Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Salarii de lux pentru «oamenii de carton» ai președintelui Victor Moraru

Salarii de lux pentru «oamenii de carton» ai președintelui Victor Moraru

Directorii instituțiilor aflate în subordinea sau administrarea Consiliului Județean Ialomița se numără printre categoriile de bugetari cu salarii de invidiat. O serie de documente făcute publice de administrația județeană evidențiază faptul că, de la caz la caz, veniturile șefilor numiți în fruntea acestor instituții publice au fost mărite și de 5 ori în ultimul an! Cel mai elocvent exemplu este cazul Marianei Iancu, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia care a obținut șefia celui mai mare spital din Ialomița în baza unui proiect de management plagiat. Acesteia i-a fost mărit salariul de 5 ori în 12 luni! De asemenea, Larisa Mihai, administratorul public al Consiliului Județean Ialomița... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2018, 10:50 (14926 vizualizări - 28 comentarii)

EVENIMENT

Legea lui Pârvu

Conflict deschis la Perieți

Legea lui Pârvu

Nicolae Pârvu, șeful PNL Perieți, este reclamat de către primarul Adrian Merlea (ALDE) că a închis un drum comunal. Drumul este blocat de mai mulți ani și nu poate fi pietruit. În replică, Nicolae Pârvu îi amintește primarului Adrian Merlea că «l-a sprijinit să ocupe funcția»...

Conflict deschis pentru strada Livezi
Autoritățile locale din Perieți încearcă de mai multe luni să deblocheze strada Livezi din satul Misleanu. Potrivit declarațiilor primarului Adrian Merlea, strada a fost blocată abuziv, de mai mulți ani, de către șeful PNL Perieți, Nicolae Pârvu. «A blocat strada cu... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2018, 18:35 (5801 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

proiecte mărețe

De fiecare dată când aleșii noștri visează, suntem cuprinși de teamă. Căci, de regulă, imaginația lor abundă în aberații, care mai de care mai fantasmagorice. Vă amintiți când, pe la începutul anilor 2000, Ialomița urma să se pricopsească realizându-se cel mai mare centru pentru reproducerea sturionilor în zona Vlădeni-Giurgeni? Era ceva fabulos, cu investiții de cel puțin 50 milioane de euro... Apoi, tot în aceeași zonă, urma să se construiască cel mai mare parc fotovoltaic/eolian din Sud-Estul Europei. O investiție de cel puțin 50 milioane de euro... Aplicat, la nivelul Sloboziei aleșii au visat apă din puțuri forate. Cel puțin 30 milioane de euro! De această dată, au realizat investiția. Cu... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2018, 11:05 (4765 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Manuela Zainea s-a întors la șefia Învățământului ialomițean

Manuela Zainea s-a întors la șefia Învățământului ialomițean

Începând de vineri, 27 aprilie 2018, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița are o altă conducere. În fruntea instituției a fost numită din nou Manuela Zainea, printr-un ordin semnat de actualul ministru al Educației, Valentin Popa.

Luminița Barcari, demisă pentru a doua oară După ce a câștigat procesul împotriva Ministerului Educației și a fost repusă în funcție în baza unei sentințe judecătorești, Luminița Barcari a fost demisă din nou de la șefia Învățământului ialomițean. Decizia survine calificativului slab pe care l-a primit în urma unui control privind activitatea din cadrul instituției... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2018, 12:20 (17632 vizualizări - 37 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Mocioniu majorează tariful pentru deșeurile menajere

Decizie dictată de Vivani

Administrația Mocioniu majorează tariful pentru deșeurile menajere

Marți, 24 aprilie 2018, primarul Sloboziei a organizat o întâlnire informală la care au participat consilierii locali ai municipiului Slobozia. În cadrul întâlnirii, Adrian Mocioniu a prezentat solicitarea Polaris M Holding SRL Constanța de majorare a tarifului pentru deșeurile menajere cu 36%. Întâlnirea nu a fost publică, dar surse administrative susțin că primarul ar fi declarat că «majorarea tarifului va fi supusă votului în plen până când va fi aprobată».

