Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Afaceri cu deținuții

Penitenciarul Slobozia continuă derularea programelor de reintegrare socială

Afaceri cu deținuții

La sfîrșitul săptămînii trecute, timp de două zile, în cadrul Penitenciarului Slobozia s-a desfășurat o acțiune maraton care a așezat față în față anteprenorii locali și persoanele private de libertate. Potrivit organizatorilor, «acțiunea reprezintă un început dintr-un șir de astfel de întîlniri și se dorește a se finaliza printr-o licitație deschisă în cadrul căreia persoanele private de libertate vor oferi spre vînzare rezultatele muncii lor, constînd în diverse produse/obiecte, pe care le vor confecționa în cadrul atelierelor inițiate în acest program».

O cafea cu anteprenorii
Acțiunea organizată de către Penitenciarul Slobozia a debutat joi, 11 mai, la orele 11.... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2011, 11:17 (12230 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Exclusiv: Gheorghe Neagu, antrenorul echipei de handbal CSM Unirea Slobozia, a fost reținut

Șpagă pentru a trece clasa la Sport

Exclusiv: Gheorghe Neagu, antrenorul echipei de handbal CSM Unirea Slobozia, a fost reținut

Antrenorul echipei de handbal feminin a Clubului Sportiv Municipal a fost reținut. Gheorghe Neagu a fost prins în flagrant cînd accepta o șpagă de 100 euro de la mama unei eleve, pentru a trece clasa la disciplina Sport. Gheorghe Neagu era profesor la Grupul Școlar «Mihai Eminescu», unde preda disciplina Sport.
Potrivit unor surse, dascălul ar fi refuzat să promoveze o elevă a liceului, solicitînd bani în acest sens. Părinții au denunțat situația polițiștilor ialomițeni, care au organizat profesorului un flagrant. Flagrantul a fost pus în practică vineri, 20 mai, iar profesorul Neagu a fost reținut pentru 24 de ore imediat după ce a primit cei 100 euro marcați. Actual, dascălul se află în arestul... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2011, 19:51 (257810 vizualizări - 138 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Ionașcu, acuzat de «abuz în serviciu»

Dosarul penal privind cabinetul stomatologic al fiicei edilului Sloboziei, la Parchet

Primarul Ionașcu, acuzat de «abuz în serviciu»

La începutul lunii octombrie 2010 un scandal rușinos și aproape penibil izbucnea în orașul primarului Ionașcu. De această dată, scenariul viza atribuirea pe lîngă lege a unui cabinet medical în sediul Policlinicii cu Plată din Slobozia chiar fiicei primarului Ionașcu. La scurt timp, povestea a ajuns să constituie un dosar penal, instrumentat de polițiștii de Investigare a Fraudelor. Actual, dosarul s-ar afla în atenția procurorilor, fiind pe cale să pășească timid în instanță. Iar pentru aceasta, primarul Gabi Ionașcu ar fi acuzat de abuz în serviciu.

Un cabinet stomatologic primit cadou
Începuturile conflictului de atribuire a cabinetului medical s-au pus în august... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2011, 09:34 (14202 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Declarații false pentru subvențiile la vaci, capre și oi

Ialomița: Declarații false pentru subvențiile la vaci, capre și oi

• Fermierii ialomițeni sînt în pericol de a returna banii obținuți prin subvențiile la animale
• Mai mulți crescători de bovine, ovine și caprine au dat declarații false privind datoriile către bugetele locale
• Descoperirea aparține Camerei de Conturi a Județului Ialomița
• Fermierii, obligați să înapoieze banii încasați ilegal

Un recent control al Camerei de Conturi dezvăluie haos în acordarea subvențiilor pentru crescătorii de animale. Mai mulți fermieri ialomițeni și-au falsificat declarațiile pe propria răspundere pentru a deveni eligibili la acordarea subvențiilor. Reprezentanții APIA au «înghițit» falsurile pe nerăsuflate, acordînd miliarde de lei drept sprijin financiar pentru buna creștere a animalelor din exploatații.
Pe scurt, la nivelul anului 2008, an vizat pentru controlul Camerei de Conturi Ialomița, peste 1178 de fermieri ialomițeni au beneficiat de subvenții pentru creșterea bovinelor. Valoarea sprijinului pe cap de animal a fost de 145 lei, în Ialomița fermierii solicitînd subvenție pentru 12800 de... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2011, 13:28 (15193 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Record: Ialomița, ultimul loc pe țară la capitolul «comercianți activi»

În luna aprilie 2011, Ialomița a reușit să atingă un record economic negativ. Mediul de afaceri local abia mai supraviețuiește, numărul persoanelor juridice active fiind cel mai mic din țară.

