Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița are conturile blocate

Consiliul Județean Ialomița are conturile blocate

Direcția de Trezorerie a Județului Ialomița a blocat conturile Consiliului Județean Ialomița, după ce administrația condusă de Victor Moraru a refuzat să pună în aplicare o hotărâre judecătorească. Sentința face referire la cazul celor șapte copii din Țăndărei care au câștigat în instanță dreptul la un ajutor financiar reglementat de 4 acte normative și niciodată pus în practică la nivelul județului Ialomița! În replică la această situație, oficialii județeni susțin că vor face toate demersurile necesare pentru a dezamorsa situația...

Un proces pierdut În baza unei hotărâri a Curții... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2017, 18:55 (10558 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Condiții decente pentru deținuți la Penitenciarul Slobozia

Condiții decente pentru deținuți la Penitenciarul Slobozia

Legea prin care deținuții au fost eliberați din închisori din cauza condițiilor din timpul detenției reprezintă în realitate doar o formă mascată de grațiere... La Penitenciarul cu Regim Închis Slobozia singura problemă o reprezintă supraaglomerarea. În rest, potrivit informațiilor publice oferite de reprezentanții închisorii, spațiile de detenție sunt dotate cu băi separate, televizoare și mobilier adecvat pentru depozitarea bunurilor personale. Mai mult, întreținerea fiecăruia dintre pușcăriașii închiși la Slobozia costă 110 lei pe zi.

Masă caldă și televizor pentru deținuți
... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2017, 15:45 (6432 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amara are administrator public

Amara are administrator public

În timp ce conducerea Școlii Gimnaziale din Amara scandalizează părinții, noul primar Ion Măiță a găsit un înlocuitor pentru fostul administrator public, Larisa Mihai. Numele noului administrator public al orașului este Iuliana Sohodoleanu. Ea obținut 80 de puncte la proba scrisă și 86,42 la interviu...

Primarul face, primarul trage
După modelul predecesorului său, ajuns între timp președinte de județ, noul primar al orașului Amara a organizat un concurs pentru numirea în funcție a unui administrator public. Decizia primarului Ion Măiță de a organiza concursul survine la nici... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2017, 20:15 (15121 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Școlile din Slobozia au cheltuit 2,8 milioane de lei pentru reparații și întreținere

Școlile din Slobozia au cheltuit 2,8 milioane de lei pentru reparații și întreținere

Primăria Slobozia a dat publicității valoarea sumelor pe care le-au cheltuit școlile și grădinițele din oraș în urma lucrărilor de reabilitare și întreținere, desfășurate înainte de debutul anului școlar 2017-2018. Dintr-un buget estimat la 3,4 milioane de lei, unitățile de învățământ au utilizat 2,8 milioane de lei. Datele arată că o bună parte din acești bani au mers către firme patronate de membrii PSD, cu care au fost încheiate contracte de prestări servicii.

Primăria a dat bani pentru școli
Cele 14 școli și grădinițe pe care Primăria Slobozia le administrează la Slobozia... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2017, 15:40 (6596 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița a investit inutil în «energia verde»

Consiliul Județean Ialomița a investit inutil în «energia verde»

În urmă cu 5 ani, ramura liberală a administrației Ciupercă plasa Ialomița în centrul investițiilor naționale în «energia verde», respectiv câmpurile de panouri fotovoltaice. Acum, în 2017, singura investiție realizată continuă să fie nefuncțională, iar noua conducere a Consiliului Județean caută soluții pentru limitarea pierderilor generate de această investiție cifrată la 2,8 milioane de lei.

Milioane pentru nimic
Susținut activ de către ex-vicepreședintele Ioan Martin, parcul fotovoltaic de la Giurgeni a fost gândit, în varianta inițială, ca o investiție de 10 milioane de euro... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2017, 11:25 (7362 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Obligați pe nedrept să returneze subvenții agricole de 2,3 milioane de lei

