Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Previziuni astrale pentru 2011

Previziuni astrale pentru 2011

de astrologul Nina BECIU

Berbec (21.03-22.04)-Cu Jupiter intervenind în mod constant în viața Berbecului, 2011 se anunță a fi un an agitat și neliniștit, un an al jocurilor sociale și al legăturilor interumane intense. Berbecul trebuie să arate că stăpînește pe deplin rolul principal, întelegînd și supunîndu-se în același timp priorităților celorlalți.
Pe plan personal, conjuctura lui Venus adaugă multe controverse și neliniști sufletești, dar și clarificare, adevăr, viziune și luciditate în viitorul apropiat. Pentru mobilitatea și bunul mers al relațiilor, conjucturile astrelor cer compromisuri. Sub impulsurile a două alte planete, Jupiter și Saturn, 2011 va fi un an aprofundării relației... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2011, 05:42 (9007 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Directorul Cruțu a schimbat Regulamentul Ministerului pentru a-și premia copilul!

Sportul ialomițean la ultimul scandal al anului

Directorul Cruțu a schimbat Regulamentul Ministerului pentru a-și premia copilul!

Scandal de sfîrșit de an în sportul ialomițean! După un an bogat în medalii, dar sărac în manageri, diriguitorii sportului local se remarcă printr-un fals de proporții care, într-un sistem normal, ar trebui să aducă măcar o demisie de onoare, dacă nu excluderea din sistem. Marian Cruțu, directorul Direcției pentru Sport Ialomița este acuzat că a modificat Regulamentul de notare a sportivilor pentru a oferi fiului său titlul de «cel mai bun sportiv ialomițean al anului». Pentru a reuși această performanță, considerată «un fals grosolan» de către oamenii de sport prezenți la eveniment, Marian Cruțu a exclus din competiția pentru podium pe sportivii Satori Club, deținătorii celui mai mare număr de... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2010, 17:41 (10948 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

«Harta miracolelor creștine» în Bărăgan

«Harta miracolelor creștine» în Bărăgan

• Icoana Sfîntului Nicolae de la Movilița și icoanele Sfîntului Ioan Botezătorul de la Lehliu, «făcătoare de minuni»
• La biserica din Iazu, Sfînta Cruce-loc de pelerinaj pentru creștini
• De curînd, la Radu Negru-Călărași a fost găsită îngropată în pămînt o icoană, veche de 70 de ani, intactă

Un ultim studiu a scos în evidență faptul că 80% dintre români susțin că există miracole religioase ce nu pot fi explicate științific. Actual, România are 102 moaște sfinte și icoane făcătoare de minuni și 16 izvoare tămăduitoare, din acest punct de vedere țara noastră situîndu-se pe locul cinci în lume, într-un top dominat de Grecia. Totodată, în România sînt patru biserici care păstrează bucăți din crucea pe care a fost răstignit Iisus Hristos, una dintre acestea regăsindu-se chiar la Slobozia, la mînăstirea Sfinții Voievozi...

Sfînta Cruce din Iazu și Coslogeni
Obișnuiți cu istorioarele despre pelerinajele ortodoxe «de lux» la mînăstirile din Moldova, Transilvania... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2010, 09:03 (20877 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița are bani pentru 24 de ore de viscol

Record negativ pentru deszăpezire la nivelul județului

Ialomița are bani pentru 24 de ore de viscol

După «războiul zăpezii» declanșat între autorități în iarna 2009-2010, oficialii județului par să nu fi înțeles nimic. În prag de iarnă, cu o atenționare de cod galben trecută glonț pe la urechi și sabia viscolului de Bărăgan deasupra capetelor, pentru deszăpezirea drumurilor județene din Ialomița au fost alocate fonduri de doar 100 mii de lei. Banii reprezintă de 9 ori mai puțin decît alocarea bugetară de anul trecut și nu sînt suficienți nici pentru combustibilul necesar parcurgerii celor 487 de kilometri de drum județean aflați în grija SC Drumuri Județene. Autoritățile declară că știu ce fac și spun că vor suplimenta fondurile existente «dacă va fi cazul».

De nouă ori mai puțini bani decît anul trecut... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2010, 05:38 (13707 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Kaufland cu mucegai

Loturi de produse expirate, păstrate deliberat?

