Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: A început numărătoarea inversă pentru URBAN

Ședință AGA de florile mărului

Slobozia: A început numărătoarea inversă pentru URBAN

Săptămîna trecută, consilierii locali slobozeni au participat la Adunarea Generală a Acționarilor Urban SA, operatorul local de apă. O ședință activă, plină de constatări falimentare, întrebări fără răspuns și văduvită de soluții tehnice sau de management care să-i permită Urban o redresare din punct de vedere economic. Toate acestea în timp ce directorul general Valentin Cilibeanu a dat bir cu fugiții pe un vas de croazieră, iar înlocuitorul Călin Albu este incapabil să prezintă o situație clară de îmbunătățire a situației economice a societății. Ei, dar asta nu e tot! Primarul Ionașcu, pînă nu demult susținătorul societății, s-a pronunțat muuuult mai limpede decît apa din rețeaua publică cu... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2011, 09:59 (23214 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Primim la redacție

Liceul «Concord» Fetești, o instituție unde învățămîntul costă

În timp ce testele inițiale plasează Ialomița în semianalfabetism, cititorii publicației oferă posibile explicații pentru dezastrul educațional din județ. Astăzi, observatorul_ialomiț[email protected] ilustrează o situație de-a dreptul incredibilă. Funcționarea unui liceu privat în incinta celui mai prestigios Liceu din Fetești, «Carol I»!

«La Fetești, directorul de la «Carol I» sprijină (oare de ce?!?) funcționarea unui liceu particular neautorizat. Același director, alături de alți profesori, sprijină o universitate neacreditată. În timp ce calitatea actului de învățămînt scade pe zi ce trece, rezultatele de la Bacalaureatul din acest an o demonstrează cu prisosință, la nivel național liceele particulare se înmulțesc într-un ritm comparabil, am putea zice, cu declinul pregătirii elevilor. Dacă existența instituțiilor private de învățămînt este perfect justificată, deoarece oferă tinerilor variante de pregătire, rezultatele obținute pun sub semnul îndoielii eficiența acestor instituții, avînd în vedere că, potrivit datelor de la nivel național, doar 11 licee particulare au o promovabilitate de peste 50%. Și mai grav este că numărul imens de diplome emise pe plan național reduce la zero valoarea acestora, absolvenții îngroșînd, în fiecare an, numărul șomerilor, fără a avea prea multe perspective. În plus, cazurile de instituții neacreditate care s-au înmulțit, din ce în ce mai mult în ultima perioadă, aduc problema în zona penalului.
Dar dacă un astfel de liceu ar funcționa în «curtea» uneia dintre cel mai prestigioase instituții de învățămînt din Fetești?
... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2011, 09:43 (56094 vizualizări - 30 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asfaltul dintre Slobozia și Iazu costă 10 milioane de euro

Drumuri naționale la suprapreț

Asfaltul dintre Slobozia și Iazu costă 10 milioane de euro

În primăvara lui 2011, după 20 de ani de așteptare, Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România confirma oficial refacerea capitală a 17 kilometri din tronsonul de drum național care leagă Ialomița de Brăila. Potrivit oficialilor județeni, care au purtat o intensă corespondență cu instituția susmenționată pentru obținerea acordului, lucrările ar fi trebuit să fie realizate pînă la sfîrșitul anului 2011. În luna septembrie, în urma unei licitații deschise, execuția lucrării a fost adjudecată de către OYL Company Holding, la valoarea de 45 milioane de lei! Cu 2,6 milioane de lei pentru fiecare kilometru de drum național asfaltat, valoarea reprezintă un nou record pentru drumurile... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2011, 08:43 (18578 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Euroins «țepuiește» service-urile auto din Ialomița

Patronii reclamă pierderi de sute de mii de lei

Euroins «țepuiește» service-urile auto din Ialomița

La începutul anului în curs, vă prezentam practicile prin care firma de asigurări Carpatica reușește să-și păgubească proprii asigurați, indiferent de tipul de asigurare contractat. La aproape un an distanță sîntem în măsură să oferim o altă perspectivă asupra pieței locale a asigurărilor auto. De această dată, firma de asigurări «vinovată» este Euroins. Iar «țepele» sînt îndreptate, de această dată, împotriva service-urilor auto care onorează reparațiille clienților asigurați prin intermediul Euroins.

