Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Zile Medicale Ialomițene», eveniment ajuns la a VI-a ediție

«Zile Medicale Ialomițene», eveniment ajuns la a VI-a ediție

În urmă cu o săptămână, în stațiunea Amara, s-a desfășurat a VI-a ediție a Conferinței Regionale «Zile Medicale Ialomițene». Evenimentul a fost organizat de reprezentanții Colegiilor Medicilor din județele Ialomița și Călărași și a constat într-o serie de prezentări științifice pe teme medicale, susținute de medicii specialiști ai Spitalului Județean de Urgență Slobozia, ai Spitalului Județean de Urgență Călărași precum și ai Spitalului Municipal Urziceni. De asemenea, în cadrul manifestării s-au desfășurat și schimburi de experiență între medicii de familie și specialiștii care și-au prezentat studiile realizate.

Dezbateri pe teme medicale în stațiunea Amara... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2017, 15:10 (3256 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița: 165 de dosare pentru gradațiile de merit

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița: 165 de dosare pentru gradațiile de merit

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița informează faptul că la nivelul județului 165 de profesori și-au depus dosarele pentru a beneficia de gradațiile de merit. În următoarea perioadă urmează evaluarea tuturor propunerilor, urmând ca în prima jumătate a lunii august 2017 să fie făcută publică lista finală a cadrelor didactice care vor beneficia de acest stimulent financiar acordat de Ministerul Educației.

Beneficii pentru profesori Gradațiile de merit reprezintă un spor salarial pe care Ministerul Educației îl acordă profesorilor care s-au remarcat pe parcursul unui an școlar. Acest... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2017, 14:05 (24037 vizualizări - 71 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița rurală trăiește din ajutorul de șomaj

Ialomița rurală trăiește din ajutorul de șomaj

O analiză a Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița arată faptul că cei mai mulți dintre șomerii județului locuiesc la sate. Statistica arată că din cei 6500 de șomeri ialomițeni, 4825 își au domiciliul în mediul rural. Fruntașe la numărul de persoane aflate în căutarea unui loc de muncă sunt comunele Traian, Valea Ciorii, Miloșești sau Borănești. Reprezentanții autorităților locale susțin faptul că situația este generată de gradul scăzut de calificare profesională a comunităților pe care le reprezintă și lipsa de interes afișată de investitori.

Șomerii din Ialomița trăiesc la țară... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2017, 10:55 (4590 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Un singur medic de Boli Infecțioase acordă consultații în Ialomița

De 30 de ani

Un singur medic de Boli Infecțioase acordă consultații în Ialomița

Criza de medici specialiști din Ialomița pare să se adâncească. De 30 de ani, în județ, există un singur medic de Boli Infecțioase care acordă consultații pacienților. Specialistul s-a pensionat de 4 ani, însă prestează activitate cu jumătate de normă la Ambulatoriul de Specialitate al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești. Până în 2013, în cadrul aceleiași unități medicale a funcționat și singura secție pentru tratarea bolilor infecțioase din Ialomița, însă ea a fost desființată. Deși autoritățile au promis că vor face eforturi în sensul redeschiderii, situația a rămas neschimbată.

O specialitate unică... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2017, 14:40 (5846 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

COMUNICAT DE PRESĂ

(P) Campania «Deșeurile reciclabile te inspiră!» s-a încheiat cu vizita elevilor la stația de sortare și reciclare din Constanța

Vineri, 26 mai a.c., campania «Deșeurile reciclabile te inspiră!», desfășurată de Polaris M Holding alături de elevii clasei a III-a de la Școala Gimnazială «Sf. Andrei» din Slobozia, a continuat cu o vizită la stația de sortare și reciclare din Constanța.
Campania «Deșeurile reciclabile te inspiră» a fost inițiată în cadrul programului național «Școala Altfel» și a atins două componente: una teoretică și cealaltă practică. În cadrul primei etape, elevii au participat la un concurs de compuneri pe teme ecologice, unde și-au pus la lucru creativitatea și au demonstrat că au înțeles tematica concursului, și anume protejarea mediului înconjurător. În urma acestui concurs, toți elevii au fost... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2017, 13:20 (5044 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Furnizorii de telefonie mobilă, verificați de comisarii de la Protecția Consumatorilor

Ialomița: Furnizorii de telefonie mobilă, verificați de comisarii de la Protecția Consumatorilor

Deși promit servicii de calitate, ofertele companiilor de telefonie mobilă sau de televiziune prin cablu pot fi înșelătoare. În primele 4 luni ale anului în curs, comisarii din cadrul Comisariatului pentru Protecția Consumatorilor Ialomița au primit 60 de sesizări din partea beneficiarilor cu privire la faptul că au fost păcăliți de furnizorii de servicii cu care au semnat contracte, nemulțumiți de produsele pentru care au plătit.

