Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Drumuri și Poduri SA înregistrează pierderi de 2,9 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița aprobă rectificarea bugetului firmei

Drumuri și Poduri SA înregistrează pierderi de 2,9 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița a aprobat vineri, 28 octombrie 2022, recti­ficarea bugetului Drumuri și Poduri SA, societate aflată în subordi­nea instituției. Conform datelor oficiale, firma înregistrează pierderi de 2,9 milioane de lei comparativ cu bugetul aprobat în februarie 2022. Una dintre măsurile de redresare economică propuse de societate constă în «reduceri ale cheltuielilor cu personalul prin demararea unui program de restructurare».

Banii n-aduc fericirea Vineri, 28 octombrie 2022, în cadrul unei ședințe ordinare, consilierii ju­dețeni au aprobat un proiect de hotărâre privind... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2022, 17:50 (12446 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Săveni: Cultură de cannabis, în grădina de zarzavaturi

Săveni: Cultură de cannabis, în grădina de zarzavaturi

În urmă cu o săptămână, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Slobozia au organizat o amplă acțiune pe linia prevenirii traficului și consumului de droguri la nivelul județului. Prin activități judiciare specifice, aceștia au ajuns pe raza localității Săveni, acolo unde au depistat o cultură de cannabis, ascunsă în grădina de zarzavaturi a unui localnic. Plantele cu efect psihoactiv au fost «cultivate» de către fiii acestuia, doi tineri de 27 și, respectiv, 30 de ani. Cannabisul era «recoltat» și vândut apoi atât la Slobozia, cât și printre tinerii din localitatea Săveni. Printre cumpărători s-au numărat însă și polițiști... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2022, 15:50 (11122 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Întrecerea dovlecilor», la Școala Gimnazială «Apostol D. Culea» Sudiți

«Întrecerea dovlecilor», la Școala Gimnazială «Apostol D. Culea» Sudiți

Dovleacul, simbolului sărbătorii «Halloween», a devenit vedeta Școlii Gimnaziale «Apostol D. Culea» din Sudiți. La începutul săptămânii, în spiritul acestei sărbători, elevii au organizat o expoziție-concurs de dovleci sculptați. Pe lângă micile premii puse în joc, pentru copii au contat distracția dar și faptul că și-au pus la treabă imaginația. Câștigător a fost declarat dovleacul elevei Evelina Maria Ionescu, din clasa a V-a.

Activități extrașcolare, la școală În timp ce sărbătoarea «Halloween» creează numeroase discuții în spațiul public, elevii Școlii Gimnaziale «Apostol D. Culea... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2022, 13:10 (5114 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Investiție în protecția mediului, la Țăndărei

Investiție în protecția mediului, la Țăndărei

Administrația locală din Țăndărei face demersuri pentru a-și îmbunătăți infrastructura privind colectarea deșeurilor, la nivelul localității. Astfel, primarul localității, Cristian Roman a inițiat un proiect ce are ca obiectiv amenajarea unui centru de colectare voluntară a deșeurilor. Fondurile destinate acestei investiții vor fi asigurate prin intermediul Planului Național de Redresare și Reziliență, solicitantul fiind Asociația de Dezvoltare Intercomunitară ECOO 2009.

Demersuri pentru un oraș mai curat Proiectul de hotărâre inițiat de primarul Cristian Roman a fost dezbătut în cadrul... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2022, 14:20 (3149 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia va avea 13 autobuze electrice

De anul viitor

Slobozia va avea 13 autobuze electrice

Din 2023, pe străzile din Slobozia ar trebui să circule 13 autobuze electrice. Automobilele prie­tenoase cu mediul sunt achiziționate prin două proiecte, inițiate de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, și unul al Primăriei Slobozia. Atât autobuzele oferite de MDLPA, cât cele pe care le achiziționează municipalitatea vor ajunge în oraș în cursul anului viitor. Valoarea totală a ambelor proiecte este de aproximativ 30 milioane de lei.

