Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Despăgubiri în valoare de 10,8 milioane de lei pentru fermierii ialomițeni

Culturile de primăvară din primăvara anului 2022, afectate de seceta pedologică

Despăgubiri în valoare de 10,8 milioane de lei pentru fermierii ialomițeni

Fermierii ialomițeni ale căror culturi înființate în primăvara anului 2022 au fost afectate de secetă vor fi, în sfârșit, despăgubiți de Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale. Estimările instituției arată că ajutorul financiar care va fi distribuit în județul nostru se ridică la 10,8 milioane de lei. În acest moment, comisiile speciale înființate prin Ordin al prefectului județului Ialomița analizează situația calamităților produse culturilor însă­mânțate în primăvara anului 2023...

Sprijin financiar pentru fermierii afectați de secetă Seceta pedologică extremă, fenomen meteorologic... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2023, 15:25 (6300 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Val de pensionări în instituțiile subordonate MAI din Ialomița

Val de pensionări în instituțiile subordonate MAI din Ialomița

Discuțiile tot mai aprinse cu privire la «pensiile speciale», i-au determinat pe angajații institu­țiilor din subordinea Ministerului Afacerilor Interne din Ialomița, să-și grăbească pensionarea. În ultimul an, la ni­velul județului Ialomița, din structurile MAI s-au pensionat 120 de polițiști, jandarmi și pompieri.

Goana după pensiile speciale Inițial, «pensiile speciale» au fost acordate ca o modalitate de a recom­pensa anumiți magistrați pentru riscurile pe care și le-au asumat în timpul carierei. Treptat, acestea au fost extinse și la angajații din alte domenii de activitate, precum... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2023, 11:05 (9362 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Controale extinse la stațiile de carburanți din județul Ialomița

Controale extinse la stațiile de carburanți din județul Ialomița

Tragedia petrecută la Crevedia a obligat autoritățile să declanșeze controale ample la stațiile de carburanți din întreaga țară. În județul Ialomița, Instituția Prefectului Ialomița coordonează verificările prin intermediul instituțiilor abilitate. Estimările oficiale arată faptul că în județul nostru există peste 50 de astfel de unități, ce urmează a fi verificate în perioada următoare.

Verificări la stațiile de carburant Exploziile petrecute la o stație GPL din Crevedia, județul Dâmbovița, au obligat autoritățile să declanșeze verificări la nivelul stațiilor de carburanți. În Ialomița... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2023, 15:10 (19281 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Distrigaz Sud amenință cu sistarea alimentării cu gaze pe scările de bloc fără aerisire

Reglementări legislative noi și pentru Slobozia

Distrigaz Sud amenință cu sistarea alimentării cu gaze pe scările de bloc fără aerisire

Proprietarii de apartamente din scările de bloc fără aerisire se confruntă cu o nouă pro­blemă. Conform Ordinului nr. 2 din 18 ia­nuarie 2023, privind aprobarea Normelor tehnice pentru proiectarea, executarea și exploatarea sistemelor de alimentare cu gaze naturale, Distrigaz Sud poate sista alimentarea cu gaze în cazul în care nu sunt instalate detectoare automate de gaze naturale. Primele notificări au fost deja trimise către blocurile U27 și U28 din Slobozia.

Amenințarea este reală În august 2023, proprietarii de apartamente de pe două dintre scările de bloc fără aerisire au primit... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2023, 10:55 (14217 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia a aprobat extinderea rețelelor de alimentare cu apă la Slobozia Nouă și Bora

Investiții noi pentru oraș

Consiliul Local Slobozia a aprobat extinderea rețelelor de alimentare cu apă la Slobozia Nouă și Bora

bonus: Despre insecte și deșertificarea orașului cu senatorul ex-AUR Rodica Boancă

Administrația locală susține noi investiții în Cartierele Slobozia Nouă și Bora. Concomitent cu investițiile în asfaltarea drumurilor publice din cele două cartiere, municipalitatea își propune să extindă rețelele de alimentare cu apă. În cadrul ședinței de joi, 31 august 2023, Consiliul Local Slobozia a aprobat indicatorii economici și studiile de fezabilitate pentru extinderea rețelelor de alimentare cu apă și canalizare în cele două cartiere. Valoarea estimată a investițiilor care urmează să fie realizate se ridică la 3,2 milioane de lei.