Au reclamat că au fost înșelați În primele 4 luni ale anului 2017, comisarii din cadrul Comisariatului Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița au... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2017, 17:35 (7921 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Silvian Ciupercă, fostul președinte al Consiliului Județean Ialomița, a fost achitat de Tribunalul București

Silvian Ciupercă, fostul președinte al Consiliului Județean Ialomița, a fost achitat de Tribunalul București

Tribunalul București s-a pronunțat vineri, 26 mai 2017, în dosarul fostului președinte al Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă. Magistrații din Capitală au decis să dea o sentință de achitare pentru Silvian Ciupercă. Surse judiciare apreciază faptul că doar 3 persoane din cele 14 pe care Direcția Națională Anticorupție le-a trimis în judecată în această anchetă au primit condamnări la închisoare, cu suspendare. Sentința nu este definitivă, putând să fie atacată cu apel.

Silvian Ciupercă, achitat de Tribunalul București
Ancheta în cazul lui Silvian Ciupercă, fostul președinte... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2017, 16:38 (26394 vizualizări - 28 comentarii)

EVENIMENT

Instanțele ialomițene au aprobat efectuarea a 1857 de interceptări

Instanțele ialomițene au aprobat efectuarea a 1857 de interceptări

Scandalul interceptărilor telefonice aprobate de magistrații din România a ajuns și în județul Ialomița. Potrivit controversatei statistici care a făcut înconjurul țării, în perioada 2010-2015, instanțele din Slobozia, Fetești și Urziceni au dat undă verde pentru efectuarea a 1857 de interceptări! Surse judiciare susțin că solicitările au venit din partea Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, Direcția Națională Anticorupție și Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Crimă Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Slobozia.

Ialomița, cu urechile ciulite
În ultimul an... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2017, 16:45 (5879 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Marius Ștef este noul șef de la Cadastru!

Tănase Mihalcea s-a suspendat din funcție

Marius Ștef este noul șef de la Cadastru!

Oficiul Județean de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița are un nou șef. Numele acestuia este Marius Ștef și a fost numit interimar pentru o perioadă de 6 luni.

Nu aduce anul ce aduce PSD Joi, 18 mai 2017, după a doua «descălecare» de aproape un an a lui Tănase Mihalcea, șeful de la Oficiul Județean de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița a fost înlocuit. În locul lui a fost numit pentru o perioadă de 6 luni un cadastrist de meserie, cu firmă în spate și susținere de Stânga. Adică cu sprijin de la PSD, că numirea în funcție a venit în plic de la Agenția Națională de Cadastru... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2017, 14:05 (10168 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Doi elevi din Munteni Buzău au ajuns la spital după ce s-au îmbătat

Au plecat spre școală amețiți de alcool

Doi elevi din Munteni Buzău au ajuns la spital după ce s-au îmbătat

Distracția dinainte de cursuri a doi elevi din Munteni Buzău s-a terminat la spital. Băieții, în vârstă de 12 și 13 ani, au fost găsiți pe stradă în stare de ebrietate. Unul dintre ei avea o alcoolemie de 1,6 miligrame alcool în sânge, fiind transportat de urgență la Spitalul «Grigore Alexandrescu» din București. Vestea a picat ca un trăsnet în rândurile profesorilor, care declară faptul că băieții au rezultate bune la învățătură. Reprezentanții școlii din localitate susțin că-i vor include pe cei doi copii într-un program de consiliere. Între timp, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița a deschis o amplă anchetă în acest caz.

Și-au făcut curaj cu țuică pentru a merge la școală... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2017, 10:45 (6515 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un consiliu județean, două administrații politice

Victor Moraru apropie anul

Un consiliu județean, două administrații politice

bonus: Larisa, a mai rămas puțin! Concurs cu dedicație pentru funcția de «county manager»

Joi, 18 mai 2017, s-a desfășurat ședința ordinară a Consiliului Județean Ialomița. În cadrul acesteia au fost aprobate o serie de proiecte de hotărâre de o reală importanță pentru administrația publică, dar și pentru contribuabilii ialomițeni. Printre acestea se numără hotărârea privind aprobarea «Strategiei în domeniul eficienței energetice» sau cea privind constituirea Asociației de dezvoltare Intercomunitară Ialomița. Dincolo de aceste decizii însă, ședința a fost scena unui nou episod al războiului politic dintre consilierii PSD-ALDE și cei ai PNL...

