Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița, un județ rural

Cifrele Direcției Județene de Statistică Ialomița arată că densitatea de locuitori este mai mare în mediul rural față de mediul urban. Așa se face că mai bine de jumătate din cei 296162 locuitori ai Ialomiței trăiesc la țară.

52,7% dintre ialomițeni trăiesc la sat Potrivit informațiilor oficiale, la 1 iulie 2014, Ialomița avea un număr de 296162 de locuitori. Distribuiți pe sexe, în județ existau 150707 femei și 145455 bărbați. Din numărul total de cetățeni ai județului, înregistrați în datele Direcției Județene de Statistică Ialomița în vara anului trecut, 52,7% dintre aceștia locuiau... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2015, 19:20 (2203 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Guvernul paralizează instituțional comuna Adâncata

Guvernul paralizează instituțional comuna Adîncata

Rămasă definitiv și irevocabil fără Consiliu Local, după o hotărîre a Tribunalului Ialomița, comuna Adîncata se chinuie să supraviețuiască instituțional. Localitatea trebuie să organizeze alegeri parțiale pentru constituirea unui nou Consiliu, însă are nevoie de o Hotărîre de Guvern în acest sens. Documentul trebuie emis de reprezentanții Ministerului Administrației și Internelor care par greu de convins să semneze o hîrtie. Potrivit declarațiilor primarului Marin Gheorghe, termenul limită este sfîrșitul lunii viitoare.

Război administrativ la Adîncata
Dizolvarea Consiliului ... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2015, 16:35 (7096 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Gîlceava trecerilor de pietoni

În urmă cu o săptămînă, pe adresa on-line a publicației noastre, un cetățean plătitor de taxe și impozite din Slobozia semnala modul defectuos de marcare a trecerilor de pietoni. În replică la remarcile contribuabilului slobozean, Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia oferă propriul set de explicații.

Cititorii Independent au simț civic
Textul trimis pe adresa redacției este suficient de explicit pentru a nu mai avea nevoie de explicații sau comentarii suplimentare. «Mergînd zilele acestea prin oraș am văzut că au început lucrări de marcare a drumurilor și a trecerilor... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2015, 15:50 (4472 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

«Acum se practică o politică de grup, care nu urmărește interesul oamenilor!»

Ionașcu revine în politică

«Acum se practică o politică de grup, care nu urmărește interesul oamenilor!»

La 3 ani de la eliminarea sa de pe scena politică, ex-primarul Gabi Ionașcu revine în atenția opiniei publice. La sfîrșitul săptămînii precedente, acesta a participat, ca voluntar, la împădurirea a 2 hectare de teren la marginea orașului Slobozia. Deși nu consideră gestul său o declarație politică, Gabi Ionașcu confirmă că «este o reacție la ceea ce se întîmplă în oraș». Gabi Ionașcu este membru al Partidului Conservator de aproape 2 ani...

Nu aduce anul ce aduce… voluntariatul
După o pauză de 3 ani, Gabi Ionașcu revine în atenția opiniei publice slobozene. La sfîrșitul săptămînii... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2015, 15:05 (9119 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița investește în siguranța locuințelor

Ialomița investește în siguranța locuințelor

Potrivit informațiilor oficiale, prezentate pe un site de specialitate, ialomițenii investesc în asigurarea locuințelor. Statisticile arată că, în luna martie a anului în curs, au fost asigurate peste 15 mii de locuințe din întreg județul. Cea mai mare pondere o reprezintă imobilele destinate locuirii din mediul urban. În funcție de materialul din care este construită locuința, prețul unei polițe variază între 10 și 20 de euro pe an.

Peste 15 mii de locuințe asigurate Instituție cu capital privat, Pool-ul de Asigurare Împotriva Dezastrelor Naturale a fost creat ca urmare a asocierii... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2015, 13:15 (3508 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Elevii de clasă primară și gimnaziu se pregătesc de examene

Ialomița: Elevii de clasă primară și gimnaziu se pregătesc de examene

Este al doilea an școlar în care elevii claselor a II-a, a IV-a și a VI-a simt emoțiile unui examen. Iar în județul Ialomița, peste 7600 de copii vor fi evaluați începînd din mai la discipline precum Limba Română, Matematică sau Științele Naturii.