Kaufland cu mucegai

Kaufland, kilometrul 0 al civilizației de consum la Slobozia. Pentru el municipalitatea a înființat un sens giratoriu special, oficialii au făcut declarații grandioase, iar prostimea s-a înghesuit la banane gratuite în ziua deschiderii... Pardon, asta nu s-a întîmplat la Slobozia. Aici, și atunci ca și acum, oamenii s-au înghesuit la reduceri, mărfuri de proastă calitate importate de la chinezi și produse alimentare aproape expirate. Produse despre care, de altfel, vă vom relata și noi în cele ce urmează.

Vita Star cu mucegai!
Incidentul pe care-l relatăm are ca protagonist un client obișnuit al supermarketului de la șosea. Sîmbătă după-amiază, însoțit de un copil de... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2010, 09:28 (14355 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Apa din fântânile ialomițene TREBUIE să fie potabilă!»

Prefectul de Ialomița, Mădălin Teculescu

«Apa din fîntînile ialomițene TREBUIE să fie potabilă!»

La jumătatea săptămînii precedente, miercuri, 8 decembrie, s-a desfășurat ședința Colegiului Prefectural Ialomița. Potrivit comunicatului remis publicității, plenul Colegiului a decis ca problemele prioritate ale județului să rămînă pe agenda de zi a instituției și în anul 2011. Dintre acestea, cea mai importantă este problema asigurării apei potabile la nivelul tuturor comunităților locale.

Apa noastră cea de toate autoritățile
Deși ședința de miercuri a Colegiului Prefectural Ialomița a fost una comună, problemele supuse atenției plenului confirmă intențiile instituției de a se concentra și în 2011 asupra problemelor stringente ale județului Ialomita. Principala problemă... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2010, 06:24 (14098 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«A fost control abuziv la brutăria din Țăndărei!»

Acuzat de evaziune, consilierul local Marian Balea contraatacă

«A fost control abuziv la brutăria din Țăndărei!»

La jumătatea lunii precedente, respectiv în data de 12 noiembrie 2010, o echipă mixtă de control, formată din comisari ai Gărzii Financiare, polițiști ai Serviciului de Investigare a Fraudelor, medici ai Direcției Sanitar-Veterinare și reprezentanți ai Inspectoratului Teritorial de Muncă au descins într-un control de rutină la brutăria consilierului local din Țăndărei, Marian Balea. Rezultatul? Scandal și tămbălău de a răsunat întreg Țăndăreiul la cinci dimineața...

Balea se consideră hărțuit de organe
«Pe 12 noiembrie, la ora 5 dimineața, m-a sunat de la unitate că a venit nu știu cine în control. M-am dus acolo. Erau de la mai multe instituții, Gardă Financiară, D... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2010, 14:32 (37782 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Caii de la Fierbinți, aproape salvați

Drăgoi, învins în instanță

Caii de la Fierbinți, aproape salvați

La începutul săptămînii precedente, Tribunalul Ialomița a decis să respingă recursul intentat de multimilionarul Cristian Dorin Drăgoi pentru recuperarea cailor abandonați la Fierbinți. Poliția Animalelor susține că cei 32 de cai de rasă nu vor mai reveni niciodată în grajdurile «milionarului fără inimă».

Drăgoi a pierdut prima rundă
Luni, 7 decembrie, Tribunalul Ialomița a respins ca nefondat recursul intentat de Cristian Dorin Drăgoi, milionarul acuzat că «a sechestrat timp cîteva luni 32 de cai de rasă fără mîncare și apă în grajdurile fostului CAP de la Fierbinți». Sentința Tribunalului a fost făcută publică de către Emilian Prodan, reprezentantul Poliției Animalelor... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2010, 06:14 (12762 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița nu mai are bani pentru iluminatul nocturn

Administrațiile locale, la un pas de insolvență?!

Ialomița nu mai are bani pentru iluminatul nocturn

Problema iluminatului pe timp de noapte a localităților ialomițene este una recurentă. Ea pare să se fi acutizat însă în această perioadă de criză financiară pe care o traversează administrația locală. În aceste condiții, circa 20 de localități din județul Ialomița sînt la un pas de a renunța la iluminatul public pe timp de noapte din cauza debitelor mari acumulate către ENEL. Situația a atras atenția instituției Prefectului Ialomița, care a cerut edililor locali explicații pentru această stare de fapt.

