Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Pompierul Anghel exploatează cu japca terenul Primăriei Căzănești

Orașul-comună unde administrația șofează tractorul

Pompierul Anghel exploatează cu japca terenul Primăriei Căzănești

După ce a trecut prin vria a trei referendumuri pentru a redeveni comună, Căzănești apare din nou în atenția opiniei publice. De această dată, orașul primarului Alexandru Gavrilă își vrea înapoi palma de 28 hectare de teren agricol ce a fost luată cu japca de un om de-al locului, Dănuț Anghel. Omul care se ocupă cu succes de situațiile de urgență din oraș a reușit performanța de a exploata cele 28 de hectare fără vreun document care să-i dea acest drept. Iar asta se întîmplă de vreo 3 ani, timp în care agricultorul Anghel și-a văzut nestingherit de profitul personal sub ochii închiși ai primarului și autorităților din localitate...

30 de hectare, cadou de la Primărie
... [citește_tot_articolul]

22 Iulie 2011, 17:31 (12021 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița falimentară: Colapsul economic local se accentuează

În Ialomița, numărul firmelor funcționale este tot mai redus, iar falimentul societăților comerciale cunoaște un ritm alert. Tabloul dezastrului economic local este întregit de absența cu desăvîrșire a unor investiții străine în Ialomița.

Suspendări, dizolvări, radieri...
Recentele date statistice ale Oficiului Național al Registrului Comerțului, instituție ce centralizează orice mișcare în mediul economic național, demonstrează încă o dată criza economică din Ialomița. Concluziile generale arată că, deși numărul firmelor ce dispar, prin diverse metode, scade, mediul de afaceri local stagnează într-o criză financiară fără precedent. Statisticile realizate de specialiști... [citește_tot_articolul]

22 Iulie 2011, 09:18 (9492 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Orașul cu 4 festivaluri

Amara atacă piața turistică națională

Orașul cu 4 festivaluri

Începînd cu acest an, orașul Amara dezvoltă un proiect ambițios menit să îl repoziționeze pe harta turistică națională. Potrivit declarațiilor primarului Victor Moraru, administrația locală a accesat un proiect de 8 miliarde de lei vechi în cadrul căruia va dezvolta o serie de 3 festivaluri cu profil turistic menite să atragă atenția asupra potențialului balnear al lacului Amara. Adăugate la celebrul de-acum «Festival al Tinereții», desfășurat neîntrerupt din anul 1967, cele trei festivaluri ar putea relansa economic și turistic această stațiune celebră în perioada comunistă. Pariul pe care doresc să-l cîștige autoritățile locale este acela de a doborî recordul turistic înregistrat de stațiunea... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2011, 11:46 (20359 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Urban nu poate asigura necesarul de apă pentru abonați

Slobozia: Urban nu poate asigura necesarul de apă pentru abonați

De 8 zile, 3500 de oameni nu au apă curentă! Primarii localităților Mărculești și Cosîmbești se revoltă, Urban susține că nu poate furniza apă, soluțiile tehnice au fost respinse...

«Apa lui Ionașcu» nu mai ajunge la consumatori
Miercuri, 20 iulie, la orele prînzului, o delegație a autorităților din comunele Mărculești și Cosîmbești a luat cu asalt sediul SC Urban, după 8 zile de întrerupere a furnizării apei potabile în localitățile amintite. Potrivit declarațiilor primarului Gheorghe Ciriblan, cei 3500 de locuitori afectați consideră situația inacceptabilă. «E a opta zi fără apă. Sînt oameni bătrîni, copii, animale... Și oamenii întreabă de ce nu au apă dacă au plătit... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2011, 17:47 (11376 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Există un sistem mafiot de distribuire a fondurilor!»

Directorul Spitalului Județean Slobozia acuză

«Există un sistem mafiot de distribuire a fondurilor!»

La sfîrșitul săptămînii precedente, directorul Spitalului Județean Slobozia, Vasile Olaru a acuzat Casa Județeană de Asigurări de Sănătate de distribuirea discriminatorie a fondurilor alocate pentru această unitate medicală. Dr Olaru a declarat că refuză semnarea contractului de finanțare propus de CJAS și a făcut apel la opinia publică locală pentru salvarea situației.

