Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia, cu un pas mai aproape de «apă potabilă»

Apă «curată» de 1 mai

Slobozia, cu un pas mai aproape de «apă potabilă»

După 4 ani de așteptare și 2 milioane de euro cheltuite numai pentru reabilitarea stației de tratare, autoritățile locale promit «apă potabilă» de 1 mai. Conform declarațiilor oficiale, la acest moment stația de tratare funcționează, iar lucrările de înlocuire a ultimilor 4 kilometri de rețea sînt plină desfășurare...

Politica pașilor din ce în ce mai mărunți
La sfîrșitul săptămînii precedente, o delegație a administrației publice locale și județene  a vizitat stația de tratare a apei potabile. Potrivit declarațiilor oficiale, această vizită a avut drept scop verificarea... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2013, 17:43 (26819 vizualizări - 36 comentarii)

EVENIMENT

Cargill susține dezvoltarea «verde» a comunei Bucu

1000 de nume pentru 1000 de sălcii

La începutul acestei luni, angajații Cargill România au sărbătorit «Ziua Pămîntului» desfășurînd o altă activitate «verde» pentru comuna Bucu, împreună cu partenerii de la «Gardienii Terrei». În prima parte a zilei, peste 30 de elevi din clasele a VII-a și a VIII-a din Școala Generală «Sfîntul Ierarh Nicolae» au participat la un atelier de lucru denumit «Pămîntul nostru, mîine». Elevii au aflat informații despre «Ziua Pămîntului» prin activități și jocuri care conștientizau importanța biodiversității și necesitatea protejării mediului înconjurător. Tot prin joc, elevii au învățat cum se plantează un copăcel, pregătindu-se, în acest fel, de acțiunea de plantare. «Motto-ul Asociației „Gardienii... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2013, 17:27 (7554 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Parcul pentru IMM-uri merge mai departe...

Investiție politică marca USL

Slobozia: Parcul pentru IMM-uri merge mai departe...

În ciuda faptului că mediul de afaceri local a transmis clar semnale privind restrîngerea activității economice, administrația din Ialomița continuă investițiile inutile. Una dintre acestea, platforma industrială pentru IMM-uri de la Slobozia, a fost relansată prin vizita ministrului delegat pentru IMM-uri, Maria Grapini. Oficialii locali și județeni și-au reiterat declarațiile privind necesitatea unei astfel de investiții care să asigure noi locuri de muncă pentru Slobozia și zona periurbană.

Dacă-i ordin de ministru, cu plăcere
Luni, 15 aprilie 2013, la Slobozia, oficialii locali... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2013, 16:02 (8400 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița a cheltuit inutil 2 milioane de lei pentru prevenirea inundațiilor

Apa trece, pericolul rămîne... de 8 ani!

Ialomița a cheltuit inutil 2 milioane de lei pentru prevenirea inundațiilor

De o lună, Ialomița se luptă să țină piept apelor. Pericolul cel mai mare îl reprezintă zona Fetești, acolo unde Dunărea, pe Brațul Borcea, amenință să iasă din matcă. «Nu ne vom confrunta cu ceea ce s-a întîmplat în 2010 sau în 2006...» susțin oficialii din cadrul Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița. Cea mai delicată problemă este în zona Bentu, acolo unde o porțiune de 650 metri de dig a fost erodată din cauza nivelului crescut al apelor. Această fîșie de pămînt, care asigură protecția pentru 20000 de hectare de teren agricol, a fost reparată în mod constant timp de 8 ani. Lucrările au costat peste 1,5 milioane de lei, însă calitatea lor lasă de dorit. Acum s-a intervenit... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2013, 13:56 (9939 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Criza locurilor de veci continuă în cimitirele din Slobozia

Criza locurilor de veci continuă în cimitirele din Slobozia

Slobozia se confruntă din nou cu numărul insuficient de locuri de veci disponibile în cimitirele din oraș. În cimitirul Bora, de exemplu, mai sînt disponibile doar 20 de locuri de veci... «Le ținem pentru urgențe!» susțin reprezentații Administrației Cimitirelor. Toate acestea în condițiile în care, solicitările pentru un cavou în acest cimitir nu mai contenesc...