Consens politic pentru investiții edilitare... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2023, 13:20 (10659 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Livia Gomes, fostul primar al comunei Sfântu Gheorghe, inculpată într-un dosar al DNA

Livia Gomes, fostul primar al comunei Sfântu Gheorghe, inculpată într-un dosar al DNA

bonus: Istoria infracțională a Liviei Gomes

Fostul primar al comunei Sfântu Gheorghe, Livia Iuliana Gomes, este inculpată într-un dosar al Direcției Naționale Anticorupție. Procurorii DNA susțin faptul că aceasta ar fi «măsluit» două licitații pu­blice în urma cărora s-au achiziționat echipamente medicale pentru Complexul Multifuncțional «Caraiman» din Sectorul 1 al Capitalei, instituție pe care a condus-o. Prejudiciul estimat se ridică la 17,2 milioane de lei. Problemele cu legea ale fostului edil ialomițean sunt însă mai vechi...

3 capete de acuzare pe numele Liviei Gomes În timpul urmăririi penale, procurorii DNA au reținut... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2023, 18:20 (10568 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalele ialomițene cheltuie cei mai mulți bani pe salariile angajaților

Spitalele ialomițene cheltuie cei mai mulți bani pe salariile angajaților

Deși indicatorii de complexitate a cazurilor pe care le tratează (DRG-Diagnostic Related Groups) sunt scăzuți, spitalele ialomițene cheltuie bani mulți pe salariile pe care le plătesc angajaților. Cei mai buni indicatori de complexitate îi are Spitalul Județean de Urgență Slobozia, potrivit datelor oficiale. Filele de buget ale fiecărei unități medicale arată că, anual, peste 70% din cheltuielile evidențiate sunt reprezentate de salariile angajaților. Dintre aceștia, puțin peste 40% sunt medici specialiști.

Indicatori scăzuți de complexitate a cazurilor Sistemul DRG (n.red.... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2023, 14:55 (12585 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Investiții de 27 milioane de lei pentru funcționarea legală a Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Unde nu-i cap, vai de administrație

Investiții de 27 milioane de lei pentru funcționarea legală a Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Administrația Pavel susține proiecte de investiții destinate reabilitării și moderni­zării Spitalului Județean Slobozia în va­loare de 220 milioane de lei. Recent, la această sumă s-au adăugat alte 27 milioane de lei. Banii reprezintă valoarea unor investiții necesare pentru «creșterea gradului de securitate la incendiu pentru obiectivele din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia». Suma va fi suportată din bugetul Con­siliului Județean Ialomița. «Am depășit faza inițială, suntem la faza de proiectare tehnică... După această etapă, proiectantul are termen până în luna septem­brie 2023 să realizeze acest proiect. În următoarele 6 luni ar trebui să se deruleze execuția lucrărilor!» a declarat... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2023, 11:05 (16714 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești», pentru cei mici

Slobozia, 31 august-3 septembrie 2023

«FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești», pentru cei mici

Duminică, 3 septembrie a.c., Slobozia a serbat ultima zi a «FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești», cel mai important eveniment agricol regional al anului. Cea de-a patra zi, ultima din programul manifestărilor, a fost dedicată că precădere copiilor. Printre evenimentele care au marcat această zi se numără atelierul pentru copii «Școala mea, natura», organizat de Ameropa Grains sub denumirea «Poveștile plantelor vindecătoare», atelierul de olărit și împletit spice, organizat de specialiștii Muzeului Național al Agriculturii din România și lecțiile de călărit oferite de «Basme cu Cai».

Educație pentru următoarele generații... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2023, 22:20 (2894 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești», producători de la mic la mare

Slobozia, 31 august-3 septembrie 2023

«FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești», producători de la mic la mare

Produsele alimentare reprezintă rezultatul muncii fermierilor. Astfel, «FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești» a reușit să aducă împreună micii și marii producători din industria de profil. Standurile amenajate în locația special dedicată expunerii produselor autohtone i-au atras imediat pe vizitatori.

