Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Șefa Inspectoratului Școlar Județean Ialomița cere Universității «Ovidius» eliberarea diplomei de master

Șefa Inspectoratului Școlar Județean Ialomița cere Universității «Ovidius» eliberarea diplomei de master

Război în instanță între Steluța Mitrea, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița și Universitatea «Ovidius» din Constanța. Profe­sorii constănțeni i-au anulat acesteia studiile de master pe care le-a urmat în cadrul Facultății de Matematică și Informatică, mo­tivând nelegal faptul că șefa Învățămân­tului ialomițean nu are o diplomă de licență. Steluța Mitrea deținea însă o echivalare a studiilor de licență, document ce-i permite înscrierea la cursuri de masterat.

Se așteaptă decizia instanței În 2017, Steluța Mitrea, inspectorul școlar general al Inspectoratului... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2023, 11:10 (13739 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sală Polivalentă de 70,75 milioane de lei

Un nou șantier la Slobozia

Sală Polivalentă de 70,75 milioane de lei

Administrația locală a obținut în această vară auto­rizația de construire pentru Sala Polivalentă din muni­cipiul Slobozia. Investiția se află pe lista Companiei Naționale de Inves­tiții de mai bine de 5 ani. Valoarea investiției se ridică la 70,75 mili­oane de lei, iar lucrările urmează a fi finalizate în 40 de luni. Sala va avea o capacitate de 2266 de locuri și o înălțime P+3. Ordinul de începere a lucrărilor va fi semnat în următoarea perioadă.

Chinurile facerii unei Săli Polivalente Administrațiile locale din Slobozia susțin de mai bine de 20 de ani necesitatea realizării unei... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2023, 13:20 (5837 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

S-a reluat circulația trenurilor între stațiile CFR Slobozia Veche și Ciulnița

S-a reluat circulația trenurilor între stațiile CFR Slobozia Veche și Ciulnița

Începute la sfârșitul lunii august 2023, lucrările de reabilitare a podului CFR din apropierea Sloboziei s-au finalizat la începutul lunii octombrie 2023. Pe tot parcursul investiției, circulația garniturilor între stațiile CFR Slobozia Veche și Ciulnița a fost suspendată, transfe­rul pasagerilor realizându-se cu ajutorul autobuzelor. Lucrările permit acum garniturilor să circule cu viteză de până la 70 de km/h.

Lucrările, în grafic Conform informațiilor oficiale, re­parațiile podului CFR din apropierea Sloboziei au vizat rectificarea cotelor de reazem, repararea banchetei cuzine­ților... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2023, 21:05 (18735 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Violența în școli», problema nerezolvată a Învățământului ialomițean

«Violența în școli», problema nerezolvată a Învățământului ialomițean

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița și Inspectoratul Școlar Județean Ialomița susțin faptul că fenomenul violenței în școli este sub control. Organizațiile non-guvernamentale arată statistic faptul că realitatea este cu totul alta. Cele două instituții publice preferă să «cosmetizeze» an de an aceste cazuri și să excludă din rapoartele oficiale situația prezentă în cadrul unităților de învățământ.

Realitatea din școli Fundațiile «World Vision România» și «Salvați Copiii România» redactează periodic rapoarte cu privire la starea în care se află învățământul românesc, accentuând... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2023, 17:20 (5678 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Curtea de Apel București a anulat definitiv diplomele de Bacalaureat obținute prin șpăgi

După 6 ani

Curtea de Apel București a anulat definitiv diplomele de Bacalaureat obținute prin șpăgi

Recent, Curtea de Apel București s-a pronunțat definitiv pe latura civilă a dosarului penal «Mită pentru BAC 2012». Cauza civilă a vizat aularea tuturor celor 100 de diplome pe care absolvenții de liceu din Ialomița/promoția 2012 le-au obținut mituind profesorii. Jude­carea acestui proces a în­ceput în 2017 și a fost viciată de mai multe aspecte procedurale de care nu a ținut cont nici organele de cercetare penală, respectiv Direcția Națională Anti­corupție, nici Inspecto­ratul Școlar Județean Ialomița, instituția care a monitorizat demersul privind eliberarea documentelor. Niciuna din cele două instituții nu știe însă ce se va întâmpla de acum înainte, având în vedere decizia pe care au adoptat... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2023, 10:55 (14616 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița rurală are nevoie de servicii sociale

Ialomița rurală are nevoie de servicii sociale

O  analiză a Ministerului Muncii și Solidarității Sociale arată faptul că la nivelul județului Ialomița există o gamă largă de servicii sociale ce nu sunt acoperite de către ad­ministrațiile locale. Estimările arată faptul că peste 20 mii de ialomițeni, considerați ca făcând parte din grupuri vulnerabile, au nevoie de acest tip de servicii. În prezent, cel mai mare furnizor de servicii sociale din județ rămâne Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița. Datele Ministerului Muncii și Solidarității Sociale arată punctual, pentru fiecare localitate în parte, tipul de servicii sociale specifice care lipsesc, în funcție de comunitățile localnice.

