Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Cargill susține dezvoltarea «verde» a comunei Bucu

1000 de nume pentru 1000 de sălcii

La începutul acestei luni, angajații Cargill România au sărbătorit «Ziua Pămîntului» desfășurînd o altă activitate «verde» pentru comuna Bucu, împreună cu partenerii de la «Gardienii Terrei». În prima parte a zilei, peste 30 de elevi din clasele a VII-a și a VIII-a din Școala Generală «Sfîntul Ierarh Nicolae» au participat la un atelier de lucru denumit «Pămîntul nostru, mîine». Elevii au aflat informații despre «Ziua Pămîntului» prin activități și jocuri care conștientizau importanța biodiversității și necesitatea protejării mediului înconjurător. Tot prin joc, elevii au învățat cum se plantează un copăcel, pregătindu-se, în acest fel, de acțiunea de plantare. «Motto-ul Asociației „Gardienii... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2013, 17:27 (7552 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Parcul pentru IMM-uri merge mai departe...

Investiție politică marca USL

Slobozia: Parcul pentru IMM-uri merge mai departe...

În ciuda faptului că mediul de afaceri local a transmis clar semnale privind restrîngerea activității economice, administrația din Ialomița continuă investițiile inutile. Una dintre acestea, platforma industrială pentru IMM-uri de la Slobozia, a fost relansată prin vizita ministrului delegat pentru IMM-uri, Maria Grapini. Oficialii locali și județeni și-au reiterat declarațiile privind necesitatea unei astfel de investiții care să asigure noi locuri de muncă pentru Slobozia și zona periurbană.

Dacă-i ordin de ministru, cu plăcere
Luni, 15 aprilie 2013, la Slobozia, oficialii locali... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2013, 16:02 (8400 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a cheltuit inutil 2 milioane de lei pentru prevenirea inundațiilor

Apa trece, pericolul rămîne... de 8 ani!

Ialomița a cheltuit inutil 2 milioane de lei pentru prevenirea inundațiilor

De o lună, Ialomița se luptă să țină piept apelor. Pericolul cel mai mare îl reprezintă zona Fetești, acolo unde Dunărea, pe Brațul Borcea, amenință să iasă din matcă. «Nu ne vom confrunta cu ceea ce s-a întîmplat în 2010 sau în 2006...» susțin oficialii din cadrul Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița. Cea mai delicată problemă este în zona Bentu, acolo unde o porțiune de 650 metri de dig a fost erodată din cauza nivelului crescut al apelor. Această fîșie de pămînt, care asigură protecția pentru 20000 de hectare de teren agricol, a fost reparată în mod constant timp de 8 ani. Lucrările au costat peste 1,5 milioane de lei, însă calitatea lor lasă de dorit. Acum s-a intervenit... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2013, 13:56 (9939 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Criza locurilor de veci continuă în cimitirele din Slobozia

Criza locurilor de veci continuă în cimitirele din Slobozia

Slobozia se confruntă din nou cu numărul insuficient de locuri de veci disponibile în cimitirele din oraș. În cimitirul Bora, de exemplu, mai sînt disponibile doar 20 de locuri de veci... «Le ținem pentru urgențe!» susțin reprezentații Administrației Cimitirelor. Toate acestea în condițiile în care, solicitările pentru un cavou în acest cimitir nu mai contenesc...

Solicitări multe, soluții puține
Reprezentanții Administrației Cimitirelor din Slobozia susțin că lista de așteptare pentru un loc de veci în Cimitirul de la Bora a fost întocmită încă de anul trecut, iar solicitările... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2013, 09:38 (13762 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Ușurelu și-a angajat fina la Primărie

Scandal administrativ la Andrășești

Primarul Ușurelu și-a angajat fina la Primărie

Primarul Ionel Ușurelu din Andrășești a identificat o oportunitate nouă de a mări schema de personal a Primăriei cu rudele din dotare. El și-a angajat fina la Primărie fără a organiza un concurs de ocupare a postului. Mariana Trifa a venit prin transfer la jumătatea lunii martie și ocupă postul de referent agricol... Primăria Andrășești are doar 5 angajați, iar primarul Ușurelu susține că nevoile sînt mult mai mari.

