Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Garda de Mediu Ialomița a sancționat gestionarea neconformă a deșeurilor

Amenzi de peste 1 milion de lei în primul semestru al anului 2025

Garda de Mediu Ialomița a sancționat gestionarea neconformă a deșeurilor

Gestionarea deficitară a deșeurilor atât de către administrațiile locale din Ialomița, cât și de entitățile private din Ialomița, a fost sancționată de către Garda de Mediu. În primul semestru al acestui an, instituția a aplicat sancțiuni  de peste 1 milion de lei.

 

Verificările continuă În primul semestru al acestui an, Garda de Mediu Ialomița a realizat peste 100 de acțiuni de control ce au vizat modul în care se realizează gestionarea gunoaielor atât de către administrațiile publice, cât și de către entitățile private. Rezultatul... [citește_tot_articolul]

11 August 2025, 09:50 (8802 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Borănești: Adolescent de 17 ani înjunghiat de mai multe ori, agresorii trimiși în judecată!

Borănești: Adolescent de 17 ani înjunghiat de mai multe ori, agresorii trimiși în judecată!

Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița a finalizat cercetările într-un dosar penal ce are ca obiect comiterea infracțiunii de «tentativă de omor», «complicitate la tentativă de omor», «distrugere» și «violare de domiciliu». Victima din această anchetă este un adolescent de 17 ani care a fost înjunghiat de mai multe ori cu un cuțit.

 

Dosar trimis în judecată Faptele reținute de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița s-au produs în aprilie 2025. În urma unei discuții contradictorii... [citește_tot_articolul]

8 August 2025, 09:40 (5707 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Controale medicale pe liste de așteptare în Ambulatoriul Spitalului Județean Slobozia

Controale medicale pe liste de așteptare în Ambulatoriul Spitalului Județean Slobozia

Persoanele care au nevoie de consultații medicale în cabinetele Ambulatoriului de specialitate al Spitalului Județean de Urgență Slobozia trebuie să aștepte între 2 și 6 luni pentru o programare. Cei pentru care timpul este esențial pot beneficia însă contracost de servicii medicale în cadrul clinicilor private. Fără să mai surprindă pe nimeni, situația este ge­nerată de lipsa medicilor.

 

Liste de așteptare foarte lungi În timp ce Ministerul Sănătății promovează serviciile medicale prespita-licești, considerându-le esențiale, medicii care... [citește_tot_articolul]

7 August 2025, 09:55 (22831 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Fără soluții financiare pentru reabilitarea șoselei Slobozia-Amara

La Slobozia

Fără soluții financiare pentru reabilitarea șoselei Slobozia-Amara

Pe lângă porțiunea DN21, cunoscută sub numele de Șoseaua Brăilei, Primăria Slobozia administrează și porțiunea DN2C, denumită Șoseaua Slobozia-Amara. Și această bucată de drum național se află într-o stare avansată de degra­dare, însă până acum nu s-au făcut demersuri în vederea reabilitării, așa cum s-a întâmplat cu primul drum public. Administrația locală susține că vor fi efectuate doar lucrări de întreținere, pentru că nu poate fi reabilitată din lipsă de fonduri.

 

Buget limitat Pentru reparația Șoselei Brăilei, Primăria... [citește_tot_articolul]

6 August 2025, 10:15 (26540 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Abateri financiare și prejudicii de peste 12 milioane de lei

Camera de Conturi Ialomița reclamă

Abateri financiare și prejudicii de peste 12 milioane de lei

Curtea de Conturi a României a dat publicității Raportul misiunilor de audit desfășurate în anul 2024, privind anul financiar 2023. La nivelul județului Ialomița au fost efectuate 43 de misiuni de audit. La finalul acestor verificări s-au constatat abateri financiare și prejudicii de peste 12 milioane de lei. În majoritatea cazurilor, principalul motiv care a generat aceste situații este legat de slaba pregătire profesională a angajaților care își desfășoară activitatea în instituțiile auditate, după cum apreciază reprezentanții Camerei de Conturi Ialomița.

