Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia «exportă» câini fără stăpân

Slobozia «exportă» câini fără stăpân

În 2022, la Slobozia, au fost adoptați 274 de câini fără stăpân. Mai bine de jumătate dintre animale au fost adoptate peste hotare, cu ajutorul organizațiilor non-guvernamentale care militează pentru drepturile acestor patrupede. Anglia, Germania și Italia sunt țările unde au ajuns maidanezii din Slobozia.

Vesticii vor maidanezi din Slobozia Câinii fără stăpân capturați de pe străzile din Slobozia ajung, de cele mai multe ori, la familii din Occident. Modalitatea este una destul de simplă. Organizațiile non-profit fac demersuri pe lângă adăposturile aflate în grija administrațiilor... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2023, 09:55 (15288 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Aparat medical cumpărat cu bani europeni, nefuncțional din cauza lipsei de medici

La Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Aparat medical cumpărat cu bani europeni, nefuncțional din cauza lipsei de medici

Un aparat medical achiziționat de Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești, prin intermediul unui program cu finanțare europeană, este nefuncțional pentru că singurul medic angajat să îl utilizeze și-a dat demisia, preferând să lucreze într-o altă unitate medicală, mult mai aproape de domiciliu. Situația trenează de două luni, iar acum se caută soluții pentru angajarea unui alt specialist. «Postul a fost scos la concurs!» au transmis reprezentanții unității medicale.

Criză de medici la Spitalul Fetești După doi ani și jumătate de lucrări, Ambulatoriul Spitalului Municipal «Anghel... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2023, 13:55 (8936 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Depozitele în bănci ale ialomițenilor au depășit 3,3 miliarde de lei

În 2022

Depozitele în bănci ale ialomițenilor au depășit 3,3 miliarde de lei

La începutul fiecărui an calendaristic, Banca Națională a României dă pu­blicității o serie de date statistice cu profil teritorial referitoare la activitatea de creditare și depozitele în bănci ale populației. În ceea ce privește județul Ialomița, conform statisticilor BNR, în 2022, sumele economisite de ialomițeni sub forma depozitelor bancare au depășit 3,3 mi­liarde de lei.

Economii pe timp de pandemie Potrivit informațiilor oferite de Banca Națională a României, va­loarea dobânzilor populației a fost puternic influențată de pandemia de COVID-19. Raportat la județul Ialomița, înainte... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2023, 10:05 (12238 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Accident feroviar la Dridu

Accident feroviar la Dridu

Un accident feroviar s-a produs luni, 13 martie 2023, la trecerea de cale ferată din zona localității Dridu. Responsabil de producerea accidentului a fost șoferul unui automobil, bărbatul rămânând fără permis.

Circulația trenurilor, suspendată Din informațiile oferite de Inspec­toratul de Poliție al Județului Ialomița, șoferul unui automobil a traversat calea ferată fără să se oprească regulamentar și să se asigure. Acesta a fost lovit în plin de trenul personal care face legătura între municipiile Urziceni și Ploiești. În urma accidentului, a rezultat rănirea ușoară a conducătorului... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2023, 18:05 (11433 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Războiul cimitirelor» s-a mutat la Curtea de Apel

Drept la «dreptul la replică» al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor

«Războiul cimitirelor» s-a mutat la Curtea de Apel

Drept la replică «Urmare a articolului „Război în instanță între bisericile din Ialomița și primării pentru revendicarea ci­mitirelor“, publicat de redacția Ziarului Independent (de adevăr) pe site-ul oficial în data de 20 fe­bruarie 2023, Sectorul Mass-Media al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor face cunoscut următoarele:
În data de 13 februarie 2023 un redactor al Ziarului Independent (de adevăr) a solicitat, în scris, un răspuns din partea Episcopiei Sloboziei și Călărașilor privind re­vendicarea dreptului de proprietate a cimitirelor prin instanță. Sectorul Mass-Media... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2023, 13:50 (32371 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 1000 de noi firme au fost înființate în Ialomița

În 2022

Peste 1000 de noi firme au fost înființate în Ialomița

Mediul de afaceri al județului Ialomița încearcă să se dezvolte. Datele oficiale ale Registrului Național al Ofi­ciului Comerțului arată faptul că, în 2022, la nivelul județului Ialomița au fost înființate peste 1000 de noi societăți comerciale.

