Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Șefu’ Ștefu a făcut bilanțul Polițiilor Rurale la Prefectură

Ordinul se execută și se discută!

Șefu’ Ștefu a făcut bilanțul Polițiilor Rurale la Prefectură

Întrucît a primit ordin de la Ministerul domniei sale, inspectorul șef Viorel Ștefu a făcut bilanțul activității celor 7 Secții de Poliție Rurală înființate în august 2011. Potrivit informațiilor oficiale, timpul de reacție la intervenții al polițiștilor este cuprins între 10 și 20 de minute...

Conferință de presă cu ordin de la Minister
Marți, 8 octombrie, Viorel Ștefu a răspuns ordinului de a mediatiza activitatea celor 7 Secții de Poliție din mediul rural. În cadrul unei conferințe de presă desfășurate la Prefectură, acesta a făcut bilanțul (cam sărac dacă ne întrebați pe noi) activității polițiștilor ialomițeni din secțiile rurale. «Cred că am reușit o egalizare... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2011, 09:46 (23007 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

5 autoturisme implicate, 3 victime

Accident în lanț pe DN2A, între Slobozia și Bucu

click pe poză

Două persoane rănite și un mort este bilanțul tragic al unui accident rutier petrecut în urmă cu cîteva ore (luni, 7 noiembrie, în jurul orei 21,00) pe DN2A, între localitățile Bucu și Slobozia.

Un mort în drum spre Spital
Luni, 7 noiembrie, în jurul orelor 21,00, polițiștii au fost alertați cu privire la producerea unui accident în lanț, între Slobozia și Bucu. Potrivit primelor informații, în accident au fost implicate 5 autovehicule, dintre care 3 staționate. În urma coliziunii, două persoane au fost rănite grav, iar una dintre ele a decedat în drum spre spitalul din Slobozia.
Cosmin Vancea, subofițer în cadrul Serviciului Rutier, a declarat: «Din primele... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2011, 22:22 (82438 vizualizări - 50 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Încă o gală de succes

K1 la Slobozia

Încă o gală de succes

«Voi încerca să permanentinez acest eveniment!» «amenința» în 2010 Cristi Ursu, șeful Clubului Satori. Puțini au fost care l-au crezut atunci. O gală K1 este un spectacol sportiv cu mare lipici la public, dar implică un bagaj însemnat de costuri și energie. Dar iată că, în 2011, s-a întîmplat din nou. «Și vom avea și a treia gală în 2012!» «amenință» iarăși același Cristi Ursu. Acum nu mai avem motive să ne îndoim. Vom avea încleștări în ring la Slobozia și în 2012.

Mai bine ca în 2010
4 noiembrie 2011! O seară grea pentru sportul ialomițean. Clubul Satori, CSM Unirea și Federația Română de Kempo s-au așezat umăr lîngă umăr și au luptat împreună pentru reușita unei gale... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2011, 22:08 (18080 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Asfalt de 200 mii de lei pentru depozitul de legume-fructe de la Doja

Consiliul Județean Ialomița face în trei zile ce n-a făcut în trei mandate

Asfalt de 200 mii de lei pentru depozitul de legume-fructe de la Doja

Ca să nu rămînă și anul acesta fără puținii investitori care-i mai dau bună ziua, Consiliul Județean Ialomița a decis să reabiliteze la foc automat o bretea de asfalt de 800 de metri care leagă șoseaua națională de calea ferată ce duce în comuna Gheorghe Doja. Decizia survine ca urmare a inaugurării pe acest tronson de drum a unui depozit de legume în valoare de 2,6 milioane de euro. Pentru a evita complicațiile, Consiliul Județean a mascat investiția într-o majorare cu 700 mii de lei a contractului de întreținere a drumurilor județene. La acest moment, lucrările au intrat pe ultima turnantă, iar inaugurarea a fost anunțată pentru sfîrșitul accestei săptămîni!

