Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița investește 104,4 milioane de lei în echipamente de «colectarea separată a deșeurilor municipale»

ADI ECOO 2009 SRL trage lozul cel mare

Consiliul Județean Ialomița investește 104,4 milioane de lei în echipamente de «colectarea separată a deșeurilor municipale»

Consiliul Județean Ialomița a aprobat miercuri, 28 decembrie 2022, un proiect de hotărâre care va permite administrației județene să investească peste 100 milioane de lei pentru dotarea ADI ECOO 2009 SRL în echipamente destinate colectării selective a deșeurilor municipale. Finanțarea urmează să fie asigurată în proporție de 78% prin intermediul Programului Operațional Infrastructură Mare. Conform proiectului de hotărâre, autoritățile județene sunt obligate să asigure o cotă de cofinanțare a cărei valoare se ridică la 35,6 milioane de lei.

O investiție obligatorie Administrația județeană... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2022, 15:05 (5038 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Reabilitarea podului de la Țăndărei ar putea costa 21,1 milioane de lei

În 4 ani costurile s-au triplat

Reabilitarea podului de la Țăndărei ar putea costa 21,1 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița a aprobat miercuri, 28 decembrie 2022, Devizul General și Proiectul Tehnic pentru reabilitarea podului de la Țăndărei peste râul Ialomița. Conform acestuia, valoarea investiției s-ar putea ridica la 21,1 milioane de lei. Administrația județeană vizează reabilitarea și a altor 4 poduri din Ialomița până la sfârșitul anului 2024.

De 3 ori mai scump în 4 ani Consilierii județeni au aprobat miercuri, 28 decembrie 2022, în cadrul ultimei ședințe de Consiliu Județean a acestui an, Devizul General și Proiectul Tehnic pentru reabilitarea podului de la Țăndărei peste... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2022, 10:50 (4873 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Profesoară cercetată pentru «vătămare corporală din culpă»

Scandal penal la Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia

Profesoară cercetată pentru «vătămare corporală din culpă»

O profesoară din cadrul Liceului de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia este principalul suspect într-o anchetă a polițiștilor din cadrul Biroului Siguranță Școlară al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Ancheta deschisă de oamenii legii vizează comiterea infracțiunii de «vătămare corporală din culpă». Se pare că femeia ar fi pornit, în timpul orelor de curs, o lampă cu ultraviolete (UV), cu scopul de a asigura dezinfecția clasei. În urma incidentului, 7 copii au ajuns la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia cu urme de arsuri la nivelul feței. Reprezentanții unității de învățământ susțin că au deschis la rândul lor o anchetă, existând posibilitatea ca... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2022, 12:10 (12414 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

«Sunt profund recunoscătoare echipei medicale care mi-a salvat soțul!»

Minuni medicale povestite de către pacienții Spitalului Județean de Urgență Slobozia

«Sunt profund recunoscătoare echipei medicale care mi-a salvat soțul!»

Luni, 12 decembrie 2022, o echipă de patru medici, condusă de doctorul Ovidiu Cotigă, realiza o premieră me­dicală la Spitalul Județean de Urgențe Slobozia. Operația, o reprotezare de șold, îndrepta o eroare medicală petrecută într-un spital privat din București în urmă cu un an și jumătate. Recunoscătoare, Elena G., soția pacientului salvat, a dorit să facă pu­blică această performanță: «Îi sunt profund recunoscătoare echipei medicale care mi-a salvat soțul! Iar pentru mine doctorul Cotigă e ca un zeu! (...) Și vreau să spun povestea asta pentru ca oamenii să știe că și aici, la noi, sunt medici care ne pot salva viețile...».

Agonia unei operații ratate... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2022, 11:25 (20478 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Nașterii Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Nașterii Domnului

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
iar, din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Dreptmăritori creștini,
Una dintre cele mai frumoase cântări din Slujbele dedicate Nașterii Domnului a fost alcătuită în secolul VI după Hristos de Sfântul Cuvios Roman Melodul sau cel Dulce Glăsuitor, unul dintre cei mai mari poeți și imnografi creștini. El a cântat acest imn religios pentru prima dată în biserica Sfânta Sofia din Constantinopol. Imnul este de o profunzime extraordinară și este cunoscut sub numele de ... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2022, 10:05 (16200 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: 33 de ani de la «Revoluție» by Laurențiu Zupcu

Slobozia: 33 de ani de la «Revoluție» by Laurențiu Zupcu

Publicăm azi, la 33 de ani de la evenimentele din 1989, câteva fotografii surprize în ziua de 22 decembrie. Fotografiile au fost făcute publice prin amabilitatea domnului Laurențiu Zupcu, probabil cel mai cunoscut dintre fotografii Sloboziei de la Costică Axinte încoace...

