Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Marin Cruțu refuză scaunul Sucevei

Directorul DJTS Ialomița, în «medical»

Marin Cruțu refuză scaunul Sucevei

Apele sunt tulburi de circa o lună la Direcția Județeană pentru Tineret și Sport Ialomița. Pe 27 octombrie 2017, directorul Marin Cruțu a primit din partea Ministerului ordin de detașare pe 6 luni, începând cu 1 noiembrie a.c., la instituția similară din Suceava, pe același post. Cruțu a refuzat această detașare invocând probleme de sănătate, iar acum se află în concediu medical și așteaptă răspunsul la refuzul său. Acesta întârzie, ba, mai mult, la ora actuală, atât DJTS Ialomița, cât și DJTS Suceava au directori interimari, care îl suplinesc pe același Marin Cruțu.

«Dacă nu-mi răspund îi acționez în instanță»... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2017, 13:40 (4864 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Copii neglijați de familie, sub monitorizarea autorităților

Ialomița: Copii neglijați de familie, sub monitorizarea autorităților

Apel disperat pe rețelele de socializare cu privire la soarta a opt copii din comuna Miloșești. Micuții sunt condamnați să trăiască împreună cu mama lor bolnavă psihic și tatăl care trebuie să muncească cu ziua pentru a avea grijă de familie. Sesizarea virtuală amintea despre faptul că deși cazul a fost semnalat către Direcția Generală de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița, instituția nu a făcut mare lucru. În replică la acuzațiile aduse, oficialii DGASPC susțin că familia se află sub monitorizare încă din vară, când au dispus măsura de internare într-un centru de protecție pentru unul dintre cei opt copii ai familiei...

Detalii cutremurătoare... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2017, 14:25 (7276 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Țeapă» pe proces-verbal de custodie la ANIF Ialomița

Descărcare frauduloasă de gestiune la OUAI Sudiți

«Țeapă» pe proces-verbal de custodie la ANIF Ialomița

Agenția de Îmbunătățiri Funciare Ialomița e acuzată că a încercat să transfere mijloace fixe inexistente în valoare de 676 mii de lei către Organizația Utilizatorilor de Apă pentru Irigații Sudiți. Potrivit președintelui OUAI Sudiți, mijloacele fixe transferate sunt niște ruine vandalizate, aflate într-o stare avansată de degradare. În replică, președintele ANIF Ialomița, Ionuț Popescu declară că «a fost o eroare care s-a rezolvat...». Incidentul reflectă situația dezastruoasă a sistemelor de irigații din Ialomița și încercarea ANIF de a masca pagubele înregistrate de-a lungul ultimului deceniu.

Mortul viu de la Sudiți... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2017, 10:10 (6699 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Tribunalul Ialomița a dispus anularea a 100 de diplome de Bacalaureat

Dosarul «Mită pentru BAC 2012»

Tribunalul Ialomița a dispus anularea a 100 de diplome de Bacalaureat

bonus: Mezina primăriței din Țăndărei, implicată în scandalul «Mită pentru BAC 2012»

Scandalul generat de ancheta Direcției Naționale Anticorupție cu privire la mita pe care mai mulți elevi din Ialomița au oferit-o profesorilor lor pentru a-i trece Bacalaureatul 2012, în sesiunea din vară, a ajuns la final. În urmă cu o săptămână, judecătorii Tribunalului Ialomița s-au pronunțat pe latura civilă a cauzei, care viza desființarea lucrărilor măsluite de profesorii care s-au lăsat mituiți de foștii liceeni, precum și a diplomelor de Bacalaureat emise pe numele absolvenților de liceu. În total, judecătorii au stabilit că peste 100 de lucrări și tot atâtea diplome trebuie anulate. Sentința nu este însă definitivă și poate fi atacată cu apel la Curtea de Apel București. Reamintim că... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2017, 11:25 (27280 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia se pregătește pentru Sărbătorile de Iarnă

Brad de Crăciun înalt de 13 metri, în centrul orașului

Pregătirile pentru Sărbătorile de Iarnă au intrat în linie dreaptă și la Slobozia. Autoritățile locale au amenajat în centrul orașului un Târg de Crăciun și au montat un brad a cărui înălțime este de 13 metri. De asemenea, pe stâlpii din oraș au fost montate noi ornamente luminoase.