Autobuze electrice pe străzile orașului În anul de grație 2019, Ministerul Dez­voltării, Lucrărilor Publice și Administrației... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2022, 10:10 (10344 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O legendă vie la Salonul Anual de Carte

Maia Morgenstern la Slobozia

O legendă vie la Salonul Anual de Carte

Luna octombrie este, prin tradiție, luna Salonului Anual de Carte organizat de către Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu». Printre zecile de autori care au onorat Salonul anul acesta s-a numărat și Maia Morgenstern, celebritate incontestabilă a scenei teatrale naționale. Ea a prezentat la Slobozia cartea sa «Eu sunt Maia», un roman autobiografic care a atras deja atenția publicului.

O legendă vie Maia Morgenstern e populară, mo­destă și ușor teatrală. Nici n-ar putea fi altfel după 40 de ani de scenă... Numai că darul ei e altul. Are puterea de a-i înnobila pe cei din jur... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2022, 16:40 (11275 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șefa DAJ Ialomița caută musafiri pentru petrecerile ministrului Petre Daea

Șefa DAJ Ialomița caută musafiri pentru petrecerile ministrului Petre Daea

Directorul executiv al Direcției pentru Agricultură Județeană Ialomița, Elena Gabriela Ciobanu, a reușit să stârnească nemulțumiri în rândul fermierilor ialomițeni după ce le-a transmis o invitație la o manifestare organizată de Asociația Forța Fermierilor, cu sprijinul Ministerului Agriculturii. În realitate, a fost vorba despre un eveniment privat, susținut și promovat de Petre Daea. Documentul semnat de Elena Gabriela Ciobanu i-a revoltat pe fermierii ialomițeni care au reclamat atitudinea Ministe­rului Agriculturii și, implicit, a Direcției pentru Agricultură Județeană Ialomița, de a se transforma în agenție de organizare de evenimente...

Dacă-i ordin cu plăcere... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2022, 11:20 (7388 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Ajutoare de urgență în valoare de 80 mii de lei

Ialomița: Ajutoare de urgență în valoare de 80 mii de lei

Ministerul Muncii, prin Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița, a plătit de la începutul anului și până în prezent, ajutoare sociale de urgență în valoare de 80 mii de lei. În toate cazurile, potrivit oficialilor AJPIS Ialomița, de acești bani au beneficiat persoa­nele din familii nevoiașe care aveau nevoie de sprijin pentru acces la terapii și tratamente medicale.

Fonduri pentru tratamente medicale Potrivit statisticii realizată de Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița, de la începutul anului și până în prezent, de ajutoarele de urgență... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2022, 15:10 (5089 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Administrațiile locale derulează proiecte edilitare în valoare de 1,9 miliarde de lei

Ialomița: Administrațiile locale derulează proiecte edilitare în valoare de 1,9 miliarde de lei

O analiză privind gradul de absorbție al banilor utilizați pentru derularea proiectelor edilitare arată faptul că în județul Ialomița valoarea totală a fondurilor accesate de primării este de 1,9 mi­liarde de lei. Fondurile au ca sursă fie bugetul Uniunii Europene, fie pe cel al Guvernului României sau cel constituit la nivel local, din taxele și impozitele plătite de comunitățile pe care le reprezintă. Termenul de finalizare al acestor investiții este sfârșitul anului viitor. Primarii ialomițeni susțin că drumul de la inițierea proiectelor și până la finalizarea acestora se încurcă, de cele mai multe ori, în hățișurile birocrației.

Ialomița investițională, la raport... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2022, 11:05 (5674 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Verificarea service-urilor auto neautorizate, la un pas de eșec

Ialomița: Verificarea service-urilor auto neautorizate, la un pas de eșec

Un control tematic demarat la nivel național de către Garda de Mediu pentru identificarea service-urilor auto neautorizate riscă să se transforme într-un eșec. Comisarii Gărzii de Mediu Ialomița au amendat deja două service-uri autorizate, aplicând amenzi de 9500 de lei. La acest moment nu există informații publice privind închiderea service-urilor auto neautorizate. Controlul este în plină desfășurare.

