Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Proiectele europene de gestionare a deșeurilor intră în insolvență

Unde nu-i cap administrativ, vai de deșeurile contribuabililor

Proiectele europene de gestionare a deșeurilor intră în insolvență

La 16 iulie 2009, cele 150 de gropi de deșeuri neconforme de pe teritoriul județului au fost, oficial, închise. Data nu reprezintă mare lucru, anul însă da. Pentru că, în aceeași perioadă, Ialomița lansa la apă cinci proiecte finanțate din fonduri europene prin care se încerca crearea unei alternative la sistemul județean de gestionare a acestor deșeuri. Proiectele au strîns sub aceeași umbrelă cam jumătate dintre comunele județului și majoritatea orașelor, iar autoritățile județene au declarat că implementarea lor este o reușită indubitabilă. În anul următor, în plină campanie de mediatizare a succesului, Asociația de Dezvoltare Intercomunitară ECO 2008 de la Sfîntu Gheorghe, prima beneficiară... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2012, 18:34 (14804 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Profesorul Tomiță, lăsat fără catedră de către Inspectoratul Școlar

Scandal la Palatul Copiilor Slobozia

Profesorul Tomiță, lăsat fără catedră de către Inspectoratul Școlar

Un fost cadru didactic al Palatului Copiilor, profesor al instituției de aproape 30 de ani, susține că Inspectoratul Școlar Ialomița refuză reîncadrarea sa la Secția Navomodele. În replică, inspectorul general școlar Otilia Dumitru susține că profesorul s-a autoeliminat din sistem. Directorul Palatului Copiilor, Emilia Popa, a refuzat să facă ori fel de declarații pe această temă. În cadrul instituției mai există cadre didactice netitulare, pentru care au fost «inventate» secții noi, de dansuri de societate și... tenis de masă!

27 de ani în slujba navomodelismului
Paraschiva ... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2012, 18:00 (18866 vizualizări - 33 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ograda: 5 răniți într-un grav accident de circulație

5 persoane, cu vîrste cuprinse între 24 și 48 ani, erau la un pas de a-și pierde viața în după-amiaza zilei de vineri 12 octombrie. La intrare în localitatea Ograda dinspre Țăndărei, aceștia au fost implicați într-un grav accident de circulație. Șoferul mașinii, un bărbat de 45 ani, a pierdut controlul volanului, a intrat pe contrasens și s-a izbit cu putere de un copac.
Cei 5 răniți veneau de la Tulcea, acolo unde erau angajați la o societate comercială, și se îndreptau către București. La intrarea în Ograda dinspre Țăndărei, șoferul mașinii a părăsit coloana în care se afla pritr-un viraj amețitor către stînga, iar după ce a pătruns pe contrasens s-a izbit de un pom de pe marginea drumului... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2012, 18:21 (11709 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Gropile «administrative» ale primarului Stoica

După modelul Gabi Ionașcu, administrația Stoica dă găuri Sloboziei. De data aceasta, ținta sînt trotuarele. De pe strada Ialomiței și pînă în zona Liceului de Artă, pietonii fac slalom printre zecile de gropi. «Se lucrează la rețeaua de apă și n-avem oameni să le astupăm...» spun oficialii din Primărie. Doamne ferește de vreun accident, pentru că cele mai multe cratere sînt nesemnalizate!

Operațiunea «Groapa» reloaded...
Slobozia are o administrație de dă în gropi... la propriu! Campion incontestabil al craterelor, ex-primarul Gabi Ionașcu iniția în anul 2009 un proiect de anvergură... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2012, 17:19 (10109 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dragalina: Fermă avicolă cuprinsă de flăcări

Incendiu la o fermă avicolă din localitatea călărășeană Dragalina în după-amiaza zilei de joi, 11 octombrie a.c. O hală în care urmau să fie aduse păsări, cu o suprafață de peste 1200 de metri pătrați, a fost cuprinsă de flăcări. Cel mai probabil, focul a izbucnit din cauza defectării unuia dintre cele trei ventilatoare care asigurau climatizarea încăperii...
În hala care s-a aprins puteau fi adăpostite peste 40000 de păsări, însă, din fericire, în momentul izbucnirii focului încăperea nu era populată. Au ars în schimb sute de tone de paie și instalațiile din interior. A fost nevoie de intervenția a 6 autospeciale ale pompierilor din cadrul ISU Călărași pentru a stinge incendiul. Mai mult... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2012, 17:13 (14492 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Liderul de sindicat Gabriel Ioniță a fost concediat!