Sărbători de 300 mii de lei Pregătirile pentru Sărbătorile de Iarnă au însă prețuri piperate. Municipalitatea a cheltuit pentru bradul din centrul orașului, ornamentele luminoase de pe stâlpi și amenajarea Târgului de Crăciun 300 mii de lei. Târgul de Crăciun este o idee nouă a Primăriei Slobozia și este... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2017, 18:05 (9519 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comisioane ilegale la plata facturilor, în magazinele din Slobozia

Comisioane ilegale la plata facturilor, în magazinele din Slobozia

Pentru a ușura statul la cozi când vine vorba despre plata facturilor la utilități, magazinele din Slobozia au implementat un sistem electronic care permite efectuarea de plăți în cel mai scurt timp. Din dorința de a face profit, pentru efectuarea acestor operațiuni, unele magazine percep clienților comisioane. Sumele variază între 50 de bani și 1 leu, în funcție de ceea ce plătești. Metoda practicată este însă ilegală, întrucât patronii de magazine sunt bonusați la fiecare tranzacție încheiată cu succes. Totul se petrece sub ochii reprezentanților Comisariatului Județean pentru Protecția Consumatorului care, potrivit declarațiilor, nu au fost sesizați cu privire la astfel de situații.
... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2017, 16:50 (11602 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița, pregătirile pentru iarnă costă 8,4 milioane de lei

În Ialomița, pregătirile pentru iarnă costă 8,4 milioane de lei

bonus: Încă o iarnă cu DADP. Slobozia deszăpezește în regie proprie!

Ca în fiecare an, autoritățile din Ialomița depun eforturi considerabile pentru ca iarna să nu le mai ia prin surprindere. Din punct de vedere financiar,  în sezonul rece 2017-2018, la nivelul județului sunt disponibile 8,4 milioane de lei pentru a ține piept iernii. Suma ar putea însă să crească dacă viscolul va fi puternic și va impune costuri suplimentare. Cu toate acestea, reprezentanții autorităților locale și județene sunt optimiști și spun că nu vor fi probleme. «Am discutat cu primarii localităților, am avut întâlniri oficiale în care am dezbătut pe larg această problemă. Toți sunt pregătiți!» oferă asigurări Gigi Petre, prefectul județului Ialomița. Între timp, Compania Națională... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2017, 17:50 (4929 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

2 ore de întuneric la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

2 ore de întuneric la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

O avarie la rețeaua de energie electrică la care este cuplat și Spitalul Județean de Urgență Slobozia a lăsat unitatea medicală pe întuneric preț de 2 ore. Deși spitalul este echipat cu un generator, aparatul nu a putut fi pus în funcțiune din cauza vechimii sale.

Generatorul are 50 de ani! Se pare că respectivul generator ar fi fost adus la Spitalul Slobozia în urmă cu 50 de ani, când unitatea a fost înființată. Reprezentanții Spitalului Slobozia susțin însă că nu au fost semnalate probleme din cauza penei de curent. «Mi s-a comunicat că nu au fost incidente din cauza penei de curent... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2017, 12:20 (6218 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Kaufland Slobozia buzunărește clienții nevinovați

Kaufland Slobozia buzunărește clienții nevinovați

În ultimii ani, Kaufland Slobozia s-a remarcat constant prin atitudinea abuzivă față de clienții nevinovați. În urma unor acuzații de furt nefondate, agenții de pază ai supermarketului au abuzat verbal clienții, i-au percheziționat nejustificat și i-au umilit în spațiul public. Incidentul pe care vi-l relatăm continuă seria acestor fapte inacceptabile.

Declarație pe propria răspundere Ion Daniel este inginer de construcții navale și unul dintre clienții fideli ai supermarketului Kaufland. Sau, mai exact, a fost până în dimineața zilei de 30 noiembrie 2017, când a fost acuzat de șeful... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2017, 18:05 (31993 vizualizări - 51 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal public la Primăria Amara

Scandal public la Primăria Amara

Amara Business Grup, societatea Consiliului Local Amara, este ținta unui nou scandal. Printr-o hotărâre a aleșilor locali ai orașului, s-a decis delegarea Serviciului de Administrare a Domeniului Public de către firmă, aspect considerat total ilegal de către reprezentanții Prefecturii Ialomița. Reprezentații instituției au solicitat revocarea imediată a respectivului act administrativ, considerând că «delegarea serviciului s-a realizat cu încălcarea prevederilor legale». În replică la acuzațiile aduse, Ion Măiță, primarul din Amara, explică faptul că decizia care agită spiritele a fost luată la recomandarea Camerei de Conturi Ialomița.