Cum să faci drum la comandă... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2011, 09:24 (22811 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Plantăm fapte bune în România» a împădurit 6 hectare la Armășești

«Plantăm fapte bune în România» a împădurit 6 hectare la Armășești

Sîmbătă, 29 octombrie, o echipă de peste 380 de voluntari a împădurit, la Armășești, aproximativ 6 hectare de teren. Întreaga suprafață a fost plantată cu mojdrean, plop alb și glădiță. Potrivit organizatorilor, acțiunea nu ar fi fost posibilă fără sprijinul autorităților județene și locale.

Eco Assist recidivează
Asociația Eco Assist, aceeași ce a coordonat campania de curățenie națională «Let’s Do It, Romania!» din anul precedent, a recidivat anul acesta la Armășești. Voluntarii Asociației au plantat puieți pe aproximativ 30 hectare în 6 județe ale țării. Ialomița a devenit însă ținta organizatorilor pentru derularea unei acțiuni-pilot, dar și concretizarea primului... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2011, 09:03 (26780 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Războiul pământului de la Giurgeni- Vlădeni

Prefectul Teculescu cere public retrocedarea a 8700 de hectare de teren către proprietari

Războiul pămîntului de la Giurgeni- Vlădeni

Prefectura Ialomița încearcă să oblige Consiliul Județean să renunțe la veniturile financiare obținute din exploatare terenurilor private aflate în proprietatea județului. Într-o conferință de presă desfășurată săptămîna trecută, reprezentantul Guvernului în teritoriu a cerut public oficialilor județeni să renuțe la exploatarea celor 8700 de hectare de teren din zona Giurgeni-Vlădeni. Potrivit declarațiilor sale, acest teren aparține de drept foștilor proprietari și trebuie retrocedat. În replică, Consiliul Județean afirmă că acest teren este concesionat în totalitate, iar primele contracte nu expiră mai devreme de anul 2014.

Prefectul dezgroapă dosarul «Sturionul»
... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2011, 13:44 (19281 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Juristul Spitalului, Vasile Zamfir vrea din nou procuror

Ca să se cerceteze singur

Juristul Spitalului, Vasile Zamfir vrea din nou procuror

Potrivit datelor Consiliului Superior al Magistraturii, Ialomița are din nou aspiranți la statutul de procuror și judecător. La concursul organizat luna viitoare, vor trece prin febra exemenelor 6 posibili viitori procurori și 6 posibili judecători.
La începutul lunii noiembrie, respectiv în data de 13, Consiliul Superior al Magistraturii organizează regulamentarul concurs pentru admitere în magistratură, atît la capitolul procurori cît și judecători. Astfel, lista pentru aspiranții la un post în cadrul Tribunalului Ialomița este formată din Anișoara Barbuli, Alina Bazac, Cristina Bîlbîe, Adriana Culea, Mihaela Dediță și Ștefania Popa.
La Parchetul de pe lîngă Tribunalul Ialomița lista aspiranților... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2011, 12:22 (39257 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Apa mizerabilă și scandalul etern Ionașcu-RAJA

Nici n-a cîntat bine cocoșul Constanței de trei ori că primarul s-a și lepădat de Urban

Apa mizerabilă și scandalul etern Ionașcu-RAJA

Joi, 27 octombrie, în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Slobozia, Gabi Ionașcu și-a declinat orice responsabilitate legată de gestionarea activității SC Urban. Declarația primarului Sloboziei vine după ce consilierul local Radu Paros i-a cerut acestuia să confirme intenția autorităților locale de a ceda serviciile locale de apă către operatorul constănțean, RAJA. La acest moment SC Urban are o situație financiară precară, se confruntă cu o solicitare de executare silită din partea SC Amonil, iar RAJA Constanța și-a reiterat recent intenția de a furniza apă potabilă slobozenilor «dacă aceasta va fi voința locuitorilor și a Consiliului Local».

Ionașcu se declară nevinovat... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2011, 08:31 (21960 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Autoutilitare noi pentru ISU Ialomița

Proiect european pe bani românești

Slobozia: Autoutilitare noi pentru ISU Ialomița

Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița are două autospeciale de intervenție nou-nouțe, acestea fiind achiziționate prin intermediul unui proiect european derulat în cadrul regiunii Sud-Muntenia, din care fac parte 7 județe, printre care și Ialomița. Valoarea totală a proiectului depășeste 5 milioane lei, iar scopul alocării acestor fonduri îl reprezintă îmbunătățirea capacității și calității sistemului de intervenție în situații de urgență.

