Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița administrativă vinde iluzii electorale

Din 4 în 4 ani, de alegeri

Ialomița administrativă vinde iluzii electorale

În fiecare campanie electorală, primarii ialomițeni le promit alegătorilor că vor trăi mai bine. Puține din angajamentele pe care edilii și le asumă se concretizează. Independent vă arată cîteva dintre proiectele de anvergură promise de primarii din județ în anul 2008, transformate în patru ani în nimicuri...

Minciuni electorale...
Este anul 2008, iar campania electorală mustește de promisiunile candidaților la funcția de primari. Ca să impresioneze mîinile care pun ștampile pe buletinele de vot, candidații își iau angajamente. Își asumă în nume propriu drumuri ca-n occident,... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2012, 18:56 (9049 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lideri pentru viitorul asociațiilor din România

Un ialomițean în Federația Națională a GAL-urilor

Lideri pentru viitorul asociațiilor din România

Duminică, 22 aprilie 2012, la Sibiu, reprezentanții Grupurilor de Acțiune Locală din România s-au întîlnit pentru a pune bazele unei federații a acestor asociații. Alexandru Potor, președintele GAL «Dunărea de Jos» din Ialomița a fost ales coordonator pentru 14 astfel de organisme. Întîlnirea de la Sibiu s-a dorit a fi una de reorganizare și dezvoltare a GAL-urilor din România. Obiectivul final al organizației îl reprezintă dezvoltarea a 150 de asociații de acest tip la nivelul întregii țări...

Un ialomițean în curtea Federației
Duminică, 22 aprilie a.c., la Sibiu, reprezentanții GAL-urilor din cele opt regiuni de dezvoltare... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2012, 18:36 (10886 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Săptămâna Altfel»

O premieră pentru 45 de mii de elevi

«Săptămîna Altfel»

Timp de o săptămînă, în perioada 2-6 aprilie 2012, cei aproape 45 mii de elevi din Ialomița au participat activ la programul «Săptămîna Altfel». Scopul programului a fost acela de a implica elevii și cadrele didactice în activități care să răspundă «intereselor și preocupărilor diverse ale copiilor și să pună în valoare talentele și capacitățile acestora în diferite domenii». Potrivit informațiilor furnizate de către Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, în județ au fost organizate peste 10000 de manifestări dedicate acestui program. Independent a fost alături de cîteva dintre clasele de elevi prezente în spațiul public cu acest prilej...

La Vila Raluca... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2012, 18:06 (10828 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Nenorociți din neglijența părinților: Un copil de un an din Țăndărei a băut diluant, un altul de doi ani din Bucu a înghițit mai multe tablete de aspirină

Nenorociți din neglijența părinților: Un copil de un an din Țăndărei a băut diluant, un altul de doi ani din Bucu a înghițit mai multe tablete de aspirină

Doi copii au ajuns în seara zilei miercuri, 25 aprilie a.c., la Spitalul Județean de Urgență Slobozia din cauza neglijenței părinților. Unul dintre ei a avut nevoie de îngrijiri medicale de specialitate și a fost transferat la Spitalul «Grigore Alexandrescu» din București...
Copilul transferat la București are un an și este din Țăndărei. Lăsat nesupravegheat de către părinți, miercuri seara băiețelul a băut diluant. Micuțul a găsit în casă sticla unde se afla substanța toxică și a luat cîteva înghițituri. Cîteva minute mai tîrziu, zăcea aproape fără suflare în respectiva cameră. Mama sa a fost cea care și-a găsit copilul agonizînd și a chemat Ambulanța...
Tot în seara de 25 aprilie... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2012, 13:32 (12622 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Tînăr din Vlădeni, arestat pentru trafic de minori

