Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia, bun de plată 6 miliarde de lei

Transport Privat a anulat în instanță decizia consilierilor municipali

Consiliul Local Slobozia, bun de plată 6 miliarde de lei

În ianuarie 2010, după reluarea de trei ori a licitației privind transportul de călători la Slobozia, cei 21 de consilieri municipali ai Sloboziei decideau cu majoritate de voturi eliminarea din competiție a firmei Transport Privat în favoarea contracandidatei Nick Touring. După un an de procese, firma a cîștigat în instanță anularea deciziei consilierilor locali. Paguba estimată se ridică la 6 miliarde de lei vechi, bani pe care Cristian Andrei, reprezentantul firmei, spune că îi va cere «de la cei vinovați!».

O poveste veche despre transportul în comun
În luna ianuarie a anului trecut, Independent consemna epilogul războiului public dintre Transport Privat și Nick... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2011, 06:46 (17554 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

30 de milioane pentru trei luni de Sănătate

30 de milioane pentru trei luni de Sănătate

30 de milioane pentru sănătatea ialomițenilor. Acesta este bugetul oferit de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate pentru plata serviciilor medicale prestate în relațiile cu furnizorii pentru primele trei luni ale anului în curs. Președintele CJAS, Mihai Geantă apreciază că aceste sume de bani vor asigura fără sincope desfășurarea actelor medicale în Ialomița...
Pentru asistența medicală primară sau de specialitate, spitale, programe naționale sau medicamente, se vor plăti 30 milioane de lei în primele trei luni ale anului. Casa Județeană de Asigurări de Sănătate a primit bugetul detaliat pentru asigurarea continuității medicale în primele trei luni ale anului 2011. «Vom continua contractul... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2011, 13:42 (13049 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

În oraș circulă taximetre fără autorizație

Pirateria salvează Slobozia

În oraș circulă taximetre fără autorizație

La mai bine de un an de la stingerea acestuia, scandalul suplimentării numărului de taximetre la Slobozia a devenit o amintire. Nu și efectele acestuia. Potrivit unor estimări neoficiale, în acest moment în oraș circulă circa 50 de taximetre fără autorizație. Majoritatea lor aparțin firmelor care, la sfîrșitul anului 2009, au primit ilegal din partea administrației locale dreptul de a suplimenta numărul de taximetre în circulație pînă la 210. O afacere de partid prin care administrația locală a plătit serviciile electorale din 2008 și 2009.

Administrația locală a inventat taximetria-pirat
În anul 2009 piața locală de taximetrie a fost zguduită de scandalul suplimentării... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2011, 05:38 (21209 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrațiile locale reclamă alocarea ilegală a fondurilor publice

Jaf ca-n codrul bugetului județean

Administrațiile locale reclamă alocarea ilegală a fondurilor publice

După 6 luni de război administrativ, Consiliul Județean nu renunță la practicile privind alocarea ilegală a fondurilor publice către administrațiile locale. Atenția acordată de către Instituția Prefectului acestei practici modifică însă maniera oficială de alocare a fondurilor. Oficial, în anul 2011 alocările bugetare se vor face în funcție de proiectele prezentate de reprezentanții administrației locale. Neoficial însă, Consiliul Județean a «sfătuit» primarii invitați la negocieri să ceară doar cît li se va da.

Buget de subzistență vs buget de dezvoltare
Filosofia bugetară a anului 2011, trîmbițată de Guvernul Boc la început de an, se mulează mînușă pe ambițiile politice... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2011, 11:24 (8803 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Și cu câinii cum rămâne?

La Consiliul lăudat

Și cu cîinii cum rămîne?