Se caută soluții... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2023, 13:20 (5325 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Pregătiri pentru recepția noii Unități de Primiri Urgențe Slobozia

Pregătiri pentru recepția noii Unități de Primiri Urgențe Slobozia

Dincolo de aspectele legate de fenomenul corupției, Spitalul Județean de Urgență Slobozia pune în prim plan și proiectele de investiții în care este implicat. Unul dintre acestea este cel referitor la modernizarea Unității de Primiri Urgențe. Început anul trecut în luna martie și având o valoare de aproximativ 8,3 milioane de lei, proiectul se va încheia, cel mai probabil, la începutul lunii noiembrie 2023. «Ne pregătim să recep­ționăm Unitatea de Primiri Urgențe... Anul Nou ne va prinde în casă nouă! Es­timăm că la sfârșitul lunii octombrie, începutul lunii noiembrie... Am primit aceste asigu­rări din partea constructorului. Totodată, un alt obiectiv aflat în reabilitare, Ambulatoriul de Specialitate... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2023, 18:05 (10868 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

5670 de fermieri ialomițeni vor beneficia de noul sprijin din sectorul vegetal

5670 de fermieri ialomițeni vor beneficia de noul sprijin din sectorul vegetal

Un nou act normativ adoptat de Guvernul României vine în sprijinul fermierilor din sectorul vegetal. Astfel, aceștia vor beneficia de un sprijin financiar în valoare de 2 lei/litru de motorină pentru 50% din combustibilul utilizat pentru efectuarea lucrărilor agricole desfășurate în anul 2022. Subvenția se acordă prin intermediul Agenției de Plăți și Intervenție în Agricultură. Centrul Județean APIA Ialomița a făcut primele estimări privind numărul fermie­rilor care vor beneficia de acest ajutor.

O nouă măsură de sprijin Noul ajutor financiar a fost gândit pentru a veni în sprijinul... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2023, 12:40 (4826 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Seminar pentru combaterea corupției în rândul personalului medical la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Seminar pentru combaterea corupției în rândul personalului medical la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia face demersuri pentru a preveni corupția în rândul personalului medical. Astfel, instituția a lansat în această săptămână o serie de seminarii prin care încearcă să-i facă pe medici mult mai conștienți cu privire la urmările faptelor de corupție. Parteneri în cadrul acestor dezbateri au fost ofițerii Serviciului Județean Anticorupție Ialomița. În trecut, Spitalul Slobozia a fost implicat în scandaluri de corupție din cauza medicilor care condiționau actul medical, cerând mită pacienților.

Demers instituțional Cele mai recente scandaluri de corupție... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2023, 15:20 (32612 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Unitățile de învățământ, fără soluții pentru desfășurarea cursurilor în siguranță

Începe reabilitarea energetică a școlilor ialomițene

Unitățile de învățământ, fără soluții pentru desfășurarea cursurilor în siguranță

Pentru că nu mai corespund din punct de vedere energetic, peste 40 de școli din Ialomița au fost incluse în pro­iecte de reabilitare energetică. Cele mai multe dintre acestea vor primi fonduri în cadrul Programului «ELENA»-European Local ENergy Assistance. Altele, se pregătesc deja de reabilitare, banii fiind acordați prin PNRR-Componenta 10-Fond locativ. Pentru niciuna dintre aceste clădiri nu există un plan suste­nabil în ceea ce privește identificarea unor spații conforme din punct de vedere sanitar în ceea ce privește desfășurarea cursurilor. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița încă lucrează la actualizarea listelor cu școlile unde, din această toamnă, se vor deschide primele... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2023, 10:55 (6959 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Condamnări cu executare în dosarul «Avicola Slobozia», judecat la Tribunalul București

Sentința nu este definitivă!