Fotografiile lui Zupcu Lui Laurențiu Zupcu nu-i place să fie domnit. Până și copii îl știu așa, de Zupcu. Și tot așa îl strigă. Noi însă n-am avut încotro... Fiindcă e «Fotograful Sloboziei». Și al bucății de Istorie care s-a scris atunci, în 1989, la Slobozia. L-am întrebat ce își mai amintește din... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2022, 16:20 (6315 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia a aprobat «taxa specială de salubrizare»

Tarife duble pentru cei care nu au încheiate contracte de salubrizare

Consiliul Local Slobozia a aprobat «taxa specială de salubrizare»

bonus: 5 milioane de lei pentru iluminatul public

Consiliul Local Slobozia a aprobat marți, 20 decembrie 2022, «taxa specială de salubrizare». Decizia repre­zintă o obligație legislativă a administrațiilor locale deri­vată din Legea 101 din 2006, privind regimul de salubrizare a localităților. «Taxa specială de salubri­zare» intră în vigoare înce­pând cu 1 ianuarie 2023, cu referire directă la slobozenii care nu au încheiat contracte de salubrizare cu ADI ECOO 2009.

«Taxa specială de salubrizare» Începând cu 1 ianuarie 2023, slobozenii care nu au încheiate contracte de salubrizare cu ADI ECOO 2009 vor plăti o taxă «specială» de 24... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2022, 11:20 (13432 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Mașină distrusă de un stejar, declarat «monument al naturii». Autoritățile au așteptat vreme de 3 luni un acord pentru tăierea copacului!

Slobozia: Mașină distrusă de un stejar, declarat «monument al naturii». Autoritățile au așteptat vreme de 3 luni un acord pentru tăierea copacului!

Trecut pe lista «monumentelor naturii» din județul Ialomița, un stejar secular aflat în curtea Școlii Nr. 3 din Slobozia a căzut joi, 22 decembrie a.c., la primele ore ale dimineții, și a distrus o mașină parcată regulamentar, în apropierea unității de învățământ. Pentru a evita orice pericol, Direcția de Administrare a Domeniului Public din cadrul Primăriei Slobozia a făcut mai multe demersuri pentru a tăia arborele, aflat într-o stare avansată de degradare. Autoritățile au fost obligate să aștepte 3 luni pentru a obține un acord astfel încât să intervină asupra acestui copac. Răspunsul a venit însă mult prea târziu...

Stejar secular, pericol public... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2022, 14:20 (9595 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiect al DGASPC Ialomița pentru sprijinul asociaților din sectorul social

Proiect al DGASPC Ialomița pentru sprijinul asociaților din sectorul social

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița în parteneriat cu Asociația «Centrul de Resurse și Informare pentru Profesiuni Sociale» din București implementează un proiect cu finanțare europeană destinat susținerii organizațiilor non-guvernamentale din sectorul serviciilor sociale. Valoarea totală a proiectului este de 424 mii de lei, fondurile fiind alocate prin Programul Operațional Capacitate Administrativă.

Bani europeni pentru asistența socială Scopul proiectului este creșterea capacității organizațiilor non-guvernamentale (ONG) active în sectorul social... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2022, 14:10 (12301 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Educatoare angajată și demisă în aceeași zi

Scandal la Școala Gimnazială Sălcioara

Educatoare angajată și demisă în aceeași zi

Școala Gimnazială Sălcioara este în centrul unui scandal public după ce o educatoare reclamă faptul că a fost angajată și, apoi, obligată să demisioneze în aceeași zi. Femeia susține faptul că în spatele acestei decizii se află chiar directorul școlii, Nicoleta Dan. Revoltată de întreaga situație, educatoarea Ana Maria Chircu a acționat în instanță unitatea de învățământ, solicitând plata unor daune morale în valoare 20 mii de lei. În replică la acuzațiile aduse, directorul Nicoleta Dan a precizat că «vom rezolva întreaga situație cu ajutorul unui avocat...».

