Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Dezbaterea publică organizată de Clean Tech Ciulnița a fost contestată

Lupta grupului cetățenesc «Stop mirosurilor provenite de la Clean Tech!» continuă

Dezbaterea publică organizată de Clean Tech Ciulnița a fost contestată

Dezbaterea publică organizată de firma Clean Tech Ciulnița luni, 7 noiembrie 2022, a fost contestată oficial. Un grup de cetățeni activi pe pagina de Facebook «Stop mirosurilor provenite de la Clean Tech!» susțin că reprezentanții firmei nu au respectat procedura legală de reautorizare. Contestația a fost depusă vineri, 11 noiembrie 2022, la sediul Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița.

Nimeni nu poate fi mai presus de lege Dezbaterea publică organizată de firma Clean Tech Ciulnița luni, 7 noiembrie 2022, a fost contestată. Organizarea acestei dezbateri publice reprezintă... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2022, 12:20 (6471 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

CAR Învățământ Slobozia, un nou Consiliu Director

Prima veste bună pentru deponenții prejudiciați

CAR Învățământ Slobozia, un nou Consiliu Director

bonus: Ancheta penală a intrat într-un con de umbră

Sâmbătă, 12 noiembrie 2022, membrii CAR Învățământ Slobozia s-au reunit în cadrul unei Conferințe Extraordinare în cadrul căreia a fost votat noul Consiliu Director al acestei instituții financiare nebancare. Președinte al noului Consiliu Director a fost ales Adrian Popa. Acesta a declarat pentru ziarul nostru că va remite publicității un comunicat de presă privind planul de măsuri pentru recuperarea prejudiciului generat de fosta conducere.

400 de membri pentru renașterea CAR Învățământ Slobozia Sâmbătă, 12 noiembrie 2022, orele 11,00, aproximativ 400 de membri ai CAR Învățământ Slobozia... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2022, 17:50 (8974 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia accesează 5,93 milioane de lei pentru locuințe «nZEB plus»

Slobozia accesează 5,93 milioane de lei pentru locuințe «nZEB plus»

Administrația locală din Slobozia a accesat în cadrul celei de-a doua etape de aprobare a investițiilor finantațe de Ministerul Dezvol­tării, Lucrărilor Publice și Administrației 5,93 mi­lioane de lei pentru «construirea de locuințe nZEB plus-pentru tineri/locuințe de serviciu pentru spe­cialiști din sănătate și învățământ».

A doua oară Administrația Soare a obțint aprobarea unei investiții în valoare de 5,93 milioane de lei pentru «construirea de locuințe „nZEB plus“». Acest tip de in­vestiții reprezintă o noutate absolută și permite, susțin autoritățile, «construirea unei clădiri... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2022, 16:25 (6423 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții punctuale în rețeaua de apă și apă uzată a orașului Slobozia

Sistemul de potabilizare a apei e vulnerabil

Investiții punctuale în rețeaua de apă și apă uzată a orașului Slobozia

Administrația locală face public un Raport privitor la «vulnerabi­litățile sistemului de apă potabilă din Slobozia». Raportul a fost prezentat consilierilor locali în vederea adoptării unor măsuri coerente de potabilizare a apei. Una dintre investițiile viitoare presupune finalizarea lucrărilor la stația de tratare a apei, lucrări blocate de rezilierea contractului cu SIA Dynamic Solution SRL. Conform Raportului, apa furnizată la acest moment «nu reprezintă un risc la adresa sănătății populației».

Apa noastră cea de toate mandatele
Administrația locală din Slobozia a cerut Urban... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2022, 09:55 (11188 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Gropile de gunoi neconforme, problema nerezolvată a primăriilor ialomițene

Gropile de gunoi neconforme, problema nerezolvată a primăriilor ialomițene

Deși în ultimii ani administrațiile locale din Ialomița au făcut eforturi în ceea ce privește gestionarea deșeurilor, proble­mele de mediu încă persistă. De la începutul anului și până în prezent, 12 localități din județ au fost sancționate de comisarii Gărzii de Mediu Ialomița din cauza existenței gropilor de gunoi neconforme. Potrivit informațiilor oferite de instituție, toate sancțiunile au fost aplicate comunelor din zona de Vest a județului Ialomița. Valoarea amenzilor depășește 150 mii de lei.

