Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Se lucrează la sala de spectacole «cu geometrie variabilă»

Senzațional!

Slobozia: Se lucrează la sala de spectacole «cu geometrie variabilă»

Începută acum 20 de ani, sala de spectacole «cu geometrie variabilă» a Consiliului Județean Ialomița are o șansă bună să fie finalizată la sfîrșitul acestui an. Potrivit informațiilor oficiale, «la sală se lucrează!». Valoarea finală a acestei investiții va fi de aproape 9 milioane de lei...

Minunea din sala de spectacole
După săptămîni lungi în care ușile sălii de spectacole «cu geometrie variabilă» au stat închise, pe șantierul deschis acolo în 1995 se lucrează din nou. La sfîrșitul săptămînii precedente, ambele intrări erau larg deschise, iar înăuntru, o echipă anemică de ... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2014, 12:05 (6905 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Centrul de Recuperare de la Movila a fost finalizat

O investiție de 3 milioane de lei pentru persoanele cu dizabilități

Săptămîna viitoare, autoritățile județene din Ialomița vor tăia panglica Centrului de Recuperare și Reabilitare Neuropsihică de la Movila. Investiția, realizată cu fonduri europene și județene, se ridică la peste 3 milioane de lei și este prevăzută cu 41 de spații de cazare. Deși nu a fost deschis oficial, Centrul are deja o listă de așteptare...

Sprijin pentru persoanele cu handicap
Potrivit proiectului, Centrul de la Movila, unicul din județ destinat persoanelor cu afecțiuni neuropsihice, se află amplasat în sediul unei foste case de copii dezafectate. Lucrările de amenajare... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2014, 11:15 (8360 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autogara Nick Touring va deveni bloc-turn

Autogara Nick Touring va deveni bloc-turn

În urmă cu mai bine de un an, prin iunie 2013, scriam despre performanța unică a patronului Nicu Pericli, «moștenitorul de drept» al transportului urban la Slobozia, de a construi într-o zonă interzisă de lege. La începutul acestei toamne, cu numai 2 luni înainte de termenul de finalizare a investiției, revenim cu o informație în premieră. Autogara privată a firmei Nick Touring riscă să se transforme în bloc-turn!

Foaie verde, drum de fier
Saga blocului turn care se profilează în imagine a început în urmă cu 2 ani, cînd patronul firmei Nick Touring, iritat de faptul că nu poate... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2014, 10:45 (10203 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

DADP este singurul angajator din Slobozia!

DADP este singurul angajator din Slobozia!

În timp ce edilii locali caută disperați investitori care să creeze locuri de muncă în parcul industrial, Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia caută cu disperare forță de muncă pentru cele peste 50 de posturi neocupate pe care le are. Ion Ștefan, directorul DADP, susține că se confruntă cu această problemă de mai mulți ani, însă anul acesta ea s-a acutizat: «Într-adevăr, avem un deficit de peste 50 de oameni. La începutul verii aveam 17 posturi neocupate. În luna iulie, printr-o hotărîre de Consiliu Local, mi s-au mai aprobat 49...».

Toamna se numără locurile de muncă... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2014, 06:25 (12682 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fosta șefă a Centrului de Transfuzii, dr Cristiana Stoian, propunere de eliberare pe cauțiune!

3000 de lei, «prețul» sîngelui la Slobozia

Fosta șefă a Centrului de Transfuzii, dr Cristiana Stoian, propunere de eliberare pe cauțiune!

Decizie uluitoare a magistraților de la Judecătoria Slobozia în cazul fostului director al Centrului de Transfuzii Sanguine Ialomița. Judecătorii au stabilit ca doctoriței Cristiana Stoian să-i fie înlocuită măsura arestului preventiv cu cea a controlului judiciar! Pentru a putea fi aplicată această prevedere, instanța a stabilit plata unei cauțiuni de 3000 de lei. Decizia nu este definitivă, procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia atacînd sentința cu recurs. Procesul se va judeca săptămîna viitoare la Tribunalul Ialomița.
La ultimul termen de judecată în care procurorii din Slobozia au cerut prelungirea arestării preventive a Cristianei Stoian, instanța a stabilit să înlocuiască... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2014, 18:45 (22433 vizualizări - 32 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Meditații școlare pe bani europeni

Bitz-interviu cu Ileana Condruț, inspector general școlar

Meditații școlare pe bani europeni

Oficialii din cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au o nouă viziune în ceea ce privește creșterea șanselor elevilor de a obține rezultate bune la examenele naționale din anul școlar 2014-2015. Reprezentanții instituției vor să demareze un program cu finanțare europeană, prin care vor face meditații particulare cu toți elevii aflați în ani terminali. Detalii despre acest proiect și o scurtă caracterizare a sistemului județean de educație în prag de debut al anului școlar ne oferă Ileana Condruț, inspectorul școlar general al județului.