Solicitări multe, soluții puține
Reprezentanții Administrației Cimitirelor din Slobozia susțin că lista de așteptare pentru un loc de veci în Cimitirul de la Bora a fost întocmită încă de anul trecut, iar solicitările... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2013, 09:38 (13774 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Ușurelu și-a angajat fina la Primărie

Scandal administrativ la Andrășești

Primarul Ușurelu și-a angajat fina la Primărie

Primarul Ionel Ușurelu din Andrășești a identificat o oportunitate nouă de a mări schema de personal a Primăriei cu rudele din dotare. El și-a angajat fina la Primărie fără a organiza un concurs de ocupare a postului. Mariana Trifa a venit prin transfer la jumătatea lunii martie și ocupă postul de referent agricol... Primăria Andrășești are doar 5 angajați, iar primarul Ușurelu susține că nevoile sînt mult mai mari.

O dată vede fina slujba nașului
Primăria Andrășești este inodoră, incoloră și insipidă. Dominată (și) în Consiliul Local de PSD și cu o Opoziție timidă, formată din... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2013, 21:27 (10974 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Polițist, infractor

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au trimis în judecată, în urmă cu o săptămîmă, 3 persoane cercetate pentru comiterea infracțiunii de «furt calificat». Printre suspecții cercetați penal se numără și un agent al Poliției Transporturi Feroviare Constanța, care, la momentul săvîrșirii faptei, era angajat al Poliției TF Fetești. Potrivit procurorilor, omul legii a ajutat 2 hoți din Bordușani să fure șine de cale ferată din zona Drajna.

Acuzat de «favorizarea infractorului» Cercetările privind comiterea infracțiunii de «furt calificat» au fost demarate de procurorii... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2013, 19:20 (7342 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița agricolă, 10 ani de date statistice

Radiografia unui județ rural

Ialomița agricolă, 10 ani de date statistice

Un raport oficial al Agenției de Dezvoltare Regională Sud Muntenia, făcut public săptămîna trecută, oferă pentru prima oară în ultimii ani o serie de informații exhaustive asupra dezvoltării social-economice a zonelor rurale ale județului. Raportul nu oferă concluzii, însă datele prezentate sînt suficient de clare pentru a permite fiecăruia dintre cei interesați să-și facă o imagine clară asupra situației în care se află cele 59 de localități rurale din județ...

Populația din Ialomița în cifre statistice
Raportul ADR Sud Muntenia radiografiază toate cele 7 județe din regiune ... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2013, 17:12 (6285 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița, «îngropat» în litigii

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița, «îngropat» în litigii

400 de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, membri ai Sindicatului Național al Polițiștilor și Personalului Contractual, cer executarea silită a instituției. Totul pentru a-și recupera banii nealocați pentru efectuarea orelor suplimentare în perioada ianuarie 2005-decembrie 2007. Sumele au valori mari și variază în funcție de numărul orelor prestate de fiecare solicitant. Toate acestea în condițiile în care instituția, în urma unei decizii a Curții de Apel București, face demersuri pentru restituire integrală a sumelor. Considerată abuzivă de către oficialii IPJ, cererea de executare silită a fost contestată...

Scandalul orelor suplimentare... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2013, 18:48 (10662 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

De unde nu e, nici Magistratura nu cere

«Justițiarii» de nota 4

Potrivit legii, orice jurist, avocat sau notar, cu o experiență de peste 5 ani în domeniu, are dreptul să devină procuror sau judecător în urma promovării unui examen. Cei 10 candidați ialomițeni care au încercat anul acesta să se reorienteze profesional au ratat promovarea în Magistratură. Pe lista celor care au picat examenul sînt trecute nume sonore, cu ștate vechi în sistemul juridic ialomițean. Vorbim despre juriștii Vasile Zamfir și Valentin Tudoran sau prim-grefierul Tribunalului Ialomița, Anișoara Barbuli. Și nu este prima dată cînd aceștia sînt urmăriți de ghinion...