Un tânăr în vârstă de 23 ani, din comuna Vlădeni, a fost arestat pentru comiterea infracțiunii de trafic de minori. Așadar, miercuri, 25 aprilie a.c., polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, au executat o acțiune pe linia prevenirii si combaterii traficului de persoane, pe raza comunei Vlădeni, cu sprijinul efectivelor din cadrul Secției Poliției Rurale Stelnica, pentru depistarea unui tînăr în vârstă de 23 ani, pe numele căruia a fost emis un mandat de aducere.
Învinuitul a fost condus la sediul DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița, iar în urma audierii și probatoriului administrat în cauză, procurorul de caz a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale și... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2012, 13:03 (11004 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Muncitorii Urban au incendiat hala DADP

Pompierii de la Garda Slobozia au intervenit joi, 26 aprilie a.c., în jurul orei 10,00, pentru stingerea unui incendiu produs la un fost punct termic din oraș de lîngă sediul ITM, devenit hală de materiale a muncitorilor DADP. Lucrătorii susțin că focul a fost pus intenționat de o mînă criminală.
În interiorul halei se aflau mai multe mături de nuiele, alimentele și hainele de schimb ale muncitorilor DADP. Oamenii se pregăteau să iasă la curățat străzile în momentul în care au văzut fumul gros care ieșea din interiorul halei. «Mi-au ars și hainele, și mîncarea, și mătura cu care lucram... Cineva a aruncat o țigară aprinsă pe geam ca să ardem ca șobolanii aici» a spus Valentina Pricopie,... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2012, 10:47 (7720 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Atenție! Un pedofil umblă liber pe străzile orașului Slobozia!

Atenție! Un pedofil umblă liber pe străzile orașului Slobozia!

Polițiștii ialomițeni sînt în alertă. Oamenii legii caută un bărbat acuzat că a încercat să abuzeze sexual o fetiță de șapte ani din Slobozia. Copila este și acum în stare de șoc...
Totul s-a întîmplat în după-amiaza zilei de luni, 23 aprilie a.c. Fetița venea de la școală, iar în scara blocului a fost acostată de un bărbat care a încercat să o abuzeze sexual. În momentul în care a început să strige după ajutor, pedofilul a luat-o la fugă. Cutremurată, mama fetiței, în vîrstă de 43 ani, a sunat la Poliție. Copila a fost supusă unui examen medico-legal, în urma căruia s-a constat faptul că micuța nu a fost violată. O anchetă a fost deschisă în acest caz, iar oamenii legii au pornit pe urmele... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2012, 10:55 (6741 vizualizări - 10 comentarii)

Taguri: Slobozia pedofil

EVENIMENT

EXCLUSIV: S-a redeschis Spitalul Orășenesc din Țăndărei!

EXCLUSIV: S-a redeschis Spitalul Orășenesc din Țăndărei!

După un an de la desființare, Spitalul Orășenesc din Țăndărei a fost redeschis marți, 24 aprilie a.c, printr-un ordin semnat de ministrul Sănătății. Unitatea medicală va avea un număr de 65 de paturi. Prezent la eveniment, primarul Vasile Sava s-a asmuțit asupra contracandidaților care vor să-i ia locul la Primărie...

Sava își doboară contracandidații
În plină pregătire pentru cursa electorală a localelor din iunie 2012, Vasile Sava a profitat de redeschiderea Spitalului din urbea sa și le-a trimis cîteva săgeți contracandidaților săi la fotoliul de primar, direct din curtea unității medicale, proaspăt redeschise. «Mai poa... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2012, 14:46 (50401 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: BMW în flăcări în parcarea unui supermarket

Împătimit al curselor de «liniuțe», un tînăr de 20 ani din Slobozia a rămas fără mașină în noaptea de sîmbătă spre duminică, 21/22 aprilie a.c. Bolidul i-a luat foc după cîteva ture ilegale în parcarea unui supermarket din Slobozia...
Tînărul de 20 ani venise în parcarea supermarketului pentru a face cîteva curse de «liniuțe» cu BMW-ul său. După ce a dat cîteva ture, el a oprit mașina și a cedat locul șoferului unui prieten. Înainte ca acesta să se urce la volan, de sub capota bolidului au început să iasă flăcări. «S-a aprins imediat ce am oprit motorul...» a declarat proprietarul mașinii care a luat foc.
Speriat, acesta a sunat de urgență la 112. La fața locului s-au deplasat pompierii... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2012, 08:16 (23020 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Polițist local reținut pentru luare de mită