Aici sunt banii dumneavoastră!... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2017, 15:35 (8299 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ambulanțe reparate și date la casat

Se întâmplă la Spitalul Slobozia

Ambulanțe reparate și date la casat

Spitalul Județean de Urgență Slobozia vrea să caseze două mașini de Ambulanță, reparate și echipate complet pentru suma de 50000 de lei! Banii au fost acordați, sub formă de sponsorizare, de un om de afaceri ialomițean, iar mașinile au fost reparate pentru a fi utilizate în transportul pacienților externați. Locul celor două Salvări va fi luat de două automobile Dacia Duster...

Bani investiți inutil Cele două ambulanțe au fost donate de Serviciul de Ambulanță Județean Ialomița Spitalului Județean de Urgență Slobozia în urmă cu mai bine de 7 ani. O dată primite, reprezentanții unității... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2017, 10:10 (4927 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dorina Milea, directorul «falimentar» al Servicii Publice Slobozia

Dorina Milea, directorul «falimentar» al Servicii Publice Slobozia

Servicii Publice Slobozia SRL este firma Primăriei Slobozia care are ca domeniu de activitate administrarea piețelor, târgurilor, bazarului și cimitirelor din municipiu. În ultima jumătate de an, societatea a fost ținta unor scandaluri publice legate de modul ilegal în care Ștefan Costea, fostul administrator, a cheltuit fondurile din bugetul societății. Nici Dorina Milea, actualul administrator al Servicii Publice, nu pare să aibă calități de bun manager. Pe rolul Tribunalului Ialomița se află de 5 ani un proces prin care Milea cere insolvența firmei Karoline Exim SRL, societate pe care a administrat-o. Potrivit Ministerului Finanțelor, aceasta are de plătit datorii de peste 500 mii de lei. ... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2017, 13:20 (13172 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Orfanii care au nevoie de sprijinul semenilor

Orfanii care au nevoie de sprijinul semenilor

O poveste de viață cutremurătoare se scrie în satul ialomițean Luciu. Mirel, Livia și Stelică Purice, trei frați din localitate, au fost greu încercați de soartă. În 3 luni, aceștia au rămas fără ambii părinți, răpuși de cancer. Transformați în oameni mari fără voia lor, orfanii din Luciu sunt condamnați să-și ducă zilele într-o casă sărăcăcioasă, fără sprijinul nimănui. Tot ce își doresc frații Purice de la semenii lor mai înstăriți este ca cineva să-i ajute cu reparația casei în care s-au născut. De restul se vor descurca singuri, așa cum fac în fiecare zi...

Copii cu chipuri de oameni mari... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2017, 16:55 (8204 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Unul dintre criminalii-autostopiști, elev la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia

Unul dintre criminalii-autostopiști, elev la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia

În urmă cu o săptămână, o crimă oribilă zguduia România. Astfel, vineri, 24 noiembrie 2017, un șofer a fost ucis și soția lui rănită de către două persoane pe care le-ar fi luat la ocazie în județul Călărași. După o săptămână, autorii crimei au fost prinși, fiind vorba despre doi tineri din Călărași, cu vârste de 17 și 18 ani. De reținut că bărbatul de 58 de ani a fost lovit mortal, în zona gâtului, cu un cuțit. Atacatorii i-au lovit și soția, de 55 de ani, însă femeia a supraviețuit. Potrivit polițiștilor călărășeni, unul dintre atacatori, T.C., în vârstă de 18 ani, este elev la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia. De asemenea, cuțitele cu care cei doi au ucis ar fi fost achiziționate... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2017, 12:05 (76557 vizualizări - 63 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Sprijin elvețian pentru IMM prin intermediul CEC Bank

Slobozia: Sprijin elvețian pentru IMM prin intermediul CEC Bank

Dezbaterea desfășurată la Slobozia, la care a participat și Excelența Sa Urs Herren, ambasadorul Confederației Elvețiene în România, a avut drept scop prezentarea oportunităților IMM de accesare a unor fonduri prin Programul de Finanțare Româno-Elvețian. Acest program constă în acordarea către IMM a unor linii de creditare cu dobândă redusă. Sunt finanțate astfel 8 domenii de activitate principale, printre care se numără construcțiile, agricultura, turismul sau serviciile medicale. Scopul acestui program este de a sprijini, dezvolta și a crește competitivitatea Întreprinderilor Mici și Mijlocii din România, prin crearea unor linii de creditare eficiente și care să răspundă nevoilor antreprenorilor... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2017, 11:55 (5908 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Mocioniu își dă corijența pe bugetul Sloboziei