Un război fără învingători
... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2017, 16:05 (5091 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Polaris M Holding a premiat elevii participanți la concursul de compuneri pe teme ecologice

Miercuri, 24 mai 2017, la Școala Gimnazială «Sf. Andrei» din Slobozia, Polaris M Holding a premiat elevii clasei a III-a, participanți ai concursului de compuneri pe teme ecologice. Concursul de compuneri și vizita pe care elevii au efectuat-o la stația de sortare și reciclare din municipiul Constanța s-a desfășurat în perioada 15-23 mai 2017 și fac parte din campania de educație ecologică desfășurată sub sloganul «Deșeurile reciclabile te inspiră».

Polaris M Holding, alături de elevii din Slobozia
Concursul s-a desfășurat în perioada 15-19 mai a.c., în cadrul programului național... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2017, 15:30 (7426 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Despăgubiri de 60 mii de euro pentru Inter Group

Ștrandul municipal din Slobozia rămâne cu lacătul pe poartă

Despăgubiri de 60 mii de euro pentru Inter Group

Reprezentanții Inter Group, firma care a concesionat ștrandul municipal din Slobozia cu 10 ani în urmă, anunță că spațiul de agrement va rămâne închis în sezonul estival 2017. Toate acestea din cauza unui litigiu în instanță pe care administratorii societății îl au cu municipalitatea. Oficialii Inter Group solicită anularea contractului de concesiune încheiat cu Primăria Slobozia, motivând că administrația locală i-a obligat la plata unei redevențe majorată în mod nejustificat, din cauza unei erori de calcul. Mai mult, aceștia solicită plata unor despăgubiri în valoare de 60 mii de euro pe care i-au cheltuit pentru modernizarea ștrandului.

Algoritm de calcul eronat... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2017, 18:25 (7016 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Acuzații de «abuz în serviciu» la Primăria Slobozia

Aviz de la Ministerul Finanțelor pentru o renovare de apartament

Acuzații de «abuz în serviciu» la Primăria Slobozia

Primăria Slobozia a cerut unui proprietar de apartament din Slobozia «un acord din partea Statului Român reprezentat prin Ministerul Finanțelor» pentru renovarea unui apartament! Florina Stancu Drăgoi a formulat împotriva semnatarilor Certificatului de Urbanism care prevede (și) această aberație o plângere penală. În fapt, susține petenta, autoritățile locale se fac vinovate de «abuz în serviciu»: «De 5 luni așteptăm o autorizație de construire pentru care am cheltuit până acum peste 5000 de lei! E un abuz care nu poate fi explicat și nici tolerat. Practic, tot noi suntem vinovați pentru că am vrut să construim legal...».

Istoria sordidă a unei autorizații... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2017, 13:20 (9796 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are depozite necontrolate de deșeuri

Dezastru ecologic oficial

Ialomița are depozite necontrolate de deșeuri

Un raport oficial al Gărzii de Mediu Ialomița confirmă dezastrul ecologic de la nivelului județului. Potrivit datelor statistice, Ialomița are 31 hectare de depozite necontrolate de deșeuri! De asemenea, în 51 de localități din Ialomița serviciile de salubritate funcționează parțial, iar în celelalte 15 aceste servicii nu sunt funcționale. Daniel Popescu, șeful Gărzii de Mediu Ialomița, susține că situația s-ar putea îmbunătăți. «Există o anumită preocupare a autorităților, dar nu suficient ca să fim mulțumiți. Vom relua controalele pentru a vedea dacă s-au aplicat măsurile de conformare!» a declarat acesta pentru ziarul nostru.

Estimări oficiale alarmante... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2017, 10:45 (6769 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Vijelie puternică la Făcăeni

Vijelie puternică la Făcăeni

Codul Galben emis de meteorologi în județul Ialomița a făcut prăpăd în comuna Făcăeni. Din cauza vântului puternic, acoperișurile a mai multor gospodării au fost parțial afectate, iar câțiva copaci au fost doborâți. Reprezentanții Comitetului pentru Situații de Urgență se află la fața locului pentru a face o evaluare corespunzătoare a pagubelor.