Lăsată șomeră fără explicații... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2022, 10:05 (8897 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bărbat din Cosâmbești, salvat de la moarte de o polițistă

Bărbat din Cosâmbești, salvat de la moarte de o polițistă

Un bărbat de 62 de ani a fost salvat de la moarte de o polițistă, angajată în cadrul Postului de Poliție Cosâmbești. Acesta se afla la volan și a făcut infarct, fiind observat de către agenta de poliție. Femeia a intervenit rapid și i-a aplicat manevrele de resuscitare. În semn de mulțumire pentru gestul său, bărbatul a transmis Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița o scrisoare de recunoștință.... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2022, 20:10 (9128 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Crește numărul copiilor cu Cerințe Educative Speciale integrați în școlile ialomițene

De la un an la altul

Crește numărul copiilor cu Cerințe Educative Speciale integrați în școlile ialomițene

Școlile ialomițene înregistrează tot mai multe cazuri de copii cu Cerințe Educative Speciale (CES) sau autism. Potrivit Centrului Județean de Resurse și Asis­tență Educațională Ialomița, în perioada 2019-2022, anual, au fost diagnosticați cu astfel de probleme peste 400 de copii. Numărul acestora ar fi însă mult mai mare decât cel prezentat în statisticile oficiale, dar de teamă de a nu fi discriminați, părinții refuză să ceară ajutorul specialiștilor. Deși este un demers dificil, unitățile de învățământ în care acești copii au fost integrați fac eforturi și caută permanent soluții pentru a le asigura condiții de studiu similare cu cele ale celorlalți elevi.

Stastistică îngrijorătoare... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2022, 16:20 (8003 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Țeapă de «manual» cu terenurile agricole pe care un bătrân le deține la Albești

Țeapă de «manual» cu terenurile agricole pe care un bătrân le deține la Albești

Caz revoltător în comuna ialomițeană Albești. Un bătrân de 82 de ani, pe numele său Ilie Nedelcu, reclamă faptul că ar fi fost înșelat de soții Silvia și Aurel Săftoiu. Cei doi s-au arătat interesați să cumpere suprafața de 10 hectare pe care omul o deține și pe care o arendase unei societăți comerciale. În momentul în care au mers la notar pentru legalizarea tranzacției, bătrânul a fost obligat să semneze o serie de documente care, în realitate, nu erau acte de vânzare-cumpărare, ci contracte de rentă viageră. Mai mult decât atât, valoarea rentei viagere stabilită prin respectivele contracte era egală cu cea a arendei pe care o încasa. La toate acestea se adaugă și faptul că bătrânului nu i-a... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2022, 09:50 (11525 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ADI ECOO 2009 declanșează curățenia de iarnă în apartamente

ADI ECOO 2009 declanșează curățenia de iarnă în apartamente

Operatorul regional de salubritate, ADI ECOO 2009 SRL a declanșat prima acțiune publică de colectare selectivă a deșeurilor de mari dimensiuni. Campania este derulată în colaborare cu Vivani Salubritate SA, Primăria Slobozia și Consiliul Județean Ialomița. Cele două containere destinate special colectării deșeurilor de mari dimensiuni au fost amplasate pe platforma din Bazarul Municipal al Sloboziei. «Venim, astfel, în întîmpinarea solicitărilor locuitorilor orașului interesați să respecte noile reguli de colectare selectivă a deșeurilor. În cazul în care campania va avea succesul scontat, va fi reluată în primăvara anului viitor!» a declarat Alina Ciobanu, directorul ADI ECOO 2009 SRL. Locuitorii... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2022, 11:20 (5410 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești: Uniunea Europeană acordă 16 milioane de lei pentru reabilitarea unităților de învățământ

Fetești: Uniunea Europeană acordă 16 milioane de lei pentru reabilitarea unităților de învățământ

La un an de la semnarea contractului de finanțare și la 5 luni distanță de la începerea efectivă a lucrărilor, reabi­litarea Școlii Gimnaziale «Aurel Vlaicu» Fetești a intrat în grafic. Lucrările sunt realizate în baza unui proiect finanțat de Uniunea Europeană, prin Programul Operațional Regional. Valoarea investiției se ridică la 16 milioane de lei. Mai mult, administrația locală a primit undă verde pentru finanțare a altor două proiecte ce vizează modernizarea instituțiilor de învățământ din oraș, banii fiind alocați prin intermediul Planului Național de Redresare și Reziliență. «Investim în Educația din Fetești bani europeni!» a declarat Laurențiu Șonchereche, primarul municipiului Fetești... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2022, 12:20 (5745 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

