Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița construiește un parc fotovoltaic la Giurgeni

Autoritățile pariază pe energia verde

Consiliul Județean Ialomița construiește un parc fotovoltaic la Giurgeni

Consiliul Județean Ialomița va aproba azi, 18 ianuarie 2012, un proiect de hotărîre prin care se demarează construirea unui parc fotovoltaic de 0,5 MW la Giurgeni. Proiectul susținut de instituție este un răspuns la refuzul Ministerului Economiei de a aproba un proiect similar, demarat în anul 2009. Investiția este estimată la 800 mii de euro și va fi finalizată în 4 luni. Parcul de 0,5 MW va fi urmat de un altul, de 1,5 MW care va fi realizat în cadrul unui parteneriat public-privat.

Un proiect fără precedent
De cîțiva ani încoace, presa abundă de informații legate de intențiile autorităților județene de a realiza parcuri fotovoltaice finanțate din fonduri europene... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2012, 09:32 (31812 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

«Mi-au nenorocit copilul!»

Scandal cu tentă sexuală la Urziceni

«Mi-au nenorocit copilul!»

Un posibil abuz sexual asupra unui copil de 12 ani revine în atenția opiniei publice după 8 luni de la consumarea lui. Potrivit părinților, ancheta Poliției trenează, iar autoritățile medicale ialomițene au refuzat pînă la sfîrșitul acestui an eliberarea unui certificat constatator. Mama copilului, Mihaela Măcelaru cere schimbarea ofițerilor care au anchetat cazul și pedepsirea medicului legist Maria Silaghi, «cea care timp de 6 luni de zile a tergiversat soluționarea cauzei!». Autorii posibiliului abuz sînt în continuare liberi...

Viol în plină zi, autoritățile întorc capul
Potrivit datelor furnizate de către ancheta preliminară, pe 28 mai 2011, Ionuț Măcelaru, la acel... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2012, 11:25 (19747 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Se împart banii pentru primăriile din Ialomița pe criterii politice?

A început bătălia pentru buget

Se împart banii pentru primăriile din Ialomița pe criterii politice?

La nici două săptămîni de la debutul anului administrativ, cele 66 de administrații publice din Ialomița cer fonduri pentru continuarea investițiilor restante. Potrivit cifrelor oficiale, Consiliul Județean Ialomița are la dispoziție mai puțini bani decît anul trecut. Responsabilii instituției susțin că fondurile existente vor fi dirijate în funcție de prioritățile județene. Conform estimărilor oficiale, anul acesta bugetul județului este cu 10 la sută mai mic decît cel de anul trecut.

16 milioane pentru 66 de administrații
În urmă cu două săptămîni, primarii unităților adnimistrative din județ au fost convocați la Consiliul Județean Ialomița pentru «negocieri» legate... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2012, 11:11 (10253 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Dreptate, ochii plînși cer să te vadă

Nici un pesedist ialomițean la mitingul de la București!

click pe poză

Miercuri, 18 ianuarie 2012, la Slobozia s-a desfășurat cel mai mare miting politic din ultimii 10 ani. În ciuda acestei demonstrații de forță impecabil organizate, joi, 19 ianuarie a.c., niciun membru al PSD Ialomița nu a participat la mitingul USL de la București.

Paradă de forță pentru electoratul local
Miercuri, 18 ianuarie 2012, după 4 zile în care PSD Ialomița a întreținut din umbră protestele din fața Prefecturii Ialomița, «Slobozia a fost scena celui mai mare miting politic din ultimii 10 ani» după cum au declarat-o chiar organizatorii. Peste 250 de membri PNL și peste 800 de membri PSD au mărșăluit animați de o rigidă disciplină de partid de la Stadionul «1 ... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2012, 16:55 (52670 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Adevărata Revoluție a încetat. Protestele de partid continuă!

