Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Vot pe bandă rulantă în Consiliul Local Slobozia

Timpul trece, leafa merge, ei cu drag votează

Vot pe bandă rulantă în Consiliul Local Slobozia

A mai trecut o lună de guvernare locală pentru administrația Stoica... Joi, 27 iunie a.c., cei 21 de consilieri municipali ai Sloboziei au marcat acest aspect printr-o ședință ordinară în care au dezbătut, aprobat și respins proiecte de hotărîre dintre cele mai diverse. Printre acestea le-am remarcat pe cele privind suplimentarea numărului personalului nedidactic din școli, modificarea structurii aparatului de specialitate al primarului sau, mult mai controversatul proiect (n. red.: respins, totuși, la vot) prin care Ion Vede, unul dintre arhitecții orașului, a încercat să scape de taxe și impozite devenind cetățean de onoare a orașului... Cum însă spațiul editorial este limitat, vom detalia doar... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2013, 10:51 (7729 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Ciupercă a inaugurat «Drumul bălților»

Primul kilometru și jumătate de drum județean în 2013

Administrația Ciupercă a inaugurat «Drumul bălților»

Vineri, 28 iunie a.c., Consiliul Județean a inaugurat 1,43 kilometri de drum județean în comuna Sinești. Potrivit declarațiilor oficiale, acest tronson de drum reabilitat reprezintă prima etapă a unui proiect botezat «Drumul bălților». În replică și la același preț, administrația locală din Sinești se pregătește să realizeze prima centură rutieră rurală din Ialomița pe o distanță de 2,7 kilometri. Sinești se află la numai 25 de kilometri de București și este o comunitate în plin proces de urbanizare...

100 de metri de drum județean pe lună
La sfîrșitul săptămînii precedente, ... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2013, 07:49 (5144 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: 55,28%, procent de promovabilitate la prima sesiune a Bacalaureatului 2013

Rezultate preliminarii Bacalaureat 2013

Ialomița: 55,28%, procent de promovabilitate la prima sesiune a Bacalaureatului 2013

Ialomița, fără candidați de 10 la Bac. 6 licee, fără promovați!


Luni, 8 iulie a.c., s-au afișat rezultatele preliminarii ale primei sesiuni a examenului de Bacalaureat 2013. Procentul de promovabilitate în Ialomița a fost de 55,28%. Cu toate acestea, niciun candidat nu a reușit să obțină 10 pe linie. De asemenea, în 6 unități școlare promovabilitatea este 0!
La prima sesiune a examenului de Bacalaureat, în Ialomița, s-au înscris 2092 de elevi, 460 dintre aceștia fiind din seriile anterioare. Rezultatele preliminarii arată că, din numărul total de candidați, au reușit să promoveze Bacalaureatul un număr de 1078 de elevi. Exprimată în procente, această cifră indică o rată de promovabilitate de 55,28%...

Ialomița, fără note de 10 la Bacalaureat... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2013, 15:00 (8782 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Gigi Petre revine la Prefectură

Ialomița, județul cu doi prefecți

Gigi Petre revine la Prefectură

Începînd de joi, 4 iulie a.c., Ialomița are un nou prefect. Potrivit propriilor declarații, ex-prefectul Gigi Petre revine în funcție după aproape un an de la înlocuirea sa. Rocada a fost posibilă grație unei decizii a Curții de Apel București prin care se cere «punerea părților în situația anterioară». Reamintim că, după înlocuirea sa din funcție în vara anului, Gigi Petre a atacat în instanță hotărîrile de Guvern prin care era eliminat din sistem. Decizia Curții de Apel București creează în  Ialomița un precedent care se răsfrînge și asupra funcției de subprefect, deținută în acest moment de către Marin Constantin.