Eforturi zadarnice... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2013, 15:44 (13295 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pregătiri împotriva inundațiilor

Digurile de la Fetești și Vlădeni, întărite cu 20000 de saci cu pămînt

Ultimele informații cu privire la cotele apelor Dunării pe Brațul Borcea indică faptul că pericolul inundațiilor încă persistă. Autoritățile locale din Fetești și Vlădeni s-au mobilizat pentru a rezista în calea apelor.
Apele Dunării au depășit cotele de atenție și amenință să se apropie de cota de inundație. Nivelul apei va depăși și această cotă pe data de 14 aprilie cu 8 centimetri, informau la începutul acestei săptămîni oficialii din cadrul Comitetului Județean pentru Situații de Urgență în cadrul unei conferințe de presă organizate la Prefectura Ialomița. Pentru a evita pericolul iminent produs de revărsările Dunării, pe malul strîng al Brațului Borcea autoritățile locale din Fetești... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2013, 17:28 (15085 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gura Ialomiței: Suporterii Oțelului Galați au «prădat» un magazin non-stop

Gura Ialomiței: Suporterii Oțelului Galați au «prădat» un magazin non-stop

Mai mulți suporteri ai echipei Oțelul Galați au prădat un magazin non-stop din localitatea Gura Ialomiței, la începutul acestei săptămîni. Aceștia se întorceau de la Constanța, unde echipa gălățeană disputase o partidă cu Viitorul de la malul mării. 5 persoane sînt cercetate acum pentru comiterea infracțiunii de «furt». Hoții au fost surprinși de camerele de supraveghere din incinta magazinului.

«Furia» gălățeană
Meciul dintre Viitorul Constanța și Oțelul Galați s-a disputat luni seara, 8 aprilie a.c., la malul mării. Supărați de faptul că rezultatul, 0-0, n-a fost unul care să... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2013, 12:45 (15114 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița va cheltui circa 100 milioane de lei în 2013

Administrația Ciupercă și-a aprobat bugetul

Ialomița va cheltui circa 100 milioane de lei în 2013

Săptămîna trecută, în sala de ședințe a Centrului Cultural «Ionel Perlea», consilierii județeni au aprobat bugetul județului Ialomița pentru anul 2013. Potrivit datelor oficiale, în acest an administrația Ciupercă va cheltui circa 70 milioane de lei pentru funcționare și doar 30 de milioane pentru investiții. Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița, a declarat că acest buget este unul al priorităților: «Așa cum am spus de multe ori, un buget nu se construiește după nevoi. El se construiește după priorități și constrîngeri!».

În fiecare an mai puțin
Ședința... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2013, 19:05 (6853 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Ialomița trimite peste 2000 de copii în «clasa 0»

«Clasa pregătitoare», la raport

Inspectoratul Școlar Ialomița trimite peste 2000 de copii în «clasa 0»

În urmă cu o săptămînă, reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au organizat o conferință de presă ce a avut ca temă pregătirile pentru înscrierile în «clasa pregătitoare». Oficial, învățămîntul ialomițean este gata să-și primească bobocii în clase, iar discuțiile contradictorii de anul trecut nu ar trebui să mai apară. Startul primei etape a înscrierilor a început din această săptămînă...

Cine intră în «clasa pregătitoare»?
«Clasa 0» sau «pregătitoare» a fost instituită în baza Legii 1/2011, privind structura sistemului național de învățămînt preuniversitar. ... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2013, 17:21 (7963 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

1000 de dosare la fiecare judecător

Record în instanțele ialomițene

1000 de dosare la fiecare judecător

Judecătorii ialomițeni sînt îngropați în dosare. În anul precedent, recordul absolut îl deține Judecătoria Fetești. La această instanță, un singur magistrat a avut în lucru 2186 de dosare. Statisticile arată că și în cadrul unităților de parchet din Ialomița volumul de muncă este ridicat. Tot în 2012, un singur procuror din cadrul Parchetului Slobozia a înregistrat 1038 de lucrări...