Expur SA, un partener de încredere Prezenți și la ediția din acest an a «FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești», reprezentanții Expur SA, producătorul... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2023, 19:20 (7201 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amenajarea miniportului de la Fetești este blocată din cauza a două procese

Amenajarea miniportului de la Fetești este blocată din cauza a două procese

Inițiativa autorităților lo­cale din Fetești de a construi un miniport tu­ristic este blocată în acest mo­ment din cauza a două procese, înregistrate pe rolul Judecăto­riei Fetești și Tribu­nalului Ialomița. Acțiunile au fost înaintate împotriva municipali­tății de către societatea Rovexim COM SRL, care are drept de proprietate asupra docului plutitor unde ar fi trebuit realizată inves­tiția. În cererea de che­mare în judecată, proprietarii cer magistraților să apere bu­nurile imobile de orice intervenție. Dacă solicitarea va fi aprobată, investiția nu poate fi realizată! În replică, oficialii Primăriei Fetești susțin faptul că miza acestor procese ar fi obținerea de către admi­nistratorii societății... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2023, 13:40 (10550 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești», ziua a doua

Slobozia, 31 august-3 septembrie 2023/«Gerry»-No. 1 și «Basme cu Cai»

«FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești», ziua a doua

«FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești», cel mai important eveniment agricol regional, promovează conceptul «agriculturii sustenabile». «FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești» a prezentat fermierilor și nu numai cele mai noi alternative care permit dezvoltarea unui tip de agricultură ce poate face față mult mai facil provocărilor generate de schimbările climatice. Astfel, cei care au participat la «FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești» au luat contact cu utilaje agricole performante, soiuri de semințe adaptate să reziste condițiilor climatice extreme și firme dedicate activității fermierilor români.

Grâul premiat de Forumul APPR... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2023, 20:05 (3354 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Urban SA recomandă branșarea individuală

Slobozia: Urban SA recomandă branșarea individuală

Majorarea prețului pentru metrul cub de apă furnizat de către Urban SA Slobozia impune identificarea unor noi alternative de reducere a costurilor pentru beneficiari. Una dintre soluțiile «la îndemână» o reprezintă branșarea individuală. Conducerea Urban SA recomandă această metodă: «Este o soluție convenabilă pentru toți. Oamenii vor plăti doar atât cât consumă, iar tensiunile privind facturarea vor dispărea!». Urban SA Slobozia oferă servicii de branșare individuală la rețeaua de apă la prețuri care variază între 600 și 1000 de lei, în funcție de numărul de camere din apartamente.

O piață uriașă, interes moderat... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2023, 11:10 (11748 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Debut promițător la «FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești»

Slobozia, 31 august-3 septembrie 2023

Debut promițător la «FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești»

Joi, 31 august a.c., «FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești» și-a deschis porțile pentru a doua oară. Conferința de deschidere a confirmat interesul de care se bucură acest eveniment agricol în rândurile celor interesați. Primul dintre vorbitori a fost Nicolae Sitaru, președintele Formului APPR: «Va fi un festival atât de frumos pe cât vom putea noi să-l facem! Sper ca a doua ediție să fie un succes și acest târg să devină unul de tradiție în mijlocul Bărăganului!». Alături de Nicolae Sitaru au vorbit reprezentanți ai fermierilor, oficiali județeni și primarul municipiului Slobozia, Dragoș Soare: «Mulțumesc foarte mult pentru tot ceea ce faceți, deoarece pentru a pune în valoare potențialul... [citește_tot_articolul]

31 August 2023, 19:20 (2890 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

RAJA CONSTANȚA-GAZDĂ DE ONOARE PENTRU FORUMUL «WATER LOSS BALKANS»

RAJA CONSTANȚA-GAZDĂ DE ONOARE PENTRU FORUMUL «WATER LOSS BALKANS»

Specialiști din domeniul apei, din țară dar și de peste hotare, sunt prezenți la Constanța pentru a participa la cea de-a V-a ediție a Forumului «WATER LOSS BALKANS», care se desfășoară în perioada 31 august-1 septembrie 2023 la Pavilionul Expozițional. 
Evenimentul este organizat de Asociația Română a Apei (ARA) împreună cu RAJA Constanța și Turkish Society for Infrastructure and Trenchless Technologies (TSITT).
Manifestarea a fost deschisă de Președintele Asociației Române a Apei-Ilie VLAICU, care a urat bun venit tuturor invitaților și a scos în evidență importanța acestor întruniri pentru îmbunătățirea performanțelor tehnice și manageriale ale sectorului, atât în România,... [citește_tot_articolul]

31 August 2023, 17:50 (5283 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«FarmConect» își deschide porțile pentru agricultura românească

Slobozia, 31 august-3 septembrie 2023

«FarmConect» își deschide porțile pentru agricultura românească

În perioada 31 august-3 septembrie 2023, orașul Slobozia va fi gazda celei de a doua ediții a «FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești». Evenimentul este organizat de către Forumul Agricultorilor și Procesatorilor Profesioniști din România cu sprijinul Consiliului Județean Ialomița și al Primăriei Municipiului Slobozia. Desfășurate pe o perioadă de 4 zile, manifestările vor urmări mediatizarea întregului sistem agro-alimentar, de la fermieri la procesatori și până la consumatorul final. Evenimentul este dedicat profesioniștilor din agricultura modernă, bazată pe digitalizare și sustenabilitate, pe inovație și progres.