Slobozia: Polițist local reținut pentru luare de mită

În după amiaza zilei de vineri, 20 aprilie a.c., un agent al Poliției Locale Slobozia a fost prins în flagrant de ofițerii Direcției Generale Anticorupție Ialomița în timp ce încerca să ia mită de la un șofer ce își parcase mașina neregulamentar. Agentul i-a pretins conducătorului auto suma de 200 de lei.
Agentul Ț.C. era angajat la Biroul de Circulație Rutieră din cadrul Poliției Locale Slobozia. În după-amiaza zilei de 20 aprilie, în timpul unui control de rutină, el a cerut mită 200 de lei unui șofer care parcase neregulamentar pe o stradă din oraș. El a fost oprit însă de ofițerii DGA care l-au prins în timp ce încerca să ia banii de la respectivul conducător auto. Pe numele său a fost... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2012, 19:24 (42552 vizualizări - 33 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inutilitate de 2500 de euro

Taxe și impozite on-line doar pentru 100 de contribuabili slobozeni

Din cele șase orașe ale județului Ialomița, Slobozia este singurul unde funcționează un serviciu on-line de plată a taxelor și impozitelor locale. Cu toate acestea, raportat la numărul de locuitori ai muncipiului, utilizatorii pot fi numărați pe degete. Doar unul din patru sute de contribuabili au dorit să beneficieze de această facilitate....

Statul la coadă e mai comod...
La Slobozia, sistemul electronic de plată a taxelor și impozitelor a fost implementat în urmă cu trei ani. Reprezentanții autorităților locale au promovat facilitatea susținînd că «încasarea veniturilor prin acest sistem este eficientă, reducîndu-se timpul... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2012, 18:09 (7629 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Marș comunal cu scandal administrativ la Mărculești

Ialomița: Marș comunal cu scandal administrativ la Mărculești

De o săptămînă, dubița consilierului Nițu Cicerone din Mărculești este portdrapelul unui război public între acesta și primarul Gheorghe Ciriblan. În sprijinul protestului său, consilierul Cicerone invocă un raport al Curții de Conturi Ialomița din 2009 în care primarul este acuzat de grave abateri de la respectarea normelor administrative. În replică, primarul comunei Mărculești susține că «Nițu Cicerone a făcut un fals în acte pentru a primi subvenția de la APIA!».

Dubița publicitar-protestatară
La începutul săptămînii precedente, consilierul PSD Nițu Cicerone a protestat public... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2012, 18:02 (46383 vizualizări - 33 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Hoț de fier vechi, împușcat de polițiști în gara Ciulnița

Împușcături în miez de noapte în gara CFR Ciulnița. Agenții postului de Poliție Transporturi Feroviare au tras mai multe focuri de armă pentru a alunga cîțiva bărbați, de etnie romă, veniți să fure fier vechi. Una dintre alice l-a lovit pe un bărbat de 30 ani în picior...
În noaptea de 19/20 aprilie a.c., trei bărbați de etnie romă din localitatea călărășeană Ciulnița au plecat la furat de fier vechi în triajul gării. Cei trei au fost identificați de agenții postului de Poliție TF. Hoții au luat-o imediat la fugă, iar oamenii legii au tras cîteva focuri de armă pe urmele lor, în speranța că i-ar putea opri. Una dintre alice l-a rănit pe un tînăr de 30 de ani în picior. El a fost transportat... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2012, 11:01 (8933 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Prefectul Teculescu a demisionat pentru a candida la Primăria Sloboziei

