Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Achiziția sediului BCR s-a amânat

Ședința Consiliului Județean Ialomița

Achiziția sediului BCR s-a amânat

Victor Moraru a retras de pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Județean Ialomița de joi, 23 martie 2017 proiectul de hotărâre privind achiziționarea sediului BCR. Oficial, din cauza lipsei unor informații legate de «datele tehnice», neoficial, din lipsă de cvorum.

Președintele nu poate fără cvorum Controversatul proiect de achiziționare a fostului sediu al BCR a fost retras de pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Județean Ialomița de joi, 23 martie 2017. Deși în cadrul bugetului (aprobat cu 20 de voturi «pentru» și 10 «împotrivă»), această cheltuială a fost prevăzută, proiectul... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2017, 14:05 (3767 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Salariații Chemgas așteaptă de 2 ani plata salariilor restante

Aceleași probleme la fostul Combinat Chimic din Slobozia

Salariații Chemgas așteaptă de 2 ani plata salariilor restante

În ultimii 2 ani, peste 400 de angajați ai Chemgas au fost obligați să renunțe la slujbe în urma concedierilor colective. Deși societatea Chemgas a dat asigurări că aceste concedieri se fac în condițiile legii, peste jumătate dintre acești angajați au plecat fără a beneficia de drepturile salariale restante sau de plățile compensatorii legale.

Concediere da, salarii nu
Povestea concedierilor colective de la Chemgas a zguduit orașul. În două etape succesive, peste 400 de angajați și familiile acestora au rămas fără nicio sursă de venit. La momentul respectiv, autoritățile județene... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2017, 11:25 (6452 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Larisa Mihai a ajuns la Consiliul Județean Ialomița Larisa Mihai a ajuns la Consiliul Județean Ialomița

Visul Președintelui Moraru

Larisa Mihai a ajuns la Consiliul Județean Ialomița

City-managerul orașului Amara, Larisa Mihai, a fost angajată la Consiliul Județean Ialomița. Potrivit declarațiilor președintelui Victor Moraru, dânsa va fi consilierul lui personal. Larisa Mihai nu este singurul angajat al Primăriei Amara care acceptă transferul pentru a fi alături de Președinte. Acesta a recunoscut că a transferat de la Amara întreg Departamentul de Integrare Europeană, format în perioada în care a deținut fotoliul de primar...

Sacrificiul Larisei
Larisa Mihai, city-managerul orașului Amara, a renunțat la cariera strălucită care o aștepta (ea este vicepreședinte... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2017, 10:40 (10775 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Școala ialomițeană rămâne fără profesori de Matematică, Fizică și Chimie

Deficit de dascăli pentru disciplinele reale

Școala ialomițeană rămâne fără profesori de Matematică, Fizică și Chimie

Salariile mici îi îndepărtează pe absolvenții de facultate de viața la catedră. Într-un raport privind starea Educației la nivelul județului, reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița prezintă o situație referitoare la materiile deficitare din punct de vedere al resursei umane. Cel mai grav afectate de scăderea numărului de tineri absolvenți interesați să devină dascăli  sunt disciplinele din sfera reală. Astfel, Ialomița are nevoie de profesori de Matematică, Fizică sau Chimie.

A scăzut numărul de profesori
Potrivit estimărilor făcute de Inspectoratul Școlar... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2017, 14:05 (6037 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Locuințele pentru medici, problema nerezolvată a Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Locuințele pentru medici, problema nerezolvată a Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Veche de cel puțin 10 ani, intenția autorităților locale din Slobozia de a oferi spații de cazare medicilor care vor să lucreze la spitalul din oraș a rămas la stadiul de proiect. Primăria Slobozia a reușit să pună la dispoziție specialiștilor doar 6 locuințe de serviciu, constând în 5 garsoniere și un apartament. Oficialii Spitalului Județean de Urgență Slobozia reclamă însă că, deși limitate ca număr, respectivele spații sunt necorespunzătoare.

