Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Serviciile Voluntare pentru Situații de Urgență din Ialomița au nevoie de dotări

Serviciile Voluntare pentru Situații de Urgență din Ialomița au nevoie de dotări

Deși adminis­trațiile locale din Ialomița dispun de Servicii Voluntare pentru Situații de Urgență, de cele mai multe ori intervenția acestora este îngreunată din cauza tehnicii învechite pe care o folosesc. Mai mult, o analiză a Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița arată că multe dintre aceste servicii nu dispun de mașini pentru stingerea incendiilor.

În intervenții cu mâinile goale
Serviciile Voluntare pentru Situații de Urgență se doresc a fi o alternativă a pompierilor profesioniști. Acestea au fost create pentru a asigura intervenția în cazul situațiilor de... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2019, 13:50 (8228 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița concediază angajații abuziv

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița concediază angajații abuziv

bonus: Nepotism pe bani publici

Judecătorii Tribunalului Ialomița au demonstrat modul abuziv în care unii angajați pot fi lăsați fără loc de muncă. Un astfel de caz s-a petrecut la Centrul Județean pentru Conser­varea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița. În urmă cu un an, șeful instituției, preotul Cătălin Stanciu, a semnat demiterea unuia dintre anga­jați, motivând faptul că acesta a absentat nemotivat de la serviciu. Magistrații au avut însă altă opinie și obligă acum instituția să-l reangajeze și să-i plătească bărbatului despăgubiri bănești în valoare de peste 25 mii de lei! De la preluarea mandatului și până în prezent, actuala conducere a instituției menționate a fost implicată în mai multe scandaluri publice... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2019, 10:10 (17877 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comuna Bucu va avea 30 km de trotuare

Comuna Bucu va avea 30 km de trotuare

Comuna Bucu este prima localitate din județul Ialomița care a avut toate străzile asfaltate. Anul acesta a venit rândul trotuarelor... Administrația dorește să finalizeze 30 kilometri de trotuare, primii 15 kilometri find deja realizați...

Trotuar pentru comunitate La Bucu, locuitorii comunei merg pe trotuare. Investiția este asigurată acum prin Programul Național de Dezvoltare Rurală 2. Lucrările de execuție au început în urmă cu doi ani și au ajuns la jumătate... Valoarea totală a investiției este de 2,7 milioane de lei. Secretarul comunei, Alexandru Răceanu, afirmă că «anul acesta... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2019, 17:35 (9166 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Condamnări definitive în dosarul morților de la Cocora

Soția primarului Lefter, închisoare cu suspendare

Condamnări definitive în dosarul morților de la Cocora

După 7 ani de anchete și procese, Curtea de Apel din București a dat sentințe definitive în dosarul celor doi bărbați care și-au pierdut viața în timp ce lucrau pe șantier la moara primarului din comuna Cocora. Pedepsele date în acest caz reprezintă o premieră, având în vedere faptul că anchetele deschise în jurul accidentelor de muncă stagnează cu anii în sertarele procurorilor.

Morți pe șantier În luna octombrie a anului 2012, moartea a semănat groază pe șantierul unde se ridica moara primarului din Cocora. La primele ore ale dimineții, un zid al construcției s-a prăbușit peste muncitorii... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2019, 09:55 (23036 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

golgota Legii în Ialomița

În fiecare zi suntem dați cu capul de Lege. Suntem loviți de ea sistematic, zdra­văn, până facem cucuie. Dacă înțelegem imediat, ne resemnăm. Dacă nu, o luăm de la capăt. A doua oară suntem loviți de Lege cu sălbăticie, până la sânge, ca să pricepem! Aceasta este prima etapă a trierii. Cei care supraviețuim, ajungem la Primărie. Acolo ni se explică că se poate numai dacă respecți Legea și variantele ei. Cel mai invocat articol din Lege e: «Să vedem dacă se poate!» sau «Nu re­nunțați așa ușor!». Pe măsură ce urcăm, către insti­­tuțiile publice de exemplu, Legea devine mai aspră. E și normal, acolo nu sunt aleși, sunt numiți. Nu au nimic de pierdut, nu au aparențe de salvat. Aici... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2019, 16:35 (3998 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Camere și microfoane montate de procurori în cabinetele medicilor corupți