Isteria mediatică ce se desfășoară cu talent în aceste zile, privind cîinii comunitari, și-a găsit loc și la Slobozia. Și încă ce loc! În ședința de Consiliu Local. Asta după ce, cu o seară înainte de întrunirea Consiliului Local, o femeia murea sfîșiată de cîinii vagabonzi bucureșteni. Și deh!, la politică, fotbal și... cîini comunitari se pricepe toate lumea. Și ca să vedeți cîtă dreptate avem, redăm integral o parte din discuțiile purtate pe marginea unui proiect de hotărîre ce viza aprobarea taxelor de revendicare, adopție și cazare a cîinilor fără stăpîn... Și dacă nu înțelegeți nimic, nu vă îngrijorați. Problema cîinilor comunitari este una de actualitate, rămasă nerezolvată de ani de zile... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2011, 12:32 (13552 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A născut după o sarcină dezvoltată în abdomen

Premieră în medicina ialomițeană

A născut după o sarcină dezvoltată în abdomen

Caz fără precedent la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Doi medici slobozeni au reușit o performanță medicală. Doctorii au operat o mămică a cărei sarcină s-a dezvoltat (atenție!) în abdomen! Atît mămica cît și copilul sînt bine, aflîndu-se actual sub atenta supraveghere a medicilor.
Luni, 24 ianuarie, pe Secția de Obstretică-Ginecologie a Spitalului Județean, doi medici ginecologi au intrat în sala de operații unde urmau să dea viață unui copil printr-o operație de cezariană. Intervenția chirurgicală se decisese ca urmare a faptului că fătul era așezat transvers, iar mămica nu putea naște în condiții normale. Ceea ce avea să fie o banală operație de cezariană s-a transformat într-o adevărată... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2011, 09:24 (25914 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, patria piraților din transportul public

Pagube de zeci de mii de lei noi din cauza indiferenței autorităților

Ialomița, patria piraților din transportul public

Lunar, Ialomița pierde zecii de mii de lei noi din cauza piraților care paralizează transportul public de călători. Și asta sub ochii indiferenți ai autorităților publice județene și cei ai Poliției, al căror rol a devenit decorativ. Nici nu poate fi altfel atîta vreme cît o parte din cîștigurile acumulate ajung și în buzunarele celor chemați să supervizeze acest sector de activitate...

Turnul Babel auto
Județul Ialomița are unul dintre cele mai eterogene parcuri auto din România. Dacă ați avea curiozitatea să aruncați o privire în Autogara din Slobozia, veți descoperi aici, alături de autocare de ultimă generație, hîrburi vechi din 1968, anul în care a fost înființată... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2011, 17:42 (22003 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Protest public pentru salvarea Spitalului Țăndărei

Protest public pentru salvarea Spitalului Țăndărei

• Desființarea Spitalului din Țăndărei-o aberație
• Investiții de miliarde pierdute iremediabil
• Autoritățile din cele 13 localități limitrofe se coalizează într-un protest public
• Spitalul Fierbinți-Tîrg, dovada că istoria se poate repeta
• Reacții oficiale dure

În cursul dimineții de miercuri, 2 februarie, autoritățile locale din Țăndărei au organizat o conferință de presă în care au criticat dur decizia de desființare a Spitalului. Primarul Vasile Sava a prezentat memoriul pe care îl va înainta Ministerului Sănătății și a declarat că nu se va opri pînă la revocarea deciziei. «Este inadmisibil ca niște funcționari din birourile de la București să șteargă de pe hartă un spital care deservește 38 de mii de locuitori. Unde este descentralizarea autonomiei locale despre care se vorbește și apropierea serviciilor de cetățean?» a tunat edilul în fața presei. Primarul a fost secondat de către directorul Spitalului, Vladimir Turcuman care a susținut... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2011, 09:18 (27727 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

RAJA da, Ionașcu ba

A început bătălia pentru apă!

RAJA da, Ionașcu ba

În urmă cu două săptămîni, Independent publica primele informații legate de stadiul negocierilor dintre RAJA Constanța, al doilea operator ca mărime pe piața națională a serviciilor de apă, și administrația locală. Revenim astăzi, în exclusivitate, cu declarații incendiare ale celor implicați în această negociere, care să vă permită să trageți singuri concluzii asupra viitorului SC Urban, unul dintre ultimii supraviețuitori în calea regionalizării serviciilor de apă din România.