O majorare «obligatorie»
Joi, 26 aprilie 2018, administrația Mocioniu va cere consilierilor locali să aprobe un proiect... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2018, 18:42 (7798 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

CFR Călători încearcă, fără succes, să închirieze linia Slobozia Veche-Țăndărei

De 5 ani

CFR Călători încearcă, fără succes, să închirieze linia Slobozia Veche-Țăndărei

O problemă veche de 5 ani, dar rămasă nerezolvată, revine în atenția opiniei publice. Este vorba despre reintroducerea trenurilor de călători pe ruta Slobozia Veche-Țăndărei. Mai mulți ialomițeni din localitățile în gările cărora acest tren oprea au semnat o petiție on-line, prin care solicită redeschiderea circulației feroviare. Garniturile au fost trase pe dreapta  printr-o decizie din 2013 a CFR Călători, ruta fiind considerată ineficientă din punct de vedere economic de către specialiștii companiei.

Trenurile, înapoi pe șine! În anul 2013, Compania Națională de Căi Ferate ... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2018, 16:40 (5159 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal public la Primăria Țăndărei (II)

Scandal public la Primăria Țăndărei (II)

Instituția Prefectului Ialomița a tranșat litigiul politico-administrativ de la Țăndărei. Consiliul Local este obligat să reia votul pentru aprobarea bugetului orașului în anul 2018. Decizia a fost luată ca urmare a unei sesizări făcute de către consilierul PNL Traian Mitrea. Acesta a reclamat faptul că edilul local a făcut «erori de procedură grave» care invalidează aprobarea bugetului orașului.

Prefectul Gigi Petre dixit În urmă cu o lună, consilierul PNL din Țăndărei, Traian Mitrea, a reclamat printr-un memoriu adresat prefectului Gigi Petre faptul că bugetul orașului Țăndărei a... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2018, 18:55 (5882 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița are un șef provizoriu

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița are un șef provizoriu

bonus: Dascăl condamnat penal, recompensat cu gradație de merit

Situație incertă în fruntea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. La momentul de față, instituția este condusă de Gabriela Borodea, șeful Casei Corpului Didactic Ialomița, în timp ce, pentru a nu fi decapitate de reprezentanții Ministerului Educației, Luminița Barcari și Steluța Mitrea, șefele Învățământului ialomițean, au intrat în concediu medical. Între timp, acestea au deschis o nouă acțiune în instanță împotriva Ministerului de Resort.

Se așteaptă decizia instanței De aproximativ o săptămână, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița este condus provizoriu de Gabriela Borodea... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2018, 16:20 (11831 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Groapa de gunoi din «zona umedă Draga»

Administrație criminală la Urziceni

Groapa de gunoi din «zona umedă Draga»

Balta Draga este un areal acvi-faunistic situat la marginea orașului Urziceni, pe teritoriul administrativ al comunei Manasia. Zona a fost transformată în ultimul an într-o groapă de deșeuri de către angajații firmei ROSAL, cu acordul tacit al autorităților din Urziceni. Situația riscă să devină explozivă în condițiile în care intervenția Gărzii de Mediu Ialomița nu a limpezit «apele»...

Dezastru ecologic în formă continuată În iarna anului trecut, în mediul on-line, au apărut primele semnale privind deversări necontrolate de gunoi menajer în balta Draga. Conform martorilor oculari... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2018, 14:05 (5046 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Președintele Moraru plătește 107 mii de lei pentru cursuri «în slujba cetățeanului» la Viena

La Bran-Moeciu, birjar! Via Europa!

Președintele Moraru plătește 107 mii de lei pentru cursuri «în slujba cetățeanului» la Viena

Consiliul Județean Ialomița va oferi angajaților cursuri de perfecționare nou-nouțe. Cursurile vizează 50 de angajați din cadrul instituției și se vor derula în cursul acestui an și la începutul anului viitor. Noutatea absolută o reprezintă faptul că o parte dintre aceste cursuri se vor desfășura în străinătate, la Viena. Pentru cei care vor urma cursurile în țară, președintele a decis că zona Bran-Moeciu reprezintă cea mai bună locație.

Perfecționare administrativă marca Moraru
Adeptul principiului «suntem prea săraci ca să cumpărăm ieftin», președintele Moraru a decis că angajații... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2018, 10:50 (3778 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Controale anunțate în spitalele din Ialomița

Controale anunțate în spitalele din Ialomița

Recent, cele 4 spitale din Ialomița au fost verificate amănunțit de reprezentanții Direcției de Sănătate Publică a județului Teleorman. Chiar dacă nu au descoperit nereguli, problema controlului efectuat constă în faptul că a fost anunțat înainte cu o lună de a începe printr-un fax remis unităților spitalicești de către reprezentanții Ministerul Sănătății.