click pe poză

Așa cum a anunțat încă din ziua precedentă, miercuri, 18 ianuarie, USL Ialomița a organizat la Slobozia un miting de protest împotriva Guvernului Boc și a președintelui Băsescu. Mitingul s-a desfășurat pe bulevardul principal, Matei Basarab, de la Stadionul «1 Mai» și pînă în Piața Revoluției. La manifestare au participat peste 1000 de membri de partid și simpatizanți ai USL, atît din Slobozia, cît și din localitățile rurale din județ.
În ciuda îndemnurilor manifestanților («Nu stați la balcoane/Că murim de foame») locuitorii municipiului Slobozia, surprinși pe stradă de marșul USL, nu s-au alăturat acestuia. Printre protestatari s-au numărat liderii PSD și PNL locali, dar și primarii comunelor... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2012, 19:50 (43373 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Prefectul Teculescu acuză USL de «instigare la revoltă»

Ialomița: Prefectul Teculescu acuză USL de «instigare la revoltă»

Ultima Oră: PSD a solicitat autorizarea unui miting pentru miercuri, 18 ianuarie 2012, acțiune la care se preconizează participarea a 1000 de oameni. Mitingul se va desfășura la Slobozia, pe traseul Stadionul «1 Mai»-Piața Revoluției.

Marți, 17 ianuarie 2012, prefectul de Ialomița, Mădălin Teculescu a făcut primele declarații oficiale legate de protestele desfășurate timp de trei zile în Piața Revoluției. El a declarat că oamenii politici prezenți în Piață au organizat mitingul incitînd populația la revoltă. Singura persoană nominalizată de către prefectul Tecuelescu a fost președintele Autorității Teritoriale de Ordine Publică, Otilia Dumitru. Prefectul Teculescu a considerat inadmisibilă prezența acesteia la un miting neautorizat, ținînd cont de calitatea sa oficială. În privința probelor, prefectul Teculescu a declarat că lasă organele abilitate să se pronunțe, după finalizarea unei anchete în această privință: «Au cărat... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2012, 20:40 (46873 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Au cumpărat căței de rasă cu bancnote de 100 de dolari americani falsificate!

Ialomița: Au cumpărat căței de rasă cu bancnote de 100 de dolari americani falsificate!

Două persoane sînt suspectate că au achiziționat mai mulți cîini de rasă pe care i-au plătit cu bancnote de 100 de dolari americani contrafăcute. Poliția a fost sesizată joi, 12 ianuarie a.c., de un tînăr, de 31 ani, din Slobozia, despre faptul că a vîndut unor persoane trei pui de cîini de rasă, iar în schimbul lor a primit șapte bancnote de 100 de dolari americani despre care are suspiciuni că sînt false.
La nivelul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița a fost declanșată imediat o acțiune de căutare a celor două persoane, acestea fiind depistate la scurt timp într-un autoturism, pe raza orașului Căzănești. Acestea au fost identificate ca fiind o tînără, în vîrstă de 24 ani, din... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2012, 14:28 (11627 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Miting «spontan» cu repetiție

click pe poză

Mintingul «spontan» desfășurat sîmbătă, 14 ianuarie a.c., în fața Prefecturii Ialomița a fost reluat duminică, 15 ianuarie 2012, la orele 16,30. De două ori mai mulți decît în ziua precedentă, protestatarii prezenți duminică au părut mai bine organizați și mai sonori. Potrivit martorilor oculari ai evenimentului, printre noii veniți s-au numărat angajați ai Spitalului Județean, cărora li s-a promis o zi liberă pentru cele două ore de participare la manifestație. De asmenea, printre protestatari s-au numărat și angajați ai unor firme din mediul rural, convocați special în acest scop. Ca și în ziua precedentă, manifestanții au fost monitorizați atent de către Vasile Olaru, directorul Spitalului... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2012, 12:19 (57646 vizualizări - 40 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ion Roată: Doi tineri ialomițeni, arestați pentru trafic și consum ilicit de droguri

Ion Roată: Doi tineri ialomițeni, arestați pentru trafic și consum ilicit de droguri