Povestea fără sfîrșit a asocierii RAJA Constanța cu SC Urban
RAJA Constanța este dispusă să se asocieze cu SC URBAN. Mai mult decît atît, susține Stroe Felix, directorul acestei societăți de stat, firma este dispusă să preia datoriile istorice ale SC Urban, să plătească debitul pe care aceasta îl are către SC Amonil și să asigure potabilizarea sursei de apă în timp record. Ce s-ar ascunde în spatele «bunelor intenții» ale societății constănțene? Evident, profitul! Și, mai presus de acesta, dorința expansionistă a RAJA Constanța de a deveni primul operator de apă al țării! O dorință care a împins societatea pînă la Chișinău și dincolo de el... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2011, 11:56 (16580 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul din Țăndărei, desființat

Atentat la Sănătatea publică ialomițeană

Spitalul din Țăndărei, desființat

UPDATE Deputatul PNL Cristina Pocora: «Guvernul PD-L-UNPR-UDMR a hotărît că cetățenii din Țăndărei și din împrejurimi trebuie lăsați să moară!»

Marți, 1 februarie, ministrul Sănătății a făcut publică lista unităților sanitare ce urmează a fi desființate. Potrivit unui comunicat al Ministerului Sănătății, dintre cele 182 de spitale din țară, un număr de 111 unități sanitare vor fi comasate, iar restul de 71 se vor reprofila în cămine pentru persoane vîrstnice sau centre de permanență. Decizia face parte din procesul de reorganizare a sistemului sanitar românesc...

Spitalul Țăndărei dispare de pe hartă
Ialomița este afectată de reorganizare prin desființarea Spitalului Orășenesc Țăndărei. Potrivit datelor Ministerului Sănătății, actualul Spital va fi înlocuit de un cămin pentru persoane vîrstnice. Măsura a inflamat... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2011, 16:11 (40245 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dragoș Anghel-șef la Fetești, Ghiță Savin-adjunct la Urziceni

Exclusiv: Noi șefi în Poliția ialomițeană

Dragoș Anghel-șef la Fetești, Ghiță Savin-adjunct la Urziceni

Din control în control, inspectorul șef al IPJ Ialomița, Viorel Ștefu se luptă în continuare pentru reabilitarea imaginii instituției dar, mai ales, pentru performanțele polițienești. În acest scop, măsurile organizatorice ale poliției ialomițene continuă cu schimbări de cadre la vîrful unităților din subordine.
După ce comandantul Adrian Dănilă a demisionat din funcția de șef al Poliției Municipale Fetești, locul i-a fost preluat de comisarul de poliție, Dragoș Anghel, șef al Serviciului de Investigare a Fraudelor din aceeași instituție. Anghel a fost desemnat să preia frîiele poliției feteștene începînd de luni, 31 ianuarie 2011.
De asemenea, postul vacant de adjunct al Poliției Urziceni... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2011, 14:29 (19278 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ionașcu pariază pe investițiile multianuale

Deși are bani mai puțini în buget

Ionașcu pariază pe investițiile multianuale

Criza financiară din administrație afectează direct investițiile anului 2011 în capitala județului Ialomița. Cu un buget total estimat pentru anul 2011 la 76,4 milioane de lei, din care veniturile proprii reprezintă aproape 75 la sută, Slobozia se vede obligată să transforme investițiile prognozate pentru acest an în investiții multianuale.

Bazinul de înot, perla coroanei
Potrivit informațiilor oferite de către autorități, investițiile din 2011 vor avea un caracter multianual din cauza crizei financiare. Astfel, modernizarea stației de epurare, extinderea sistemului de canalizare în cartierele Bora și Slobozia Nouă, precum și lucrările din domeniul Învățămîntului vor... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2011, 11:38 (15036 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consilierii PD-L au părăsit ședința!

Scandal în Consiliul Județean Ialomița

Consilierii PD-L au părăsit ședința!