Gunoaie aruncate la voia întâmplării Până în urmă cu aproximativ 4 ani, aproape jumătate... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2022, 12:25 (10916 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiție în energie verde la Țăndărei

Investiție în energie verde la Țăndărei

În cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Țăndărei din luna octombrie 2022, consi­li­erii locali au aprobat demararea unei investiții private în ceea ce privește producerea de energie verde. Astfel, a fost aprobată solicitarea unei societăți co­merciale de a construi un parc fotovoltaic pe un teren aflat în imediata apropiere a Drumului Național 21A. Potrivit deciziei autorităților locale din Țăndărei, investitorul are la dispoziție 2 ani pentru a realiza obiectivul.

Parc fotovoltaic la Țăndărei În cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Țăndărei din luna octombrie 2022,... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2022, 14:25 (8725 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Administrațiile locale au primit bani pentru piste de biciclete, «renovarea energetică» a clădirilor și «autobuze nepoluante»

Prima etapă de finanțare din cadrul PNRR în Ialomița a debutat

Administrațiile locale au primit bani pentru piste de biciclete, «renovarea energetică» a clădirilor și «autobuze nepoluante»

bonus: Investiții în valoare de peste 60 milioane de lei în prima etapă de finanțare la Fetești/Două locuințe pentru specialiști la Scânteia

Administrațiile locale din Ialomița au pri­mit aprobarea pentru  proiectele depuse în cadrul primei etape a Programului Național de Redresare și Reziliență. Conform listelor făcute publice săptămâna trecută, printre proiectele de investiții care vor fi finanțate în perioada imediat următoare se numără cele pentru piste de biciclete, «renovarea energe­tică» a clădirilor și «autobuze nepoluante». Cea mai mare valoare a unui proiect aprobată în Ialomița, în cadrul primei etape a PNRR, este de 6,9 mi­lioane de lei pentru «achiziția de vehicule nepoluante în municipiul Fetești și comuna Stelnica, județul Ialomița».

Nuca PNRR a fost spartă... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2022, 10:05 (6872 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Întârzieri la plata burselor destinate elevilor ialomițeni

Întârzieri la plata burselor destinate elevilor ialomițeni

Peste 8400 de elevi din Ialomița așteaptă încă de la în­ceputul anului școlar să beneficieze de bursele pe care Ministerul Educației le-a creat special pentru ei. Deși primăriile ialomițene au făcut demersuri pentru adoptarea actelor administrative în baza cărora se acordă banii, Ministerul Finanțelor se confruntă cu probleme în ceea ce privește distribuirea către buge­tele locale a sumelor defalcate din taxa pe valoarea adăugată (TVA). Sumele pe care elevii ar trebui să le primească lunar, prin sistemul de burse școlare al Ministerului Educației, se ridică la aproximativ 1,6 milioane de lei pentru toate categoriile de beneficiari.

Bursele școlare, în așteptare... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2022, 14:20 (2561 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Suprafețe cu «neconformități», folosite pentru obținerea subvențiilor Uniunii Europene

La Mihail Kogălniceanu

Suprafețe cu «neconformități», folosite pentru obținerea subvențiilor Uniunii Europene

În august 2022, Serviciul de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița a deschis o anchetă cu privire la o posibilă fraudare a bugetului Uniunii Europene. Vizați de acest dosar penal sunt administratorii a 5 societăți agricole care, în perioada 2016-2021, ar fi primit ilegal subvențiile pentru agricultură acordate de Agenția pentru Plăți și Intervenție în Agricultură, declarând suprafețe de teren mai mari decât cele pe care le dețineau în realitate. În total, ar fi vorba despre aproximativ 300 de hectare aflate pe raza loca­lității Mihail Kogălniceanu. Administrația locală a notificat instituțiile abilitate evidențiind «neconformități» în legătură cu respectivele suprafețe... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2022, 10:05 (18313 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Laurențiu Ghiauru a fost numit la conducerea Gărzii de Mediu Ialomița