O dată vede fina slujba nașului
Primăria Andrășești este inodoră, incoloră și insipidă. Dominată (și) în Consiliul Local de PSD și cu o Opoziție timidă, formată din... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2013, 21:27 (10972 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Polițist, infractor

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au trimis în judecată, în urmă cu o săptămîmă, 3 persoane cercetate pentru comiterea infracțiunii de «furt calificat». Printre suspecții cercetați penal se numără și un agent al Poliției Transporturi Feroviare Constanța, care, la momentul săvîrșirii faptei, era angajat al Poliției TF Fetești. Potrivit procurorilor, omul legii a ajutat 2 hoți din Bordușani să fure șine de cale ferată din zona Drajna.

Acuzat de «favorizarea infractorului» Cercetările privind comiterea infracțiunii de «furt calificat» au fost demarate de procurorii... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2013, 19:20 (7342 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița agricolă, 10 ani de date statistice

Radiografia unui județ rural

Ialomița agricolă, 10 ani de date statistice

Un raport oficial al Agenției de Dezvoltare Regională Sud Muntenia, făcut public săptămîna trecută, oferă pentru prima oară în ultimii ani o serie de informații exhaustive asupra dezvoltării social-economice a zonelor rurale ale județului. Raportul nu oferă concluzii, însă datele prezentate sînt suficient de clare pentru a permite fiecăruia dintre cei interesați să-și facă o imagine clară asupra situației în care se află cele 59 de localități rurale din județ...

Populația din Ialomița în cifre statistice
Raportul ADR Sud Muntenia radiografiază toate cele 7 județe din regiune ... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2013, 17:12 (6283 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița, «îngropat» în litigii

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița, «îngropat» în litigii

400 de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, membri ai Sindicatului Național al Polițiștilor și Personalului Contractual, cer executarea silită a instituției. Totul pentru a-și recupera banii nealocați pentru efectuarea orelor suplimentare în perioada ianuarie 2005-decembrie 2007. Sumele au valori mari și variază în funcție de numărul orelor prestate de fiecare solicitant. Toate acestea în condițiile în care instituția, în urma unei decizii a Curții de Apel București, face demersuri pentru restituire integrală a sumelor. Considerată abuzivă de către oficialii IPJ, cererea de executare silită a fost contestată...

Scandalul orelor suplimentare... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2013, 18:48 (10662 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

De unde nu e, nici Magistratura nu cere

«Justițiarii» de nota 4

Potrivit legii, orice jurist, avocat sau notar, cu o experiență de peste 5 ani în domeniu, are dreptul să devină procuror sau judecător în urma promovării unui examen. Cei 10 candidați ialomițeni care au încercat anul acesta să se reorienteze profesional au ratat promovarea în Magistratură. Pe lista celor care au picat examenul sînt trecute nume sonore, cu ștate vechi în sistemul juridic ialomițean. Vorbim despre juriștii Vasile Zamfir și Valentin Tudoran sau prim-grefierul Tribunalului Ialomița, Anișoara Barbuli. Și nu este prima dată cînd aceștia sînt urmăriți de ghinion...

Eforturi zadarnice... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2013, 15:44 (13295 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pregătiri împotriva inundațiilor

Digurile de la Fetești și Vlădeni, întărite cu 20000 de saci cu pămînt

Ultimele informații cu privire la cotele apelor Dunării pe Brațul Borcea indică faptul că pericolul inundațiilor încă persistă. Autoritățile locale din Fetești și Vlădeni s-au mobilizat pentru a rezista în calea apelor.
Apele Dunării au depășit cotele de atenție și amenință să se apropie de cota de inundație. Nivelul apei va depăși și această cotă pe data de 14 aprilie cu 8 centimetri, informau la începutul acestei săptămîni oficialii din cadrul Comitetului Județean pentru Situații de Urgență în cadrul unei conferințe de presă organizate la Prefectura Ialomița. Pentru a evita pericolul iminent produs de revărsările Dunării, pe malul strîng al Brațului Borcea autoritățile locale din Fetești... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2013, 17:28 (15081 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gura Ialomiței: Suporterii Oțelului Galați au «prădat» un magazin non-stop

Gura Ialomiței: Suporterii Oțelului Galați au «prădat» un magazin non-stop

Mai mulți suporteri ai echipei Oțelul Galați au prădat un magazin non-stop din localitatea Gura Ialomiței, la începutul acestei săptămîni. Aceștia se întorceau de la Constanța, unde echipa gălățeană disputase o partidă cu Viitorul de la malul mării. 5 persoane sînt cercetate acum pentru comiterea infracțiunii de «furt». Hoții au fost surprinși de camerele de supraveghere din incinta magazinului.