Avalanșă de dosare
Anul precedent a fost unul extrem de bogat în ceea ce privește activitatea instanțelor din Ialomița, iar statisticile confirmă această ipoteză. În 2012, pe rolul Tribunalului Ialomița... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2013, 12:16 (18974 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prețul apei la Slobozia va crește cu 25%

De la Urban citire

Prețul apei la Slobozia va crește cu 25%

Anunțată de Independent încă de săptămîna trecută, creșterea prețului la apă a devenit o certitudine. În ședința AGA URBAN de vineri, 29 martie, conducerea societății a anunțat o creștere cu 25% a tarifelor pentru apă, canal și epurare începînd cu 1 mai. Oficial, această creștere reprezintă «o creștere cu valoarea TVA-ului», dat fiind faptul că prețul la apă în Slobozia nu a mai fost actualizat din 2009. În fapt, acesta este primul val de scumpire, el putînd fi urmat, pînă la sfîrșitul anului 2013, de un al doilea...

Urban, veșnica pomenire... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2013, 18:21 (28348 vizualizări - 42 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Bani împrumutați, pentru zile negre

Ialomița: Bani împrumutați, pentru zile negre

Împrumuturi de ordinul milioanelor la CAR-ul Pensionarilor din Slobozia. Peste 8000 de vîrstnici din oraș și comunele arondate municipiului au solicitat sume în valoare de 22 milioane de lei. Pensionarii care s-au împrumutat la CAR au folosit banii în interes personal...

Solicitări pe bandă rulantă
Reprezentanții Casei de Ajutor Reciproc destinată pensionarilor susțin că împrumuturile acordate de această instituție sînt destul de avantajoase. Toate acestea, deoarece, indiferent de suma solicitată, dobînda rămîne la valoarea de 7%. Mai mult, vîrstnicii au la dispoziție maximum... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2013, 15:26 (7963 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Raiul administrației Stoica

Raport despre Slobozia anului 2012

Raiul administrației Stoica

La 9 luni de la instalarea în funcție a primarului Alexandru Stoica, administrația orașului Slobozia face public primul raport privind cheltuielile legate de activitatea administrativă a orașului în perioada iulie-decembrie 2012. Potrivit declarațiilor lui Alexandru Stoica, raportul se dorește a fi «o radiografie a activității administrației locale și a demersurilor întreprinse pentru eficientizarea acesteia și oferirea unor servicii de calitate locuitorilor Sloboziei».

Toate vechi și... scumpe toate
Raportul de activitate al primarului Alexandru Stoica pentru cele 6 luni de administrație... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2013, 18:14 (11247 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Centrul de Pregătire și Perfecționare al Ministerului Justiției de la Amara, spre închidere

Eșec investițional de 5,4 milioane lei

Centrul de Pregătire și Perfecționare al Ministerului Justiției de la Amara, spre închidere

O investiție în valoare totală de 5,4 milioane de lei este pe cale să-și închidă porțile. Vorbim despre Centrul de Pregătire și Perfecționare al Ministerului Justiției din orașul-stațiune Amara. După mai bine de 10 ani de funcționare, unitatea s-ar putea închide din cauza lipsei de bani... Doar anul trecut, investiția megalomană a fost finanțată din bugetul statului cu suma de 1,3 milioane de lei. În mare parte, fondurile au fost folosite pentru cheltuieli de personal și plata utilităților...

«Ruina» de 5,4 milioane de lei
Centrul de Perfecționare și Pregătire Profesională al... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2013, 17:28 (27128 vizualizări - 27 comentarii)

EVENIMENT

Palatul Copiilor Slobozia iese în lume

Desenatul... altfel!

Palatul Copiilor Slobozia iese în lume

În «Săptămîna altfel», Palatul Copiilor din Slobozia încearcă să atragă atenția opiniei publice cu o inițiativă inedită. Secția de desen a instituției organizează în cursul acestei săptămîni o expoziție de desen uriașă, la care participă peste 200 de elevi. Desenele vor fi expuse în cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia și vor rămîne acolo timp de mai multe săptămîni. Cel mai tînăr dintre participanți are 5 ani, se numește Irina Andreea Nistor și speră să cîștige premiul I.