Unde nu-i cap, vai de contribuabili

Administrația Mocioniu își dă corijența pe bugetul Sloboziei

bonus: Centrul de Afaceri «Hamilton» vrea să obțină statut de Parc Industrial

Marți, 28 noiembrie 2017, s-a desfășurat ședința ordinară a Consiliului Local Slobozia. În cadrul acesteia, au fost dezbătute peste 20 de proiecte de hotărâri de interes pentru opinia publică locală. Lipsa spațiului tipografic ne obligă să selectăm drastic mediatizarea proiectelor supuse dezbaterii în plen. Indiferent de proiecte însă, modul de abordare al deciziei rămâne același...
Corijenți la contabilitate După primele 10 luni ale anului, potrivit informațiilor furnizate de către Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, bugetul Sloboziei înregistra un deficit de 8,28 milioane... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2017, 15:05 (6448 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia a sărbătorit Ziua Națională a României în Piața Unirii

Aproximativ 1000 de oameni au participat la evenimentele organizate la Slobozia în Piața Unirii din oraș. Cetățenii au venit de la primele ore ale dimineții pentru a asista la manifestări. Ceremonialul s-a încheiat cu un spectacol susținut de artista de muzică populară Elena Merișoreanu.

Copiii, încântați de parada militară
Evenimentele dedicate Zilei Naționale a României au debutat la Slobozia la orele 11,00, când Gigi Petre, prefectul județului Ialomița, a salutat Garda de Onoare. A urmat apoi desfășurarea unui ceremonial religios, oficiat de Preasfințitul Vincențiu, episcopul... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2017, 14:05 (8696 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Execuție publică la ședința Consiliului Județean Ialomița

Cristi Stan a fost condamnat din nou

Execuție publică la ședința Consiliului Județean Ialomița

bonus: Morgana ialomițeană a fondurilor europene

Scandal fără precedent în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Județean de joi, 23 noiembrie 2017. În cadrul întâlnirii, consilierii Opoziției au lansat acuzații publice la adresa conducerii instituției și a directorului Drumuri și Poduri SA Ialomița, Cristi Stan. În replică, președintele Victor Moraru a declarat: «Ceea ce faceți e total greșit! Noi suntem aici pentru a respecta prevederile legii... Votăm în orb pentru că asta e legea. Iar cine ne duce în eroare, trebuie să răspundă!». Conflictul adâncește disputele politice din acest for legislativ, pozițiile consilierilor județeni devenind ireconciliabile.

Scandal fără precedent... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2017, 15:25 (9099 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

EXCLUSIV: Tribunalul Ialomița a anulat 100 de diplome de Bacalaureat!

Dosarul «Mită pentru BAC 2012»

EXCLUSIV: Tribunalul Ialomița a anulat 100 de diplome de Bacalaureat!

Judecătorii Tribunalului Ialomița au dispus anularea a 100 de diplome de Bacalaureat, obținute în mod fraudulos de elevii care au susținut examenul în vara anului 2012. Ancheta coordonată de procurorii Direcției Naționale Anticorupție a scos la iveală faptul că 17 profesori ialomițeni au primit bani de la elevi pentru a-i trece Bacalaureatul la diferite materii. Magistrații au dispus, de asemenea, anularea lucrărilor și a rezultatelor pentru care elevii și-au șpăguit profesorii, obligându-i pe aceștia să mai susțină încă o dată examenul de maturitate pentru respectivele discipline. Sentința dată la Slobozia nu este definitivă.

100 de diplome de Bac au fost anulate... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2017, 17:35 (14885 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

16 primării din Ialomița funcționează fără secretari

16 primării din Ialomița funcționează fără secretari

Activitatea administrativă din cadrul a 16 primării din Ialomița este dată peste cap din cauza lipsei secretarilor. Responsabilitatea pentru această situație cade în sarcina Agenției Naționale a Funcționarilor Publici, care solicită celor care doresc să ocupe funcțiile vacante să aibă absolvite cursuri postuniversitare de masterat în domeniul Administrației Publice.