«Furia» gălățeană
Meciul dintre Viitorul Constanța și Oțelul Galați s-a disputat luni seara, 8 aprilie a.c., la malul mării. Supărați de faptul că rezultatul, 0-0, n-a fost unul care să... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2013, 12:45 (15114 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița va cheltui circa 100 milioane de lei în 2013

Administrația Ciupercă și-a aprobat bugetul

Ialomița va cheltui circa 100 milioane de lei în 2013

Săptămîna trecută, în sala de ședințe a Centrului Cultural «Ionel Perlea», consilierii județeni au aprobat bugetul județului Ialomița pentru anul 2013. Potrivit datelor oficiale, în acest an administrația Ciupercă va cheltui circa 70 milioane de lei pentru funcționare și doar 30 de milioane pentru investiții. Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița, a declarat că acest buget este unul al priorităților: «Așa cum am spus de multe ori, un buget nu se construiește după nevoi. El se construiește după priorități și constrîngeri!».

În fiecare an mai puțin
Ședința... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2013, 19:05 (6852 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Ialomița trimite peste 2000 de copii în «clasa 0»

«Clasa pregătitoare», la raport

Inspectoratul Școlar Ialomița trimite peste 2000 de copii în «clasa 0»

În urmă cu o săptămînă, reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au organizat o conferință de presă ce a avut ca temă pregătirile pentru înscrierile în «clasa pregătitoare». Oficial, învățămîntul ialomițean este gata să-și primească bobocii în clase, iar discuțiile contradictorii de anul trecut nu ar trebui să mai apară. Startul primei etape a înscrierilor a început din această săptămînă...

Cine intră în «clasa pregătitoare»?
«Clasa 0» sau «pregătitoare» a fost instituită în baza Legii 1/2011, privind structura sistemului național de învățămînt preuniversitar. ... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2013, 17:21 (7963 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

1000 de dosare la fiecare judecător

Record în instanțele ialomițene

1000 de dosare la fiecare judecător

Judecătorii ialomițeni sînt îngropați în dosare. În anul precedent, recordul absolut îl deține Judecătoria Fetești. La această instanță, un singur magistrat a avut în lucru 2186 de dosare. Statisticile arată că și în cadrul unităților de parchet din Ialomița volumul de muncă este ridicat. Tot în 2012, un singur procuror din cadrul Parchetului Slobozia a înregistrat 1038 de lucrări...

Avalanșă de dosare
Anul precedent a fost unul extrem de bogat în ceea ce privește activitatea instanțelor din Ialomița, iar statisticile confirmă această ipoteză. În 2012, pe rolul Tribunalului Ialomița... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2013, 12:16 (18969 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prețul apei la Slobozia va crește cu 25%

De la Urban citire

Prețul apei la Slobozia va crește cu 25%

Anunțată de Independent încă de săptămîna trecută, creșterea prețului la apă a devenit o certitudine. În ședința AGA URBAN de vineri, 29 martie, conducerea societății a anunțat o creștere cu 25% a tarifelor pentru apă, canal și epurare începînd cu 1 mai. Oficial, această creștere reprezintă «o creștere cu valoarea TVA-ului», dat fiind faptul că prețul la apă în Slobozia nu a mai fost actualizat din 2009. În fapt, acesta este primul val de scumpire, el putînd fi urmat, pînă la sfîrșitul anului 2013, de un al doilea...

Urban, veșnica pomenire... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2013, 18:21 (28345 vizualizări - 42 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Bani împrumutați, pentru zile negre

Ialomița: Bani împrumutați, pentru zile negre

Împrumuturi de ordinul milioanelor la CAR-ul Pensionarilor din Slobozia. Peste 8000 de vîrstnici din oraș și comunele arondate municipiului au solicitat sume în valoare de 22 milioane de lei. Pensionarii care s-au împrumutat la CAR au folosit banii în interes personal...

Solicitări pe bandă rulantă
Reprezentanții Casei de Ajutor Reciproc destinată pensionarilor susțin că împrumuturile acordate de această instituție sînt destul de avantajoase. Toate acestea, deoarece, indiferent de suma solicitată, dobînda rămîne la valoarea de 7%. Mai mult, vîrstnicii au la dispoziție maximum... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2013, 15:26 (7951 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Raiul administrației Stoica

Raport despre Slobozia anului 2012

Raiul administrației Stoica

La 9 luni de la instalarea în funcție a primarului Alexandru Stoica, administrația orașului Slobozia face public primul raport privind cheltuielile legate de activitatea administrativă a orașului în perioada iulie-decembrie 2012. Potrivit declarațiilor lui Alexandru Stoica, raportul se dorește a fi «o radiografie a activității administrației locale și a demersurilor întreprinse pentru eficientizarea acesteia și oferirea unor servicii de calitate locuitorilor Sloboziei».