Spitale fără probleme În Ialomița funcționează 4 spitale. Este vorba despre Spitalul Județean de Urgență Slobozia, Spitalele Municipale din Fetești și Urziceni și Spitalul Orășenesc din Țăndărei. Toate aceste unități medicale au fost... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2018, 18:40 (4905 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Procurorii din Ialomița au clasat 800 de dosare cu autori necunoscuți

În 2017

Procurorii din Ialomița au clasat 800 de dosare cu autori necunoscuți

Dosarele penale cu autori necunoscuți sunt o adevărată piatră de moară pentru procurorii din Ialomița. Pentru a nu-și mai bate capul cu anchetele deschise în cauzele în care autorii nu pot fi identificați, procurorii și polițiștii preferă să le claseze. Estimativ, la nivelul județului, în 2017, cele 4 Parchete au clasat aproximativ 800 de dosare penale cu autori necunoscuți!

Infractori rămași în libertate Potrivit rapoartelor de activitate ale Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, pe rolul instituției și a celorlalte 3 Parchete din subordine, în anul 2016 erau înregistrate 7... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2018, 13:55 (4994 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița Strategiilor de Dezvoltare administrative

Trăim decenii de neîmpliniri mărețe

Ialomița Strategiilor de Dezvoltare administrative

În urmă cu o lună, Consiliul Județean Ialomița a semnat un contract care vizează Actualizarea Planului de Amenajare a Teritoriului Județean. Prezentat drept un document care va genera «o nouă revoluție urbanistică», PATJ reia sub o altă formă Strategia de Dezvoltare a Județului Ialomița în perioada 2009-2020, document deja existent. Dincolo de considerentele financiare, ceea ce este scandalos e faptul că doar câteva duzini dintre sutele de investiții prognozate s-au concretizat în cei aproape 10 ani care au trecut de la elaborarea Strategiei...

Strategii de 2 milioane de lei Strategia... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2018, 11:05 (4475 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

200 de șacali în pădurile din Ialomița

200 de șacali în pădurile din Ialomița

În pădurile din Ialomița și-au făcut apariția în ultimii ani prădători periculoși, precum șacalii. Estimările reprezentanților Asociației Vânătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița arată că anul trecut au fost identificate peste 200 de exemplare de șacali, cele mai multe în zona Bălții Ialomiței. Din fericire, animalele sălbatice nu au pus în pericol oamenii și nu au produs pagube...

Din India, în pădurile Ialomiței Schimbările climatice din ultimii ani au făcut ca specii de animale periculoase, precum șacalul, să migreze către alte zone de pe glob. Așa se face că această specie de... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2018, 13:25 (13298 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

procurori de provincie

Condamnăm public greșelile altora. Furtul! Corupția! Plagiatul! Condamnăm în devălmășie, irațional... Tot ce nu poate fi încadrat în sistemul nostru de valori, tot ce nu înțelegem, tot ce ne deranjează. Iar dacă prejudiciul ne este adus nouă, devenim brusc legitimi... Suntem instanța, autoritatea... Și ne manifestăm ca atare. Să luăm, bunăoară, un exemplu, pentru că și Kant, cât era el de filosof, tot mai dadea câte un exemplu... Iar noi, neridicându-ne nici la genunchiul broaștei din grădina lui Kant, avem nevoie măcar de un exemplu. «Zilele trecute a făcut ceva vâlvă pe FB un articol în care o tânără din Slobozia și-a descris trăirile sumbre ale copilăriei și adolescenței din orașul natal. Opinia ei, viața ei, viitorul ei! Dar când din toate activitățile de anul trecut ale CentruluiCultural își amintește doar o expoziție de goblenuri și un festival de lieduri care între timp a devenit și de dirijat, să avem pardon de profesionalismul distinsei doamne!»... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2018, 20:20 (5017 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Paza aeroportului de la Alexeni costă 260 mii de lei

Prima notă de plată!

Paza aeroportului de la Alexeni costă 260 mii de lei

La începutul anului 2018, președintele Victor Moraru anunța emfatic că există cel puțin 3 soluții pentru introducerea  aeroportului de la Alexeni în circuitul economic. La 4 luni distanță, peste «scenariile» președintelui s-a așternut praful. Ruinele aeroportului trebuie însă păzite. Iar serviciile de pază costă!