O idee bună, aplicată prost La începutul lunii octombrie, Garda de Mediu Ialomița a demarat, ca parte a unui control tematic derulat la nivel național, o acțiune de verificare a acti... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2022, 15:10 (9581 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: 8 milioane de lei pentru reamenajarea zonei «Casa Armatei»

Slobozia: 8 milioane de lei pentru reamenajarea zonei «Casa Armatei»

Tratată cu indiferență în ceea ce privește reamenajarea de peste 20 de ani, zona «Casei Armatei» din Slobozia a intrat oficial în reabili­tare. Administrația locală a început primele lucrări în cadrul acestui proiect de investiții a cărui valoare este de 8 milioane de lei. Fondurile sunt alocate de către Uniunea Europeană, obiectivul având drept scop «creșterea Mobilității Urbane».

Bani europeni pentru «Mobilitate Urbană» Proiectele cu finanțare europeană pe care administrația Soare le-a moștenit de la fosta administrație Mocioniu vizează creșterea gradului de siguranță pe străzile... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2022, 10:55 (6263 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Suspectele din dosarul «CAR Învățământ Slobozia» sunt libere

După un prejudiciu de 49 milioane de lei

Suspectele din dosarul «CAR Învățământ Slobozia» sunt libere

Cel mai vechi CAR din județul Ialomița, CAR Învățământ Slobozia, este implicat într-un imens scandal pu­blic după ce trei angajate ale instituției au creat o schemă de înșelă­ciune piramidală, de tip «Caritas». Este vorba despre directorul econo­mic Margareta Dicieanu, contabila Mădălina Nicoleta Akdeniz și casiera Marinela Tinca. Acestea ar fi creat în contabilitate un circuit fictiv de încasări și plăți lăsându-i pe deponenți să creadă că vor beneficia, pentru sumele depuse, de dobânzi mult mai mari decât cele oferite de instituțiile bancare. Estimativ, prejudiciul se ridică la 49 milioane de lei. Cele trei femei au fost reținute pentru 24 de ore, dar apoi au fost lăsate în libertate, fără ca... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2022, 13:20 (25913 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Depozitul ilegal de pepeni de la Slobozia Nouă, demolat pe banii contribuabililor

Depozitul ilegal de pepeni de la Slobozia Nouă, demolat pe banii contribuabililor

În urmă cu un an, ziarul nostru aducea în atenția opiniei publice situația paradoxală a unui depozit de pepeni de la Slobozia Nouă ridicat ilegal. Între timp, firma Dinu Invest SRL a dat faliment, iar Cristi Dinu, deținătorul afacerii, a fost înștiințat de către administrația locală că are obligația legală de a demola construcția. Pentru a bloca acest demers, afa­ceristul local a acționat în instanță Primăria Slobozia. La ședința Judecătoriei Slobozia din 29 septembrie 2022 «cauza a fost amânată pentru a se lua cunoștință de înscrisurile depuse la dosar».

În disprețul legii... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2022, 16:20 (14837 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școala ialomițeană se bazează pe profesorii pensionari

Școala ialomițeană se bazează pe profesorii pensionari

Pentru că interesul tinerilor absolvenți de a deveni profesori este tot mai scăzut, cele mai multe școli din Ialomița apelează la profesorii pensionari. În total, la începutul anului școlar, au fost trimiși din nou la catedră aproximativ 200 de dascăli pensionari. «Credem în experiența dumnealor și în experiența profesio­nală pe care au acumulat-o!» susțin oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

Retrași din activitate, reveniți la catedră Politicile haotice adoptate de Ministerul Educației, precum și salariile tot mai mici îi determină pe tinerii absolvenți de studii superioare... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2022, 14:55 (11418 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Copil salvat de la moarte de un polițist local din Slobozia

Copil salvat de la moarte de un polițist local din Slobozia

O  fetiță de 2 ani, lăsată nesupra­vegheată de părinți, a fost salvată de la moarte de un polițist local din oraș. Micuța a căzut în fântâna arteziană din Parcul «Ialomița» și a fost scoasă din apă de către agentul principal Florin Augustin Toma, aflat la plimbare în același parc alături de copii. «Am acționat imediat... Părinții ar trebui să fie mai responsabili cu cei mici!» susține polițistul local.