Țepe dese și repetate
Așa cum vă explicam inițial, metoda de țepuire a service-urilor auto locale este copiată după cea patentată de Carpatica. Cu o singură deosebire... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2011, 10:34 (25889 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Elevii de liceu din Ialomița, semianalfabeți

Testele inițiale reflectă o situație școlară catastrofală

Elevii de liceu din Ialomița, semianalfabeți

Potrivit datelor testelor inițiale centralizate pînă la acest moment, peste jumătate dintre liceenii ialomițeni sînt semianalfabeți. Cadrele didactice intervievate susțin că procentul acestora este mai mare, dar Inspectoratul Școlar Ialomița ascunde realitatea. Media notelor la testele de matematică se situează între 1,90 și 2,30. Senini, elevii de liceu recunosc că aceasta este o stare de normalitate la nivelul fiecărei clase. Ilie Stavăr, inspectorul general școlar declară că această stare de fapt poate fi schimbată prin «eforturile comune ale profesorilor și elevilor»...

Testele inițiale, o bombă cu explozie întîrziată
Derulate la începutul lunii octombrie 2011, testele... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2011, 16:21 (59874 vizualizări - 33 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia gestionează ilegal banii contribuabililor

Curtea de Conturi a făcut public raportul de control la administrația slobozeană

Primăria Slobozia gestionează ilegal banii contribuabililor

Un raport sumar al Camerei de Conturi Ialomița a scos la iveală ceva probleme financiare în cadrul Primăriei păstorite de Gabi Ionașcu. Ilegalitățile au fost făcute publice în ultima ședință a Consiliului Local chiar de către edilul slobozean. Auditul financiar realizat la Primăria Slobozia s-a derulat pentru anul 2010 și a reținut, printre altele, cum s-au scurs bani de la bugetul local pe facturi umflate după bunul-plac al clienților mai mult sau mai puțin politici sau prin achitarea integrală a unor taxe de școlarizare total pe lîngă lege.

Viceprimarul Băcanu s-a școlit ilegal pe banii Primăriei
Deși aparent inofensiv, raportul de control al Camerei de Conturi Ialomița... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2011, 06:41 (18113 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șefu’ Ștefu a făcut bilanțul Polițiilor Rurale la Prefectură

Ordinul se execută și se discută!

Șefu’ Ștefu a făcut bilanțul Polițiilor Rurale la Prefectură

Întrucît a primit ordin de la Ministerul domniei sale, inspectorul șef Viorel Ștefu a făcut bilanțul activității celor 7 Secții de Poliție Rurală înființate în august 2011. Potrivit informațiilor oficiale, timpul de reacție la intervenții al polițiștilor este cuprins între 10 și 20 de minute...

Conferință de presă cu ordin de la Minister
Marți, 8 octombrie, Viorel Ștefu a răspuns ordinului de a mediatiza activitatea celor 7 Secții de Poliție din mediul rural. În cadrul unei conferințe de presă desfășurate la Prefectură, acesta a făcut bilanțul (cam sărac dacă ne întrebați pe noi) activității polițiștilor ialomițeni din secțiile rurale. «Cred că am reușit o egalizare... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2011, 09:46 (23009 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

5 autoturisme implicate, 3 victime

Accident în lanț pe DN2A, între Slobozia și Bucu

click pe poză

Două persoane rănite și un mort este bilanțul tragic al unui accident rutier petrecut în urmă cu cîteva ore (luni, 7 noiembrie, în jurul orei 21,00) pe DN2A, între localitățile Bucu și Slobozia.

Un mort în drum spre Spital
Luni, 7 noiembrie, în jurul orelor 21,00, polițiștii au fost alertați cu privire la producerea unui accident în lanț, între Slobozia și Bucu. Potrivit primelor informații, în accident au fost implicate 5 autovehicule, dintre care 3 staționate. În urma coliziunii, două persoane au fost rănite grav, iar una dintre ele a decedat în drum spre spitalul din Slobozia.
Cosmin Vancea, subofițer în cadrul Serviciului Rutier, a declarat: «Din primele... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2011, 22:22 (82458 vizualizări - 50 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Încă o gală de succes

K1 la Slobozia

Încă o gală de succes

«Voi încerca să permanentinez acest eveniment!» «amenința» în 2010 Cristi Ursu, șeful Clubului Satori. Puțini au fost care l-au crezut atunci. O gală K1 este un spectacol sportiv cu mare lipici la public, dar implică un bagaj însemnat de costuri și energie. Dar iată că, în 2011, s-a întîmplat din nou. «Și vom avea și a treia gală în 2012!» «amenință» iarăși același Cristi Ursu. Acum nu mai avem motive să ne îndoim. Vom avea încleștări în ring la Slobozia și în 2012.