Jumătate din fondurile alocate în 2010
Joi, 7 iulie, în cadrul unei conferințe de presă, directorul Spitalului Județean Slobozia a acuzat deschis CJAS de distribuirea discriminatorie a fondurilor necesare funcționării instituției în 2011. «Fiecare topor trebuie să aibă coada lui. În Ialomița, cozile de... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2011, 13:38 (8481 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Micul Chopin» Sebastian Solomon, revelația concursului internațional «Carl Filtsch» 2011

«Micul Chopin» Sebastian Solomon, revelația concursului internațional «Carl Filtsch» 2011

Sebastian Solomon, elevul de numai 11 ani al Liceului de Artă «Ionel Perlea» Slobozia, a cîștigat Premiul I-Secțiunea Compoziție la Concursul Internațional de Interpretare Pianistică și Compoziție «Carl Filtsch» din acest an.
Evenimentul, ajuns la cea de-a XVI-a ediție, s-a desfășurat la Sibiu și a reunit pe scena Filarmonicii de Stat 40 de pianiști cu vîrste cuprinse între 8 și 31 de ani, din Germania, Bulgaria, Serbia, Republica Moldova, Belarus, Suedia, Rusia, Ungaria și România.
Competitorii au fost examinați atît pentru interpretare cît și pentru compoziție de un juriu internațional alcătuit din Peter Szaunig (Germania), Valentin Gheorghiu (România), Walter Krafft (Germania), Tatiana... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2011, 10:00 (7645 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un bărbat s-a electrocutat la oblonul chioșcului său

După ce Primăria Slobozia a produs «transformări» în Bazar

Un bărbat s-a electrocutat la oblonul chioșcului său

Intenția Primăriei Slobozia de disciplinizare a comercianților din Bazarul Municipal s-a transformat în tragedie pentru o familie din localitate. După ce le-a fost mutat chioșcul, capul familiei, Marian Fîșie s-a electrocutat, șansele de supraviețuire fiind minime. Cine va răspunde pentru tragedia familiei urmează să stabilească expertizele de specialitate dispuse de polițiștii ialomițeni.

Chioșcuri protejate de incendii. Nu și de curent electric!
La începutul săptămînii precedente, Bazarul Municipal s-a reorganizat. Decizia a aparținut administrației slobozene, la solicitarea Inspectoratului pentru Situații de Urgență. Potrivit autorităților, vechea organizare a tonetelor... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2011, 19:25 (9977 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Personalul de la Ambulanță, fără salarii

Ialomița: Personalul de la Ambulanță, fără salarii

Spitalul Județean de Urgență Slobozia nu este singura unitate medicală care pune în pericol sănătatea pacienților din lipsa finanțării. La rîndu-i, Serviciul Județean de Ambulanță refuză să semneze contractul de finanțare cu CJAS. Managerul Radu Paros invocă «impunerea finanțării de către Casă», care nu poate să asigure funcționalitatea instituției pe care o conduce. Prima dintre urmări, de-a dreptul revoltătoare, este că personalul medical al Serviciului de Ambulanță nu își va mai primi salariile pînă cînd negocierea impusă de managerul Paros nu va da rezultate.
«Este revoltător! Există un ordin al Ministrului Sănătății care stabilește un tarif de 32,5 lei pe cap de locuitor. Serviciului de... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2011, 09:13 (10739 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reparații second-hand pentru polițele Carpatica și Euroins

Piața asigurărilor auto din Ialomița naște monștri

Reparații second-hand pentru polițele Carpatica și Euroins

În lunia ianuarie a anului 2011, Independent publica un amplu articol care demasca faptul că firmele de asigurări Carpatica, Euroins și Astra refuză sistematic să onoreze plata daunelor rezultate din accidente, atît în cazul asigurărilor RCA, cît și al celor CASCO. Continuăm astăzi tirul acuzelor, cu o serie de fapte și declarații care confirmă o practică scandaloasă și iresponsabilă: în puținele cazuri cînd acceptă plata daunelor, firmele de asigurări impun păgubiților reparații cu piese second-hand care afectează nu doar durata de exploatare a autovehiculului, ci chiar siguranța în trafic!