Condamnări cu executare în dosarul «Avicola Slobozia», judecat la Tribunalul București

Tribunalul București a dat recent primele sentințe în dosarul penal deschis pe numele lui Dumitru Stănoiu, patronul Avicola Slobozia, și al altor trei șefi din cadrul socității comerciale. Judecata a început în 2016, în urma unei anchete a DIICOT-Structura Centrală, în cadrul căreia s-au făcut cercetări pentru «constituire de grup infracțional» și «evaziune fiscală». Astfel, Dumitru Stănoiu și angajații săi au fost condamnați fiecare la câte 9 ani de închisoare cu executare, pentru infracțiuni economice. Sentința nu este însă definitivă și poate fi atacată cu apel la Curtea de Apel București, în termen de 10 zile de la comunicare. Prejudiciul estimat în această cauză depășește 6 milioane de euro... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2023, 15:20 (12591 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Întreținem 488 kilometri de drumuri județene. Suntem imaginea acționarilor noștri!»

Iulian Olteanu, directorul Infrastructură Drumuri și Poduri SA

«Întreținem 488 kilometri de drumuri județene. Suntem imaginea acționarilor noștri!»

La 5 ani de la înființare, în august 2023, firma Infrastructură Drumuri și Poduri SA înregistrează pentru prima dată profit. Saltul de la firmă falimentară la firmă profitabilă a fost realizat în decurs de un an, după numirea lui Iulian Olteanu în funcția de director al societății. «Suntem imaginea acționarilor noștri, Consiliul Județean Ialomița și Primăria Slobozia. Și avem capacitatea de a dubla cifra de afaceri a societății în următorii 5 ani!» declară acesta.

Prima veste bună din Infrastructură Infrastructură Drumuri și Poduri SA a fost înființată în anul 2018 de către ad­ministrația... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2023, 14:55 (7339 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Primăriile ialomițene au abandonat proiectul «Biblionet»

Primăriile ialomițene au abandonat proiectul «Biblionet»

În urmă cu 14 ani, 49 de biblioteci publice din Ialomița au fost incluse în programul «Biblionet». Implementat la nivel internațional cu sprijinul Fundației «Melinda și Bill Gates», acest proiect și-a propus să digitalizeze bibliotecile, oferind acces gratuit utilizatorilor la calculatoare și internet. Astăzi, mai bine de jumătate dintre calculatoarele donate de Bill Gates, prin fundația sa, sunt depășite moral și fizic, iar conexiunile la internet sunt nefuncționale. Reprezentanții Bibliotecii Județene «Ștefan Bănulescu», care coordonează activitatea bibliotecilor din județul nostru, susțin că responsabilitatea aparține administrațiilor locale, care ar fi trebuit să aibă grijă de rețeaua «Biblionet... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2023, 11:05 (5659 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Soare evaluează prejudiciul generat de investiția în stația de epurare din Slobozia

Scandalul «Dytras» revine în actualitate

Administrația Soare evaluează prejudiciul generat de investiția în stația de epurare din Slobozia

Administrația locală din Slobozia a investit 6,7 milioane de euro în stația de epurare a orașului Slobozia. La 15 ani de la semnarea primului contract cu firma Dytras România, firma care a realizat investiția, admi­nistrația Soare anunță public că va evalua prejudiciul generat de această investiție. «În urmă cu un an am înființat o comisie specială pentru eva­luarea situației și cuantificarea pejudiciului ge­nerat de această investiție. După un an, constatăm că nu se întâmplă nimic... (...) Vom face noi, la nivelul instituției, această evaluare!» a declarat primarul orașului Slobozia, Dragoș Soare. Reamintim că primul contract pentru pentru «modernizarea stației de epurare a municipiului Slobozia... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2023, 12:50 (7103 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ordonanța privind reorganizarea instituțiilor publice ar putea lăsa Parchetele ialomițene fără procurori

Ordonanța privind reorganizarea instituțiilor publice ar putea lăsa Parchetele ialomițene fără procurori

Aflată încă în dezbatere publică, Ordonanța de Urgență a Guver­nului României privind reorganizarea și descentralizarea serviciilor pu­blice ar putea bloca definitiv activitatea din unitățile de Parchet ale județului Ialomița! Este semnalul de alarmă pe care Parchetul General îl trage printr-o scrisoare adresată Ministerului Justiției, prin care solicită ca respectivul act normativ să nu se aplice în domeniul Justiției. În ceea ce privește Justiția, actul normativ prevede și desființarea birourilor teritoriale ale Parchetelor mari, precum Direcția Națională Anticorupție sau Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism. În Ialomița, DIICOT este singura structură... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2023, 17:20 (11947 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Distrigaz Sud «șantajează» proprietarii de apartamente

La Slobozia

Distrigaz Sud «șantajează» proprietarii de apartamente

Distrigaz Sud continuă politica de debranșare forțată de la rețeaua de gaze a scărilor de bloc din Slobozia. Administratorii Asociațiilor de Proprietari reclamă practica drept «un abuz». Scările de bloc debranșate sunt conectate imediat după instalarea detectorului de gaze.