 

Ce a constatat Camera de Conturi Ialomița?... [citește_tot_articolul]

5 August 2025, 09:40 (12802 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Doar 34,03% dintre profesori au obținut peste 7 la Titularizare

Doar 34,03% dintre profesori au obținut peste 7 la Titularizare

După Bacalaureat și Evaluare Națională, a venit rândul profesorilor să treacă prin focurile examenelor. La finalul lunii iulie 2025, s-au publicat rezultatele parțiale ale Titularizării. Fără să mai surprindă pe nimeni, doar 34,03% dintre candidați au obținut note peste 7, astfel încât să fie considerați «admiși». Totodată, unii au obținut chiar și note de 2 sau de 3.

 

Rezultate la Titularizare În urmă cu două săptămâni, profesorii au susținut examenul scris la Titularizare 2025. Deși anul acesta s-au înscris peste 300 de candidați... [citește_tot_articolul]

4 August 2025, 10:10 (8292 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Posibilă majorare a tarifelor pentru colectarea gunoiului

În Ialomița

Posibilă majorare a tarifelor pentru colectarea gunoiului

În urmă cu o săptămână, Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița, a organizat o serie de întâlniri oficiale cu primarii din județ, ce au avut ca subiect gestionarea eficientă a deșeurilor. Administrația județeană gestionează activitatea operatorului de salubritate ADI ECOO 2009, de ale cărui servicii beneficiază majoritatea localită­ților ialomițene. Discuțiile au avut ca temă și o posibilă majorare a tarifelor pentru colectarea gunoiului. Cel mai probabil, noile tarife vor intra în vigoare de la 1 ianuarie 2026.

 

22 milioane de euro pentru gestionarea deșeurilor... [citește_tot_articolul]

3 August 2025, 09:55 (23594 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

«Stagnare economică persistentă» pentru județul Ialomița

Raport al Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației

«Stagnare economică persistentă» pentru județul Ialomița

Într-un document prezentat de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, sugestiv intitulat «Disparități teritoriale în România-Raport privind starea teritoriului 2024», Ialomița apare printre cele mai vitregite și sărace județe ale României. În cele ce urmează, vom încerca să reproducem ceea ce semnalează Raportul, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației analizând statistic decalajul existent între județe.

 

Deficiențele Ialomiței...

...sunt cunoscute și sintetizate î... [citește_tot_articolul]

2 August 2025, 09:40 (4980 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Eveniment istoric: Turul României sosește pentru prima dată la Slobozia, pe 13 septembrie

Eveniment istoric: Turul României sosește pentru prima dată la Slobozia, pe 13 septembrie

13 septembrie marchează un moment istoric pentru Slobozia: pentru prima dată, orașul găzduiește sosirea unei etape din Turul României – cea mai importantă competiție ciclistă din țară! Caravana Micii Bucle aduce în oraș peste 150 de cicliști profesioniști din întreaga lume, transformând Slobozia într-un punct-cheie al acestei ediții.
Etapa a patra: 212 km, un traseu spectaculos peste Dunăre
Startul etapei a patra are loc în aceeași zi, în Buzău, iar cicliștii parcurg un traseu impresionant de 212 km, trecând prin Brăila și Însurăței, cu un moment spectaculos – traversarea noului pod peste ... [citește_tot_articolul]

1 August 2025, 16:20 (9407 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A murit primarul comunei Valea Ciorii, Mihaela Roșu

A murit primarul comunei Valea Ciorii, Mihaela Roșu

Vineri dimineață, 1 august 2025, Mihaela Roșu, primarul localității ialomițene Valea Ciorii, s-a stins din viață. Primarul Mihaela Roșu a fost internată în urmă cu câteva zile la Spitalul Județean de Urgență din Slobozia, după ce ar fi suferit un accident vascular cerebral. Mihaela Roșu a fost viceprimar cu atribuții de primar o perioadă lungă în mandatul 2020-2024, la Alegerile Locale din iunie 2024 câștigând voturile locuitorilor din Valea Ciorii sub sigla Partidului Social Democrat. «Primim cu profundă surprindere și tristețe vestea că, începând de astăzi, 1 august a.c., doamna primar Mihaela Roșu nu mai este printre noi. O femeie de o forță remarcabilă, care a fost o prezență constantă și influentă în viețile noastre în ultimele decenii, a fost răpusă mult prea devreme de o moarte neașteptată. Dumnezeu să o odihnească și să îi ofere liniștea de care a avut atât de puțină parte în viață. Transmitem condoleanțele noastre familiei dumneaei!»... [citește_tot_articolul]

1 August 2025, 08:25 (13935 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Mirosurile neplăcute i-au adus operatorului URBAN SA o sancțiune de 150 mii de lei

Mirosurile neplăcute i-au adus operatorului URBAN SA o sancțiune de 150 mii de lei

Problemele generate de mirosurile neplăcute provenite de la stația de epurare din Slobozia a operatorului Urban SA au fost reclamate la Garda de Mediu Ialomița. Lo­cuitorii deranjați de aceste mirosuri au făcut numeroase sesizări. Pe baza lor, reprezentanții instituției au efectuat un amplu control și au aplicat o sancțiune de 150 mii de lei. Urmează acum verificarea modului în care primăriile ialomițene gestionează deșeurile.