ENEL amenință cu debranșarea
Fie că vorbim despre orașe, fie că este vorba despre cătune administrative, edilii locali au mari probleme în plata datoriilor curente pentru... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2010, 13:04 (13739 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stavăr își devorează propriul staff

Decapitări la Inspectoratul Școlar Ialomița

Stavăr își devorează propriul staff

Să nu credeți că «ocaua lui Stavăr» se aplică doar în afara Inspectoratului Școlar Ialomița. Nu mai tîrziu de săptămîna trecută, Ilie Stavăr a dovedit încă o dată că unica regulă după care se ghidează managementul instituției este «nicio regulă» și a decapitat doi din cei 11 inspectori școlari ale căror contracte au expirat la sfîrșitul lunii noiembrie. Decizia nu are, evident, vreo justificare și reconfirmă campania de epurări politice declanșată anul trecut prin schimbările la nivelul directorilor de școli din județ.

Catedra de «Matematică» și «Învățămîntul primar», «reîmprospătate»
La începutul lunii decembrie 2010, mandatele a 11 inspectori școlari au expirat. Un... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2010, 14:45 (63563 vizualizări - 38 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Hyundai Auto România aduce noul model ix20 pe piața locală

Hyundai Auto România aduce noul model ix20 pe piața locală

Rețeaua de distribuție Hyundai Auto România pune la dispoziția clienților săi cel mai recent model al gamei europene-noul ix20. MPV-ul de clasă B oferă calitate, stil și confort de excepție și vine în întîmpinarea așteptărilor publicului cu pachetul revoluționar «5 Year Triple Care», ce include cinci ani de garanție transmisibilă și fără limită de kilometri, cinci ani de asistență rutieră și cinci ani de verificări tehnice gratuite.
Proiectat și dezvoltat la centrul de cercetare-dezvoltare Hyundai din Rüsselsheim, Germania, ix20 este al doilea model european care adoptă noua linie de design Hyundai «sculptură fluidă». Acest concept reunește trei calități esențiale... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2010, 13:59 (12972 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Molestarea, vătămarea corporală și privarea de libertate» ale unui copil, aspecte neînsemnate pentru anchetatori

Un dosar care TREBUIE să ajungă în instanță!

«Molestarea, vătămarea corporală și privarea de libertate» ale unui copil, aspecte neînsemnate pentru anchetatori

Povestea revoltătoare a Andreei Scînteie a fost făcută publică încă din anul 2008, cînd a avut loc incidentul. Independent a relatat atunci evenimentele, explicînd atît contextul, cît și culisele acestui caz de «molestare, vătămare corporală și privare de libertate» a unui copil de numai 12 ani. La 2 ani de la nenorocire însă, revenim asupra evenimentelor cu noi amănunte... Asta întrucît, potrivit declarațiilor părinților copilului, Parchetul local refuză și acum, în fața zecilor de evidențe prezentate, să trimită în instanță «partea reclamată», o oarecare doamnă Adriana Gheorghe, în prezent angajat al UniCredit Slobozia.

Un copil nenorocit pe viață
Gestul reprobabil... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2010, 08:50 (51656 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prefectura acuză Tribunalul Ialomița de «inconsecvență»

Pentru unii mumă, pentru alții ciumă

Prefectura acuză Tribunalul Ialomița de «inconsecvență»

Un comunicat remis de Instituția Prefectului reclamă «inconsecvența» Tribunalului Ialomița în judecarea legalității hotărîrilor de consiliu prin care s-a aprobat majorarea salariilor angajaților cu 10 la sută. Reamintim că această decizie a fost votată la nivelul a patru administrații din județul Ialomița, preocupate de contracararea măsurii Guvernului Boc de reducere a salariilor bugetarilor cu 25 de procente.