Ialomița are firme noi Estimativ, în Ialomița existau anul trecut peste 13000 de firme active, din care 1000 au fost nou înființate, așa cum o arată statisticile Oficiului Național al Registrului Comerțului. Aceste societăți își desfășoară preponderent activitatea în Agricultură sau domenii conexe. Cifrele vorbesc despre faptul că aproximativ... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2023, 14:10 (8714 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, județul cu cei mai mulți angajați la Stat

Ialomița, județul cu cei mai mulți angajați la Stat

O analiză comună a Ministerului Finanțelor, Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației și a Agenției Naționale a Funcționarilor Publici arată faptul că Ialomița se numără printre județele cu cei mai mulți funcționari publici. Mai mult, Agenția Națio­nală a Funcționarilor Publici atrage atenția cu privire la faptul că multe dintre instituțiile publice din județul nostru nu au implementate strategii în ceea ce privește etica profesio­nală, deși sunt obligate de lege.

Raiul funcționarilor publici Datele celor trei instituții publice care au analizat situația angajaților... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2023, 09:55 (15791 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Superior al Magistraturii a decis excluderea din magistratură a procurorului Mihai Laurențiu Vasilescu

Se întâmplă la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia

Consiliul Superior al Magistraturii a decis excluderea din magistratură a procurorului Mihai Laurențiu Vasilescu

Secția pentru Procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a decis excluderea din magistratură a procurorului Mihai Laurențiu Vasilescu, angajat la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia. Acesta a deveni cunoscut opiniei publice după ce i-a amendat pe polițiștii care l-au oprit în trafic pentru că circula în localitate cu o viteză peste limita legală.

Decizia poate fi atacată în 15 zile Cazul procurorului Mihai Laurențiu Vasilescu a fost preluat de Inspecția Judiciară, organism care a sesizat Secția pentru Procurori a Consiliului Superior al Magistraturii. Reprezentanții acestui... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2023, 19:10 (22843 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Anchetă penală la Primăria Reviga ca urmare a unui accident de muncă

Anchetă penală la Primăria Reviga ca urmare a unui accident de muncă

Autoritățile locale din comuna Reviga sunt vizate de un dosar penal după ce unul dintre angajații Primăriei a suferit un accident în timp ce se afla la serviciu. Verificările polițiștilor se efectuează în paralel cu cele ale Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița, existând suspiciunea că muncitorul nu avea asigurat echipamentul de protecție atunci când s-a aflat la lucru. Oficialii Primăriei Reviga nu au putut fi contactați pentru un punct de vedere.

Cercetările sunt în curs În a doua jumătate a lunii februarie 2023, un muncitor necalificat din cadrul Primăriei Reviga a fost trimis... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2023, 13:50 (15191 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Doar 10% din locuințele ialomițenilor sunt asigurate împotriva dezastrelor naturale

Deși legea o impune

Doar 10% din locuințele ialomițenilor sunt asigurate împotriva dezastrelor naturale

bonus: Oficial, Ialomița are doar o singură clădire cu risc seismic ridicat

Ialomița se numără printre județele cu cele mai puține locuințe asigurate la dezastre naturale, precum cutremurele sau inundațiile. Toate acestea în condițiile în care țara noastră a adoptat, încă din 2008, un act normativ care prevede obligativitatea asigurării imobilelor împotriva dezastrelor. Potrivit legii, administrațiile locale ar trebui să verifice periodic situația polițelor încheiate, iar în cazul în care acestea nu există să aplice sancțiuni contravenționale. Valoarea amezilor se ridică la 500 de lei/locuință.

Obligație nerespectată Asigurările obligatorii ale locuințelor... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2023, 10:10 (12424 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pasaj rutier la ieșirea din Urziceni către București

Investiții în infrastructura rutieră

Pasaj rutier la ieșirea din Urziceni către București

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere, prin secretarul de stat Irinel Ionel Scrioșteanu, a anunțat intenția de a construi la Urziceni un pasaj rutier. Alte 5 pasaje similare celui din județul Ialomița vor fi construite în județele Iași, Prahova și Ilfov. Totodată, pentru fluidizarea traficului, la limita județelor Ialomița și Ilfov, în localitatea Șindrilița, va fi amenajat un sens giratoriu.