Miercuri, 26 ianuarie, sala de ședințe a Centrului Cultural «Ionel Perlea». Puțin după orele 15.00, consilierii județeni s-au întrunit în prima ședință de lucru a anului 2011. Am vrut să spunem prima ședință cu scîntei, căci la jumătatea lucrărilor consilierii PD-L au decis în majoritate să părăsească plenul ședinței, contestînd modul în care președintele Silvian Ciupercă a înțeles să prezideze ședința de Consiliu Județean...

Cine muncește... cîștigă
Ședința de Consiliu Județean Ialomița a debutat furtunos, după ce președintele Ciupercă nu a uitat să facă binemeritatele urări «de mai bine» cetățenilor și colegilor de partid. Pardon de Consiliu.
Ordinea de zi a lucrărilor... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2011, 18:29 (13106 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Ambulanța Ialomița refuză transportul nou-născuților!»

Bebeluși purtați pe drumuri

«Ambulanța Ialomița refuză transportul nou-născuților!»

Un nou scandal cu accente dramatice stă să izbucnească în sănătatea ialomițeană. Medicii pediatri ai Spitalului din Urziceni acuză Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița că refuză sistematic preluarea nou-născuților cu probleme medicale. În replică, managerul Ambulanței Radu Paros susține că la mijloc este vorba de «deficiențe din punct de vedere al dotărilor»... În tot acest timp însă, nou -născuții cu probleme medicale așteaptă să fie îngrijiți de personal medical autorizat.

Dumnezeul Arafat
La sfîrșitul lunii decembrie 2010, conducerea Spitalului Municipal Urziceni a semnalat secretarului de stat Raed Arafat una dintre cele mai arzătoare probleme a unității sanitare... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2011, 06:02 (12720 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Boierul Stavăr împarte banii publici pentru clienții politici

Inspectoratul Școlar a obținut alocări bugetare de 1,5 milioane de lei pentru șantierele școlare din Ialomița

Boierul Stavăr împarte banii publici pentru clienții politici

La 3 luni de la promisiunea că va obține bani pentru achitarea restanțelor pe șantierele școlare deschise în unitățile de învățămînt din Ialomița, inspectorul general Ilie Stavăr s-a ținut de cuvînt. Numai că exact ca în bancul acela de la Radio Erevan: «nu a dat, ci a luat, și nu era mașină, ci doar bicicletă». Așa se face că din cele 4,5 milioane de lei promise pe 9 septembrie, școlile ialomițene au primit puțin peste 1,5 milioane, iar algoritmul după care au fost alocate aceste sume reprezintă și acum un mister.

Promisiuni de început de an
La începutul acestui an școlar, mai precis pe 9 septembrie 2010, inspectorul general Ilie Stavăr făcea o serie de precizări legate... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2011, 16:49 (15026 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Condițiile de igienă de la Spitalul Județean Slobozia, deficitare

Fețele nevăzute ale Rotavirusului

Condițiile de igienă de la Spitalul Județean Slobozia, deficitare

Scandalul răsunător al «Rotavirusului» de la Spitalul Județean de Urgență Slobozia s-a stins... Copiii infectați cu virusul intraspitalicesc au fost transferați la București, Secția a fost dezinfectată, unitatea sanitară a fost inspectată ministerial, iar Direcția de Sănătate Publică Ialomița a finalizat ancheta epidemiologică la Secția de Pediatrie a Spitalului... Rezultatele?

Infecție cu Rotavirus la Spitalul Slobozia
Luni, 10 ianuarie, la primele ore ale dimineții, Spitalul Județean de Urgență Slobozia era ținta unui întreg spectacol mediatic. Fundamentat ce-i drept, subiectul mediei îl constituia infecția cu un virus intraspitalicesc a 11 copii internați pe Secția... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2011, 11:33 (11662 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

PRIMAR BOGAT, PRIMAR SĂRAC

Administrația ialomițeană are comune care și-au depășit planul la încasările din impozitul pe venit

PRIMAR BOGAT, PRIMAR SĂRAC

În plină criză financiară, în anul 2010, Ialomița dovedește că are resurse pentru a-și susține administrația locală. E drept, oazele de bunăstare sînt puține și mai degrabă simbolice. Dar tocmai de aceea, merită menționate. Iată, prin urmare, o statistică inedită care confirmă faptul că un număr de 11 administrații din mediul rural au încasat în 2011 din impozitele pe venit mai mult decît au prognozat inițial.