Mai bine ca în 2010
4 noiembrie 2011! O seară grea pentru sportul ialomițean. Clubul Satori, CSM Unirea și Federația Română de Kempo s-au așezat umăr lîngă umăr și au luptat împreună pentru reușita unei gale... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2011, 22:08 (18082 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Asfalt de 200 mii de lei pentru depozitul de legume-fructe de la Doja

Consiliul Județean Ialomița face în trei zile ce n-a făcut în trei mandate

Asfalt de 200 mii de lei pentru depozitul de legume-fructe de la Doja

Ca să nu rămînă și anul acesta fără puținii investitori care-i mai dau bună ziua, Consiliul Județean Ialomița a decis să reabiliteze la foc automat o bretea de asfalt de 800 de metri care leagă șoseaua națională de calea ferată ce duce în comuna Gheorghe Doja. Decizia survine ca urmare a inaugurării pe acest tronson de drum a unui depozit de legume în valoare de 2,6 milioane de euro. Pentru a evita complicațiile, Consiliul Județean a mascat investiția într-o majorare cu 700 mii de lei a contractului de întreținere a drumurilor județene. La acest moment, lucrările au intrat pe ultima turnantă, iar inaugurarea a fost anunțată pentru sfîrșitul accestei săptămîni!

Cum să faci drum la comandă... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2011, 09:24 (22829 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Plantăm fapte bune în România» a împădurit 6 hectare la Armășești

«Plantăm fapte bune în România» a împădurit 6 hectare la Armășești

Sîmbătă, 29 octombrie, o echipă de peste 380 de voluntari a împădurit, la Armășești, aproximativ 6 hectare de teren. Întreaga suprafață a fost plantată cu mojdrean, plop alb și glădiță. Potrivit organizatorilor, acțiunea nu ar fi fost posibilă fără sprijinul autorităților județene și locale.

Eco Assist recidivează
Asociația Eco Assist, aceeași ce a coordonat campania de curățenie națională «Let’s Do It, Romania!» din anul precedent, a recidivat anul acesta la Armășești. Voluntarii Asociației au plantat puieți pe aproximativ 30 hectare în 6 județe ale țării. Ialomița a devenit însă ținta organizatorilor pentru derularea unei acțiuni-pilot, dar și concretizarea primului... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2011, 09:03 (26794 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Războiul pământului de la Giurgeni- Vlădeni

Prefectul Teculescu cere public retrocedarea a 8700 de hectare de teren către proprietari

Războiul pămîntului de la Giurgeni- Vlădeni

Prefectura Ialomița încearcă să oblige Consiliul Județean să renunțe la veniturile financiare obținute din exploatare terenurilor private aflate în proprietatea județului. Într-o conferință de presă desfășurată săptămîna trecută, reprezentantul Guvernului în teritoriu a cerut public oficialilor județeni să renuțe la exploatarea celor 8700 de hectare de teren din zona Giurgeni-Vlădeni. Potrivit declarațiilor sale, acest teren aparține de drept foștilor proprietari și trebuie retrocedat. În replică, Consiliul Județean afirmă că acest teren este concesionat în totalitate, iar primele contracte nu expiră mai devreme de anul 2014.