Se așteaptă aprobările oficiale Pasajul rutier de la Urziceni va fi construit la ieșirea din oraș către București, la inter­secția Drumului Național 2 cu Drumul Național... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2023, 14:05 (14268 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Patrimoniul județului Ialomița, peste 1 miliard de lei

Patrimoniul județului Ialomița, peste 1 miliard de lei

Administrația județeană a dat publicității raportul anual privind inventarierea patrimo­niului județului. Conform datelor oficiale prezentate, «valoarea de inventar a bunurilor deținute în patrimoniul județului» se ridică la 1,022 miliarde de lei. Raportul a fost făcut public în cadrul ședinței Consiliului Județean din 28 februarie 2023.

Creștere de 22% într-un singur an Raportul privind situația gestionării bunurilor din patrimo­niul public și privat al județului Ialomița este unul anual, impus de legislația în vigoare. Cel prezentat Consiliului Județean marți, 28 februarie 2023, a... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2023, 09:50 (7163 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

APIA Ialomița a dat startul Campaniei de informare pentru primirea Cererilor de Plată

APIA Ialomița a dat startul Campaniei de informare pentru primirea Cererilor de Plată

Luni, 6 martie a.c., și marți, 7 martie 2023, APIA Ialomița a organizat la Sala «Europa» a Consiliului Județean Ialomița sesiuni de informare privind primirea Cererilor de Plată aferente anului 2023. La întâlni­rile organizate în cele două zile au par­ticipat peste 400 de fermieri interesați. Începând cu această Campanie, fermierii vor putea beneficia de sprijin financiar din 4 surse de finanțare.

Fermieri la Sala «Europa» Întâlnirile organizate de APIA Ialomița la Sala «Europa» s-au bucurat de un interes real din partea fermierilor ialomițeni. În cele două zile alocate Campaniei de... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2023, 19:20 (12943 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Parcare auto cu 139 de locuri pe strada Răzoare

Slobozia: Parcare auto cu 139 de locuri pe strada Răzoare

bonus: Bugetele firmelor Primăriei în 2023

Consiliul Local Slobozia s-a reunit marți, 28 februarie 2023, în cadrul unei ședințe ordinare. Printre cele mai importante proiecte de hotărâri aprobate în plen se numără și cel privind realizarea unei noi parcări supra­terane pe strada Răzoare. De asemenea, consilierii locali au aprobat bugetele anuale ale Platforma IMM Slobozia SRL, Pază și Servicii Comunitare SRL și Servicii Publice Slobozia SRL. Un alt proiect de hotărâre care ar putea suscita interesul opiniei publice îl reprezintă extinderea rețelei de apă potabilă în trei dintre zonele orașului.

4,6 milioane de lei pentru 139 locuri de parcare... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2023, 16:20 (14947 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Conflict politic deschis la Fierbinți-Târg

Administrație cu năbădăi

Conflict politic deschis la Fierbinți-Târg

Miercuri, 22 februarie 2023, Consiliul Local Fierbinți-Târg a votat bugetul orașului pentru anul în curs. Grupul de consilieri PNL-USR, majoritar în cadrul Consiliului Local, a susținut 14 amendamente la acest buget. Primarul PSD Iusein Iuksel susține că amendamentele blochează funcționarea administrației locale: «Forma în care a fost votat bugetul nu permite funcționarea instituției... Iar fără funcționare, nu putem avea dezvoltare, oricât ne-am dori!».

Un Consiliu de talibani, un buget disfuncțional Conflictele administrative și politice din Consiliul Local Fierbinți-Târg sunt vechi... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2023, 14:05 (9372 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean caută soluții pentru tratarea și depozitarea deșeurilor reziduale în Ialomița

Consiliul Județean caută soluții pentru tratarea și depozitarea deșeurilor reziduale în Ialomița

Administrația județeană face noi demersuri legislative pentru reglementarea activității de transfer, tratare și depozitare a deșeurilor menajere colectate de ADI ECOO 2009 SRL. Marți, 28 februarie 2023, Consiliul Județean a aprobat un proiect de hotărâre care permite acestei firme «să delege activitățile de transfer, de tratare și de depozitare către Vivani Salubritate SA». Decizia ar permite reglementarea unei activități care s-a desfășurat până la acest moment dezordonat și fără respectarea tuturor reglementărilor legale în vigoare. Prețul mediu pentru tratarea și depozitarea deșeurilor reziduale practicat de Vivani Salubritate SA este de 420 de lei/tonă.