După 3 ani de șicane și procese, EXPUR a reușit imposibilul

Liderul de sindicat Gabriel Ioniță a fost concediat!

În urmă cu 5 ani, Gabriel Ioniță, liderul sindical al angajaților de la EXPUR, declanșa o luptă sindicală de proporții pentru respectarea contractului de muncă. În replică la eforturile sale, SC EXPUR a inventat un sindicat paralel, a restrîns atribuțiile de serviciu ale salariatului Gabriel Ioniță și a reușit, în urmă cu 10 zile, să desfacă contractul de muncă al acestuia. Potrivit declarațiilor liderului de sindicat, eliminarea sa ascunde încercarea disperată a conducerii de a bloca un proces prin care sindicatul încearcă recuperarea unor drepturi salariale de sute de mii de euro... Contactată telefonic, conducerea firmei EXPUR SA își rezervă dreptul de a face declarații publice ulterior apariției... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2012, 11:31 (13440 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pericli, teroarea taximetriștilor din Slobozia

Pericli, teroarea taximetriștilor din Slobozia

Taximetriștii din Slobozia nu mai au liniște. Patronul firmei Nick Touring, Nicu Pericli, îi terorizează. Șoferii reclamă faptul că sînt șicanați în trafic și amenințați cu moartea dacă transportă călători din Amara... «Mie mi-a lovit mașina și a zis că mă „aranjează“!» este mărturia șocantă a unuia dintre taximetriștii pe care Nicu Pericli i-a pus la punct. Și nu este prima dată cînd patronul de la Nick Touring este acuzat că-și face dreptate singur! Este bănuit că a incendiat taxiurile «concurenței» și chiar sediul propriei sale societăți. Organele de anchetă refuză să reacționeze, orice cercetare a lui Nicu Pericli încheindu-se cu «neînceperea urmăririi penale»...

Cosa nostra pe ruta Slobozia-Amara... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2012, 20:37 (29227 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Neînceperea urmăririi penale pentru Ștefan Poienaru

Justiția s-a îmbătat din nou și și-a spart capul. A făcut chef cu Poliția!

Neînceperea urmăririi penale pentru Ștefan Poienaru

De la vremea cînd scriam despre Justiția, ialomițeană desigur, care s-a-mbătat și și-a spart capul, procurorul Cătălin Cristian Hristescu a devenit prim adjunct. Nu mai spunem de ce justiția era criță că iar zice prim adjunctul nostru că-l cercetează ăia de la CSM cum și-a spart capul... Revenind, din poziția deținută, dl prim adjunct Cătălin s-a luat la trîntă cu evazioniștii, cu Justiția stînd ghemuită la pieptu-i de procuror protector. De-atîta protecție, probabil, a devenit și atît de irascibilă. Căci, ea, Justiția se irită la culme cînd dl prim adjunct este apostrofat că interpretează articole după ureche, precum lăutarii... Și, abrupt, să purcedem în a desluși ițele unei Ordonanțe emisă... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2012, 17:57 (16504 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Politica redeschide Spitalul Orășenesc Țăndărei

Spitalul Orășenesc Țăndărei a devenit «fata mare» a politicii ialomițene. Folosit ca momeală electorală în campania de la localele din 10 iunie 2012 de membrii PD-L Ialomița, în frunte cu președintele Cazacu Marinică, care au promis că pot deschide «porțile ferecate» ale unității medicale, Spitalul Țăndărei a ajuns acum în «terenul» USL. Deputatul PSD Marian Neacșu a dat asigurări că Spitalul Țăndărei va fi redeschis în mai puțin de o lună. Pe masa de lucru a Ministerului Sănătății există o listă cu unitățile medicale desființate ce urmează să-și reînceapă activitatea, Spitalul Țăndărei aflîndu-se pe poziția a noua...

Imagine de campanie pe spinarea spitalului... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2012, 17:44 (12359 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 500 de analize pe zi, acreditate «RENAR»

Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Peste 500 de analize pe zi, acreditate «RENAR»

Laboratorul de Analize Medicale al Spitalului Județean de Urgență Slobozia a fost acreditat RENAR să le ofere pacienților o șansă la viață. Peste 500 de investigații medicale pot fi efectuate mult mai repede, iar maladii precum tumorile canceroase, leucemiile, limfoamele sau infecțiile HIV/SIDA vor fi depistate și tratate la timp. Cu toate acestea, statisticile arată că, lunar, peste 3000 de bolnavi ialomițeni sînt condamnați să stea înghesuiți în doar 700 de paturi de spital...

