Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia va bea apă potabilă în toamna anului 2011?

Nu există bani pentru lucrările de refacere a rețelei

Slobozia va bea apă potabilă în toamna anului 2011?

Scandalul sursei de apă subterană a orașului Slobozia intră pe ultima turnantă. După aproape 50 milioane de lei cheltuiți în ultimii 3 ani și zeci de scandaluri publice legate de calitatea apei furnizate populației, autoritățile locale susțin că slobozenii vor bea apă potabilă înainte de toamna anului 2011. Mai rămîne de rezolvat însă problema fondurilor pentru lucrările de înlocuire a celor peste 40 de kilometri de țevi de oțel ale rețelei de apă a orașului...

Apă potabilă în toamna lui 2011?
Potrivit informațiilor oficiale, lucrările de înlocuire a rețelei de apă potabilă a orașului se derulează conform graficului și vor fi finalizate la termenul stabilit oficial.... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2010, 06:26 (10918 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Nick Touring vrea să subânchirieze concesiunea

Nick Touring vrea să subînchirieze concesiunea

După ce a reușit cu scandaluri răsunătoare să-și adjudece serviciul de transport public, Nick Touring SRL, firma controversatului om de afaceri Nicu Pericli, are o nouă surpriză pentru administrația municipală. Iar surpriza, transcrisă într-o solicitare adresată Consiliului Local Slobzia, a fost analizată săptămîna precedentă în ședința de lucru lunară. În aceeași dezbatere, solicitarea lui Pericli a fost contestată de primarul Gabi Ionașcu, catalogînd demersul Nick Touring drept unul ce contravine legii și contractului de concesiune.
Săptămîna precedentă, consilierii locali slobozeni au dezbătut în ședința lunară de lucru o solicitare cel puțin interesantă. Societatea Nick Touring SRL, firma... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2010, 14:26 (15588 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Maria Unțanu sau arta de a stăpâni PUNCTUL

Maria Unțanu sau arta de a stăpîni PUNCTUL

Cartea de vizită a artistului Maria Unțanu e prodigioasă. Un număr record de premii alături și împreună cu elevii pe care i-a îndrumat în calitate de profesor în cadrul Palatului Copiilor din Slobozia (256, dintre care 153 sînt premii internaționale obținute în toată Europa, dar și în SUA, India sau Japonia), patru expoziții personale și zeci de ani de căutare a unor forme noi de exprimare a emoției artistice, prin desen și culoare. Acestea sînt reperele sumare ale unei vieți dedicată graficii, o artă pe care Maria Unțanu a împins-o către un nou nivel, într-un banal tîrg de provincie, făcîndu-ne contemporani cu una dintre cele mai intangibile taine: taina desăvărșirii punctului.

«Una este să te uiți și alta este să vezi!»... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2010, 14:42 (20381 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Statul român nu vrea să protejeze interesul național»

«Ziua Fermierului», prima ediție

«Statul român nu vrea să protejeze interesul național»

La sfîrșitul săptămînii trecute, la Urziceni, a avut loc prima ediție a «Zilei Fermierului», manifestare al cărei scop declarat a fost să așeze la masa dialogului fermierii ialomițeni și autoritățile centrale. Considerată drept un succes, întîlnirea de sîmbătă a beneficiat de prezența a peste 80 de fermieri din zona de nord-vest a județului, precum și de reprezentanții autorităților locale și centrale din domeniu. Tema întîlnirii a fost, ca de obicei în astfel de situații, agricultura!

Patimile agriculturii
Sîmbătă, la restaurantul Royal din Urziceni, peste 80 de agricultori din zonă s-au întîlnit cu reprezentanții ministerului Agriculturii și cei ai autorităților județene... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2010, 09:16 (14619 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrație politică în Consiliul Local Slobozia

Administrație politică în Consiliul Local Slobozia

Joi, 28 octombrie, Slobozia a avut parte de una dintre cele mai animate ședințe de Consiliu Local din acest an. Deși banală în aparență, întîlnirea a reconfirmat tensiunile politice și lupta de orgolii din cadrul legislativului local, demonstrînd încă o dată că administrația este, înainte de toate, un act de voință politică.

