Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Școlile din Ialomița, un pericol pentru siguranța elevilor și profesorilor

Școlile din Ialomița, un pericol pentru siguranța elevilor și profesorilor

La început de an școlar, Prefectura Ialomița face public un raport privind maniera în care unitățile de învățămînt din județ și-au primit copiii în clase. Potrivit datelor care se regăsesc în documentul oficial, imobilele «pun în pericol siguranța elevilor și cadrelor didactice». Directorii respectivelor unități dau însă asigurări că situația va reveni la normal.

Situație delicată
Cu cîteva zile înainte de debutul anului școlar 2015-2016, reprezentanții Prefecturii Ialomița au efectuat o serie de vizite în teren pentru a descoperi maniera în care școlile din județ s-au pregătit... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2015, 22:05 (8032 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Cabinete stomatologice de lux, în mediul rural

Ialomița: Cabinete stomatologice de lux, în mediul rural

Mediul rural a devenit o alternativă pentru medicii stomatologi care încearcă să țină piept concurenței din orașe. În ultimii 2 ani, în satele Ialomiței au apărut adevărate clinici stomatologice, dotate la cele mai înalte standarde. Serviciile sînt ireproșabile, prețurile mult mai mici, iar pacienții mulțumiți că nu trebuie să străbată zeci de kilometri pentru a-și trata problemele dentare.

12 cabinete stomatologice la țară
O statistică a Direcției de Sănătate Publică Ialomița arată faptul că orașele sînt de-a dreptul sufocate de cabinetele medicale stomatologice. De exemplu,... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2015, 18:40 (10667 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal penal la Primăria Axintele

Primăria Axintele a intrat în atenția procurorilor Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni. Anchetatorii fac cercetări într-un dosar penal ce vizează fapte de abuz în serviciu. Concret, doi funcționari sînt suspectați de faptul că au plecat acasă cu o parte din încasările provenite din taxele și impozitele locale. Mai mult, în urma verificărilor se pare că și primarul comunei este suspectat de fapte penale. Acesta ar fi fost cercetat pentru faptul că i-ar fi atribuit ilegal fiului său o parte din islazul comunal, iar în baza terenului obținut acesta a încasat subvenții de la APIA.

Situație încurcată... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2015, 15:25 (10810 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Salarii de 34,5 milioane de lei pentru angajații MAI din Ialomița

În 2015

Salarii de 34,5 milioane de lei pentru angajații MAI din Ialomița

La solicitarea redacției Independent, structurile din teritoriu ale Ministerului Administrației și Internelor au făcut publice cheltuielile de personal, raportat la bugetul acordat de stat pentru anul în curs. Așa se face că cei 1543 de angajați din cadrul Prefecturii, Poliției, Jandarmeriei și Inspectoratului pentru Situații de Urgență beneficiază anul acesta de salarii în valoare de 34,5 milioane lei. Cei mai bine plătiți sînt însă polițiștii, care încasează în 2015 venituri salariale de 17,8 milioane de lei.

Structurile MAI în cifre... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2015, 13:25 (8812 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Tehnologie administrativă împotriva cetățenilor

De-ale autorităților

Slobozia: Tehnologie administrativă împotriva cetățenilor

În urmă cu o săptămînă, Primăria Slobozia a achiziționat un sistem de control acces în instituție. Valoarea acestei achiziții se ridică la 17 mii de lei, însă problema nu o reprezintă prețul, de două ori mai mare decît ofertele din piață... Imediat după implementarea sistemului, funcționarii din cadrul instituției s-au revoltat, iar cetățenii au început să facă reclamații. Mai mult, și consilierii locali declară că ideea este una stupidă și refuză acest sistem!

O idee blondă Ideea achiziționării unui sistem de acces în Primăria Slobozia s-a impus în momentul în care unii dintre cetățenii... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2015, 20:15 (16198 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Munteni Buzău: A aruncat probele în WC ca să nu fie arestat

Munteni Buzău: A aruncat probele în WC ca să nu fie arestat

Încercarea hoților de a scăpa de cătușe depășește orice imaginație. Cunoscut cu antecedente penale, un hoț din Munteni Buzău a aruncat într-un WC proba-cheie care-l incrimina într-un nou dosar penal deschis de polițiști pe numele său. În urma unor percheziții domiciliare, oamenii legii au reușit să  recupereze obiectul și să-l folosească drept probă împotriva autorului.