Număr ridicat de investigații medicale
Statisticile sînt clare. Numărul analizelor efectuate în cadrul... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2012, 18:02 (14190 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Târgul de Floci» de la Giurgeni, peste 417 mii lei în doi ani

Alți bani, altă distracție... turistică!

«Tîrgul de Floci» de la Giurgeni, peste 417 mii lei în doi ani

Peste drum de statuia lui Mihai Viteazul de la Giurgeni, în imediata vecinătate a «Casei Tudorii», se ridică de doi ani încoace ceea ce autoritățile ar vrea să devină «orașul dispărut». Concret, vestigiile unei așezări medievale sînt reconstruite cu mijloace moderne și transformate în obiective turistice, după modelul altor obiective similare din țară. Pănă acum, investițiile s-au ridicat la 417 mii de lei pentru niște ziduri care abia de trec de șold. Adăugate la cei aproape 900 mii lei cheltuiți de Consiliul Județean Ialomița pentru centrul arheologic, nota de plată a investiției urcă vertiginos. Iar cei 10 mii de turiști estimați a vizita anual acest obiectiv, continuă să se lase așteptați... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2012, 23:49 (13849 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Cămătar» din Țăndărei, la un pas de moarte la Slobozia

Un tînăr de etnie romă din Țăndărei, poreclit de comunitate «Cămătar», a fost implicat luni, 1 octombrie a.c., într-un grav accident de circulație, la intrare în municipiul Slobozia. El a fost transportat cu un elicopter SMURD la Spitalul de Urgență Floreasca din Capitală...
Primele informații arată că tînărul «Cămătar» venea de la Țăndărei, iar la intrare în municipiul Slobozia a încercat să evite impactul cu un buldoexcavator la volanul căruia se afla un bărbat, de 59 ani. Tînărul a pierdut controlul mașinii sale și s-a izbit puternic de un tir parcat regulamentar, pe celălalt sens de mers. Grav rănit, el a fost transportat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. După ce i-au stabilizat... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2012, 23:35 (32841 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tragedie la Poliția Locală Slobozia

Un agent s-a împușcat în cap cu pistolul din dotare!

Împușcături în dimineața zilei de duminică, 30 septembrie a.c., în sediul de pe strada Răzoare al Poliției Locale Slobozia. Un agent de 49 ani și-a luat viața după ce și-a tras în cap un foc de armă cu pistoul din dotare. Cel mai probabil, agentul și-a pus capăt zilelor din cauza problemelor medicale...
Agentul Georgel T., de 49 ani, a venit de dimineață la ora 7 la serviciu, a patrulat de cîteva ori pe străzile orașului, iar apoi a revenit la sediul Poliției Locale de pe strada Răzoare. A intrat în grupul sanitar al unității, și-a scos pistolul din dotare, după care și-a tras un glonț în cap. Împușcătura a fost auzită de ceilalți colegi ai agentului sinucigaș care au alertat imedat Poliția... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2012, 11:31 (19208 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Cartierul pentru tineri rămâne și anul acesta fără gaze

Slobozia: Cartierul pentru tineri rămîne și anul acesta fără gaze

Deși autoritățile locale au anunțat încă de acum două luni că au reluat investițiile pentru utilități în cartierul Slobozia Nouă, proprietarii «duplexurilor» din zonă vor petrece sărbătorile fără gaze, fără curent electric și fără apă curentă. Potrivit declarațiilor oficiale, deși în termen, lucrările de execuție ale utilităților trenează «din cauza unor proceduri birocratice». Poate anul viitor va fi mai bine, deși ne îndoim fiindcă nu este an electoral!

Un cartier cu probleme
În primăvara anului 2009, actualul primar Alexandru Stoica bătea harnic țărușii primului cartier pentru... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2012, 18:06 (18625 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Manifestare europeană adaptată la stilul local

«Sîmbăta fără mașini» de la Slobozia

În fiecare an, în centrul marilor orașe europene, traficul este oprit pentru cîteva ore, astfel încît localnicii să se poată bucura de orașul lor, mai liniștit și mai puțin poluat. Inițiativa aparține Comunității Europene și își propune să atragă atenția, în acest fel, asupra necesității protejării mediului înconjurător. Sîmbătă, 22 septembrie, Slobozia s-a alăturat pentru prima dată acestei manifestări. În jur de 40 de copii, tineri și adulți au participat la un marș pe biciclete, manifestare organizată pe traseul Stadion-Gară-Catedrală.