Shit Happens
În ciuda crizei, automobilele continuă să circule în număr tot... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2011, 08:42 (16040 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bolnavii, obligați să-și plătească consultațiile

Derivă în Sănătatea ialomițeană

Bolnavii, obligați să-și plătească consultațiile

În timp ce Casa Județeană de Asigurări de Sănătate anunță finalizarea procesului de contractare, Spitalul Județean de Urgență Slobozia introduce coplata. Asta pe cînd laboratoarele de analize fac programări peste cîteva luni, iar farmaciile eliberează medicamente gratuite cu țîrîita. Acestea fiind spuse, diagnosticul general al Sănătății ialomițene prezintă clar simptome de moarte clinică...

Politică pe spinarea bolnavilor: La Spitalul Slobozia boala e taxată la casierie
Începînd cu săptămîna trecută, toți cei care trec pragul Spitalului Județean de Urgență Slobozia sînt obligați să plătească de la 3 la 35 lei, în funcție de serviciile medicale solicitate. ... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2011, 12:53 (10963 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ate Bombardieru sperie Hi5-ul

Pușca și cureaua lată, Pușcăria e a mea toată

Ate Bombardieru sperie Hi5-ul

După ce în urmă cu cîteva săptămîni v-am delectat cu tentativele oficialilor locali de a agăța și ei ceva prospătură pe Badoo, revenim azi în forță cu membrii altor rețele de socializare similare. Ate Bombardieru, alias Joiță Ionel este deținut în Penitenciarul Slobozia și agață fete pe Hi5 (și băieți, susține specialistul redacției în domeniu) cu instantanee din Penitenciar.

«Bat și .ut ca mașina de cusut»
Pentru cei care nu știu, Hi5 este o rețea de socializare unde cromozomii X și Y se pot combina liber în mediul virtual. Încarcerat la Penitenciarul Slobozia, Ate Bombardieru, un june infractor cu mușchii lucrați în sala de detenție, a reușit performanța de a posta... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2011, 12:17 (30935 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ITM protejează «țepele» de pe piața locală a forței de muncă

Deși nu există, contractele de muncă pot fi reziliate!

ITM protejează «țepele» de pe piața locală a forței de muncă

Un banal conflict de muncă între firma Hoztech Sistems și cei 12 angajați ai săi confirmă un fapt incredibil. Un contract de muncă inexistent poate fi reziliat fără ca Inspectoratul Teritorial de Muncă să sesizeze această ilegalitate. Reprezentanții ITM susțin că vinovați pentru această situație sînt cei implicați în conflict și promit că vor declanșa o anchetă.

Țeapă marca Hoztech Sistems
În urmă cu o aproape 2 luni, pe 16 mai, Cosmin Hozoc, patronul firmei Hoztech Sistems SRL angaja o echipă locală de alpiniști utilitari pentru lucrări de mentenanță la antenele de emisie recepție ale firmei Vodafone. După o lună și jumătate, cei 12 angajați ai firmei constată cu surprindere... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2011, 17:17 (14266 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Proiecte de 1300 de miliarde pentru megainvestiții pe timp de criză

Slobozia se prăbușește sub povara cheltuielilor administrative

Proiecte de 1300 de miliarde pentru megainvestiții pe timp de criză

Înainte de alegerile din 2008, candidatul PDL Maria Petre promitea Sloboziei 10 megainvestiții menite să schimbe fața orașului. Amintim la repezeală portul de pe Ialomița, Champs-Elysees-ul de pe Chimiei și mega-mall-ul de la gară. Fantasmagorice la acel moment pentru a putea atrage voturi, ele au atras însă atenția învingătorilor... Iar la un an distanță au reprezentat baza de pornire pentru 3 megainvestiții care au reușit, în decurs de numai 3 ani, să facă praf bugetul și așa zdruncinat al administrației locale. Noi vom trece astăzi în revistă cele 3 proiecte. Le-am ales pentru că acestea au un numitor comun: deși sînt admirabile, chiar sublime am putea spune parafrazîndu-l pe nenea Iancu, ele... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2011, 11:58 (8412 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Locurile de joacă, terenuri de vânătoare pentru câinii comunitari