Ialomița: Prefectul Teculescu a demisionat pentru a candida la Primăria Sloboziei

«Para e coaptă!» Prefectul Mădălin Teculescu a demisionat miercuri seara, 18 aprilie a.c. Joi, 19 aprilie 2012, în cadrul unei conferințe de presă, acesta a declarat că va candida pe listele «Alianței pentru Ialomița» pentru fotoliul de primar al municipiului Slobozia. «Para e coaptă! Și nu vorbesc doar de Gabi Ionașcu, ci de toată administrația locală. Iar pe alocuri, a început să putrezească...» și-a justificat Mădălin Teculescu decizia. Potrivit ultimelor sondaje de opinie realizate de PD-L, încă neoficiale, Mădălin Teculescu are 15%... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2012, 20:05 (35053 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sfînta Icoană Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului, la Slobozia

Slobozia a devenit miercuri, 18 aprilie a.c., centrul religios al județului Ialomița. Peste 5000 de oameni au venit să se închine la Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului, adusă tocmai de la Mînăstirea Neamțului. Enoriașii au fost transportați gratis cu autobuze și microbuze școlare de candidații la funcțiile de primari și consilieri locali din județ, prezenți la evenimentul religios...

Milostivește-i Doamne pe Cazacu și Ionașcu!
Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului a fost transporată de la Catedrala Slobozia la Mînăstirea Sfinții Voievozi în cadrul unei procesiuni impresionante. Miile de oameni au mers pe străzile... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2012, 12:10 (16932 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Casa de Cultură Municipală, inaugurată în prezența episcopului Vincențiu

Lifting de 600 mii lei

Slobozia: Casa de Cultură Municipală, inaugurată în prezența episcopului Vincențiu

Aflat în cădere liberă, primarul Gabi Ionașcu inaugurează la foc automat puținele investiții finalizate ale acestui mandat. Miercuri, 18 aprilie 2012, domnia sa a inaugurat Casa de Cultură Municipală a Sloboziei, o investiție-lifting de 600 mii lei...

Casă, dulce Casă... goală!
N-am mai scris nimic despre Casa de Cultură Municipală de pe vremea cînd primarul Gabi Ionașcu încerca să-l seducă public pe Mircea Dinescu spunîndu-i «Vă fac o propunere... Mai ales că v-am văzut preocupările... Cîntați frumos, vă ocupați cu filmul, cu gastronomia... Pe 8 noiembrie, de hramul orașului... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2012, 11:07 (44177 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Noua generație i30 -cel mai important model Hyundai la nivel local- este disponibilă pe piață prin rețeaua Hyundai Auto România

Noua generație i30 își face debutul pe piața locală, completînd gama de clasă compactă Hyundai și abordînd noua linie tehnologică și de design a mărcii. Integral redefinit față de generația anterioară, noul i30 hatchback se alătură compactei sedan Hyundai Elantra în competiția specifică vînzărilor de segment C la nivel național.

Proiectat, dezvoltat și fabricat în Europa, pentru clienții europeni
Proiectată și dezvoltată în cadrul centrului tehnic Hyundai Motor Europe din Germania, noua generație i30 reprezintă cel mai recent model Hyundai dedicat pieței europene. Inclusiv procesul... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2012, 10:44 (12151 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Sărbători Pascale de coșmar

Ialomița: Peste 100 de persoane la spital, scandal monstru la blocul UGIRA din Slobozia, un bătrîn a încercat să se sinucidă...