Administratorii reclamă abuzul Invocând prevederile articolului 142 din Ordinul 2 din 18 ianuarie 2023 care impune instalarea unor de­tectoare de gaze pe scările de bloc fără aerisire, Distrigaz Sud a declanșat campania de debranșare a apartamentelor din Slobozia. Administratorii scărilor de bloc susțin că practica... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2023, 15:20 (18540 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Administrațiile din Ialomița trăiesc din mila Statului

Ne paște Regionalizarea

Administrațiile din Ialomița trăiesc din mila Statului

Regionalizarea României este o idee recurentă la nivelul Politicii și Adminis­trației. Indiferent de varianta propusă, în funcție de numărul de locuitori sau prin reformă ad­ministrativă, Ialo­mița se va număra printre jude­țele care își pierd autonomia. Un argument în favoarea acestei afirmații îl reprezintă faptul că fondurile anuale acordate de la Bugetul de Stat pentru susținerea celor 66 de auto­rități pu­blice locale sunt aproape egale cu veniturile încasate de către aceste administrații din taxe și im­pozite! De asemenea, Recensământul din 2022 confirmă faptul că populația Ialomiței a scăzut în ultimii 10 ani cu 8,51%, iar în județ există cel puțin 3 localități cu o populație mai mică de... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2023, 10:50 (5465 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Șoferii care circulă drogați sau băuți sunt condamnați la pedepse cu suspendare!

Ialomița: Șoferii care circulă drogați sau băuți sunt condamnați la pedepse cu suspendare!

În ultimul an și jumătate, polițiștii ialomițeni au deschis 40 de dosare penale pe numele șoferilor suprinși la volan sub efectul drogurilor sau alcoolului. Tragerea la răspundere a celor vinovați se dovedește însă a fi un demers greoi, având în vedere că anchetele sunt, de cele mai multe ori, «blocate» la nivelul Parchetelor lo­cale. Mai mult, instituția arată că, în aceeași perioadă de timp, valoarea amenzilor pe care le-au primit condu­cătorii auto certați cu regulile de circulație depășește 41 milioane de lei.

Anchetele, în cercetare Datele Inspectoratului de Poliție al Județului... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2023, 12:40 (9768 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Fondului pentru Mediu finanțează reabilitarea energetică a Primăriei Țăndărei

Administrația Fondului pentru Mediu finanțează reabilitarea energetică a Primăriei Țăndărei

În cadrul ultimei ședințe a Consiliului Local Țăndărei, aleșii orașului au aprobat indicatorii tehnico-economici ai unui proiect ce vizează reabilitarea energetică a clădirii în care administrația locală își desfășoară activitatea. Lucrările sunt finanțate de Ad­mi­nistrația Fondului pentru Mediu și au o valoare totală de 6,9 mili­oane de lei. «Ne-am propus demult să modernizăm imobilul în care își desfășoară activitatea administrația locală... Cu ajuto­rul AFM am găsit sursa de fi­nanțare!» susține Cristian Roman, primarul orașului Țăndărei.

Fonduri AFM la Țăndărei Atragerea fondurilor... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2023, 13:45 (3563 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Centru Multifuncțional pentru Tineret, în municipiul Fetești

Centru Multifuncțional pentru Tineret, în municipiul Fetești

La aproape un an și jumătate de la semnarea cererii de finanțare, administrația locală din Fetești a început construcția primului Centru Multifuncțional din oraș, destinat exclusiv tinerilor. Scopul acestui proiect, finanțat cu bani europeni, este de a oferi adolescenților și tinerilor din oraș un spațiu în care aceștia să desfășoare activități specifice vârstei lor. «Orice investiție prin care tinerii sunt susținuți este binevenită!» precizează Laurențiu Șonchereche, primarul municipiului Fetești.