-Cît de pregătită este Ialomița să înceapă școala?
-Eu cred că și noi, județul Ialomița, am făcut... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2014, 17:10 (10174 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Spitalul tuturor posibilităților

Slobozia: Spitalul tuturor posibilităților

O prevedere legislativă din domeniul sanitar este interpretată după cum bate vîntul de pacienții care se internează la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Respectivul act normativ le dă dreptul bolnavilor să-și deconteze medicamentele pe care și le-au cumpărat cu banii lor. În practică, oamenii profită de această facilitate și încearcă să obțină beneficii mai mult decît este cazul. Așa se face că administrația unității medicale a fost pusă în situația de a deconta și alte tratamente decît cele de strictă necesitate...

Dacă-i gratis, cu plăcere! Potrivit acordului cadru încheiat între... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2014, 15:25 (6163 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Supermarket de 1 milion de euro la Clubul Tineretului

Slobozia: Supermarket de 1 milion de euro la Clubul Tineretului

După ce în urmă cu o lună a amenințat Consiliul Local cu tribunalul, patronii firmei Santiliana s-au răzgîndit. La ședința de Consiliu Local din luna septembrie, aceștia au cerut autorităților locale din Slobozia să aprobe construirea unui supermarket pe terenul de sport din imediata vecinătate a Clubului Tineretului. Valoarea investiției ar urma să se cifreze la 1 milion de euro, însă solicitarea încalcă, teoretic, legislația în vigoare...

Supermarket pe terenul de sport
La sfîrșitul lunii precedente, consilierii locali din Slobozia s-au confruntat cu o solicitare inedită. Firma... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2014, 13:40 (14205 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Învățământul ialomițean, între vis și realitate

Vine prima zi de școală

Învățămîntul ialomițean, între vis și realitate

Noul an școlar ia din nou prin surprindere autoritățile din Ialomița. În județ există școli fără autorizații sanitare de funcționare, profesori necalificați sau pensionari, precum și internate școlare cu mobilier vechi de peste două decenii. Așa cum ne-au obișnuit, oficialii din sistem sînt prea puțin pregătiți să rezolve sincopele înainte ca elevii să revină în clase. Dincolo de aceste probleme, anul școlar 2014-2015 debutează în Ialomița cu manuale electronice pentru elevii de clasa I și a II-a, dar și cu meditații pentru cei de-a VIII-a și a XII-a, plătite cu bani europeni...

Realitatea din școli... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2014, 16:10 (7809 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mirajul energiei «verzi»

Ialomița produce anual 150 MW de energie «verde»

Mirajul energiei «verzi»

Într-un județ văduvit de investiții, producerea de energie verde părea să scoată Ialomița din anonimat.  La linia de start s-au aliniat peste 100 de investitori interesați să desfășoare afaceri în acest domeniu. În 2 ani, de cînd conceptul a prins rădăcini în județ, doar 5 parcuri eoliene și fotovoltaice produc energie regenerabilă curată, iar alți 5 sînt pe punctul de a începe proiectele. Cantitatea de curent introdus în sistem, potrivit cifrelor, se apropie de 150 MW pe an. Aflată deja în impas, activitatea din acest domeniu  se confruntă și cu probleme administrative. Cel mai mare parc eolian județean, înființat la Făcăeni de «Ialomița Power», încearcă de 3 luni să producă energie... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2014, 11:15 (6432 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Aurul negru» din lacul Amara

Nămolul sapropelic, vîndut la metru cub

«Aurul negru» din lacul Amara

Nămolul sapropelic din lacul Amara s-a transformat în sursă de venit. De 3 ani, Apele Române Ialomița facturează nămol la metru cub. Cele mai multe solicitări, spun reprezentanții autorităților abilitate, vin din partea administratorilor bazelor de tratament din stațiunea Băile Felix. Un metru cub de nămol de Amara costă 900 de lei.

