Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia face administrație pe datorie

Slobozia face administrație pe datorie

Condusă după chipul și asemănarea aleșilor locali, Slobozia are toate șansele să intre în cartea Recordurilor pentru felul în care face și desface administrația. De la investiția în rețeaua de apă și pînă la banalele concesionări de terenuri, trecînd prin parcări, parcuri, obiective sociale sau de interes privat totul este făcut răsturnat, fără respect pentru banul public și contribuabil sau, în cel mai bun caz, fără a genera creșterea nivelului de trai pe care o trimbițează permanent aleșii locali. După 20 de ani astfel petrecuți, Slobozia, capitala unuia dintre cele mai sărace județe din România, a devenit un oraș-fantomă în care oamenii obișnuiți au învățat să supraviețuiască ca în junglă,... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2011, 15:35 (11054 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Reprezentantul Guvernului în teritoriu evaluează gradul de satisfacție al ialomițenilor

Ce vrăji a mai făcut Prefectura

Reprezentantul Guvernului în teritoriu evaluează gradul de satisfacție al ialomițenilor

Prefectura Ialomița postează săptămînal pe site-ul oficial al instituției rapoarte. Unele dintre acestea sînt total anoste și confirmă faptul că birocrația a fost inventată special în acest scop. Alteori însă, datele funizate frizează ilarul și binedispun. Spre exemplu, șirul de 4 chestionare care au rolul de a indica gradul de satisfacție al cetățenilor care intră în contact cu instituția sau cu serviciile din cadrul acesteia.
Startul acestei inițiative a fost dat de către prefectul Mădălin Teculescu în urmă cu cîteva luni, cînd a avut ideea de a chestiona secretarii primăriilor județene cu privire la gradul de satisfacție al acestora în relațiile cu Prefectura. Deși finalizat, sondajul respectiv... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2011, 06:13 (12295 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița derulează investiții europene de 273 milioane lei

Fiecare dintre instituțiile statului numără fondurile europene în felul ei. Unele o fac după modelul Pristanda, altele în funcție de interese de moment sau de partidul pe care îl reprezintă. Nimeni nu știe însă cu exactitate cîți bani au fost absorbiți de proiectele europene derulate în ultimii ani. Știm însă cu precizie ce fonduri se vehiculează la acest moment la nivelul județului.

Morgana investițiilor UE
Prefectura Ialomița numără investițiile europene pentru că așa i-a dat temă Guvernul. Potrivit unui raport făcut public la începutul acestei luni, în Ialomița se află, în diferite stadii de derulare, un număr de 11 proiecte. Valoarea însumată a acestora trece de... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2011, 13:57 (6657 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

28 milioane lei, prejudicii din evaziune fiscală

Peste 1700 de dosare penale economice instrumentate de Poliția ialomițeană

28 milioane lei, prejudicii din evaziune fiscală

Cu prejudicii de peste 28 milioane de lei și peste 1700 de dosare penale instrumentate de polițiști, Ialomița este județul unde evaziunea fiscală face legea. Patronii nu plătesc TVA la stat, solicită rambursări ilegale, la produsele accizabile contrabanda e în floare, iar tot mai mulți afaceriști păgubesc bugetul de stat prin diferite tertipuri economice. Și, deși situația infracțiunilor economice este dezastruoasă, în mai bine de un an de zile doar pentru singur patron procurorii și-au însușit propunerea de arestare preventivă.

În Ialomița se fură, se fură, se fură...
Evazioniștii ialomițeani atacă. Desigur, asta nu mai e demult o noutate. Prejudiciile aduse bugetului... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2011, 10:42 (8613 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sorin Bian, de la curățătoria Guvernului Boc

Sorin Bian, de la curățătoria Guvernului Boc

Vineri, 10 iunie, la Slobozia, șeful Agenției Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă, a făcut o vizită inopinată în Ialomița. Vizita a fost anunțată chiar de către el în dimineața zilei cu pricina, iar rezultatele acesteia au fost prelucrate într-o conferință de presă în care Sorin Bian a frecat regulamentar cadavrul Guvernului Boc.