Cu impozitele-n frunte, vom avea victorii multe
Nu vom susține împotriva evidenței că prin Ialomița administrativă a anului 2010 a curs lapte și miere. Există însă documente statistice care demonstrează că, în ciuda opiniei generale că administrațiile rurale nu... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2011, 05:46 (14966 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Unire administrativă în fața Prefecturii

Ialomița: Unire administrativă în fața Prefecturii

Ziua Unirii la Slobozia a fost serbată doar de autoritățile locale și județene, adunate în fața Palatului Administrativ. În semn de sărbătoare a Unirii Principatelor Române, autoritățile au organizat un complex de activități culturale dedicate momentului de 24 ianuarie. Manifestarea de aproximativ o oră a cuprins defilări, intonarea imnului de stat, dar și un program artistic susținut de Ansamblul Folcloric «Doina Bărăganului». La final, Nicolae Rotaru, artistul local de muzică populară, a invitat la «Hora Unirii» întreaga mulțime administrativă. De remarcat însă că evenimentul a fost asistat doar de cîțiva ialomițeni, aflați în treacăt prin Piața din fața Prefecturii.... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2011, 13:49 (11452 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Jungla din piața ialomițeană a asigurărilor auto

Jungla din piața ialomițeană a asigurărilor auto

Firme de asigurări care refuză plata daunelor. Dosare purtate prin instanță zeci de luni. Brokeri care refuză încheierea polițelor CASCO la firme insolvabile. Tamponatori de meserie care șantajează șoferii slabi de înger. Și peste toate, Omerta! O lege a tăcerii care se întinde peste o piață potențială de 50 de mii de autovehicule. Cît despre legea asigurărilor, aceasta a fost scrisă și rescrisă tocmai pentru a fi încălcată mai bine!

Studiu de caz: Carpatica-țeapa vieții tale
Cazuistica păgubiților pe piața locală de asigurări auto este demnă de o carte a recordurilor. Însă cea a firmelor care activează în domeniu întrece orice închipuire. De aceea am ales să vă oferim... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2011, 05:46 (15207 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Referendumul de la Căzănești, (RE)reloaded

A treia e bună!

Referendumul de la Căzănești, (RE)reloaded

La mai puțin de un an de la Referendumul precedent, zece cetățeni ai orașului Căzănești vor din nou... Referendum. Asta pentru că data trecută încercarea de a readuce localitatatea la statutul de comună a fost fraudată! Cel puțin așa susțin inițiatorii.

Prima nu se pune...
25 aprilie 2010. La Căzănești a fost Referendum. Referendum pentru revenirea orașului la statutul de comună. Dar orașul nu a revenit comună și a rămas tot oraș. Așa, în ciuda cetățeanului Anatol Ghilea, promotorul ideei de revenire la statutul de comună... Rezultatul: cu 755 de voturi pentru din 852 de participanți, Căzănești a rămas oraș! Procedura de declanșare a Referendumului a fost inițiată de... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2011, 09:21 (12190 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
308 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: «Atenție la înșelăciuni!»

În perioada septembrie-octombrie 2018, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița derulează activități informativ-preventive în cadrul campaniei de prevenire a infracțiunilor de înșelăciune «Atenție ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 19:25
(4889 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 240000 de lei, 30 de permise reținute

Polițiștii au intervenit, în perioada 21-23 septembrie, la peste 100 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Astfel, la acest sfârșit de săptămână, polițiștii ialomițeni au fost angrenați în 26 de ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 19:20
(4924 vizualizări - 0 comentarii)


Corul Academic «Divina Armonie» va concerta la Hramul Catedralei Episcopale Slobozia

Luni, 1 octombrie 2018, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor, va sărbători hramul de toamnă al Catedralei Episcopale «Acoperământul Maicii Domnului ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 18:20
(5598 vizualizări - 0 comentarii)