Cu toate «suspiciunile privind capacitatea managerială»

Laurențiu Ghiauru a fost numit la conducerea Gărzii de Mediu Ialomița

Corpul de Control al Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor a finalizat Raportul întoc­mit în urma verificărilor efectuate în cadrul Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița. Oficialii de la București au venit pentru a doua oară la Slobozia, în septembrie 2022, după un control anterior, realizat în februarie 2022. Dacă în timpul primei acțiuni nu au fost identificate deficiențe, cauza fiind clasată, de această dată funcționarii veniți de la București au constatat «suspiciuni privind capacitatea managerială» a directorului. Deși concluziile ultimului Raport sunt evidente, Laurențiu Ghiauru a fost numit începând de marți, 8 noiembrie 2022, la conducerea Gărzii de Mediu Ialomița, după 10 ani... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2022, 18:10 (18785 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ADI ECOO 2009 SRL a preluat serviciile de salubritate din 58 de localități ialomițene

După doar 8 luni

ADI ECOO 2009 SRL a preluat serviciile de salubritate din 58 de localități ialomițene

ADI ECOO 2009, firmă de salubritate preluată de către Consiliul Județean Ialomița în 2009, gestionează serviciile de salubritate în 58 de localități ialomițene. Performanța a fost posibilă în doar 8 luni. Reușita, susține conducerea firmei, se datorează administrațiilor locale. «Edilii locali au înțeles că ADI ECOO 2009 SRL reprezintă o soluție legală pentru problema deșeurilor. Împreună am reușit să asigurăm cadrul legal necesar gestionării acestor servicii!» declară Alina Ciobanu, directorul ADI ECOO 2009 SRL.

Numărătoarea continuă până în 2023 În urmă cu 8 luni, Consiliul Județean... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2022, 15:20 (15253 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un judecător a fost mutat de ÎCCJ la Tribunalul Ialomița

Cercetat disciplinar la Călărași

Un judecător a fost mutat de ÎCCJ la Tribunalul Ialomița

Aflat în prag de pensionare, un judecător, angajat al Tribunalului Călărași și cer­cetat disciplinar pentru că a contestat anumite hotărâri adoptate de Colegiul de conducere al instanței, a fost mutat, tot disciplinar, la Tribunalul Ialomița. Inițial, Consiliul Superior al Magistraturii a decis ca magistratul să fie retrogradat profesional și să profeseze în cadrul unei judecătorii. Soluția a fost atacată cu recurs la Înalta Curte de Casație și Justiție, instanță care a decis ca judecătorul să-și mențină gradul profesional și a dispus mutarea disciplinară a acestuia la Tribunalul Ialomița. Astfel, judecătorul Iulian Alexandru va profesa la cea mai mare instanță din județul nostru vreme de un an... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2022, 14:05 (14919 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Neregulile din cadrul Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, ascunse sub preș de Ministerul Mediului

2 ani de controale, niciun rezultat

Neregulile din cadrul Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, ascunse sub preș de Ministerul Mediului

Anul acesta s-au împlinit 2 ani de la primul control realizat de Corpul de Control al Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor la Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița. Oficialii au venit de la București la Slobozia în urma reclamațiilor făcute de funcționarii publici cu privire la atitudinea necorespunzătoare a directorului Laurențiu Ghiauru. În februarie 2022 și septembrie 2022, Corpul de Control al Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor a întreprins alte două acțiuni de verificare, ce au avut la bază aceleași reclamații. Tero­rizați și umiliți de către director, angajații Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița s-au resemnat la gândul că Ministerul Mediului i-ar putea ajuta.... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2022, 09:55 (13549 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Încasări de 837,91 milioane de lei la bugetul consolidat

În perioada ianuarie-septembrie 2022

Încasări de 837,91 milioane de lei la bugetul consolidat

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița prezintă situația încasărilor și arieratelor înre­gistrate în perioada ianuarie-septembrie 2022. Astfel, la bugetul consolidat al județului au fost încasate 837,91 milioane de lei. Totodată, va­loarea debitelor nerecuperabile, înre­gistrate în aceeași perioadă de timp, depășește 558 milioane de lei.