Un pas înainte, doi înapoi
Dominată ca de fiecare dată de mașina de vot PSD a celor 13 consilieri PSD, ședința din luna octombrie a Consiliului Local Slobozia a statuat cîteva inițative demne de atenția opiniei publice locale. Cea mai importantă dintre acestea este, fără îndoială, proiectul privind creșterea tarifelor pentru activitatea de colectare... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2010, 10:12 (16338 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Paros, persona non grata

Paros, persona non grata

Pentru afronturile aduse în mod repetat autorităților locale și colegilor de partid ai primarului Gabi Ionașcu, consilierul Radu Paros a fost declarat persona non grata. Potrivit declarațiilor primarului Gabi Ionașcu, acesta deține concomitent și funcția de consilier local și pe aceea de director al Servicului Județean de Ambulanță, fapt interzis de legislația în vigoare. Pentru că Radu Paros nu a decis în termenul legal de 30 zile oferit de lege, susține Gabi Ionașcu, autoritatea locală și-a luat libertatea de a sesiza Autoritatea Națională de Integritate cu privire la această situație. În replică la acuzațiile care i se aduc, consilierul Radu Paros susține că este nevinovat și că Legea a fost... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2010, 17:42 (18522 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Societatea de Pază și Servicii Comunitare, visul primarului Ionașcu

Război public între Primăria Slobozia și IPJ Ialomița

Societatea de Pază și Servicii Comunitare, visul primarului Ionașcu

Război în toată regula între administrația slobozeană și Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița. Mărul discordiei îl constituie refuzul conducerii Poliției de avizare a unei societăți de pază care să presteze servicii de securitate în interes cetățenesc. Finalul conflictului nu se întrevede în viitorul apropiat și, cel mai probabil, litigiul va fi soluționat în instanță...

SRL pentru liniștea polițiștilor comunitari
Ideea înființării unei societăți de pază al cărei unic acționar să fie Consiliul Local Slobozia a aparținut în totalitate administrației municipale și a fost privită drept soluție în fața valului de disponibilizări ce viza Poliția Comunitară. Transpusă... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2010, 08:20 (23465 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Depozitul de deșeuri toxice de la Albești panichează populația

Autoritățile, depășite de evenimente

Depozitul de deșeuri toxice de la Albești panichează populația

La două săptămîni de la identificarea celor 50 de tone de deșeuri toxice depozitate ilegal la Albești, autoritățile județene continuă să ofere explicații contradictorii legate de eveniment. Nelu Găină, unul dintre reprezentanții firmei care a concesionat terenul, este cercetat penal de mai mulți ani. Populația este panicată și reclamă lipsa de implicare a autorităților locale în rezolvarea problemei. Primarul comunei, Marin Constantin, susține că nu există niciun pericol real de contaminare.

Concesiune pentru deșeuri toxice la marginea satului
În urmă cu două săptămîni, în imediata vecinătate a fostului CAP Albești, polițiștii ialomițeni în colaborare cu Garda de Mediu... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2010, 15:20 (19397 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Patronul unui «magazin de vise» a fugit în timpul controlului

EXCLUSIV: Patronul unui «magazin de vise» a fugit în timpul controlului

Patronul unuia dintre «magazinele de vise» din Slobozia a dat serioase bătăi de cap autorităților. În încercarea de a-l prinde în timp ce vindea ierburi interzise, polițiști și comisari ai Gărzii Financiare s-au trezit singuri în magazinul supus verificării, tînărul fugind mîncînd pămîntul... S-a întors, după aproximativ 40 de minute însoțit de mama sa, avocat de profesie.
Vineri, 29 octombrie, noaptea, polițiști ai Compartimentului de Crimă Organizată din cadrul IPJ Ialomița și comisari ai Gărzii Financiare au descins într-unul din magazinele ce comercializau produse etnobotanice din Slobozia. Locația, situată lîngă unul dintre barurile populate din municipiu, se afla în proprietatea lui ... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2010, 14:16 (16730 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ciupercă îngroapă banii în drumuri și credite bancare