Mai bine mai târziu decât niciodată... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2023, 09:55 (10676 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Reabilitarea Căminului Cultural Amara va beneficia de finanțare de la CNI

Investiție aprobată

Reabilitarea Căminului Cultural Amara va beneficia de finanțare de la CNI

După 2 ani de așteptare, Căminul Cultural din orașul Amara va fi reabilitat. Compania Națională de Investiții a aprobat în cele din urmă proiectul. Acesta este unul dintre cele 20 de proiecte edilitare depuse de administrațiile locale din Ialomița la CNI, în vederea finanțării.

Proiect finanțat la Amara Autoritățile locale din Amara au făcut demersuri către Compania Națională de Investiții în vederea obținerii de fonduri pentru reabilitarea integrală a Căminului Cultural al orașului încă din anul 2021. Proiectul a fost însă pus în așteptare de către reprezentanții CNI până în urmă cu... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2023, 16:05 (12589 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Recensământul transformă două orașe din Ialomița în comune

Recensământul transformă două orașe din Ialomița în comune

Orașele Fierbinți-Târg și Căzănești ar putea redeveni comune. Conform rezultatelor Recensământului Populației și Locuințelor 2021, în aceste loca­lități po­pulația a scăzut la mai puțin de 5000 de locuitori. Numărul locuitorilor reprezintă unul dintre principalele criterii pentru ca o localitate să fie declarată oraș, însă nu este singurul. Potrivit legii, pentru a reveni la statutul de comună cele două orașe ar trebui să organizeze un Referendum.

80 în România, 2 în Ialomița Conform datelor Recensământului Po­pulației și Locuințelor 2021, la nivelul României există 80 de orașe în care... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2023, 10:20 (22917 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

S-a redus numărul bibliotecilor publice din Ialomița

În ultimii 10 ani

S-a redus numărul bibliotecilor publice din Ialomița

Datele oficiale ale Direcției Județene de Statistică Ialomița arată faptul că, în ultimii 10 ani, interesul autorităților locale de a întreține rețelele publice de biblio­teci dedicate comunității și elevilor a scăzut. Și, o dată cu el, s-a redus și numărul acestor instituții. În prezent, Ialomița are cu 30 mai puține bi­blioteci decât avea în 2013.

Biblioteci cu lacătul pe ușă În anul 2013, la nivelul județului Ialomița existau aproximativ 160 de biblioteci orășenești, comunale și școlare. La 10 ani distanță, Direcția Județeană de Statistică Ialomița arată că numărul acestor instituții... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2023, 11:50 (3076 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Lucrări noi la podul feroviar Ciulnița-Slobozia Veche

Lucrări noi la podul feroviar Ciulnița-Slobozia Veche

Anunțate încă din vara anului trecut, lucrările de reparații ale podului feroviar Ciulnița-Slobozia Veche ar putea debuta în primăvara anului 2023. Ulti­mele lucrări la acest pod au fost realizate în anul 2014.

Același pod, reparații noi În vara anului 2022, Regionala Constanța a Companiei Naționale de Căi Ferate CFR SA a demarat procedurile pentru adjudecarea lucrărilor de reparații la podul feroviar de pe pe linia Ciulnița-Slobozia Veche. Lucrările vor fi executate începând cu primavara anului în curs. Con­form informațiilor oficiale, repara­țiile vor viza rectificarea cotelor de... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2023, 14:10 (12296 vizualizări - 2 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
286 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: SOLVIT-Rezolvarea eficientă a problemelor în Europa

Pentru a veni în sprijinul cetățenilor români și al companiilor românești care își desfășoară activitatea în state membre ale Uniunii Europene și care se confruntă cu probleme în exercitarea drepturilor ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2017, 18:35
(4788 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: A început campania de vaccinare a câinilor și pisicilor