Pază pentru 326 hectare de nimic
Consiliul Județean Ialomița a anunțat pe site-ul instituției că achiziționează servicii de pază pentru aeroportul de la Alexeni. Data limită pentru depunerea ofertelor a fost 5 aprilie 2018, iar la acest moment ofertele se află în... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2018, 18:35 (4554 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

16 percheziții domiciliare la Fetești. Scandalagiii din Vlașca au fost săltați de mascați!

16 percheziții domiciliare la Fetești. Scandalagiii din Vlașca au fost săltați de mascați!

UPDATE: 18 persoane sunt urmărite penal de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița

Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au organizat joi, 19 aprilie 2018, nu mai puțin de 16 percheziții domiciliare în Cartierul Vlașca din Fetești. Patru bărbați, suspectați că au provocat scandalul de la sfârșitul săptămânii precedente, au fost conduși la audieri.

Anchetă în plină desfășurare
Mascații au descins în Vlașca la primele ore ale dimineții zilei de joi, 19 aprilie 2018, efectuând 16 percheziții domiciliare, într-un dosar penal privind fapte de «ultraj», «loviri și alte violențe» dar și «distrugere». Vizați sunt patru bărbați care au... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2018, 14:30 (9189 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Brancardierii și infirmierele au ieșit în stradă

Protest în fața Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Brancardierii și infirmierele au ieșit în stradă

O parte dintre angajații Spitalului Județean de Urgență Slobozia, brancardieri și infirmiere, au ieșit miercuri, 18 aprilie 2018, în stradă în semn de protest. Oamenii sunt nemulțumiți că le-au fost diminuate salariile, prin aplicarea prevederilor controversatei Legi 153/2017. Oamenii au reclamat de asemenea faptul că managerul Mariana Iancu le-a interzis să organizeze protestul. Aceasta neagă însă acuzațiile pe care angajații i le-au adus.

Grevă în fața Spitalului Slobozia
Proaspăt ieșiți din turele de noapte, o parte dintre brancardierii și infirmierele Spitalului Județean de... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2018, 14:25 (16392 vizualizări - 36 comentarii)

EVENIMENT

Membrii grupării «Rolex» din Ialomița au fost arestați de carabinieri în Italia

Membrii grupării «Rolex» din Ialomița au fost arestați de carabinieri în Italia

Trei ialomițeni de etnie romă, doi bărbați și o femeie, cu domiciliile în Slobozia și Țăndărei, au fost reținuți de carabinierii din Italia în zona orașelor Sora și Casino, pentru fapte de «furt calificat». Aceștia făceau parte dintr-o grupare infracțională specializată în furturi de ceasuri de lux, denumită de autoritățile judiciare italiene «Banda Rolex». Într-un comunicat de presă remis publicității din Peninsulă, reprezentanții Poliției au precizat că infractorii profitau de bunăvoința și naivitatea italienilor.

Căutați în România și Italia
Cercetarea penală a celor trei ialomițeni... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2018, 19:40 (18470 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Protest spontan la Direcția de Sănătate Publică Ialomița

Protest spontan la Direcția de Sănătate Publică Ialomița

Nemulțumiți de salariile pe care le-au primit, angajații Direcției de Sănătate Publică Ialomița au organizat marți, 17 aprilie 2018, un protest spontan în curtea instituției. De asemenea, oamenii au declarat că sunt revoltați și din cauza comportamentului nefiresc pe care  Gabriel Modrea, directorul instituției îl are față de subordonații săi. Totodată, acesta nu  a fost de găsit pentru a discuta cu protestatarii. 

Demisii în bloc la DSP
Susținuți de  reprezentanții sindicatului SANITAS, cei 30 de angajați pe care Direcția de Sănătate Publică Ialomița îi are... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2018, 13:05 (7870 vizualizări - 6 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
275 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: La volan cu permise suspendate

La sfârșitul săptămânii precedente, trei conducători auto, cu vârste cuprinse între 28 și 51 ani, au fost depistați de polițiștii ialomițeni în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși aveau ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:10
(3496 vizualizări - 0 comentarii)


Produse contrafăcute la Gheorghe Doja

Vineri, 22 martie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Slobozia au depistat pe raza comunei Gheorghe Doja o femeie, de 37 de ani, care încerca să comercializeze articole de îmbrăcăminte ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:05
(4136 vizualizări - 0 comentarii)