Scade numărul persoanelor juridice!
Deși aparent piața economică locală înregistrează progrese, satisticile specialiștilor plasează Ialomița printre cele mai sărace județe din țară. Asta pentru că procentul de supraviețuire al persoanelor juridice active la acest moment situează Ialomița pe ultimul loc pe țară la acest capitol. Cu cei 7327 de comercianți activi, mediul de afaceri local a înregistrat în luna aprilie 2011 un trend descendent al persoanelor juridice (4637), procentul... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2011, 13:17 (9823 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Țiganii din Țăndărei au prejudiciat statul britanic cu peste 1 milion de euro

I-am speriat din nou pe englezi! Sîntem pe prima pagină în The Sun!

Țiganii din Țăndărei au prejudiciat statul britanic cu peste 1 milion de euro

După scandalul din octombrie 2010, referitor la traficul de persoane, Țăndăreiul revine pe prima pagină a ziarelor din Anglia. Celebrul tabloid «The Sun» aduce din nou în atenția opiniei publice cazul țiganilor din Țăndărei, de această dată fiind vorba despre o fraudă de peste un milion de euro din ajutoare sociale acordate de statul englez.

Arestări. «The Sun» precizează că marți, 17 mai 2011, opt țigani din Țăndărei au fost arestați, capul rețelei, Dumitru Teluș, 36 ani, fiind «săltat» chiar de pe aeroportul din Essex. Alături de acesta, au mai fost arestați și Dorina Dumitru, Ion Lincan, Ramona Dumitru, Marian Gheorghe, Adrian Radu, Ion Stoica și Claudia Radu... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2011, 13:40 (14195 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ionașcu decapitează URBAN

Directorul Valentin Cilibeanu, sacrificat pe altarul apei

Ionașcu decapitează URBAN

Directorul SC Urban, Valentin Cilibeanu, ar putea fi înlăturat joi, 19 mai, din funcția pe care o deține de aproape 7 ani. Decizia va fi adoptată în cadrul ședinței Adunării Generale a Acționarilor, la presiunile primarului Gabi Ionașcu. Semnalul privind intențiile edilului local a fost lansat în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia, de luni, 9 mai. Gabi Ionașcu a acuzat atunci staff-ul tehnic al societății de «management defectuos». Potrivit informațiilor oficiale, SC Urban mai are la dispoziție doar 4 luni pentru a furniza apă potabilă, potrivit programului de conformare impus de către Direcția de Sănătate Publică Ialomița. Un raport prezentat însă de către SC Urban la începutul lunii... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2011, 11:57 (13721 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Autoritățile privatizează Spitalul Țăndărei

Autoritățile privatizează Spitalul Țăndărei

Marți, 17 mai 2011, Consiliul Local Țăndărei a fost invitat să decidă «asocierea în participațiune» pentru redeschiderea Spitalului din localitate în regim privat. Decizia survine după ce, la sfîrșitul lunii ianuarie, Ministerul Sănătății a decis închiderea a 182 de spitale din țară din considerente pecuniare. Pe lista neagră a fost inclus și Spitalul Țăndărei, singurul spital fără datorii din Ialomița. Revenind, viitorul proprietar al Spitalului este dr Filip Constantin, un neurochirurg care susține că intenționează să privatizeze 10 spitale din România. Dacă privatizarea se va dovedi un succes, administrația locală va avea dreptul la jumătate din profiturile obținute.