Fiat justitia et pereat mundus... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2013, 15:03 (10624 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fostul șef al DNA Slobozia, Dumitru Cristudor trimis în judecată pentru «luare de mită»

Fostul șef al DNA Slobozia, Dumitru Cristudor trimis în judecată pentru «luare de mită»

Aflat pentru moment în stare de arest preventiv, fostul șef al DNA Slobozia, procurorul Dumitru Cristudor, a fost trimis joi, 4 iulie a.c., în judecată de procurorii DNA-structura centrală, sub acuzația «luare de mită». În fața instanței au mai fost trimiși și afaceristul slobozean Vasile Daniel Taifas și contabila acestuia Monica Andronache. Cei doi sînt acuzați de «dare de mită» și «complicitate la dare de mită».
Scandalul în care a fost implicat șeful DNA Slobozia a izbucnit în prima jumătate a lunii iunie 2013. Acuzat de «luare de mită», Dumitru Cristudor a fost cercetat însă și pentru «abateri disciplinare grave». Concret, fostul șef al DNA Slobozia ar fi împiediat desfășurarea la ... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2013, 16:38 (18244 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ministrul Culturii, Daniel Constantin Barbu a vizitat Ialomița

Întîlnire privată cu PS Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor

Ministrul Culturii, Daniel Constantin Barbu a vizitat Ialomița

Miercuri, 3 iulie a.c., la invitația Prea Sfințitului Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, ministrul Culturii, Daniel Constantin Barbu a vizitat Ialomița. Vizita a a avut drept scop identificare unor posibile edificii în cele două județe, pretabile pentru a fi finanțate: «În Ialomița au fost identificate 4 astfel de obiective. Este vorba de Tîrgul de Floci, binecunoscut cercetătorilor, dar despre care credem că ar putea fi extins (...) pentru înviorarea turismului cultural... Și, de asemenea, vorbim despre Conacul Bolomey, biserica de la Maia și conacul de la Hagiești. (...) La acesta din urmă, în ultimii 5 ani s-a lucrat susținut pentru restaurarea lui și păstrează intacte unul dintre... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2013, 11:37 (4640 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Orașul stațiune, un proiect pentru următorii 5 ani

Amara se pregătește de o nouă ofensivă turistică

La început de sezon, Amara pare pregătită să reintre în competiția turistică a stațiunilor balneoclimaterice din România. Cu o infrastructură complet refăcută, un parc dendrologic unic în sud-estul Europei și o pleiadă de festivaluri turistice «la cheie», orașul-stațiune visează să recucerească nu doar poziția de lider pierdută după 1989, ci și capacitatea de dezvoltare economică pierdută o dată cu apariția alternativelor turistice. Singurul «călcîi al lui Achile» rămîne în acest moment plaja... Prea puțină și insuficient amenajată pentru a asigura o afluență constantă de turiști, aceasta așteaptă în continuare noi investitori. Dar, pentru prima dată în ultimii ani, vocile oficialilor și ale operatorilor... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2013, 07:37 (17292 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Scandal în Poliția Transporturi Navale Ialomița

«Infractori» cu epoleți, condamnați cu suspendare

O decizie a Înaltei Curți de Casație și Justiție lasă fără funcții 5 agenți din cadrul Postului de Poliție Transporturi Navale Fetești-Serviciul Județean de Poliție Transporturi Ialomița.  Instanța supremă i-a condamnat pe oamenii legii la 3 ani cu suspendare, sub acuzația de «abuz în serviciu». Totul în urma unei plîngeri depusă la Parchet de un slobozean, potrivit căreia ar fi fost agresat de oamenii legii în anul 2009. Agenții vizați se declară nevinovați și susțin că întreg procesul este «lucrat»...

Scandalul uniformelor din Poliția Transporturi
Întîmplările relatate... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2013, 08:13 (7553 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții publice de 9,23 milioane de lei în anul 2013

Bani albi pentru Ialomița roșie

Investiții publice de 9,23 milioane de lei în anul 2013

În ciuda crizei economice prelungite, Ialomița continuă să investească în proiectele administrative megalomanice demarate în ultimii 5 ani. Conform unei Ordonanțe de Urgență a Guvernului pentru aprobarea Programului Național de Dezvoltare Locală, aprobată la începutul lunii aprilie, 17 proiecte de infrastructură locală și județeană primesc sume cuprinse între 200 de mii și 2 milioane de lei pentru finalizarea investițiilor demarate în anii din urmă. Oficial, fondurile au fost alocate pentru proiecte al căror grad de realizare depășește 50 de procente. Practic, ca de fiecare dată în Ialomița, au primit bani pentru finalizarea proiectelor doar administrațiile locale «controlate» de Consiliul Județean... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2013, 07:43 (6870 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