Incident cu final fericit Incidentul s-a petrecut în urmă cu o săptămână, în ziua de joi, 13 octombrie 2022. Polițistul local Florin Augustin Toma se afla în Parcul «Ialomița», alături... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2022, 11:05 (9075 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DGASPC Ialomița caută asistenți maternali

DGASPC Ialomița caută asistenți maternali

Din dorința de a oferi copiilor instituționalizați căldura unei familii, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița implementează un proiect cu finanțare europeană prin intermediul căruia recrutează asistenți maternali.

Sprijin pentru copiii instituționalizați Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița derulează, în partene­riat cu Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Copilului și Adopție, Proiectul «Team-UP: Progres în calitatea îngrijirii alternative a copiilor». Scopul proiectului este acela de a identifica persoane... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2022, 13:20 (5742 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slobozia: Copil de 13 ani, obligat de tată să vândă droguri

Slobozia: Copil de 13 ani, obligat de tată să vândă droguri

Un bărbat de 31 de ani a fost arestat la Slobozia într-o anchetă de mare amploare a Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism. Procurorii DIICOT îl cercetează pentru «trafic de droguri». Surse apropiate anchete susțin faptul că acesta ar fi vândut, la Slobozia, susbstanțele interzise prin intermediul fiului său, în vârstă de doar 13 ani.

Tatăl, arestat preventiv pentru 30 de zile
Procurorii DIICOT au efectuat o amplă acțiune pe linia prevenirii traficului de droguri. Anchetatorii din Ialomița au reușit să rețină un bărbat de 31 de ani, pe... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2022, 15:15 (16378 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Reparații la Sala de Spectacole a Casei Municipale de Cultură Slobozia

Reparații la Sala de Spectacole a Casei Municipale de Cultură Slobozia

Sala de Spectacole a Casei Municipale de Cultură «Nicolae Rotaru», aflată în administrarea Primăriei Slobozia, a intrat în reabi­litare. Timp de două luni, vor fi schimbate scaunele și mocheta și se vor căuta soluții tehnice astfel încât, atunci când este nevoie de spațiu suplimentar, scena să-și poată mări dimensiunea. Valoarea lucrărilor este de aproximativ 100 mii de euro.

Confort în timpul vizionării spectacolelor Ideea înlocurii scaunelor și mochetei din in­cinta Sălii de Spectacole a Casei Municipale de Cultură «Nicolae Rotaru» din Slobozia a apărut în urma unor chestionare pe... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2022, 15:10 (11526 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia a deschis blocul ANL pentru medici

Primăria Slobozia a deschis blocul ANL pentru medici

După 3 ani de așteptare, blocul ANL destinat medicilor care profesează la Slobozia s-a deschis oficial. Administrația locală a încheiat deja contracte de închiriere cu 8 cadre medicale care au înaintat solicitări pentru a beneficia de o locuință în incinta acestui imobil. În bloc mai sunt disponibile 4 apartamente.

Sprijin pentru cadrele medicale Proiectul privind construirea unui bloc ANL destinat medicilor, la Slobozia, a început în anul 2017 și ar fi trebuit să se încheie în 2019. Agenția Națională pentru Locuințe are un program dedicat pentru ridicarea de imobile destinate închirierii... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2022, 10:55 (5890 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Polițiștii au reținut trei persoane în dosarul «CAR Învățământ Slobozia»

Polițiștii au reținut trei persoane în dosarul «CAR Învățământ Slobozia»

UPDATE: Prejudiciu record de 49 milioane de lei!

După 2 ani de cercetări, polițiștii și procurorii din Slobozia au făcut primele demersuri în dosarul penal ce vizează instituția financiară nebancară CAR Învățământ Slobozia IFN. În urma perchezițiilor desfășurate miercuri, 19 octombrie a.c., la Slobozia și București, trei persoane au fost reținute, pentru 24 de ore, pe bază de ordonanță. Cel mai probabil, în funcție de decizia procurorului de caz, acestea ar putea fi prezentate instanței de judecată cu propunere de arestare preventivă.