Găinarii Clanului Ioșca
Neinspiratul autor se numește Ion Ioșca și provine dintr-o familie cu numeroase antecedente penale. Atît el, cît și ceilalți frați ai săi au terorizat comunitatea din Munteni Buzău... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2015, 16:20 (15702 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Poienaru-Agrofam, alături de fiica sa, trimiși în judecată de DNA

Ialomița: Poienaru-Agrofam, alături de fiica sa, trimiși în judecată de DNA

Undeva în luna ianuarie a anului 2012 demaram o serie de articole ce îl vizau pe Ștefan Poienaru-Agrofam, latifundiarul prezent în Forbes cu o avere de peste 16 milioane de euro. Articolele noastre demonstrau, mai mult sau mai puțin plastic, o suită de ilegalități ce ar fi fost comise de milionarul Poienaru într-o perioadă relativ scurtă. Printre altele, atrăgeam atenția asupra încasării necuvenite de către firmele controlate de Poienaru a unor subvenții, precum și de încasarea frauduloasă de fonduri europene. Mai departe, a fost necesară o perioadă de mai bine de 3 ani de la publicarea articolelor în cauză pentru a se constata că, în mare, cele reproduse de noi la momentul respectiv au un suport... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2015, 20:20 (10892 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Mascații din București fac legea în pădurile Ialomiței

Mascații din București fac legea în pădurile Ialomiței

Bătaie ca-n filme în pădurea Groasa din zona Urziceni, la începutul săptămînii precedente. Un agent al Serviciului de Intervenție și Acțiuni Speciale din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române a băgat în spital un paznic de vînătoare. S-ar părea că omul legii venise să braconeze mistreți și ar fi fost deranjat de atitudinea paznicului care i-ar fi cerut socoteală. În acest caz a fost deschisă o anchetă, principalul suspect fiind polițistul din București.

Bătaie în pădure Din primele date reiese faptul că agentul angajat la Serviciul de Intervenție și Acțiuni Speciale din... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2015, 16:55 (15944 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Uniunea Europeană susține Învățământul ialomițean

Uniunea Europeană susține Învățămîntul ialomițean

Uniunea Europeană este alături de profesorii și elevii din Ialomița. De 10 ani, Comunitatea Europeană investește fonduri în programe educative și de infrastructură care vizează unități școlare din județ. Inițiat la nivel național, «Proiectul pentru Reforma Educației Timpurii», cel mai ambițios program susținut de UE, a ajuns și în Ialomița. Prin intermediul său, 7 grădinițe din mediul rural sînt construite de la zero. Primele două obiective realizate prin acest proiect au fost deja finalizate.

Infrastructura școlară, realizată cu fonduri UE
Uniunea Europeană și-a manifestat interesul... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2015, 14:05 (4571 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Miliția Locală «vânează» cetățenii Sloboziei

Miliția Locală «vînează» cetățenii Sloboziei

Poliția locală Slobozia a fost înființată în anul 2011. Motto-ul instituției, potrivit site-ului pe care îl are, este «Misiunea noastră, protecția și liniștea dumneavoastră!». În realitate, tot mai mulți slobozeni reclamă că sînt «vînați» pentru a fi sancționați, iar cînd sînt prinși, sînt tratați ca «cetățeni de mîna a doua». Pentru activitatea desfășurată, în anul 2014, Poliția Locală a cheltuit din bugetul local 2,6 milioane de lei.

Sesizări alarmante
În ultimele luni, tot mai mulți cetățeni ai municipiului Slobozia sesizează atitudinea lipsită de profesionalism a... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2015, 21:10 (19605 vizualizări - 54 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Epigonii administrativi ai președintelui Ciupercă

Epigonii administrativi ai președintelui Ciupercă

Deși finalizată și trimisă în judecată, ancheta care îl pe vizează Silvian Ciupercă continuă să valuri. Procurorii DNA au omis să prezinte și prejudiciul creat de primarii ialomițeni care au colaborat cu firma susținută de Silvian Ciupercă. În valoare de 1 milion de lei, suma reprezintă banii publici acordați pe proiecte de consultanță, niciodată concretizate. În scandal sînt implicați 10 primari din Ialomița, care au calitatea de martori în dosarul președintelui. Contactați telefonic, edilii au refuzat să recunoască faptul că Ciupercă i-a influențat să semneze hîrtiile, precizînd că «am ales firma aceea pentru că lucra ieftin!».