Emoțiile încep din clasele primare Evaluările elevilor din clasele a II-a, a IV-a și a VI-a sînt coordonate de Ministerul Educației prin Centrul Național de Evaluare și Examinare (CNEE) și Comisiile de evaluare din cadrul fiecărei unități de învățămînt. Testele pe care le vor primi copiii sînt elaborate la nivel național de către CNEE și țin... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2015, 12:10 (8971 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița este «zonă cu constrângeri naturale specifice»

Sprijin european pentru fermierii ialomițeni

Ialomița este «zonă cu constrîngeri naturale specifice»

Un document postat pe site-ul Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale încadrează Ialomița în categoria zonelor care se confruntă «cu constrîngeri naturale sau cu alte constrîngeri specifice». Această încadrare aduce fermierilor ialomițeni un sprijin suplimentar de 54 de euro pe hectar. Oficialii Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița susțin că politicile europene în domeniul agriculturii au un grad de accesibilitate mult mai mare «în condițiile în care fermierii înțeleg că trebuie să respecte regulile stabilite de comun acord». Singurele localități din Ialomița care nu au obținut statutul de «zonă cu constrîngeri naturale specifice» sînt Valea Ciorii, Movila și Giurgeni... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2015, 00:10 (5905 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Sclavii» de la poarta instituțiilor publice ialomițene

Primăvara se numără contractele de pază

«Sclavii» de la poarta instituțiilor publice ialomițene

De mai bine de 10 ani, agenții de pază de la poarta instituțiilor publice au fost transformați în «sclavi». La adăpostul unei legislații precare și sub ochii îngăduitori ai instituțiilor cu atribuții de control în domeniu, agenții de pază sînt exploatați «zi-lumină» în schimbul unui salariu de mizerie. Ca de obicei, cele care profită de acest sistem sînt firmele de protecție și pază, abonate de ani buni la banii publici.

Firmele de pază au reinventat «sclavia»
Valoarea medie per oră a serviciilor oferite de către firmele de protecție și pază pentru instituțiile publice din județ... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2015, 22:55 (8573 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Primăvara «roșie» din Consiliul Local Slobozia

Majoritatea decide

Primăvara «roșie» din Consiliul Local Slobozia

După 3 ani de lupte politice și dispute intestine, în Consiliul Local Slobozia s-a lăsat liniștea. Consilierii PSD votează fără rezerve proiectele de hotărîre indicate de către edilii locali, consilierii Opoziției, cîți au mai rămas, blochează fără discernămînt toate proiecte de hotărîre care au nevoie de două treimi din voturile plenului pentru a fi validate, iar consilierul independent Mădălin Teculescu rămîne o notă discordantă în acest concert public de interese de grup fără început și fără de sfîrșit. Pentru toate acestea, ca de oblicei, plătesc contribuabilii. Iar printre picături, cu totul și cu totul accidental, este slujit și interesul public. Pînă la alegerile din 2016 a mai rămas un... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2015, 19:45 (3739 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Administrația ialomițeană a sărbătorit greva prin muncă

Administrația ialomițeană a sărbătorit greva prin muncă

Joi, 30 aprilie 2015, administrația ialomițeană ar fi trebuit să se alăture acțiunii de protest organizată de Federația Națională a Sindicatelor din Administrație, «ca urmare a nepăsării și dezinteresului manifestate de Guvern față de problemele generate de salarizarea deficitară a angajaților din administrația publică locală». În locul grevei, funcționarii din administrația ialomițeană au ales să muncească...

La greva lăudată să nu te duci cu sacul
Anunțată încă de la începutul anului, «greva de o zi» stabilită pentru data de 30 aprilie 2015 s-a dovedit a fi doar una declarativă... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2015, 17:30 (3414 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Canalizare fără cămine de racord la Slobozia Nouă

Administrație după ureche

Canalizare fără cămine de racord la Slobozia Nouă

La sfîrșitul lunii precedente, Consiliul Local Slobozia a alocat noi fonduri pentru finalizarea investiției la rețeaua de canalizare din Cartierul Slobozia Nouă. Decizia a resuscitat o dispută mai veche declanșată în perioada administrației Ionașcu. Conform acuzațiilor, lipsa căminelor de racord face inutilă investiția în rețeaua de canalizare realizată pînă la acest moment. Primarul Alexandru Stoica susține că situația poate fi remediată prin investirea altor 1,27 milioane de lei. Consilierii PNL din cadrul Consiliului Local susțin că, în acest fel, «administrația locală ascunde risipirea banilor publici!».