Venituri din resurse naturale Lacul Amara se află în domeniul public al statului și în administrarea Sistemului de Gospodărire al Apelor Ialomița. De 3 ani, autoritatea în grija căreia se află a început să exploateze cea mai importantă resursă naturală din... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2014, 08:20 (10190 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Educația preșcolarilor costă bani grei

Grădinițele de stat din Ialomița, întreținute de părinți

Educația preșcolarilor costă bani grei

Grădinițele din Ialomița sînt administrate de stat doar pe hîrtie. În realitate, aceste instituții de învățămînt sînt subvenționate de părinți. De la cursuri opționale, rechizite sau chiar îngrijitoare, părinții scot, la fiecare început de an școlar, între 200 și 500 de lei. În această ediție, reporterii Independent vă prezintă ce prețuri, mai mult sau mai puțin legale, se practică în grădinițele cu tradiție de la Slobozia.

Educație cu plată
În această toamnă, în Ialomița sînt înscriși la grădiniță, pînă în prezent, 7080 de copii. 1280 dintre aceștia frecventează cursurile instituțiilor... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2014, 17:05 (11853 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: 400 de bebeluși, neimunizați împotriva Hepatitei B

Ialomița: 400 de bebeluși, neimunizați împotriva Hepatitei B

Situație de criză în Sănătatea ialomițeană. 400 de bebeluși născuți la Maternitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia așteaptă de 2 luni să fie imunizați împotriva virusului Hepatitei B. Stocurile de vaccin s-au terminat din luna iunie, iar momentul în care vor fi distribuite noi doze în județul Ialomița este necunoscut autorităților sanitare.

Criză de vaccin la Maternitatea Slobozia
Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița au făcut publică cifra nou-născuților care nu au fost imunizați împotriva virusului Hepatitei B. În tot județul este vorba despre bebelușii... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2014, 14:55 (5605 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

După 25 de ani

Fondul locativ al Sloboziei e pentru «PCR»!

La 25 de ani de la Revoluție, Slobozia dovedește că nimic nu s-a schimbat. Cele 168 de locuințe din fondul locativ al Primăriei Slobozia sînt alocate discreționar, potrivit celebrei butade «Pile! Cunoștințe! Relații!». Primarul Alexandru Stoica se jură cu nu fură și că vrea să renunțe la cele aproximativ 50 de apartamente pe care le mai administrează în prezent în mod direct. Dacă vreți, puteți să îl credeți!

O listă cu povești unice După 25 de ani de așteptare din partea slobozenilor (le cerem scuze că au așteptat atît!) sîntem în măsură să confirmăm oficial faptul că administrația... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2014, 14:20 (4782 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Îngrijirile la domiciliu, o nouă miză medicală în Ialomița

Îngrijirile la domiciliu, o nouă miză medicală în Ialomița

De aproape 4 ani, ialomițenii pot opta pentru îngrijirea la domiciliu. Sistemul presupune acordarea de asistență medicală acelor persoane pentru care deplasarea la o unitate sanitară este imposibilă din cauza afecțiunilor de care suferă. Acest serviciu este destinat în special vîrstnicilor. Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița evită să mediatizeze această facilitate, pionierii implementării acestui sistem întîmpinînd greutăți în derularea activității și obținerea finanțării.

Îngrijirea la domiciliu, între vis și realitate
Potrivit unui raport al Casei Județene de ... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2014, 14:05 (6241 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Deținuții, periculoși și în închisoare

Ialomița: Deținuții, periculoși și în închisoare

Un raport al Penitenciarului Slobozia arată faptul că deținuții renunță cu greu la «obiceiurile» pentru care au fost închiși. De la începutul anului și pînă în prezent, 37 de pușcăriași au fost sancționați cu schimbarea regimului de detenție, din cauza comportamentului neadecvat afișat în spatele gratiilor...