Sentințele Tribunalului se bat cap în cap
Potrivit comunicatului remis de Instituția Prefectului, hotărîrea Consiliului Local Slobozia prin care s-au acordat suplimente salariale funcționarilor de conducere și de execuție, în baza art. 11 din Anexa III a Legii... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2010, 16:51 (14131 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Administrația locală aplică legea după ureche

Ministerul Administrației și Internelor a confirmat disfuncționalitățile legislative din Ialomița

Administrația locală aplică legea după ureche

De 20 de ani administrația locală este prizoniera acelorași disfuncționalități și nereguli legislative. Conform principiului «Las’ că merge și așa!», legislația din domeniul administrativ este aplicată deficitar, interpretată greșit și, în cele mai fericite cazuri, ignorată. De la dispozițiile emise de primari pînă la hotărîrile de consiliu adoptate și de la activitatea secretarilor primăriilor și pînă la actele contabile emise, totul scîrțîie și trebuie corectat. N-o spunem noi, ci reprezentanții Ministerului Administrației și Internelor, prezenți în Ialomița timp de 10 zile pentru a verifica «modul în care autoritățile publice locale realizează atribuțiile delegate de stat».

De la vlădică pînă la opincă... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2010, 10:13 (16710 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozenii pot scăpa de plata penalităților la întreținere în timp ce Urban riscă FALIMENTUL

Slobozenii pot scăpa de plata penalităților la întreținere în timp ce Urban riscă FALIMENTUL

• Legea 175 din 16 iulie 2010, privind scutirea de la plata penalităților la întreținere ale proprietarilor și chiriașilor dă serioase bătăi de cap directorului SC Urban SA Slobozia, Valentin Cilibeanu declarîndu-ne în exclusivitate că instituția pe care o conduce riscă FALIMENTUL

Slobozenii pot depune cereri de scutire de penalități pîna în luna iulie a anului viitor, prevederile Legii 175 aplicîndu-se doar pentru persoanele care nu au un venit mai mare de 1000 de lei. La mijlocul lunii iulie a fost aprobată în Parlament Legea 175, act normativ prin care se modifică Legea 230/2007 referitoare la înființarea, organizarea și funcționarea asociațiilor de proprietari.
Practic, scopul legii în cauză, publicată în Monitorul Oficial nr. 502 din 20 iulie 2010, este scutirea de la plata penalităților de la întreținere a proprietarilor și chiriașilor. «Proprietarii care își achită integral cotele de contribuție la cheltuielile asociațiilor de proprietari în termen de 12 luni... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2010, 14:02 (17224 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandalul de la Colegiul Național «Mihai Viteazul», nesancționat. Elevii de la «Mihai Eminescu», eliminați pentru 3 zile

Ocaua lui Stavăr

Scandalul de la Colegiul Național «Mihai Viteazul», nesancționat. Elevii de la «Mihai Eminescu», eliminați pentru 3 zile

În luna noiembrie a anului în curs, Independent prezenta în oglindă două scandaluri publice în care au fost implicați profesori ai Colegiului Național «Mihai Viteazul» acuzați de molestarea unor elevi, dar și elevi ai Grupului Școlar «Mihai Eminescu», acuzați de tulburarea liniștii publice în cadrul unei ore de curs. La 3 săptămîni de la evenimente și după zeci de comentarii pe site-ul publicației noastre, revenim asupra acestor incidente pentru a urmări finalitatea măsurilor promise atunci. Mai precis, lipsa de finalitate!

Școala ialomițeană în vremea lui Ilie Vodă
Elevi molestați la CNMV, profesor agresat la «Mihai Eminescu» și, mai nou, adolescenți de clasa a VII... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2010, 05:22 (99848 vizualizări - 74 comentarii)

EVENIMENT

Sănătate de 1200 de miliarde pentru ialomițeni

Colaps și nu prea în 2010

Sănătate de 1200 de miliarde pentru ialomițeni

Subfinanțată și sufocată de datorii, Sănătatea ialomițeană se chinuie să «supraviețuiască» pînă la sfîrșitul anului. Paradoxal, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița raportează sume colosale înghițite de-a lungul anului de domeniile medicale județeane. 1200 miliarde este valoarea avansată de reprezentanții CJAS drept costuri de susținere a Sănătății... Iar aceasta nu este singura noutate. Maganerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia amenință CJAS cu judecata, pentru pretinse datorii!