Bani europeni pentru ISU Ialomița
Proiectul care a permis achiziționarea celor două autospeciale prezentate miercuri, 2 noiembrie, în cadrul unei demonstrații a pompierilor ialomițeni a fost inițiat în anul 2009. Pentru... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2011, 08:25 (13221 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gala K1 (plus 1) revine la Slobozia

Satori Club recidivează

Gala K1 (plus 1) revine la Slobozia

Pentru al doilea an consecutiv, Satori Club reușește să aducă la Slobozia unul dintre cele mai spectaculoase și mai populare sporturi din România. K1 revine în Sala Sporturilor din Slobozia, vineri, 4 noiembrie 2011, într-o formulă îmbunătățită. Organizatorii competiției au declarat, în cadrul conferinței de presă care a precedat evenimentul, că doresc să evite greșelile ediției precedente și să aducă un plus de spectaculozitate și de greutate valorică prin combinarea unei competiții de K1 cu una de MMA (arte marțiale mixte). În deschidere, pe scena galei va evolua Cesar, într-un recital live...

Mai mulți, mai buni, mai puternici
Vineri, orele 13,00, organizatorii celei... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2011, 10:36 (18493 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Constantin Greu, fostul șef al Poliției Urziceni, reținut de procurori

Dosarul «DRABI»: S-a pornit tăvălugul arestării cămătarilor!

Constantin Greu, fostul șef al Poliției Urziceni, reținut de procurori

UPDATE: Soluția magistraților în Dosarul «DRABI»: Constantin Greu a primit mandat de arestare pentru 29 de zile!

Luni, 31 octombrie, fostul șef al Poliției Urziceni, Constantin Greu a fost reținut de procurorii Parchetului de pe lîngă Înalta Curtea de Casație și Justiție. În sarcina polițistului procurorii au reținut mai multe capete de acuzare grave precum favorizarea unei grupări interlope din Urziceni. «Oricine încalcă legea va răspunde pentru asta, fie acesta și polițist!» este poziția oficială a șefului IPJ Ialomița, Viorel Ștefu, cu privire la evenimentele produse într-o subunitate pe care o coordonează.

Greu, un șef de poliție cu probleme interlope
La începutul anului 2009, Poliția Urziceni era lovită de un scandal monstru. Două clanuri rivale se războiau în plină stradă... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2011, 11:00 (101579 vizualizări - 38 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Căzănești, orașul unde a dispărut pășunea!

Alba-neagra cu islazul vacilor

Căzănești, orașul unde a dispărut pășunea!

În Ialomița, islazurile comunale sînt exploatate productiv de afaceriști locali. Punct! Nimeni nu răspunde, nimeni nu plătește și nimeni nu paște în ograda agricultorilor. Un bun comunal folosit în și pentru interese proprii și niște primari orbi la fărădelegile administrative... Teoria se regăsește cu succes la mai toate administrațiile locale, însă demonstrația s-a făcut de această dată la Căzănești, acolo unde un cetățean a vrut să demonstreze furtul administrativ.
La Căzănești administrația nu doarme, ci face reguli nescrise și legi după ureche. După ce a vrut să redevină comună, de vreo trei ori, orașul Căzănești a devenit vestit prin pompierul Dănuț Anghel, om de-al locului ce a exploatat... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2011, 13:46 (18878 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

750 mii de lei, pomană pentru administrațiile din Ialomița

Primarii ialomițeni vor să se vîndă pentru comunitate

750 mii de lei, pomană pentru administrațiile din Ialomița

Pe 12 octombrie, Guvernul Boc a tranșat o nouă pomană guvernamentală către administrațiile locale. La nivelul țării, valoarea alocată din fondul de rezervă la dispoziția Guvernului a fost de 66,4 milioane de lei. Din această sumă, Ialomița a primit doar 750 mii lei, împărțiți românește, conform butadei «cine primește bani de la Guvern, ori e în faliment, ori trece la PD-L». La două săptămîni de la alocarea pe hîrtie, administrațiile locale încă mai așteaptă banii, iar primarii susțin că banii guvernamentali sînt prea puțini pentru a justifica o eventuală trădare.