O secție-mamut
Palatul Copiilor din Slobozia reprezintă singura alternativă gratuită de... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2013, 14:26 (6900 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
304 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Albești: Arestat pentru «furt calificat»

MIercuri, 16 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2019, 19:20
(2877 vizualizări - 1 comentariu)


Șoferi băuți la volan, depistați de polițiștii ialomițeni

Miercuri, 16 octombrie a.c, doi șoferi au fost depistați de polițiști conducând autoturisme pe drumurile publice sub influența băuturilor alcoolice. Astfel, pe raza localității Dridu, un conducător auto ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2019, 19:15
(2884 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

Pe parcursul acestei săptămâni, polițiștii ialomițeni, sub coordonarea Direcției Rutiere din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, acționează pentru prevenirea accidentelor de circulație produse ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2019, 19:10
(3702 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Și tu poți deveni polițist!»

Activitatea de selecționare a candidaților pentru concursurile de admitere în instituțiile de învățământ ale Ministerului Afacerilor Interne continuă. Până la data de 15 noiembrie 2019 candidații pot depune ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2019, 20:10
(5110 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de prevenire a delincvenței juvenile și consumului de droguri în școlile din Fetești

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară permanent acțiuni informativ-preventive dedicate siguranței tinerilor. Luni, 14 octombrie a.c,  peste 300 de elevi din Fetești au participat ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 18:15
(6051 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: «Târgul de toamnă», în atenția polițiștilor

Fetești: «Târgul de toamnă», în atenția polițiștilor

În perioada desfășurării Târgului tradițional de toamnă din Fetești, polițiștii au acționat cu efective sporite pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică, precum și pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 18:10
(2091 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Urmărit de polițiștii care au tras și focuri de avertisment, un tânăr s-a răsturnat cu mașina

Un tânăr de 20 de ani, din Hârșova, a fost reținut de polițiștii ialomițeni pentru cumul de infracțiuni la regimul circulației rutier. Va fi prezentat în fața magistraților, pentru dispunerea măsurilor ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 18:05
(4627 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

Autovehiculele pentru transportul persoanelor sau mărfurilor vor fi oprite pentru control, în această săptămână, de polițiștii rutieri. Activitățile sunt desfășurate simultan în toate statele membre ale ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 11:20
(3670 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Persoană dispărută!

Fetești: Persoană dispărută!

Polițiștii din Ialomița caută o femeie, de 21 de ani, care a plecat voluntar de la domiciliu și nu a mai revenit. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să sune la numărul unic de urgență 112 ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 11:15
(2550 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestați pentru «conducere pe drumurile publice a unui vehicul sub influența alcoolului» și «furt calificat»

La acest sfârșit de săptămână, polițiștii ialomițeni, în baza unor activități pe linia depistării persoanelor urmărite, au identificat, pe raza județului, mai multe persoane pe numele cărora instanțe de ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 11:10
(7511 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Surzii-creatori de frumos»

Asociația Națională a Surzilor din România aniversează 100 de ani de activitate pentru persoanele surde. Pentru promovarea și celebrarea istoriei și culturii comunității de surzi din România,  Asociația ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 11:05
(2129 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni donează sânge

Jandarmii ialomițeni vor participa, în perioada 21-25 octombrie 2019, la o campanie de donare de sânge. Acțiunea este inițiată de Centrul de Transfuzii Sanguine Ialomița, cu scopul de a crește numărul donatorilor ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2019, 19:45
(2548 vizualizări - 0 comentarii)


Misleanu: Locuință cuprinsă de flăcări

O locuință din localitatea Misleanu a fost cuprinsă de flăcări în după amiaza zilei de miercuri, 9 octombrie 2019. Focul a distrus o parte din acoperișul imobilului, dar și bunuri din incinta locuinței ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2019, 19:40
(3057 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Misleanu incendiu


Fetești: «Târgul de toamnă», supravegheat de jandarmi

Efective de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura ordinea și liniștea publică în cadrul «Târgului de toamnă», eveniment desfășurat la Fetești. Manifestarea a debutat ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2019, 19:35
(4549 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de prevenire a delincvenței juvenile și consumului de droguri în școlile din Fetești

Marți, 8 octombrie 2019, polițiștii feteșteni au desfășurat o acțiune informativ-preventivă pe linia prevenirii faptelor cu violență, a delincvenței juvenile, victimizării minorilor în zona unităților de ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2019, 21:15
(7116 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,60%-rata șomajului în luna august 2019