A treia ediție a campaniei «Educația-prioritate a Bisericii», derulată în parohiile Protopopiatului Urziceni

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, în parohiile din Protopopiatul Urziceni a fost derulată cea de-a treia ediție a proiectului social-filantropic «Educația-prioritate a Bisericii», în ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 18:05
(6988 vizualizări - 0 comentarii)


«Zilele Recoltei 2018», la Slobozia

Primăria Municipiului Slobozia vă invită la Sărbătoarea Recoltei, în perioada 29-30 septembrie 2018. La «Zilele Recoltei 2018», roadele pământului vor fi etalate pe tarabe de către cei mai gospodari producători ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 17:55
(3837 vizualizări - 0 comentarii)


«Centenarul Filmului Românesc», la Slobozia

Municipiul Slobozia intră pe harta celor o sută de orașe din țară care găzduiesc «Centenarul Filmului Românesc», un proiect de anvergură națională inițiat de Agerpres. Sâmbătă, 29 septembrie 2018, la Casa ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 12:40
(2916 vizualizări - 0 comentarii)


AJFOM Ialomița: Locuri de muncă în agricultură-Spania, campania 2019

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, prin serviciul de ocupare EURES România, oferă 950 locuri de muncă vacante în Spania pentru munca sezonieră în agricultură la recoltarea căpșunilor ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 11:10
(3137 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Și-a înjunghiat fiul cu un cuțit

Polițiștii ialomițeni au deschis o anchetă într-un posibil caz de «tentativă de omor». Un bărbat este cercetat penal după ce, în cursul nopții de marți, 18/19 septembrie 2018, și-a înjunghiat fiul cu un ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2018, 17:25
(4898 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Pește fără documente, confiscat de polițiști

Fetești: Pește fără documente, confiscat de polițiști

Polițiștii ialomițeni au acționat marți, 18 septembrie a.c., pe raza județului, sub coordonarea polițiștilor din cadrul Direcției de Ordine Publică, în vederea apărării patrimoniului piscicol și combaterii ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2018, 17:05
(4868 vizualizări - 3 comentarii)


Slobozia: Accident cu două persoane rănite

Marți, 18 septembrie a.c., în jurul orelor 12,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipiului Slobozia s-a produs un accident de circulație, două persoane fiind rănite. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2018, 17:00
(3745 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Valea Măcrișului: Beat la volan, a provocat un accident

Marți, 18 septembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Valea Măcrișului s-a produs un accident soldat cu pagube materiale. Astfel, șoferii celor două autoturisme implicate ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2018, 16:55
(4996 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A furat dintr-o barcă rucsacul unei femei

Polițiștii feteșteni au fost sesizați luni, 17 septembrie a.c., cu privire la faptul că o persoană a sustras bunuri dintr-o ambarcațiune aflată pe malul brațului Borcea. În urma sesizării, polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2018, 16:50
(8721 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Muniție neexplodată, descoperită la Movilița și Armășești

Muniție neexplodată, descoperită la Movilița și Armășești

Duminică, 16 septembrie a.c., pe un  teren agricol de pe raza comunei Movilița a fost descoperită o mină antitanc cu înveliș metalic, aflată într-o stare avansată de uzură. De asemenea, marți, 18 septembrie ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2018, 15:20
(4940 vizualizări - 0 comentarii)


Scrimerul George Dragomir a câștigat «Cupa României»

Scrimerul George Dragomir a câștigat «Cupa României»

Orașul Iași a fost gazda «Cupei României», la scrimă cadeți și juniori 2018. Așa cum era de așteptat, cel mai bun junior al momentului, George Dragomir, legitimat la CSM Unirea Slobozia, si-a respectat ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2018, 20:19
(5004 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism căutat de autoritățile din Arad, depistat la Fetești

Un autoturism care figura în bazele de date ca fiind sustras, căutat pentru confiscare de autoritățile din județul Arad, a fost depistat de polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Ialomița ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2018, 18:50
(3743 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Luni, 17 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Stelnica au depistat un bărbat, de 61 de ani, din Vlădeni, în timp ce încerca să comercializeze pește din speciile plătică și mreană ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2018, 18:40
(5182 vizualizări - 0 comentarii)