Se întâmplă în Ialomița

Obligați pe nedrept să returneze subvenții agricole de 2,3 milioane de lei

Din cauza unui exces de zel al auditorilor Camerelor de Conturi Ialomița și Brăila, 44 de crescători de animale din zona Giurgeni-Gura Ialomiței sunt nevoiți să returneze Agenției pentru Plăți și Intervenție în Agricultură (APIA) subvențiile pe care le-au primit în perioada 2011-2013. În total, fără vina lor, oamenii trebuie să înapoieze 2,3 milioane de lei! Auditorii celor două instituții susțin faptul că fermierii au beneficiat de sprijin financiar ilegal, pentru că și-au scos la păscut animalele pe «terenuri agricole neproductive». Acestora le-au fost înmânate documente justificative prin care se poate demonstra că activitățile de pășunat nu au legătură cu tipul terenului, însă atât reprezentanții... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2017, 18:35 (5237 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A găsit în vie un cadavru descompus

Descoperire macabră la Amara

A găsit în vie un cadavru descompus

Anchetă la Parchetul de  pe lângă Tribunalul Ialomița după ce un bărbat din Amara a reclamat faptul că a găsit în vie un cadavru în descompunere. Omul crede că este vorba despre soția sa, dispărută de acasă din vară. Procurorii au deschis un dosar penal privind moartea în condiții suspecte.

Cercetările sunt în curs
Surse judiciare precizează faptul că bărbatul a intrat în vie ca să culeagă strugurii și să îndepărteze buruienile dintre butașii de viță de vie. La câteva minute după ce omul s-a apucat de treabă a rămas înmărmurit. El a găsit pe un rând de viță de vie un cadavru... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2017, 15:54 (8663 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ministerul Educației întârzie revenirea Luminiței Barcari la comanda Inspectoratului Școlar Ialomița

Ministerul Educației întârzie revenirea Luminiței Barcari la comanda Inspectoratului Școlar Ialomița

În  urmă cu o săptămână, Curtea de Apel București s-a pronunțat în dosarul deschis de Luminița Barcari, fosta șefă a Învățământului ialomițean, împotriva Ordinului privind revocarea sa din funcție, semnat de ministrul Liviu Pop. Magistrații din Capitală au decis să suspende efectele documentului până la judecarea definitivă a cauzei. Procesul intentat de Luminița Barcari Ministerului Educației vizează anularea Ordinului prin care a fost demisă de la șefia Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Deși are posibilitatea să revină în această funcție, Luminița Barcari așteaptă un alt Ordin, emis și semnat de Liviu Pop, prin care se ia act de decizia Curții de Apel București. Mai mult, oficialii... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2017, 14:40 (11331 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sala cu geometrie (ne)variabilă nu are «recepția finală»

O piatră de moară ascunsă sub preșul Consiliului Județean Ialomița

Sala cu geometrie (ne)variabilă nu are «recepția finală»

Demarate în urmă cu mai bine de 20 de ani, lucrările de reabilitare a Sălii de spectacole a Consiliului Județean Ialomița nu au fost finalizate nici până în prezent. În schimb, cheltuielile generate de acest obiectiv depășesc în acest moment 10 milioane de lei și continuă să crească! În plus, procedura de recepție finală a lucrărilor a fost suspendată în urmă cu o lună. Deși nu sunt vinovați direct de această stare de fapt, oficialii administrației județene privesc senini dezastrul... Între timp, Sala de spectacole a Consiliului Județean, considerată «una dintre cele mai moderne din România», așteaptă și acum o banală autorizație de funcționare ISU, fără de care nu poate intra în legalitate..... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2017, 11:05 (5484 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița așteaptă 56 mii de doze de vaccin antigripal

Ialomița așteaptă 56 mii de doze de vaccin antigripal

În plin sezon al virozelor respiratorii, Ministerul Sănătății a decis să amâne pe termen nelimitat distribuția în teritoriu a vaccinului antigripal. Direcția de Sănătate Publică Ialomița susține că dozele ar fi trebuit să ajungă până la începutul acestei săptămâni, însă deocamdată nu se știe când vor fi oferite medicilor de familie și specialiștilor din spitale. În județul nostru este nevoie de 56 mii de doze de vaccin antigripal. Alternativa o reprezintă farmaciile, acolo unde vaccinul antigripal se vinde la prețuri cuprinse între 23 și 56 de lei.