Primarii ialomițeni, chemați la audieri... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2015, 20:30 (10376 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia rămâne fără medici

Încet, dar sigur

Spitalul Județean de Urgență Slobozia rămîne fără medici

Spitalul Județean de Urgență Slobozia se confruntă din nou cu migrația în masă a medicilor specialiști. În ultimele luni, alți 5 doctori au renunțat să profeseze în cea mai mare unitate medicală din județul Ialomița. Motivele care i-au determinat să plece sînt diverse și niciunul nu a comentat public această situație. Ceea ce se știe cu certitudine este faptul că exodul specialiștilor atentează la siguranța bugetului instituției. Managerul Violeta Șapira dă însă asigurări că are soluții pentru rezolvarea acestei probleme!

O problemă veche
Lipsa medicilor specialiști este o problemă... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2015, 19:40 (37474 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sistemele de irigații din Ialomița au nevoie de 80 milioane de lei

Sistemele de irigații din Ialomița ar putea beneficia de fonduri europene pentru reabilitare. La sfîrșitul săptămînii precedente, ANIF Ialomița a centralizat notele de fundamentare pentru amenajarea sistemelor de irigații aflate în proprietatea Agenției Naționale de Îmbunătățiri Funciare Ialomița. Potrivit datelor oficiale, nevoile investiționale se ridică la 80 milioane de lei. «Propunerile au trecut de Consiliul Tehnico-Economic organizat în cadrul ANIF, iar la acest moment demersurile depind de minister. Sperăm la o rezolvare a situației, chiar și parțială. Avem nevoie de reabilitarea acestor siteme și sîntem convinși că este posibilă chiar și extinderea lor!» a declarat Ionuț Popescu, directorul... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2015, 18:55 (4872 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Inculpații din dosarul «Permise contrafăcute» ar putea scăpa nepedepsiți

Ialomița: Inculpații din dosarul «Permise contrafăcute» ar putea scăpa nepedepsiți

Nume cunoscute din dosarul «Permise contrafăcute» ar putea scăpa fără pedepse. Toate acestea întrucît faptele pentru care inculpații au fost cercetați s-au prescris de cîteva luni. Este vorba despre Ștefan Mihăilă, fostul șef al Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și  Înmatriculare a Vehiculelor Ialomița, și subordonații săi, Dorian Vînt și Nicolae Podeanu. În 2007, aceștia, împreună cu alți 36 de suspecți, au fost acuzați de fals intelectual și instigare la fals. Totul depinde acum de decizia  Curții de Apel București. Instanța judecă legalitatea sentinței dată de Judecătoria Slobozia, cu puțin timp înainte ca infracțiunile să nu mai existe. Termenul este fixat săptămîna... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2015, 18:25 (10245 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Registrul autorizațiilor de construcție, incomplet

Ofsaid la Primăria Slobozia

Registrul autorizațiilor de construcție, incomplet

Primăria Slobozia pierde anual sute de mii de lei ca urmare a nerespectării legislației în domeniul construcțiilor. Concret, în ultimii 4 ani, peste 1000 de autorizații de construcție nu au mai fost prelungite, prejudiciindu-se astfel bugetul local cu zeci de mii de lei anual. Potrivit declarațiilor consilierului Mădălin Teculescu, membru în Comisia de Urbanism din cadrul Consiliului Local Slobozia, din valoarea taxelor neîncasate anual «Slobozia și-ar putea permite să potabilizeze apa sau să ramburseze împrumutul la bancă!».

Haos administrativ la Primărie
De zeci de ani de-acum... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2015, 17:05 (4278 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Spaima buticurilor» a căzut în plasa polițiștilor

Percheziții în Cartierul Bora din Slobozia

«Spaima buticurilor» a căzut în plasa polițiștilor

Polițiștii și procurorii din Slobozia au reușit să identifice hoțul care a terorizat buticurile din oraș. În vîrstă de aproape 18 ani, acesta intra în micile magazine și fura banii din încasări. Pentru a-l depista, organele judiciare au efectuat marți, 22 septembrie 2015, percheziții domiciliare în Cartierul Bora. Suspectul este acum la audieri.