La sfârșitul lunii august 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrați 4348 șomeri (dintre care 2024 femei), rata șomajului fiind de 4,60%. Din totalul ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2019, 18:35
(3004 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Urziceni, arestat pentru «infracțiuni la regimul rutier»

Vineri, 4 octombrie a.c., polițiștii de la Biroul de Investigații Criminale Urziceni au identificat pe raza municipiului Urziceni un bărbat, de 24 de ani, din localitate, pe numele căruia Judecătoria Urziceni ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2019, 18:25
(3132 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Verificarea stării tehnice a autovehiculului


Luni, 7 octombrie a.c., polițiștii Rutieri împreună cu reprezentanții Registrului Auto Român au desfășurat pe raza municipiului Slobozia o acțiune de control în trafic. Scopul acesteia a fost reducerea ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2019, 18:20
(3424 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune pentru prevenirea și combaterea cerșetoriei la Fetești

Duminică, 6 octombrie a.c., polițiștii feteșteni au acționat pentru depistarea cerșetorilor și minorilor lăsați fără supraveghere, predispuși la comiterea unor acte de vagabondaj. În urma activităților ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2019, 18:10
(3547 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În perioada 7-11 octombrie 2019, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2019, 18:55
(5469 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 17 permise reținute, amenzi de peste 65 mii de lei

Joi, 3 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat la 52 evenimente sesizate prin numărul unic pentru apeluri de urgență 112 și au constatat 6 infracțiuni. Astfel, polițiștii au reținut 17 permise ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2019, 18:50
(2528 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Andrășești, beat la volan

Joi, 3 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au depistat în trafic un bărbat, de 45 de ani, din Andrășești, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2019, 18:45
(2495 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Tovărășia

Miercuri, 2 octombrie a.c., în jurul orelor 13,00, un incendiu a izbucnit la o anexă gospodărească din Tovărășia. La fața locului s-au deplasat 3 echipaje din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2019, 19:25
(2514 vizualizări - 0 comentarii)


Filmul «Între Chin și Amin», premieră la Slobozia

Vineri, 4 octombrie a.c., începând cu orele 18,00, la Sala «Europa» a Consiliului Județean Ialomița va avea loc premiera filmului «Între Chin și Amin» . Filmul independent al lui Toma Enache este un omagiu ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2019, 19:20
(3764 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice»

Cu ocazia «Zilei Internaționale a Persoanelor Vârstnice», Protopopiatul Slobozia în colaborare cu Asociația «Samarineni în comunitate» au organizat miercuri, 2 octombrie a.c., o activitate dedicată seniorilor ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2019, 19:15
(5888 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor feteșteni

Miercuri, 2 octombrie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale în domeniul silviculturii și pisciculturii. Astfel, în cadrul ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2019, 19:10
(1925 vizualizări - 0 comentarii)


ACS Viitorul Urziceni este în primele 10 cluburi din țară la șah

ACS Viitorul Urziceni este în primele 10 cluburi din țară la șah

În perioada 20-30 Septembrie 2019, Hotelul Aurora din localitatea Mamaia a găzduit Divizia A de șah clasic pe echipe. Divizia A este eșalonul secund al Campionatului Național de șah clasic pe echipe, o ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2019, 18:35
(5925 vizualizări - 3 comentarii)


Armășești: Arestat pentru «furt calificat» și «violare de domiciliu»

Marți, 1 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au reușit depistarea unui bărbat, de 25 de ani, din Armășești, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2019, 18:30
(3431 vizualizări - 0 comentarii)


Activități preventive ale polițiștilor în școlile din Fetești

Marți, 1 octombrie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat o serie de activități pe linia prevenirii faptelor cu violență, a traficului și a consumului de droguri, precum și siguranța rutieră în școlile ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2019, 18:25
(3231 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La volan cu permisul suspendat

Polițiștii slobozeni au depistat un tânăr, de 24 de ani, din Amara, în timp ce conducea un autoturism pe raza municipiului Slobozia luni, 1 octombrie a.c., deși avea acest drept suspendat. În cauză, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2019, 18:20
(2107 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...