Ședința Consiliului Județean Ialomița a statuat intențiile aleșilor

Ciupercă îngroapă banii în drumuri și credite bancare

După principiul «nici o masă fără pește, nici o lună fără investiții bugetare», administrația Ciupercă a pregătit o nouă ședință de Consiliu Județean în care să-și legifereze cheltuielile instituționale. Ședința s-a desfășurat joi, 28 octombrie a.c., cuprinzînd peste 15 proiecte de hotărîri. Au atras însă atenția două dintre ele: primul se referea la cheltuielile de întreținere a drumurilor, estimate pentru anul viitor la peste 1,2 milioane de lei, iar cel de-al doilea la împrumutul de 25 milioane de lei pentru contractarea unei finanțări rambursabile interne...

12 milioane pentru cîrpirea drumurilor județene
Ședința de Consiliu Județean de la jumătatea acestei săptămîni... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2010, 05:06 (14733 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Răscoala de la Sudiți (II)

Războiul feudelor a intrat în atenția DGA via Prefectura Ialomița

Răscoala de la Sudiți (II)

În urmă cu trei săptămîni, ziarul nostru relata despre conflictul dintre administrația locală din Sudiți și o firmă din Cluj, aceasta din urmă acuzîndu-l pe primarul localității că refuză să înregistreze contractele de arendă ale firmei. Declarațiile neoficiale de atunci s-au transformat acum într-un memoriu depus la Prefectura Ialomița, iar aceasta și-a declinat competența propunînd cazul Direcției Generale Anticorupție Ialomița. Un conflict care confirmă că lupta pentru acapararea feudelor agricole în Ialomița nu a încetat niciodată, iar interesele din jurul suprafețelor agricole compacte justifică orice ilegalitate.

Toți vor pămînt!
Litigiul dintre primarul Emil ... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2010, 14:06 (24923 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amara, la un pas de apă potabilă

Cu o o investiție de 900 mii de euro într-o sursă subterană

Amara, la un pas de apă potabilă

În condițiile în care unul din trei locuitori din Ialomița primește apă din sursa subterană a orașului Slobozia, autoritățile din zona periurbană caută permanent noi soluții de potabilizarea a apei. Prima dintre administrațiile locale care a reușit performanța de a se desprinde de sursa de apă a Sloboziei este Amara. În mai puțin de o lună, comunitatea de aici va beneficia de propria sursă de apă subterană, la un preț mai mic decît cel oferit de către SC Urban. Valoarea investiției, derulată prin programul PHARE 2006, este de 907612 euro, iar numărul beneficiarilor depășeste cifra de 8000.

Banii europeni fac minuni
Amara este unul dintre orașele privilegiate ale județului... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2010, 08:36 (22539 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Hyundai livrează autovehiculele oficiale pentru Summitul G20

Hyundai livrează autovehiculele oficiale pentru Summitul G20

• Hyundai livrează 129 de autovehicule pentru Summitul G20 din Seul.
• Printre acestea se numără cel mai performant model de lux Equus și autovehiculele electrice BlueOn.