Cercetările continuă Din primele informații, se pare că suspectul identificat de polițiști și procurori ar fi autorul mai multor furturi de bani din casele de marcat ale cîtorva magazine mici, de pe raza orașului. «Spaima buticurilor» are aproape... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2015, 16:45 (8599 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Amara: S-au înscris la facultate folosind diplome de Bacalaureat falsificate

Amara: S-au înscris la facultate folosind diplome de Bacalaureat falsificate

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au trimis în judecată recent trei femei din orașul Amara, sub acuzația de uz de fals. Acestea s-au folosit de diplome de Bacalaureat falsificate pentru a intra la facultate. Totul a fost scos la iveală abia în momentul în care studentele erau în preajma examenului de licență...

Fals descoperit după 4 ani
Fără să aibă niciun fel de ocupație, trei femei din Amara s-au hotărît să devină studente. Ele au ales să se înscrie la facultăți din cadrul Universității «Spiru Haret» din București. Una dintre ele a ales Facultatea de ... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2015, 11:25 (11292 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Gara Slobozia, un eșec investițional de 6 milioane de euro

Cu «sprijinul» Primăriei Slobozia

Gara Slobozia, un eșec investițional de 6 milioane de euro

Gara din Slobozia este parte a unui proiect selectat în cadrul «TRANS-Programul Operațional Sectorial Transport» și a fost cofinanțată de Uniunea Europeană prin Fondul European de Dezvoltare Regională. Valoarea proiectului s-a ridicat la aproximativ 6 milioane de euro, iar termenul final de execuție a fost luna mai a anului 2013. În realitate, lucrările au fost finalizate la sfîrșitul anului 2014, iar recepția finală a Gării Slobozia a fost făcută în primăvara acestui an. Potrivit declarațiilor oficiale, la întîlnire au participat, alături de constructori, proiectant și funcționari ministeriali, oficiali locali și reprezentanți ai instituțiilor publice locale. La 6 luni distanță însă, clădirea... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2015, 19:10 (20096 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Angajații spitalelor, plătiți cu 18,8 milioane de lei

Într-o jumătate de an

Angajații spitalelor, plătiți cu 18,8 milioane de lei

De mai bine de 25 de ani, medicii și asistentele reclamă faptul că au salarii mici. Realitatea demonstrează însă că angajații din spitale cîștigă mulțumitor. Raportat la nivelul Ialomiței, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița arată faptul că, în primul semestru al anului 2015, cele 4 spitale din județ au beneficiat de 18,8 milioane de lei pentru plata salariaților, din Fondul Unic de Asigurări Sociale de Sănătate. Suma este cu 100 mii de lei mai mare decît în aceeași perioadă a anului trecut.

Salariile din Spitalul Slobozia
Spitalul Județean de Urgență Slobozia este... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2015, 16:45 (5165 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Construcțiile din Bazarul Municipal sunt ILEGALE

Rămîne cum am stabilit!

Slobozia: Construcțiile din Bazarul Municipal sînt ILEGALE

La începutul lunii iunie 2015, o duzină de concesionari ai terenurilor de sub maghernițele din Bazarul Municipal au primit autorizații pentru reamenajarea spațiilor. Potrivit Planului Urbanistic Zonal, autorizațiile de construcție eliberate prevedeau amenajarea unor «construcții provizorii». Construcțiile ridicate acolo au însă caracter definitiv, fapt care a determinat demararea unui control al Inspectoratului de Stat în Construcții!

Scapă cine poate
De mai bine de 2 luni de zile, concesionarii terenurilor din Bazarul Municipal din Slobozia (a doua alee) construiesc ilegal. ... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2015, 19:50 (7626 vizualizări - 1 comentariu)

Luni 22 Iun 2026
275 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Bărcănești: 3 hectare de grâu, incendiate

Pompierii din Urziceni au intervenit joi, 25 iunie 2020, pentru stingerea unui incediu produs într-un lan de grâu de pe raza localității Bărcănești. Flăcările au distrus aproximativ 3 hectare de grâu, cauza ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 19:10
(2151 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 420 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 26 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 420, cu 2 cazuri mai mult față de ziua precedentă ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 16:05
(1950 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Mașini de lux cu defecțiuni tehnice