Un proiect generos... [citește_tot_articolul]

31 August 2023, 10:55 (2536 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Grădinițele din Slobozia (mai) au disponibile peste 100 de locuri pentru preșcolari

Grădinițele din Slobozia (mai) au disponibile peste 100 de locuri pentru preșcolari

bonus: Grădiniță pe bani europeni, în Cartierul Bora

Grădinițele «Junior», «Voinicelul» și «Dumbrava Minunată» au fost în topul preferințelor părinților care anul acesta și-au înscris copiii pentru a urma o formă de învățământ antepreșcolar. În celelalte unități din oraș mai sunt libere peste 100 locuri, potrivit unei liste oficiale a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

Grădinițele de top ale Sloboziei Potrivit Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, după data de 18 iulie 2023, când s-a încheiat ultima etapă de înscriere la grădiniță, în municipiul Slobozia au mai rămas disponibile peste 100 de locuri. Datele arată că mai bine... [citește_tot_articolul]

30 August 2023, 15:20 (8650 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomițeanul Iulian Bucur nu mai este secretar de stat în cadrul Ministerului Agriculturii

Ialomițeanul Iulian Bucur nu mai este secretar de stat în cadrul Ministerului Agriculturii

bonus: Bucur a fost numit adjunct la APIA-Structura Centrală!

Luni, 28 august a.c., în Monitorul Oficial al României a fost publicată decizia de eliberare din funcția de secretar de stat în cadrul Ministerului Agriculturii a ialomițeanului Iulian Bucur. Acesta a fost propunerea PSD Ialomița pentru a ocupa această funcție.

Din Ialomița la București Iulian Bucur a fost numit secretar de stat la Ministerul Agriculturii în martie 2022. Susținut de PSD Ialomița, acesta a deținut mai multe funcții publice, printre care și pe cea de director al Direcției pentru Agricultură Județeană Ialomița, în perioada 2013-2015. Înainte de a ajunge secretar de stat... [citește_tot_articolul]

30 August 2023, 10:55 (15248 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

«Nu vom mai avea majorări semnificative de tarife în următorii 10 ani!»

Adrian Stoicescu, directorul Urban SA Slobozia

«Nu vom mai avea majorări semnificative de tarife în următorii 10 ani!»

Majorările de preț pentru furnizarea apei generează nemulțumiri la nivelul județului Ialomița. Urban SA Slobozia, operatorul regional al județului susține că respectivele creșteri de preț reprezintă o necesitate în condițiile economice actuale. «Nu vom mai avea majorări semnificative de tarife în următorii 10 ani! Iar planul de investiții pentru următorii 5 ani, avizat de ANRSC, obligă Urban SA la investiții anuale care vor depăși 50 milioane de lei...» justifică directorul Urban SA Slobozia, Adrian Stoicescu, necesitatea acestor investiții.

Unde dai și unde crapă Majorarea costurilor... [citește_tot_articolul]

29 August 2023, 18:10 (20302 vizualizări - 22 comentarii)

EVENIMENT

 Copii în stare gravă după ce mama i-ar fi spălat cu o substanță chimică folosită pentru combaterea râiei la animale!

Caz șocant la Țăndărei

Copii în stare gravă după ce mama i-ar fi spălat cu o substanță chimică folosită pentru combaterea râiei la animale!

UPDATE: Copiii sunt în stare stabilă. Poliția a deschis un dosar penal pentru «vătămare corporală din culpă»!

Patru copii din Țăndărei, cu vârste cuprinse între 1 și 17 ani, au fost transportați de urgență la Spitalul «Grigore Alexandrescu» din București, după ce mama acestora i-a spălat cu «Tomoxsan», o substanță chimică folosită pentru combaterea râiei la animale.