Prefectul dezgroapă dosarul «Sturionul»
... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2011, 13:44 (19286 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Juristul Spitalului, Vasile Zamfir vrea din nou procuror

Ca să se cerceteze singur

Juristul Spitalului, Vasile Zamfir vrea din nou procuror

Potrivit datelor Consiliului Superior al Magistraturii, Ialomița are din nou aspiranți la statutul de procuror și judecător. La concursul organizat luna viitoare, vor trece prin febra exemenelor 6 posibili viitori procurori și 6 posibili judecători.
La începutul lunii noiembrie, respectiv în data de 13, Consiliul Superior al Magistraturii organizează regulamentarul concurs pentru admitere în magistratură, atît la capitolul procurori cît și judecători. Astfel, lista pentru aspiranții la un post în cadrul Tribunalului Ialomița este formată din Anișoara Barbuli, Alina Bazac, Cristina Bîlbîe, Adriana Culea, Mihaela Dediță și Ștefania Popa.
La Parchetul de pe lîngă Tribunalul Ialomița lista aspiranților... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2011, 12:22 (39267 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apa mizerabilă și scandalul etern Ionașcu-RAJA

Nici n-a cîntat bine cocoșul Constanței de trei ori că primarul s-a și lepădat de Urban

Apa mizerabilă și scandalul etern Ionașcu-RAJA

Joi, 27 octombrie, în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Slobozia, Gabi Ionașcu și-a declinat orice responsabilitate legată de gestionarea activității SC Urban. Declarația primarului Sloboziei vine după ce consilierul local Radu Paros i-a cerut acestuia să confirme intenția autorităților locale de a ceda serviciile locale de apă către operatorul constănțean, RAJA. La acest moment SC Urban are o situație financiară precară, se confruntă cu o solicitare de executare silită din partea SC Amonil, iar RAJA Constanța și-a reiterat recent intenția de a furniza apă potabilă slobozenilor «dacă aceasta va fi voința locuitorilor și a Consiliului Local».

Ionașcu se declară nevinovat... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2011, 08:31 (21963 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Autoutilitare noi pentru ISU Ialomița

Proiect european pe bani românești

Slobozia: Autoutilitare noi pentru ISU Ialomița

Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița are două autospeciale de intervenție nou-nouțe, acestea fiind achiziționate prin intermediul unui proiect european derulat în cadrul regiunii Sud-Muntenia, din care fac parte 7 județe, printre care și Ialomița. Valoarea totală a proiectului depășeste 5 milioane lei, iar scopul alocării acestor fonduri îl reprezintă îmbunătățirea capacității și calității sistemului de intervenție în situații de urgență.

Bani europeni pentru ISU Ialomița
Proiectul care a permis achiziționarea celor două autospeciale prezentate miercuri, 2 noiembrie, în cadrul unei demonstrații a pompierilor ialomițeni a fost inițiat în anul 2009. Pentru... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2011, 08:25 (13224 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gala K1 (plus 1) revine la Slobozia

Satori Club recidivează

Gala K1 (plus 1) revine la Slobozia

Pentru al doilea an consecutiv, Satori Club reușește să aducă la Slobozia unul dintre cele mai spectaculoase și mai populare sporturi din România. K1 revine în Sala Sporturilor din Slobozia, vineri, 4 noiembrie 2011, într-o formulă îmbunătățită. Organizatorii competiției au declarat, în cadrul conferinței de presă care a precedat evenimentul, că doresc să evite greșelile ediției precedente și să aducă un plus de spectaculozitate și de greutate valorică prin combinarea unei competiții de K1 cu una de MMA (arte marțiale mixte). În deschidere, pe scena galei va evolua Cesar, într-un recital live...

Mai mulți, mai buni, mai puternici
Vineri, orele 13,00, organizatorii celei... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2011, 10:36 (18495 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Constantin Greu, fostul șef al Poliției Urziceni, reținut de procurori

Dosarul «DRABI»: S-a pornit tăvălugul arestării cămătarilor!

Constantin Greu, fostul șef al Poliției Urziceni, reținut de procurori

UPDATE: Soluția magistraților în Dosarul «DRABI»: Constantin Greu a primit mandat de arestare pentru 29 de zile!

Luni, 31 octombrie, fostul șef al Poliției Urziceni, Constantin Greu a fost reținut de procurorii Parchetului de pe lîngă Înalta Curtea de Casație și Justiție. În sarcina polițistului procurorii au reținut mai multe capete de acuzare grave precum favorizarea unei grupări interlope din Urziceni. «Oricine încalcă legea va răspunde pentru asta, fie acesta și polițist!» este poziția oficială a șefului IPJ Ialomița, Viorel Ștefu, cu privire la evenimentele produse într-o subunitate pe care o coordonează.