Privatizare la foc automat... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2011, 11:17 (16972 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: În căutarea unui loc de veci la Cimitirul Municipal

Slobozia: În căutarea unui loc de veci la Cimitirul Municipal

La ultima ședință de Consiliu Local, Ștefan Costea, directorul DADP Slobozia a anunțat că «în cazul unei catastrofe naturale, Cimitirul Municipal nu are suficiente locuri de veci pentru populație». Anunțul a suscitat vii polemici în rîndurile consilierilor care s-au dovedit extrem de sensibili la această problemă a comunității. Pentru a evita panica, primarul Gabi Ionașcu a anunțat că are în vedere mai multe soluții practice de remediere a acestui deficit. La acest moment, 100 de persoane se află pe lista de așteptare a autorităților pentru a-și rezerva un loc de veci în Cimitirul Municipal...

Cu Florin, la cimitir
Cimitirul Municipal din Slobozia are 12,5 hectare și... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2011, 19:20 (16195 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a reabilitat 20 la sută din rețeaua județeană de drumuri

Miliarde pentru drumuri de milioane

Ialomița a reabilitat 20 la sută din rețeaua județeană de drumuri

Datele statistice legate de Ialomița consemnează faptul că rețeaua județeană de transport însumează 1138 de kilometri, în care sînt incluse drumuri naționale, județene și comunale, 20 de kilometri de autostradă și 276 de kilometri de rețea feroviară și fluvială. Din această cifră, puțin peste o treime, respectiv 437 de kilometri, este reprezentată de drumurile județene. Reabilitarea acestor drumuri a fost declarată una dintre prioritățile administrației ialomițene și continuă să reprezinte o preocupare constantă pentru oficialii Consiliului Județean.

80 de kilometri de Drumuri Județene, două mandate
Saga drumurilor județene a început prin 2005, anul în care administrația... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2011, 10:22 (13045 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Murim de cancer și inimă rea

Ialomița: Murim de cancer și inimă rea

Conform datelor statistice oferite de către Direcția de Sănătate Publică Ialomița, murim de cancer și inimă rea. Situația e cu atît mai paradoxală cu cît ocupăm un loc fruntaș la capitolul tratamente. Potrivit unei alte statistici, de această dată a Casei Județene de Asigurări de Sănătate, în primul semestru al anului 2011 ialomițenii au folosit 15 milioane doze de tratament (!?).

68 la sută din populație suferă de boli ale aparatului circulator
În județul Ialomița, atît în mediul rural, cît și în cel urban bolile de inimă sînt cele care afectează cu precădere populația. Anual, peste 2000 ialomițeni mor doar din această cauză. Potrivit datelor oficiale, imediat după... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2011, 13:47 (8977 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Generația de sacrificiu se pregătește de «clasa 0»

Ialomița are peste 3000 de copii care vor fi obligați să meargă la școală înainte de vreme

Generația de sacrificiu se pregătește de «clasa 0»

Legea 1 din 2011 este pe cale să producă o nouă generație de sacrificiu. Este vorba despre copiii care la începutul anului școlar 2012/2013 vor avea vîrsta cuprinsă în intervalul 6-7 ani și care, potrivit noii Legi a Educației, vor fi obligați să meargă la școală în «clasa 0». Conform estimărilor Inspectoratului Școlar Ialomița, la acest moment sînt 3081 de copii care vor fi cuprinși în această formă de învățămînt. Inspectorul general școlar, Ilie Stavăr susține că necesarul de cadre didactice va fi completat cu personal necalificat.

«Clasa 0», coșmarul părinților
Teoretic, «clasa 0» nu este o noutate. Ea există în acest moment la nivelul grădinițelor sub denumirea de... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2011, 07:09 (14336 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Programul Național de Dezvoltare Rurală, ultima speranță pentru Ialomița

Proiectele europene, în atenția autorităților județene

Programul Național de Dezvoltare Rurală, ultima speranță pentru Ialomița

Săptămîna precedentă, Prefectura Ialomița a organizat o dezbatere informală în cadrul căreia cele două Grupuri de Acțiune Locală existente în Ialomița și-au prezentat rezutatele activității desfășurate în ultimii ani. Potrivit prefectului Mădălin Teculescu, întîlnirea a avut drept scop identificarea și eliminarea oricăror disfucționalități administrative care ar putea periclita accesarea fondurilor europene în cadrul Programul Național de Dezvoltare Rurală (PNDR). Reamintim că PNDR este metodologia pe baza căreia poate fi accesat Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală și care respectă liniile directoare strategice de dezvoltare rurală ale Uniunii Europene.