S-a întâmplat la Spitalul Slobozia

Camere și microfoane montate de procurori în cabinetele medicilor corupți

Cazurile de corupție în care au fost implicați medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia au fost monito­rizate atent de procurorii și polițiștii care au coordonat aceste anchete. Organele judiciare au montat în cabinetele doctorilor tehnică de supraveghere audio și video. Datorită ima­ginilor surprinse, anchetatorii au putut să probeze faptele și să-i tragă la răspundere pe cei vinovați. Cel mai recent caz este cel al medicului Doru Didiță, pe care procurorii l-au suprave­gheat cu ajutorul camerelor montate în cabinetul său...

Medicul Doru Didiță, filat timp de 3 luni
În... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2019, 13:20 (5251 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pet Star investește 20 milioane de euro într-o fabrică de reciclare a deșeurilor din plastic

Un proiect pentru «Slobozia verde»

Pet Star investește 20 milioane de euro într-o fabrică de reciclare a deșeurilor din plastic

Firma ialomițeană Pet Star a pornit la drum în anul 1994, cu echipamente în valoare de 45 mii de euro și a ajuns să producă, în 2018, aproximativ 1 miliard de preforme! Între timp, valoarea investițiilor directe în facilitățile de producție a depășit 30 milioane de euro... Iar acum firma se pregătește să investească într-o fabrică de reciclare a deșeurilor de plastic în valoare de 20 milioane de euro. «Investiția noastră va sigura recupe­rarea a 20% din deșeurile de plastic din piață!» susține Mirela Drăgoi.

O firmă dezvoltată «organic»
Pet Star este «o firmă de familie», pornită... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2019, 12:05 (11480 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

«Creierul» afacerii «Texas Oyl», trimis în judecată într-un nou dosar al Direcției Naționale Anticorupție

«Creierul» afacerii «Texas Oyl», trimis în judecată într-un nou dosar al Direcției Naționale Anticorupție

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție Constanța au anunțat recent trimiterea în judecată a incupatului Peter Attila Racz. Noile acuzații vizează tot fapte de «evaziune fiscală», cu un prejudiciu adus bugetului de stat de peste 31 milioane de euro! Bihorean la origine, Peter Attila Racz a fost considerat «creierul» afa­cerii «Texas Oyl», în urma căreia 16 persoane au fost trimise în judecată de procurorii Direcției Naționale Anticorupție-structura centrală, în 2011. Afacerea «Texas Oyl» a adus statului român prejudicii de peste 20 milioane de euro, precizează procurorii DNA.

Afaceri cu firme-fantomă la Slobozia... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2019, 18:30 (5372 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban a cerut majorarea prețului la apă cu 1 leu/mc. Consilierii locali au aprobat!

Cadou pentru slobozeni de Mărțișor de la primarul Mocioniu

Urban a cerut majorarea prețului la apă cu 1 leu/mc. Consilierii locali au aprobat!

Joi, 28 februarie 2019, Adunarea Generală a Acționarilor Urban SA s-a întrunit în cadrul unei ședințe. În cadrul acesteia, a fost aprobată majorarea prețului la apa furnizată slobozenilor cu 1 leu/mc.

Apa «menajeră» s-a scumpit cu 1 leu/mc Apa «menajeră» furnizată slobozenilor s-a scumpit cu 1 leu/mc. Joi, 28 februarie 2019, conducerea Urban SA a solicitat în cadrul unei ședințe AGA mjorarea tarifelor pentru apa furnizată în rețea cu 1 leu/mc. Concret, de la 3,54 lei prețul crește la 4,44 lei/mc. Explicația oferită de Memoriul Justificativ întocmit de conducerea Urban SA este că «prețurile pentru apă și costurile de producție nu mai corespund  celor avizate la momentul preluării activității de furnizare a apei»... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2019, 10:50 (13126 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia, orașul Mărțișorului

De ani buni, comercianții vând aceeași marfă

Slobozia, orașul Mărțișorului

Orașul Slobozia înregistrează în anul 2019 un record insolit. Primăria municipiului Slobozia a semnat 80 autorizații pentru ocuparea domeniului public. Cele mai multe tarabe cu mărțișoare se află în zona Școlii Gimnaziale «Sfântul Andrei». Pe de altă parte, cei mai mulți dintre comercianți le vând pe cele de anii trecuți, dar se vând și produse handmade...