Greu, un șef de poliție cu probleme interlope
La începutul anului 2009, Poliția Urziceni era lovită de un scandal monstru. Două clanuri rivale se războiau în plină stradă... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2011, 11:00 (101677 vizualizări - 38 comentarii)

EVENIMENT

Căzănești, orașul unde a dispărut pășunea!

Alba-neagra cu islazul vacilor

Căzănești, orașul unde a dispărut pășunea!

În Ialomița, islazurile comunale sînt exploatate productiv de afaceriști locali. Punct! Nimeni nu răspunde, nimeni nu plătește și nimeni nu paște în ograda agricultorilor. Un bun comunal folosit în și pentru interese proprii și niște primari orbi la fărădelegile administrative... Teoria se regăsește cu succes la mai toate administrațiile locale, însă demonstrația s-a făcut de această dată la Căzănești, acolo unde un cetățean a vrut să demonstreze furtul administrativ.
La Căzănești administrația nu doarme, ci face reguli nescrise și legi după ureche. După ce a vrut să redevină comună, de vreo trei ori, orașul Căzănești a devenit vestit prin pompierul Dănuț Anghel, om de-al locului ce a exploatat... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2011, 13:46 (18880 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

750 mii de lei, pomană pentru administrațiile din Ialomița

Primarii ialomițeni vor să se vîndă pentru comunitate

750 mii de lei, pomană pentru administrațiile din Ialomița

Pe 12 octombrie, Guvernul Boc a tranșat o nouă pomană guvernamentală către administrațiile locale. La nivelul țării, valoarea alocată din fondul de rezervă la dispoziția Guvernului a fost de 66,4 milioane de lei. Din această sumă, Ialomița a primit doar 750 mii lei, împărțiți românește, conform butadei «cine primește bani de la Guvern, ori e în faliment, ori trece la PD-L». La două săptămîni de la alocarea pe hîrtie, administrațiile locale încă mai așteaptă banii, iar primarii susțin că banii guvernamentali sînt prea puțini pentru a justifica o eventuală trădare.

Bani cu lingurița pentru administrații muritoare de foame
Alocările bugetare din fondul de rezervă al Guvernului... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2011, 07:21 (11305 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

74% din apelurile de urgență sunt false

«La 112 se sună doar atunci cînd ai cu adevarat o urgență!»

74% din apelurile de urgență sînt false

Ialomițenii au sunat la 112, în acest an, de peste 235 mii de ori, 74% dintre apeluri fiind însă doar alarme false. Cei mai mulți, aflați cu adevărat în situații de urgență, au avut nevoie de Ambulanță. Pentru apelurile false, autoritățile abia au putut aplica 6 sancțiuni contravenționale; restul rămîn doar iresponsabili ce periclitează viața altora, prin ocuparea liniilor de urgență 112.
Potrivit datelor statistice ale Serviciului de Telecomunicații Speciale, telefonul de urgență 112 a sunat în acest an de peste 235 mii de ori. Deși cea mai mare parte, 74%, au fost apeluri false, 59 mii de oameni au fost puși în situații de urgență și au avut nevoie de ajutorul autorităților. Cea mai mare... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2011, 08:23 (23106 vizualizări - 5 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
297 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Urziceni: Parfumuri contrafăcute, la vânzare

Urziceni: Parfumuri contrafăcute, la vînzare

Jandarmii Grupei de Intervenție Urziceni s-au sesizat marți, 5 ianuarie 2016, despre faptul că, în zona Policlinicii din localitate, un bărbat încearcă să comercializeze mai multe tipuri de parfumuri. ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2016, 09:15
(4639 vizualizări - 2 comentarii)


Sinești: A intrat cu mașina în pom

Luni, 4 ianuarie 2016, în jurul orei 17,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în afara localității Sinești s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2016, 16:55
(4809 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Ialomița: 2 accidente, un mort și un rănit

Vineri, 1 ianuarie 2016, în jurul orei 21,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Traian s-a produs un accident de circulație, soldat cu decesul unei persoane. Astfel, în timp ...[citește_toată_știrea]

4 Ianuarie 2016, 17:10
(5804 vizualizări - 1 comentariu)


APIA Ialomița: Informare privind depozitarea

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează că în data de 14 decembrie 2015 a fost adoptat de către Comisia Europeană Regulamentul de punere în aplicare (UE) ...[citește_toată_știrea]