 

Amendă pentru mirosuri neplăcute Oficialii Gărzii de Mediu Ialomița susțin că de la începutul sezonului cald și până în prezent... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2025, 10:10 (6927 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Dezastru financiar» la Servicii Publice Slobozia SRL, anunțat de noii administratori

«Dezastru financiar» la Servicii Publice Slobozia SRL, anunțat de noii administratori

Noua structură de conducere a Servicii Publice Slobozia SRL, firma Primăriei Slobozia care are în administrare piețele, oborul, Bazarul Municipal și cimitirele orașului a făcut dezvăluiri cu privire la situația financiară a societății. Conducerea actuală este asigurată de 3 administratori, numiți în baza unei soli­citări a Agenției pentru Monitorizarea și Evaluarea Întreprinderilor Publice. Aceștia sunt Mihaela Florentina Cojocariu, Alexandru Pocotilă și Iulian Olteanu. Cel care a oferit informații cu privire la activitatea financiară a societății a fost Alexandru Pocotilă. Acesta a reclamat o serie de aspecte legate de proasta gestionare a fondurilor, explicând... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2025, 09:40 (26543 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Probă într-un dosar penal, o mașina a fost «uitată» de Poliție pe stradă

Slobozia: Probă într-un dosar penal, o mașina a fost «uitată» de Poliție pe stradă

De 3 ani, o mașină pe care Poliția ialomițeană a pus sechestru, fiind folosită pentru comiterea unei fapte de braconaj, a fost «uitată» de oamenii legii într-o parcare de pe strada Alexandru Odobescu, din Slobozia. Oamenii care locuiesc în zonă susțin că automobilul ocupă abuziv respectivul loc de parcare și că și-ar dori ca mașina să fie ridicată. Cazul este cunoscut la nivelul administrației locale, dar Primăria Slobozia și Poliția Locală Slobozia nu pot face nimic până la soluționarea anchetei. Când se va finaliza cercetarea este greu de estimat...

 

Dosar în curs de soluționare, loc de parcare blocat... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2025, 10:05 (7768 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Procurorii ialomițeni au intensificat anchetele privind combaterea corupției locale

În 2024

Procurorii ialomițeni au intensificat anchetele privind combaterea corupției locale

Pe lângă Direcția Națională Anticorupție, Parchet creat pentru a combate acest fenomen, responsabilități pe linia investigării faptelor de corupție au și Parchetele Județene. Anul trecut, Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița a investigat 16 cauze de corupție, jumătate dintre acestea fiind trimise în judecată. Creșterea este semnificativă în contextul în care, în ultimii ani, investigarea acestui tip de infracțiuni a lipsit din portofoliul procurorilor din Ialomița.

 

Raport despre investigarea micilor fapte de corupție Micile fapte de corupție... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2025, 09:40 (12160 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rădulești: Bătrână cu handicap, agresată în propria casă

Rădulești: Bătrână cu handicap, agresată în propria casă

Procurorii Parche­tului de pe lângă Judecătoria Urziceni au dispus trimiterea în judecată, în stare de arest preventiv, a unui bărbat după ce acesta a agresat o bătrână de 91 de ani, cu handicap locomotor, domiciliată în comuna Rădulești. În urma loviturilor primite, victima a avut nevoie de 20 de zile de îngrijiri medicale.