Locuințele de serviciu, un vis nerealizat
Aflat într-un permanent deficit de specialiști, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a sperat... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2017, 13:35 (4903 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Muritorii de foame de la firma Dragostal Security

Neplătiți cu lunile

Muritorii de foame de la firma Dragostal Security

În urmă cu două săptămâni, managerul interimar al Spitalului Județean Slobozia declara public că angajații firmei de pază care deservește instituția nu au mai fost plătiți de 4 luni. Firma este controlată de Dragoș Slăniceanu, candidatul PSD de la alegerile locale din 2016 de la Gheorghe Doja. Ipochimenul nu se află la prima ilegalitate de acest gen, el fiind acuzat de practici similiare și în calitate de director general al firmei Prevent Security.

Suveica Dragostal Security
La începutul acestei luni, în cadrul unei conferințe de presă, Mariana Iancu, managerul interimar al ... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2017, 10:15 (28649 vizualizări - 40 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vasile Iancu și Dumitru Vișan, achitați de Curtea de Apel București

Vasile Iancu și Dumitru Vișan, achitați de Curtea de Apel București

Curtea de Apel București a dat o sentință definitivă în dosarul procurorilor DIICOT Slobozia ce îi viza pe afaceriștii Vasile Iancu și Dumitru Vișan, din Slobozia. Acuzați de «constituire de grup infracțional organizat», «evaziune fiscală» și «spălare de bani», cei doi au fost achitați de judecătorii din București. Fapte similare au fost reținute și în cazul Roxanei Andrei care, la rândul său, a fost considerată nevinovată. Veche de 5 ani, în această anchetă a fost estimat un prejudiciu adus bugetului de stat de 2,5 milioane de lei.

Anchetați… din întâmplare Potrivit Rechizitoriului... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2017, 16:10 (14799 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

8500 de ialomițeni, tratați prin Programele Naționale de Sănătate

8500 de ialomițeni, tratați prin Programele Naționale de Sănătate

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a făcut publice sumele plătite pentru tratarea ialomițenilor incluși pe listele Programelor Naționale de Sănătate (PNS). Potrivit calculelor oficiale, terapiile de care au beneficiat anul trecut bolnavii de cancer, diabet sau cei care au avut nevoie de dializă se ridică la suma de 15,8 milioane de lei. Oficialii CJAS Ialomița apreciază, de asemenea, faptul că aceste costuri nu depășesc valorile standard, prevăzute în normele de acordare a fondurilor.

8500 de ialomițeni, tratați în 2016
Potrivit legislației în vigoare, la nivel național... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2017, 11:05 (2418 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Caz șocant la Platonești. Și-a înjunghiat fiul în stomac!

Caz șocant la Platonești. Și-a înjunghiat fiul în stomac!

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au solicitat instanței de judecată arestarea preventivă a unui bărbat din comuna Platonești, sub acuzația de «tentativă la omor calificat». Organele judiciare din cadrul Parchetului Județean informează faptul că este vorba despre un conflict casnic, în urma căruia un tânăr a fost înjunghiat cu un briceag de către tatăl său.

Spitalizat timp de 30 de zile Din informațiile date publicității de Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, faptele reținute în cazul numitului Constantin Stan s-au petrecut în seara zilei de... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2017, 18:05 (4776 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Moraru va cheltui 200 milioane de lei în 2017

Ialomița are buget

Administrația Moraru va cheltui 200 milioane de lei în 2017

bonus: Buget de 7,8 milioane de lei pentru un nou sediu

Joi, 23 martie 2017, Consiliul Județean Ialomița va aproba în plen bugetul anului 2017. Conform proiectului de hotărâre, valoarea cheltuielilor estimate pentru anul în curs se ridică la 205 milioane de lei. Ședința Consiliului Județean a fost precedată de o dezbatere publică în care autoritățile locale au prezentat investițiile prioritare ale acestui an. Cea mai controversată investiție rămâne achiziționarea fostului sediu BCR, pentru care au fost rezervate 7,8 milioane de lei...