Explozie de viroze la spital Medicii... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2017, 12:15 (4974 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Omul care putrezește de viu

În fața Centrului Social de la Școala 13 din Slobozia

Omul care putrezește de viu

În urmă cu două săptămâni, unul dintre chiriașii Centrului Social de la Școala 13 a reclamat primarului Adrian Mocioniu o situație inadmisibilă. Potrivit declarațiilor reclamantului, magazia dezafectată din curtea Centrului adăpostește un grup agresiv de chiriași care beau și tulbură permanent ordinea și liniștea publică... Primarul Adrian Mocioniu a promis că va verifica situația reclamată și va cere demolarea construcției...

Primarul e întotdeauna de vină La 10 zile distanță, în fața Centrului Social din curtea Școlii 13, chiriașii se încălzesc la soare. Sunt nemulțumiți și au aceleași... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2017, 11:05 (6483 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gabriel Manole nu predă statuia lui Mihai Viteazul!

Refuz categoric

Gabriel Manole nu predă statuia lui Mihai Viteazul!

La 3 ani de la scandalul public legat de amplasarea ridicolei statui care îl întruchipează pe Mihai Viteazul în Piața Unirii din oraș, Primăria Slobozia a decis să dea jos de pe soclu lucrarea graficianului Vasile Aionesei. Planurile autorităților locale sunt de a înlocui hidosul monument cu statuia ecvestră pe care a realizat-o sculptorul Gabriel Manole, în curtea sa din Perieți. Artistul plastic susține însă că nici nu se gândește să ofere opera Primăriei Slobozia, întrucât reprezentanții municipalității locali nu i-au plătit integral execuția!

«Moș Crăciun» a fost decapitat... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2017, 13:45 (7514 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Penitenciarul Slobozia a eliberat 11 deținuți

Penitenciarul Slobozia a eliberat 11 deținuți

Proaspăt intrată în vigoare, Legea 169/2017 privind recursul compensatoriu, a pus în libertate 11 deținuți închiși la Penitenciarul cu Regim Închis Slobozia. Potrivit actului normativ, respectivele persoane private de libertate își ispășeau pedepsele în condiții neprielnice.

Grațiere în grup
Legea 169/2017, privind recursul compensatoriu, oferă deținuților șansa de a se elibera din închisoare dacă spațiile de detenție în care stau închiși nu dispun de condiții corespunzătoare. Eliberarea se face în baza unui calcul aritmetic stipulat în lege: «la 30 de zile executate în penitenciar... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2017, 22:00 (11318 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiectele de management ale administratorilor publici, «secretizate»

Proiectele de management ale administratorilor publici, «secretizate»

bonus: Providențialul domn Puia-«Superadministratorul» public al Sloboziei

În ultimul an, edilii administrației locale și județene și-au asumat răspunderea angajării unor oameni în poziții-cheie ale administrației. Numitorul comun al acestor angajări îl reprezintă «proiectul de management». Paradoxal însă, unele dintre aceste proiecte sunt declarate de către șefii instituțiilor «secrete de serviciu». Fie că vorbim de interpretare defectuoasă a legii, fie că vorbim de rea-voință, realitatea este una singură. Aceste proiecte de management sunt publice și reprezintă măsura competenței celor numiți să gestioneze «mai binele» public al orașului sau județului.

Oamenii stăpânirii administrative... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2017, 17:45 (5908 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DADP Slobozia are un nou director

DADP Slobozia are un nou director

Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia are, începând cu 9 octombrie 2017, un nou director. Valeriu Roșca are 31 de ani, a absolvit o facultate de «Mediu», este președinte al TSD Slobozia și a candidat pentru postul oferit de primarul Adrian Mocioniu «din ambiție». Pentru serviciile pe care urmează să le aducă comunității, noul șef al DADP va primi un salariu brut de 6500 de lei.

«Mă recomandă vocea și talentul meu!»
Replica e preluată dintr-o celebră comedie care îl are ca protagonist pe Jean Constantin, fie-i țărâna ușoară... Pe Valeriu Roșca însă, ca să delimităm... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2017, 17:10 (19331 vizualizări - 33 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile din Ialomița caută soluții pentru încălzirea claselor

Școlile din Ialomița caută soluții pentru încălzirea claselor

Anotimpul rece se pare că a luat pe nepregătite școlile din Ialomița. 20 de unități de învățământ din județ întâmpină probleme în privința aprovizionării cu material combustibil necesar încălzirii claselor. Deși s-a promis că situația se va dezamorsa, până în prezent totul a rămas la fel. Pe cale de consecință, riscul ca elevii să înghețe în timpul orelor este ridicat. Dincolo de aceste lipsuri, problema curățeniei din clase încă persistă, deși a trecut o lună de la debutul anului școlar.