Acte de violență în închisoare Potrivit legii de funcționare a penitenciarelor, oricărei persoane privată de libertate i se poate schimba regimul de executare a pedepsei în funcție de comportament. Astfel, cei care se comportă exemplar ajung să-și execute pedepsele în închisori... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2014, 12:40 (8171 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Infractorii din Urziceni, apărați de polițiști

Gest inexplicabil al unui ofițer de poliție din București

Infractorii din Urziceni, apărați de polițiști

Trimiterea în judecată a unui ofițer din cadrul Direcției Generale a Poliției Municipiului București de către DNA scoate la iveală amănunte uluitoare. Omul legii și-a riscat cariera pentru a veni în sprijinul infractorilor din zona Urziceni. Este vorba despre doi soți, arestați de procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni pentru «favorizarea infractorului»... Aceștia, la rîndul lor, au încercat să apere «spatele» unor cămătari periculoși.

Inculpat cu epoleți În ultimele două săptămîni ale lunii august, Biroul de Presă al Direcției Naționale Anticorupție-Structura Centrală... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2014, 10:10 (7984 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Parcul Industrial de la Slobozia are datorii

Investiții administrative perdante

Parcul Industrial de la Slobozia are datorii

Deși nu a funcționat, practic, nicio zi, Parcul Industrial construit de administrația locală la Slobozia acumulează datorii. Joi, 28 august 2014, în cadrul ședinței Adunării Generale a Acționarilor, administratorul firmei care gestionează parcul a prezentat situația financiară a societății la 30 iunie 2014. Potrivit acesteia, firma a înregistrat deja o pierdere de 28 mii de lei. În ciuda situației economice care se anunță tot mai dificilă, administratorul Adrian Niță a cerut o suplimentare de personal pentru întreținerea spațiilor verzi din Parcul Industrial.

Administrația locală pierde bani... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2014, 10:09 (7802 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

«Țeapa» de la Provident

«Țeapa» de la Provident

Un dosar penal, instrumentat de procurorii DIICOT Ialomița, a fost trimis recent în judecată. Respectiva cauză vizează modul în care două persoane din Slobozia au reușit să păcălească societatea nebancară Provident. Aceștia și-au făcut linii de creditare folosind documente falsificate. De cealaltă parte a baricadei, respectiva unitate ar funcționa la limita legii. Pe internet, foarte multe persoane reclamă modul abuziv pe care societatea îl folosește pentru a recupera sumele împrumutate clienților...

Un nou dosar marca DIICOT
Învinuiți în dosarul de înșelăciune al procurorilor... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2014, 08:30 (14532 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

(ne-)Am înfrînt!

Agenția Națională de Integritate a fost alungată din Ialomița

Puține, dar intens mediatizate, cazurile dovedite de incompatibilitate sau conflict de interese din Ialomița au căzut în desuetitudine. Cei în cauză ori au obținut decizii ale instanței care infirmă concluziile legale emise de către Agenția Națională de Integritate, ori sînt apărați de instituțiile care ar fi trebuit să ia act de ilegalitățile constate și să adopte măsurile punitive impuse de lege.

Quid prodest? Fie că vorbim de aleși locali, fie că este vorba despre oficiali ai administrației județene, situația e aproape identică. După ani întregi de contestații și procese, aproape... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2014, 07:15 (11892 vizualizări - 3 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
327 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 10:07
(9306 vizualizări - 0 comentarii)


Moș Crăciunul Social Democrat oferă cadouri copiilor nevoiași

A devenit o tradiție în ultimii cinci ani ca în perioada Sărbătorilor de Iarnă Organizația de Tineret a Partidului Social Democrat să organizeze Cupa Crăciunului TSD la fotbal. În acest an, la startul competiției ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 09:46
(11590 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 09:39
(11367 vizualizări - 0 comentarii)


Cotrabanda cu țigări de la Fetești: Șoferul mașinii, arestat

Bărbatul de 32 de ani din care a fost depistat în cursul nopții de 13/14 de decembrie a.c., în jurul orei 00.50, de către polițiștii din Fetești în timp ce transporta țigări fără documente de proveniență ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2010, 15:15
(9030 vizualizări - 0 comentarii)


«Hristos se naște! Să-l slăvim împreună!»