Spălătorii de cadavre guvernamentale
Sînt ani buni de cînd spectacolul penibil al guvernării n-a mai trecut de sticla televizoarelor în teritoriu. Și am crezut sincer că această practică statuată cîndva de PSD a dispărut.
Asta pînă vineri, cînd șeful ANOFM, Sorin Bian, a vizitat sediul local al instituției și a dorit morțiș să susțină... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2011, 06:37 (7707 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Protipendada ialomițeană se cuplează pe Badoo

Din ciclul «ce face lumea cînd n-are ce face»

Protipendada ialomițeană se cuplează pe Badoo

Badoo este o aplicație de socializare care oferă membrilor săi posibilitatea de a identifica atît bărbați, cît și femei din zona locală sau din apropiere dornici de întîlniri, fie acestea și doar pe internet. Am testat și noi această aplicație, iar ceea ce am descoperit vă oferim în cele ce urmează.

Nelu, șoferul topmodel de pe Badoo
Îl cheamă Nelu. Are 39 de ani și este din Țăndărei. Îl găsești pe Badoo unde este în căutarea unei întîlniri cu cineva între 29 și 44 ani. Este activ pe internet și îi place să pozeze. La mare, la munte sau doar printre clădiri. Ipostaze aproape regizate ni-l înfățișează în toată splendoarea într-un șir de poze pe care singur și le-a încărcat... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2011, 11:33 (27128 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Exclusiv: Profesorul Gheorghe Neagu a fost eliberat sub control judiciar

Exclusiv: Profesorul Gheorghe Neagu a fost eliberat sub control judiciar

Marți, 14 iunie, profesorul Gheorghe Neagu a fost pus în libertate. Decizia aparține judecătorilor Curții de Apel București, instanță căreia dascălul s-a adresat printr-un recurs.

Neagu, eliberat înainte de vreme
Într-o vineri a lunii trecute, mai exact pe data de 20 mai, un profesor era prins într-un flagrant regizat în timp ce primea șpagă de la un grup de elevi. Se întîmpla la Slobozia, la Grupul Școlar «Mihai Eminescu», unitate de învățămînt unde dascălul era încadrat pe disciplina «Educație-fizică și sport».
Flagrantul s-a produs, arestarea a fost imediată, iar scandalul în toi. Școala a fost cuprinsă de o vrie nefirească, iar acuzațiile la adresa profesorilor... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2011, 20:12 (14542 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Țăndărei a semnat cu ochii închiși contractul de preluare a Spitalului pe 20 ani

Pomană cu lumînări administrative pentru dr Filip

Primăria Țăndărei a semnat cu ochii închiși contractul de preluare a Spitalului pe 20 ani

În urmă cu mai puțin de o lună, autoritățile locale din Țăndărei au privatizat Spitalul din localitate. Consilierii locali au votat, iar SC Hospital Clinic dr Filip SRL este deținătorul de drept al unității sanitare. Un contract deficitar și condiționat de banii Casei Județene de Asigurări de Sănătate. Asta deși Ialomița are 772 de paturi, iar redeschiderea Spitalului Orășenesc Țăndărei nu va fi posibilă decît printr-o suplimentare! Pentru toate aceste motive, invocînd o preluare abuzivă a Spitalului, un medic de familie din Ialomița intenționează să acționeze în judecată autoritățile locale din Țăndărei. Așa, de dragul spiritului civic și al datoriei morale față de Spitalul recent desființat... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2011, 09:43 (18870 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Administrațiile Financiare din Țăndărei, Căzănești și Dridu se desființează

Vineri, 10 iunie, reprezentanții Direcției Finanțelor Publice Ialomița au anunțat desființarea începînd cu data de 1 iulie 2011 a administrațiilor financiare din Țăndărei, Căzănești și Dridu. Potrivit informării, societățile comerciale arondate acestor administrații se vor redistribui. Astfel, la AFP Slobozia vor trece firmele din Albești, Andrășești, Ciochina, Căzănești, Munteni Buzău, Ograda, Reviga, Sălcioara, Sărățeni, Țăndărei și Valea Ciorii. Societățile de pe raza localităților Adîncata, Balaciu, Brazii, Cocora, Colelia, Drăgoești, Dridu, Fierbinți, Grindu, Maia, Movilița, Roșiori, Sfîntu Gheorghe și Sinești vor fi arondate Administrației de la Urziceni, în timp ce la AFP Fetești vor fi... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2011, 08:52 (12258 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicii de familie din Ialomița, «spărgători» de grevă