Sănătate de sute de milioane. De vorbe!
120 de milioane și un an de criză. La asta se rezumă activitatea medical-financiară a Ialomiței. Cu spitale aproape în colaps financiar... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2010, 13:24 (20185 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Salariile sportivilor slobozeni, la secret

Deși sînt plătite din bani publici

Salariile sportivilor slobozeni, la secret

Primăria Slobozia a alocat pentru susținerea sportului local, în anul 2010, 1,75 milioane de lei. La aceste sume se adaugă 116 mii de lei pe care Clubul Sportiv Municipal Slobozia a reușit să-i producă din surse proprii și sponsorizări. În total, 1,86 milioane de lei din care administrația locală reușește să asigure existența unei echipe de handbal, a celei de fotbal și a cîtorva secții sportive precum scrima, atletismul și, mai nou, a celei de karate obținute prin asocierea cu Clubul Sportiv Satori. Pînă aici, nimic surprinzător! Surpriza o reprezintă însă refuzul administrației locale de a face publice cheltuielile nominale cu sportivii. Pentru că, după principiul «noi decidem care este informație... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2010, 05:48 (11750 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Modelul ADI ECO, un exemplu pozitiv într-o mare de eșecuri

Prima rază de speranță în gestionarea deșeurilor ialomițene

Modelul ADI ECO, un exemplu pozitiv într-o mare de eșecuri

Timp de un an și jumătate, Independent a publicat fără speranță zeci de materiale de presă care constatau nivelul deplorabil atins de administrațiile locale în procesul de gestionare a deșeurilor. Lor li s-au alăturat alte zeci de declarații oficiale care confirmau nu doar incapacitatea administrației de a lupta eficient cu acest flagel, ci și lipsa de orizont a tuturor eforturilor financiare făcute în această perioadă. Pentru prima dată în tot acest răstimp, sîntem în măsură să vă oferim o imagine diferită a acestui dezastru. Evident, cu o floare nu se face primăvară în maldărul de gunoaie de pe cuprinsul celor 4453 de kilometri pătrați, cît măsoară județul Ialomița...

ADI ECO renaște din propria-i cenușă... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2010, 14:01 (17202 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Patinoar de plastic pentru partidul lui Ionașcu

Alba-neagra concesionărilor publice slobozene

Patinoar de plastic pentru partidul lui Ionașcu

Respins la ultima ședință de Consiliu Local, proiectul de hotărîre privind concesionarea unui teren în Orășelul Copiilor pentru construirea unui patinoar revine pe agenda legislativului local. Potrivit unui nou proiect de hotărîre, terenul necesar ridicării construcției poate fi concesionat fără repetarea licitației, doar prin schimbarea locației. Decizia administrației locale vine pe fondul respingerii acestei variante în ultima ședință de consiliu local, joi, 28 octombrie. La acel moment, consilierii locali au respins propunerea, votul fiind de 13 la 5 (plus 3 abțineri) în favoarea reluării licitației.

Patinoar cu ordin de la PSD
Povestea patinoarului de plastic din... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2010, 06:12 (13087 vizualizări - 3 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
286 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Ialomița: Minoră dispărută

Ialomița: Minoră dispărută

Polițiștii ialomițeni încearcă să-i dea de urmă adolescentei Daniela Bratoșin, în vârstă 15 ani, din zona Urziceni. Tânăra a plecat de acasă în cursul nopții de 27/28 august 2017 și nu ...[citește_toată_știrea]

31 August 2017, 21:10
(4431 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură

Galeriile «Arcadia» ale Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia găzduiesc marți, 5 septembrie 2017, începând cu orele 14,00, vernisajul expoziției «Emoții». Tablourile sunt realizate de artista ...[citește_toată_știrea]

31 August 2017, 20:25
(3481 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Donare de sânge

Cu sprijinul Centrului de Transfuzii Sanguine Ialomița, sediul Protopopiatului Urziceni a devenit neîncăpător datorită zecilor de credincioși veniți să doneze sânge. Împreună cu preoții și reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

31 August 2017, 20:05
(4257 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

vând struguri-2017
toate soiurile, la lădițe
jud. Vrancea
transport la domiciliu
Relații la telefon 0742/308.915

29 August 2017, 19:25


ITM Ialomița: Controale la firme care au înregistrat accidente de muncă

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița va desfășura, în perioada septembrie-noiembrie 2017, acțiuni de control la toți angajatorii din județ care au înregistrat în ultimii 5 ani accidente de muncă. ...[citește_toată_știrea]

29 August 2017, 19:05
(4695 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

CAZACU I. ȘTEFAN II
cu sediul în comuna Gheorghe Lazăr
vinde legume:
roșii, ardei

din producția proprie
Relații la telefon 0727/519.593

29 August 2017, 18:20


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere ușoară

La sfârșitul lunii iulie 2017, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6360 șomeri, din care 920 șomeri indemnizați, respectiv 5440 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