Învățământ cu probleme
Dincolo de rezolvarea problemelor cu avizele și autorizațiile împotriva... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2017, 11:05 (3280 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Comisarul șef Cristian Ivan este noul comandant al Poliției ialomițene!

Comisarul șef Cristian Ivan este noul comandant al Poliției ialomițene!

Șeful Serviciului Cazier Judiciar, Statistică și Evidență Operativă din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, comisarul șef Cristian Ivan, a fost numit astăzi comandant al Poliției ialomițene, printr-un Ordin semnat de ministrul Carmen Dan. Acesta va deține interimar funcția, pentru o perioadă de 6 luni.

Ialomița are un nou inspector șef
Comisarul șef Cristian Ivan a ocupat în perioada 2009-2017 funcția de comandant al Poliției Municipiului Slobozia. Din vară, el s-a transferat la Serviciul Cazier Judiciar, Statistică și Evidență Operativă al Inspectoratului... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2017, 20:10 (11672 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Sindicaliștii SANITAS vor să execute silit Spitalul Județean Slobozia

Sindicaliștii SANITAS vor să execute silit Spitalul Județean Slobozia

Războiul public declanșat de filiala județeană SANITAS Ialomița împotriva Spitalului Județean de Urgență Slobozia a ajuns la o nouă etapă. Sindicaliștii amenință că vor cere în instanță executarea silită a celui mai mare spital din Ialomița din cauza faptului că nu a plătit cei 1,5 milioane de lei pe care i-au câștigat în procesul privind neacordarea tichetelor de masă. Între timp, SANITAS a inițiat o a treia acțiune în instanță îndreptată împotriva entității sanitare.

Angajații așteaptă banii În vara acestui an, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost obligat printr-o sentință... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2017, 15:35 (11474 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Salariile din Primăria Slobozia «nu respectă prevederile legale»

Prefectura Ialomița a decis

Salariile din Primăria Slobozia «nu respectă prevederile legale»

În vara acestui an, administrația județeană a fost cutremurată de morgana majorărilor salariale permise de Legea 153, privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice. Primăria Slobozia nu a făcut nici ea excepție. Scandalul declanșat atunci continuă și în prezent. Instituția Prefectului Ialomița a decis că hotărârea adoptată de către Consiliul Local Slobozia privind majorările salariale din cadrul insituției «nu respectă prevederile legale».

Prefectura respinge varianta Mocioniu
La sfârșitul lunii iulie 2017, primarul Adrian Mocioniu inflama spiritele în cadrul Primăriei... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2017, 10:55 (7164 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» are 2000 de cititori anual

Cenușăreasa Culturii ialomițene

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» are 2000 de cititori anual

Intrată într-un con de umbră după mazilirea Mihaelei Racovițeanu, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» se luptă zilele astea cu a 26-a ediție a «Salonului Anual de Carte». Dincolo de imaginea publică atent prelucrată, cifrele ascund adevăruri dureroase. Cititorii abia de depășesc numărul de 2000 anual, cu tot cu cei ai Secției Copii, fondul de carte se subțiază pe zi ce trece, iar prin bibliotecile comunale din județ nu s-au mai făcut achiziții din cincinalul trecut.

Oficial, e bine rău
În Ialomița există o bibliotecă județeană, 2 municipale, 4 orășenești și 50 comunale, dintre... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2017, 13:20 (4472 vizualizări - 9 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
251 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: «Viziuni», expoziție semnată Tudor Meiloiu

Miercuri, 6 aprilie, la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», artistul plastic Tudor Meiloiu vernisează expoziția grafică «Viziuni». Evenimentul va debuta după amiază, la orele 14.00, iar după vernisaj ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 15:23
(12827 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Minor dispărut

Un adolescent de 14 ani din Urziceni a dispărut de acasă. Părinții au reclamat dipariția copilului, joi, 31 martie și au declarat polițiștilor că băiatul a plecat, miercuri, 30 martie, la școală de unde ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:25
(7695 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Spărgător de locuințe, prins de polițiști