Toate vechi și... scumpe toate
Raportul de activitate al primarului Alexandru Stoica pentru cele 6 luni de administrație... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2013, 18:14 (11247 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Centrul de Pregătire și Perfecționare al Ministerului Justiției de la Amara, spre închidere

Eșec investițional de 5,4 milioane lei

Centrul de Pregătire și Perfecționare al Ministerului Justiției de la Amara, spre închidere

O investiție în valoare totală de 5,4 milioane de lei este pe cale să-și închidă porțile. Vorbim despre Centrul de Pregătire și Perfecționare al Ministerului Justiției din orașul-stațiune Amara. După mai bine de 10 ani de funcționare, unitatea s-ar putea închide din cauza lipsei de bani... Doar anul trecut, investiția megalomană a fost finanțată din bugetul statului cu suma de 1,3 milioane de lei. În mare parte, fondurile au fost folosite pentru cheltuieli de personal și plata utilităților...

«Ruina» de 5,4 milioane de lei
Centrul de Perfecționare și Pregătire Profesională al... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2013, 17:28 (27118 vizualizări - 27 comentarii)

EVENIMENT

Palatul Copiilor Slobozia iese în lume

Desenatul... altfel!

Palatul Copiilor Slobozia iese în lume

În «Săptămîna altfel», Palatul Copiilor din Slobozia încearcă să atragă atenția opiniei publice cu o inițiativă inedită. Secția de desen a instituției organizează în cursul acestei săptămîni o expoziție de desen uriașă, la care participă peste 200 de elevi. Desenele vor fi expuse în cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia și vor rămîne acolo timp de mai multe săptămîni. Cel mai tînăr dintre participanți are 5 ani, se numește Irina Andreea Nistor și speră să cîștige premiul I.

O secție-mamut
Palatul Copiilor din Slobozia reprezintă singura alternativă gratuită de... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2013, 14:26 (6899 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia rămâne fără transport public

1 Mai, ultima cursă!

Slobozia rămîne fără transport public

De peste 5 ani de zile, transportul public de călători din Slobozia se prăbușește sub greutatea scandalurilor publice. Licitații contestate, transport în condiții improprii, reglări de conturi în stil mafiot, autoturisme incendiate, oameni morți de inimă rea... Totul s-a întîmplat și totul a fost făcut public. Din păcate, fără niciun rezultat și, mai ales, fără efect... Iar mai nou, începînd de la 1 mai 2013, transportul public de călători din Slobozia rămîne fără operatori interesați de furnizarea acestui serviciu...

Ca la noi, la nimenea
La acest moment, Slobozia este deservită... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2013, 17:50 (28217 vizualizări - 18 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
259 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Se întrerupe curentul electric

E-Distribuție Dobrogea anunță faptul că, în perioada 10-14 septembrie 2018, pe raza județului Ialomița, în localitățile Slobozia, Urziceni, Amara, Movilița și Dridu se va opri furnizarea energiei electrice ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2018, 19:25
(6249 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin pentru copiii din Urziceni

Reprezentanții Protopopiatului Urziceni au oferit unui număr de 70 de copii din comunitate rechizite, pentru ca aceștia să poată începe școala în cele mai bune condiții. Inițiativa se înscrie în cadrul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2018, 19:10
(4913 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Pachete cu rechizite și cărți pentru 28 elevi

Protopopiatul Slobozia: Pachete cu rechizite și cărți pentru 28 elevi

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, și prin grija Părintelui Protopop Ionuț Butu, Protopopiatul Slobozia a organizat, în perioada 30
august-5 septembrie ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2018, 13:55
(4803 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, trei persoane rănite

Marți, 4 septembrie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs două evenimente rutiere, soldate cu rănirea a trei persoane. Primul accident s-a produs în jurul orelor 18,00, pe DJ203B, în afara comunei ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2018, 11:20
(3726 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița avertizează asupra muncii în străinătate