23 August 2017, 21:15
(4310 vizualizări - 1 comentariu)


Urmărit internațional, depistat la Slobozia

Miercuri, 23 august 2017, polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au depistat un bărbat, de 30 de ani, din Slobozia, pe numele căruia exista un mandat european de ...[citește_toată_știrea]

23 August 2017, 20:55
(4831 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii ISU Ialomița, calificați la faza națională a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență

În perioada 22-25 august 2017, se desfășoară la Iași etapa națională a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență. La această etapă vor participa 12 echipaje, reprezentante ale inspectoratelor ...[citește_toată_știrea]

23 August 2017, 19:45
(5436 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Adolescența-etapa în care ne formăm ca oameni»

Miercuri, 23 august 2017, beneficiarii proiectului «Clubul de vară» din Urziceni s-au întâlnit cu psihologul Angela Bojoga, consilier școlar și voluntar în cadrul Serviciului Social acreditat al Protopopiatului ...[citește_toată_știrea]

23 August 2017, 19:05
(4920 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

I.I. DUMITRU M. GEORGE-CRISTIAN
cu sediul în sat Luciu, com. Gura Ialomiței
vinde pepeni și legume
din producția proprie
Relații la telefon 0729/558.058

22 August 2017, 18:05


AJFP Ialomița: Încasări de 45,54 milioane de lei la buget

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a încasat în luna iulie 2017 la bugetul general consolidat  suma de 45,54 milioane lei. Cel mai mare grad de încasare a fost semnalat la nivelul ...[citește_toată_știrea]

17 August 2017, 22:10
(5166 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amenzi de 12 mii de lei

Inspectorii DSVSA Ialomița au realizat în această perioadă mai multe controale tematice cu privire la abatorizarea, prelucrarea laptelui sau modul în care se comercializează produsele alimentare. În urma ...[citește_toată_știrea]

17 August 2017, 21:05
(5004 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se închid gazele

Distrigaz Sud Rețele informează faptul că vineri, 18 august 2017, în orașele Fetești, Slobozia și Urziceni, pe străzile Călărași, Matei Basarab, Panduri și București, se va opri furnizarea de gaze naturale ...[citește_toată_știrea]

17 August 2017, 20:30
(4474 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Acțiuni de prevenire a Pestei Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a intensificat acțiunile cu privire la prevenirea răspândirii pe teritoriul județului Ialomița a Pestei Porcină Africană. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

17 August 2017, 20:10
(4265 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii ialomițeni, la datorie în minivacanța de Sfânta Maria

Pe perioada minivacanței de Sfânta Maria, polițiștii au fost la datorie, zilnic, pentru siguranța și liniștea cetățenilor. În 5 zile, polițiștii au constatat peste 100 de infracțiuni, au aplicat aproximativ ...[citește_toată_știrea]

16 August 2017, 12:40
(4553 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița a interzis comerțul cu porci în târguri

DSVSA Ialomița anunță toți crescătorii de porcine, ca urmare a evoluției Pestei Porcine Africane în țările riverane României precum și notificarea a două  focare de boală la porcii domestici în cartierele ...[citește_toată_știrea]

11 August 2017, 15:20
(6788 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul Militar Județean Ialomița: Recrutare pentru Școala Militară de Maiștri Militari a Forțelor Navale «Amiral Ion Murgescu»

Centrul Militar Județean Ialomița, structură a Ministerului Apărării Naționale, anunță că Școala Militară de Maiștri Militari a Forțelor Navale «Amiral Ion Murgescu» va organiza concurs de admitere sesiunea ...[citește_toată_știrea]

11 August 2017, 15:05
(9051 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Prețurile medii pentru produsele agricole

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița înștiințează contribuabilii interesați că a fost aprobată Hotărârea Consiliului Județean Ialomița nr. 128/31.07.2017, privind modificarea Hotărârii ...[citește_toată_știrea]