La jumătatea lunii februarie 2011, locuința unui bărbat de 58 ani, din Urziceni, a fost spartă. Potrivit polițiștilor, din casă au fost furate mai multe bunuri și aparatură electronică. Bunurile furate ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:25
(9328 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Adolescent de 16 ani, arestat pentru tîlhărie

Judecătorii slobozeni au dispus arestarea preventivă pentru 19 zile a unui adolescent de 16 ani din localitatea Amara, pentru tîlhărie. Infractorul a acționat la jumătatea lunii precedente, pe data de ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:24
(9322 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: I-au furat porțile

Joi, 31 martie, un bărbat de 39 ani din Munteni Buzău a reclamat polițiștilor din localitate faptul că i-au fost furate două porți metalice în valoare de 500 lei. În urma verificărilor, hoții au fost identificați ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:24
(9000 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Accident cu două victime

O șoferită grăbită ce a efectuat o depășire neregulamentară au fost cauzele principale ale producerii unui accident de circulație produs joi, 31 martie, pe DN2A. Pe scurt, tînăra, de 34 ani, din Tulcea ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:23
(6879 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Confiscare de pesticide expirate

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au confiscat ieri, 31 martie, aproximativ 145 litri de produse pentru protecția plantelor ce erau expirate. Confiscarea s-a produs în cadrul ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:22
(8858 vizualizări - 0 comentarii)


Din 8 aprilie 2011, se închide Combinatul Chimic Slobozia

Grupul InterAgro, controlat de omul de afaceri Ioan Niculae, a anuntat marți, 29 martie a.c., că «de la 1 aprilie 2011, va opri de la funcționare și combinatul chimic din Turnu Măgurele (aparținînd societății ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 17:15
(11319 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Au dispărut doi minori

Ialomița: Au dispărut doi minori

Miercuri, 30 martie a.c., polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că minorii Nedelcu Adriana, de 15 ani, din comuna Perieți și Radu Marius, de 15 ani, din comuna Ograda au plecat de la domiciliile ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:48
(11195 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: A distrus un gard cu tractorul

Un bărbat de 36 ani, administratorul unei firme de pe raza comunei Bordușani, a sesizat Poliția despre faptul în perioada 26-30 martie, persoane necunoscute au distrus gardul împrejmuitor al atelierului ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:27
(11802 vizualizări - 2 comentarii)


Andrășești: Lemne confiscate de polițiști

Miercuri, 30 martie a.c., polițiștii au identificat în trafic un tînăr, de 22 ani, din comuna Mera, județul Vrancea, care transporta material lemnos. La solicitarea polițiștilor de a prezenta documentele ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:26
(12536 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției în Țăndărei și Slobozia: Două permise reținute și aproape 5500 lei amenzi

Pe raza municipiului Slobozia și a orașului Țăndărei au fost derulate acțiuni privind creșterea gradului de siguranță rutieră și legalitatea transporturilor de animale. Polițiștii au acționat pe linia prevenirii ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:26
(10942 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Hoți de fier vechi, identificați

Pe numele a doi bărbați din comuna Bordușani s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de furt calificat. În fapt, în ziua de 30 martie a.c., cei în cauză au dezgropat și secționat o ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:25
(9028 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Francofolies 2011»

În organizarea Consiliului Județean Ialomița, a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea», a Asociației Profesorilor de Limba Franceză «Les Franthousiastes», a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița precum ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 12:09
(4879 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 130 locuri de muncă vacante

Din totalul celor 130 locuri de muncă vacante anunțate de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, 10 posturi sînt pentru absolvenții de studii superioare. De asemenea, 39 locuri de muncă ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 11:58
(8213 vizualizări - 0 comentarii)


Antreprenori noi pentru Ialomița

Timp de o săptămînă, 32 de tineri ialomițeni au fost cursați pentru a deveni antreprenorii de mîine. Programul s-a desfășurat în cadrul unui proiect european, ce a urmărit promovarea culturii antreprenoriale ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2011, 17:09
(10768 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tineri cercetați pentru furt calificat