Proiectile descoperite la Sudiți

Proiectile descoperite la Sudiți

Un bărbat din Sudiți a sesizat joi, 21 martie a.c., în jurul orelor 11,00, printr-un apel la 112, faptul că a descoperit 3 proiectile pe un teren agricol. Echipa pirotehnică a Inspectoratului a fost alertată ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2019, 17:40
(5537 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Gura Văii

Joi, 21 martie a.c., 4 tone de lucernă și 8 metri liniari din gardul unei gospodării din satul Gura Văii au fost distruse de flăcări. Cauza incendiului a fost un foc deschis, nesupravegheat corespunzător ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2019, 17:30
(3611 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «The Way after Postmodernism»

Luni, 25 martie 2019, orele 17,00, se va desfășura cea de-a II-a etapă a evenimentului «The Way after Postmodernism» România. Evenimentul va avea loc la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», Galeriile ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2019, 17:20
(4421 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Ridicare în totalitate a restricțiilor pentru Pesta Porcină Africană la Rovine

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/ deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației că, în data de ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2019, 12:05
(5236 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: Bătrân găsit carbonizat în propria locuință

Fierbinți-Târg: Bătrân găsit carbonizat în propria locuință

Un bărbat de 87 ani din Fierbinți Târg a fost găsit carbonizat în propria locuință. Focul a fost observat în jurul orelor 22,30 la casa bătrânului. Voluntarii localității și pompierii de la Detașamentul ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2019, 17:05
(5542 vizualizări - 0 comentarii)


comunicat

Conform dispozițiilor pct. 15
din Programul calendaristic
pentru realizarea acțiunilor necesare
pentru alegerea membrilor din România
în Parlamentul European din anul 2019,
aprobat prin HG nr. 81/2019, vă aducem
la cunoștință că în data
de 28 martie 2019, orele 13,00,
la sediul Tribunalului Ialomița,
va avea loc desemnarea judecătorilor în
Biroul Electoral de Circumscripție
Județean Ialomița,
prin tragere la sorți dintre judecătorii
aflați în exercițiu ai aTribunalului Ialomița.
Slobozia, 22.03.2019
președintele Tribunalului Ialomița,
judecător Mușat Viorica

21 Martie 2019, 16:50


Accident rutier soldat cu trei victime la Coșereni

Accident rutier soldat cu trei victime la Coșereni

Accidentul s-a produs în dimineața zilei de miercuri, 20 martie a.c., în jurul orelor 7,30, între un autoturism și o autoutilitară care se deplasau pe DN2, în zona comunei Coșereni. Din impact au rezultat ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2019, 20:55
(5693 vizualizări - 0 comentarii)


Accident în apropiere de Ciulnița. A intrat cu mașina într-o bornă kilometrică!

Un slobozean de 69 de ani a intrat într-o bornă kilometrică marți, 19 martie a.c., în jurul orelor 13,30. Din verificările efectuate de polițiști s-a stabilit faptul că, în timp ce conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2019, 18:15
(4852 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Bărbulești, arestat pentru «ultraj»

Marți, 19 martie a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 44 ani, din Bărbulești, pe numele căruia Judecătoria Medgidia a emis un mandat de executare a pedepsei. Bărbatul a fost ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2019, 18:05
(4727 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,55%-rata șomajului în luna ianuarie 2019

La sfârșitul lunii ianuarie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 5248 șomeri (din care 2148 femei), rata șomajului fiind de 5,55%. Comparativ ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2019, 18:30
(4555 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni donează sânge

În perioada 18-19 martie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat la Centrul Județean de Transfuzii Sanguine Ialomița o acțiune de donare de sânge. Scopul acestei acțiuni este de a contribui ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2019, 18:15
(4305 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: Calendarul burselor locurilor de muncă în 2019

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă anunță graficul de desfășurare a burselor locurilor de muncă ce se vor desfășura la nivel național în acest an. Astfel, în data de 12 aprilie 2019, va fi ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2019, 17:55
(3802 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Șase tineri, cercetați pentru «furt calificat»

Marți, 19 martie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Stelnica au surprins în flagrant șase tineri, cu vârste cuprinse între 15-27 ani, din Vlădeni, în timp încercau să sustragă componente ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2019, 17:45
(3951 vizualizări - 0 comentarii)