Investiție de 4,7 milioane de euro Potrivit Proiectului Tehnic, Centrul Multifuncțional... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2023, 17:40 (2100 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
294 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Căzănești: S-a răsturnat cu mașina

Marți, 26 februarie a.c., în jurul orelor 19,30, în apropiere de orașul Căzănești, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la locul ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2019, 17:30
(4345 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permis

Marți, 26 februarie a.c., o tânără de 18 ani, din Grindu, a fost depistată de către polițiști în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu fără a poseda permis de conducere pentru ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2019, 17:25
(3272 vizualizări - 0 comentarii)


Ilegalități cu lemne la o firmă din Dridu

Polițiști ialomițeni au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Astfel, în urma verificărilor efectuate pe raza comunei Dridu, la o ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2019, 17:20
(4639 vizualizări - 1 comentariu)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Luni, 25 februarie a.c., polițiștii din Grivița au depistat un bărbat, de 37 de ani, din județul Constanța, în timp ce transporta cu ajutorul unui autoturism 141,7 kg de pește din speciile crap, caras și ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2019, 16:10
(4810 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a Protopopiatului Slobozia

Vineri, 22 februarie a.c., în parteneriat cu elevii de la Școala Gimnazială nr. 5 Slobozia Nouă și Școala Gimnazială «Sfântul Andrei», Protopopiatul Slobozia a desfășurat activitatea de autocunoaștere cu ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2019, 13:15
(3500 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale inspectorilor ITM Ialomița

În perioada 1-22.02.2019, inspectorii de muncă din domeniul Relațiilor de Muncă au efectuat un număr de 52 controale având ca obiectiv verificarea modului în care angajatorii respectă prevederile legislației ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2019, 12:10
(3227 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Stingere focare de Pestă Porcină Africană, apariția de noi focare

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, cu privire la ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2019, 11:05
(4400 vizualizări - 3 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 200000 de lei, 29 permise reținute

În perioada 22-24 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, s-a intervenit la 106 evenimente ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2019, 10:10
(4662 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Protest împotriva OUG 7/2019 la Tribunalul Ialomița

În urma ședinței Adunării Generale a Tribunalului Ialomița, desfășurată luni, 25 februarie 2019, oficialii instituției au ales să protesteze împotriva OUG 7/2019, privind modificările aduse Legilor Justiției ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2019, 17:56
(6454 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Adâncata și Platonești

Joi, 21 februarie a.c., în jurul orelor 19,00, s-a produs un accident rutier în apropiere de localitatea Adâncata, soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce un bărbat, de 28 de ani, din Armășești, conducea ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2019, 17:20
(5285 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

Doi bărbați de 29, respectiv 43 de ani, au fost depistați de polițiștii ialomițeni în timp ce conduceau autovehicule pe drumuri publice fără a posede permis de conducere. Totodată, un alt conducător auto ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2019, 17:10
(3748 vizualizări - 0 comentarii)


Urmăriți internațional, depistați de polițiștii ialomițeni

Miercuri, 20 februarie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au reușit identificarea a trei bărbați urmăriți internațional, pe numele cărora autoritățile au emis mandate europene. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2019, 18:20
(5715 vizualizări - 0 comentarii)


Opt hoți din Făcăeni, cercetați după ce au furat din curtea unui consătean

Miercuri, 20 februarie a.c., polițiștii feteșteni au identificat opt tineri, cu vârste între 14 și 20 ani, din Făcăeni, bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». Astfel, la data zilei de ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2019, 18:15
(8172 vizualizări - 1 comentariu)


Tânăr de 17 ani din Ion Roată, arestat după ce a furat un telefon

Un tânăr de 17, din Ion Roată, este bănuit de săvârșirea infracțiunii de «tâlhărie calificată», fapta fiind comisă pe teritoriul municipiului Urziceni. În fapt, la data de 20 februarie a.c., în timp ce ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2019, 18:10
(5937 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: Armă cu aer comprimat, deținută ilegal

Miercuri, 20 februarie a.c., polițiștii din Urziceni au efectuat o percheziție pe raza comunei Bărcănești, la locuința unui bărbat, de 26 ani. În urma verificărilor, polițiștii au ridicat în vederea confiscării ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2019, 18:05
(5359 vizualizări - 0 comentarii)