Afacere cu marfă veche A devenit o afacere în Slobozia ca, la sfârșit de februarie, comercianții să își întindă tarabele cu mărțișoare. Anul acesta, vremea este de partea vânzătorilor de mărțișoare. Brățări, broșe, eșarfe... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2019, 10:05 (6217 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fosta directoare a Poștei Fetești a furat banii pensionarilor

Fosta directoare a Poștei Fetești a furat banii pensionarilor

Scandal la Poșta Fetești după ce fosta șefă a instituției a fost trimisă în judecată pentru «dela­pidare». Procurorii care au an­chetat-o au explicat faptul că femeia a sustras din bugetul instituției o parte din banii destinați plății pensiilor vârstnicilor din oraș.

Judecată în stare de libertate Faptele reținute de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești s-au petrecut în luna ianuarie a anului 2016. Potrivit actelor de urmărire penală, inculpata, pe numele său Iuliana Adela Cristea, și-a însușit din gestiune suma de 30 mii de lei, din tota­tul de 170 mii de lei ce... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2019, 19:25 (13661 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pompierii din Ialomița folosesc tehnică învechită

În lupta cu flăcările

Pompierii din Ialomița folosesc tehnică învechită

Deși au beneficiat în ultimii ani de dotări, pompierii din Ialomița încă sunt nevoiți să participe la misiuni cu tehnică învechită. Oficial, aceștia au în dotare mașini de intervenție care funcționează de 4 decenii neîntrerupt...

În misiune cu mașini vechi Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița are în subordine 4 Gărzi de Intervenție, la Slobozia, Urziceni, Țăndărei și Fetești. Fiecare dintre aceste compartimente aflate în subordinea ISU beneficiază de tehnică de intervenție achiziționată în baza unor programe de finanțare derulate prin Consiliul... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2019, 13:50 (5128 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Firmă din Ialomița, executată de Fisc pentru o datorie de 1 leu

Firmă din Ialomița, executată de Fisc pentru o datorie de 1 leu

Persoane juridice sau fizice sunt anual executate silit de Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița pentru datorii către stat de 1 leu. Într-o astfel de situație se află și o firmă din județ ai cărei reprezentanți trebuie să plă­tească o datorie de 1 leu, acumulată de către un debitor cu care societatea s-a aflat într-o relație contractuală. Juridic, procedura se numește «poprire la terți». În încercarea de a recupera aceste sume derizorii, Fiscul iese în pierdere...

Situație revoltătoare
Firma din cauza căreia societatea din Ialomița trebuie să plătească debitul... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2019, 10:05 (8306 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

ADI ECOO Țăndărei a ieșit din insolvență

Progres administrativ

ADI ECOO Țăndărei a ieșit din insolvență

Cotată cu ultima șansă pe piața furnizorilor de servicii de salubritate, firma ADI ECOO Țăndărei și-a revenit miraculos. Ea a reușit să iasă din insolvență la începutul lunii februarie 2019 și speră să intre într-un proces de reteh­nologizare în următorul an. «Căutăm soluții pentru achiziția de utilaje noi. Cele existente sunt vechi și depășite tehnologic...» susține primarul orașului Țăndărei, Nicoleta Toma. ADI ECOO Țăndărei deservește 11 administrații locale și a fost înființată în 2009, ca urmare a accesării unei finanțări europene de 2 milioane de euro.