Hyundai Motor Company, cel mai mare producător de autovehicule din Coreea de Sud, a predat autovehiculele oficiale pentru Summitul G20 din Seul în fața Coex Center din Seul, locație care va găzdui evenimentul. Hyundai Motor Company va pune la dispoziția organizatorilor 129 de autovehicule pe perioada Summitului, dintre acestea evidențiindu-se limuzina Equus, care va transporta liderii G20.
«Sîntem mîndri să furnizăm autovehiculele oficiale pentru un eveniment internațional de o asemenea anvergură» a afirmat vice-președintele Hyundai Motor Company... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2010, 14:25 (8674 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pază necondiționată pentru firmele de securitate din Ialomița

Ultima afacere de sezon a județului

Pază necondiționată pentru firmele de securitate din Ialomița

La 5 ani de la punctul de maximă expansiune a firmelor de securitate, această afacere continuă să creeze zone de inflorescență pe piața de profil. Iar cînd acest aspect se întîmplă în Ialomița, pe banii contribuabililor, iar în afacere ajung să fie implicate zeci de instituții publice, afacerea începe să miroasă a trafic de influență, fonduri direcționate și contracte încheiate fără niciun criteriu justificativ. Totul într-un județ în care instituțiile concediază angajați, firmele care fac producție dau faliment, iar lipsa banilor lasă an de an tot mai multe suprafețe de teren agricol necultivate...

Poliția Comunitară Slobozia, declanșatorul exploziei
Pentru conformitate... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2010, 10:05 (15640 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: pază Ialomița

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia vinde băuturi alcoolice

Superofertă!

Primăria Slobozia vinde băuturi alcoolice

Dragi consumatori de băuturi alcoolice. Primăria municipiului Slobozia face pentru dumneavostră un anunț extrem de important. De azi înainte, puteți renunța la vechile obiceiuri de a vă petrece timpul în dugheana de la colț. Asta fiindcă administrația slobozeană scoate la vînzare nu mai puțin de 92 mii de litri de băuturi alcoolice la prețuri de producător. Valorea estimativă a băuturilor alcoolice se ridică la peste 7 milioane de lei noi, banii urmînd să acopere o țeapă încasată de bugetul local în urma unor relații comerciale cu o societate.

Cine vrea vodcă să meargă la Primărie
Pentru a scăpa de alcoolul intrat în proprietate ca urmare a unui plan de reorganizare... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2010, 10:42 (19774 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

FC Voluntari-Unirea Slobozia 1-2

Unirea Slobozia este lider! Mulțumim Călărași!

Două rezultate banale de 2-1 au răsturnat situația în Seria 2 din Liga a III-a. În etapa a X-a, disputată vineri, 29 octombrie, bomba a fost detonată la Călărași. Acolo, Dunărea din localitate a produs prima înfrîngere din acest sezon pentru liderul de la acea oră, Callatis Mangalia. Călărășenii au beneficiat de două penalty-uri pe care le-au transformat, avînd 2-0 pînă spre final. Callatis a redus din handicap în ultimul minut, prea tîrziu însă pentru a mai reuși ceva. S-a terminat 2-1 pentru Dunărea Călărași, rezultat care a deschis culoar Unirii Slobozia pentru poziția de lider.
Elevii lui Constantin Prepeliță au început nefericit meciul cu FC Voluntari, disputat în deplasare pe stadionul... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2010, 13:45 (15241 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Embargo pentru taximetre în zona periurbană

Polițiștii ialomițeni obligă locuitorii din afara Sloboziei să circule cu maxi-taxi

Embargo pentru taximetre în zona periurbană

Scandalurile dintre maxi-taximetrele care deservesc orașul Slobozia și taximetriștii particulari care folosesc aceleași trasee par să nu se mai termine. Dar cînd Poliția este cea care arbitrează aceste conflicte prin aplicarea abuzivă a legii în favoarea uneia dintre tabere, conflictele devin o problemă a comunității. Iar banala luptă pentru clienți se transformă într-un război în toată regula ale cărui victime putem deveni fiecare dintre noi.