Pagube în evaluare
Ialomița s-a aflat luni, 22 mai 2017, după orele amiezii sub avertizare Cod Galben de vreme rea. Din primele informații, o furtună s-a abătut asupra localității Făcăeni. Vântul puternic a afectat acoperișurile unui număr... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2017, 21:34 (8435 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Daune materiale de 1000 de lei pe zi pentru Atlantic Studio

9 ani de procese pentru un drept legal

Slobozia: Daune materiale de 1000 de lei pe zi pentru Atlantic Studio

Vechi de aproape 9 ani, războiul administrativ dintre societatea Atlantic Studio și Primăria Slobozia este departe de a se finaliza. Deși instanța a admis definitiv includerea în Planurile Urbanistice Zonal și de Detaliu a terenului concesionat de firmă în anul 2008, dispoziția nu a fost pusă în aplicare. Anul trecut, prin intermediul unui executor judecătoresc, Atlantic Studio a obligat Primăria Slobozia să îndeplinească dispozițiile magistraților, însă nici de această dată demersul nu s-a concretizat! Astfel, administratorii firmei au intentat un nou proces împotriva municipalității, solicitând plata unor despăgubiri materiale în valoare de 1000 de lei pe zi de la data rămânerii definitive a... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2017, 17:25 (7714 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Medicul Vasile Olaru, vizat de un nou scandal penal

Se întâmplă tot la Spitalul Slobozia!

Medicul Vasile Olaru, vizat de un nou scandal penal

Scos pe ușa din spate a Spitalului Județean de Urgență Slobozia din cauza numeroaselor scandaluri publice în care a fost implicat, medicul Vasile Olaru revine în atenția opiniei publice. În urmă cu o săptămână, acesta s-a prezentat la Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița pentru a da declarații într-o nouă anchetă penală în care ar avea calitatea de suspect. Dosarul se află în lucru la Serviciul de Investigare a Criminalității Economice și ar avea ca obiect achiziția fictivă de softuri anti-virus pentru calculatoarele Spitalului Slobozia. «Nu le-am declarat nimic polițiștilor pentru că nu am știut de ce m-au chemat! O să se rezolve totul prin intermediul avocatului meu...» a declarat... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2017, 11:05 (14059 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Afaceri «verzi» pe bani europeni

Ialomița: Afaceri «verzi» pe bani europeni

Cele 19 arii protejate de interes comunitar din Ialomița sunt o adevărată sursă de venit pentru entitățile care le-au luat în custodie. În ultimii 4 ani, Uniunea Europeană a investit sume uriașe în proiecte lipsite de oportunități concrete. Un exemplu în acest sens este proiectul «Elaborarea planului de management al ariei de protecție specială avifaunistică Lacul Strachina», realizat de Societatea Ornitologică Română, care a fost finanțat cu 2,7 milioane de lei. În total, planuri similare există pentru alte 7 arii protejate din județ, realizate chiar și de instituții ale statului precum Romsilva, prin intermediul filialelor din Constanța sau Brăila.

Ialomița verde... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2017, 14:05 (9845 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

«L'amour du théître» la Slobozia

Corifeii lui Matei Vișniec

«L'amour du théâtre» la Slobozia

În ianuarie 2016, la Suceava, dramaturgul Matei Vișniec anunța că scrie o piesă de teatru în limba franceză despre valul de imigranți musulmani, el exprimându-și îngrijorarea că «Europa se sinucide cultural». În luna mai 2016, la celălalt capăt al țării, la Slobozia, un grup de 8 elevi din cadrul Colegiului Național «Mihai Viteazul», coordonați de profesorul de Limba Franceză, Elena Mocanu, începeau neștiuți de nimeni repetițiile pentru aceeași piesă. La sfârșitul acestei săptămâni, în cadrul unui concurs de teatru francofon desfășurat la Casa de Cultură Municipală din Slobozia, trupa «Les Francforts» performează pentru ultima dată...