Mai mulți bani la bugetul județului Datele prezentate de Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița arată faptul că sumele încasate la bugetul consolidat, în pe­rioada ianuarie-septembrie 2022, se ridică la 837,91 mi­lioane... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2022, 16:20 (7793 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Orașul Fierbinți-Târg, punct feroviar pe harta «Trenului Metropolitan București»

Orașul Fierbinți-Târg, punct feroviar pe harta «Trenului Metropolitan București»

Beneficiind de sprijinul Consi­liului Județean Ialomița, admi­nistrația locală din Fierbinți-Târg a reușit să convingă Ministerul Transpor­turilor de necesitatea includerii orașului în proiectul «Trenul Metropolitan București», inițiat de Primăria Munici­piului București. Următorul pas este in­cluderea orașului în Asociația de Dez­voltare Intercomunitară Transport Public București, entitate prin intermediul căreia se derulează acest proiect de investiții. Propunerea administrației locale de la Fierbinți-Târg este de a deveni cap de linie a rutei Gara de Nord-Mogoșoaia-Moara Vlăsiei-Grădiștea-Sitaru. Valoarea totală a «Trenului Metropolitan București» este de 962 milioane de euro, fondurile urmând... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2022, 10:05 (6719 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Campionii Programului «Anghel Saligny» în Ialomița

Campionii Programului «Anghel Saligny» în Ialomița

Ialomița și-a adjudecat 1,1 mi­liarde de lei din Programul «Anghel Saligny» pentru 80 de proiecte edilitare care vizează in­frastructura mare la nivelul județului Ialomița. Aparent, performanța e una modestă, în condițiile în care admi­nistrațiile au avut repartizate sume fixe în cadrul acestui Program. Există însă și excepții notabile, precum Săveni, Sălcioara sau Slobozia, localități care conduc detașat într-un top național realizat de Expert Forum, institut specializat în politici publice și reforma administrației.

Urmașul lui PNDL 1 și 2 promite investiții majore
Următorii... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2022, 14:10 (6190 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Jumătate din terenurile cultivate cu orez sunt în Ialomița

În România

Jumătate din terenurile cultivate cu orez sunt în Ialomița

Factorii climatici din ultimii ani au făcut mulți producători agricoli să renunțe la culturile de orez. Datele Ministerului Agriculturii arată că anul trecut, la nivel național, s-au cultivat puțin peste 5000 de hec­tare cu orez. Jumătate din această suprafață există în ju­dețul Ialomița și este amplasată în zona Giurgeni-Vlădeni. Principalul cultivator de orez al județului Ialomița este compania italiană Riso Scotti. Anul trecut, societatea a înregistrat o cifră de afaceri de aproximativ 62 milioane de lei, po­trivit site-urilor econo­mice. În ceea ce privește producțiile medii de orez obținute în Ialomița, Institutul Național de Statistică susține faptul că, în 2021, acestea au fost de aproximativ... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2022, 10:05 (9119 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia investește 5,56 milioane de lei în reamenajarea Parcului «E14»

Consiliul Local a decis

Primăria Slobozia investește 5,56 milioane de lei în reamenajarea Parcului «E14»

bonus: Vom avea străzi asfaltate și la Bora

Primăria Slobozia a inițiat un nou proiect de investiții la nivelul orașului. Joi, 27 octombrie 2022, Consiliul Local a aprobat o finanțare de 5,56 milioane de lei pentru modernizarea Parcului «E14». «Este un proiect care schimbă fundamental spațiul urban al orașului... Această zonă nu a fost mo­dernizată de mai bine de 45 de ani! Așa cum am promis, oferim cetățenilor standardele urbane pe care le me­rită și pentru care plătesc...» a declarat primarul Dragoș Soare referitor la acest proiect de investiții.