Doi tineri ialomițeni au ajuns după gratii după ce au fost depistați avînd asupra lor asupra lor cantitatea de 66,75 grame de canabis.
În dimineața zilei de 12 ianuarie a.c., cadre ale Serviciul de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița și ale Inspectoratului de Poliție ale Județului Ialomița, sub coordonarea procurorilor DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița au efectuat o acțiune pe raza comunei Ion Roată, fiind efectuate 2 percheziții domiciliare, la locuințele a doi tineri, care fuseseră prinși în flagrant anterior, de către polițiștii ialomițeni, avînd asupra lor cantitatea de 66,75 grame cannabis.
Cinci persoane au fost conduse pentru cercetări la sediul DIICOT-Biroul Teritorial... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2012, 10:32 (9873 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a plătit obolul manipulării

Slobozia: Miting «spontan» orchestrat de USL

click pe poză

Anunțat pe sticla televizoarelor încă de vineri, 13 ianuarie 2012, mitingul pro-Arafat de la Slobozia a debutat a doua zi la orele 16,30, sub sigla USL Ialomița. În fața Prefecturii, circa 150 de oameni, monitorizați atent de liderii PSD și PNL, au scandat lozinci antiprezidențiale. Mai toți cei prezenți au fost oameni în vîrstă, clienți permanenți ai mitingurilor organizate de PSD Ialomița...

Oficial, îl susținem pe Arafat
Neofical însă, la chemarea la mitingul anunțat de posturile centrale de televiziune pentru vineri, 13 ianuarie a.c., singurii care au răspuns prezent au fost jandarmii. La nici 24 de ore, sîmbătă, la orele 16,30, mitingul spontan pro-Arafat a fost... [citește_tot_articolul]

14 Ianuarie 2012, 18:33 (57331 vizualizări - 41 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Prefectul pierde primul război instituțional al anului

1-0 în meciul dintre Consiliul Județean Ialomița și Instituția Prefectului

Ialomița: Prefectul pierde primul război instituțional al anului

În luna octombrie a anului trecut un nou litigiu dintre Prefectură și Consiliul Județean făcea deliciul administrației locale și asigura front de lucru presei județene. La o lună și jumătate de la debutul acestui conflict, pe 4 ianuarie 2012, cele două instituții au fost anunțate oficial cu privire la soluția adoptată de Tribunalul Ialomița: 1-0 pentru Consiliul Județean!

Istoria unui conflict creat artificial
Pe 6 octombrie 2011, Prefectura a acționat în instanță administrația județeană acuzînd-o că refuză să respecte articolul 22 din Legea 50 privind autorizarea lucrărilor de construcții. Prefectul sesiza instanța cu privire la inexistența unui plan urbanistic zonal... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2012, 10:55 (16381 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Evaziune de 2,5 ori mai mare decât bugetul județului!

Oficial, în 2011 s-au furat 2500 de miliarde

Ialomița: Evaziune de 2,5 ori mai mare decît bugetul județului!

Oficial, Ialomița a avut în 2011 un buget de puțin peste 1000 miliarde lei vechi, adică 100,287 milioane lei noi. Tot oficial, evaziunea fiscală a depășit 2500 miliarde lei vechi, adică fix 255,293 milioane lei noi. Incredibil, dar mai mult decît adevărat...

Un comunicat de presă al Finanțelor bulversează
Anul 2011 va rămîne probabil în istoria Ialomiței drept unul dintre cei mai prolifici pentru evazioniști. Asta întrucît, după cum o consemnează chiar comunicatul de presă al Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, valoarea evaziunii fiscale în Ialomița a depășit 2500 miliarde lei vechi. Adică, fix 255,293 milioane lei noi. O sumă fabuloasă, înregistrată chiar... [citește_tot_articolul]

11 Ianuarie 2012, 14:42 (11363 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Parcările cu plată disciplinează șoferii!

Cel puțin așa declară autoritățile locale

Slobozia: Parcările cu plată disciplinează șoferii!

În primăvara anului trecut, Primăria Slobozia își anunța intenția de a pune la dispoziția șoferilor din Slobozia 1500 de locuri de parcare cu plată. Valoarea anuală a unui astfel de loc de parcare se ridică la 100 de lei, iar proprietarul are dreptul de a folosi respectivul spațiu între orele 17,00 și 7,00 dimineața. La aproape un an de la demararea inițiativei, mai puțin de 500 de locuri au fost licitate, însă autoritățile se declară mulțumite și susțin că «șoferii slobozeni sînt mai disciplinați decît oricare alții...».