Protest #șâeu, la Slobozia

Protest #șîeu, la Slobozia

Slobozia s-a alăturat orașelor care au susținut protestul privind construcția de autostrăzi, inițiat de omul de afaceri sucevean Ștefan Mandachi. Vineri, 15 martie 2019, puțin după orele 15,00, câțiva cetățeni ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2019, 18:10
(3661 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Dridu, arestat pentru «abandon de familie»

Joi, 14 martie a.c., polițiștii ialomițeni au reșit identificarea unui bărbat, de 49 de ani, din Dridu, pe numele căruia Judecătoria Vălenii de Munte a emis un mandat de executare a pedepsei. Bărbatul a ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2019, 17:30
(8414 vizualizări - 0 comentarii)


Stejari și tei plantați de polițiștii ialomițeni

Vineri, 15 martie 2019, polițiștii din cadrul IPJ Ialomița, împreună cu reprezentanți ai Primăriei comunei Perieți, alături de copii au plantat 400 puieți de stejar și tei în Pădurea Călugăreasca, la intrare ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2019, 17:25
(4261 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: Contrabandă cu țigări

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Ion Roată au descoperit în urma unei percheziții efectuate joi, 14 martie a.c., pe raza localității Sălcioara, la domiciliul unui bărbat de 48 ani, 53 pachete de ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2019, 17:20
(3742 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Alege factura electronică, protejează mediul înconjurător!

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă factura electronică în locul celei imprimate pe hârtie pentru că este o opțiune mai rapidă, mai sigură, mai eficientă, dar, cel mai important, protejează mediul ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2019, 13:05
(4967 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Interzicerea arderilor de miriști

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița informează și atenționează cetățenii care obișnuiesc să dea foc miriștilor și altor resturi de vegetație uscată fără a urmări procesul arderii. Arderea miriștilor ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 20:20
(4111 vizualizări - 0 comentarii)


Caravana «Fii pregătit!», revine în Ialomița

Caravana «Fii pregătit!» va ajunge sâmbătă, 16 martie 2019, în orașul Slobozia, și va fi amplasată pe bulevardul Chimiei, în Piața Unirii, iar duminică, 17 martie a.c., în orașul Fetești, fiind amplasată ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 20:10
(4644 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: La furat de fier vechi

Doi bărbați, de 19 și 40 de ani, din Urziceni, au fost surprinși în flagrant miercuri, 13 martie 2019, de polițiștii din Urziceni în timp ce încercau să sustragă deșeuri feroase dintr-o clădire dezafectată ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 19:20
(4367 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Autoturism neînmatriculat, depistat în trafic

Un bărbat, de 49 de ani, din Armășești, a fost depistat, miercuri, 13 martie a.c., pe raza municipiului Urziceni, în timp ce conducea un autoturism neînmatriculat. În cauză, polițiștii au întocmit un dosar ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 19:10
(4094 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Donează sânge, salvează o viață!»

Miercuri, 20 martie 2019, în intervalul orar 8,00-12,00, Parohiile Gârbovi I și Gârbovi II, în colaborare cu Centrul de Transfuzii Sanguine Ialomița organizează o acțiune de donare de sânge în cadrul campaniei ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 18:25
(4148 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Deșeuri feroase confiscate de polițiști

Miercuri, 13 martie a.c., polițiștii slobozeni au depistat un bărbat, de 57 ani, în timp ce transporta cu o căruță pe raza localității de domiciliu 290 kg de deșeuri feroase. Acesta nu deținea documente ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 18:15
(4018 vizualizări - 0 comentarii)


Produse contrafăcute, confiscate de polițiștii din Urziceni

Miercuri, 13 martie a.c., polițiștii din Urziceni au depistat un bărbat, de 52 de ani, care încerca să comercializeze, pe raza municipiului, produse cosmetice care purtau însemnele unor mărci înregistrate ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 18:05
(6435 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Ziua Poliției Române» 2019

În contextul aniversării, la data de 25 martie 2019, a 197 de ani de tradiție și continuitate a Poliției în slujba cetățenilor, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița organizează, în perioada 1 ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 16:45
(3379 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Țăndărei!

Pentru remedierea unei avarii survenită la nivelul unui branșament de pe strada Constanței din orașul Țăndărei, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile astăzi, 14 martie 2019, în intervalul ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 12:35
(6435 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 260000 de lei, 44 permise reținute

În perioada 8-10 martie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit pe raza județului la 121 evenimente, dintre care 108 sesizate prin 112. În urma activităților, au fost constatate 61 infracțiuni. Pentru ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2019, 12:10
(4778 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...