4 Ianuarie 2016, 16:20
(5561 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Se eliberează adeverințe pentru obținerea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita informează fermierii ialomițeni că eliberează adeverințe pentru beneficiarii Schemei de Plată Unică pe Suprafață si beneficiarii ...[citește_toată_știrea]

4 Ianuarie 2016, 15:50
(7082 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Incendii la început de an

Acoperișul unui adăpost de animale al unui cetățean din localitatea Bărcănești a fost cuprins de flăcări după ce un copil, în vîrstă de 5 ani, s-a jucat cu o brichetă în apropiere, generînd incendiul. ...[citește_toată_știrea]

4 Ianuarie 2016, 14:05
(4478 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Pieton acroșat de un autoturism

Un eveniment rutier soldat cu rănirea unui pieton s-a petrecut luni, 28 decembrie 2015, în jurul orei 13,30. Astfel, în timp ce o tînără, de 24 de ani, din comuna Gîrbovi, conducea un autoturism pe raza ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2015, 16:10
(4170 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Petarde confiscate de polițiști

Ialomița: Petarde confiscate de polițiști

Peste 10000 de articole pirotehnice au fost confiscate de polițiști în urma unor acțiuni derulate pe raza județului Ialomița. Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase acționează în ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2015, 14:10
(3668 vizualizări - 0 comentarii)


Combustibil termic transportat într-un bazin artizanal, indisponibilizat la sediul Poliției Urziceni

Combustibil termic transportat într-un bazin artizanal, indisponibilizat la sediul Poliției Urziceni

Polițiștii Rutieri au oprit pentru control, în trafic, pe DN2, în afara comunei Coșereni, o autoutilitară basculantă, condusă de un bărbat, de 44 de ani, din județul Prahova. În urma verificării documentelor ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2015, 13:40
(10489 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale la unități de alimentație publică

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, prin personalul de specialitate a efectuat mai multe controale luni, 28 decembrie 2015, avînd ca obiectiv respectarea condițiilor legislative ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2015, 13:10
(6696 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Bătrînă de 75 de ani, arsă de vie

O femeie, în vîrstă de 75 de ani, din Urziceni, a decedat în dimineața zilei de vineri, 25 decembrie a.c, după ce încăperea în care se afla a fost cuprinsă de flăcări. Pompierii de la Secția Urziceni s ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2015, 16:05
(5517 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni incendiu


IPJ Ialomița: Sărbătoarea Crăciunului, în siguranță

De Crăciun, polițiștii ialomițeni au fost la datorie, astfel încît nu au fost înregistrate evenimente cu impact asupra siguranței publice. Pentru siguranța cetățenilor, în perioada Crăciunului, peste 1 ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2015, 14:35
(5000 vizualizări - 0 comentarii)


Articole pirotehnice, confiscate de polițiștii ialomițeni

Articole pirotehnice, confiscate de polițiștii ialomițeni

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase cercetează trei persoane care ofereau spre vînzare produse pirotehnice a căror deținere și comercializare este interzisă. Pe numele acestora ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2015, 15:10
(8435 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Reținut pentru producerea unui accident

Polițiștii cercetează un bărbat, de 34 de ani, din Bărbulești, sub aspectul comiterii de infracțiuni la regimul rutier, fapte comise în cursul lunii august 2015. În fapt, bărbatul de 34 de ani, în cursul ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2015, 13:55
(8104 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Scandalagiu arestat

Polițiștii cercetează un bărbat, de 34 de ani, din Slobozia, sub aspectul comiterii infracțiunilor de lipsirea de libertate în mod ilegal, tulburarea ordinii și liniștii publice și portul fără drept de ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2015, 13:40
(6980 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Lemne de foc și cherestea, confiscate

IPJ Ialomița: Lemne de foc și cherestea, confiscate

În contextul derulării planului de acțiune «Sărbători de Iarnă în Siguranță!», au fost intensificate acțiunile desfășurate pe linia combaterii transportului ilegal de material lemnos pe raza județului ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2015, 10:55
(9929 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Firme controlate de polițiști

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița continuă acțiunile pentru protejarea mediului de afaceri împotriva ilegalităților economice, în baza Planului de măsuri pentru siguranța Sărbătorilor de Iarnă ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2015, 10:05
(7060 vizualizări - 0 comentarii)