 

A intrat în casă pe geam Faptele s-au petrecut în noaptea de 20/21 iunie 2025, când agresorul a sărit gardul gospodăriei bătrânei, a spart un geam de la casă, după care a intrat î... [citește_tot_articolul]

27 Iulie 2025, 09:55 (5403 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ministerul Sănătății, obligat la plata unor despăgubiri de 300 mii lei către o firmă din Fetești

După ce a găzduit personalul medical în timpul pandemiei de COVID-19

Ministerul Sănătății, obligat la plata unor despăgubiri de 300 mii lei către o firmă din Fetești

În timpul pandemiei de COVID-19, Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești a fost declarat unitate medicală de­dicată tratării bolii COVID-19. Pe cale de consecință, personalul me­dical a beneficiat de un regim special de cazare și hrană, fiind găzduit la pensiunea unei firme din localitate. Proprietarul pensiunii încearcă de 3 ani să-și recu­pereze cei 300 mii de lei pe care i-a cheltuit pentru că a pus unitatea la dispoziția cadrelor medicale. Pro­cesul a ajuns la Înalta Curte de Casație și Justiție după ce Minis­terul Sănătății, parte în acțiune, a contestat toate soluțiile prin care era obligat la plata despăgubirilor.

... [citește_tot_articolul]

26 Iulie 2025, 10:40 (7393 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Controale ale Poliției Locale Slobozia la terasele din oraș

Controale ale Poliției Locale Slobozia la terasele din oraș

Sezonul cald este sinonim cu deschiderea teraselor. Și la Slobozia există câteva zeci de astfel de spații destinate petrecerii timpului liber, însă nu toate funcțio­nează legal. Un control al Poliției Locale a scos la iveală lipsa autorizațiilor necesare funcționarii și chiar lipsa autorizațiilor pentru a putea prepara hrană în condiții de siguranță. Controlul a adus, firește, și sancțiuni.

 

Sancțiuni pentru lipsa autorizațiilor Estimativ, la Slobozia, în acest sezon cald, funcționează aproximativ 40 de terase, mai mici sau mai mari. Nu toate spațiile... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2025, 10:10 (10427 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Pregătiri pentru evaluarea culturilor calamitate de seceta pedologică

În Ialomița

Pregătiri pentru evaluarea culturilor calamitate de seceta pedologică

Comisiile Locale pentru eva­luarea pagubelor produse de secetă și-au început oficial activitatea. Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița coordonează activitatea acestora și anunță faptul că fermierii afectați de fenomenul secetei pedologice pot depune cereri pe baza cărora să le fie evaluat prejudiciul provocat de acest fenomen. Pe baza evaluărilor, fermierii afectați de seceta pedologică pot fi despăgubiți. Anul trecut, în Ialomița, au fost acordate despăgubiri de peste 92 milioane de lei, potrivit Direcției pentru Agricultură Județeană Ialomița.

 

Se așteaptă cererile fermierilor... [citește_tot_articolul]

24 Iulie 2025, 09:40 (5772 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ograda: Crimă mărturisită după 20 de ani. Cadavrul, îngropat într-o curte!

Ograda: Crimă mărturisită după 20 de ani. Cadavrul, îngropat într-o curte!

Polițiștii și procurorii din Slobozia fac cercetări într-un complicat caz de «omor». Autorul cum­plitei fapte, arestat în județul Buzău după ce și-ar fi ucis două rude apropiate, a mărturisit printr-o scrisoare înaintată autorităților ialomițene faptul că, în urmă cu 20 de ani, a ucis o femeie din localitatea Ograda. Victima criminalului figura în evidențele Poliției ialomițene ca dispărută. A fost descoperită la începutul acestei săptămâni îngropată în saci de plastic, în locul indicat de bărbatul care a ucis-o. Este vorba despre gospodăria unei localnice din comuna Ograda...

 

Și-ar fi îngropat amanta în curtea concubinei... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2025, 15:05 (20795 vizualizări - 11 comentarii)

Taguri: Ograda omor anchetă

EVENIMENT

De la Primăria Ion Roată, consul general la Riad

Transfer de senzație

De la Primăria Ion Roată, consul general la Riad

O știre a făcut înconjurul planetei zilele trecute, când proaspăta ministră de Externe, deputata USR Oana Țoiu, a mirosit ce și cum cu «transferurile diplomatice» din Ministerul pe care îl conduce. Printre nominalizările implantate pe funcții în Consulatele României de pe mapamond s-a regăsit, firesc, și transferul unei funcționare dintr-o primărie ialomițeană. Este vorba despre o oarecare Oana Nicoleta Ghica, ajunsă «la rugămintea lu’ cineva» pe post de consilier personal al primarului comunei Ion Roată și ulterior, adică în maxim 3 zile, transferată în echipa Ambasadei României... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2025, 09:50 (12787 vizualizări - 9 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
274 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Cocora: Înșelată la telefon prin metoda «Accidentul»