Grupurile de Acțiune Locală, scoase la tablă... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2011, 11:48 (13910 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șeful Poliției de Frontieră Ialomița, urmărit penal

Comandantul Tîrsănoagă și indemnizațiile ilegale de chirie

Șeful Poliției de Frontieră Ialomița, urmărit penal

Un butoi cu pulbere penală este gata să explodeze la Poliția de Frontieră Ialomița. Scandalul îl aduce în centrul atenției pe șeful instituției, Costel Tîrsănoagă și oarece indemnizații ilegale de chirie încasate de angajații instituției... Dosarul s-ar afla la Parchetul Județean, iar procurorii tocmai ar fi îndrăznit să înceapă urmărirea penală pe numele lui Costel Tîrsănoagă.

Unde-i lege, nu-i tocmeală!
Mai mulți angajați ai Inspectoratului Poliției de Frontieră Ialomița întind mîna. Și nu oricum! Polițiștii așteaptă ca, lună de lună, statul să le deconteze cheltuielile cu chiriile căci, deh!, sînt apărători ai patriei, neamului și frontierelor românești. Doar că cei... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2011, 06:14 (58736 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Directorul Grupului Școlar «A.I. Cuza» a câștigat în instanță

Strezoiu-Stavăr 1-0

Directorul Grupului Școlar «A.I. Cuza» a cîștigat în instanță

Directorul Costică Strezoiu a cîștigat procesul intentat Inspectoratului Școlar Județean la Tribunalul Ialomița, miza judecății fiind funcția de director al Grupului Școlar «A.I. Cuza». Judecătorii s-au pronunțat miercuri, 11 mai, iar decizia îl propulsează pe Strezoiu din nou la șefia instituției școlare.

Demitere cu scîntei
La jumătatea lunii februarie, directorul Grupului Școlar «A.I. Cuza» a fost demis. Decizia, catalogată de dascălii ialomițeni drept una dintre cele mai controversate, aparținea inspectorului general școlar, Ilie Stavăr. Argumentul principal al măsurii viza o decizie haotică a directorului Strezoiu de a introduce în școală o a doua condică de prezență... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2011, 13:14 (42886 vizualizări - 47 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Caloianul a venit la Slobozia

click pe poză

Joi, 12 mai, Caloianul a ajuns și la Slobozia. Evenimentul a fost organizat de Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia, gazdă tradițională a tradițiilor agrare de pe Bărăgan. Ca în fiecare an, au participat elevii școlilor din Cegani, Giurgeni, Smirna, Miloșești, dar și preșcolarii Grădiniței cu program normal Slobozia. Cei peste 100 de participanți și-au început procesiunea în curtea Muzeului și s-au oprit pentru a arunca în apă Caloianul la fîntîna din centrul orașului. Procesiunea a fost remarcată de slobozenii prezenți pe stradă la acea oră, mulți dintre ei amintindu-și că au fost cîndva parte a acestor obiceiuri tradiționale de primăvară.

Caloianul. ... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2011, 13:02 (17198 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița luptă pentru mai multe Camere Agricole

Legea 283, înainte de alegeri

Ialomița luptă pentru mai multe Camere Agricole

Alegerile pentru conducerile Camerelor de Agricultură, Silvicultură și Dezvoltare Rurală au intrat în linie dreaptă. Pînă la momentul alegerilor însă, oficialii locali și agricutorii implicați în procesul de organizare a acestei structuri caută soluții pentru asigurarea unei infrastructuri sustenabile. Potrivit declarațiilor de pînă acum, această infrastructură organizațională ar trebui să genereze efecte imediate atît pentru cele peste 500 de societăți agricole din județ, cît și pentru cei 10000 de agricultori care practică în continare o agricultură de subzistență...