Medicii de familie din Ialomița, «spărgători» de grevă

De o saptămînă și mai bine, agenda publică a sistemului național de sănătate este marcată de conflictul generat de refuzul medicilor de familie de a semna noul contract cadrul cu Casa Națională de Sănătate. În cascadă și în funcție de interesele imediate sau pe termen lung, oficialii ambelor tabere reacționează, fac declarații și amenință cu blocarea sistemului. Între ciocan și nicovală, pacienții sînt obligați să tacă și să plece capul.

Sănătate pe banii medicilor de familie
Ialomița nu face nici ea excepție de la regulă. Ca peste tot în țară, reprezentanții celor două organizații locale care protejează interesele medicilor susțin refuzul de a semna contractul cadru... [citește_tot_articolul]

10 Iunie 2011, 09:07 (10277 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Judecătorii au decis: Profesorul Gheorghe Neagu rămâne arestat

Judecătorii au decis: Profesorul Gheorghe Neagu rămîne arestat

La începutul săptămînii, marți, 7 iunie, judecătorii au decis asupra cererii de liberare provizorie formulată de profesorul Gheorghe Neagu. Hotărîrea magistraților a fost însă ca profesorul să rămînă arestat.
În data de 20 mai, Gheorghe Neagu, profesor de Sport la Grupul Școlar «Mihai Eminescu» din Slobozia și antrenor al echipei de handbal feminim a Clubului Sportiv Municipal, a fost reținut. Dascălul fusese prins în flagrant în timp ce primea mită de la un grup de elevi pentru a fi promovați. Imediat, polițiștii l-au reținut, iar procurorii au decis arestarea preventivă pentru 30 de zile.
Nemulțumit de decizia anchetatorilor, profesorul Gheorghe Neagu a formulat o cerere de liberare provizorie... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2011, 13:19 (9695 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, județul investițiilor-fantomă

Fonduri de sute de miliarde în ultimii 10 ani

Ialomița, județul investițiilor-fantomă

De aproape 10 ani, administrația județeană investește sume exorbitante în infrastructura edilitară a localităților. De la apă la drumuri și de la platforme industriale la cămine culturale, totul a fost transformat în proiect european sau național, finanțat și răsfinanțat, iar apoi contabilizat drept realizare certă a administrației locale și județene. De cele mai multe ori aceste investiții au generat doar polemici politice și atît. Mai rar, ele au depășit cadrul politic și au devenit teme publice, împinse pe agenda zilnică de campanii mediatice mai mult sau mai puțin eficiente. Și, cu totul și cu totul accidental, aceleași proiecte au generat mai bine public pentru contribuabilii în numele cărora... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2011, 12:40 (11691 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Sărbătorile Sloboziei», ediția de colecție

«Sărbătorile Sloboziei», ediția de colecție

Timp de 4 zile Slobozia a uitat de criză, a uitat de autorități, a uitat de apă și a serbat. A serbat regește, așa cum a învățat-o Ionașcu în ultimii 2 ani, și barbar, așa cum au obișnuit-o autoritățile din toate timpurile și guvernările de mai înainte. A serbat cu mici, bere, comedii și pișoare improvizate în parc. A serbat evenimente cu oficiali plicticoși la tăieri de panglici inaugurale. A serbat tradițional la festivalul Internațional de folclor Floare de pe Bărăgan. Și s-a dus duminică la culcare convinsă că și mîine e o zi. E drept, mai săracă cu 1,5 miliarde de lei vechi, dar ce mai contează banii și orientarea primarului cînd o viață are slobozeanul și pe aia e obligat să o trăiască aici... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2011, 16:13 (7947 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