Licitații cu pași de melc
Demarate încă din vara anului trecut, licitațiile pentru locurile de parcare din Slobozia se derulează greu și ineficient... [citește_tot_articolul]

10 Ianuarie 2012, 18:37 (39719 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Alocări bugetare de 15 milioane lei pentru întreținerea drumurilor județene

Optimism administrativ sau «Planul de întreținere și intervenții pentru anul 2012»

Ialomița: Alocări bugetare de 15 milioane lei pentru întreținerea drumurilor județene

Consiliul Județean Ialomița a aprobat «Planul de întreținere și intervenții pentru anul 2012». Potrivit acestuia, SC Drumuri și Poduri ar putea dispune de aproximativ 15 milioane lei pentru asigurarea lucrărilor de întreținere a drumurilor județene din Ialomița pe parcursul anului în curs. Suma este considerată una optimistă, în condițiile în care instituția și-a propus reabilitarea a aproape 70 de kilometri de artere de circulație județene pînă la alegerile din toamna acestui an...

Bani mai mulți pe hîrtie
La sfîrșitul anului trecut, pe 28 decembrie 2011, plenul Consiliului Județean Ialomița a aprobat alocarea unei sume de 14,9 milioane lei pentru asigurarea lucrărilor... [citește_tot_articolul]

10 Ianuarie 2012, 18:18 (20325 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șapte pentru Crucea de la Fetești

click pe poză

După concursurile destinate cailor, cei mai curajoși dintre feteșteni au înfruntat ploaia și apa rece pentru a prinde Crucea de Bobotează. Nu mai puțin de șapte tineri, mulți dintre ei «veterani» ai competiției, s-au întrecut înfruntînd apele Borcei pentru a prinde Crucea de Lemn aruncată de preoți. Ea a fost adusă la mal de către Florin Martinescu, în vîrstă de 24 de ani. El se află la a doua tentativă de acest gen și crede că a avut noroc: «Am participat și anul trecut, dar n-a fost să fie. Acum am fost mai orientat. M-am așezat mai bine. Sînt bucuros, cum să nu?! O să o păstrez toată viața, că nu se știe cînd mai am parte de așa noroc...». Tradiția spune că cel care prinde Crucea de Bobotează... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2012, 19:00 (13412 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Boboteaza Cailor» de la Fetești

click pe poză

Vineri, 6 ianuarie 2012, ialomițenii au serbat și ei Boboteaza. Potrivit tradiției, zeci de mii de credincioși au participat la slujba care cinstește Botezul Domnului în apa Iordanului, au dus acasă apă sfințită și s-au bucurat de tradiționalul Botez al Cailor. Cea mai mare comunitate care respectă această tradiție este cea de la Fetești, acolo unde sînt înregistrate peste 100 de atelaje. La «Boboteaza Cailor» de la Fetești au participat peste 30 de cai, majoritatea lipițani. Pe lîngă parada și concursurile care au marcat momentul, feteștenii au participat și la tradiționala aruncare a crucii în apele Borcei...

Tradiție și paradă
Comunitatea căruțașilor din Fetești este... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2012, 18:40 (18107 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Fetiță de nouă luni din Rași, bătută cu bestialitate

Fetiță de nouă luni din Rași, bătută cu bestialitate

UPDATE: Poliția anchetează cazul fetiței

O fetiță de doar nouă luni, din Rași, a fost bătută cu bestialitate, probabil chiar de părinții săi. Pentru fetița de doar nouă luni, Florina I., părinții au sunat la 112 joi seara, 5 ianuarie 2011, invocînd că «se simte rău și are vărsături». Ajuns la fața locului, echipajul Ambulanței a fost îngrozit, fetița prezentînd semne evidente de maltratare fizică. «Copilul era vînăt de bătaie, diagnosticul nostru fiind de „politraumatism prin agresiune domestică“» au precizat medicii de la Unitatea de Primire Urgențe a Spitalului Județean Slobozia, locație unde a fost transportată de urgență fetița. În prezent, copila a fost transferată la Spitalul Clinic de Urgență «Bagdasar-Arseni» din București.
... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2012, 13:23 (8782 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