O administrație care mimează responsabilitatea
Bugetul de cheltuieli al județului Ialomița pentru... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2017, 16:10 (4355 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ambasada Americii sprijină elevii cu dizabilități din Fetești

Ambasada Americii sprijină elevii cu dizabilități din Fetești

Vești bune pentru cei 25 de elevi ai Liceului Tehnologic Special «Ion Teodorescu» din Slobozia, școlarizați la Fetești. Spațiul impropriu în care copiii au fost obligați să învețe va fi reabilitat, după luni bune de așteptare. Autoritățile locale susțin faptul că investiția va fi susținută de Ambasada Statelor Unite ale Americii în România.

Problemă soluționată
În urma unui control, demarat în septembrie 2016 la Fetești, reprezentanții Consiliului Județean Ialomița au descoperit faptul că cei 25 de elevi ai Liceului Tehnologic «Ion Teodorescu», școlarizați la Fetești, sunt obligați... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2017, 15:05 (4203 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Arestați preventiv pentru «trafic de droguri»

Se întîmplă la Slobozia

Arestați preventiv pentru «trafic de droguri»

Doi tineri din Slobozia au fost arestați preventiv în urmă cu o săptămână, sub acuzația de «trafic de droguri». Potrivit actelor de urmărire penală, cei doi aveau obiceiul de a vinde canabis în preajma liceelor din municipiu. Cercetările sunt în fază incipientă, organele judiciare urmând să stabilească întreaga situație de fapt.

Procurau droguri din București Din primele informații, se pare că tinerii arestați la Slobozia în urmă cu o săptămână erau la rândul lor consumatori de droguri de risc. Înainte de a-i prezenta instanței de judecată pentru executarea mandatelor de arestare, organele... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2017, 13:05 (8139 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Marșul pentru viață», la Slobozia

«Marșul pentru viață», la Slobozia

Sub patronajul Patriarhiei Române, Episcopia Sloboziei și Călărașilor va organiza sâmbătă, 25 martie 2017, la Slobozia, evenimentul «Marșul pentru viață». Manifestarea reprezintă cel mai important eveniment civic inițiat de Biserica Ortodoxă Română prin care se contribuie la lupta împotriva avortului. Tema propusă pentru anul acesta este «Ajută mama și copilul!» și oferă posibilitatea dezbaterii necesității, posibilității și eficienței sprijinirii femeilor aflate în criză de sarcină. La Slobozia, marșul se va desfășura pe traseul Mânăstirea ... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2017, 10:05 (2524 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Hoți de pesticide din Constanța, reținuți la Urziceni

Raid al polițiștilor ialomițeni în 5 județe

Hoți de pesticide din Constanța, reținuți la Urziceni

Acțiune de amploare a polițiștilor ialomițeni, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni. Organele judiciare au reușit să destructureze o rețea de hoți, specializată în furturi de pesticide din magaziile fermierilor. Domiciliați în satul Ciobanu, din județul Constanța, aceștia au comis peste 100 de furturi înregistrate în bazele de date ale polițiștilor din Ialomița, Constanța, Brăila, Călărași sau Tulcea. Pe raza județului nostru, aceștia au acționat și în zona localității Grindu. În urma acțiunii, trei persoane au fost reținute pentru 24 de ore la Urziceni.

Cercetările continuă... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2017, 12:20 (6748 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Învățământul ialomițean pariază pe clasele simultane

Învățământul ialomițean pariază pe clasele simultane

Amenințate cu desființarea din cauza numărului scăzut de elevi, școlile din Ialomița încearcă să reziste în fața acestui fenomen care a luat amploare. Una dintre măsurile adoptate de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița vizează înființarea de clase simultane. Statistic vorbind, la momentul de față 8 școli din județ desfășoară cursurile în acest sistem.