PS Vincențiu, lăsat fără terenul din jurul Catedralei

Consiliul Local Slobozia se revoltă și respinge propunerea Episcopiei

PS Vincențiu, lăsat fără terenul din jurul Catedralei

Credincios preceptului biblic «cere și ți se va da», Prea Sfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor a solicitat Consiliului Local Slobozia 6000 de mp din jurul Catedralei. Demersul reprezintă primul pas în lungul drum al instituției către dreptul de proprietate privată asupra terenului din jurul acestui edificiu proțăpit în mijlocul unui parc în care s-au investit pînă acum 1 milion de lei. În mod surprinzător însă, Consiliul Local s-a revoltat și a respins cu majoritate de voturi aprobarea acestui proiect. O victorie mare pentru autorități, un eșec neglijabil pentru Episcopia Sloboziei și Călărașilor.

Cine cere, nu piere...
Dar nici nume bun nu are! Aflat... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2011, 10:08 (10311 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Toți la grădiniță, toți în clasa I», program pentru copiii comunităților defavorizate

«Toți la grădiniță, toți în clasa I», program pentru copiii comunităților defavorizate

Ialomița are comunități defavorizate, cu copii lipsiți de orice perspective și familii mult prea sărace pentru a-i susține financiar la școală. Una dintre localitățile unde școlile sînt, de regulă, lux pentru unii copii este Țăndărei, oraș cu populație rromă semnficativă. Aici, dacă nu posibilitățile financiare îngrădesc dreptul copiilor la școală, mentalitățile, dar mai ales obiceiurile specifice, fac de cele mai multe ori regulile.
Combaterea abandonului școlar în rîndul copiilor, acolo unde acesta există nu mai este demult o noutate. Mai nou, profesorii și reprezentanții comunițăților de rromi se luptă cu înscrierea copiilor la o formă de educație școlară. O luptă grea, susținută doar de... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2011, 13:22 (11004 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Primarul Ionașcu falsifică procesele-verbale de ședință

Slobozia: Primarul Ionașcu falsifică procesele-verbale de ședință

Nu putem trece peste ședința Consiliului Local din 26 mai înainte de a consemna încă o stare de fapt alarmantă: primarul Gabi Ionașcu falsifică procesele-verbale ale ședințelor de consiliu local. Afirmația este o concluzie logică a schimbului de replici surprins în cadrul ședinței de joi, dintre primarul Gabi Ionașcu și consilierul Radu Paros. Obiectul acestui schimb de replici îl constituie procesul-verbal al ședinței din 9 mai, dată la care primarul Gabi Ionașcu a făcut declarații incriminatorii la adresa conducerii SC Urban.
Deși nu a fost făcut public nici pînă la acest moment, se pare că documentul omite declarațiile făcute atunci de către primarul Gabi Ionașcu. «Aș vrea să-mi puneți și... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2011, 06:33 (10038 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Mircea Dinescu și «Poezia pe sticlă»

Slobozia: Mircea Dinescu și «Poezia pe sticlă»

Poetul Mircea Dinescu va reveni la Slobozia joi, 9 iunie 2011, în cadrul turneului național de promovare a proiectului «Poezia pe sticlă». Proiectul vizează producția literară, cea artistică cît și producția... viti-vinicolă, Mircea Dinescu incluzînd în cadrul turneului și orașul natal, Slobozia. Așadar, joi, 9 iunie, de la orele 17.00, la sediul Bibliotecii Județene «Ștefan Bănulescu» din Slobozia, Mircea Dinescu se va reîntîlni cu slobozenii, poetul urmînd să-și lanseze și volumul de poezii «Femeile din secolul trecut». Volumul este editat de Fundația pentru Poezie în anul 2010, grafica purtînd semnătura celebrului Dan Erceanu. Împreună cu volumul de poezii, Mircea Dinescu va lansa la Slobozia... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2011, 09:46 (9269 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Tehnologie de 1,7 milioane de euro pentru tratarea apei la Slobozia