După 10 ani

Condamnări definitive în cazul fraudelor bancare de la BCR Țăndărei

Un dosar vechi de un deceniu a fost, în sfîrșit, finalizat. Vorbim despre cel în care 7 angajate ale unității bancare BCR Țăndărei și reprezentanții a 9 firme au fost anchetați pentru «abuz contra intereselor persoanelor». Cazul a fost instrumentat de Direcția Națională Anticorupție, iar pedepsele au fost aplicate de judecătorii Înaltei Curți de Casație și Justiție. Instanța supremă i-a condamnat pe cei 16 inculpați la pedepse cu închisoarea și suspendare.

Istoria unui dosar
Ancheta penală deschisă pe numele angajatelor de la BCR Țăndărei este una dintre cele mai lungi anchete... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2013, 07:20 (8518 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Podurile dunărene de la Fetești, ținte pentru hoții de fier vechi

Podurile dunărene de la Fetești, ținte pentru hoții de fier vechi

Aflate în patrimoniul istoric al județului Ialomița, podurile dunărene de peste Brațul Borcea, din zona Fetești, au fost transformate în ținte pentru hoții de fier vechi. La mare căutare sînt dalele pietonale și barele metalice. Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România, în administrarea căreia se află construcțiile, pare că le-a abandonat definitiv. Invocînd motive financiare, instituția a reziliat toate contractele cu firmele de pază. Mai mult, raidurile hoților de fier ar putea afecta siguranța podurilor...

Monumente istorice lăsate în paragină
Podurile... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2013, 06:48 (9791 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Contracte de 138000 de lei pentru munca deținuților din Penitenciarul Slobozia

În primele 6 luni ale anului 2013, deținuții încarcerați la Slobozia au reușit să cîștige 138000 de lei. Totul din munca cu plată pe care o prestează. Persoanele private de libertate au fost angajate să lucreze în salubrizare, amenajare spații verzi sau construcții...

Deținuți buni de muncă
Munca pe care deținuții o prestează se realizează în baza unor «contracte de închiriere forță de muncă specială-persoane private de libertate». La nivelul Penitenciarului Slobozia, în perioada ianuarie-iunie 2013 au fost  încheiate un număr de 5 astfel de contracte de prestări servicii... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2013, 06:24 (8249 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Performanțele elevilor de clasa a VIII-a

Ialomița: Promovabilitate de 68,65% la Evaluarea Națională

• gravidă în luna a 8-a, o elevă a susținut examenul sub supraveghere medicală

Sîmbătă, 29 iunie a.c., s-au afișat rezultatele preliminarii la Evaluarea Națională, examenul susținut de elevii de clasa a VIII-a. Anul acesta, procentul de promovabilitate în județul Ialomița a fost de 68,65 %. Au fost însă și momente tensionate la sesiunea din acest an a examenului clasei a VIII-a... S-a întîmplat la o școală din zona Amara, acolo unde o elevă a avut nevoie de medic, întrucît era gravidă.
Statistica Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că anul acesta elevii de clasa a VIII-a au învățat mai mult decît cei de anul trecut. Astfel, rezultatele preliminarii, înaintea contestațiilor, arată că la sesiunea din iunie 2013 a Evaluării Naționale, elevii ialomițeni au obținut... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2013, 19:08 (19133 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ocaua lui Stoica Vodă

Bulevardul de pe strada Cloșca

Ocaua lui Stoica Vodă

Joi, 13 iunie 2013, după două luni de eforturi disperate, administrația Stoica reinaugura bulevardul Unirii, după un lifting pripit, dar numai bun de surprins în fotografii cu prilejul Sărbătorilor Sloboziei. La un kilometru distanță, un bulevard tras la indigo, dar rămas la statutul de stradă mărginașă, așteaptă de 40 de ani același tratament...