Bani cu lingurița pentru administrații muritoare de foame
Alocările bugetare din fondul de rezervă al Guvernului... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2011, 07:21 (11304 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

74% din apelurile de urgență sunt false

«La 112 se sună doar atunci cînd ai cu adevarat o urgență!»

74% din apelurile de urgență sînt false

Ialomițenii au sunat la 112, în acest an, de peste 235 mii de ori, 74% dintre apeluri fiind însă doar alarme false. Cei mai mulți, aflați cu adevărat în situații de urgență, au avut nevoie de Ambulanță. Pentru apelurile false, autoritățile abia au putut aplica 6 sancțiuni contravenționale; restul rămîn doar iresponsabili ce periclitează viața altora, prin ocuparea liniilor de urgență 112.
Potrivit datelor statistice ale Serviciului de Telecomunicații Speciale, telefonul de urgență 112 a sunat în acest an de peste 235 mii de ori. Deși cea mai mare parte, 74%, au fost apeluri false, 59 mii de oameni au fost puși în situații de urgență și au avut nevoie de ajutorul autorităților. Cea mai mare... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2011, 08:23 (23098 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investițiile în energie verde, sabotate de «Natura 2000»

Parcurile eoliene din Ialomița, boicotate la nivel guvernamental

Investițiile în energie verde, sabotate de «Natura 2000»

Conflictele interminabile dintre administrația județeană și Prefectura Ialomița pun în pericol una dintre cele mai sigure investiții din ultimii ani. Prin Hotărîrea de Guvern 971 din 2011, suprafețe considerabile din terenurile din Ialomița, unde se dezvoltă la acest moment investiții în parcuri eoliene, devin zone protejate. Măsura, susțin oficialii Consiliului Județean Ialomița, nu lasă nicio șansă viitoarelor parcuri eoliene care ar putea dezvolta o putere instalată de aproape 500 de megawați. Iar principalul vinovat pentru această gafă administrativă ar fi, potrivit promotorilor de investiții în energie verde, prefectul Mădălin Teculescu. În replică, prefectul Teculescu a declarat exclusiv... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2011, 10:42 (7976 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban Slobozia, pe pilot automat

Directorul Cilibeanu a plecat pe un vas de croazieră

Urban Slobozia, pe pilot automat

De două săptămîni încoace, SC Urban a rămas fără directorul Cilibeanu. Potrivit declarațiilor făcute joi, 27 octombrie, în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia, «directorul Cilibeanu este în concediu de odihnă și a plecat să muncească în străinătate ca inginer de întreținere pe un vas de croazieră». Plecarea acestuia a fost ținută secretă de către primarul Gabi Ionașcu, care a recunoscut joi, 27 octombrie a.c., că «a auzit ceva despre aceasta».
Întrebat cu privire la această situație, inginerul Călin Albu, rămas la conducerea Urban, a declarat: «domnul Cilibeanu este în concediu de odihnă conform cererii. Și-a luat concediu și pentru anul 2010 și pentru anul 2011. Nu vă pot oferi date exacte, probabiul că va reveni către sfîrșitul anului»... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2011, 09:22 (16099 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Bilanţ politic pentru proiectele REGIO

Miercuri, 19 octombrie, în cadrul unei întîlniri desfăşurate la sediul Direcţiei Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Ialomiţa au fost semnate două noi contracte din REGIO-Programul Operaţional Regional 2007-2013. Evenimentul a fost un bun prilej pentru ca oficialii Agenţiei pentru Dezvoltare Regională Sud Muntenia să treacă în revistă principalele investiţii din cadrul REGIO. Bilanţul, oricît ar părea de incredibil, rămîne unul politic, confirmat de atitudinea oficialilor judeţeni prezenţi. Sau, mai degrabă, de absenţa acestora...