Nu există amatori pentru potabilizarea apei din sursa subterană

Tehnologie de 1,7 milioane de euro pentru tratarea apei la Slobozia

Nota de plată a guvernării Ionașcu a mai crescut cu 1 milion de euro. În cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia de joi, 26 mai, executivul slobozean a aprobat cu o majoritate zdrobitoate propunerea primarului Gabi Ionașcu de majorare cu 1 milion de euro a cheltuielilor pentru finalizarea stației de tratare a apei. Propunerea vine după ce administrația locală a organizat trei licitații pentru demararea acestei investiții. Conform declarațiilor oficialilor locali, acestea au eșuat din cauza alocărilor bugetare insuficiente. Pentru întîrzieri însă, nu există
explicații oficiale.

Mintea de pe urmă a primarului Ionașcu
Joi, 26 mai, în cadrul ședinței ordinare a Consiliului... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2011, 07:04 (10885 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Muzeele lumii vin la Slobozia în septembrie

Consiliul Județean a aprobat finanțarea celui de-al XVI-lea Congres al AIMA

Muzeele lumii vin la Slobozia în septembrie

Marți, 31 mai, Consiliul Județean Ialomița a aprobat alocarea a 5000 de euro pentru organizarea unui Congres internațional al muzeelor. Congresul va avea loc la începutul lunii septembrie, la Slobozia, și va fi organizat de Muzeul Național al Agriculturii. Decizia este una extrem de controversată în condițiile în care organizatorii nu dețin informații legate de statutul acestei Asociații Internaționale a Muzeelor de Agricultură. Dincolo de aspectele logistice ale viitorului Congres, există și probleme legislative pentru care organizatorii nu au soluții.

Congresul fantomelor din muzee
Interesul pentru Asociația Internațională a Muzeelor de Agricultură (și, implicit, pentru... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2011, 06:41 (10290 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Descoperire arheologică la Făcăeni

click pe poză

În timp ce săpa o groapă în curte, un bărbat din Făcăeni a făcut o descoperire... arheologică. Cel puțin așa susțin autoritățile, după ce au analizat osemintele umane și vasul din lut scoase la lumină de cazmaua cetățeanului din Făcăeni.
Așadar, marți, 31 mai a.c., orele 16.00, agenții Postului de Poliție Făcăeni au fost sesizați de un bărbat, de 45 ani, din localitate, despre faptul că în timp ce săpa o groapă în curtea locuinței sale a descoperit mai multe oseminte cu aspect uman. O echipă formată din agenți de ordine publică și un criminalist s-a deplasat de îndată la fața locului și a constatat că proprietarul gospodăriei, în timp ce săpa o groapă, la adîncimea de 1,8 m a descoperit, parțial... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2011, 15:01 (8214 vizualizări - 2 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
260 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

anunț angajare

OUAI SCÂNTEIA
cu sediul în comuna Scânteia,
județul Ialomița

angajează
contabil

(studii medii)
Relații la telefon 0763/630.407

19 Octombrie 2017, 16:20


Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți-20.10.2017

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței
de Muncă Ialomița va organiza în data de
20 octombrie 2017, orele 9,00,

«Bursa locurilor de muncă
pentru absolvenți»

eveniment care va avea loc la Slobozia
Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea».
Absolvenții promoției 2017 care doresc
să își găsească un loc de muncă adecvat
studiilor și pregătirii profesionale, sunt
așteptați să se înscrie la sediul Agenției
Locale Slobozia, strada Matei Basarab,
bl. F1, parter, sau la Punctele de Lucru
din Urziceni, Fetești și Țăndărei.
De asemenea, agenții economici
care dispun de locuri de muncă
și doresc încadrarea tinerilor absolvenți,
pot depune ofertele de locuri de muncă
vacante la sediul AJOFM Ialomița sau
la sediile punctelor de lucru, precum și
la adresa de e-mail [email protected]
Relații suplimentare se pot obține
la telefon 0243/231.809, 0243/230.999,
la sediul AJOFM Ialomița,
loc. Slobozia, str. Lacului, nr.10, et. 3