A venit rândul Parcului «E14» Administrația locală continuă procesul de modernizare... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2022, 12:40 (12839 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

Drumuri și Poduri SA înregistrează pierderi de 2,9 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița aprobă rectificarea bugetului firmei

Drumuri și Poduri SA înregistrează pierderi de 2,9 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița a aprobat vineri, 28 octombrie 2022, recti­ficarea bugetului Drumuri și Poduri SA, societate aflată în subordi­nea instituției. Conform datelor oficiale, firma înregistrează pierderi de 2,9 milioane de lei comparativ cu bugetul aprobat în februarie 2022. Una dintre măsurile de redresare economică propuse de societate constă în «reduceri ale cheltuielilor cu personalul prin demararea unui program de restructurare».

Banii n-aduc fericirea Vineri, 28 octombrie 2022, în cadrul unei ședințe ordinare, consilierii ju­dețeni au aprobat un proiect de hotărâre privind... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2022, 17:50 (12444 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Săveni: Cultură de cannabis, în grădina de zarzavaturi

Săveni: Cultură de cannabis, în grădina de zarzavaturi

În urmă cu o săptămână, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Slobozia au organizat o amplă acțiune pe linia prevenirii traficului și consumului de droguri la nivelul județului. Prin activități judiciare specifice, aceștia au ajuns pe raza localității Săveni, acolo unde au depistat o cultură de cannabis, ascunsă în grădina de zarzavaturi a unui localnic. Plantele cu efect psihoactiv au fost «cultivate» de către fiii acestuia, doi tineri de 27 și, respectiv, 30 de ani. Cannabisul era «recoltat» și vândut apoi atât la Slobozia, cât și printre tinerii din localitatea Săveni. Printre cumpărători s-au numărat însă și polițiști... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2022, 15:50 (11120 vizualizări - 10 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
296 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Acțiuni preventive la Școala Ciochina

Un ofițer specializat în Analiză și Prevenire a Criminalității și efective ale Biroului Rutier Slobozia au demarat o acțiune preventivă la Școala Ciochina. Elevii unității au învățat cum să circule regulamentar ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2015, 14:20
(5715 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferi sancționați de polițiști

Polițiștii Rutieri și de Ordine Publică au acționat pe arterele rutiere județene, în scopul prevenirii și combaterii infracțiunilor pe linie de circulație rutieră. Cu această ocazie au fost constatate ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2015, 12:35
(5179 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC TROTA România SRL Cluj
organizează
interviuri joi, 22 ianuarie 2015
și vineri, 23 ianuarie 2015,

Hotel IBIS Gara de Nord,
str. Calea Victoriei, nr. 143, București,

pentru a selecționa
tineri șoferi profesioniști
cu categoriile C+E,
preferabil cu cel puțin 2 ani de experiență pe TIR
Se lucrează numai în echipaj,
pentru efectuarea de transporturi frigorifice
în Comunitatea Europeană

După fiecare 2 luni pe comunitate,
se dă o săptămînă de concediu,
firma asigurînd transportul cu avionul, dus și întors
Se asigură un minim între
salariul de bază și diurne,
care depinde de categoria profesională
și de vechimea în firmă

Informații la telefon 0740/295.418
numai după trimiterea la [email protected] a unui CV
și copii de pe următoarele documente:
• Buletin
• Pașaport
• Permis de conducere
• Cartela tahograf
• Atestat de marfă
• Cazier judiciar și cazier auto
• Caracterizare de la ultimul loc de muncă
• fotografie 3/4

20 Ianuarie 2015, 18:10


Sudiți: A furat o mașină și a intrat în gardul unul consătean!