Feteștean urmărit internațional, depistat de polițiști

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru infracțiuni contra persoanei și contra patrimoniului, fapte comise în Italia. Astfel ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2018, 18:25
(4870 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Cântece de iubire» pe esplanada Centrului Cultural

Joi, 20 septembrie 2018, începând cu orele 18,00, pe esplanada Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» va fi susținut recitalul «Cântece de iubire». Soliști vor fi soprana Irina Iordăchescu și chitaristul ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2018, 15:10
(4946 vizualizări - 0 comentarii)


Rădulești: Hoți din autoturisme, reținuți de polițiști

Polițiștii Secției de Poliție Rurală Jilavele cercetează patru tineri, cu vârste cuprinse între 20 și 24 de ani, toți din comuna Movilița, aceștia fiind bănuiți de comiterea infracțiunii de «furt». Sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2018, 11:05
(3577 vizualizări - 0 comentarii)


Se lansează «Ro Alert»

Sâmbătă, 15 septembrie 2018, începând cu orele 11,00, va fi lansat la nivel național portalul «Ro Alert», de la sediul Ministerul Afacerilor Interne. Evenimentul va fi realizat în sistem ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2018, 20:15
(3520 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

E-Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în mai multe localități ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2018, 17:20
(5841 vizualizări - 0 comentarii)


Recrutare candidați pentru Școlile de Subofițeri Jandarmi, sesiunea ianuarie 2019

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița recrutează tineri absolvenți de liceu, cu diplomă de Bacalaureat, pentru sesiunea din luna ianuarie la instituțiile militare de învățământ din cadrul Ministerului ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2018, 16:15
(5941 vizualizări - 0 comentarii)


Servicii Publice Slobozia SRL

vă face cunoscut faptul că
în perioada 29-30.09.2018
se vor desfășura «Zilele Recoltei»
în Piața Agroalimentară Slobozia

14 Septembrie 2018, 13:20


25 de microferme înființate în județul Ialomița

Direcția Județeană pentru Agri­cul­tură Ialomița a dat publicității o situație a proiectelor cu finanțare europeană, pe care reprezentanții instituției le-au coordonat în vederea obținerii fondurilor distribuite ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2018, 11:20
(3508 vizualizări - 0 comentarii)


Urmăriți internațional, depistați de polițiștii ialomițeni

Polițiștii din Ialomița au depistat trei persoane care erau urmărite, la nivel internațional, de autoritățile germane, pentru comiterea de infracțiuni contra proprietății. Astfel, miercuri, 12 septembrie ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2018, 11:10
(3864 vizualizări - 0 comentarii)


Cupa «Corona» la scrimă

Cupa «Corona» la scrimă

La finele săptămânii precedente, la Poiana Brașov s-a desfășurat a III-a ediție a Cupei «Corona» la scrimă. Cea mai bună performanță a sportivilor CSS Slobozia prezenți la competiție a fost obținută de ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2018, 19:20
(3158 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție! Se opresc gazele la Țăndărei și Urziceni

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, societatea ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2018, 19:05
(4582 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: La mulți ani, pompieri români!

Sărbătorim la 13 septembrie «Ziua Pompierilor din România», un eveniment prin care, de 170 de ani, se perpetuează amintirea eroismului dovedit pe câmpul de luptă de către înaintașii noștri. Povestea pompierilor ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2018, 11:35
(4633 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița angajează din sursă externă

S-a dat startul reîncadrărilor de personal și angajărilor din sursă externă în vederea completării deficitului de personal existent la nivelul Poliției Române. Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2018, 10:25
(5470 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fonduri pentru despăgubirea crescătorilor de animale afectați de Pesta Porcină Africană

Începând de luni, 10 septembrie 2018, la nivelul județului Ialomița începe distribuția fondurilor pentru despăgubirea crescătorilor de animale din localitățile unde s-a dispus uciderea porcilor cu scopul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2018, 21:05
(5774 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...