17 Octombrie 2017, 20:10


Școlile de agenți de Poliție organizează concurs de admitere în luna ianuarie 2018

În perioada 13-21 ianuarie 2018, Școala de Agenți de Poliție «Vasile Lascăr» Câmpina și Școala de Agenți de Poliție «Septimiu Mureșan» Cluj-Napoca vor organiza concurs de admitere pentru o nouă promoție ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2017, 19:20
(5176 vizualizări - 0 comentarii)


«Meditații gratuite» la Protopopiatul Slobozia

Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia și Seminarul Teologic Ortodox «Sf. Ioan Gură de Aur» Slobozia continuă și în anul școlar 2017-2018 proiectul socio-educativ ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2017, 18:55
(3690 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: SOLVIT-Rezolvarea eficientă a problemelor în Europa

Pentru a veni în sprijinul cetățenilor români și al companiilor românești care își desfășoară activitatea în state membre ale Uniunii Europene și care se confruntă cu probleme în exercitarea drepturilor ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2017, 18:35
(4789 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: A început campania de vaccinare a câinilor și pisicilor

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de câini și pisici că, în conformitate cu prevederile Ordinului Autorității Naționale Sanitare ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2017, 18:20
(6027 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale IPJ Ialomița

La acest sfârșit de săptămână, 13-15 octombrie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au continuat acțiunile în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 20:05
(3137 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La furat de fier

Sâmbătă, 16 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au fost sesizați cu privire la faptul că o persoană înceracă să sustragă materiale feroase din curtea unei clădiri. Oamenii ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 19:40
(2748 vizualizări - 0 comentarii)


«Târgul de Toamnă» de la Fetești, în vizorul polițiștilor

Sancțiuni contravenționale de aproape 7000 de lei au fost aplicate de polițiștii ialomițeni, vineri, 13 octombrie a.c., în urma activităților desfășurate cu ocazia organizării «Târgului de Toamnă», pe raza ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 19:25
(5347 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni silvice și piscicole

Polițiștii ialomițeni acționează periodic, pe raza de competență, în vederea apărării patrimoniului piscicol și combaterii faptelor ilegale asociate din pescuitul ilegal, dar și pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 19:15
(3028 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Sesiune de admitere pentru candidați

O nouă sesiune de admitere pentru Școala militară de subofițeri Pompieri și Protecție Civilă «Pavel Zăgănescu» Boldești a fost aprobată pentru luna ianuarie a anului 2018. Astfel, tinerii care doresc să ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 18:25
(5255 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Ion Roată

Focul a alertat locatarii duminică, 15 octombrie a.c., în jurul orelor 18,00, când au și sesizat echipajele de pompieri prin apel la numărul 112. La locul intervenției s-au deplasat salvatorii de la Detașamentul ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 18:05
(4635 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii din Constanța anchetează dispariția unui tânăr din Ialomița

Polițiștii din Constanța anchetează dispariția unui tânăr din Ialomița

Polițiștii din Constanța au demarat cercetările cu privire la dispariția unui tânăr de 20 de ani, din Fetești. Pe data de 9 octombrie 2017, băiatul, identificat în persoana numitului Ion Ilie, și-a anunțat ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 17:59
(5784 vizualizări - 1 comentariu)


Căutat de autoritățile italiene, reținut la Slobozia

Polițiștii din Slobozia au reușit să identifice și să rețină un bărbat, de 34 de ani, pe numele căruia autoritățile judiciare din Italia au emis un mandat european de arestare. Acesta era căutat în Italia ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 20:25
(4185 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată, descoperită de polițiștii slobozeni

O mașină care figura în baza de date a polițiștilor ca fiind sustrasă confiscării în Polonia a fost descoperită de oamenii legii din Slobozia în curtea unui bărbat, de 35 de ani, din oraș. Mașina a fost ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 20:10
(3116 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Locuri disponibile în unitățile de învățământ ale Jandarmeriei Române

Absolvenții de liceu, care dețin diplome de Bacalaureat, sunt așteptați la sediul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița pentru a-și depune dosarele în vederea ocupării unui loc în instituțiile de ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 19:55
(3789 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se opresc gazele !