Prima veste bună În luna... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2019, 13:45 (5566 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dosarul «Klevek» a fost trimis spre rejudecare la Tribunalul Ialomița

Dosarul «Klevek» a fost trimis spre rejudecare la Tribunalul Ialomița

O decizie definitivă a Curții de Apel București a întors la Slobozia dosarul «Klevek», în care administratorii fostei societăți Horticons din Fetești, devenită Klevek, au fost urmăriți penal și trimiși în judecată pentru comiterea de infracțiuni economice. Ancheta a fost coordonată de procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism -Biroul Teritorial Ialomița (DIICOT) și a reprezentat cea mai amplă acțiune de acest gen a procurorilor locali din Slobozia. Dosarul a fost judecat în primă instanță la Tribunalul Ialomița, instanță care a dispus condamnarea inculpaților cauzei la pedepse cu executare și suspendare. Curtea de Apel București a dispus însă... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2019, 10:25 (9698 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrație la «genunchiul broaștei» cu prefectul Gigi Petre

A tunat și i-a adunat la Prefectura Ialomița

Administrație la «genunchiul broaștei» cu prefectul Gigi Petre

În fiecare an, în luna februarie, prefectul județului Ialomița organi­zează o întâlnire publică în cadrul căreia prezintă raportul anual al institu­ției. Anul acesta, litania plicticoasă a prefectului a fost dublată de declarații de­plasate și inoportune ale oficialilor invitați. N-am stat să le numărăm, că nu suntem plătiți să facem statistici. Dar consemnăm pentru eternitate câteva dintre acestea...

Victorii multe cu prefectu-n frunte Dincolo de datele statistice obligatorii, Raportul anual al prefectului Gigi Petre s-a axat pe două evenimente administrative definitorii pentru administrația... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2019, 09:55 (5741 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

normalitate

Clamăm normalitatea ori de câte ori avem ocazia. Ne-o dorim din toată inima și o jinduim precum peștii ce iubesc apa și păsările înaltul cerului. Normalitatea a ceea ce ar trebui să reprezinte Sănătatea, la momentul când trecem suferinzi pragurile spitalelor. Normalitatea unei Educații care să ne învețe copiii despre rău și bine și cum să scrie despre ceea ce au învățat. Normalitatea unei Justiții corecte, oarbe, nepărtinitoare și neconstrânse de înțelegeri sau interese. Aceeași normalitate care să ne permită să alegem oameni în funcții decizionale care să reușească să schimbe realități. Normalitatea a ceea ce repre­zintă ființa noastră de popor român, normalitatea de a fi corecți, de a fi buni... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2019, 14:40 (6068 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Perieți: Bătrânețe decentă pentru tanti Tudora

Perieți: Bătrânețe decentă pentru tanti Tudora

Tudora Vișan, din satul Păltiniș, comuna Perieți, a fost salvată din mize­rie de către autoritățile locale. Primarul Adrian Merlea a mobilizat cetățenii comunei în încercarea de a-i oferi bătrânei un trai decent...

«Dezgropați» din mizerie Familia Vișan locuiește în satul Păltiniș, într-o căsuță gata să se prăbușească. Casa nu are ușă... Cele 4 pături așezate una peste cealaltă reprezintă granița dintre viață și... «viața lor»! Un pat, o podea de pământ umed și un godin. Tudora Vișan trăiește aici cu fiul ei. Și, după o viață muncită la CAP, primește doar 250 lei... Pensia aceasta nu... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2019, 10:20 (6268 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Firmele din Ialomița refuză vizarea autorizațiilor de mediu

Firmele din Ialomița refuză vizarea autorizațiilor de mediu

Firmele din Ialomița sunt la un pas de a fi închise întrucât nu respectă legislația. Deși obligați să obțină un aviz anual care să certifice autorizația de mediu, foarte puțini dintre administratorii societăților comerciale din județ au desfășurat un astfel de demers. Avizul se obține la Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița, ai cărei reprezentanți declară că au făcut numeroase demersuri pentru a-i determina pe cei care dețin firme să vină să se avizeze, așa cum prevăd noile reglementări legale.

Un demers important Anul 2019 a adus schimbări și în ceea ce privește legislația în... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2019, 17:05 (7674 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Ograda: Bunica Aurica, «mamă» la 70 ani

Ograda: Bunica Aurica, «mamă» la 70 ani

O bătrână de 70 de ani din localitatea Ograda crește doi nepoți... Și riscă să își piardă vederea la un ochi din cauza unei răni netratate la timp. «Dar nu pentru mine cer ajutorul maică, că eu nu mai am mult pe lumea asta... Dar ei sunt suflete nevinovate, trebuie să îi ajut cumva!» ne spune în poarta casei, unde ne-au îndrumat vecinii să o găsim.