Un spectacol de adio... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2017, 17:50 (6757 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
287 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Incendiu la o casă din Gîrbovi, bovină salvată la Slobozia

În seara zilei de duminică, 27 iulie a.c, în jurul orei 21,25, pompierii au fost solicitați să intervină pentru salvarea unei bovine dintr-un canal de irigații de pe raza municipiului Slobozia. Animalul ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2014, 07:10
(5797 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi incendiu


APIA Ialomița: Controale în teren

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita informează că, în această perioadă, se desfășoară controlul la fața locului în vederea verificării suprafețelor agricole declarate ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2014, 10:10
(5833 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Traficanți de minori, în vizorul anchetatorilor români și al autorităților franceze

După ce au cucerit Anglia, țiganii din Țăndărei au ajuns din nou în atenția opiniei publice. Trei bărbați și trei femei sînt acuzați de autoritățile judiciare din Franța că au exploatat mai mulți minori ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2014, 17:35
(6108 vizualizări - 3 comentarii)


Slobozia: Reținut pentru «fals în înscrisuri» și «înșelăciune»

Un bărbat, de 37 de ani, din Slobozia a fost reținut de polițiști sub acuzațiile de «fals în înscrisuri sub semnătură privată» și «înșelăciune». Cel în cauză se află încarcerat la Centrul de Reținere și ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2014, 14:25
(8047 vizualizări - 0 comentarii)


Pericol de explozie după ce o autoutilitară a luat foc pe DN2

O autoutilitară ce transporta 2400 l de metanol a fost cuprinsă de flăcări în noaptea de luni spre marți, 21/22 iulie 2014. Evenimentul s-a produs pe DN2, în dreptul KM 61, iar la fața locului s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2014, 12:30
(6589 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

Dacă ai teren arabil în anumite localități
din județul Ialomița și
vrei să-l dai în arendă,
poți suna la numărul de telefon
0728/291.926
pentru a afla condițiile noastre

22 Iulie 2014, 09:10


anunț angajare

SC BUILDING ASTROM SRL Pitești
angajează pentru punctul de lucru
CENTRU DE AFACERI HAMILTON
(lîngă Combinatul Chimic)
agenți pază
Relații la punctul de lucru
din Slobozia, jud. Ialomița
(lîngă Combinatul Chimic)
sau la telefon 0744/330.327,
dl Ciobanu Nicolae

22 Iulie 2014, 08:30


APIA Ialomița: Cereri de plată pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează producătorii agricoli care au obținut acordul prealabil pentru 2014, că pot depune cererile de plată a ajutorului ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2014, 14:10
(7119 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor din Bărbulești, arestat

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au depistat în cursul zilei de miercuri, 16 iulie a.c., un bărbat de 34 de ani, din comuna Bărbulești, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2014, 10:10
(9329 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Cereri de plată pentru bunăstarea porcinelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează că în perioada 16 iulie-18 august 2014, inclusiv, se depun Cererile de Plată pentru Măsura 215-pachet a) -plăți privind ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2014, 08:25
(7458 vizualizări - 0 comentarii)


Buldoexcavator în flăcări la Urziceni, bovină căzută în șanț la Manasia

Un cablu electric defect sau neizolat corespunzător a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la instalația electrică a unui buldoexcavator ce aparține unei societăți comerciale din ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2014, 18:50
(7536 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reamenajarea Pieței Revoluției, 37 milioane de lei

Potrivit unui comunicat de presă al Primăriei Slobozia, «marți, 15 iulie 2014, la sediul Primăriei Slobozia, a fost semnat contractul de executare a lucrărilor pentru Piața Revoluției. Procedura face parte ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2014, 13:40
(7591 vizualizări - 4 comentarii)


DSVSA Ialomița: Măsuri privind controlul pestei porcine

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița solicită crescătorilor de porcine din localitățile Manasia, Căzănești, Ciochina, Stejaru, Păltiniș, Grindași, Valea Macrișului, Gîrbovi, Urziceni și Slobozia ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2014, 10:20
(6479 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Slobozia și Sinești

Luni, 14 iulie a.c., pe raza județului s-au produs două accidente rutiere, soldate cu rănirea a două persoane. Primul dintre acestea, s-a produs în jurul orei 5,30, pe DN2, pe raza localității Sinești. ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2014, 15:20
(8406 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Și-a înfipt un cuțit în abdomen și a amenințat că se aruncă de pe un stîlp

În seara zilei de luni, 14 iulie 2014, în jurul orei 19,25, un bărbat în vîrstă de 30 de ani, din localitatea Mihail Kogălniceanu, cunoscut cu probleme psihice, a avut nevoie de îngrijiri medicale după ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2014, 09:35
(10164 vizualizări - 3 comentarii)


Slobozia: Incendiu de la o lumînare

O lumînare aprinsă ar fi fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o garsonieră situată la etajul 4 al unui bloc din Slobozia. Evenimentul a fost anunțat în dimineața zilei de miercuri ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2014, 11:10
(7172 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia incendiu