Elevii dispar din clase
Fie că este vorba despre absenteism sau abandon, statistica arată faptul că anual școlile din Ialomița pierd în medie între 700 și 1000 de elevi. Scăderea numărului de elevi are ca principal efect desființarea... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2017, 10:05 (5332 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Procesele lui Nicușor Constantinescu din Ialomița

Fostul baron PSD de Constanța vrea să scape de închisoare

Procesele lui Nicușor Constantinescu din Ialomița

Aflat în prezent la Penitenciarul Slobozia unde are de ispășit o pedeapsă de 6 ani închisoare, fostul baron PSD de Constanța, Nicușor Constantinescu face demersuri în instanță pentru a scăpa de viața după gratii. El a înregistrat pe rolul instanțelor din Ialomița 3 procese prin care speră să obțină eliberarea. Una dintre aceste acțiuni vizează dezincriminarea faptelor de «abuz în serviciu» pe care DNA le-a reținut în cazul său. Saga proceselor continuă cu cele prin care cere întreruperea executării pedepsei sau eliberarea din închisoare în baza abrogatei Ordonanței 13...

O decizie încurcată... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2017, 11:45 (2539 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

(P) Primăvara se numără clienții SANAGRO

1000 de posibilități, un singur loc-magazinele SANAGRO

(P) Primăvara se numără clienții SANAGRO

Deși timpul pare potrivnic lucrărilor de primăvară, magazinele SANAGRO din Ialomița reușesc cu greu să facă față cererii în creștere. «Avem între 300 și 500 de clienți zilnic... Ne bucură acest aflux și încercăm să oferim, pe lângă produse de calitate, cele mai bune soluții pentru problemele fermierilor!» declară Mihai Moraru, reprezentantul de vânzări al firmei.

Turnul Babel la SANAGRO
Cu 3 magazine deschise în Ialomița și alte 3 în proiect, SANAGRO reușește să ofere... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2017, 12:15 (4081 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia Sanagro

EVENIMENT

Administrația Mocioniu va cheltui 147,5 milioane de lei

Evrika! Slobozia are buget!

Administrația Mocioniu va cheltui 147,5 milioane de lei

Administrația Mocioniu sfidează cele mai pesimiste previziuni administrative. Conform bugetului anului 2017, publicat «incognito» pe site-ul instituției, edilii locali au la dispoziție 147,5 milioane de lei pentru a asigura funcționarea administrației și continuarea investițiilor inițiate în anii precedenți. Din această sumă, 24,5 milioane de lei reprezintă împrumutul pentru finalizarea «gropii lui Stoica», iar 8,2 milioane de lei excedentul bugetar identificat de primarul Adrian Mocioniu&comp.

După model, fără dezbatere publică După încercarea eșuată de «dezbatere publică pe Cultură... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2017, 17:10 (7000 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Stomatologul-interlop din București, trimis în judecată la Slobozia

Stomatologul-interlop din București, trimis în judecată la Slobozia

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia au trimis în judecată recent dosarul medicului stomatolog Mirel Diaconu, cel care a comandat incendierea a două autoturisme aparținând unuia dintre partenerii săi de afaceri din oraș. Până la emiterea unei sentințe, magistrații au decis să-l judece în stare de libertate, sub control judiciar.

Reglare de conturi pe străzile Sloboziei
Vara trecută, un incendiu care a cuprins două autoturisme parcate pe o stradă din Slobozia s-a transformat într-o anchetă ca la carte. Plecând de la un bon fiscal pe care polițiștii... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2017, 13:05 (11640 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Samsarii de mașini, verificați de ANAF

Samsarii de mașini, verificați de ANAF

Inspectorii fiscali din Ialomița verifică în această perioadă persoanele care au încasat venituri mai mari de 65 mii de euro din tranzacționarea mașinilor second-hand aduse din străinătate și care, potrivit legii, ar fi trebuit să se înregistreze drept plătitoare de TVA. Reprezentanții Administrației Județene a Finanțelor Publice au explicat, de asemenea, faptul că sumele provenind din plata TVA către Stat de la care aceste persoane s-au eludat sunt considerabile.