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de câini și pisici că, în conformitate cu prevederile Ordinului Autorității Naționale Sanitare ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2017, 18:20
(6018 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale IPJ Ialomița

La acest sfârșit de săptămână, 13-15 octombrie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au continuat acțiunile în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 20:05
(3137 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La furat de fier

Sâmbătă, 16 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au fost sesizați cu privire la faptul că o persoană înceracă să sustragă materiale feroase din curtea unei clădiri. Oamenii ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 19:40
(2748 vizualizări - 0 comentarii)


«Târgul de Toamnă» de la Fetești, în vizorul polițiștilor

Sancțiuni contravenționale de aproape 7000 de lei au fost aplicate de polițiștii ialomițeni, vineri, 13 octombrie a.c., în urma activităților desfășurate cu ocazia organizării «Târgului de Toamnă», pe raza ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 19:25
(5346 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni silvice și piscicole

Polițiștii ialomițeni acționează periodic, pe raza de competență, în vederea apărării patrimoniului piscicol și combaterii faptelor ilegale asociate din pescuitul ilegal, dar și pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 19:15
(3028 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Sesiune de admitere pentru candidați

O nouă sesiune de admitere pentru Școala militară de subofițeri Pompieri și Protecție Civilă «Pavel Zăgănescu» Boldești a fost aprobată pentru luna ianuarie a anului 2018. Astfel, tinerii care doresc să ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 18:25
(5253 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Ion Roată

Focul a alertat locatarii duminică, 15 octombrie a.c., în jurul orelor 18,00, când au și sesizat echipajele de pompieri prin apel la numărul 112. La locul intervenției s-au deplasat salvatorii de la Detașamentul ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 18:05
(4635 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii din Constanța anchetează dispariția unui tânăr din Ialomița

Polițiștii din Constanța anchetează dispariția unui tânăr din Ialomița

Polițiștii din Constanța au demarat cercetările cu privire la dispariția unui tânăr de 20 de ani, din Fetești. Pe data de 9 octombrie 2017, băiatul, identificat în persoana numitului Ion Ilie, și-a anunțat ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 17:59
(5783 vizualizări - 1 comentariu)


Căutat de autoritățile italiene, reținut la Slobozia

Polițiștii din Slobozia au reușit să identifice și să rețină un bărbat, de 34 de ani, pe numele căruia autoritățile judiciare din Italia au emis un mandat european de arestare. Acesta era căutat în Italia ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 20:25
(4185 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată, descoperită de polițiștii slobozeni

O mașină care figura în baza de date a polițiștilor ca fiind sustrasă confiscării în Polonia a fost descoperită de oamenii legii din Slobozia în curtea unui bărbat, de 35 de ani, din oraș. Mașina a fost ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 20:10
(3116 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Locuri disponibile în unitățile de învățământ ale Jandarmeriei Române

Absolvenții de liceu, care dețin diplome de Bacalaureat, sunt așteptați la sediul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița pentru a-și depune dosarele în vederea ocupării unui loc în instituțiile de ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 19:55
(3778 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se opresc gazele !

Din cauza lucrărilor de întreținere și reparații ale rețelelor de distribuție, Distrigaz Sud Rețele informează că luni, 16 octombrie 2017, se va opri furnizarea cu gaz în Amara, pe străzile Tudor Vladimirescu ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 19:40
(3692 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Pește confiscat

Patru bărbați din Ialomița, cu vârste cuprinse între 35 și 63 de ani, au ajuns să aibă probleme cu legea după ce au fost identificați de polițiști comercializând pește fără documente legale. Marfa a fost ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2017, 21:10
(3492 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Doi tineri din Ialomița, de 21 și 31 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost identificați în trafic conducând sub influența băuturilor alcoolice. Primul avea o alcoolemie de 0,59 miligrame alcool ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2017, 20:25
(4291 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: S-a dispus confiscarea a peste 840 mc de lemn de plop!