Contracte de peste 7 milioane lei pentru DGASPC Ialomiţa
Miercuri, al orele 11.00, în prezenţa directorului Agenţiei pentru... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2011, 09:13 (15888 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Foștii membri ai Consiliului de Administrație Amonil nu vor ajunge în instanță

Acționarii Amonil au respins solicitarea suedezilor de la Salink Limited, acționari minoritari, de a acționa în instanță foștii membri ai Consiliului de Administrație sub acuzația de daune în interesul Combinatului. Pagubele, potrivit suedezilor, ar fi fost produse ca urmare a încheierii unui contract cu InterAgro, concern controlat de Ioan Nicolae, pentru achiziționarea a două grupuri de cogenerare. Așadar, Adunarea Generală a Amonil, desfășurată marți, 18 octombrie, a respins solicitarea Salink de introducere în instanță a acțiunii de răspundere a membrilor Consiliului de Administrație. În aceeași ordine de idei, AGA Amonil și-a ales noii membri ai Consiliului de Administrație, membri ce vor... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2011, 09:06 (12403 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Comitete, comisii și protocoale pentru corupția ialomițeană

Consiliul Județean înființează, dar nu garantează

Comitete, comisii și protocoale pentru corupția ialomițeană

O veche butadă administrativă spune că, dacă vrei să îngropi definitiv o problemă, înființezi o comisie. În Ialomița, butada a ajuns la desăvîrșire, iar consilierii județeni au ajuns să voteze săptămîna trecută un protocol pentru combaterea corupției și un proiect privind «creșterea gradului de încredere a cetățenilor în capacitatea autorităților abilitate de prevenire și combatere a criminalității în mediul rural». Iar acesta e doar începutul!

Corupție de protocol
Joi, 20 octombrie, consilierii județeni au decis, în plenul unei ședințe ordinare, cooperarea cu Direcția Generală Anticorupție «în vederea realizării în comun a acțiunilor de combatere a corupției la nivelul... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2011, 08:51 (15497 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Veșnicia s-a născut la școala din Săveni

Investiții școlare pe datorie

Veșnicia s-a născut la școala din Săveni

După 4 ani de așteptare, lucrările de renovare a celor 8 săli de clasă ale Școlii Generale din Săveni au fost reluate. Potrivit autorităților locale, în cel mai fericit dintre cazuri, lucrările ar putea dura pînă în primăvară. Ce este surprinzător însă e faptul că, timp de 4 ani, Inspectoratul Școlar Ialomița nu a plătit nimic pentru aceste lucrări. Și nici nu se grăbește să o facă!

După un an, aceeași situație absurdă
În urmă cu un an și mai bine, înainte de debutul anului școlar 2010, ca reacție la o serie de declarații ale inspectorului general Ilie Stavăr, prezentam situația absurdă de la Săveni, acolo unde 450 de elevi erau obligați să se înghesuie în 8 săli de... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2011, 14:04 (20314 vizualizări - 1 comentariu)

Luni 22 Iun 2026
276 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

anunț angajare

SC Agromas Grup SRL
furnizor de produse și servicii agricole
cu sediul în Cosâmbești-Ialomița
angajează
ȘOFER AUTOCAMION-2 posturi
Cerințe
-studii medii
-permis de conducere categoria B, C+E
-experiență în conducerea
autocamioanelor >3,5 to minim 1 an
-fără cazier judiciar
-atestat valabil de șofer profesionist
transport marfă
-atestat valabil ADR
-capacitate de organizare și planificare
-punctualitate, seriozitate
și responsabilitate
-avize medicale și psihologice valabile
-transport intern
Responsabilități
-participă la operațiunile de încărcare
și descărcare a autovehiculului
Beneficii
-pachet salarial atractiv
(salariu fix+diurne) 
-card analize medicale
-telefon
 CV-urile se pot depune atât
la sediul din Cosâmbești,
cât și la adresa
de e-mail: [email protected] 
Relații se pot obține
la telefon 0749/082.231

8 Martie 2019, 17:50


Protopopiatul Urziceni: «Prețuire Femeii!»