O funcție importantă Activitatea administrativă din cadrul oricărei primării este susținută prin serviciile secretarului instituției. Orice persoană angajată în această poziție are drept responsabilitate redactarea, păstrarea... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2017, 13:05 (6673 vizualizări - 5 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
248 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Țăndărei: Copil de 15 ani, electrocutat în triajul CFR

În timp ce se afla în zona triajului CFR Țăndărei, un băiat de 15 ani s-a urcat pe un vagon și s-a electrocutat, suferind arsuri pe aproximativ 40% din suprafața corpului. Pompierii de la Garda Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 15:14
(12147 vizualizări - 2 comentarii)


Balaciu: I-a luat foc casa de la jarul sobei

Locuința unui cetățean din Balaciu a fost cuprinsă de flăcări după ce proprietarul, încercînd să alimenteze o sobă cu combustibil, nu a sesizat cînd jarul din interior a căzut pe materialele combustibile ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 15:13
(16264 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Balaciu incendiu


Țăndărei: I-a furat telefonul în biserică

O femeie de 66 ani, din orașul Țăndărei, a alertat poliția duminică, 27 noiembrie a.c., cu privire la faptul că în timp ce se afla în incinta unei biserici i-a fost sustras telefonul mobil din geantă. ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 15:01
(16788 vizualizări - 3 comentarii)


Slobozia: I-a furat aracii din curte ca să-i vîndă la fier vechi

Poliția Slobozia a fost sesizată sîmbătă, 26 noiembrie a.c., de către un bătrîn de 72 ani, domiciliat pe raza municipiului, cu privire la faptul că persoane necunoscute i-au sustras din curtea locuinței ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:58
(15127 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Patron cercetat penal

Poliția Fetești, urmare a unei sesizări a Direcției Generală de Finanțe Publice Ialomița, a demarat cercetările față de administratorul unei societăți comerciale din comuna Făcăeni, un bărbat de 60 ani ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:56
(19484 vizualizări - 2 comentarii)


Andrășești: Dosar penal pentru că a refuzat să fie testat alcoolscop

Un tînăr de 35 ani, din comuna Andrășești, a refuzat testarea cu aparatul etilotest Drager și recoltarea de probe biologice de sînge în vederea stabilirii alcoolemiei de către polițiștii care l-au oprit ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:50
(12136 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: Bătrînul de 74 ani l-a lăsat la volan pe copilul de 12 ani!

Duminică, 27 noiembrie a.c., o patrulă de siguranță publică a depistat în trafic, pe DJ201-Bărcănești, un minor în vîrstă de 12 ani, din comuna Manasia, în timp ce conducea un autoturism, fiind însoțit ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:47
(11378 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

La primele ore ale dimineții de 26 noiembrie a.c., polițiștii au depistat pe raza municipiului Fetești un tînăr, de 29 ani, din Călărași, în timp ce conducea un autoturism aflîndu-se sub influența băuturilor ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:44
(9785 vizualizări - 0 comentarii)


Păltiniș: A încercat să evite un pieton și s-a izbit frontal de un alt vehicul

În timp ce un tînăr, de 33 ani, din Slobozia, conducea vineri, 25 noiembrie a.c., o autoutilitară pe DN2A din direcția Urziceni către Slobozia, pe raza comunei Păltiniș, a evitat acroșarea unui pieton care ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:41
(11161 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Surprinși la volan fără permise

Vineri, 25 noiembrie a.c., o patrulă de siguranță publică a oprit pentru control în trafic pe raza municipiului Slobozia un autoturism la volanul căruia se afla un bărbat, în vîrstă de 38 ani. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:39
(13846 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: 294 de sancțiuni contravenționale, amenzi de peste 61000 lei

În ultimele 48 de ore, polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au acționat pe principalele artere din județ pentru asigurarea respectării normelor rutiere în trafic, pentru prevenirea și combaterea neregulilor ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:36
(19222 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Prinși în flagrant la furat de fier vechi

Efectivele Secției 3 Poliție Rurală Stelnica au fost sesizate duminică, 27 noiembrie a.c., de către un agent de pază al unei societăți comerciale de pe raza comunei Movila despre faptul că mai multe persoane ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:35
(13670 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Pieton izbit consecutiv de trei autovehicule. Șoferii nu au oprit la locul accidentului!

Joi, 24 noiembrie a.c., în jurul orei 17.15, pe DN2, în afara localității Urziceni, în timp ce un bărbat s-a angajat în traversarea părții carosabile prin loc nepermis și fără să se asigure, a fost acroșat ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 19:32
(8535 vizualizări - 4 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Casieriile Enel din Ialomița, închise de 1 decembrie

Toate casieriile Enel Energie din județul Ialomița vor fi închise joi, 1 decembrie 2011, zi liberă legală cu ocazia Zilei Naționale a României. Activitatea va fi reluată conform programului obișnuit de ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 19:06
(11604 vizualizări - 0 comentarii)