10 August 2017, 13:15
(6478 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC Agromas Grup SRL
furnizor de produse și servicii agricole
angajează
ȘOFER AUTOCAMION
Cerințe
-permis auto C+E
-experiență minimum 2 ani în transport mărfuri
-atestat valabil de sofer profesionist transport marfa
-atestat valabil ADR
-fără antecedente penale
-capacitate de organizare și planificare
-punctualitate, seriozitate și responsabilitate
-avize medicale și psihologice valabile
-transport intern și EXTERN
CV pot fi trimise la adresa de e-mail
[email protected]
telefon 0749/082.231

10 August 2017, 12:10


«Alături de Oameni... pentru Oameni», program social derulat de Protopopiatul Urziceni

Acest program social a fost inițiat în anul 2009 din dorința de a veni în întâmpinarea problemelor resimțite de persoanele din comunitate aflate în dificultate și care din motive obiective nu puteau să ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 21:20
(7113 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Polițiștii au depistat luni, 7 august a.c., doi bărbați de 27 și 48 ani, din comuna Scânteia, respectiv Movilița, care conduceau autoturisme deși se aflau sub infuența băuturilor alcoolice. Ambii au fost ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 21:05
(4168 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism căutat de autoritățile cehe, identificat de polițiștii ialomițeni

Un autoturism căutat pentru confiscare de autoritățile cehe a fost depistat de polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Ialomița. Polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 20:30
(5633 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A dispărut de la domiciliu

Ialomița: A dispărut de la domiciliu

Polițiștii ialomițeni  caută o minoră, de 12 ani, care a plecat de acasă și nu a revenit până în prezent. Cei care pot oferi informații care să conducă la găsirea minorei sunt rugați să sune la numărul ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 20:20
(7149 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Festivalul Național de Folclor «Doina Bărăganului», ediția a III-a

În organizarea Consiliului Județean Ialomița, a Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, a Consiliului Local Amara, a Consiliului Local Slobozia, a Direcției ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 20:05
(5288 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Accident rutier în zona Popasului «Perla»

Accident rutier în orașul Amara, în zona Popasului «Perla». O femeie și un bărbat, ambii în vârstă de aproximativ 60 de ani, au fost răniți după ce două automobile s-au ciocnit. Din primele informații se ...[citește_toată_știrea]

7 August 2017, 19:13
(6750 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


ITM Ialomița: Amenzi de 100 mii de lei pentru «muncă la negru»

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat în luna iulie 2017 o serie de controale tematice pentru a preveni și combate fenomenul «muncii la negru». În urma verificărilor au fost depistate ...[citește_toată_știrea]

3 August 2017, 20:10
(6685 vizualizări - 1 comentariu)


Se închide gazul la Fetești

Distrigaz Sud Rețele anunță sistarea furnizării de gaze naturale în municipiul Fetești, pe străzile Anghel Saligny, Călărași și Ecaterina Teodoriu, vineri, 4 august 2017, în intervalul orar 8,00-12,00. ...[citește_toată_știrea]

3 August 2017, 19:35
(4247 vizualizări - 0 comentarii)


«Trofeul Tinereții Amara 2017», sub supravegherea jandarmilor

Efective de jandarmi vor supraveghea, în perioada 3-6 august 2017, buna desfășurare a Festivalului «Trofeul Tinereții Amara 2017». Misiunile oamenilor legii au ca scop prevenirea de fapte antisociale. ...[citește_toată_știrea]

3 August 2017, 19:05
(5862 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC CARGILL CEREALE SRL
angajează
LABORANT
pentru Silozul Bucu, județul Ialomița
2 posturi-unul permanent și
unul pe perioadă determinată (5 luni)
Cerințe minime: studii medii,
cunoștințe operare calculator;
studiile de specialitate sau
experiența în domeniu
constituie un avantaj
Responsabilități: determină calitatea
produselor la Recepție,
în timpul Depozitării, la Livrare,
întocmește documentele specifice
acestor operațiuni manual
și pe calculator și operează
în sistemul de gestiune toți indicii
calitativi necesari, întocmește rapoarte
Cei interesați sunt rugați
să trimită CV-ul pe adresa de mail:
[email protected]
sau pe fax la nr. 021/23.32.499,
cu mențiunea
«pentru laborant Bucu, județul Ialomița»
CV-urile pot fi depuse
și la poarta Silozului Bucu,

situat în strada Gh. Lazăr,
cu mențiunea de mai sus,
în atenția dlui Șerban Jan-șef locație.
Termenul limită de depunere al CV-urilor
este 10 August 2017

1 August 2017, 20:10


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...