SRI a filat relația economică InterAgro-Amonil

Combinatul Chimic din Slobozia, victimă în războiul gazelor naturale ieftine

SRI a filat relația economică InterAgro-Amonil

Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-DIICOT a făcut public un comunicat de presă prin care anunța începerea urmăririi penale în ceea ce privește funcționari publici cu funcții de conducere din cadrul SNGN Romgaz SA, ai Ministerului Economiei, Comerțului și Mediului de Afaceri, ai Autorității Naționale de Reglementare în Domeniul Energiei-ANRE precum și reprezentanți ai InterAgro. Pentru a rezuma, funcționarii din comunicatul DIICOT ar fi favorizat InterAgro la obținerea de gaze naturale ieftine, subminînd economia națională. Între InterAgro și Combinatul Chimic Amonil din Slobozia s-a parafat la începutul lunii noiembrie 2009 un contract de furnizare... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2012, 09:55 (24326 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

A vrut să trimită bani falși unui prieten de la Oficiul Poștal Urziceni!

Un tînăr sucevean din Rădăuți a încercat să plaseze bancnote false în Ialomița

A vrut să trimită bani falși unui prieten de la Oficiul Poștal Urziceni!

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița au întocmit pe numele unui tînăr, de 23 ani, din municipiul Rădăuți-Suceava, un dosar penal sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de plasare de monedă falsă.
Tînărul s-a prezentat marți, 3 ianuarie a.c., la Oficiul Poștal Urziceni și a dorit să trimită suma de 10000 lei unui prieten. Cu ocazia numărării bancnotelor, oficiantul a observat că două dintre acestea, în cupiură de 100 lei, par a fi false și au aceeași serie. Suspectul a declarat anchetatorilor că suma de bani provenea de la o persoană din București, căruia i-a vîndut mai multe produse agroalimentare.
Cele două bancnote în cupiură de 100 lei au fost ridicate... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2012, 07:03 (14239 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Gafele anului 2011 în politica locală

Ialomița: Gafele anului 2011 în politica locală

Știm! Nu putem vorbi de o viață publică fără politică. Însă politica locală nu există... Ea e doar o reflexie strîmbă a ordinelor transmise de la Centru, indiferent de partid, executant sau situație. Dar chiar așa fiind, politica locală afectează rutina comunității, deciziile electorale și, dacă nu spunem vorbe mari, chiar și viitorul nostru. În aceste condiții, un top al gafelor contabilizate de către presa locală în ultimul an nu e doar un demers legitim, ci unul necesar. Pentru că, veți fi aflat deja, 2012 e an electoral și, chiar dacă nu știm pe cine, de ales, trebuie să alegem pe cineva.

Fidelul lui Geoană
Despre Silvian Ciupercă am scris anul acesta atît de mult... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2012, 14:11 (14143 vizualizări - 7 comentarii)

28 Iun 2026
259 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Depistat la volanul unui autoturism fără drept de circulație în România

Un tînăr în vîrstă de 25 ani din Urziceni este cercetat e polițiști pentru conducerea pe drumurile publice a unui autoturism înmatriculat în străinătate care nu are drept de circulație în România. Acesta ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:31
(14815 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții unui furt de telefon, identificați

În după-amiaza zilei de miercuri, 6 ianuarie a.c., un tînăr în vîrstă de 16 ani, din comuna Ciulnița, s-a prezentat la Poliția Municipiului Slobozia pentru a sesiza faptul că în timp ce se afla în parcul ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:30
(9945 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente

Neadaptarea vitezei la condițiile unui carosabil acoperit cu zăpadă a fost cauza a două evenimente rutiere produse pe arterele județului. Unul dintre conducătorii auto a părăsit locul accidentului, dar ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:26
(13952 vizualizări - 0 comentarii)


Fără carnet și depistat la volanul unui autoturism fără drept de circulație în România