Siguranța în școli, o prioritate a polițiștilor: 7 elevi chiulangii depistați

Efective din cadrul Poliției Fetești au acționat pe lina prevenirii și combaterii delincvenței juvenile și asigurării climatului de siguranță publică în incinta și zona adiacentă a unităților de învățămînt ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 19:02
(9617 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Autospeciale noi pentru pompieri

ISU Ialomița: Autospeciale noi pentru pompieri

Ultimele autospeciale așteptate anul acesta la Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița au sosit la sediul unității. Autospecialele de lucru cu apă și spumă sînt de ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 19:01
(12212 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Beat la volan

O patrulă de siguranță publică a identificat, pe raza comunei Balaciu, un autoturism la volanul căruia se afla un bărbat, de 61 ani, din comuna Sfântu Gheorghe, care emana halenă alcoolică. Șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 19:00
(11928 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Eliberarea de adeverințe pentru accesarea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează beneficiarii măsurilor de dezvoltare rurală cuprinse în axa II din Programul Național de Dezvoltare Rurală 2007-2 ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 18:58
(15425 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoț identificat de polițiști la scurt timp după ce a furat un telefon mobil

Poliția Slobozia a fost sesizată cu privire la faptul că unei femei de 48 ani i-a fost sustras telefonul mobil din interiorul firmei unde este gestionară. Din verificările efectuate, s-a stabilit faptul ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 18:56
(11057 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița avertizează asupra gripei aviare din Ungaria

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță toți crescătorii de păsări din exploatațiile nonprofesionale că, în conformitate cu mesajul transmis de Comisia Europeană, a ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 18:54
(11950 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori arestați

Doi bărbați, unul din Slobozia, iar celălalt din Coșereni, pe numele cărora instanța a emis mandate de executare a pedepsei cu închisoarea, au fost încarcerați în Penitenciarul Slobozia. Unul dintre cazuri ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 18:52
(12606 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale Poliției pe raza localităților Urziceni și Țăndărei

Efective sporite de polițiști au acționat pe raza localităților Urziceni și Țăndărei pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor cu violență și asigurarea climatului de siguranță și disciplină în traficul ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 18:50
(18864 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat mangă la volan la primele ore ale dimineții

O patrulă din cadrul Biroului Rutier a identificat în dimineața zilei de joi, 24 noiembrie a.c., pe bulevardul Matei Basarab din Slobozia un autoturism la volanul căruia se afla un localnic, de 33 ani, ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 13:00
(10067 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Copil de 9 ani, acroșat de un autoturism

Miercuri, 23 noiembrie a.c., în jurul orei 17,00, pe DN2A, în afara localității Ograda, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 41 ani, din ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 12:57
(9077 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ograda accident


Țăndărei: Doi tineri hoți furau din curțile localnicilor

Doi tineri de 21, respectiv 23 ani, ambii din Țăndărei au fost reținuți pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore pentru comiterea infracțiunii de furt calificat. În fapt, cei în cauză, în perioada ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 12:53
(11373 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei furt


AJOFM Ialomița: 59 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, miercuri, 23 noiembrie 2011, sînt disponibile doar 59 locuri de muncă. Cele mai multe posturi ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 12:47
(15178 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Surprinși în timp ce săpau șanțul pentru a scoate o conductă de irigații

Un feteștean de 45 ani a alertat Poliția cu privire la faptul că pe terenul său, situat în extravilanul Feteștiului, a surprins doi bărbați care sapă pe aliniamentul unei instalații de irigații cu scopul ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 12:41
(7408 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Recepție organizată de președintele Consiliului Județean Ialomița

Miercuri, 30 noiembrie a.c., președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă va organiza o recepție oficială. Evenimentul va marca sărbătorirea Zilei Naționale a României și va fi organizat ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 12:39
(12457 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Flăcările au mistuit o rulotă fast-food

Un incendiu a izbucnit în cursul nopții la o rulotă în care se produceau și se comercializau preparate de tip fast-food din Fetești. Flăcările au fost observate și anunțate prin 112, în jurul orei 3,00 ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 12:07
(10884 vizualizări - 0 comentarii)


Explozie urmată de un incendiu la o stație de gaze din zona Urziceni

Explozie urmată de un incendiu la o stație de gaze din zona Urziceni

Evenimentul s-a produs miercuri, 23 noiembrie a.c., în jurul orei 18.30, la o stație de preîncălzire a gazelor a Romgaz SA Mediaș, situată pe un teren viran de pe DN1D Urziceni-Bărbulești. La locul intervenției ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 12:02
(14371 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...