594,64 mii de lei pentru primăriile din Ialomița

Noi firimituri bugetare pentru administrațiile locale

594,64 mii de lei pentru primăriile din Ialomița

Consiliul Județean Ialomița a aprobat joi, 15 decembrie 2022, repartizarea sumei de 594,64 mii de lei, încasată suplimentar în luna decembrie 2022 din cota de 6% din impozitul pe venit estimat a se încasa la bugetul de stat în anul 2022. Reamintim că valoarea totală a sumelor repartizate anul acesta de către Consiliul Județean Ialomița din impozitul pe venit este de 32,99 milioane de lei, reprezentând fonduri bugetare la dispoziția Consiliului Județean. Printre localitățile care beneficiază de rectificările bugetare care vor fi aprobate joi, 15 decembrie a.c., se numără comunele Adâncata, Armășești, Buești, Colelia, Gheorghe Lazăr, Ion Roată, Moldoveni, Scânteia și Sfântu Gheorghe, cu câte 50... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2022, 13:55 (3410 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Investiții de 1,3 milioane de lei în utilaje mecanizate pentru măturatul stradal

La Slobozia, epoca măturoiului a apus

Investiții de 1,3 milioane de lei în utilaje mecanizate pentru măturatul stradal

Administrația locală din Slobozia a investit 1,3 milioane de lei pentru utilaje mecanizate de măturat stradal. «Începând cu această săptămână, orașul nu va mai fi curățat cu mătura. Utilajele achiziționate înseamnă eficiență și confort pentru locuitori!» declară Valeriu Roșca, directorul DADP Slobozia.

Promisiuni scumpe Administrația locală a alocat 1,3 mili­oane de lei pentru achiziționarea a două utilaje de măturat stradal de capacitate medie, un utilaj multifuncțional, 4 aspiratoare mecanizate cu pubele și o autospecială de compactat deșeuri stradale. Investiția, susține directorul... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2022, 10:10 (7298 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Țăndărei solicită fonduri guvernamentale pentru o nouă casă de cultură

Primăria Țăndărei solicită fonduri guvernamentale pentru o nouă casă de cultură

În cadrul ultimei ședințe a Consiliului Local al orașului Țăndărei, au fost aprobați indicatorii tehnico economici pentru construcția unei noi case de cultură. Potrivit do­cumentelor care au stat la baza acestui proiect, obiectivul de investiții are o valoare de 16 milioane de lei și se dorește a fi reali­zat cu ajutorul fondurilor guvernamentale oferite de Compania Națională de Investiții.

Proiect în analiză Ideea construirii unei noi case de cultură la Țăndărei nu este nouă, aceasta fiind promovată de actuala administrație locală de mai multe ori. În acest sens, oficialii Primăriei... [citește_tot_articolul]

15 Decembrie 2022, 14:10 (6593 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița cere 1 milion de lei/an pentru concesionarea fostului aeroport Alexeni

Ciorbă reîncălzită

Consiliul Județean Ialomița cere 1 milion de lei/an pentru concesionarea fostului aeroport Alexeni

Administrația județeană intenționează să reia procedurile legale pentru concesionarea fostului aeroport Alexeni. Conform anunțului de intenție publicat, valoarea concesiunii este puțin peste 1 milion de lei anual. Până la acest moment și-au anunțat intenția de a participa la licitație două institute și 6 firme private.

Din nou la licitație Un anunț de intenție publicat de Consiliul Județean Ialomița confirmă intenția autorităților județene de a scoate din nou la licitație infrastructura aferentă fostului aeroport de la Alexeni. Conform anunțului, administrația județeană intenționează... [citește_tot_articolul]

15 Decembrie 2022, 09:55 (8595 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

OCPI Ialomița a cheltuit 7,9 milioane de lei pentru lucrările de cadastrare sistematică

În 5 ani

OCPI Ialomița a cheltuit 7,9 milioane de lei pentru lucrările de cadastrare sistematică

În 5 ani, Ialomița a reușit să cadastreze sistematic 60% din terenurile extravilane. Lucrările au fost realizate în cadrul Programului Național de Cadastru și Carte Funciară, gestionat la nivelul județului nostru prin intermediul Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița (OCPI). Datele arată că, în momentul de față, Ialomița se află pe locul 8 la nivel național în ceea ce privește cadastrarea sistematică. Mai mult decât atât, valoarea fondurilor alocate pentru aceste lucrări se ridică la 7,9 milioane de lei.