Abonat la abuzurile polițiștilor
Cazul taximetristului Alexandru Mihalcea ar putea fi considerat unul de notorietate datorită mediatizării excesive din ultima vreme. Cu un flagrant înscenat în urmă cu 6 luni la cererea patronului... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2010, 09:46 (20243 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Tînărul hoț slobozean prins cu mașina furată și plăcuțe de înmatriculare false a fost trimis în judecată

Tînărul slobozean prins conducînd o mașină furată din localitate a fost trimis în judecată de procurori. Dosarul său se află acum pe fondul Judecătoriei Slobozia...
În urmă cu o săptămînă, Indpendent a dezvăluit o incredibilă povestea a unui furt de mașină. Povestea în fond nu este una spectaculoasă, însă decizia unui procuror slobozean de a lăsa în libertate hoțul deși acesta își recunoscuse fapta, sub pretextul inexistenței pericolului social, amplifica o clemență deloc justificată a magistratului. Iar pentru cei cărora le-a scăpat din vizor subiectul facem cuvenitele precizări.
În urmă cu aproximativ o lună, o femeie din Slobozia a căzut victimă unui hoț. Individul, un tînăr din aceeași... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2010, 11:23 (18573 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean vopsește gropile din drumurile județene

Pe banii contribuabililor

Consiliul Județean vopsește gropile din drumurile județene

Credincios pînă la sacrificiu de sine celor trei priorități județene declarate, infrastructură rutieră, sănătate și cultură, președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă vopsește gropi. Mai precis gropile din asfaltul județean, asfalt nereparat de la calendele grecești. Exagerăm firește, dar exagerările noastre sînt floare la ureche pe lîngă ceea ce se întîmplă în realitate.

Reviga, studiu de caz
În urmă cu două săptămîni, Niculae Began, primarul comunei Reviga cerea public repezentanților Consiliului Județean urgentarea lucrărilor de refacere a infrastructurii rutiere la nivelul localității, reclamînd gradul extrem de degradare a acesteia și orientarea... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2010, 09:14 (17379 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

EXCLUSIV: Licitația pentru cabinetul Anei Maria Ionașcu, verificată de Poliție

EXCLUSIV: Licitația pentru cabinetul Anei Maria Ionașcu, verificată de Poliție

Vă mai amintiți despre licitația organizată de Primăria Slobozia pentru vînzarea unor spații în incinta Policlinicii cu plată din localitate? Da, sigur că vă amintiți! Că doar ca urmare a acestei activități edilitare fiica primarului Gabi Ionașcu, proaspăt absolventă a Facultății de Stomatologie, a primit un spațiu pentru înființarea unui cabinet medical particular.
Ei bine, după cum știți, dezvăluirile au fost produse de liberalii ialomițeani, într-un cadru organizat. În replică, primarul Ionașcu a catalogat dezvăluirea liberalilor drept «o bombă de presă», încercînd să justifice cum nici usturoi n-a mîncat, nici gura nu-i miroase. Revenind, licitația prin care medicul Ana Maria Ionașcu a... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2010, 16:49 (20534 vizualizări - 2 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
247 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2010, 18:46
(8756 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Proiectil în parc

Pompierii ialomițeni au descoperit un element de muniție în apropierea unui loc de joacă pentru copii din Slobozia. Proiectilul exploziv de antiaeriană de calibru 100 mm a fost găsit în urma unor săpături ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2010, 18:26
(19516 vizualizări - 0 comentarii)


«Salonul Anual de Carte», la a XIX-a ediție

În perioada 1-31 octombrie 2010, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» organizează «Salonul Anual de Carte», ediția a XIX-a. Acțiunea vizează organizarea de expoziții de carte, întîlniri cu scriitori ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2010, 18:25
(17924 vizualizări - 0 comentarii)


«Marea debarasare», la finalul săptămînii

În zilele de vineri, 1 octombrie și sîmbătă, 2 octombrie, se va desfășura cea de-a treia ediție a Campaniei Marea Debarasare. «Modificarea a survenit ca urmare a faptului că pe 25 septembrie 2010, data ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2010, 18:23
(13855 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Slobozia și Valea Ciorii