Doi bărbați, de 20 și 27 de ani, din județul Constanța, au înșelat o femeie de 64 de ani, din comuna Cocora, prin metoda «Accidentul». Persoana în cauză le-a relatat anchetatorilor că a fost contactată ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2018, 19:15
(6035 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Contrabandă cu țigări

Miercuri, 13 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Coșereni au efectuat o percheziție pe raza localității Sinești, la domiciliul unui bărbat de 38 de ani. În urma perchezițiilor ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2018, 19:10
(5095 vizualizări - 0 comentarii)


Rădulești: Articole pirotehnice confiscate

Miercuri, 13 decembrie a.c., pe raza comunei Rădulești a fost organizată o acțiune pentru verificarea legalității operațiunilor cu articole pirotehnice. În urma acesteia, polițiștii au identificat o femeie ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2018, 19:05
(5821 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Concert de Crăciun, susținut de îndrăgita soprană Mirela Bunoaica

Slobozia: Concert de Crăciun, susținut de îndrăgita soprană Mirela Bunoaica

Elevii și profesorii Liceului de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia organizează duminică, 16 decembrie 2018, începând cu orele 15,00, un concert de Crăciun. Evenimentul se va desfășura în Sala «Europa» a ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2018, 11:20
(4971 vizualizări - 2 comentarii)


Accident în apropiere de Sinești produs de un șofer beat

Marți, 11 decembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în apropierea localității Sinești s-a produs un accident soldat cu pagube materiale. Astfel, polițiștii au stabilit că în timp ce ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2018, 17:40
(5615 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: Ucenicia la locul de muncă

În condițiile Legii nr. 279/2005, privind ucenicia la locul de muncă, Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă acordă angajatorilor care încheie contracte de ucenicie un sprijin financiar în cuantum ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2018, 17:25
(4633 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Majorarea salariului minim

Conform HG nr. 937/7 decembrie 2018, începând cu data de 1 ianuarie 2019, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată se stabilește în bani, fără a include sporuri și alte adaosuri, la suma de ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2018, 17:10
(5695 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu la Spitalul Țăndărei. Pacienți evacuați de urgență!

Duminică, 9 decembrie a.c., pe Secția Psihiatrie a Spitalului Orășenesc Țăndărei a fost semnalizată, în jurul orelor 9,30, prezența unui fum dens ce inunda întreg palierul. Cei 13 pacienți internați au ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2018, 17:15
(5812 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Pestă Porcină Africană la un mistreț vânat pe Fondul de Vânătoare 12 Săveni

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației că joi, 6 decembrie ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2018, 17:50
(7253 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Copil de 12 ani, acroșat de o mașină

Joi, 6 decembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipului Urziceni s-a produs un accident. Astfel, polițiștii ajunși la locul evenimentului au stabilit că în timp ce un ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2018, 14:35
(4877 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Ialomița: Beți la volan

Joi, 6 decembrie a.c., polițiștii rutieri au depistat trei bărbați, cu vârste între 33 și 58 de ani, care conduceau autovehicule pe drumurile publice, deși anterior au consumat băuturi alcoolice. Cei în ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2018, 14:30
(5069 vizualizări - 1 comentariu)


Articole pirotehnice, confiscate de polițiștii ialomițeni

Poliția Română desfășoară acțiunea națională «Foc de Artificii» pentru verificarea legalității operațiunilor cu articole pirotehnice desfășurate de persoanele fizice și juridice. Polițiștii ialomițeni au ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2018, 14:25
(5727 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Copil de un an și jumătate, bolnav de gripă

Caz de gripă confirmat în județul Ialomița. Este vorba despre un copil de un an și cinci luni din comuna Alexeni, care în prezent se află internat la Institutul Național de Boli Infecțioase «Matei Balș ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2018, 14:20
(5176 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni gripă


Fetești: «Tentativă de furt calificat» și «distrugere»

Marți, 4 decembrie a.c., polițiștii feteșteni au fost sesizați cu privire la faptul că o persoană ar fi încercat să sustragă bunuri dintr-un autovehicul aflat parcat în incinta unei societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2018, 16:40
(5180 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Deținere ilegală de lemne, beat la volan și fără permis