În după-amiaza zilei de marți, 5 ianuarie 2010, pe raza municipiului Urziceni, în cadrul activităților curente desfășurate, polițiștii au oprit pentru control un autoturism înmatriculat în străinătate la ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2010, 12:26
(13988 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția rutieră, în stradă pentru siguranța circulației

Polițiștii au acționat pe raza municipiului Slobozia în scopul prevenirii și combaterii incidentelor rutiere. Activitățile desfășurate de polițiști au vizat urmărirea modului în care participanții la trafic ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2010, 12:22
(12043 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de prevenire și combatere a infracționalității

În cursul zilei de marți, 5 ianuarie 2010, în intervalele orare 14,30-18,30, respectiv 19,30-21,30, în municipiul Slobozia a fost organizată o acțiune cu efective mărite, urmărindu-se în principal prevenirea ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2010, 12:19
(11303 vizualizări - 0 comentarii)


Au plecat la Revelion și bunicul le-a dat dispărute

În prima zi a anului 2010, în jurul orelor 10,15, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată asupra unor dispariții. Un bătrîn, de 73 ani, le-a spus polițiștilor că nepoatele sale, în vîrstă de 14, respectiv ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 14:37
(13098 vizualizări - 2 comentarii)


Nouă accidente în cinci zile: 3 morți, 15 răniți

Nouă accidente în cinci zile: 3 morți, 15 răniți

În pofida activităților cu caracter preventiv desfășurate de polițiști, pe arterele județului, în perioada 30 decembrie 2009-3 ianuarie 2010, s-au produs nouă accidente rutiere, evenimente în urma cărora ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 14:27
(12203 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții mai multor furturi, identificați

În noaptea de 29/30 decembrie 2009, o echipă de polițiști din Fetești l-a depistat pe raza municipiului pe un tînăr, de 21 ani, din comuna Bordușani. Asupra acestuia, cu ocazia controlului efectuat, au ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 14:01
(12008 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în discotecile rurale

În noaptea de 2 spre 3 ianuarie a.c., polițiștii slobozeni, în colaborare cu agenții Posturilor de Poliție Grivița și Miloșești, au acționat pe raza celor două comune. În acțiunile întreprinse, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 13:53
(15519 vizualizări - 0 comentarii)


Intervenții ale pompierilor

Intervenții ale pompierilor

În primele zile ale noului an, pompierii militari din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență au avut de furcă. Astfel, în două situații s-a acordat primul ajutor cu echipaje SMURD, s-a intervenit ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 13:41
(14910 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

Polițiștii au întocmit un dosar penal pe numele unui tînăr în vîrstă de 23 ani, din Slobozia, acesta fiind depistat la volanul unui autoturism în prima zi de Crăciun deși nu poseda permis de conducere. ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2009, 14:58
(13043 vizualizări - 0 comentarii)


Prinși în flagrant la furat din autoturisme

În noaptea de 24 spre 25 decembrie a.c., în jurul orei 23,40, doi bărbați au fost surprinși în flagrant de polițiști în timp ce încercau să sustragă doi acumulatori ai unui autocamion. Autovehiculul era ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2009, 14:58
(13028 vizualizări - 0 comentarii)


Sărbători Fericite!

Sărbători Fericite!

Redacția Independent vă dorește un Crăciun liniștit, alături de cei dragi. ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 21:00
(12714 vizualizări - 0 comentarii)


Eleve, victime ale traficului de minori

Procurorii din cadrul Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Ialomița, împreună cu polițiștii din cadrul Serviciului de Combatere a Criminalității ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 18:01
(11929 vizualizări - 0 comentarii)


Șoferi băuți implicați în accident

Doi conducători auto, aflați sub influența băuturilor alcoolice, au fost implicați într-un accident rutier. De reținut că unul dintre aceștia nu poseda permis de conducere. Așadar, miercuri, 23 decembrie ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 17:12
(14258 vizualizări - 0 comentarii)


S-a predat singur

Miercuri, 24 decembrie a.c., în jurul orei 7.30, la Poliția Municipiului Slobozia s-a prezentat Marian P., de 36 ani, din municipiul Slobozia, urmărit din luna februarie 2009. Bărbatul se sustrăgea executării ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 15:00
(14360 vizualizări - 2 comentarii)


Moș Crăciun jandarm

Moș Crăciun jandarm

Cu ocazia Sărbătorilor Crăciunului, jandarmii ialomițeni i-au luat locul lui Moș Crăciun și au împărțit cadouri copiilor cu dizabilități din cadrul Fundației «Trebuie» Fetești. Copiii, într-un cadru emoționant ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 14:27
(12384 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție la bani!