Strada Cloșca, soră cu bulevardul Unirii
Strada Cloșca începe în dreptul Grupului Școlar «Al. I. Cuza» și se termină lîngă Penitenciarul Slobozia. Ea desparte, teoretic, zona locuită a orașului de zona industrială. Practic însă, dincolo... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2013, 17:27 (8495 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Învățămîntul ialomițean primește nota 8

Peste 342000 de absențe!

Învățămîntul ialomițean a demonstrat, încă odată, că este incapabil să creeze «elite». Băncile școlilor din județ au fost tocite, încă un an, de coatele acelorași elevi care au tratat cu indiferență lecțiile sau temele pentru acasă. Dezinteresul față de școală îl demonstrează notele din catalog, numărul mare de absențe sau scandalurile publice în care «actori» principali au fost dascălii. Toate aceste «hibe» sînt recunoscute de oficialii învățămîntului ialomițean. „Mai avem mult de lucru și vrem să îndreptăm imaginea școlii ialomițene...» declară însă Otilia Dumitru, inspectorul școlar general.

Învățămînt de «nota 8»... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2013, 15:18 (6109 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șoferul Adrian Drăghici, «liber» la accidente mortale

Justiția ialomițeană e oarbă!

Șoferul Adrian Drăghici, «liber» la accidente mortale

În urmă cu 3 ani, pe DN21, din direcția Slobozia spre Călărași s-a produs un groaznic accident de circulație. Un tînăr de 26 de ani a fost ucis de Adrian Drăghici, administrator al unei firme din Slobozia. După ce s-a urcat băut la volan, Drăghici a lovit mașina în care se afla tînărul de 26 de ani, decesul victimei survenind imediat după impact. Timp de un an și jumătate, rudele victimei au încercat să-și facă dreptate în instanță, însă judecătorii au arătat clemență față de șoferul vinovat... Judecătorii din Slobozia au decis ca Adrian Drăghici să fie condamnat la 2 ani cu suspendare. Recent, pedeapsa s-a prescris, iar șoferul-problemă poate circula liber pe șosele.

Filmul unei tragedii... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2013, 13:58 (8201 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Sănătatea ialomițeană rămîne subfinanțată

Spitalele județului semnează «în genunchi» contractul cu Casa de Sănătate

La 6 luni de la începutul anului și după mai multe serii de negocieri eșuate, contractul dintre spitalele județene și Casa Județeană de Sănătate Ialomița a fost semnat. Săptămîna trecută, în cadrul unei conferințe de presă, directorul instituției, Mihai Geantă, a declarat: «Practic, în aprilie s-a derulat procesul de contractare aferent anului 2013. Aceasta activitate a fost laborioasă, dar noi sîntem mulțumiți de rezultate...». În pofida declarațiilor oficiale, spitalele județene rămîn subfinanțate și într-un permanent pericol de intrare în insolvență.

O victorie smulsă cu forcepsul... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2013, 11:55 (4631 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Răspopitul Casian Pandelică își vrea sutana înapoi

Episcopia Sloboziei și Călărașilor, acționată în instanță

Răspopitul Casian Pandelică își vrea sutana înapoi

Războiul purtat de preoții Pandelică din Reviga cu Episcopia Sloboziei și Călărașilor este departe de a se încheia. După acuzațiile publice, fețele bisericești își caută dreptatea pe la ușile Tribunalului Ialomița. Preotul Casian Pandelică cere judecătorilor să-i dea înapoi slujba pe care a pierdut-o în 2011... «Este un abuz ceea ce a făcut Episcopia!» susține cel răspopit. În replică, oficialii din cadrul Episcopiei susțin că «măsura este una definitivă».

Confruntarea dintre «Bine» și «Rău» de la Reviga
Sînt 4 ani de cînd opinia publică este silită să asiste la acest scandal... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2013, 18:45 (11100 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Administrațiile ialomițene refuză insolvența!

Datoare vîndute în numele comunităților

Administrațiile ialomițene refuză insolvența!