Mai multe mașini decît biciclete
Sîmbătă... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2012, 18:03 (7501 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Universitatea «Bioterra» Slobozia, punct pe harta «fabricilor de diplome false»

Universitatea «Bioterra» Slobozia, punct pe harta «fabricilor de diplome false»

Mediul academic din România a fost zguduit joi, 27 septembrie 2012, de un nou scandal. Peste 40 de cadre didactice ale Universității «Bioterra» au fost audiate după ce au fost executate mai multe percheziții domiciliare. Cadrele didactice au fost acuzate că ar fi eliberat «diplome flase». S-a întîmplat și la Centrul Teritorial Slobozia, de la fostul Hotel «Paradis», anchetatorii pregătindu-se de efectuarea unor percheziții și pe plan local...

«Fabrici de diplome false»...
În ultimii ani, Ialomița a devenit o adevărată «piață de desfacere» pentru mai multe universități din București... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2012, 17:39 (54650 vizualizări - 35 comentarii)

EVENIMENT

Unul din patru profesori ialomițeni este netitular

Starea învățămîntului ialomițean în anul 2011-2012

Unul din patru profesori ialomițeni este netitular

Ca în fiecare an, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița face public Raportul asupra stării învățămîntului ialomițean în anul 2011-2012. Și tot ca în fiecare an, situația prezentată este catastrofală. Conform documentului, unul din patru profesori ialomițeni este netitular, nu există suficiente cadre didactice pentru catedrele de limbi străine, muzică, desen sau clasele de ciclu primar, iar nivelul de absenteism crește de la an la an. Accentuînd ideea absenteismului, trei sferturi dintre cei 43117 elevi din Ialomița au reușit performanța de a înregistra un număr de peste 1,3 milioane de absențe...

Inspectoratul Școlar se ascunde în spatele cifrelor... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2012, 16:34 (9013 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Drajna: O slobozeancă de 63 ani și-a dorit să moară călcată de tren...

Drajna: O slobozeancă de 63 ani și-a dorit să moară călcată de tren...

O femeie de 63 ani, din Slobozia, a încercat marți, 25 septembrie, să-și pună capăt zilelor. Cuprinsă de gînduri negre, bătrîna a apelat la un gest extrem. A mers în bariera de la Drajna și s-a aruncat în fața trenului InterCity București-Constanța. Din fericire, tentativa de suicid nu i-a reușit, însă roțile trenului au lăsat-o mutilată pentru tot restul vieții...
Martorii tragediei susțin faptul că femeia mergea pe lîngă șinele de cale ferată, iar în momentul în care trenul s-a apropiat de ea a sărit în fața locomotivei într-o fracțiune de secundă. Roțile de metal ale terenului InterCity București-Constanța i-au secerat ambele picioare. La fața locului s-au deplasat paramedicii SMURD ... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2012, 16:04 (9217 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Linșaj public în Consiliul Local Slobozia

Autoritățile locale vor să scape de arhitectul șef al orașului

Linșaj public în Consiliul Local Slobozia

În urmă cu trei săptămîni, la ședința din 30 august a Consiliului Local Slobozia, arhitectul șef al orașului a fost desființat public. Potrivit acuzațiilor aduse de către autorități și o parte a consilierilor, Bereczk Alexandru Lorand este acuzat de «atribuirea frauduloasă a unei lucrări de proiectare», de «cheltuirea banilor publici împreună cu amanta» și de «incompetență în funcția pe care o ocupă». După două săptămîni de la acest incident, arhitectul șef al orașului, aflat în concediu pînă la acest moment, a făcut primele declarații publice. «Eu răspund conform atribuțiilor pe care le am și în baza legislației. Atît și nimic mai mult!» a declarat el pentru Independent... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2012, 15:33 (12767 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Raiffeisen blochează conturile minorilor

Ca să-și recupereze creditele neperformante

Raiffeisen blochează conturile minorilor

Una dintre cele mai mari bănci din România, în colaborare cu Agenția pentru Plăți și Prestații Sociale au reușit să recupereze o parte dintre debite din... alocația unui minor. E drept, tatăl minorului este vinovat de contractarea unui credit pe care, probabil, nu-l va mai rambursa vreodată. Dar acest «amănunt» nu justifică nici atitudinea băncii, nici sprijinul necondiționat al Agenției de Prestații Sociale Ialomița și nici o eventuală decizie a judecătorului...