De două ori «mamă» O casă, o curte cu animale, doi copii, un tată care muncește de dimineață și până seara și... o bătrână. Asta a lăsat în urmă mama lui Ionică și a lui Marius acum câțiva ani, când a plecat de-acasă... Ionică are 6 ani,... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2019, 11:40 (7393 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Ograda caz social

28 Iun 2026
252 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
IPJ Ialomița: Accident rutier, pe DN2A-E60, între două camioane

IPJ Ialomița: Accident rutier, pe DN2A-E60, între două camioane

La data de 24 iunie 2026, în jurul orei 6,00, polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la producerea unui accident de circulație în care au fost implicate două camioane, pe DN2A ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2026, 13:50
(644 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!

24 Iunie 2026, 10:15


S-a întâmplat la Ograda: Doi minori, înecați în râul Ialomița!

S-a întâmplat la Ograda: Doi minori, înecați în râul Ialomița!

Pompierii ialomițeni au desfă­șurat încă de duminică, 22 iunie 2026, o amplă acțiune de căutare a doi minori, de 13 și, respectiv 17 ani, înecați în apele râului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2026, 08:20
(3172 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Traficant de droguri, arestat preventiv

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 18:00
(407 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 167,21 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în mai 2026

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna mai a anului 2026, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 167,21 milioane ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 12:10
(221 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă pe mai multe străzi din orașul Țăndărei!

Echipele RAJA Constanța intervin marți, 23 iunie 2026, în intervalul orar 10,00-16,00, pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Venus din orașul Țăndărei. Pe durata desfășurării lucrărilor ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 10:30
(342 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: 24 Iunie-«Ziua Internațională a Iei», sărbătorită la Sala «Europa»

Miercuri, 24 iunie 2026, de la orele 18,00, la Sala «Europa» din Slobozia, Consiliul Județean Ialomița, prin Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 09:10
(457 vizualizări - 0 comentarii)


Articole pirotehnice comercializate fără autorizație, depistate de jandarmii ialomițeni

Articole pirotehnice comercializate fără autorizație, depistate de jandarmii ialomițeni

Duminică, 22 iunie a.c., în cadrul misiunilor executate cu ocazia desfășurării evenimentului cultural «Drăgaica» din Căzănești, jandarmii ialomițeni au identificat o persoană care comercializa ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2026, 13:15
(442 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la intersecția străzii 1 Decembrie cu Șoseaua București din orașul Țăndărei!

Pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 225 mm, de la intersecția străzii 1 Decembrie cu Șoseaua București din orașul Țăndărei, echipele RA ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2026, 12:40
(388 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie în localitatea Țăndărei!

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 350 mm, de pe strada Gării din orașul Țăndărei, echipele RAJA Constanța sistează ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2026, 09:55
(513 vizualizări - 0 comentarii)


1097 persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița în perioada ianuarie-mai 2026

În primele 5 luni ale anului 2026, ca urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 1097 persoane, dintre care 414 femei.  ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2026, 08:25
(479 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

16 Iunie 2026, 18:10


Slobozia: Expoziția de pictură «TEMPO RUBATO», la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Luni, 15 iunie 2026, la Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea» va fi vernisată expoziția de pictură «TEMPO RUBATO-natură și proiect», semnată ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2026, 11:20
(1332 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

Un bărbat de 51 de ani, din Bărbulești, a fost prins în flagrant delict de polițiștii de investigații criminale din Urziceni, imediat după ce ar fi primit 1000 de euro, bani pretinși prin amenințări ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2026, 10:25
(932 vizualizări - 1 comentariu)


Tânăr din Urziceni, reținut de polițiști pentru infracțiuni rutiere

Un tânăr de 28 de ani, din Urziceni, a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii rutieri ialomițeni după ce a fost depistat la volan deși avea permisul de conducere suspendat. Cercetările au ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 17:20
(1127 vizualizări - 0 comentarii)


Call Center RAJA Constanța

Call Center RAJA Constanța

Interacțiunea cu utilizatorul serviciilor de alimentare cu apă și/sau de canalizare este extrem de importantă pentru RAJA Constanța. De aceea, serviciul Call Center pus la dispoziția acestora vine î ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 12:50
(598 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale și amenzi de peste 132 mii de lei. Peste 1000 kg de produse alimentare, retrase de la comercializare!