Sinești: Țigări de contrabandă, confiscate de polițiști

În baza unui mandat de percheziție emis de Judecătoria Urziceni, polițiștii Secției Rurale Coșereni au efectuat o percheziție la domiciliul unui bărbat, de 46 de ani, pe raza comunei Sinești. În locuința ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2014, 13:55
(15760 vizualizări - 5 comentarii)


Ialomița: Infractori încarcerați

Doi ialomițeni, pe numele cărora instanțele de judecată au emis mandate de executare a pedepsei cu închisoarea, au fost depuși de către polițiștii de Investigații Criminale în Penitenciarul Slobozia, în ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2014, 11:50
(6571 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere

La sfîrșitul lunii iunie 2014, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7095 șomeri, din care 1639 șomeri indemnizați, respectiv 5456 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2014, 09:45
(3604 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente cu tineri băuți la Mihail Kogălniceanu și Dridu

Duminică, 6 iulie 2014, pe raza localităților Mihail Kogălniceanu și Dridu s-au produs două accidente de circulație soldate cu avarierea a două autovehicule. Astfel, în timp ce doi tineri de 20 și 24 de ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2014, 18:55
(9430 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Bărbat lovit de tren

Căderile masive de precipitații din data de joi, 3 iulie 2014, au dus la inundarea a 4 gospodării de pe raza localității Borănești. Unul dintre proprietari a sunat la 112 în dimineața zilei de vineri, ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2014, 15:45
(6134 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident din cauza neatenției

Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că vineri, 4 iulie a.c., la ieșirea din Slobozia s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, în vîrstă de ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2014, 14:10
(5800 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Urziceni: Femeie accidentată pe trecerea de pietoni

O femeie de 58 de ani, din Urziceni, a fost accidentată de o mașină în timp ce trecea strada regulamentar pe trecerea de pietoni, fiind transportată la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale. Femeia ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2014, 17:40
(7000 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Ialomița: Cantități de pepeni și lemne, confiscate de polițiști

Captură a polițiștilor de Investigare a Fraudelor din cadrul IPJ Ialomița. În urma unei acțiuni, oamenii legii au confiscat nu mai puțin de 600 de kilograme de pepeni. În cadrul acțiunii polițiștii i-au ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2014, 15:40
(7541 vizualizări - 4 comentarii)


Ialomița: Imigranți ilegali în județ

Polițiștii Biroului pentru Imigrări Ialomița au desfașurat, la data de marți, 1 iulie 2014., o acțiune pe linia prevenirii și combaterii șederii ilegale a străinilor, pe raza de competență.Cu această ocazie ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2014, 15:20
(4644 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Ecouri oficiale la «Ziua Dunării»

Continuînd tradiția aniversării Zilei Internaționale a Dunării, Consiliul Județean Ialomița a organizat sîmbătă, 29 iunie 2014, dezbaterea «Localități riverane brațului Borcea, de la resurse potențiale ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2014, 12:30
(5022 vizualizări - 0 comentarii)


Noul Programul Național de Dezvoltare Rurală, valoare de 9,85 miliarde euro

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) a transmis oficial la data de 1 iulie 2014 Programul Național de Dezvoltare Rurală (PNDR) 2014-2020 către Comisia Europeană în vederea aprobării. Noul ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2014, 10:15
(5997 vizualizări - 1 comentariu)


Proxenet din Fetești, în vizorul polițiștilor

Caz de proxenetism la Fetești. Un tînăr de 26 de ani este cercetat de polițiștii Serviciului de Investigații Criminale, după ce oamenii legii au descoperit faptul că a constrîns o minoră de 15 ani să practice ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2014, 16:50
(6139 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Persoane bănuite de contrabandă cu țigări

Doi bărbați, de 42 și 64 de ani, din Movilița și Dridu sînt suspectați de polițiști ca fiind contrabandiști cu țigări. În urma unor percheziții domiciliare în locuințele acestora au fost descoperite pachete ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2014, 13:45
(6467 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accidente pe bandă rulantă

Sîmbătă, 28 iunie a.c., în jurul orei 16,30, în timp ce un bărbat în vîrstă 41 de ani, din comuna Grivița, conducea un autoturism din direcția Miloșești către Reviga, într-o curbă semnalizată corespunzător ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2014, 12:30
(5559 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...