Ialomițenii au trecut cu vederea spiritul Sărbătorilor. De Paște, la Slobozia, polițiștii au împărțit dosare penale, iar medicii au fost nevoiți să facă față unui val record de solicitări.
Cozonacul, ouăle roșii și drobul de miel i-au băgat pe ialomițeni în spital. Peste 100 de persoane au ajuns în prima zi de Paște, duminică, 15 aprilie a.c., la Spitalul Județean de Urgență Slobozia din cauza exceselor alimentare. Mai mult, medicii au trebuit să facă față și celor puși pe scandal. Un sfert dintre pacienții prezentați la UPU au avut nevoie de îngrijiri medicale după ce s-au luat la bătaie. Tot de Paște, alți ialomițeni s-au gîndit să-și încheie socotelile cu viața. Luni, 16 aprilie a.c.... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2012, 15:02 (12147 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Mic tratat de alegeri locale

Ghidul alegătorului local 2012

Mic tratat de alegeri locale

Din patru, în patru ani Ialomița alege. Din patru, în patru ani ziarele scriu despre alegeri... Pentru că mai sînt doar două luni pînă la vot, Independent vă oferă primele informații valide despre procesul electoral din 10 iunie 2012.

Alegătorii ialomițeni se împuținează
Mai puțin cu 70 de mii de votanți!

Județul Ialomița este în criză de alegători. Dacă la scrutinul din 2008 numărul persoanelor cu drept de vot era de 247149, la alegerile locale care vor avea loc peste două luni își vor exprima opțiunile doar 177170 de votanți. Cei mai mulți dintre aceștia au între 40 și... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2012, 14:52 (7782 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Fiare vechi avem...

Industria Sloboziei se vinde la kilogram!

De 20 de ani și mai bine județul trăiește (și) din vînzarea fierului vechi. De cîțiva ani încoace, moda s-a mutat și în ograda administrație locale. Întîi s-au vîndut utilaje casate, apoi fierul din centralele și punctele termice din oraș... iar zilele trecute, în urma unei licitații cîștigate de către SC Selena N&C din Cîmpulung Muscel, s-a vîndut și rețeaua de termoficare a orașului. O afacere de mii de tone de fier care se adaugă la zecile gestionate anterior de către Primăria Slobozia...

Mii de tone fier vechi
Vineri, la orele prînzului, după 3 zile de muncă, segmentul... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2012, 08:48 (23418 vizualizări - 20 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
306 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Doi tineri, din Fetești și Movila, bănuiți de furt

Polițiștii de Investigații Criminale cercetează doi tineri din localitățile Fetești și Movila, sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat. Primul dintre aceștia, un tînăr de 19 ani, din comuna ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2015, 10:25
(5141 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești Movila furt


DSVSA Ialomița: Trichineloză depistată la porci mistreți

În perioada 30.01-01.02.2015 au fost organizate, pe teritoriul județului Ialomița, 3 partide de vînătoare la mistreți. În urma acestora, au fost vînați 8 mistreți. S-au prelevat probe de la toți mistreții ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2015, 19:50
(5772 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Polițiștii de proximitate, alături de slobozeni

IPJ Ialomița: Polițiștii de proximitate, alături de slobozeni

La inițiativa IPJ Ialomița, la data de 4 februarie 2015, la Centrul Comunitar al Persoanelor în Vîrstă Slobozia s-a desfășurat o întîlnire preventiv-informativă susținută de ofițerul de proximitate din ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2015, 19:45
(6290 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Tîlhar reținut la scurt timp după comiterea faptei

Polițiștii au identificat și reținut un bărbat bănuit că ar fi sustras bunuri din curtea unei persoane la cîteva ore de la comiterea faptei. Astfel, la data de marți, 3 februarie a.c., în jurul orei 18 ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2015, 08:45
(5357 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Traian tâlhărie


Pompierii, în sprijin la Giurgeni pentru evacuarea apei din gospodăriile cetățenilor

O solicitare primită în cursul dimineții de miercuri, 4 februarie 2015, de la Primăria Giurgeni sesiza cu privire la faptul că precipitațiile abundente din ultima perioadă și topirea zăpezii din zonă au ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2015, 08:05
(7684 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Opt scandalagii, trimiși în judecată