Un caz de colecție
Din noiembrie 2008 și pînă în august 2010, Raiffeisen Bank a reținut alocația minorul Rareș, fiul... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2012, 08:07 (9405 vizualizări - 3 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
289 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

2340 de pachete cu țigări în portbagajul unei mașini

Marți, 20 aprilie în jurul orei 20,50, polițiștii din Slobozia au blocat și oprit în trafic, pe Strada Nicolae Bălcescu, din localitate, un autoturism înmatriculat în județul Galați cu privire la care existau ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:10
(14207 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț prins de un țăndărean

Marți, 20 aprilie, în jurul orei 23,30, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată prin 112 de un localnic cu privire la faptul că a observat un individ care, după ce a spart geamul unui autoturism, a încercat ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:10
(16797 vizualizări - 1 comentariu)


În primele trei luni, 235 de intervenții ale pompierilor

Pompierii ialomițeni au dat publicității, miercuri, 21 aprilie, sinteza raportului de activitate al instituției pentru primul trimestru al anului în curs. Pe scurt, pompierii au fost chemați să sprijine ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:09
(22409 vizualizări - 0 comentarii)


Siguranța în unitățile de învățămînt, în atenția polițiștilor ialomițeni

La începutul săptămînii, marți 20 aprilie, în municipiile Fetești și Urziceni, au fost desfășurate acțiuni preventive în incinta și în zona adiacentă unităților de învățămînt, avînd ca obiectiv prioritar ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:07
(17497 vizualizări - 0 comentarii)


APIA atenționează

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură face apel către fermieri să respecte data la care au fost programați pentru depunerea cererii în cadrul Campaniei SAPS 2010, astfel încît să se evite ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 15:56
(33079 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:36
(15390 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:20
(15577 vizualizări - 0 comentarii)


Campania «Un nou început»: SOS pentru un suflet de copil

În cadrul campaniei «Un nou început», campanie inițiată de Protoieria Urziceni, prin Biroul de Asistență Socială și în colaborare cu parohiile din Municipiul Urziceni, respectiv Catedrala Sfinții Împărați ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:01
(15613 vizualizări - 0 comentarii)


Pocora condamnă heirupismul guvernanților. Independent o învață CUM!

Într-unul dintre comunicatele de presă furibunde cu care ne-a obișnuit în ultimul an, deputatul PNL Cristina Ancuța Pocora tună și fulgeră împotriva guvernanților care, în opinia ei, se grăbesc să treacă ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:58
(10462 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton accidentat cu mopedul

Doi bărbați din comuna ialomițeană Platonești au fost transportați în cursul zilei de luni la Spitalul Orașului Țăndărei, după ce au fost implicați într-un accident rutier. Polițiștii au fost sesizați că ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:55
(23453 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț prins și prejudiciu recuperat

Luni, 19 aprilie, un cetățean din orașul Amara a sesizat Poliția despre faptul că, în cursul nopții, persoane necunoscute, prin forțarea ușii de acces, au intrat într-o magazie a unei ferme de unde au furat ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:54
(17936 vizualizări - 0 comentarii)


47 mii de lei, amenzi aplicate de polițiștii rutieri în două zile

În perioada 16-18 aprilie, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile pe șoselele din județ pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:54
(20859 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: «Șofer» la 13 ani

Duminică, 18 aprilie a.c., în jurul orei 13.30, Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată de un bărbat, de 66 de ani, din localitate, despre faptul că pe strada Pelinului din municipiu se deplasează ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:12
(29875 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușelu: Pieton imprudent

Duminică, 18 aprilie a.c., în jurul orei 20.30, pe Drumul Județean 201 B, pe raza localității Bordușelu, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a unui pieton. Din primele verificări ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:11
(28658 vizualizări - 0 comentarii)


Fără permise, cu carnetele suspendate sau beți, la volan

• Sîmbătă, 17 aprilie a.c., în jurul orei 12.45, polițiștii din Axintele au depistat, pe raza localității, un «șofer» fără permis. Autoturismul, la volanul căruia se afla un tînăr, de 23 de ani, din București ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:08
(24135 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furau din garaje