Polițiștii Secției Rurale Platonești au fost sesizați de către un cetățean al comunei Sudiți cu privire la faptul că un autoturism i-a distrus gardul locuinței sale pe o porțiune de 4 m, iar conducătorul ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2015, 17:25
(8665 vizualizări - 2 comentarii)


Movilița: Femeie acroșată pe trecerea de pietoni

Luni, 19 ianuarie a.c., în jurul orei 12,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza localității Movilița s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2015, 16:10
(5831 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Italieni la braconaj

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au acționat luni, 19 ianuarie a.c., pe linia combaterii braconajului cinegetic pe fondul de vînătoare Giurgeni. Pe parcursul derulării activităților ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2015, 15:15
(8341 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Giurgeni braconaj


anunț angajare

SC Germino SA
angajează
merchandiser local
în Slobozia
Relații la 0729/771.930,
CV la [email protected]

20 Ianuarie 2015, 14:45


Albești: Rezervă de furaje, mistuită de flăcări

Folosirea intenționată a sursei de aprindere de către o persoană rămasă neidentificată a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la două șire de furaje ale unui cetățean din localitatea ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2015, 13:40
(6148 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Albești incendiu


544 de elevi ialomițeni, participanți la ECOlimpiadă

Pentru al treilea an consecutiv, Eco-Rom Ambalaje, în parteneriat cu Ministerul Educației și Cercetării Științifice aduce proiectul educațional «ECOlimpiada elevilor în școlile din România». Noua ediție ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2015, 13:05
(4323 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Recital vocal-instrumental cu soprana Bianca Ionescu

Vineri, 23 ianuarie 2015, de la orele 17,00, la Sala de Concerte a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia, Consiliul Județean Ialomița vă invită la un recital vocal-instrumental. Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2015, 11:55
(5497 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Unirii, sărbătorită la Slobozia

În organizarea Instituției Prefectului Ialomița, a Consiliului Județean Ialomița, a Garnizoanei Slobozia și a Consiliului Local Slobozia, sîmbătă, 24 ianuarie 2015, în municipiul reședință de județ se vor ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2015, 10:35
(6066 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC Car4Me Auto SRL
angajează
MECANICI AUTO
cu experiență
Relații la telefon
0736/650.891

19 Ianuarie 2015, 18:20


Ialomița: Două accidente, trei persoane rănite

Sîmbătă, 17 ianuarie 2015, pe șoselele ialomițene s-au produs două accidente de circulație, soldate cu rănirea a trei persoane. Primul dintre acestea a fost sesizat Poliției în jurul orei 15,00.  ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2015, 16:50
(5466 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise la volan

Polițiștii Biroului Rutier Fetești au depistat doi bărbați, de 29 și 32 de ani, din Fetești, respectiv Constanța, care conduceau autovehicule, deși aveau valabilitatea numerelor de înregistrare provizorii ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2015, 15:25
(4240 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Peste 100 de șoferi sancționați, 20 de permise reținute, amenzi de aproape 100000 de lei!

În acest sfîrșit de săptămînă, 16-18 ianuarie 2015, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2015, 13:55
(6667 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Comerț cu produse contrafăcute

Un bărbat, de 34 de ani, din Urziceni, a fost surprins de jandarmi în timp ce comercializa, fără documente legale, produse care poartă o marcă identică cu o marcă înregistrată. Astfel, membrii grupei de ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2015, 12:40
(5833 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținuți pentru contrabandă cu țigări

Urziceni: Reținuți pentru contrabandă cu țigări

Aproximativ 200000  de țigarete de contrabandă au fost confiscate de polițiștii ialomițeni de la doi bărbați care le transportau cu o autoutilitară. Cei doi au fost reținuți, iar autovehiculul folosit ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2015, 13:30
(7179 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bătrînă de 70 de ani, găsită decedată în cadă

Joi seara, 15 ianuarie a.c., în jurul orei 19,00, fiica unei femei, în vîrstă de 70 de ani, din Slobozia a sunat la 112, după ce bătrîna nu a mai răspuns la telefon și la ușă încă de dimineață. Un echipaj ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2015, 19:10
(5299 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură

Uniunea Artiștilor Plastici Filiala Ialomița și Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» îi invită pe slobozeni și nu numai la o expoziție de pictură aparținînd artistului Teodor Vișan. Vernisajul expoziției ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2015, 13:05
(5528 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Procent infim de vaccinare antirabică la cîini și pisici