Asociația Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița reacționează

Asociația Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița reacționează

Ca urmare a mediatizării pe posturile naționale de televiziune a rezultatelor unui control tematic desfășurat de către inspectorii OPC și Jandarmeria Română într-o piață țărănescă, Asociația Cultivatorilor ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2015, 16:55
(6906 vizualizări - 6 comentarii)


Accidente la Manasia și Slobozia

Două accidente s-au produs la acest sfîrșit de săptămînă pe raza județului Ialomița. Astfel, sîmbătă, 19 decembrie 2015, în jurul orei 10,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2015, 12:50
(5800 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomițean urmărit internațional, depistat la Țăndărei

Polițiștii din Ialomița, cu sprijinul  Biroului SIRENE din cadrul Centrului de Cooperare Polițienească Internațională al Poliției Române, au depistat o persoană care era urmărită internațional de autoritățile ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2015, 12:05
(5190 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Polițiștii au sancționat vitezomanii

Pentru a preîntîmpina producerea unor evenimente grave, polițiștii rutieri au acționat în teren, pe principalele drumuri naționale din județ, depistând și sancționînd, pe parcursul a două zile, peste 1 ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2015, 11:25
(3984 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Chiriașul ar fi furat din casa proprietarului

Polțiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni cercetează un tînăr, de 24 de ani, din județul Vrancea, sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat. Cel în cauză este bănuit că ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2015, 10:55
(4096 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Taximetriștii, în vizorul polițiștilor

Miercuri, 16 decembrie a.c., în intervalele orare 6,30-9,30 și 15,00-18,00, polițiștii Serviciului Rutier au verificat legalitatea transportului rutier în regim de «taxi», pe raza întregului județ. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2015, 10:10
(3857 vizualizări - 1 comentariu)


AFIR a publicat clarificări privind corelarea puterii mașinii cu suprafața fermei

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a publicat pe pagina oficială de internet (www.afir.info) clarificări legate de corelarea puterii utilajelor cu suprafața fermei în momentul achiziționării ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2015, 09:05
(7323 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: AFIR clarificare


Slobozia: Coadă la testarea cărnii de porc împotriva Trichinelozei

Slobozia: Coadă la testarea cărnii de porc împotriva Trichinelozei

Zeci de oameni au stat la cozi în fața Centrului Sanitar-Veterinar din Piața Mare a Sloboziei. Oamenii s-au înghesuit pentru a testa carnea porcilor sacrificați în propriile gospodării, împotriva Trichinelozei ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2015, 15:35
(6331 vizualizări - 1 comentariu)


CJAS Ialomița: CARDUL NAȚIONAL DE ASIGURĂRI DE SĂNĂTATE

Cardul Național de Asigurări de Sănătate este un card electronic, distinct de Cardul European și care poate fi utilizat numai pe teritoriul României.
Cardul Național de Asigurări de Sănătate ...[citește_toată_știrea]

17 Decembrie 2015, 17:40
(2971 vizualizări - 1 comentariu)


CJAS Ialomița: CARDUL EUROPEAN DE ASIGURĂRI SOCIALE DE SĂNĂTATE

Cardul European de Asigurări Sociale de Sănătate (CEASS) poate fi solicitat de către persoanele asigurate pe teritoriul României și dă dreptul acestora la asistența medicală devenită necesară ...[citește_toată_știrea]

17 Decembrie 2015, 17:20
(5005 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune a Poliției Rutiere în zona barierelor de cale ferată

În timpul unei acțiuni desfășurate marți, 15 decembrie a.c., polițiștii de la Rutieră au aplicat peste 50 de sancțiuni contravenționale și au reținut 6 permise de conducere. Astfel, polițiștii Serviciului ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2015, 18:20
(4055 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Produse contrafăcute, confiscate

Urziceni: Produse contrafăcute, confiscate

Efective din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au oprit pentru control în trafic, pe raza localității, un autoturism condus de un bărbat, de 34 de ani, din comuna Bărbulești. În urma controlului efectuat ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2015, 15:55
(7122 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Call-center pentru contribuabili

Agenția Națională de Administrare Fiscală reamintește tuturor contribuabililor că pentru a beneficia de îndrumare și asistență telefonică au posibilitatea de a apela la call-center, la numărul unic de telefon ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2015, 14:35
(3812 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
@ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...