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au trimis în judecată opt bărbați acuzați de comiterea infracțiunilor de încăierare și tulburare a ordinii și liniștii publice. Fapta în care au fost ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 16:25
(5776 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Deținea ilegal mai multe arme

Ialomița: Deținea ilegal mai multe arme

În urma a două percheziții domiciliare, desfășurate pe raza localităților ialomițene Urziceni și Grindu, polițiștii au descoperit în casa unui bărbat, de 39 de ani, o armă de vînătoare cu alice, un pistol ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 13:35
(7397 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Fetiță de 2 ani lovită de mașină

Lăsată nesupravegheată de părinți, o fetiță a fost lovită de o mașină. Micuța a ajuns la spital, unde a primit îngrijiri medicale de urgență. Din primele cercetări, se pare că minora a traversat strada ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 12:25
(4509 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Poliția Rutieră Ialomița: Abateri sancționate de polițiști

Polițiștii Serviciului Rutier au fost din nou la datorie pe arterele din județ. Șoferii prinși în ilegalitate au fost sancționați. În urma acțiunilor, polițiștii au constatat 69 de contravenții, valoarea ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 11:05
(4953 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat mangă la volan

Un șofer, de 37 de ani, din Fetești s-a ales cu un dosar penal după ce a fost depistat conducînd sub influența băuturilor alcoolice. Bărbatul avea o alcoolemie de 0,85 miligrame alcool pur în aerul expirat ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 10:20
(4907 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Atenționare privind gripa aviară

Reprezentații Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor atrag atenția cu privire la pericolul extinderii focarelor de gripă aviară. Pînă în prezent niciun caz nu a fost semnalat pe teritoriul ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 09:45
(4883 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Cursuri gratuite de formare profesională pentru șomeri

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Munca Ialomița vine în întîmpinarea persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă, prin organizarea de cursuri de formare profesională. Specialiștii AJOFM ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 08:15
(8014 vizualizări - 2 comentarii)


Studenți ai Academiei de Poliție, în practică la IPJ Ialomița

Luni, 2 februarie 2015, a fost prima zi de practică din acest an pentru 3 ialomițeni (o fată și 2 băieți), studenți în cadrul Academiei de Poliție «Alexandru Ioan Cuza» București. Aceștia au fost repartizați ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 05:50
(6042 vizualizări - 0 comentarii)


Polița Rutieră Ialomița: 133 de șoferi sancționați, amenzi de peste 110000 de lei

În acest sfîrșit de săptămînă, 30 ianuarie-1 februarie 2015, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 04:20
(6465 vizualizări - 1 comentariu)


Incendii la Țăndărei și Căzănești

Un incendiu la o cabană de vînătoare din Țăndărei a alertat pompierii în noaptea de 31.01/1.02.2015, în jurul orei 23,15. Flăcările, alimentate de vîntul puternic, se manifestau cu violență la acoperișul ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 04:10
(6285 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Adeverințe pentru accesarea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Ialomița informează că începînd cu 29 ianuarie 2015 va elibera adeverințe pentru beneficiarii Măsurii 215-Plăți privind bunăstarea ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 03:05
(7349 vizualizări - 0 comentarii)


Dr Silvia Panțuru s-a stins din viață...

Dr Silvia Panțuru s-a stins din viață...

Familia anunță cu regret trecerea în neființă a celei ce a fost dr Silvia Panțuru, mamă devotată, soție iubitoare și medic de excepție.
Dumnezeu să o odihnească în pace!
...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2015, 12:15
(10836 vizualizări - 9 comentarii)


Slobozia: Se redeschide «Tîrgul Apicol»

În perioada 5-7 februarie 2015, la Slobozia, se redeschide «Tîrgul Apicol». Anul acesta a ajuns la ediția cu numărul VI. Evenimentul va debuta joi, 5 februarie 2015, la orele 10,30, cînd se desfășoară deschiderea ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2015, 23:50
(8278 vizualizări - 2 comentarii)


DSVSA Ialomița: Carne confiscată

Inspectorii Direcței Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au confiscat o cantitate de 2586 kg carne provenită de la bovine și ovine. Din aceasta, 1601 kg carne proveneau din sacrificări ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2015, 22:30
(7483 vizualizări - 5 comentarii)


Evaziune fiscală din medicamente. Ialomița, județ vizat de percheziții!