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de cîini și pisici că, în conformitate cu prevederile Ordinului Autorității Naționale Sanitare ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2015, 16:10
(6548 vizualizări - 1 comentariu)


Protopopiatul Slobozia: 15 ianuarie-Ziua Culturii Naționale

Joi, 15 ianuarie 2015, sub semnul Zilei Culturii Naționale și aniversării a 165 de ani de la nașterea poetului național Mihai Eminescu, la Casa de Cultură Municipală s-au desfășurat o serie de manifestări ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2015, 13:20
(6578 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Noi reguli pentru a beneficia de subvenții

Ministerul Agriculturii si Dezvoltării Rurale a postat, pe pagina oficială de internet www.madr.ro, proiectul unei Ordonanțe de Guvern pentru aprobarea schemelor de plăți directe pe suprafață ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2015, 20:15
(13971 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Ieșean fără permis, prins la volanul unei mașini furate din Constanța

Un control de rutină al polițiștilor din Fetești a scos la iveală faptul că mașina la volanul căreia se afla un tînăr, de 22 de ani, din județul Iași, ar fi fost furată de pe raza municipiului Constanța ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2015, 18:40
(5930 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Doi tineri, de 16 și 17 ani, hoți din locuințe

Doi tineri, de 16 și 17 ani, din Amara, sînt acuzați de faptul că au pătruns în casa unui localnic și au furat bijuterii în valoare de 700 de lei. Polițiștii au fost sesizați de proprietarul locuinței prădate ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2015, 15:50
(4853 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Frigul era să-l omoare

Un cioban din zona Urziceniului era la un pas de moarte din cauza temperaturilor scăzute înregistrate afară. Din fericire, el a fost preluat de paramedicii SMURD și transportat la spital. Bărbatul, în vîrstă ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2015, 14:40
(3712 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni frig cioban


Slobozia: Persoană rănită într-un accident rutier

Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN21 s-a produs un accident rutier, soldat cu rănirea unei persoane. În cauză s-a întocmit un dosar penal. Astfel, în timp ce o femeie, în vîrstă de 4 ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2015, 13:10
(5036 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Mașină cuprinsă de flăcări pe șosea

Un autoturism care se deplasa pe raza localității Glodeanu Sărat din județul Buzău a fost cuprins de flăcări. Șoferul acestuia a reușit să oprească și a sunat la 112, iar la fața locului s-au deplasat pompierii ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2015, 11:20
(3287 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Condamnat pentru furt calificat, prins de polițiști

Polițiștii din Stelnica au reușit să identifice, pe raza comunei Bordușani, un tînăr de 22 de ani, din localitate, pe numele căruia exista un mandat de executare a pedepsei, el reușind să se sustragă prevederilor ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2015, 10:50
(5699 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC TROTA România SRL Cluj
selecționează
tineri șoferi profesioniști,
cu categoriile C+E,
preferabil cu cel puțin
2 ani de experiență pe TIR
Se lucrează numai în echipaj,
pentru efectuarea de
transporturi frigorifice
în Comunitatea Europeană.
După fiecare 2 luni pe Comunitate,
se dă o săptămînă de concediu,
firma asigurînd transportul
cu avionul, dus și întors.
Se asigură un minim
între salariul de bază și diurne,
care depinde de categoria
profesională și de vechimea în firmă
.
Informații despre locul și
ora interviului la tel. 0740/295.418,
numai după trimiterea,
la [email protected], a unui CV
și copii de pe următoarele documente:
• Buletin
• Pașaport
• Permis de conducere
• Cartela tahograf
• Atestat de marfă
• Cazier judiciar și cazier auto
• Caracterizare de la ultimul loc de muncă
A se abține toți cei ce nu întrunesc
condițiile mai sus arătate!

13 Ianuarie 2015, 10:10


Ialomița: Obiective și bunuri lăsate nesupravegheate

Polițiștii ialomițeni au derulat acțiuni referitoare la modul în care obiectivele sau transporturile de valori sînt asigurate împotriva hoților. Oamenii legii au descoperit mai multe nereguli, fiecare abatere ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2015, 09:05
(3682 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...