Vineri, 17 decembrie 2010, la orele 16,00, debutează a treia ediție a concertului anual de colinde susținut de către elevii și liceenii unităților școlare din Slobozia. Concertul va avea loc la Mînăstirea ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2010, 15:02
(10434 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia colind


Ialomița: Braconaj pe fondul de vînătoare Căbăl

La sfîrșitul săptămînii precedente, duminică, 12 decembrie, polițiștii feteșteni au acționat în zona fondurilor de vînătoare, scopul principal al acțiunii constituindu-l prevenirea braconajului cinegetic ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2010, 18:48
(12106 vizualizări - 0 comentarii)


Minoră «salvată» de polițiști

După 10 zile de căutări, o minoră din Slobozia, fugită de la domiciliu, a fost depistată de polițiști. Minora Neagu Corina Alexandra, din municipiul Slobozia, a fost dată dispărută de către familie pe ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2010, 18:30
(8596 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Țigări de contrabandă, confiscate de polițiști

Fetești: Țigări de contrabandă, confiscate de polițiști

În cursul nopții de luni spre marți, polițistii ialomițeni au reușit să intercepteze o captură de 3000 de pachete de țigări. La miezul nopții, polițiștii din Fetești au oprit în trafic un autoturism înmatriculat ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2010, 18:10
(11719 vizualizări - 0 comentarii)


«Cei mai frumoși ani» ai deputatului Cristina Pocora

«Cei mai frumoși ani» ai deputatului Cristina Pocora

O nouă ediție a balului «Celor mai frumoși... ani» se va desfășura la acest sfîrșit de săptămînă la Fetești. Evenimentul este dedicat elevilor din liceele din Fetești și Țăndărei și se află la a doua ediție ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2010, 18:04
(11351 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan, accidente, ilegalități

Sîmbătă, 11 decembrie, Poliția Fetești a fost sesizată despre faptul că pe raza municipiului s-a produs un accident de circulație soldat cu pagube materiale. În timp ce un bărbat, de 43 de ani, din localitate ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2010, 18:02
(8753 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Cartușe cu glonț, deținute ilegal

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au depistat sîmbătă, 11 decembrie, un bărbat, de 55 de ani, din Urziceni, care deținea fără drept 158 de cartușe cu glonț de calibru 5,6 mm ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2010, 18:01
(10682 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni glonț


Slobozia: Liniștea publică, asigurată în sistem integrat

În perioada 10-12 decembrie, efective din cadrul Poliției Slobozia în colaborare cu efective ale Inspectoratului Județean de Jandarmi și Serviciului Public al Poliției Comunitare au organizat pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2010, 17:59
(7667 vizualizări - 0 comentarii)


Modificări legislative pentru șomeri

«Începînd cu data de 1 ianuarie 2011, procentul de 75% pentru calculul indemnizației de șomaj se va aplica la valoarea indicatorului social de referință în vigoare la data stabilirii dreptului și nu la ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2010, 16:04
(15163 vizualizări - 1 comentariu)


Accidente și incendii la sfîrșit de săptămînă

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 10 decembrie, locuințele sociale din cartierul Catanga al orașului Urziceni au fost în pericol. Doi plopi, înalți de aproape 20 de metri și sprijiniți de un alt ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2010, 16:03
(12712 vizualizări - 0 comentarii)


Spectacol caritabil organizat de Asociația Tinerilor din Ialomița

Joi, 16 decembrie, la orele 11,00, Asociația Tinerilor din Ialomița organizează un mini-spectacol cu scop caritabil denumit strategic «De Crăciun, împreună prin artă». Potrivit organizatorilor, scopul spectacolului ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2010, 16:01
(14802 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: Accidentat pe trecerea de pietoni

Un bătrîn de 74 de ani a fost victima unui accident rutier petrecut pe raza comunei Lilieci. Pe scurt, în timp ce un bărbat, de 74 de ani, din localitatea Sinești s-a angajat în traversarea străzii pe trecerea ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2010, 10:42
(12481 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


Urziceni: Șofer băut la volan

Un bărbat din Urziceni a fost prins conducînd băut. Individul de 34 de ani a fost identificat aseară, 9 decembrie, pe o stradă din localitatea Urziceni. Pentru că mirosea a băutură, bărbatul a fost testat ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2010, 09:12
(12200 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cu permisul suspendat, la volan

Aflați în supravegherea traficului rutier, polițiștii slobozeni au oprit pentru un control de rutină o mașină, înmatriculată în județul Călărași, condusă de un bărbat, de 43 de ani. Pentru că nu avea permisul ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2010, 08:31
(13235 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Au furat plăci de azbociment cu căruța