Teoretic, Legea insolvenței este în vigoare din anul 2006. Ea este, de fapt, Legea 273/2006, privind finanțele publice locale și, potrivit art. 85, în termen de 6 luni de la intrarea în vigoare, Ministerul Administrației și Internelor împreună cu Ministerul Finanțelor Publice aveau obligația să elaboreze un proiect de lege referitor la insolvența unităților administrativ-teritoriale. Practic, în Monitorul Oficial de vineri, 24 mai 2013, a fost publicată o Ordonanța de Urgență privind insolvența unităților administrativ-teritoriale. Conform ei, primăriile pot declara starea de «criză financiară» sau, în cazul în care datoriile depășesc 50% din bugetul anual, insolvența. În Ialomița, deși situația... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2013, 16:40 (9598 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Abonamente la suprataxă pentru elevii navetiști

Ialomița: Abonamente la suprataxă pentru elevii navetiști

La început de vacanță, oficialii din cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au făcut un bilanț al cheltuielilor instituției. Conform rapoartelor, Inspectoratul Școlar Ialomița a cheltuit cele mai multe dintre fonduri pentru decontarea abonamentelor elevilor navetiști... Conducerea instituției reclamă faptul că, în ultimi 3 ani, firmele de transport au mărit nejustificat prețurile respectivelor abonamente. În anul școlar care tocmai s-a încheiat transportul școlar a costat peste 300000 de lei...

Creșteri substanțiale
Calculele pe care le-au efectuat reprezentații Inspectoratului... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2013, 14:38 (8524 vizualizări - 2 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
321 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DSVSA Ialomița: Campanie de vaccinare împotriva rabiei la vulpi

Începînd de miercuri, 28 noiembrie a.c., medicii veterinari din Ialomița au demarat campania de vaccinare antirabică orală a vulpilor. Operațiunea se realizează prin aplicarea la vizuină de momeli vaccinale ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 14:14
(8042 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «Tu decizi! Votează legal!» continuă

IPJ Ialomița: Campania «Tu decizi! Votează legal!» continuă

Polițiștii de prevenire și de proximitate continuă să desfășoare activități specifice în cadrul Campaniei «Tu decizi! Votează legal!» în liceele din municipiul Slobozia. Acțiunile sînt destinate elevilor ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 14:08
(6419 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Telefon furat, scos la mezat pe internet

Internetul a devenit o adevărată piață de desfacere pentru hoții de telefoane mobile! După ce fură celularele, aceștia le scot la vînzare pe site-urile de profil. Naivi, cumpărătorii pică în plasa escrocilor ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 14:06
(4908 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prevenția diminuează riscul de accidente

În prima jumătate a acestei saptămîni, efective din cadrul Serviciului Rutier și Serviciului de Ordine Publică Ialomița au desfășurat acțiuni în sistem integrat în vederea asigurării unui climat de ordine ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 13:43
(6034 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Minoră dispărută fără urmă

Slobozia: Minoră dispărută fără urmă

Un apel la 112 anunța în ziua de marți, 27 noiembrie a.c., dispariția de la domiciliu a unei minore de 15 ani, din Slobozia. De mai bine de 24 de ore polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 13:06
(6526 vizualizări - 0 comentarii)


«Ninja» de Bărbulești

O patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Urziceni a depistat pe raza de competență trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 22 și 34 ani, toți din comuna Bărbulești. Cu ocazia legitimării și a controalelor ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 12:32
(6914 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Amenzi de peste 10000 lei pentru posesorii de arme neletale

Polițiști din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au desfășurat o serie de acțiuni specifice pentru verificarea și asigurarea securității armelor și munițiilor neletale. În urma ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 12:31
(6075 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți sau cu permise suspendate la volan

Polițiștii rutieri aflați în executarea atribuțiilor de serviciu pe DN2 au depistat pe raza comunei Movilița un autoturism ce rula din direcția București către Urziceni cu 86 km/h în localitate. Ca urmare ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 12:09
(6254 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «Foc de artificii»