În perioada 25 mai5 iunie 2026, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a desfășurat 58 de acțiuni de control în unități din domeniul alimentar, având ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 10:15
(1096 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Căzănești!

Marți, 9 iunie 2026, echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Prunului din orașul Căzănești. Astfel, în intervalul orar 09,30-13,00, sunt afectați ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2026, 10:20
(578 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni!

Miercuri, 10 iunie 2026, în intervalul orar 09,00-16,00, RAJA Constanța va sista furnizarea apei în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni, pentru realizarea operațiunilor ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2026, 15:05
(1194 vizualizări - 0 comentarii)


«Pe pământ și pe apă: locuitorii Deltei Dunării acum 6500 de ani», expoziție vernisată la Muzeul Județean Ialomița

Muzeul Județean Ialomița invită publicul pasionat de istorie și patrimoniu să participe joi, 11 iunie 2026, începând cu orele 11,00, la vernisajul expoziției «Pe pământ și pe ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2026, 12:50
(1131 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar privind «deținerea ilegală de arme», percheziții la Țăndărei

Dosar privind «deținerea ilegală de arme», percheziții la Țăndărei

Joi, 4 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au pus în aplicare 5 mandate de percheziție domiciliară în orașul Țăndărei. Activitățile au fost desfășurate în cadrul unui dosar penal î ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:40
(1551 vizualizări - 0 comentarii)


Soluții digitale de la RAJA Constanța

Soluții digitale de la RAJA Constanța

Pe lângă misiunile principale de a aduce apă de calitate la robinetele tuturor utilizatorilor și de a asigura servicii de canalizare eficiente, o preocupare constantă a societății RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:30
(1063 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Reținut pentru consum de alcool la volan și lipsa permisului auto

Polițiștii din Fetești au reținut pentru 24 de ore un bărbat în vârstă de 41 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de «conducere a unui vehicul sub influența alcoolului ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:20
(1285 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Mașină de Poliție, vandalizată. Autorii au fost reținuți!

Miercuri, 3 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au reținut, pentru 24 de ore, doi bărbați cercetați pentru săvârșirea infracțiunii de «distrugere». Din cercetările efectuate a reieșit ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:00
(2408 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,72%, rata șomajului la sfârșitul lunii aprilie 2026

La sfârșitul lunii aprilie 2026, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4487 de șomeri (din care 2114 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 11:30
(1353 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind plata facturilor RAJA Constanța prin rețeaua PayPoint

RAJA Constanța informează clienții societății că, urmare a noilor condiții comerciale și operaționale implementate la nivel național de către procesatorul de plăți PayPoint, la achitarea facturilor prin ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2026, 13:20
(1411 vizualizări - 0 comentarii)


Trafic feroviar blocat în zona Fetești din cauza unui accident. O femeie și un copil au fost loviți de tren!

Trafic feroviar blocat în zona Fetești din cauza unui accident. O femeie și un copil au fost loviți de tren!

Luni, 1 iunie 2026, o femeie de aproximativ 70 de ani și un minor de aproximativ 5 ani au fost loviți în plin de trenul InterRegio Constanța-București în timp ce traversau neregulamentar ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2026, 17:00
(3760 vizualizări - 2 comentarii)


Programul RAJA Constanța de 1 Iunie 2026

Casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise luni, 1 Iunie 2026, cu prilejul Zilei Copilului și Rusaliilor. Abonații societății au ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2026, 10:20
(4322 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2026»

Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2026»

Consiliul Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Uniunea Artiștilor Plastici-Filiala Slobozia/Ialomița și Liceul de Arte «Ionel Perlea» ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2026, 15:55
(2070 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Dealer de cocaină, arestat preventiv

Țăndărei: Dealer de cocaină, arestat preventiv

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița, au documentat activitatea infracțională a unei persoane, de ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2026, 15:50
(11535 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...