Miercuri, 28 ianuarie 2015, la primele ore ale dimineții, Poliția Română desfășoară o acțiune care vizează destructurarea unei rețele infracționale specializate în săvîrșirea infracțiunilor de evaziune ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2015, 09:35
(8696 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pieton acroșat de o mașină

Un bărbat, de 38 de ani, din Perieți a ajuns la sfîrșitul săptămînii precedente la spital după ce a fost lovit de o mașină. În cauză polițiștii au deschis o anchetă. Pietonul circula pe șosea, moment în ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2015, 19:45
(5301 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Slobozia: Cartierul Tineretului, inundat

Slobozia: Cartierul Tineretului, inundat

Din cauza precipitațiilor din ultimele săptămîni, cîteva străzi din Cartierul Tineretului, amplasat în zona de nord a municipiului Slobozia, au fost inundate. Pompierii din Slobozia au intervenit în vederea ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2015, 18:15
(8249 vizualizări - 2 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de eradicare a bolilor la animale

Reprezentații Direcției Sanitară Veterinară și Pentru Siguranța Alimentelor Ialomița va demara, în perioada ianuarie-martie 2015, o serie de acțiuni al căror scop este eradicarea bolilor la animale. Astfel ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2015, 16:50
(4876 vizualizări - 0 comentarii)


Valea Ciorii: Cu permisul suspendat, la volan

Polițiștii rutieri au depistat la intersecția DN2A cu DN21A, un bărbat, de 57 de ani, din comuna Valea Ciorii, în timp ce conducea un autoturism, deși avea dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2015, 15:25
(6172 vizualizări - 0 comentarii)


anunț vînzare

De vînzare
complex industrial
loc. Cosîmbești,
jud. Ialomița

teren aferent 6300 mp
construcții 1000 mp

(birouri utilate,
locuință 100 mp)

NEGOCIABIL
100.000 euro
telefon 0728/956.958

27 Ianuarie 2015, 11:30


Amara: Trei tineri, de 16 și 17 ani, au furat din casa unei bătrîne

Poliția Orașului Amara a fost sesizată de către o femeie, de 65 de ani, din localitate, cu privire la faptul că persoane necunoscute, profitînd de lipsa ei de la domiciliu, au pătruns, în perioada decembrie ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2015, 20:05
(5943 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Bărbat dispărut de la domiciliu

Stelnica: Bărbat dispărut de la domiciliu

Polițiștii ialomițeni desfășoară activități pentru identificarea unui bărbat dispărut. Astfel, în cursul zilei de joi, 22 ianuarie a.c., Secția de Poliție Rurală Stelnica a fost sesizată cu privire faptul ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2015, 18:10
(9109 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pistoale cu proiectile din cauciuc deținute fără drept

Trei ialomițeni, cu vîrste cuprinse între 33 și 74 de ani, sînt cercetați de către polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de nerespectare a ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2015, 16:25
(5115 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: A furat 13 oi

Un tînăr, de 26 de ani, din localitatea Gheorghe Doja, a ajuns în atenția polițiștilor, fiind principalul suspect al unui furt de animale. Se pare că acesta ar fi sustras 13 oi din gospodăria unui consătean ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2015, 19:20
(7452 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Cursuri de calificare profesională pentru șomeri, disponibile și în 2015

Reprezentanții Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă au făcut publică lista cursurilor de calificare profesională pentru anul în curs. Șomerii care vor să învețe o meserie nouă au la dispoziție ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2015, 16:40
(10585 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...