În urma unei acțiuni desfășurată la Țăndărei miercuri, 24 iunie 2020, polițiștii au descoperit faptul că multe dintre mașinile de lux cu care o parte dintre cetățeni se afișează prin oraș au serioase probleme ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2020, 17:20
(1991 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Abateri la regulile de circulație sancționate de polițiști

5 șoferi din zona Urziceni și Țăndărei au fost sancționați de polițiștii ialomițeni pentru abateri la Codul Rutier. Aceștia au fost identificați în trafic fie sub influența băuturilor alcoolice, fie fără ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2020, 17:10
(2627 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Comandamentul pentru Situații de Urgență, activ până luni, 29 iunie 2020

Ținând cont de avertizările Administrației Naționale de Meteorologie (ANM) de instabilitate atmosferică temporar accentuată în următoarele zile, cu ploi torențiale, vijelii, descărcări electrice și grindină ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2020, 16:40
(4680 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 418 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 25 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 418, cu 3 cazuri mai mult față de ziua precedentă, ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2020, 16:05
(2240 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozean prins cu arme neletale în portbagajul mașinii

Slobozean prins cu arme neletale în portbagajul mașinii

Un ialomițean de 45 de ani este cercetat penal de polițiști pentru săvârșirea infracțiunilor de «contrabandă calificată» și «nerespectarea regimului armelor și munițiilor», după ce a fost depistat în trafic ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2020, 17:55
(6742 vizualizări - 0 comentarii)


Femeie din Fetești, arestată pentru «evaziune fiscală» și «spălarea banilor»

Marți, 23 iunie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din Fetești au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2020, 17:45
(4515 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Marți, 23 iunie a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii din Slobozia, în timp ce desfășurau activități de control al traficului rutier pe raza municipiului, au oprit un autoturism condus de un bărbat, de ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2020, 17:40
(1909 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Percheziții la domiciliile unor funcționari publici, cercetați pentru fapte de corupție

Miercuri, 24 iunie 2020, ofițeri de Poliție Judiciară din cadrul Direcției Generale Anticorupție-Serviciul Județean Anticorupție Ialomița, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2020, 15:05
(9065 vizualizări - 4 comentarii)


Slobozia din nou sub ape: Peste 50 de locuințe și gospodării, inundate

Slobozia din nou sub ape: Peste 50 de locuințe și gospodării, inundate

 În contextul prognozei meteorologice de ploi abundente și instabilitate atmosferică de Cod Portocaliu, pompierii militari au acționat încă din seara zilei de marți ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2020, 12:15
(1778 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 415 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 23 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 415, cu 5 cazuri mai mult față de ziua precedentă ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2020, 16:10
(2401 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Grav accident rutier în zona «Hermes»

Slobozia: Grav accident rutier în zona «Hermes»

O tânără de 20 de ani din orașul Amara a murit în după-amiaza zilei de marți, 23 iunie 2020, după ce mașina în care se afla a fost implicată într-un accident rutier, petrecut la Slobozia, în zona «Hermes ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2020, 16:00
(5705 vizualizări - 7 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe strada Principală din Dridu

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă de pe strada Principală din localitatea Dridu-Ialomița,  RAJA Constanța a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile marți, 2 ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2020, 15:35
(3829 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Pompierii au salvat un cal căzut într-o groapă

Movilița: Pompierii au salvat un cal căzut într-o groapă

Luni, 22 iunie 2020, în jurul orelor 17,40, pompierii din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni au fost solicitați să intervină pentru salvarea unui cal căzut într-o groapă din comuna Movilița. Aceștia ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2020, 12:40
(2480 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cantitatea de peste 700 mc de lemne, indisponibilizată de polițiști

Ialomița: Cantitatea de peste 700 mc de lemne, indisponibilizată de polițiști

În cadrul unei acțiuni de prevenire și combatere a delictelor silvice, polițiștii ialomițeni au indisponibilizat peste 700 de metri cub de material lemnos și au confiscat 6 mc de lemn de foc vândut de un ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 17:25
(2492 vizualizări - 0 comentarii)


Ordine de protecție provizorii, emise de polițiști la Ciochina și Albești

Polițiștii ialomițeni au emis la sfârșit de săptămână două ordine de protecție provizorii și au întocmit dosare penale sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «violență în familie» pe numele a ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 17:20
(3300 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan. Minori surprinși în flagrant conducând vehicule!