Slobozia: Locurile de joacă, terenuri de vînătoare pentru cîinii comunitari

În 2010, datele statistice confirmă faptul că în județul Ialomița au fost mușcați de cîinii comunitari aproape 400 de persoane. Zece procente din acest număr revin orașului Slobozia. Iar vara asta, maidanezii de municipiu au terenuri noi de vînătoare: spațiile de joacă pentru copii. Semnalul de alarmă a fost tras luni, 27 iunie, în cadrul Consiliului Local Slobozia de către consilierul Ionel Vetu: «Un cîine comunitar a atacat cu copil. Nu l-a lovit, nu l-a provocat, pur și simplu cîinele s-a repezit la el. Eram, acolo și am văzut copilul. Alb ca varul și paralizat de frică. Iar cîinele continua să atace. A fost nevoie de doi oameni ca să-l poată goni!».

Pe terenul de joacă al cîinilor... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2011, 19:00 (21702 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cu legea-n mână, sute de ialomițeni așteaptă punerea în posesie

Agenția Domeniilor Statului instaurează abuzurile naționale

Cu legea-n mînă, sute de ialomițeni așteaptă punerea în posesie

În timp ce sute de ialomițeni așteaptă să fie puși în posesie cu terenurile pe care le-au deținut înainte de reforma agrară, Agenția Domeniilor Statului este surdă. Aude și ascultă doar de cele cîteva interese imobiliare, care mai de care avantajoase pentru cei ce conduc instituția. Nu o spunem noi, ci autoritățile, locale sau județene, dar și oamenii care așteaptă de ani de zile retrocedarea terenurilor... Și dacă mai amintim că hotărîrile judecătorești, atenție!!!, definitive și irevocabile, sînt doar o dreptate animată pentru solicitanți, aveți tabloul complet al eșecului retrocedărilor ialomițene.

Povești de adormit copii
În urmă cu patru ani, Prefectura Ialomița... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2011, 09:11 (13732 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Apartament în flăcări în zona Gării

click pe poză

Vineri, 8 iulie, în jurul orelor 16.00, un apartament situat în zona Gării din Slobozia a luat foc. Din fericirie, nu au existat victime.

Incendiu la etajul 6. Un apartament din blocul U20, scara D, situat pe Matei Basarab, în imediata apropiere a Gării, a luat foc astăzi, 8 iulie. Incendiul a fost stins la mai puțin de 10 minute de la izbucnirea lui, pompierii slobozeni reușind să limiteze la perimetrul apartamentului pagubele materiale. Potrivit primelor declarații oficiale, incendiul a fost raportat chiar de către presupusul incendiator, o tînără cu dizabilități rămasă nesupravegheată. Varianta oficială a fost confirmată și de către Anghelina Chelaru, supraveghetoarea... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2011, 17:06 (8078 vizualizări - 4 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu

EVENIMENT

Mai evreu decît evreii

Consiliul Județean Ialomița concesionează aerul de două ori

La jumătatea acestei luni, Consiliul Județean Ialomița va reuși performanța notabilă de a concesiona de două ori aerul de deasupra terenurilor agricole neproductive din zona Giurgeni-Vlădeni. Reușita este cu atît mai mare cu cît, pînă în prezent, niciunul dintre achizitori nu a făcut investiții concrete pe terenurile concesionate.