Control tematic în Ialomița
Verificarea inspectorilor fiscali din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2017, 10:20 (15486 vizualizări - 5 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
302 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grupul de Comunicare Strategică: 14 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 21 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7420, cu 14 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2021, 15:20
(1713 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 21 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 20 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7406, cu 21 de cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2021, 15:40
(2426 vizualizări - 0 comentarii)


Lăcusteni: Incendiu din cauza coșului de fum

Lăcusteni: Incendiu din cauza coșului de fum

În dimineața zilei de miercuri, 20 ianuarie a.c., în jurul orei 3,20, la o casă din Lăcusteni a izbucnit un incendiu. La fața locului s-au deplasat de urgență salvatorii din cadrul Detașamentului de Pompieri ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2021, 11:15
(5090 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 31 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 19 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7385, cu 31 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2021, 15:35
(5014 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Fetești

Luni, 18 ianuarie 2021, în jurul orelor 23,20, la o casă din Fetești a izbucnit un incendiu. La fața locului s-au deplasat de urgență salvatorii din cadrul Stației de Pompieri Fetești, cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2021, 12:30
(2624 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Ialomița: Infracțiuni rutiere

Pe parcursul acestui sfârșit de săptămână, polițiștii de la Rutieră au acționat, pe raza întregului județ, pentru combaterea și sancționarea nerespectării normelor privind circulația pe drumurile publice ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2021, 17:45
(1501 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de peste 28000 de lei

La sfârșit de săptămână, forțele de ordine au continuat acțiunile pentru verificarea respectării normelor impuse pentru prevenirea și combaterea răspândirii virusului Sars-CoV-2, precum și pentru menținerea ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2021, 17:40
(3010 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 11 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 18 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7354, cu 11 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2021, 15:30
(2126 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 13 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 17 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7343, cu 13 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2021, 16:05
(2191 vizualizări - 0 comentarii)


Stejaru: Locuință cuprinsă de flăcări

Stejaru: Locuință cuprinsă de flăcări

Pompierii din Slobozia au intervenit sâmbătă, 16 ianuarie a.c., pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o locuință din Stejaru. La sosirea echipajelor, incendiul se manifesta la bunurile din două camere ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2021, 12:00
(3259 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Stejaru incendiu


Grupul de Comunicare Strategică: 16 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7330, cu 16 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2021, 15:40
(1318 vizualizări - 0 comentarii)


Cosmbâmbești: 5 persoane au fost rănite într-un accident rutier

Cosmbâmbești: 5 persoane au fost rănite într-un accident rutier

Pompierii din Slobozia au intervenit în ziua de sâmbătă, 16 ianuarie a.c., în localitatea Cosâmbești, pentru acordarea primului ajutor victimelor unui accident rutier, produs în urma impactului dintre două ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2021, 15:15
(3053 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: 26 de persoane au fost amendate pentru că au participat la un priveghi, fără a respecta măsurile de protecție sanitară

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 5 Jilavele s-au sesizat din oficiu, cu privire la apariția în spațiul public a unor imagini de la un priveghi ce a avut loc în seara de 13 ianuarie a ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2021, 14:48
(3853 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Întreruperi programate ale furnizării energiei electrice

E-Distribuție Dobrogea informează faptul că, în perioada 18-22 ianuarie a.c., pe raza județului Ialomița vor avea loc întreruperi programate ale furnizării energiei electrice. Întreruperea curentului electric ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 17:40
(5729 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: 3 mașini, implicate într-un accident rutier

Urziceni: 3 mașini, implicate într-un accident rutier

În ziua de vineri, 15 ianuarie a.c., pe raza municipiului Urziceni s-a produs un accident de circulație, în eveniment fiind implicate 3 autoturisme. În urma impactului dintre cele 3 mașini a rezultat rănirea ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 16:15
(2085 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


ISU Ialomița: Recomandări privind utilizarea surselor de încălzire în zilele geroase

Potrivit unei informări a Administrației Naționale de Meteorologie, și în județul Ialomița se vor înregistra temperaturi foarte scăzute. Astfel, în intervalul 16-20 ianuarie 20201, pe parcursul nopților ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 16:10
(5281 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 44 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 15 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7314, cu 44 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 15:50
(2462 vizualizări - 0 comentarii)