Canalizare fără cămine de racord... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2015, 14:05 (8088 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rugăciuni sub supravegherea Poliției, la Mânăstirea Hagieni

Rugăciuni sub supravegherea Poliției, la Mînăstirea Hagieni

Loc de pelerinaj și rugăciune, la Mînăstirea Hagieni credincioșii pot ajunge doar sub escorta polițiștilor. Oamenii legii sînt somați să intervină din cauza repetatelor dispute iscate între pelerini și ciobanii care au stîne în zona lăcașului de cult. Problema este cunoscută atît nivelul administrației locale din Mihail Kogălniceanu, de care aparține satul Hagieni, cît și la nivelul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor. Deși se poartă discuții ferme pe această temă, deocamdată nu au fost adoptate măsuri ferme pentru ca scandalul să fie stopat.

Credință cu scandal
Departe, pe malul... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2015, 12:20 (7989 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Sclavii» Codului Fiscal

«Sclavii» Codului Fiscal

Statul român demonstrează încă o dată faptul că legile după care se ghidează sînt de-a dreptul aberante. Iar Codul Fiscal nu face rabat de la regulă. Potrivit actului normativ, persoanele care au încasat venituri din alte surse decît salarii sau pensii trebuie să contribuie la plata CAS. În cazul în care sumele de care au beneficiat sînt mai mici decît valoarea salariului minim pe economie, cei vizați trebuie să plătească suma de 468 lei, aferentă CAS pentru acest tip de remunerație. Iar în Ialomița există aproape 5000 de persoane care trebuie să scoată din buzunare acești bani, deși veniturile lor au fost cuprinse între 1 și 10 lei!

Unde-i lege nu-i tocmeală!... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2015, 10:25 (5938 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«1 Mai Muncitoresc» la Slobozia, o sărbătoare a tinerilor

Vama Veche s-a mutat în Pădurea Peri

La Slobozia, ziua de «1 Mai» a fost mai degrabă o sărbătoare a tinerilor. Față de anii trecuți, în Pădurea Peri de la marginea orașului, zeci de adolescenți au întreținut atmosfera. În stilul lor, cu manele date la maxim, alcool și dansuri lascive. Rătăciți printre ei, veteranii au criticat atitudinea petrecăreților.

Mici, grătare, manele și… tineri
Aproape de orele prînzului, Pădurea Peri de la marginea orașului seamănă mai degrabă cu plaja din Vama Veche. Zeci de tineri au venit aici să petreacă ziua de «1 Mai». Și-au adus cu ei prietenii, grătarele, micii, berea rece, dar și... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2015, 17:05 (12115 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Avocatul Claudiu Drăgănoiu, noul decan al Baroului Ialomița

Avocații din Ialomița și-au ales șeful

Avocatul Claudiu Drăgănoiu, noul decan al Baroului Ialomița

De o săptămînă, Baroul Ialomița are un nou decan. El a fost ales în urma voturilor avocaților din Ialomița, scrutinul fiind organizat în cadrul Adunării Generale Ordinare a Baroului Județean. Pentru această funcție și-au depus candidaturile avocații Mariana Soare și Claudiu Drăgănoiu, ultimul fiind ales cu o majoritate de 46 de voturi.

Predare de ștafetă la Baroul Ialomița
La fiecare 4 ani, Adunarea Generală a Baroului Ialomița se întrunește pentru ca instituția care apără interesele avocaților la nivel județean să-și aleagă un nou decan. Pînă în urmă cu o săptămînă, această funcție... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2015, 20:15 (12608 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gropile de gunoi scapă de sub controlul autorităților

Se întîmplă în Ialomița

Gropile de gunoi scapă de sub controlul autorităților

Oficial, cele 150 de gropi de gunoi înregistrate în Ialomița au fost închise în anul 2009. În realitate, toate aceste gropi continuă să fie folosite sub ochii îngăduitori ai autorităților locale și instituțiilor cu atribuții de îndrumare și control ale statului. Pe lîngă acestea însă, crește îngrijorător numărul gropilor de gunoi apărute peste noapte.