O lege așteptată 3 ani
Legea camerelor agricole a fost declarată o prioritate absolută pentru toți... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2011, 11:27 (8884 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

NUP în cazul falșilor inspectori pentru protecția consumatorilor

NUP în cazul falșilor inspectori pentru protecția consumatorilor

O informație comunicată de Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița, în septembrie 2010, a fost în pericol de a rămîne o banală știre de presă. Doar că știrea publicată pe site-ul publicației www.independentonline.ro a creat o adevărată isterie printre cunoscătorii afacerii... Motiv pentru care, iată-ne revenind asupra subiectului!

Falși inspectori pentru protecția consumatorilor. O nouă metodă de înșelat patronii slobozeni a fost testată la Slobozia. Polițiștii i-au prins pe făptuitori, cercetînd actual modul în care aceștia au reușit să-i înșele pe administratorii a două societăți comerciale. Miercuri, 1 septembrie 2010, polițiștii au identificat pe raza... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2011, 06:13 (33016 vizualizări - 45 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Ciupercă scumpește podul de la Ciochina cu 25%

Miliarde pentru poduri de milioane

Administrația Ciupercă scumpește podul de la Ciochina cu 25%

Începute în toamna anului 2009, lucrările de «ranforsare și modernizare» a drumului județean 201B se apropie de final. Nu și cheltuielile. Potrivit oficialilor județeni, lucrările suplimentare pentru consolidarea podului de la Ciochina, parte integrantă a celor 19 kilometri de traseu, au generat o creștere a valorii contractului cu aproape 25 de procente. Iar pentru că această coincidență nu părea de ajuns (scenariul «lucrărilor suplimentare» s-a repetat și în cazul podului de la Albești, dat în folosință la sfîrșitul anului 2010!), aprobarea suplimentării de fonduri s-a făcut post festum. C-așa-i în România, iar administrația locală nu putea face excepție de la regulă.

Aprobări post festum pentru lucrări de milioane de lei... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2011, 10:03 (9422 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Amonil pune sechestru pe Urban

Operatorul local de apă, în pericol de executare silită

Amonil pune sechestru pe Urban

O datorie veche și colosală încinge din nou spiritele între Amonil și operatorul local de apă Urban Slobozia. Deși deține două sentințe comerciale favorabile, iar creanțele au fost puse în executare, Amonil Slobozia nu reușește să-și recupereze o datorie de peste 16 milioane lei de la Urban SA. Dar promite o executare silită certă în cursul anului 2011!

Amonil moare dar nu se predă!
Recent, Amonil Slobozia și-a făcut public raportul financiar aferent anului precedent. Stufos și aproape jalnic, documentul aduce în atenție un litigiu vechi între Amonil și Urban Slobozia. Potrivit reprezentaților Amonil, unul dintre cei mai importanți debitori ai societății este SC Urban... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2011, 15:27 (13649 vizualizări - 3 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
299 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA Ialomița: Cereri de plată pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, până la data de 31.10.2017 inclusiv, se depun cererile de plată a ajutorului pentru cantitățile de motorină achiziționate și utilizate ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2017, 18:45
(7650 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: 300 de persoane, depistate muncind «la negru»

Pentru identificarea și combaterea cazurilor de muncă nedeclarată, în primele 9 luni ale anului 2017, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a realizat 972 controale, în care au fost depistate 300 de ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2017, 17:20
(5516 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

OUAI SCÂNTEIA
cu sediul în comuna Scânteia,
județul Ialomița

angajează
contabil

(studii medii)
Relații la telefon 0763/630.407

19 Octombrie 2017, 16:20


Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți-20.10.2017

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței
de Muncă Ialomița va organiza în data de
20 octombrie 2017, orele 9,00,