Luceafărul poeziei românești, cinstit la Catedrala Urziceni

Luceafărul poeziei românești, cinstit la Catedrala Urziceni

Poetul național Mihai Eminescu spunea: «Biserica lui Mateiu Basarab și Varlaam, Maica spirituală a neamului românesc, care a născut unitatea limbei și unitatea etnică a poporului, ea care domnește puternică dincolo de granițele noastre și e azilul de mântuire națională în țări unde românul nu are stat, ce va deveni ea în mâna tagmei patriotice? Peste tot credințele vechi mor, un materialism brutal le ia locul, cultura secolului, mână în mână cu sărăcia claselor lucrătoare, amenință toată clădirea măreață a civilizației creștine» ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 15:05
(3745 vizualizări - 0 comentarii)


ENGIE Romania, o nouă ofertă de energie electrică

ENGIE România lansează o nouă ofertă de energie electrică, care se poate contracta simplu, on-line-ENGIE Star. În contextul eliminării, de la 1 ianuarie 2021, a prețurilor reglementate la energie ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 13:50
(4326 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Salariul de bază minim brut-2300 de lei

Conform HG nr. 4 din 13 ianuarie 2021, publicată în Monitorul Oficial nr. 40/13.01.2021 începând cu data de 13 ianuarie 2021, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, prevăzut la art. 164 ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 21:25
(4261 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Țăndărei, surprins de radar cu 153 km/h. Nu avea permis de conducere!

În cursul zilei de miercuri, 13 ianuarie 2021, în jurul orelor 17,00,  polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au depistat pe DN2A-E60, un șofer ce se deplasa din direcția Slobozia către Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 17:40
(4233 vizualizări - 1 comentariu)


Căzănești: Petrecere de logodnă, întreruptă de polițiști

82 de efective de poliție și poliție locală au fost la datorie în ultimele 24 de ore, împreună cu jandarmi și reprezentanți ai altor instituții cu atribuții de control, pentru verificarea respectării măsurilor ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 17:25
(2076 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 28 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 14 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7270, cu 28 de cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 16:10
(2824 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Noua Declarație unică 212

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabili interesați că Declarația unică (D112) a fost modificată prin Ordinul președintelui ANAF nr. 14 din 7 ianuarie 2021 pentru aprobarea ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 14:35
(2004 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC GREENFIBER INTERNATIONAL SA
PL URZICENI angajează personal
Vrei stabilitate? Seriozitate?
Atunci APLICĂ la compania noastră!
Suntem unul dintre cei mai mari
angajatori din Urziceni și angajăm următoarele categorii de personal:
• Electrician
• Stivuitorist
• Controlor calitate
• Mecanic întreținere
și reparații utilaje
• Operator chimist
• Muncitor necalificat

Oferim:
Contract individual de muncă,
salariu fix, tichete de masă, transport.

Ne puteți contacta
la telefon 0751/151.156
sau puteți depune CV-ul personal la
poarta societății din localitatea Urziceni,
DN2, Km 57,5
(fosta fabrică de ferite din Urziceni)

14 Ianuarie 2021, 14:10


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de peste 33000 de lei

Acțiunile preventive ale polițiștilor ialomițeni pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică, desfășurate în ultimele 24 de ore, au condus la aplicarea a peste 130 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 17:05
(3294 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Stadiul plăților în Campania 2020

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) continuă autorizarea plății regulare pentru Campania 2020, până la acest moment fiind autorizați la plată un număr de 760465 fermieri, reprezentând ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 16:05
(2409 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 22 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 13 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7242, cu 22 de cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 15:55
(2387 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 25 ianuarie 2021, termen limită pentru depunerea a 12 declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 25 ianuarie 2021, este termenul limită de depunere a următoarelor declarații fiscale: Formularul 100 «Declarație ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 14:10
(3081 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amenzi de peste 113000 de lei

În intervalul 03.12.2020-07.01.2021, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a efectuat acțivități specifice pentru prevenirea apariției toxiinfecțiilor alimentare. Prin personalul ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 13:55
(1818 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...