Inspecția Muncii, în conformitate cu atribuțiile stabilite prin legea de înființare și organizare, verifică respectarea prevederilor legale referitoare la protecția cetățenilor români care lucrează în străinătate ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2018, 11:05
(5325 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbulești: A intrat într-un magazin cu un cuțit

Angajatele unui magazin din localitatea Bărbulești au trecut prin clipe de panică după ce un tânăr, de 21 de ai, a intrat în incinta societății având asupra sa un cuțit. Femeile au sunat la 112 și au chemat ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2018, 19:05
(4112 vizualizări - 0 comentarii)


Cosâmbești: Bătrână accidentată din cauza neatenției

O bătrână de 69 de ani, din Cosâmbești, a fost victima unui accident de circulație. Acesta a traversat strada printr-un loc nepermis și fără să se asigure. Ea a fost lovită de mașina condusă de o femeie ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2018, 18:40
(3447 vizualizări - 0 comentarii)


Preoții din Ialomița au donat sânge la Slobozia

Preoții se află sub coordonarea Protopiatului Urziceni au desfășurat o acțiune în cadrul campaniei inițiată de Patriarhia Română «Donează sânge, salvează o viață!». Astfel, duhovnicii au mers la Centrul ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2018, 18:15
(3468 vizualizări - 4 comentarii)


Ialomița: La volan sub influența băuturilor alcoolice

Patru bărbați, cu vârste cuprinse între 37 și 50 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost depistați de polițiști conducând sub influența băuturilor alcoolice. Mai mult, unul dintre șoferii prinși ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2018, 17:40
(2639 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de peste 100 mii de lei, aplicate de polițiștii ialomițeni

Polițiștii din Ialomița au efectuat o serie de activități de prevenire pe raza județului. În urma acțiunilor, au fost aplicate peste 400 de sancțiuni contavenționale, valoarea amenzilor depășind 100 mii ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2018, 17:20
(3485 vizualizări - 0 comentarii)


Concert în aer liber la Slobozia

Muzica de altă dată prinde viață la Slobozia. Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia organizează joi, 30 august 2018, a doua ediție a spectacolului «Serenadă de toamnă». Evenimentul se desfășoară ...[citește_toată_știrea]

30 August 2018, 20:25
(3963 vizualizări - 0 comentarii)


Abateri sancționate de inspectorii ITM Ialomița

Reprezentanții Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița au desfășurat în perioada verii mai multe controale pentru a observa modul în care angajatorii respectă legislația în ceea ce privește Legea zilierilor ...[citește_toată_știrea]

30 August 2018, 18:35
(4665 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Măsuri de prevenire împotriva pestei micilor rumegătoare

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează cetățenii cu privire la riscul apariției cazurilor de pestă la rumegătoarele mici, oi și capre. Decizia a fost luată după ...[citește_toată_știrea]

30 August 2018, 18:20
(4540 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: Copil de 10 ani, mort într-un accident rutier

Andrășești: Copil de 10 ani, mort într-un accident rutier

Tragedie pe DN2A, între Andrășeși și Orboiești. Cinci persoane au fost rănite, iar un băiat de 10 ani a murit, după ce două mașini au fost implicate într-un accident rutier. La fața locului au intervenit ...[citește_toată_știrea]

27 August 2018, 02:16
(10032 vizualizări - 1 comentariu)


Fierbinți Târg: Incendiu de proporții la o fabrică de mase plastice

Pompierii din Urziceni intervin de mai bine de 6 ore pentru a stinge un incendiu izbucnit în incinta unei fabrici de reciclare și prelucrare a maselor plastice, de pe raza orașului Fierbinți Târg. La fața ...[citește_toată_știrea]

24 August 2018, 10:09
(10125 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Cursuri gratuite de formare profesională

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița vine în întâmpinarea persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă, organizând până la sfârșitul anului 2018 cursuri de formare profesională ...[citește_toată_știrea]

23 August 2018, 20:10
(7128 vizualizări - 1 comentariu)


anunț

Se caută îngrijitoare
pentru o bătrână din Slobozia.
Se poate deplasa, este lucidă,
dar are nevoie de cineva
care să o îngrijească și să o ajute.
Se preferă o femeie,
cazarea fiind asigurată.
Remunerația este negociabilă.
Mai multe relații
la telefon 0720/070.861

21 August 2018, 19:10


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Preasfințitul Vincențiu va sfinți Antimise pentru întreaga Eparhie

Joi, 23 august 2018, când Biserica Ortodoxă Română prăznuiește Odovania Praznicului Adormirii Maicii Domnului, Preasfințitul Părinte Vincențiu va oficia la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din ...[citește_toată_știrea]

21 August 2018, 11:20
(7450 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 1000 de sancțiuni aplicate de polițiștii ialomițeni!