O poveste administrativă de adormit UE
În urmă cu 6 ani, în iulie 2009, cele 150 de gropi de deșeuri neconforme de pe teritoriul județului au fost, oficial, închise. Decizia, survenită ca urmare a unei reglementări UE prost negociată... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2015, 16:05 (6636 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

6 ani de închisoare cu executare pentru Viorel «Pralea» Duțu

Judecătorii Curții de Apel București au decis luni, 27 aprilie 2015, să dea răspuns favorabil apelului făcut de procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia, în cazul Viorel «Pralea» Duțu. Inculpatul, cercetat penal de organele judiciare din Slobozia, a fost condamnat la 6 ani de închisoare cu executare, iar decizia instanței este definitivă.

Un caz controversat În luna ianuarie a anului trecut, sediul Primăriei Slobozia a fost asaltat de mascați și procurori. Primele informații scoteau la iveală faptul că angajați ai unității ar fi fost urmăriți penal într-o anchetă privind... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2015, 13:25 (8266 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Ministerul Sănătății lasă Spitalul Județean fără RMN

Slobozia: Ministerul Sănătății lasă Spitalul Județean fără RMN

Una dintre cele mai importante investiții din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, achiziționarea unui dispozitiv RMN, a fost blocată de către Ministerul Sănătății. Acesta a promis că va co-finanța această investiție, însă «a uitat» să vireze fondurile în conturile Spitalului Județean. Violeta Șapira, managerul acestei unități medicale, așteaptă și acum răspunsul Ministerului. «Așteptăm răspunsul Ministerului la solicitarea noastră!» ne-a declarat aceasta laconic.

O investiție de 4 milioane de lei
La aprobarea bugetului județean pentru anul în curs, oficialii Consiliului... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 20:20 (14300 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Fetiță de 4 ani, diagnosticată cu o formă gravă de cancer

Caz umanitar la Țăndărei

Fetiță de 4 ani, diagnosticată cu o formă gravă de cancer

UPDATE Spectacol caritabil pentru Andreea

Părinții unei fetițe de doar 4 ani din Țăndărei au nevoie de sprijinul semenilor pentru a o putea salva pe micuță. Copila a fost diagnosticată cu o tumoare la rinichiul drept, iar familia are nevoie de bani pentru a o opera în Milano, Italia. Orice ajutor, oricît de mic, i-ar putea reda micuței Andreea șansa la viață.

S-o ajutăm pe Andreea
Drama familiei Ion a început în toamna anului trecut, în momentul în care Andreea Luciana, în vîrstă de 4 ani, a intrat la grădiniță. În urma unui control medical, părinții fetiței au rămas fără cuvinte. Medicii le-au comunicat faptul că micuța... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 19:05 (6520 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Podul de la Dridu va fi finalizat în 12 luni

Podul de la Dridu va fi finalizat în 12 luni

Reabilitarea podului de la Dridu, investiție blocată în anul 2013, redevine o certitudine. Licitația a fost adjudecată de către firma Strabenbau Logistic SRL, iar lucrările de execuție au fost deja demarate. «La acest moment lucrările au fost reluate și sperăm să fie finalizate în termen!» a declarat Ștefan Mușoiu, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița. Valoarea la care au fost adjudecate lucrările de reabilitare a podului  este de 2,8 milioane de lei.

Atenție, pod în lucru! Închis de mai bine de un an, podul de la Dridu a devenit una dintre principalele probleme ale administrației... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 18:45 (7996 vizualizări - 2 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
284 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Parfumuri contrafăcute găsite de jandarmi

Doi bărbați, unul din București și celălalt din Brașov, au încercat să comercializeze parfumuri contrafăcute la Slobozia. Numai că, astfel, aceștia au fost surprinși miercuri, 13 ianuarie a.c., de jandarmii ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2010, 07:18
(11032 vizualizări - 0 comentarii)


Cupa Liceelor-ediția 2010

Cupa Liceelor-ediția 2010

Sîmbătă, 16 ianuarie, la orele 11,00, municipalitatea locală dă startul uneia dintre cele mai longevive competiții sportive naționale. Este vorba despre Cupa Liceelor, ediția 2010, competiție destinată ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2010, 18:35
(10059 vizualizări - 0 comentarii)