Polițiștii ialomițeni vor fi cu ochii în patru după comercianții care vînd ilegal articole pirotehnice. Oamenii legii au dat startul campaniei «Foc de artificii» pentru perioada Sărbătorilor de Iarnă 2 ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 12:05
(6279 vizualizări - 0 comentarii)


Sancțiuni în lanț pentru șoferii ialomițeni

La sfîrșit de săptămînă, polițiștii Serviciului Rutier au acționat pe principalele artere ale județului pentru prevenirea evenimentelor rutiere. Potrivit unui comunicat remis publicității, «actele de indisciplină ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 11:38
(6811 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

27 Noiembrie 2012, 17:51


COMUNICAT DE PRESĂ

COMUNICAT DE PRESĂ

Asociația suport pentru copii și tineri dependenți SCKUT anunță finalizarea proiectului «Joc pentru viața mea!», desfășurat în lunile octombrie-noiembrie 2012. Proiectul a fost finanțat de Autoritatea ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2012, 09:45
(5252 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: I-a cedat inima la volan/Stejaru: 4 persoane, rănite într-un accident

Manasia: I-a cedat inima la volan/Stejaru: 4 persoane, rănite într-un accident

Dimineață neagră pe DN2A. În zona localității Manasia, inima unui bărbat de 67 de ani s-a oprit în timp ce acesta era la volan. Omul venea de la Urziceni și se îndrepta către Slobozia… Evenimentele tragice ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2012, 02:14
(8324 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Incident electoral

Vineri, 23 noiembrie a.c., în jurul orei 11,30, un bărbat de 28 ani, din Fetești, a sesizat faptul că un bărbat, de 44 ani, tot din Fetești, a oferit sume de bani cuprinse între 200 și 3000 lei mai multor ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2012, 02:10
(6513 vizualizări - 0 comentarii)


Orange Shop Manager

Orange Shop Manager

Echipa din Orange Shop Slobozia este in cautarea unui nou coleg/colege care sa ocupe postul de Shop Manager disponibil!

Esti interesat/a si consideri ca esti potrivit/a pentru acest post?

Atunci te rugam sa consulti randurile urmatoare pentru lista de responsabilitati si calificari necesare, iar apoi sa aplici trimitand CV actualizat insotit de scrisoare de intentie la adresa de e-mail: [email protected]

Daca experienta si profilul tau sunt relevante, te vom contacta!

Cariera ta poate incepe aici!

Obiectivul postului:

Dezvolta si optimizeaza prioritatile de vanzare pe plan local.

Principalele responsabilitati:
• Controlul si folosirea eficienta a tuturor resurselor, in vederea cresterii profitabilitatii magazinului Orange.
• Gestionarea stocurilor
• Intocmirea rapoartelor de vanzari
• Inventarul stocurilor
• Managementul echipei de vanzari din magazin: angajare, orientare, evaluare a performantei, promovare, consultanta, bugete, programarea activitatilor
• Organizarea magazinului Orange din punct de vedere administrativ si al fluxului activitatii.
• Tratarea directa a clientilor cu statut special.

Cerinte:
• Produse & servicii FranceTelecom
• Cunoasterea proceselor de vanzare
• Leadership
• Administrarea unui punct de vanzare
• Metode de vanzare si service
• Managementul performantei

Competente comportamentale:
• Abilitatea de a livra rezultate
• Concentrare catre client si piata
• Dezvoltarea si instruirea celorlalti
• Munca de echipa

23 Noiembrie 2012, 16:12


Sudiți: Capra vecinului, furată la miez de noapte

Polițiștii efectuează cercetări față de un bărbat, de 52 ani, din comuna Sudiți, suspect de comiterea infracțiunilor de furt calificat și violare de domiciliu, fapte comise în dauna unui consătean de 7 ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2012, 17:45
(6077 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sudiți furt capră


Coșereni: Tânără dispărută

Coșereni: Tînără dispărută

Polițiștii de investigații criminale au fost sesizați cu privire la faptul că ALEXANDRU GABRIELA GEORGETA, de 27 ani, a plecat de la domiciliul din comuna Coșereni. În urma cercetărilor efectuate de către ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2012, 17:36
(6030 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor în Belgia, arestat la Bărbulești

Polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au reușit prinderea unui bărbat, de 38 ani, din comuna Bărbulești, pe numele căruia autoritățile belgiene au emis un mandat european de arestare ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2012, 17:30
(6632 vizualizări - 0 comentarii)


Braconaj pe fondul de vînătoare Dridu

Polițiști din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, în colaborare cu reprezentanți ai Asociației Vînătorilor și Pescarilor Sportivi-București au acționat pe fondul cinegetic din localitatea ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2012, 17:26
(11112 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu braconaj


Sărățeni: Bătrînii, victimele preferate ale hoților

Polițiștii ialomițeni au înregistrat un furt din locuință, comis de autori necunoscuți, prin distragerea atenției părții vătămate. Victima, o femeie de 84 ani, din comuna Sărățeni, a fost «furată» după ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2012, 17:22
(7315 vizualizări - 0 comentarii)


«Băieții de aur» vin la Slobozia

Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia vă invită la teatru. Joi, 29 noiembrie 2012, actorii Teatrului Mic din București vor pune în scenă piesa lui Neil Simon, «Băieții de aur». Prețul unui ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2012, 17:13
(5463 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă puține pentru șomeri

Săptămînă săracă în ceea ce privește oferta locurilor de muncă. Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița le pune la dispoziție șomerilor doar 48 de locuri de muncă, cele mai multe destinate ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2012, 17:12
(5206 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: Tînăr rănit într-un incendiu

Un tînăr de 25 ani a fost la un pas de moarte după ce a devenit victima unui incendiu. Un echipaj SMURD l-a transportat de urgență la spital, unde medicii i-au acordat îngrijiri medicale. În momentul de ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2012, 17:11
(5848 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Perieți incendiu


ISU Ialomița: «Renunță. Improvizațiile sînt catastrofale!»

În această săptămînă, reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au dat startul campaniei «Renunță. Improvizațiile sînt catastrofale!». Această campanie are rol preventiv și își ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2012, 17:10
(6799 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 6,49 milioane lei, încasate prin măsuri de executare silită

Pe linia colectării veniturilor bugetare, în luna octombrie 2012, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița, a întreprins mai multe măsuri de executare silite. Astfel, s-au emis peste 1320 de somații ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2012, 17:10
(9602 vizualizări - 0 comentarii)


Gîrbovi: Locuință cuprinsă de flăcări

Incendiu în gospodăria unui localnic din Gîrbovi. Casa omului a fost cuprinsă de flăcări din cauza unui horn neizolat amplasat în apropierea unui depozit de materiale combustibile. Cîteva scîntei au fost ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2012, 17:09
(8014 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi incendiu


Ciochina: Doi minori, hoți din locuințe

Sîmbătă, 17 noiembrie, o femeie de 59 ani, din Ciulnița, a sesizat Poliția despre faptul că, în perioada aprilie-noiembrie, persoane necunoscute i-au sustras dintr-o locuință pe care o deține în comuna ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2012, 16:24
(7843 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Urmărit internațional, arestat în Ialomița

Polițiștii Secției Rurale Coșereni au executat un mandat european de arestare emis de autoritățile italiene pe numele unui bărbat, de 36 ani, din Urziceni. Suspectul a fost dat în urmărire internațională ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2012, 16:21
(6912 vizualizări - 0 comentarii)


Ciulnița: Escroci prinși în timp real

Agenții Postului de Poliție Ciulnița au fost sesizați că administratorul unei societăți comerciale din localitate, o femeie, ar fi fost abordată de o persoană suspectă, aceasta oferindu-i spre vînzare trei ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2012, 16:16
(5909 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: A murit ars de viu!

Tragedie în orașul Căzănești în seara zilei de sîmbătă, 17 noiembrie a.c. Un bărbat de 56 ani, din localitate, și-a găsit sfîrșitul după ce un incendiu devastator i-a cuprins locuința. Trupul carbonizat ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2012, 20:51
(11361 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...