S-a solicitat intervenția elicopterului SMURD Din primele informații, se pare că mama copiilor ar fi utilizat o substanță folosită pentru combaterea râiei pentru a-i spăla pe cei patru copii. Din cauza respectivei substanțe, acestora li s-a făcut rău și s-a solicitat sprijinul Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița. Medicii... [citește_tot_articolul]

28 August 2023, 20:30 (20745 vizualizări - 3 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
317 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Amenzi de peste 114 mii de lei, 13 permise de conducere reținute

Polițiștii au acționat în ultimele 48 de ore pentru prevenirea și combaterea oricăror evenimente care puteau afecta liniștea comunității. Pentru siguranța cetățenilor, 124 patrule, dintre care 6 mixte, ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 18:10
(7497 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestați pentru «evaziune fiscală» și infracțiuni rutiere

Polițiștii Secției Rurale Slobozia au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 17:55
(5991 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, la datorie de Crăciun

Peste  250 de polițiști ialomițeni vor fi la datorie pentru ca sărbătoarea Crăciunului să fie petrecută în liniște și siguranță. Poliția Română este la datorie, în serviciul comunității, în perioada ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 17:40
(3612 vizualizări - 0 comentarii)


Autospeciale noi, în dotarea IPJ Ialomița

Vineri, 22 decembrie a.c., parcul auto al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița se reînnoiește cu 7 autospeciale, distribuite de conducerea Poliției Române, urmând a fi folosite pentru activitatea ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 17:10
(4141 vizualizări - 0 comentarii)


Daruri de Crăciun în Protopopiatul Urziceni

Dacă misiunea Biroului de Asistență Socială din Protopopiatul Urziceni este tocmai aceea de a veni în întâmpinarea dificultăților resimțite de oameni și de a sprijini pe cât posibil beneficiarii săi, atunci ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2017, 14:20
(4258 vizualizări - 0 comentarii)


Programul Punctelor Enel în perioada Sărbătorilor de Iarnă

Punctele Enel din județele Constanța, Tulcea, Călărași și Ialomița vor fi închise în zilele de 25, 26 decembrie 2017, precum și în 1, 2 ianuarie 2018, declarate zile libere ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2017, 10:50
(6253 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune a Poliției Economice

Polițiștii ialomițeni au aplicat 6 sancțiuni contravenționale, în valoare de 30000 de lei, în urma unor acțiuni derulate de polițiștii de Investigare a Criminalității Economice. Polițiștii de Investigare ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 19:25
(4296 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Urmărit pentru «tâlhărie» în Italia, arestat

Marți, 19 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 18:55
(5289 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia arestare


APIA: Subvenția la motorină pentru agricultură

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând de joi, 21.12.2017, va efectua plata ajutorului de stat pentru reducerea accizei la motorina utilizată în agricultură, aferentă ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 18:40
(5814 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Accidentat pe trecerea de pietoni

Neacordarea de prioritate a fost cauza unui accident de circulație produs în cursul zilei de marți, 19 decembrie 2017, pe raza municipiului Fetești. Astfel, în jurul orelor 15,00, în timp ce un bărbat, ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 17:35
(4089 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Pietoni accidentați la Ograda și Urziceni

Un bărbat de 56 de ani a murit după ce a fost victima unui accident rutier. Acesta circula în localitatea Ograda pe un drum neiluminat corespunzător și a fost lovit de mașina condusă de un tânăr de 19 ani ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 19:10
(5839 vizualizări - 0 comentarii)


Lansare de carte la Slobozia: «Prefecții județului Ialomița 1856-1949; 1992-2016»

Gigi Petre, prefectul județului Ialomița, a oferit o lecție de istorie despre evoluția administrației publică din Ialomița. Marți, 19 decembrie 2017, acesta a lansat cartea-document «Prefecții județului ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:40
(4941 vizualizări - 3 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «E vremea colindelor»

Protopopiatul Slobozia a fost și anul acesta organizatorul Festivalului «E vremea colindelor». Manifestare a ajuns deja la a 7-a ediție și reprezintă unul dintre cele mai importante evenimente de gen organizate ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:25
(5247 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Artificiile i-au adus un dosar penal

Un  minor de 16 ani, din Urziceni, a intrat în vizorul polițiștilor după ce asupra sa au fost descoperite artificii din categoria de produse  F2, fără ca acesta să aibă dreptul legal de a le folosi ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:15
(6404 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Se deschide «Căsuța lui Moș Crăciun»