Trei adăposturi de animale și depozitul de furaje ale unui slobozean au fost mistuite de flăcări în noaptea de de sîmbătă spre duminică, 25/26 septembrie. Din primele cercetări, pompierii au concluzionat ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2010, 15:22
(17045 vizualizări - 0 comentarii)


«Săptămîna prevenirii criminalității» la IPJ Ialomița

«Începînd de luni, 27 septembrie, sub titlul „Săptămîna prevenirii criminalității“ la nivel național se va desfășura un complex de activități preventive menite să contribuie la creșterea gradului de siguranță ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2010, 15:20
(16426 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton accidentat la Gheorghe Doja

La sfîrșitul săptămînii trecute, sîmbătă, 25 septembrie, la Gheorghe Doja s-a produs un accident de circulație. Incidentul a fost produs de un tînăr de 35 de ani, conducător auto, care aflîndu-se la volanul ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2010, 15:19
(15344 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Infractoare de 62 ani, încarcerată

Polițișii din Țăndărei au organizat, sîmbătă, 25 septembrie, o acțiune pentru depistarea persoanelor urmărite. În cadrul acțiunii a fost prinsă o femeie de 62 de ani care se sustrăgea executării unei pedepse ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2010, 15:18
(16165 vizualizări - 1 comentariu)


Șoferi băuți la volan

Sîmbătă, 25 septembrie, polițiștii Serviciului Rutier au oprit pentru control un taxi. Pentru că șoferul mirosea a alcool, polițiștii l-au testat cu aparatul Drager. Iar bănuielile polițiștilor s-au confirmat ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2010, 15:17
(13650 vizualizări - 0 comentarii)


Trafic de persoane în Ialomița

Patru persoane, dintre care două în stare de arest preventiv, au fost trimise în judecată de oamenii legii pentru trafic de persoane și trafic de minori. Suspecții, prin violențe și amenințări, au exploatat ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2010, 10:43
(17943 vizualizări - 1 comentariu)


Și-au bătut copilul de 8 ani pentru că era «neascultător»

Polițiștii Biroului de Investigații Criminale Slobozia efectuează cercetări pentru a stabili împrejurările în care a survenit vătămarea corporală a unui copil în vîrstă de 8 ani, din Slobozia. Minorul a ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2010, 10:42
(18512 vizualizări - 0 comentarii)


Inconștiență: Beți și fără permise, la volan!

Agenții Postului de Poliție Giurgeni, aflați în serviciul de patrulare pe raza comunei, au oprit pentru control un autocamion înmatriculat în județul Argeș, la volanul căruia se afla un bărbat ce emana ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2010, 10:40
(17914 vizualizări - 0 comentarii)


Armă cu aer comprimat deținută ilegal

În cadrul unei acțiuni desfășurată de polițiștii Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase, a fost depistat un tînăr, de 25 de ani, din Borănești care deținea fără drept o armă neletală, supusă ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2010, 10:35
(21204 vizualizări - 0 comentarii)


«Let’s Do It, România!» cu Jandarmeria

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița, în parteneriat cu Asociația «Eco Asist Romania», participă sîmbătă, 25 septembrie, la campania națională de ecologizare «Let’s Do It, România». Jandarmii se ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2010, 15:33
(18578 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Și-a dat foc grajdului din greșeală

Un bărbat din Vlădeni a dat foc grajdului de furaje din propria gospodărie aruncînd la întîmplare o țigare aprinsă. Incendiul a fost anunțat miercuri, 22 septembrie, iar pompierii militari din Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2010, 15:27
(16083 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni incendiu


Fetești: Jandarmii, de pază la cele sfinte

20 de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița, vor asigura, duminică 26 septembrie, între orele 7.00-12.00, măsurile de ordine publică impuse de sfințirea bisericii cu hramul ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2010, 15:25
(17126 vizualizări - 0 comentarii)