Din cauza lucrărilor de întreținere și reparații ale rețelelor de distribuție, Distrigaz Sud Rețele informează că luni, 16 octombrie 2017, se va opri furnizarea cu gaz în Amara, pe străzile Tudor Vladimirescu ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 19:40
(3692 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Pește confiscat

Patru bărbați din Ialomița, cu vârste cuprinse între 35 și 63 de ani, au ajuns să aibă probleme cu legea după ce au fost identificați de polițiști comercializând pește fără documente legale. Marfa a fost ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2017, 21:10
(3492 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Doi tineri din Ialomița, de 21 și 31 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost identificați în trafic conducând sub influența băuturilor alcoolice. Primul avea o alcoolemie de 0,59 miligrame alcool ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2017, 20:25
(4292 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: S-a dispus confiscarea a peste 840 mc de lemn de plop!

Polițiști din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Marți, 10 octombrie a.c., polițiști din cadrul Serviciului ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 20:10
(6545 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Tineri reținuți pentru furt calificat

Fetești: Tineri reținuți pentru furt calificat

Marți, 10 octombrie 2017, polițiștii feteșteni au identificat principalii bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «furt» din incinta unei societăți comerciale din Fetești. Unul dintre aceștia, tânărul de ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 20:05
(6433 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Ialomițeni bănuiți de contrabandă cu țigări

La data de 10 octombrie 2017, polițiștii de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița au efectuat 3 percheziții pe raza județului, la sediul unei societăți comerciale, precum și la ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 19:55
(4041 vizualizări - 1 comentariu)


Se oprește gazul la Slobozia

Distrigaz Sud Rețele informează cu privire la faptul că în data de joi, 12 octombrie 2017, la Slobozia, va fi întreruptă furnizarea de gaz pe strada Aleea Parcului, între orele 08,00-15,00. Măsura este ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 19:45
(3822 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de toamnă vaccinare antirabică vulpi

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează locuitorii județului că, în perioada 2-11.10.2017, în funcție de condițiile meteorologice, se va desfășura, la nivel național ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 17:45
(5107 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Arestat pentru viol

Un tânăr din localitatea Bucu a fost arestat de procurorii din Slobozia după ce a violat o vecină pensionară. El va sta după gratii pentru următoarele 30 de zile, iar dacă va fi găsit vinovat riscă ani ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 12:10
(5787 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul Militar Județean Ialomița: Recrutare rezerviști voluntari

Centrul Militar Județean Ialomița continuă recrutarea candidaților care doresc să devină soldat sau gradat voluntary, până la data de 20 octombrie 2017. La prezentarea la Centrul Militar Județean ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2017, 20:05
(5170 vizualizări - 0 comentarii)


Casă inundată la Păltiniș

Casă inundată la Păltiniș

Duminică dimineața, 8 octombrie 2017, pompierii au intervenit pe raza comunei Perieți, în satul Păltiniș, pentru scoaterea apei dintr-o gospodărie. Intervenția s-a desfășurat în urma unui apel primit în ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2017, 16:45
(4521 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Proteste împotriva maidanezilor

Protest în centrul Urziceniului, organizat duminică, 8 octombrie 2017. Cetățenii ies în stradă ca să nemulțumiți față de faptul că autoritățile locale nu gestionează corespunzător problema câinilor comunitari ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2017, 15:38
(4614 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Angajatorii din Spania caută forță de muncă

Serviciul European de Ocupare a Forței de Muncă EURES oferă 800 de locuri de muncă în Spania, pentru recoltatul căpșunilor. Durata contractului de muncă este de aproximativ 3 luni, data estimată de angajare ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2017, 21:05
(4205 vizualizări - 0 comentarii)


Enel Distribuție: Mai multe localități rămân fără curent

Enel Distribuție Dobrogea anunță sistarea temporară a furnizării energiei electrice în mai multe localități din Ialomița, în perioada 9-14 octombrie 2017, în intervalul orar 08,00-16,00. Vizate sunt municipiile ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2017, 20:45
(7338 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...