Cotorca: Cetățean bulgar, mort într-un accident rutier

Cotorca: Cetățean bulgar, mort într-un accident rutier

Un bărbat a murit în dimineața zilei de marți, 19 februarie 2019, după ce tirul pe care îl conducea s-a răsturnat într-un șanț de pe marginea Drumului Național 2, în zona satului Cotorca. Șoferul a rămas ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2019, 11:20
(6540 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

E-Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în mai multe zone din ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2019, 18:25
(7483 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Urziceni, două persoane rănite

Un accident rutier s-a produs joi, 14 februarie a.c., pe DN2A, în apropiere de muncipiul Uziceni, soldat cu rănirea a două persoane. În timp ce o tânără, de 21 ani, din Cosâmbești, conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2019, 17:35
(6926 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Ialomița: Șoferi beți și fără permis, la volan

Joi, 14 februarie a.c., polițiștii rutieri au depistat un bărbat, de 32 ani, din Urziceni în timp ce conducea un  autoturism pe raza localității Moldoveni, deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2019, 17:30
(6921 vizualizări - 0 comentarii)


Tineri din Ion Roată, hoți din locuințe. Percheziții la Slobozia și Amara!

Joi, 14 februarie a.c., polițiștii Secției de Poliție Rurală Ion Roată au identificat trei tineri, cu vârste cuprinse între 17 și 21 de ani, din Ion Roată, bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2019, 17:25
(8063 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cleric al Mânăstirii «Sfinții Voievozi», implicat într-un accident rutier

Slobozia: Cleric al Mânăstirii «Sfinții Voievozi», implicat într-un accident rutier

Accident rutier produs joi, 14 februarie 2019, pe șoseaua de centură a Sloboziei, în zona Mânăstirii «Sfinții Voievozi». Se pare evenimentul rutier ar fi fost provocat de un călugăr care slujește în cadrul ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2019, 19:10
(8204 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de amploare a polițiștilor pe raza localității Movilița

Miercuri, 13 februarie a.c., polițiștii de Investigații Criminale au efectuate pe raza comunei Movilița percheziții la persoane fizice bănuite de săvârșirea mai multor infracțiuni de «furt din locuință ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2019, 18:40
(6525 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Stelnica, bănuit a fi spărgător de case

Marți, 12 februarie a.c., polițiștii feteșteni au identificat un tânăr, de 20 de ani, din Stelnica, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». La sfârșitul anului 2018, tânărul ar fi intrat ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2019, 18:15
(4052 vizualizări - 0 comentarii)


Trei tineri din Ciochina, arestați pentru «tâlhărie calificată»

Polițiștii slobozeni au identificat trei tineri, de 18, 21 și 30 de ani, din comuna Ciochina, bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «tâlhărie calificată», faptă comisă asupra unui alt tânăr, de 19 ani, ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2019, 18:10
(5503 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Scânteia, la volan fără permis

Marți, 12 februarie a.c., polițiștii rutieri au depistat un bărbat, în vârstă de 48 ani, din Scânteia, care conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu fără a poseda permis de conducere. De ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2019, 18:05
(4988 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia Nouă: Accident cu doi morți pe DN21

Slobozia Nouă: Accident cu doi morți pe DN21

Miercuri, 13 februarie a.c., în jurul orelor 5,00, pe DN21, s-a produs un accident rutier soldat cu decesul a două persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 51 de ani, din județul Galați, conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2019, 10:40
(8579 vizualizări - 2 comentarii)


Munca «la negru», în atenția ITM Ialomița

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat, în luna ianuarie  2019, acțiuni de control în domeniul relațiilor de muncă, în urma cărora s-au aplicat sancțiuni contravenționale în valoare ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2019, 17:55
(5803 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Doi ialomițeni, de 47 și 56 ani, au fost depistați de polițiștii rutieri luni, 11 februarie 2019, în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior consumaseră băuturi alcoolice. Ambii ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2019, 15:20
(5506 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Dosar penal pentru o remorcă

Un bărbat, de 40 ani, din Fierbinți-Târg, a fost depistat de polițiștii ialomițeni pe raza localității Maia, în timp ce se deplasa la volanul unui autoturism care tracta o remorcă. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2019, 15:10
(5277 vizualizări - 0 comentarii)


Valea Ciorii: A murit intoxicată cu monoxid de carbon

O bătrână de 75 de ani a murit intoxicată cu monoxid de carbon, în propria locuință. Femeia a fost descoperită de vecini, care au observat că atât ea, cât și soțul ei, nu au ieșit din casă. Oamenii s-au ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2019, 18:15
(6842 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...