Sîmbătă, 17 aprilie a.c., în jurul orei 3.30, o patrulă din cadrul Detașamentului de Jandarmi Fetești a sesizat faptul că ușile unui garaj din zona blocurilor de pe strada Garofiței sînt deschise, din interiorul ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 12:57
(30142 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Un bătrîn de 80 de ani a fost lovit de mașina care dădea cu spatele

În dimineața zilei de joi, 15 aprilie a.c., în jurul orei 09.20, Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că în Piața Agroalimentară din localitate s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:47
(28526 vizualizări - 0 comentarii)


Inconștiență: La volan, beat și fără pemis

În noaptea de joi spre vineri, 15/16 aprilie a.c., în jurul orei 01.15, agenții Postului de Poliție Săveni, aflați în serviciul de patrulare pe raza comunei, au oprit pentru control un autoturism înmatriculat ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:44
(19312 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Efective sporite de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au organizat și efectuat mai multe acțiuni pe raza județului, continuînd astfel activitățile specifice pentru creșterea gradului de siguranță al cetățenilor ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:41
(23686 vizualizări - 0 comentarii)


Două cisterne transportau ILEGAL reziduuri petroliere

Joi, 15 aprilie 2010, în intervalul orar 16.00-21.00, în baza unui plan de acțiune, polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor, împreună cu comisari din cadrul Gărzii Financiare Ialomița au acționat ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:35
(29805 vizualizări - 1 comentariu)


Peste 174000 de fermieri au accesat IPA Online

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, pînă în prezent, peste 174000 de fermieri au accesat aplicația IPA Online și au completat electronic declarația pentru o suprafață ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 11:40
(19812 vizualizări - 0 comentarii)


Campania «Fetești, mai verde, mai curat!»

La inițiativa primarului municipiului Fetești, Gheorghe Catrinoiu, cu sprijinul Consiliului Local, în perioada 19-25 aprilie 2010, se va derula campania «Fetești, mai verde, mai curat!». Acțiunea va implica ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 09:32
(28479 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin financiar pentru producătorii de tomate destinate procesării și producătorii de lapte

Producătorii de tomate destinate procesării vor primi sprijin financiar de 1516,6 euro pe hectar, potrivit unei Hotărîri adoptate în ședința de Guvern, care stabilește cadrul general de acordare a plăților ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 17:39
(19630 vizualizări - 0 comentarii)


Gabi Ionașcu, la forumul economic de la Silistra

Primarul municipiului Slobozia, Gabi Ionașcu a participat miercuri, 14 aprilie a.c., la un forum economic româno-bulgar organizat la Silistra. Din delegația Primăriei Slobozia au făcut parte și 12 reprezentanți ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 17:32
(33937 vizualizări - 0 comentarii)


Victimă a traversării prin loc nepermis

Miercuri, 14 aprilie, în comuna Sălcioara s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea unei persoane. Victima, o femeie de 39 de ani, din localitate, s-a angajat în traversarea drumului prin loc nepermis ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:53
(16228 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiști din structurile de ordine publică și poliție rutieră ale Poliției Municipiului Slobozia, cu sprijinul unor echipe din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița și Serviciului Public ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:52
(31541 vizualizări - 0 comentarii)


3 șoferi au rămas fără permise pentru că nu au acordat prioritate de trecere pietonilor

Miercuri, 14 aprilie, polițiștii Biroului Rutier Slobozia au desfășurat în municipiul reședință de județ o acțiune pentru reducerea numărului de accidente rutiere și a consecințelor acestora produse pe ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:52
(28712 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Prevenirea și combaterea furturilor de cablu telefonic și deșeuri feroase-neferoase

Prevenirea și combaterea furturilor de cablu telefonic și respectarea prevederilor legale în domeniul achizițiilor deșeurilor feroase și neferoase au fost principalele obiective ale unei acțiuni desfășurate ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:51
(20753 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi pentru mașinile cu defecțiuni tehnice

Polițiști din cadrul Biroului Rutier Slobozia, în colaborare cu lucrătorii Registrului Auto Român Ialomița au organizat și desfășurat o acțiune comună, pe raza municipiului, în vederea verificării stării ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:50
(32113 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiuni pentru ordine și liniște publică

15 sancțiuni contravenționale aplicate și bunuri în valoare de 1200 de lei ridicate în vederea confiscării, acestea sînt, succint, rezultatele unei acțiuni preventive desfășurate miercuri, 14 aprilie, în ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:50
(31367 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...