Angajăm urgent

Mobila SA angajează tîmplari și tapițeri cu experiență în domeniu. Se oferă salariu atractiv. Informații la sediul din Șos. Brăilei, nr. 5, (vizavi de Vamă). ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2010, 11:03
(14644 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița, locul 5 la nivel național: Rata șomajului-11,35%

Potrivit ultimelor date furnizate de AJOFM Ialomița, rata șomajului în luna luna mai 2010 a fost în scădere. Așadar, în luna mai, procentul a fost de 11,35%, inferior celorlalte luni ale începutului de ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2010, 10:47
(12890 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: șomaj Ialomița


«Situația actuală a persoanelor seropozitive din județul Ialomița»

Uniunea Naționala a Organizațiilor Persoanelor Afectate de HIV/SIDA din România (UNOPA) organizează marți, 22 iunie, ora 14,00, conferința de presă cu tema «Situația actuală a persoanelor seropozitive din ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2010, 18:34
(20447 vizualizări - 0 comentarii)


Criminalii de la volan

În cursul nopții de sîmbătă spre duminică, în jurul orei 02.00, o echipă de siguranță publică din cadrul Poliției Municipiului Slobozia a oprit pentru control un autoturism cu numere de înmatriculare provizorii ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2010, 17:56
(22959 vizualizări - 0 comentarii)


Violatori după gratii

În cursul zilei de duminică, 20 iunie, un tînăr, de 20 de ani, din Făcăeni a fost reținut de polițiști și prezentat Parchetului de pe lîngă Judecătoria Fetești cu propunere de arestare preventivă, pentru ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2010, 17:40
(22466 vizualizări - 1 comentariu)


Condeești: «Premierea celor ostenitori în via Domnului»

La Școala cu clasele I-VIII din localitatea Condeești, în ultima zi de școală a avut loc premierea a unui număr de nouă elevi care s-au remarcat prin activitățile religioase desfășurate la nivelul școlii ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2010, 10:30
(26096 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: S-au bătut în scara blocului și au făcut scandal la sediul Poliției

Sîmbătă dimineață, 19 iunie a.c., la ora 05.30, Poliția Slobozia a fost solicitată să intervină pentru aplanarea unei bătăi iscate între doi tineri chiar în scara blocului în care locuiau. La vederea echipajului ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2010, 07:15
(23321 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia scandal


Slobozia: A apelat 112 mințind că polițiștii sînt băuți

Un șofer de autocar a apelat 112 încercînd astfel să-i intimeze pe polițiștii care tocmai îl opriseră pentru un control de rutină. Șoferul, sesizînd că polițiștii urmau să-l sancționeze pentru abateri la ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2010, 07:14
(18546 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia


Fetești: Băuturi alcoolice contrafăcute, la vînzare

Un bar din Fetești a fost amendat de polițiști întrucît se încerca vînzarea a aproximativ 100 de litri de votcă contrafăcută. Fiindu-i solicitate amănunte asupra cantității de băuturi aloolice depistate ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2010, 07:14
(20230 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești


Infractori după gratii

Polițiștii slobozeni au depistat un bărbat, de 31 de ani, domiciliat în municipiul reședință de județ. Pe numele acestuia, la data de 6 iunie a.c., Judecătoria Slobozia a emis un mandat de executare a pedepsei ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2010, 07:13
(19575 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: urmăriți


Fetești: Depistat beat la volan, un clujean le-a prezentat polițiștilor un permis fals

Pe strada Bărăganului, din Fetești, a oprit pentru control un autoturism înmatriculat în județul Vaslui, la volan aflîndu-se un bărbat ce emana halenă alcoolică. Fiindu-i solicitate documentele personale ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2010, 07:12
(18868 vizualizări - 0 comentarii)


Două persoane rănite în urma unui accident cauzat de un «șofer» fără permis

Două persoane au fost rănite și un autoturism a fost avariat în urma unui accident cauzat de un tînăr, de 21 de ani, fără permis. Evenimentul rutier s-a produs pe DJ306A, în apropierea localității Crunți ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2010, 07:11
(13058 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: accident


Șoferi cu sabie la volan

Joi, 17 iunie, un echipaj de siguranță publică mixt a descoperit, la un control de rutină, o sabie într-un autoturism oprit în trafic la Urziceni. Inițial, conducătorul auto a refuzat să prezinte actele ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2010, 18:58
(24184 vizualizări - 2 comentarii)


Icre negre la borcan pe DN2A

Joi, 17 iunie, în jurul orei 18.00, agenții Postului de Poliție Giurgeni, în colaborare cu un echipaj al Serviciului Rutier au depistat, pe DN2A, în localitatea Giurgeni, un tînăr, în vîrstă de 20 de ani ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2010, 18:55
(12354 vizualizări - 2 comentarii)


Comunele din vestul județului, luate la puricat

Joi, 17 iunie, polițiștii ialomițeni au organizat o serie acțiuni în comunele Movilița, Coșereni, Borănești și Bărcănești. Efectivele ce au acționat în comunele vizate au urmărit cu precădere verificarea ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2010, 18:50
(26579 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița, prima în România la plata pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a autorizat la plată 595250283 euro, reprezentînd 96% din suma de 619,8 milioane euro, sprijin din Fondul European de Garantare Agricola (FEGA) alocat ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2010, 18:29
(22240 vizualizări - 0 comentarii)


Stop evaziunii fiscale din agricultură: Garda Financiară și Poliția, echipaje mixte de control pe șosele

În această perioadă, pe drumurile naționale și județene sînt prezente echipaje mixte Gardă Financiară-Poliție. Scopul declarat al acțiunii este stoparea evaziunii fiscale din agricultură, vizați fiind ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2010, 10:34
(23879 vizualizări - 0 comentarii)


Controale tematice pentru prevenirea incendiilor

Pompierii ialomițeni trag un semnal de alarmă cu privire la pericolele reprezentate de incendii pe perioada campaniei de recoltare a păioaselor. Dată fiind incidența acestui fenomen în intervalele de timp ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2010, 14:26
(25184 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: incendiu pompier


Ultimele comentarii
@ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...