Lucrări de cadastrare în Ialomița Programul Național de Cadastru... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2022, 13:20 (6566 vizualizări - 2 comentarii)

28 Iun 2026
254 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Movilița: O bătrână a murit sub roțile unei mașini

Accident mortal la Movilița în seara zilei de miercuri, 18 iulie 2018. O bătrână de 70 de ani a fost călcată de mașina condusă de un tânăr de 21 de ani. În urma accidentului, femeia a murit pe loc. La fața ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 01:58
(11256 vizualizări - 0 comentarii)


Ciocârlia: Șofer mort într-un accident rutier

Un tânăr de 32 de ani din Galați a murit miercuri, 18 iulie 2018, pe DN2, în apropiere de localitatea Ciocârlia. Acesta a intrat cu mașina pe care o conducea într-un cap de pod din beton. Trupul neînsuflețit ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2018, 20:20
(7144 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Sprijin financiar pentru absolvenții care se angajează

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță faptul că absolvenții promoției 2018 vor beneficia de un ajutor financiar, denumit «sprijin de inserție», în valoare de 1500 de lei. Condiția ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2018, 20:05
(6236 vizualizări - 0 comentarii)


Distrigaz Sud Rețele: Atenție, se închide gazul!

Miercuri, 18 iulie 2017, Distrigaz Sud Rețele anunță sistarea furnizării gazelor naturale în Țăndărei, pe strada București, ca urmare a lucrărilor de reparații și întreținere a rețelelor. Intervenția se ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2018, 19:17
(6414 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Făcea contrabandă cu arme aduse din Europa

Țăndărei: Făcea contrabandă cu arme aduse din Europa

Un bărbat de etnie romă, în vârstă de 46 de ani, domiciliat în Țăndărei este principalul suspect al unui dosar penal privind fapte de «contrabandă calificată cu arme». În urma unei percheziții desfășurată ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2018, 19:09
(6716 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A murit în urma unui infarct

Un bărbat de 55 de ani a murit luni, 16 iulie 2018, în timp ce mergea pe bicicletă, în municipiul Slobozia. Cel mai probabil, omul a suferit un infarct. El a fost descoperit în stare de inconștiență, căzut ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2018, 17:45
(9156 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Prins în flagrant în timp ce încerca să fure dintr-o mașină

Un tânăr de 17 ani, din Urziceni, a fost surprins de către polițiști în timp ce încerca să pătrundă într-un autoturism parcat. Marți, 10 iulie a.c., Poliția a fost sesizată, în miezul nopții, cu privire ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2018, 17:25
(10057 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținut pentru că încercat să vândă tutun

Urziceni: Reținut pentru că încercat să vândă tutun

Marți, 10 iulie a.c., polițiștii din Urziceni au depistat în flagrant un bărbat din Urziceni, bănuit că ar fi încercat să comercializeze o cantitate de tutun transportată cu ajutorul autoturismului propriu ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2018, 17:20
(7688 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii iunie 2018, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 5317 șomeri, din care 702 șomeri indemnizați, respectiv 4615 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2018, 20:20
(5350 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Marea Unire în viziunea celor mici»

Luni, 9 iulie 2018, Protopopiatul Slobozia a desfășurat prima activitate din proiectul educațional «Clubul de vară», aflat la cea de a IV-a ediție. Astfel, în parteneriat cu Biblioteca Județeană «Ștefan ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2018, 19:05
(6869 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale ITM Ialomița

Având în vedere obiectivele specifice ale Inspecției Muncii stabilite prin lege, cât și prin Programul Cadru de Acțiuni al Inspecției Muncii pentru anul 2018, în perioada 18-29 iunie 2018 , s-a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2018, 18:50
(6160 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 176000 de lei, 18 permise de conducere reținute

La acest sfârșit de săptămână, 29 iunie-1 iulie a.c., polițiștii au intervenit la 72 de evenimente și au aplicat peste 600 de sancțiuni contravenționale, în valoare de aproximativ 176500 de lei, iar pentru ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2018, 18:05
(6546 vizualizări - 1 comentariu)


Pompierii ialomițeni s-au luptat cu apele în județul Bacău

Pompierii ialomițeni s-au luptat cu apele în județul Bacău

Șase subofițeri din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița au fost mobilizați să intervină în localitățile din Moldova, afectate de inundațiile din ultimele săptămâni. ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2018, 17:05
(6047 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: A murit din cauza extenuării

Un bărbat de 49 de ani, angajat ca maseur în cadrul Hotelului «Lebăda» din stațiunea Amara a murit la serviciu, din cauza oboselii. Bărbatului i s-a făcut rău în timp ce făcea un masaj unei persoane și ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2018, 18:05
(7403 vizualizări - 8 comentarii)


Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul!