Marți, 4 decembrie a.c., polițiștii rutieri au depistat pe raza localității Ion Roată un bărbat, de 41 de ani, conducând o autoutilitară în stare de ebrietate și fără a poseda permis de conducere. Acesta ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2018, 16:25
(6701 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Subvenții lunare de 2250 de lei pentru angajatorii care încadrează șomeri

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă aplică o serie de măsuri active ce vizează integrarea pe piața muncii a șomerilor și persoanelor în căutarea unui loc de muncă. Printre măsurile destinate ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2018, 19:20
(6975 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, depistat la Urziceni

Luni, 3 decembrie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza județului pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2018, 19:15
(6685 vizualizări - 0 comentarii)


Sfântu Gheorghe: Beat la volan și fără permis de conducere

Luni, 3 decembrie a.c., polițiștii rutieri au depistat pe raza localității Sfântu Gheorghe un bărbat, de 32 de ani, din comuna Ion Roată. Acesta conducea pe drumurile publice în stare de ebrietate, având ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2018, 19:10
(5271 vizualizări - 0 comentarii)


Ilegalitățile din domeniul silvic, în atenția polițiștilor ialomițeni

Duminică, 3 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. În urma verificărilor efectuate pe raza ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2018, 19:05
(3238 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Examene pentru depistarea trichinelozei

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița atenționează, în preajma Sărbătorilor de Iarnă, asupra riscului de îmbolnăvire cu trichineloză. Astfel, pentru a preveni îmbolnăvirea ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2018, 10:10
(4609 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Ridicare restricție Pestă Porcină Africană la Andrășești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează deținătorii de porcine cu privire la faptul că, în perioada 18.10-19.11.2018, s-au examinat toate porcinele existente în ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2018, 13:05
(4237 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Restricții de circulație de Ziua Națională a României

Sâmbătă, 1 decembrie 2018, începând cu orele 9,00, se vor impune restricții de circulație pe bulevardul Matei Basarab (de la intersecția cu strada Ardealului la intersecția cu bulevardul Cosminului) și ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2018, 20:10
(4098 vizualizări - 0 comentarii)


Campanie de donare de sânge în Protopopiatul Urziceni

Pentru a veni în sprijinul semenilor noștri aflați în suferință, joi, 29 noiembrie 2018, în intervalul orar 8,00-13,00, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a continuat acest ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2018, 17:45
(5508 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Galben de ninsori și vânt puternic, valabil până vineri, 30 noiembrie 2018

Administrația Națională de Meteorologie a emis pentru județul Ialomița o avertizare meteo Cod Galben, de ninsori și vânt puternic. Avertizarea intră în vigoare miercuri, 28 noiembrie 2018, la orele 2,0 ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2018, 18:10
(3624 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Sfântul Stelian-ocrotitorul copiilor»

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Protopopiatul Slobozia a desfășurat marți, 27 noiembrie 2018, acțiunea «Sfântul Stelian-ocrotitorul copiilor» la ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2018, 13:50
(4336 vizualizări - 0 comentarii)


Delictele silvice, în atenția polițiștilor ialomițeni

În perioada 19-25 noiembrie a.c., polițiștii de Ordine Publică din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2018, 13:45
(3712 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Slobozia și Dridu

Luni, 26 noiembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipului Slobozia s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Astfel, polițiștii ajunși la locul evenimentului ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2018, 13:30
(4770 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Șofer căutat de polițiști, după ce a produs un accident rutier

Polițiștii din Ialomița sunt pe urmele unui șofer care a lovit cu mașina un copil de 12 ani din Țăndărei, pe trecerea de pietoni, iar apoi a fugit de la locul accidentului. Se pare că bărbatul a ajuns la ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2018, 21:48
(4684 vizualizări - 4 comentarii)


ITM Ialomița: Controale la spălătoriile auto

În perioada 19-20 octombrie 2018, s-a desfășurat, la inițiativa Inspecției Muncii, o campanie națională privind identificarea cazurilor de muncă nedeclarată și verificarea modului în care se respectă prevederile ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2018, 21:05
(3235 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Națională a României, sărbătorită la Slobozia

Primăria Slobozia invită cetățenii municipiului sâmbătă, 1 Decembrie 2018, la un program festiv dedicat Zilei Naționale a României și Centenarului Marii Uniri. Evenimentul va debuta la orele 10,00 în Piața ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2018, 19:20
(3160 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...