«Bursa locurilor de muncă
pentru absolvenți»

eveniment care va avea loc la Slobozia
Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea».
Absolvenții promoției 2017 care doresc
să își găsească un loc de muncă adecvat
studiilor și pregătirii profesionale, sunt
așteptați să se înscrie la sediul Agenției
Locale Slobozia, strada Matei Basarab,
bl. F1, parter, sau la Punctele de Lucru
din Urziceni, Fetești și Țăndărei.
De asemenea, agenții economici
care dispun de locuri de muncă
și doresc încadrarea tinerilor absolvenți,
pot depune ofertele de locuri de muncă
vacante la sediul AJOFM Ialomița sau
la sediile punctelor de lucru, precum și
la adresa de e-mail [email protected]
Relații suplimentare se pot obține
la telefon 0243/231.809, 0243/230.999,
la sediul AJOFM Ialomița,
loc. Slobozia, str. Lacului, nr.10, et. 3

17 Octombrie 2017, 20:10


Școlile de agenți de Poliție organizează concurs de admitere în luna ianuarie 2018

În perioada 13-21 ianuarie 2018, Școala de Agenți de Poliție «Vasile Lascăr» Câmpina și Școala de Agenți de Poliție «Septimiu Mureșan» Cluj-Napoca vor organiza concurs de admitere pentru o nouă promoție ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2017, 19:20
(5178 vizualizări - 0 comentarii)


«Meditații gratuite» la Protopopiatul Slobozia

Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia și Seminarul Teologic Ortodox «Sf. Ioan Gură de Aur» Slobozia continuă și în anul școlar 2017-2018 proiectul socio-educativ ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2017, 18:55
(3690 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: SOLVIT-Rezolvarea eficientă a problemelor în Europa

Pentru a veni în sprijinul cetățenilor români și al companiilor românești care își desfășoară activitatea în state membre ale Uniunii Europene și care se confruntă cu probleme în exercitarea drepturilor ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2017, 18:35
(4789 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: A început campania de vaccinare a câinilor și pisicilor

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de câini și pisici că, în conformitate cu prevederile Ordinului Autorității Naționale Sanitare ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2017, 18:20
(6034 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale IPJ Ialomița

La acest sfârșit de săptămână, 13-15 octombrie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au continuat acțiunile în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 20:05
(3138 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La furat de fier

Sâmbătă, 16 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au fost sesizați cu privire la faptul că o persoană înceracă să sustragă materiale feroase din curtea unei clădiri. Oamenii ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 19:40
(2748 vizualizări - 0 comentarii)


«Târgul de Toamnă» de la Fetești, în vizorul polițiștilor

Sancțiuni contravenționale de aproape 7000 de lei au fost aplicate de polițiștii ialomițeni, vineri, 13 octombrie a.c., în urma activităților desfășurate cu ocazia organizării «Târgului de Toamnă», pe raza ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 19:25
(5347 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni silvice și piscicole

Polițiștii ialomițeni acționează periodic, pe raza de competență, în vederea apărării patrimoniului piscicol și combaterii faptelor ilegale asociate din pescuitul ilegal, dar și pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 19:15
(3028 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Sesiune de admitere pentru candidați

O nouă sesiune de admitere pentru Școala militară de subofițeri Pompieri și Protecție Civilă «Pavel Zăgănescu» Boldești a fost aprobată pentru luna ianuarie a anului 2018. Astfel, tinerii care doresc să ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 18:25
(5255 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Ion Roată

Focul a alertat locatarii duminică, 15 octombrie a.c., în jurul orelor 18,00, când au și sesizat echipajele de pompieri prin apel la numărul 112. La locul intervenției s-au deplasat salvatorii de la Detașamentul ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 18:05
(4636 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii din Constanța anchetează dispariția unui tânăr din Ialomița

Polițiștii din Constanța anchetează dispariția unui tânăr din Ialomița

Polițiștii din Constanța au demarat cercetările cu privire la dispariția unui tânăr de 20 de ani, din Fetești. Pe data de 9 octombrie 2017, băiatul, identificat în persoana numitului Ion Ilie, și-a anunțat ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 17:59
(5784 vizualizări - 1 comentariu)


Căutat de autoritățile italiene, reținut la Slobozia

Polițiștii din Slobozia au reușit să identifice și să rețină un bărbat, de 34 de ani, pe numele căruia autoritățile judiciare din Italia au emis un mandat european de arestare. Acesta era căutat în Italia ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 20:25
(4185 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată, descoperită de polițiștii slobozeni