E-distribuție Dobrogea anunță pentru săptămâna viitoare, 2-6 iulie 2018, mai multe intervenții la rețeaua de distribuție și alimentare cu energie electrică din județul Ialomița. Astfel, energia electrică ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2018, 19:40
(8143 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Coșereni și Movilița

Joi, 28 iunie 2018, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza județului s-au produs două accidente rutiere, soldate cu victime. Primul accident rutier s-a produs în jurul orei 9,00, pe DN ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2018, 19:25
(8134 vizualizări - 0 comentarii)


Contractele colective de muncă, în vizorul ITM Ialomița

Potrivit Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița, numărul unităților din județul Ialomița cu peste 21 de salariați, la 31.05.2018,
era de 427, din care cu capital de stat (inclusiv bugetari) ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2018, 19:20
(5119 vizualizări - 0 comentarii)


«O viață cât un Centenar»: O ialomițeancă, sărbătorită de reprezentanții MAI

Joi, 28 iunie 2018, s-a desfășurat la Valea Măcrișului acțiunea locală a proiectului, derulat la nivel național de Ministerul Afacerilor Interne, «O viață cât un Centenar». Campania are ca scop omagierea ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2018, 16:55
(6626 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Infractor arestat

Polițiștii din Ialomița au identificat un tânăr, de 28 de ani, din localitatea Borănești, care se sustrăgea executării unei pedepse de 3 ani pentru comiterea infracțiunii de «tâlhărie calificată». Acesta ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2018, 20:40
(5478 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beat la volan

În urma unei acțiuni desfășurată de polițiștii din Ialomița pe șoselele județului, a fost identificat un tânăr de 29 de ani care conducea în stare de ebrietate. Acesta a refuzat testarea cu aparatul Drager ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2018, 20:15
(4493 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Măsuri preventive împotriva incendiilor de vegetație uscată

Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița trag un semnal de alarmă cu privire la modul în care fermierii trebuie să protejeze terenurile agricole de riscul izbucnirii ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2018, 20:05
(7174 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: A murit strivit de un copac

Este anchetă la Postul de Poliție Vlădeni după ce un bărbat, de 60 de ani, a murit miercuri, 20 iunie 2018, strivit de un copac, într-o pădure de la marginea localității. În momentul de față se fac cercetări ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2018, 13:55
(5432 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii mai 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 5447 șomeri, din care 678 șomeri indemnizați, respectiv 4769 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 21:10
(4677 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiști din Ialomița, la «Cupa Zâmbetelor»

Polițiști din cadrul IPJ Ialomița s-au alăturat campaniei umanitare «Cupa Zâmbetelor», care a fost inițiată de un localnic din Ciulnița și se află la a doua ediție. Scopul campaniei este ajutorarea copiilor ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 20:25
(3994 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional din Săveni, reținut

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au depistat un bărbat de 31 de ani, din Săveni, pe numele căruia exista un mandat european de arestare emis de autoritățile franceze. Cel în ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 19:35
(6524 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 160000 de lei, 18 permise reținute

La acest sfârșit de săptămână, 15-17 iunie a.c., polițiștii au intervenit la 100 de evenimente și au aplicat 499 de sancțiuni contravenționale, în valoare de aproape 160000 de lei. De asemenea, au constatat ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 19:15
(6242 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoț arestat

Un bărbat de 33 de ani, din Slobozia, bănuit de comiterea infracțiunilor de «furt» și «furt calificat», a fost reținut de polițiști pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2018, 20:15
(5287 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică

E-Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în zonele și în intervalele ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2018, 19:05
(6831 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: Furt comis după metoda «Sinești»

Doi tineri 20 și 25 de ani, ambii din Urziceni, au fost arestați după ce au furat bunuri dintr-o mașină parcată pe DN2A, în zona localității Lilieci, după metoda «Sinești». Polițiștii nu exclud varianta ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2018, 18:48
(5825 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Adolescentă de 13 ani, înghițită de apele Brațului Borcea

Pompierii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița intervin în momentul de față pentru a scoate din apele Brațului Borcea o adolescentă de 13 ani, din zona municipiului Fetești, care ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2018, 19:46
(7804 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...