Duminică, 21 iunie a.c., în jurul orei 1,00, polițiștii din cadrul Secției 5 Poliție Rurală Jilavele, în timp ce se aflau în executarea atribuțiunilor de serviciu pe raza comunei Rădulești, au oprit pentru ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 17:15
(2542 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier pe DN2A, între Slobozia și Păltinișu

Accident rutier pe DN2A, între Slobozia și Păltinișu

Luni, 22 iunie a.c., în jurul orelor 11,40, ISU Ialomița a intervenit la un accident rutier produs pe DN2A, între Slobozia și Păltinișu, un autoturism părăsind partea carosabilă și răsturnându-se. În sprijinul ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 16:20
(3129 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 410 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 22 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 410, cu un caz mai mult față de ziua precedentă, duminică ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 16:05
(1740 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța prelungește Comandamentul pentru Situații de Urgență

Având în vedere prelungirea atenționărilor meteorologice de instabilitate atmosferică temporar accentuată, cu frecvente descărcări electrice, averse torențiale, grindină și vijelii, cantitățile de apă putând depăși 25-30 l/mp și pe arii restrânse 40-60 l/mp, Comandamentul pentru Situații de Urgență al RAJA Constanța rămâne activ până joi, 25 iunie 2020, orele 20,00. ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 15:55
(3867 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier la Slobozia

Accident rutier la Slobozia

Sâmbătă, 20 iunie, a.c., în jurul orelor 10,30, ISU Ialomița a fost solicitat să intervină la un accident rutier produs la Slobozia, strada Răzoare, în care au fost implicate două autoturisme. În sprijinul ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 12:30
(1871 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Fetești: Incendiu de vegetație uscată

Sâmbătă, 20 iunie, a.c., în jurul orelor 12,55, ISU Ialomița a intervenit pentru stingerea unui incendiu de vegetație uscată izbucnit pe raza municipiului Fetești. Incendiul a fost stins operativ de pompierii ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 12:25
(1508 vizualizări - 0 comentarii)


1921 de absolvenți ai clasei a XII-a/a XIII-a din liceele din vor susține Examenul Național de Bacalaureat 2020

Examenul Național de Bacalaureat, sesiunea iunie-iulie 2020, începe luni, 22 iunie 2020, cu proba scrisă la Limba și literatura română; miercuri, 24 iunie, va avea loc proba obligatorie a profilului ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 11:10
(4825 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 409 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Duminică, 21 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 409, cu un caz mai mult față de ziua precedentă ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2020, 16:05
(2436 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia Nouă: Autoturism cuprins de flăcări

Slobozia Nouă: Autoturism cuprins de flăcări

Pompierii din Slobozia au intervenit miercuri, 17 iunie 2020, pentru stingerea unui incendiu care a cuprins un automobil. Mașina era parcată pe DN21, între Slobozia Nouă și Iazu. Cel mai probabil, flăcările ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2020, 19:45
(2646 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare a polițiștilor la Căzănești

Razie de amploare a polițiștilor la Căzănești

Efective de polițiști, din cadrul tuturor structurilor Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, au efectuat o razie de amploare în orașul Căzănești. Acțiunea s-a desfășurat miercuri, 17 iunie ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2020, 19:40
(2843 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 406 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 18 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică s-au înregistrat 406 cazuri de COVID-19, mai multe cu 4 față de ziua precedentă. ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2020, 16:05
(2135 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Doi chinezi suspectați de «contrabandă cu țigări», reținuți

IPJ Ialomița: Doi chinezi suspectați de «contrabandă cu țigări», reținuți

Două persoane au fost reținute si aproximativ 19600 de țigarete au fost indisponibilizate de polițiști în urma a 3 percheziții domiciliare în Ialomița și Ilfov, într-un dosar de «contrabandă». Marți, 1 ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2020, 17:20
(2679 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Permis «irlandez» contrafăcut

Marți, 16 iunie a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii rutieri din Slobozia, în timp ce efectuau un filtru rutier, au oprit pentru control un autoturism condus de un tânăr, de 23 de ani, din orașul Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2020, 17:10
(1744 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...