Marți, 23 decembrie, o femeie din Urziceni a fost victima unei tîlhării. Femeia, în vîrstă de 36 ani, administrator a două magazine din localitate, a fost atacată de doi indivizi ce, prin violență, i-au ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2009, 16:06
(11649 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziție stradală dedicată Revoluției

Expoziție stradală dedicată Revoluției

Cele mai importante 48 de fotografii exclusive realizate de AGERPRES în timpul Revoluției din Decembrie 1989 pot fi văzute începînd din 21 decembrie 2009, pînă pe 12 ianuarie 2010, în cadrul expoziției ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2009, 16:04
(11035 vizualizări - 0 comentarii)


Achizițiile intracomunitare și importurile de legume-fructe, în atenția polițiștilor

Începînd cu data de 15 decembrie 2009, polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor Ialomița, în colaborare cu comisarii Gărzii Financiare și inspectori ai Oficiului Județean pentru Protecția Consumatorilor ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2009, 18:10
(14105 vizualizări - 0 comentarii)


Dosare pentru produse contrafăcute

Polițiștii feteșteni au început urmărirea penală în șapte dosare penale în care sînt cercetați reprezentanții unor agenți economici, societăți comerciale sau persoane fizice, cu puncte de lucru în localitățile ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2009, 18:05
(13640 vizualizări - 0 comentarii)


Infractori după gratii

Doi ialomițeni, cu domiciliul în comuna Jilavele, pe numele cărora existau mandate de executare a pedepsei cu închisoarea, au fost identificați de polițiștii ialomițeni, fiind încarcerați în Penitenciarul ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2009, 17:59
(11732 vizualizări - 0 comentarii)


APIA notifică fermierii

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură revine cu apelul către fermierii notificați pentru clarificarea datelor declarate în cererea de plată. Aceștia sînt obligați să se prezinte în cel mai ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2009, 17:38
(14357 vizualizări - 0 comentarii)


Unirea Urziceni vs Liverpool

Unirea Urziceni vs Liverpool

Ghinion teribil pentru Unirea Urziceni la tragerea la sorți Europa League. Singura echipă din România calificată în primăvara europeană, Unirea Urziceni, și-a aflat adversarul din «16»-imile Ligii Europa ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 15:09
(12101 vizualizări - 0 comentarii)


ANM-Sîmbătă și duminică, în sud-est reîncep ninsorile

Prognoza meteorologică pe următoarele trei zile, potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, prevede că în cursul zilei sîmbătă, 19 decembrie, în cursul nopții și duminică, 20 decembrie, în sud ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 14:13
(11425 vizualizări - 0 comentarii)


DRUMURI ÎNCHISE

DRUMURI ÎNCHISE

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că peste 150 de polițiști, din care 34 din structurile de siguranță rutieră, sînt angrenați în măsuri de deblocare/dirijare a traficului rutier ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 12:00
(13675 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni, în sprijinul oamenilor înzăpeziți

Jandarmii ialomițeni, în sprijinul oamenilor înzăpeziți

Peste 25 de jandarmi din cadrul Detașamentului Urziceni au acționat, în zilele de 16 și 17 decembrie a.c., pentru deszăpezirea participanților la trafic surprinși de viscol. Pe segmentul de șosea Urziceni ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 11:52
(11784 vizualizări - 1 comentariu)


Brazi confiscați la Fetești

Brazi confiscați la Fetești

8 brazi pentru care nu existau documente de proveniență potrivit legii au fost confiscați de polițiștii feteșteni. Aceștia au acționat joi, 17 decembrie a.c., pe raza municipiului pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 11:47
(10696 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea SPORT a fost actualizată!

Nu ratați cele mai noi articole despre sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 11:40
(14793 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...