Polițiști din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Marți, 10 octombrie a.c., polițiști din cadrul Serviciului ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 20:10
(6544 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Tineri reținuți pentru furt calificat

Fetești: Tineri reținuți pentru furt calificat

Marți, 10 octombrie 2017, polițiștii feteșteni au identificat principalii bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «furt» din incinta unei societăți comerciale din Fetești. Unul dintre aceștia, tânărul de ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 20:05
(6432 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Ialomițeni bănuiți de contrabandă cu țigări

La data de 10 octombrie 2017, polițiștii de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița au efectuat 3 percheziții pe raza județului, la sediul unei societăți comerciale, precum și la ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 19:55
(4040 vizualizări - 1 comentariu)


Se oprește gazul la Slobozia

Distrigaz Sud Rețele informează cu privire la faptul că în data de joi, 12 octombrie 2017, la Slobozia, va fi întreruptă furnizarea de gaz pe strada Aleea Parcului, între orele 08,00-15,00. Măsura este ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 19:45
(3820 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de toamnă vaccinare antirabică vulpi

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează locuitorii județului că, în perioada 2-11.10.2017, în funcție de condițiile meteorologice, se va desfășura, la nivel național ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 17:45
(5106 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Arestat pentru viol

Un tânăr din localitatea Bucu a fost arestat de procurorii din Slobozia după ce a violat o vecină pensionară. El va sta după gratii pentru următoarele 30 de zile, iar dacă va fi găsit vinovat riscă ani ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 12:10
(5785 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul Militar Județean Ialomița: Recrutare rezerviști voluntari

Centrul Militar Județean Ialomița continuă recrutarea candidaților care doresc să devină soldat sau gradat voluntary, până la data de 20 octombrie 2017. La prezentarea la Centrul Militar Județean ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2017, 20:05
(5169 vizualizări - 0 comentarii)


Casă inundată la Păltiniș

Casă inundată la Păltiniș

Duminică dimineața, 8 octombrie 2017, pompierii au intervenit pe raza comunei Perieți, în satul Păltiniș, pentru scoaterea apei dintr-o gospodărie. Intervenția s-a desfășurat în urma unui apel primit în ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2017, 16:45
(4521 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Proteste împotriva maidanezilor

Protest în centrul Urziceniului, organizat duminică, 8 octombrie 2017. Cetățenii ies în stradă ca să nemulțumiți față de faptul că autoritățile locale nu gestionează corespunzător problema câinilor comunitari ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2017, 15:38
(4613 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Angajatorii din Spania caută forță de muncă

Serviciul European de Ocupare a Forței de Muncă EURES oferă 800 de locuri de muncă în Spania, pentru recoltatul căpșunilor. Durata contractului de muncă este de aproximativ 3 luni, data estimată de angajare ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2017, 21:05
(4204 vizualizări - 0 comentarii)


Enel Distribuție: Mai multe localități rămân fără curent

Enel Distribuție Dobrogea anunță sistarea temporară a furnizării energiei electrice în mai multe localități din Ialomița, în perioada 9-14 octombrie 2017, în intervalul orar 08,00-16,00. Vizate sunt municipiile ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2017, 20:45
(7337 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: A crescut numărul incendiilor de vegetație uscată

Oficialii Inspectoratului pentru Situații de Urgență atrag atenția cu privire la faptul că numărul incendiilor de vegetație a crescut considerabil. Numai în ultimele 2 luni, pompierii au intervenit pentru ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2017, 20:25
(4218 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Curtea Europeană de Conturi a verificat fermele din județ

Auditorii Curții Europene de Conturi au făcut o amplă verificare cu privire la modul în care Uniunea Europeană a întreprins în România acțiunile privind bunăstarea animalelor de fermă. Auditorii europeni ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2017, 20:10
(5200 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Vindea lemne fără drept

Un bărbat de 36 de ani din județul Vrancea a fost identificat pe raza comunei Gheorghe Lazăr, încercând să vândă lemne de fag, în mod ilegal. Bărbatul nu a reușit să prezinte polițiștilor documente legale ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2017, 19:52
(4726 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Dosare penale pentru pescuit ilegal

Doi ialomițeni, de 61 și 65 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost surprinși pescuind fără drept. Unul dintre ei se afla în zona lacului Bentul Mare, iar celălalt pe malul brațului Borcea. ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2017, 19:51
(4351 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...