În dimineața zilei de miercuri, 30 martie, polițiștii feteșteni au prins în flagrant un grup de tineri ce încercau să fure mai mulți conductori electrici destinați alimentării unor semnalizări luminoase ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2011, 17:08
(9304 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Slobozia: Scenariu cu explozie la Combinatul Chimic

Joi, 30 martie 2011, la sediul Chemgas Holding s-a produs o explozie la o instalație tehnologică, urmată de un incendiu de proporții ce degaja fum dens și gaze toxice. Ca urmare a incidentului, planșeul ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2011, 17:07
(10380 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Patru tone de fier vechi, confiscate

Slobozia: Patru tone de fier vechi, confiscate

Polițiștii slobozeni au confiscat, marți, 2 martie, patru tone de fier vechi. Deșeurile feroase erau transportate pe șoseaua Amara de un bărbat de 40 ani, ce conducea un tractor cu semiremorcă. Oprit de ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2011, 17:04
(8870 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița, zonă de sărăcie europeană

Recent, organismul internațional de statistică aparținînd Comisiei Europene, instituție ce analizează toate țările aparținătoare, a publicat un studiu al sărăciei. Potrivit documentului, Eurostat a plasat ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2011, 09:32
(10180 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2011, 18:29
(6750 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Mișcarea Națională de Împădurire», peste 10000 puieți de salcâm plantați

Ialomița: «Mișcarea Națională de Împădurire», peste 10000 puieți de salcîm plantați

Sîmbătă, 26 martie, la nivelul județului Ialomița s-a desfășurat etapa-pilot a Mișcării Naționale de Împădurire, inițiată de Asociația EcoAssist. La această acțiune au participat aproximativ 228 de voluntari ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2011, 17:37
(9731 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat preventiv pentru tîlhărie

Un tînăr de 19 ani, reținut în urmă cu două zile pentru tîlhărie, a fost prezentat de polițiști instanței de judecată și a primit mandat de arestare preventivă pe o perioadă de 29 zile. Din cercetările ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2011, 17:26
(10898 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Elevi transportați la «bou-vagon»

Poliția Țăndărei a desfășurat luni, 28 martie a.c., o acțiune privind legalitatea transportului rutier de persoane. Cu această ocazie a fost depistată în trafic o autoutilitară care transporta elevi în ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2011, 17:23
(10335 vizualizări - 0 comentarii)


Platonești: Înapoi la pușcărie

Un tînăr de 38 ani, domiciliat în comuna Platonești, care poseda mandat de executare a pedepsei emis de Judecătoria Fetești, a fost depistat de polițiști. Luni, 28 martie a.c., lucrătorii Formațiunii Ordine ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2011, 17:20
(7882 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 15 aprilie 2011-Bursa generală a locurilor de muncă

În data de 15 aprilie 2011, Agentia Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă organizează la nivel național «Bursa generală a locurilor de muncă». Evenimentul se va desfășura la nivelul fiecărui județ prin ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2011, 16:30
(10833 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Incendii la Fetești și Ciocârlia

Ialomița: Incendii la Fetești și Ciocîrlia

Incendiu la o fermă de animale din Fetești. Ajutorul pompierilor a fost solicitat sîmbătă, 26 martie, în jurul orei 13.00, cînd flăcările cuprinseseră un saivan de animale și rezerva de ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2011, 16:09
(10557 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Jandarmeria Română, la 161 de ani de existență

Ialomița: Jandarmeria Română, la 161 de ani de existență

La 12 martie 1850, Divanul Obștesc votează «Legiuirea pentru reformarea Corpului Slujitorilor în Jandarmi». La 30 martie, domnitorul Grigore Alexandru Ghica aprobă printr-un Ofis încheierea lucrărilor, ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2011, 15:55
(11662 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Doi minori au furat o jantă de camion

Polițiștii din Amara au fost sesizați de un slobozean despre faptul că, din curtea unui teren situat în orașul Amara, i-a fost sustrasă o jantă de camion, care cîntărea aproximativ 40 kg. În scurt timp ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2011, 15:36
(7782 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Amara furt


Ialomița: Amenzi de aproape 60000 lei aplicate de Poliția Rutieră

În perioada 25-27 martie 2011, efectivele de poliție rutieră și-au intensificat activitățile specifice. La aceste acțiuni au participat 40 polițiști, fiind aplicate un număr de 329 sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2011, 15:36
(9606 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...