Prichindeii slobozeni au serbat «Săptămâna Mobilității Europene»

Prichindeii slobozeni au serbat «Săptămîna Mobilității Europene»

În perioada 16-22 septembrie 2010 se desfășoară cea de-a IX-a ediție a «Săptămînii Mobilității Europene», manifestare europeană anuală sprijinită de Comisia Europeană prin Direcția Generală de Mediu. În ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2010, 14:30
(14097 vizualizări - 0 comentarii)


Autovehicule furate, găsite la Țăndărei și Fetești

Un autoturism și un scuter, ambele figurînd în bazele de date ca fiind furate, au fost depistate în ultimele 24 de ore de polițiștii ialomițeni. Astfel, în cadrul unei acțiuni desfășurată de polițiștii ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2010, 14:26
(16811 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Centre de colectare fier vechi, controlate de polițiști

Trei firme cu punctele de lucru în Fetești, ce desfășoară activități în domeniul colectării deșeurilor industriale reciclabile, au fost verificate de polițiști. Urmare a controalelor, față de administratorul ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2010, 14:22
(15961 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune preventivă a Poliției la Bărcănești și Bărbulești

Marți, 21 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza comunelor Bărcănești și Bărbulești, încercîndu-se astfel prevenirea și combaterea unor infracțiuni. În acest sens, polițiștii au legitimat ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2010, 14:19
(19062 vizualizări - 0 comentarii)


Plăți APIA de peste 1,2 miliarde de euro

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că a plătit, la data de 17 septembrie2010, suma de aproape 113 milioane de euro pentru măsuri delegate din Programul Național de Dezvoltare ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2010, 14:13
(15856 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 18:48
(9971 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 18:21
(8621 vizualizări - 0 comentarii)


«Agroial Partener», trei zile la Slobozia

Tîrgul Internațional de Agricultură și Industrie Alimentară «Agroial Partener» și «Salonul Auto Slobozia» își deschid porțile. Deshiderea oficială se va organiza, joi, 23 septembrie, în fața Centrului ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 16:47
(14717 vizualizări - 0 comentarii)


«Biblionet» la Dridu

Miercuri, 22 septembrie, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu», Consiliul Județean Ialomița, Biblioteca Comunală Dridu și Primăria Dridu inaugurează un nou serviciu «Biblionet-lumea în biblioteca mea ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 16:47
(19025 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu Biblionet


59 de posturi vacante la «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți»

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 24 septembrie, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți», la Slobozia. Acțiunea se va desfășura la sediul Agenției din strada ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:37
(16173 vizualizări - 0 comentarii)


Muncă «la negru» în domeniul confecțiilor

În perioada 16-17 septembrie, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat Campania națională în domeniul confecții-textile. În cadrul acțiunii au fost verificați 10 agenți economici, cu un număr ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:37
(14703 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Au furat capace de canalizare

Doi tineri feteșteni au furat noaptea trecută cinci capace de canalizare. Ghinionul tinerilor a fost că pe traseu au fost opriți de polițiști. Incidentul s-a petrecut în noaptea de luni spre marți, respectiv ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:35
(15747 vizualizări - 0 comentarii)


Șoferi băuți și fără permis la volan

Șoferii băuți la volan sau indisciplinați în trafic au fost noaptea trecută ținta polițiștilor din Slobozia și Fetești. În urma unor acțiuni, în trafic au fost depistați doi conducători auto ce șofau deși ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:34
(14721 vizualizări - 0 comentarii)


Nu a văzut mașina staționată și a intrat direct în ea

Marți, 20 septembrie, în afara localității Bucu s-a produs un accident de circulație,. Incidentul a fost produs pe fondul neatenției de un șofer de 76 ani, din Constanța. Pe scurt, în timp ce bătrînul de ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:33
(14568 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu accident


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...