Beat și fără permis la volan

Joi, 14 ianuarie a.c., polițiștii slobozeni au depistat în trafic un tînăr în timp ce-și conducea autoturismul deși nu poseda permis de conducere pentru nicio categorie și se afla în sare vădită de ebrietate ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2010, 17:26
(10394 vizualizări - 0 comentarii)


Copil, victima unui accident rutier

Joi, 14 ianuarie a.c.,poliția a fost sesizată despre producerea unui accident rutier pe raza comunei Jilavele, eveniment rutier soldat cu rănirea unui pieton. În urma investigațiilor efectuate la fața locului ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2010, 17:25
(11231 vizualizări - 0 comentarii)


Suspectul unui furt din magazin, reținut pentru 24 de ore

În cadrul activităților desfășurate de efective ale Poliției Orașului Amara și Serviciului de Investigații Criminale cu privire la un furt din magazin comis în urmă cu aproximativ o săptămînă, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2010, 17:24
(12847 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 1,4 tone de deșeuri feroase și neferoase, confiscate de polițiști

Polițiștii ialomițeni efectuează cercetări pentru stabilirea provenienței unor deșeuri feroase și neferoase ce ar putea proveni din săvîrșirea de infracțiuni. Joi, 14 ianuarie a.c., aflați într-un filtru ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2010, 17:24
(10454 vizualizări - 0 comentarii)


Înșelați de un fals asistent veterinar

Trei cetățeni din comuna Movila au sesizat agenții postului de poliție despre faptul că un bărbat ce s-a recomandat drept medic veterinar i-a înșelat cu diferite sume de bani sau bunuri, părăsind ulterior ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2010, 18:22
(11007 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton accidentat

În dimineața zilei de 13 ianuarie a.c., la Munteni Buzău s-a petrecut un accident rutier în urma căruia un bărbat în vîrstă de 70 ani a suferit vătămări corporale, necesitînd internarea. Evenimentul rutier ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2010, 18:21
(15544 vizualizări - 0 comentarii)


Cu permis fals la volan

Miercuri, 13 ianuarie a.c., polițiștii din Făcăeni au oprit pentru control, pe raza comunei, un autoturism înmatriculat în județul Ialomița, la volanul căruia se afla un localnic în vîrstă de 22 ani. Cu ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2010, 18:20
(11977 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției în mediul rural

Acțiuni ale Poliției în mediul rural

Polițiștii ialomițeni au desfășurat acțiuni cu efective mărite în mai multe comune ale județului. Astfel, la acțiunile efectuate pe raza comunelor aflate în zona de responsabilitate a Poliției Municipiului ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2010, 18:15
(12267 vizualizări - 1 comentariu)


Se caută 200 de femei pentru cules de căpșuni în Spania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița primește înscrieri pentru locuri de muncă sezonieră în sectorul agricol din Spania, la cules de căpșuni. Sînt oferite 200 locuri de muncă pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 19:13
(10262 vizualizări - 0 comentarii)


Șofer de autobuz, beat la volan

În cursul zilei de marți, 12 ianuarie a.c., în jurul orelor 4,00, un echipaj al Biroului Rutier Fetești a oprit pentru control, pe strada Călărași din localitate, un autobuz de transport local persoane ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 18:15
(11016 vizualizări - 0 comentarii)


Consultant de asigurări, cercetat penal

Polițiștii din Urziceni au finalizat cercetările și au dispus începerea urmăririi penale într-un dosar penal în care o femeie în vîrstă de 41 ani, din localitate, este învinuită de săvîrșirea infracțiunilor ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 17:43
(10067 vizualizări - 0 comentarii)


A dat peste doi copii pe trecerea de pietoni

Doi minori, ambii în vîrstă de 10 ani, din municipiul Urziceni, au fost răniți în urma unui accident rutier produs în dimineața zilei de marți, 12 ianuarie a.c., pe Calea București din localitate. Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 17:21
(11175 vizualizări - 0 comentarii)


Suspectul unui furt din locuință, reținut pentru 24 de ore

În urma cercetărilor efectuate în cazul unei infracțiuni de furt, polițiștii Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia au stabilit că principalul suspect de comiterea faptei este un ialomițean ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 16:48
(10132 vizualizări - 0 comentarii)