«Mina de aer» exploatată de Consiliul Județean la Giurgeni
De peste un an de zile, Consiliul Județean Ialomița exploatează o «mină de aur» în zona Giurgeni-Vlădeni. În fapt, cea mai potrivită sintagmă pentru afacerea pusă pe roate de Consiliu ar fi «mină de aer» pentru că instituția a concesionat pentru puțin peste 15 miliarde lei vechi aerul... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2011, 10:41 (8619 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Brazii, comuna unde legea e contra cost

Nela Sandu, secretarul care țepuiește bătrînii satului

Brazii este o comună la capătul județului unde niciodată nu se întîmplă nimic. Oamenii sînt bătrîni, bolnavi, iar administrația locală lipsită de fonduri pentru a le îmbunătăți traiul zilnic. Doar Nela animă viața de zi cu zi a localnicilor...
Se numește Nela Sandu și este secretarul comunei Brazii. De ceva vreme încoace, pe lîngă atribuțiile administrative, Nela și-a găsit o nouă ocupație. «Milostivă» din fire, Nela rezolvă orice. De la succesiuni pe genunchi, pînă la titluri de proprietate pe piept. La cap nu a ajuns încă, căci deh!, fiecare după posibilități. Oamenii vin la Primărie, iar Nela le sare-n în ajutor. În ajutorul contra cost, evident, căci dincolo de ușa Primăriei e criză, iar... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2011, 13:15 (11149 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Noul împrumut de 500 de miliarde, suspendat până la noi ordine

Lovitură de teatru în Consiliul Local Slobozia

Noul împrumut de 500 de miliarde, suspendat pînă la noi ordine

Consiliul Local Slobozia s-a reunit pentru a supune aprobării proiectul de hotărîre avansat de către primarul Gabi Ionașcu. Spre surprinderea consilierilor prezenți însă, proiectul privind aprobarea împrumutului a fost retras de pe ordinea de zi sub pretextul că documentația nu este finalizată.

Ionașcu, obligat să dea înapoi
Așteptată timp de o săptămînă, ședința de Consiliu Local de luni, 27 iunie, s-a dovedit a fi o dezamăgire pentru consilierii prezenți. Înainde de dezbaterea proiectelor aflate pe ordinea de zi a ședinței, viceprimarul Valentin Băcanu, locțiitorul primarului Gabi Ionașcu (n. red.: aflat în concediu) a anunțat că proiectul privind aprobarea împrumutului... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2011, 17:44 (11872 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Craterele din Slobozia vor fi astupate cu 2400 tone de asfalt

Administrația locală se pregătește de alegeri

Craterele din Slobozia vor fi astupate cu 2400 tone de asfalt

În timp ce pe arterele principale de circulație se sapă șanțuri pentru modernizarea rețelei de apă, pe străzile limitrofe a început programul de asfaltare. Deocamdată, susțin autoritățile locale, se repară stratul de asfalt de pe străzile devenite impracticabile în zona Gării. Imediat după finalizarea acestor lucrări, va urma zona de nord a orașului, iar pînă în toamnă toate străzile afectate de lucrările la rețeaua de apă vor fi refăcute.

Asfalt proaspăt avem! Asfalt proaspăt avem!
Joi, la prima oră a zilei, într-o intersecție a cartierului de case din imediata vecinătate a Gării, o echipă de lucrători din cadrul DADP întinde de zor un strat fierbinte de asfalt. E prima... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2011, 09:02 (10195 vizualizări - 5 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
282 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

ISU Ialomița: Competiția micilor pompieri

Elevii de gimnaziu din 4 localități ialomițene au participat joi, 17 mai 2018, la faza județeană a concursului «Prietenii Pompierilor». Competiția s-a desfășurat în incintele Liceului de Arte «Ionel Perlea ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2018, 18:20
(3615 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Activități preventive, susținute de polițiști

Efecte de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița efectuează în aceste zile acțiuni preventive în școlile și grădinițele din județ. Scopul activităților este acela de a le ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2018, 18:05
(4728 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat marți, 15 mai a.c., un ialomițean, de 45 de ani, în timp ce conducea un autoturism pe drumurile publice fără a poseda permis de conucere pentru vreo categorie de autovehicule ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2018, 17:10
(3486 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, depistat de polițiștii ialomițeni

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au depistat un bărbat, de 42 de ani, din Fetești, pe numele căruia exista un mandat european de arestare ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2018, 16:45
(6483 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere

La sfârșitul lunii aprilie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 5655 șomeri, din care 840 șomeri indemnizați, respectiv 4815 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2018, 18:15
(3377 vizualizări - 0 comentarii)