Joi, 9 decembrie, polițiștii slobozeni au observat o căruță ce se deplasa pe DN2A, în atelaj aflîndu-se 7 bărbați. Mai mult, controlînd căruța, polițiștii au descoperit mai multe plăci de azbociment și ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2010, 07:22
(9963 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Autoturismele furate din străinătate și ajunse pe teritoriul județului nostru au fost din nou «ținta» polițiștilor ialomițeni. În acest sens, polițiștii au organizat o acțiune în Urziceni, în noaptea de ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2010, 17:42
(12801 vizualizări - 0 comentarii)


Tinerii angajați în sistemul medical și în învățămînt pot cumpăra locuințe potrivit legii ANL

Tinerii angajați în sistemul medical și în învățămînt vor putea achiziționa locuințe ANL conform prevederilor Legii 152/1998, privind înființarea Agenției Naționale pentru Locuințe cu modificările și completările ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2010, 10:05
(15815 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Elena Udrea ANL


Slobozia: Recital dedicat memoriei poetului Adrian Păunescu

Slobozia: Recital dedicat memoriei poetului Adrian Păunescu

În organizarea Consiliului Județean Ialomița și a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea», miercuri, 15 decembrie 2010, va fi organizat evenimentul «Oameni de zăpadă». În fapt, acțiunea va fi dedicată ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2010, 09:00
(13280 vizualizări - 1 comentariu)


Avertizare Cod Galben

Pentru intervalul 9 decembrie, orele 20.00-10 decembrie, orele 12.00, Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare Cod Galben în întreaga țară. Potrivit ANM, în intervalul ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2010, 18:48
(14027 vizualizări - 1 comentariu)


Autoturism furat din Italia, identificat de polițiștii ialomițeni

Miercuri, 8 decembrie a.c., polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto au identificat un autoturism care figura ca sustras din Italia. Deținătorul autoturismului ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2010, 18:17
(12888 vizualizări - 3 comentarii)


Urziceni: Peste 7300 pachete de țigări cu timbre de Republica Moldova, confiscate. Șoferul «transportator», arestat

Urziceni: Peste 7300 pachete de țigări cu timbre de Republica Moldova, confiscate. Șoferul «transportator», arestat

În cursul zilei de miercuri, 8 decembrie a.c. în jurul orei 11.00, polițiștii din Urziceni au oprit pentru control, pe raza comunei Sinești, un autoturism înmatriculat în județul Botoșani, condus de un ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2010, 17:12
(10249 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Tînăr fără permis, prins de polițiști în trafic

În cursul dimineții de miercuri, 8 decembrie a.c., în jurul orei 7.30, polițiștii din Căzănești au identificat în trafic un autoturism înmatriculat în străinătate la volanul căruia se afla un tânăr de ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2010, 17:11
(13630 vizualizări - 1 comentariu)


Handbal: Spartac București-CSM Unirea Slobozia 20-42 (13-21)

Handbal: Spartac București-CSM Unirea Slobozia 20-42 (13-21)

Unirea Slobozia a depășit miercuri, 8 decembrie, de o manieră categorică pe Spartac București. Așa cum de altfel ne așteptam, în meciul contînd pentru etapa a XII-a din campionatul eșalonului secund de ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2010, 17:01
(7672 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor la Țăndărei

În cursul nopții trecute, în intervalul orar 22.00-02.30, efective din cadrul Poliției Orașului Țăndărei au organizat o acțiune ce a avut drept scop prevenirea și combaterea furturilor de și din autoturisme ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2010, 17:00
(14243 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Incendiu de la o lumînare

O lumînare aprinsă lăsată nesupravegheată în imediata apropiere a unor materiale combustibile a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu miercuri, 8 decembrie a.c., în jurul orei 19. ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2010, 10:22
(14335 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele incendiu


Fetești: Intervenții SMURD

Echipajul SMURD de la Garda de Intervenție Fetești a fost solicitat să intervină miercuri, 8 decembrie 2010, în jurul orei 12.00, pentru a acorda primul ajutor medical unei femei în vârstă de 55 de ani ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2010, 10:22
(11071 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Ultimele comentarii
Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...