Polițiștii au intervenit, în perioada 14-19 august a.c., la peste 300 de evenimente, iar pentru neregulile constatate au aplicat peste 1000 de sancțiuni contravenționale și au reținut 65 de permise de conducere ...[citește_toată_știrea]

20 August 2018, 19:15
(4160 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 118 misiuni îndeplinite de pompieri

Pompierii ialomițeni au executat 118 de misiuni de protecție a populației în minivacanța ce tocmai s-a încheiat. Astfel, începând cu data de 15 august a.c., salvatorii ialomițeni au fost solicitați să intervină ...[citește_toată_știrea]

20 August 2018, 16:50
(4945 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 188000 de lei, 39 de permise reținute

La acest sfârșit de săptămână, 10-12 august a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la peste 130 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Au constatat 50 de infracțiuni și au aplicat 620 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

13 August 2018, 17:50
(5350 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate ale energiei electrice

E-Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în mai multe zone din ...[citește_toată_știrea]

10 August 2018, 17:30
(5525 vizualizări - 0 comentarii)


Scrimă: Scrimerii ialomițeni, în Arena Internațională

Desfășurată în cadrul Programului «Scrimeri în Arena Internațională» și cu sprijinul financiar al Consiliului Județean Ialomița, competiția internațională de scrimă sabie «Sarvar Horotan Coup» a reprezentat ...[citește_toată_știrea]

10 August 2018, 13:20
(3923 vizualizări - 0 comentarii)


Surprinși în flagrant în timp ce încercau să fure de la un hotel din Amara

Doi bărbați de 30 și 31 de ani, ambii din județul Călărași , au fost surprinși de către polițiști în timp ce încercau să sustragă mai multe bunuri dintr-o unitate hotelieră din localitatea Amara. Astfel ...[citește_toată_știrea]

9 August 2018, 19:10
(8513 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara flagrant hoți


Primăria Slobozia organizează «Ziua Câinelui»

Primăria Municipiului Slobozia anunță organizarea concursului de frumusețe canină «Câinele, cel mai bun prieten», ediția a III-a. Competiția va fi desfășurată în data de 27 august 2018, la Stadionul Municipal ...[citește_toată_știrea]

9 August 2018, 12:20
(4506 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 3 accidente rutiere într-o singură zi

Zi neagră pe șoselele din Ialomița, luni, 6 august 2018. Potrivit polițiștilor, pe raza județului s-au produs 3 accidente rutiere, soldate cu decesul unei persoane și rănirea altor trei. Persoana decedată ...[citește_toată_știrea]

8 August 2018, 14:40
(4045 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Începe a 12-a ediție a Festivalului Național de Folclor «Ion Albeșteanu»

Pe data de 9 și 10 august 2018, Grădina de Vară din stațiunea Amara va găzdui cea de a 12-a ediție a Festivalului Național de Folclor «Ion Albeșteanu». Prețul unui bilet este de 10 lei, tichetele putând ...[citește_toată_știrea]

8 August 2018, 13:10
(6263 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Peste 100 de kg de carne de porc au fost confiscate

În urma unui control tematic ce a vizat modul în care se respectă normele de comercializare a cărnii de porc și de pasăre de către supermarketuri, inspectorii DSVSA Ialomița au descoperit mai multe nereguli ...[citește_toată_știrea]

8 August 2018, 12:25
(8231 vizualizări - 0 comentarii)


CJAS Ialomița: S-a prelungit termenul de valabilitate pentru cardurile de sănătate

Reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița precizează faptul că perioada de valabilitate a cardurilor de sănătate emise până la 31 iulie 2018 s-a prelungit de la 5 la 7 ani. Decizia ...[citește_toată_știrea]

8 August 2018, 11:40
(8833 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrân căzut în fântână, salvat de pompierii din Urziceni

Bătrân căzut în fântână, salvat de pompierii din Urziceni

Un bărbat în vârstă de 69 de ani, din comuna Glodeanu Siliștea-județul Buzău, a căzut miercuri, 1 august a.c., în jurul orelor 20,30, într-o fântână adâncă de 7 metri de pe raza comunei. Pentru salvarea ...[citește_toată_știrea]

2 August 2018, 13:15
(6419 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...