Șoferiță din Urziceni, prinsă la volan cu 145 km/h în afara localității

O tânără de 33 de ani a rămas fără permis după ce a fost prinsă conducând pe DN21, în afara localității Drajna, cu 145 km/h. Mai mult, șoferița transporta scule electrice pentru care nu avea documente legale ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2018, 12:18
(7006 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Pelerinaj la moaștele Sfântului Ierarh Nicolae

Eveniment religios la Catedrala din Urziceni. În perioada 18-22 mai 2018, în incinta sfântului lăcaș de cult vor fi aduse moaștele Sfântului Ierarh Nicolae, de la Biserica «Sfântul Gheorghe Nou» din București ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 21:10
(6302 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Elevii și-au demonstrat abilitățile de salvatori

Echipajele de elevi din 4 școli și licee din județul Ialomița s-au întrecut în cadrul concursului «Cu viața mea apăr viața», competiție organizată de Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița anual ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 19:10
(11833 vizualizări - 0 comentarii)


Concurs cu teme religioase la Urziceni

Protopopiatul Urziceni a organizat cea de a 15-a ediție a concursului cu teme religioase «Te Deum Laudamus». În competiție s-au întrecut elevi din Urziceni, Jilavele, Valea Măcrișului și Grindu, care au ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 18:40
(4282 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Movilița

Pompierii din Urziceni au intervenit pentru descarcerarea unui bărbat de 68 de ani, implicat într-un accident rutier. Evenimentul s-a produs în zona localității Movilița, acolo unde conducătorul auto a ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 18:20
(4913 vizualizări - 0 comentarii)


Încep «Zilele Municipiului Slobozia», ediția a XVIII-a

Luni, 14 mai 2018, se deschid manifestările dedicate «Zilelor Municipiului Slobozia». Ca și în edițiile precedente, autoritățile locale au pregătit și în acest an competiții dedicate copiilor, spectacole ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 14:55
(9763 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Movilița. Patru suspecți au fost reținuți!

Polițiștii din Ilfov au efectuat în dimineața zilei de joi, 10 mai a.c.,  4 percheziții domiciliare la tot atâția suspecți, acuzați de furturi prin metoda «Sinești». Aceștia ar fi sustras mai multe ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 11:10
(9791 vizualizări - 0 comentarii)


Cai transportați fără documente, depistați de DSVSA Ialomița

Vineri, 4 mai 2018, consilierii din cadrul DSVSA Ialomița au verificat două autoutilitare ce transportau 15 cabaline de la Slobozia către Mizil. Controlul a urmărit aspecte privind identificarea animalelor ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2018, 18:10
(3416 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

PREMIER
Transport Auto SRL
angajează
șoferi profesioniști,
categ. C+E,
cu minim de experiență

salariu atractiv
Relații la sediul firmei
Șos. Brăilei, nr. 5, Slobozia
telefon 0733/449.841

8 Mai 2018, 18:05


ISU Ialomița atenționează asupra elementelor de muniție neexplodată găsite

ISU Ialomița atenționează asupra elementelor de muniție neexplodată găsite

Pe tot teritoriul țării regăsim și astăzi elemente de muniție neexplodată (grenade, proiectile, bombe de aviație etc.) care datează din timpul războaielor mondiale. Ele au fost aruncate atunci și, din diverse ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2018, 18:00
(7296 vizualizări - 0 comentarii)


alătură-te echipei noastre!

căutăm fete frumoase,
responsabile, dicție bună,
minim talent actoricesc,
prezență scenică,
domiciliul în Slobozia,
disponibilitate maximă în week-end
pentru interpretarea
URSITOAREI BUNE
în scenete pentru botez și nuntă
dacă dorești să faci parte
din echipa noastră,
contactează-ne
la telefon 0762/608.918

8 Mai 2018, 17:15


Hoți din Movilița, reținuți

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Coșereni au identificat doi bărbați de 31, respectiv 46 de ani, bănuți de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». Persoanele bănuite au fost reținute pe bază ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2018, 17:10
(4905 vizualizări - 0 comentarii)