Joi, 7 martie 2019, la sala de activități a Protopopiatului Urziceni, s-a desfășurat a XV-a ediție a evenimentului «Prețuire Femeii!». În deschiderea evenimentului dedicat doamnelor, Preacucernicul Părinte ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2019, 17:10
(4170 vizualizări - 0 comentarii)


Schimbare de conducere la Asociația Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița

Miercuri, 6 martie 2019, Asociația Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița a organizat Adunarea Generală anuală, destinată alegerii conducerii Asociației în urma expirării mandatului statutar ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2019, 19:10
(7412 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Șezătoarea populară «Tradiții și obiceiuri de Mucenici»

Miercuri, 6 martie a.c., la Căminul Cultural din Slobozia Nouă s-a desfășurat a V-a ediție a proiectului cu tema «Tradiții și obiceiuri de Mucenici». Evenimentul a fost realizat de Protopopiatul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2019, 18:50
(5724 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tineri de 19 ani, surprinși în flagrant în timp ce au spart o mașină

Doi tineri de 19 ani, din Slobozia, au fost surprinși de către polițiști în timp ce încercau să sustragă bunuri dintr-un autovehicul aflat parcat pe raza localității de domiciliu. Astfel, marți, 5 martie ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2019, 17:50
(5904 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Incendiu provocat de o sobă

Marți, 5 martie a.c., un incendiu a izbucnit aproape de miezul nopții la o locuință din comuna Bucu. Proprietarul casei, în vârstă de 46 de ani, a suferit arsuri de gradul I și II la nivelul feței, precum ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2019, 17:45
(5752 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu incendiu


Tânăr din Alexeni, reținut pentru furt din locuință

Polițiștii Secției Rurale Ion Roată au luat măsura reținerii față de un tânăr, de 22 de ani, din Alexeni. Acesta ar fi sustras mai multe bunuri și bijuterii dintr-o locuință de pe raza comunei de domiciliu ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2019, 17:40
(5108 vizualizări - 0 comentarii)


Proiectil de artilerie descoperit la Mărculești

Proiectil de artilerie descoperit la Mărculești

Marți, 5 martie a.c., un cetățean din comuna Mărculești a descoperit în ograda sa, în jurul orelor 11,00, un element de muniție provenit din timpul războaielor. Bărbatul a anunțat postul local de Poliție ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2019, 17:35
(4459 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: La furat de morcovi

Doi tineri, de 24 și 28 de ani, din Bordușani, au fost surprinși în flagrant de către polițiști după ce ar fi sustras 400 de kg de morcovi de pe un teren agricol aparținând unei firme din aceeași comună ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2019, 17:30
(4808 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Slobozia

Marți, 5 martie a.c., în jurul orei 9,30, pe raza municipiului Slobozia s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la locul evenimentului ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2019, 17:25
(4451 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia accident


Slobozia: Pompieri solicitați pentru un jgheab desprins

Marți, 5 martie a.c., în jurul orelor 16,00, un jgheab pentru scurgerea apelor pluviale desprins de pe acoperișul unui bloc din Slobozia a fost observat de cetățeni, care au cerut sprijinul pompierilor ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2019, 17:20
(4235 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Produse contrafăcute, confiscate de către polițiști

Marți, 5 martie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Platonești au efectuat controale la agenți economici de pe raza de competență, pe linia prevenirii și combaterii ilegalităților din ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2019, 17:15
(4956 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii în Ialomița

Marți, 5 martie a.c., în jurul orelor 11,45, o rezervă de furaje a unui cetățean din satul Iazu s-a aprins din cauza focului deschis executat în aer liber. Scânteile au fost purtate de vânt spre depozitul ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2019, 17:05
(4713 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Stingere focare de Pestă Porcină Africană, apariția de noi focare

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, cu privire la ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2019, 18:20
(5213 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întâlnire cu contribuabilii

Miercuri, 13 martie 2019, la sediul din Slobozia al Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița va avea loc o întâlnire cu contribuabilii din județ. În cadrul întâlnirii oficiale se va dezbate ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2019, 18:15
(5077 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permis

Luni, 4 martie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat un bărbat, de 40 ani, din Mihail Kogălniceanu, în timp ce conducea, pe raza comunei Vlădeni, un tractor agricol ce tracta o remorcă neînmatriculată ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2019, 18:10
(3858 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Platonești, arestat pentru «lovire și alte violențe»

Luni, 4 martie a.c., polițiștii Secției Rurale Platonești au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2019, 17:55
(4270 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Numele debitorilor persoane fizice nu vor mai fi publicate