A condus fără permis

Un echipaj din cadrul Biroului de Poliție Rurală Urziceni, aflat în serviciu pe raza comunei Armășești, a oprit pentru control un autoturism înmatriculat în Capitală, la volanul căruia se afla un localnic ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 16:18
(10048 vizualizări - 0 comentarii)


Siguranța traficului rutier

În cadrul activităților desfășurate pentru combaterea indisciplinei în trafic, efectivele Biroului Rutier Slobozia au constatat 22 de contravenții la regimul circulației pe drumurile publice, pentru săvîrșirea ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 15:57
(10541 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în mediul rural

În noaptea de 11/12 ianuarie a.c., agenții posturilor de poliție aflate pe raza de competență a Poliției Municipiului Slobozia au desfășurat acțiuni comune, pentru prevenirea faptelor de tulburare a ordinii ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 15:26
(9176 vizualizări - 0 comentarii)


Plățile APIA în 2009, peste 1,281 miliarde euro

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a efectuat, în anul 2009, plăți în valoare totală de peste 1,281 miliarde euro din Fondul European de Garantare Agricolă (FEGA) și din Fondul European ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:55
(11934 vizualizări - 0 comentarii)


Recalcitrant la volan deși avea mașina neînmatriculată

Sîmbătă, 9 ianuarie a.c., în jurul orelor 15,15, prin 112, un cetățean din comuna Ciulnița sesiza Poliției faptul că un tînăr aflat la volanul unui autoturism înmatriculat în străinătate, a oprit lîngă ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:40
(11614 vizualizări - 0 comentarii)


Urmăriți penal pentru produse contrafăcute

În data de 8 ianuarie 2010, polițiștii de investigare a fraudelor au început urmărirea penală în cinci dosare penale, în care sînt cercetați reprezentanții unor agenți economici, societăți comerciale sau ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:40
(10693 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar penal pentru pocnitori

Vineri, 8 ianuarie 2010, în baza datelor deținute, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au efectuat un control la un agent economic din comuna Gheorghe Doja pe linia deținerii ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:40
(12359 vizualizări - 0 comentarii)


Geci confiscate la Fetești

La finele săptămînii precedente, vineri, 8 ianuarie a.c., polițiștii feteșteni au depistat pe raza localității o persoană ce vindea pe stradă două geci din blană sintetică, fără respectarea prevederilor ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:39
(11858 vizualizări - 1 comentariu)


Controale APIA în teren

Controale APIA în teren

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reafirmă obligativitatea respectării Bunelor Condiții Agricole și de Mediu (GAEC) de către fermierii care au depus cereri de plată pentru schemele de sprijin ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2010, 12:34
(15224 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectul Teculescu a convocat directorii de descentralizate

De la începutul săptămînii, prefectul județului Ialomița, Mădălin Teculescu a organizat întîlniri cu reprezentanții instituțiilor publice deconcentrate de la nivel local. Principalele teme abordate au fost ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:35
(11099 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu fals, anunțat telefonic

Pompierii slobozeni au fost alertați, joi, 7 ianuarie a.c., asupra producerii unui incendiu la o locuință din cartierul Bora. Deplasîndu-se la locul indicat de apelant, pompierii au constatat că au fost ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:34
(12254 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 100 de șoferi, sancționați de polițiști

Peste 100 de participanți la trafic care nu au respectat prevederile Codului rutier au fost sancționați contravențional, pe numele unui conducător auto care circula cu un autoturism neînmatriculat fiind ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:33
(11150 vizualizări - 0 comentarii)


Loviți de mașini

În după-amiaza zilei de joi, 7 ianuarie a.c., în jurul orei 15,10, Poliția a fost sesizată prin 112 despre producerea unui eveniment rutier pe raza comunei Bărbulești, accident în urma căruia două persoane ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:32
(14900 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții unui furt din locuință, identificați de polițiști

Trei ialomițeni, dintre care doi minori, sînt cercetați de polițiști pentru furt calificat, fiind suspectați că, în perioada 25-31 decembrie 2009, au sustras mai multe unelte electrice și produse alimentare ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:31
(10517 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 6 kg de mercur, ilegal deținute de un cabinet stomatologic

În cursul zilei de miercuri, 6 ianuarie a.c., în baza unor informații, polițiștii au efectuat un control cu privire la deținerea și utilizarea substanțelor toxice și foarte toxice la un cabinet stomatologic ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:32
(13341 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...