Între 22 și 24 decembrie, în cadrul Târgului de Crăciun din centrul Sloboziei se deschide pentru prima dată «Căsuța lui Moș Crăciun». În perioada de timp amintită, între orele 17,00 și 20,00, copiii din ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:05
(3581 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 40 mii de lei aplicate de polițiști

În urma unor acțiuni cu caracter preventiv, polițiștii ialomițeni au aplicat 40 de sancțiuni contravenționale, în cuantum de 40 mii de lei. Sancțiunile au fost aplicate pentru infracțiuni la regimul rutier ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 17:50
(3804 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni de prevenire a delincvenței juvenile și a victimizării minorilor

Prevenirea delincvenței juvenile și victimizarea minorilor, prevenirea infracțiunilor contra patrimoniului și siguranța cetățeanului reprezintă unele dintre prioritățile Poliției Române în anul 2017. Astfel ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 17:25
(6610 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: I-a furat banii din mașină

Polițiștii cercetează un bărbat de 35 ani, din Movilița, sub aspectul comiterii infracțiunii de «furt calificat». Astfel, Poliția a fost sesizată de un bărbat, de 62 de ani, din județul Dâmbovița, cu privire ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 16:20
(6539 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune a polițiștilor

Polițiștii ialomițeni desfășoară permanent acțiuni pentru siguranța cetățenilor, prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și liniștii publice, precum și pentru siguranța traficului rutier. ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 16:10
(4003 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Beat la volan și fără permis, a acroșat alte două mașini

Marți, 12 decembrie 2017, în jurul orei 18,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în localitatea Amara s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Polițiștii ajunși la fața locului ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 17:45
(5679 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, sub influența băuturilor alcoolice

Doi ialomițeni, de 40 și 45 de ani, au fost depistați de către polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile pulice deși au consumat anterior băuturi alcoolice. Cei în cauză a fost testați ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 16:20
(8153 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal la Rași

Marți, 12 decembrie 2017, în jurul orei 12,00, pe DJ201B, în apropiere de localitatea Rași, s-a produs un eveniment rutier soldat cu decesul unei persoane. În urma verificărilor efectuate, polițiștii ajunși ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 15:40
(5509 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Borănești și Bărcănești

Luni, 11 decembrie 2017, polițiștii din cadrul Poliției Urziceni au organizat și desfășurat o acțiune de amploare pe raza localităților Borănești și Bărcănești, în cadrul căreia s-a urmărit asigurarea ordinii ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 13:10
(5735 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Suspect de «furt», identificat de polițiști

Polițiștii cercetează un tânăr de 14 ani, din Vlădeni, sub aspectul comiterii infracțiunii de «furt calificat». Polițiștii au identificat un minor de 14 ani, din localitatea Vlădeni, acesta fiind bănuit ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 12:40
(4801 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de control ale DSVSA Ialomița

În perioada 4-9 decembrie 2017, consilierii din cadrul Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au efectuat un număr de 116 controale în unități ce desfășoară activități de ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 11:20
(5161 vizualizări - 0 comentarii)


Combaterea delictelor silvice, o prioritate a polițiștilor ialomițeni

Luni, 11 decembrie 2017, polițiști din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Astfel, polițiștii din cadrul ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 10:10
(4803 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Medic șpăgar, reținut pentru 24 de ore de procurori

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au dispus reținerea pentru 24 de ore a doctoriței care își desfășura activitatea în cadrul Cabinetului de Expertiză Medicală a Capacității de Muncă ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2017, 19:50
(6950 vizualizări - 7 comentarii)


Slobozia: «Târg de Crăciun» la Muzeul Agriculturii

Începând de vineri, 15 decembrie 2017, Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia va inaugura acțiunea «Târgul de Crăciun». Evenimentul este organizat de instituție, cu sprijinul Consiliului Județean ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2017, 19:20
(5783 vizualizări - 0 comentarii)


15 decembrie-«Ziua Porților Deschise» la AJOFM Ialomița

În data de 10 decembrie, Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă aniversează 19 ani de activitate. Sunt 19 ani în care ANOFM s-a transformat, a evoluat și a acumulat o experiență bogată, deosebit ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2017, 18:10
(4560 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Patru ialomițeni, cu vârste cuprinse între 28 și 53 de ani, au fost depistați de către polițiști în timp ce conduceau autoturisme deși anterior consumaseră băuturi alcoolice. Conducătorii auto au fost testați ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2017, 16:40
(3190 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...