Șoferul spaniol care a provocat accidentul de la Stelnica, arestat preventiv

Luni, 7 mai a.c., un bărbat de 65 de ani a fost arestat preventiv pentru săvârșirea infracțiunilor de «ucidere din culpă», «vătămare corporală din culpă» și «conducere a unui autovehicul ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2018, 17:05
(5747 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Nepoată și bunică, ucise de un șofer spaniol

Grav accident rutier petrecut în comuna ialomițeană Stelnica, în cursul serii de duminică, 6 mai 2018. O fetiță de 8 ani și bunica ei, în vârstă de 58 de ani, au murit pe loc după ce au fost călcate de ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2018, 17:39
(8027 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Incendiu la o casă în construcție

Flăcările au cuprins o casă, aflată în construcție, în data de duminică, 6 mai 2018, în jurul orei 11,00, în condițiile manifestării unor rafale de vânt puternice. Pompierii de la Garda de Intervenție ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2018, 15:45
(4800 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Ialomița: Animale salvate de pompieri

3 apeluri pentru salvarea a două bovine și a unei cabaline s-au primit la sfârșitul săptămânii precedente de la cetățeni. Dacă în cazul a două bovine, una căzută într-un șanț din comuna Dridu, iar alta ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2018, 15:35
(4436 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Grevă de avertisment în spitale

Grevă de avertisment în toate cele 4 spitale din Ialomița. Peste 800 de angajați din sistemul medical vor eliminarea plafonului de 30% aplicat sporurilor salariale, dar și creșteri ale veniturilor pentru ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2018, 11:30
(3800 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Bătrâne înșelate prin metoda «Accidentul»

Două bătrâne, de 71 și 79 de ani, din Fetești și Bărcănești, au reclamat la Poliție faptul că au fost victimele unor fapte de înșelăciune prin metoda «Accidentul». Acestea au spus că persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2018, 11:35
(4730 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Se caută salvatori voluntari

În perioada 2 mai-8 iunie 2018, ISU Ialomița recrutează persoane în vederea efectuării în mod voluntar de activități de acordare a primului ajutor. Cei interesați trebuie să aibă vârsta cuprinsă între ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2018, 11:20
(3550 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Hoți identificați de polițiști

Polițiștii din Țăndărei au reușit să identifice autorii unui furt, faptă comisă pe raza orașului și sesizată pe data de 30 aprilie 2018. Este vorba despre doi bărbați, de 23 și 43 de ani, care acum sunt ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2018, 11:15
(4615 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Cercetat pentru «furt calificat»

Polițiștii din Fetești au deschis un dosar penal pe numele unui bărbat de 54 de ani, domiciliat în Galați, sub acuzația de furt calificat. Acesta a fost prins în flagrant în timp ce sustrăsese mai multe ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2018, 11:05
(3611 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Cursuri pentru șomeri

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița organizează cursuri de calificare profesională în meserii precum cea de ospătar, bucătar, agent de securitate, cofetar și altele. Cursurile sunt ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2018, 20:05
(3880 vizualizări - 0 comentarii)


Anchetă în Ialomița. La un pas de a fi jefuit în zona Popasului Sinești!

Polițiștii din Ialomița au deschis un dosar penal pentru «tentativă de furt », după ce un bărbat din București a reclamat pe un site de socializare cum a scăpat ca prin urechile acului de o bană de hoți ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2018, 16:05
(5896 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Vacanța de 1 Mai-amenzi de aproape 330000 de lei, 54 de permise reținute

În ultimele 4 zile, polițiștii ialomițeni au intervenit la peste 150 de evenimente, au constatat în jur de 70 de infracțiuni, au aplicat peste 1000 de sancțiuni contravenționale, în valoare de aproape ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2018, 11:10
(4983 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 150 de polițiști ialomițeni, în stradă

Peste 150 de polițiști sunt la serviciu, pe toată perioada minivacanței de 1 mai, pentru siguranța tuturor celor care participă la evenimente, activități cultural-artistice sau sportive și pentru supravegherea ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2018, 11:05
(4372 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...