Agenția Națională de Administrare Fiscală anunță faptul că începând din această lună, numele debitorilor persoane fizice nu vor mai fi publicate pe site-ul ANAF. Potrivit noilor modificări aduse Codului ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2019, 17:50
(6194 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție la Muzeul Agriculturii, microrecital la Centrul Cultural

Miercuri, 6 martie 2019, începând cu orele 14,00, Muzeul Național al Agriculturii vă invită la inaugurarea expoziției «Femeia în chip și fel». De asemenea, Grupul vocal «Sunetul muzicii», îndrumați de educatori ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2019, 17:45
(3865 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Campania de emitere a titlurilor de stat continuă și luna martie

Ministerul Finanțelor Publice informează că emiterea titlurilor de stat continuă și în luna martie 2019. Astfel, cei interesați trebuie să aibă peste 18 ani și pot subscrie pentru 4 noi emisiuni de titluri ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2019, 11:20
(6117 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Tineri de 25 ani, beți și fără permis la volan

În perioada 1-3 martie a.c., un tânăr de 25 ani, din Vlădeni, a fost depistat de polițiștii ialomițeni în timp ce conducea un autoturism pe raza comunei Făcăeni, deși anterior consumase  băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2019, 10:25
(4640 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 145 sesizări, 800 sancțiuni, 42 permise reținute

În perioada 1-3 martie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit pe raza județului la 160 evenimente, dintre care 145 sesizate prin 112. În urma activităților, au fost constatate 37 infracțiuni, 6 persoane ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2019, 10:15
(4639 vizualizări - 0 comentarii)


Flori și mărțișoare la Catedrala Urziceni

În perioada 1-3 martie a.c., Parohia «Sfinții Împărați Constantin și Elena» Urziceni, împreună cu grupul de Cateheză «Vlăstare Ortodoxe» au realizat acțiuni cu prilejul Mărțișorului. Vineri, 1 martie a ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2019, 10:05
(3759 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 4-8 martie 2019, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor de electricitate. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2019, 16:10
(6898 vizualizări - 0 comentarii)


Mărțișoare din partea polițiștilor ialomițeni

Mărțișoare din partea polițiștilor ialomițeni

A devenit deja o tradiție ca Poliția Rutieră să marcheze Ziua Mărțișorului, prin oferirea unor simboluri ale primăverii, doamnelor și domnișoarelor aflate în trafic. Sărbătoarea Mărțișorului este și o ocazie ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2019, 14:15
(3994 vizualizări - 1 comentariu)


angajăm personal

pentru Cafenea și Loc de joacă
Depuneri CV la
[email protected]
Telefon 0728/908.831

1 Martie 2019, 12:50


Controale ale ITM Ialomița

În perioada 1-15.02.2019, inspectorii de muncă din domeniul Controlului Securitate și Sănătate în Muncă au efectuat 42 controale având ca obiectiv respectarea prevederilor referitoare la autorizarea funcționării ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2019, 10:25
(3777 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni de combatere a braconajului piscicol și a delictelor silvice

Miercuri, 27 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului, pentru prevenirea și combaterea faptelor de braconaj piscicol, dar și a delictelor silvice, a colectării, transportului ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2019, 10:15
(4814 vizualizări - 0 comentarii)


angajez (part-time)

Pentru că oferim calitate, ne mărim echipa!
Alătură-te echipei noastre!
Căutăm fete pentru interpretarea rolului
de URSITOARE BUNĂ în scenetele
pentru botez și nuntă.
Căutăm fete frumoase, responsabile,
dicție bună, minim talent actoricesc,
prezență scenică, domiciliul în Slobozia
și să aibă disponibilitate maximă
în week-end.

Dacă dorești să faci parte
din echipă, mă poți contacta
la telefon 0762/608.918

1 Martie 2019, 10:05


28 Februarie-Ziua Protecției Civile din România. «Porți Deschise» la ISU Ialomița!

Protecția civilă este o structură înființată încă de acum 86 de ani în România, cu scopul îndeplinirii sarcinilor umanitare destinate să protejeze populația civilă împotriva pericolelor, ostilităților sau ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2019, 18:20
(3937 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...