O mașină care figura în baza de date a polițiștilor ca fiind sustrasă confiscării în Polonia a fost descoperită de oamenii legii din Slobozia în curtea unui bărbat, de 35 de ani, din oraș. Mașina a fost ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 20:10
(3116 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Locuri disponibile în unitățile de învățământ ale Jandarmeriei Române

Absolvenții de liceu, care dețin diplome de Bacalaureat, sunt așteptați la sediul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița pentru a-și depune dosarele în vederea ocupării unui loc în instituțiile de ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 19:55
(3799 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se opresc gazele !

Din cauza lucrărilor de întreținere și reparații ale rețelelor de distribuție, Distrigaz Sud Rețele informează că luni, 16 octombrie 2017, se va opri furnizarea cu gaz în Amara, pe străzile Tudor Vladimirescu ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 19:40
(3692 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Pește confiscat

Patru bărbați din Ialomița, cu vârste cuprinse între 35 și 63 de ani, au ajuns să aibă probleme cu legea după ce au fost identificați de polițiști comercializând pește fără documente legale. Marfa a fost ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2017, 21:10
(3492 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Doi tineri din Ialomița, de 21 și 31 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost identificați în trafic conducând sub influența băuturilor alcoolice. Primul avea o alcoolemie de 0,59 miligrame alcool ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2017, 20:25
(4292 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: S-a dispus confiscarea a peste 840 mc de lemn de plop!

Polițiști din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Marți, 10 octombrie a.c., polițiști din cadrul Serviciului ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 20:10
(6545 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Tineri reținuți pentru furt calificat

Fetești: Tineri reținuți pentru furt calificat

Marți, 10 octombrie 2017, polițiștii feteșteni au identificat principalii bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «furt» din incinta unei societăți comerciale din Fetești. Unul dintre aceștia, tânărul de ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 20:05
(6433 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Ialomițeni bănuiți de contrabandă cu țigări

La data de 10 octombrie 2017, polițiștii de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița au efectuat 3 percheziții pe raza județului, la sediul unei societăți comerciale, precum și la ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 19:55
(4041 vizualizări - 1 comentariu)


Se oprește gazul la Slobozia

Distrigaz Sud Rețele informează cu privire la faptul că în data de joi, 12 octombrie 2017, la Slobozia, va fi întreruptă furnizarea de gaz pe strada Aleea Parcului, între orele 08,00-15,00. Măsura este ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 19:45
(3822 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de toamnă vaccinare antirabică vulpi

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează locuitorii județului că, în perioada 2-11.10.2017, în funcție de condițiile meteorologice, se va desfășura, la nivel național ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 17:45
(5107 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Arestat pentru viol

Un tânăr din localitatea Bucu a fost arestat de procurorii din Slobozia după ce a violat o vecină pensionară. El va sta după gratii pentru următoarele 30 de zile, iar dacă va fi găsit vinovat riscă ani ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 12:10
(5787 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul Militar Județean Ialomița: Recrutare rezerviști voluntari

Centrul Militar Județean Ialomița continuă recrutarea candidaților care doresc să devină soldat sau gradat voluntary, până la data de 20 octombrie 2017. La prezentarea la Centrul Militar Județean ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2017, 20:05
(5171 vizualizări - 0 comentarii)


Casă inundată la Păltiniș

Casă inundată la Păltiniș

Duminică dimineața, 8 octombrie 2017, pompierii au intervenit pe raza comunei Perieți, în satul Păltiniș, pentru scoaterea apei dintr-o gospodărie. Intervenția s-a desfășurat în urma unui apel primit în ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2017, 16:45
(4522 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Proteste împotriva maidanezilor

Protest în centrul Urziceniului, organizat duminică, 8 octombrie 2017. Cetățenii ies în stradă ca să nemulțumiți față de faptul că autoritățile locale nu gestionează corespunzător problema câinilor comunitari ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2017, 15:38
(4614 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...