Cercetările continuă
Plimbat vreme de 2 ani între organele... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2022, 11:30 (20801 vizualizări - 23 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
268 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: Cursuri de formare profesională

În luna septembrie 2015, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița urmează să demareze cursuri de formare profesională în următoarele meserii: operator introducere, validare și prelucrare ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 13:20
(6116 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR: 1400 de proiecte pentru PNDR 2014-2020

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Ruale (AFIR) a primit pînă în prezent pentru toate cele 10 Submăsuri de finanțare a Programului Național de Dezvoltare Rurală 2014-2020 (PNDR) deschise în acest an ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 12:35
(7862 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Femeie lovită de un șofer băut

O femeie, de 66 de ani, din Fetești, a văzut moartea cu ochii după ce a fost lovită de o mașină în care se afla un șofer băut. Bărbatul, în vîrstă de 49 de ani, avea o alcoolemie de 0,59 miligrame alcool ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2015, 21:25
(7668 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Urziceni: Conducea fără să aibă permis

Un bărbat, de 36 de ani, din Urziceni este cercetat de Poliție, fiind depistat conducînd pe drumurile publice fără permis de conducere. Fapte similare au fost reținute și în cazul altor trei șoferi de ocazie ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2015, 19:15
(4628 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Polițiștii, pe urmele șoferilor beți la volan

Trei șoferi, aflați în stare de ebrietate, au fost depistați conducînd pe șosele județului. Primii doi au fost identificați de polițiști la Slobozia, iar celălalt în zona Vlădeni. Aceștia aveau valori ale ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2015, 17:40
(5311 vizualizări - 0 comentarii)


Valea Ciorii: Element de muniție, descoperit în curte

Un proiectil de artilerie exploziv de calibru 76 mm a fost descoperit de un cetățean din localitatea Valea Ciorii, în timp ce săpa în curtea casei. Evenimentul a fost anunțat la 112 miercuri, 26 august ...[citește_toată_știrea]

27 August 2015, 14:10
(5227 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru siguranța comunității

Poliția Română desfășoară Acțiunea «Blocada» pentru prevenirea faptelor  antisociale și asigurarea unui trafic rutier sigur. Astfel, în perioada 20-26 august 2015, în timpul acțiunilor punctuale desfășurate ...[citește_toată_știrea]

27 August 2015, 13:45
(4618 vizualizări - 2 comentarii)


AFIR dă undă verde pentru ultimele finanțări pentru infrastructură din PNDR 2007-2013

Pentru a asigura gestionarea eficientă a fondurilor europene nerambursabile alocate țării noastre prin intermediul Programului Național de Dezvoltare Rurală 2007-2013, Agenția pentru Finanțarea Investițiilor ...[citește_toată_știrea]

27 August 2015, 12:35
(6524 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Registru de evidență a tratamentelor cu produse de protecție a plantelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița reamintește fermierilor beneficiari ai schemelor de plăți directe că, începînd cu anul 2015, este implementată cerința legală ...[citește_toată_știrea]

27 August 2015, 12:10
(8660 vizualizări - 0 comentarii)


Grindu: Doi copii, răniți într-un accident rutier

Doi copii, de 10 și 12 ani, pasageri ai unei mașini condusă de un bărbat de 36 de ani, din localitatea ialomițeană Gîrbovi, au fost victime ale unui accident rutier. Într-o curbă la stînga, conducătorul ...[citește_toată_știrea]

25 August 2015, 20:05
(4482 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grindu accident


Țăndărei: Reținut pentru că a lovit un pieton

Un bărbat de 51 de ani, din Țăndărei, a fost reținut pentru 24 de ore după ce a lovit cu mașina o tînără de 30 de ani, pe trecerea de pietoni. Fără să-i pese de victimă, șoferul a fugit de la locul accidentului ...[citește_toată_știrea]

25 August 2015, 18:35
(5869 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 259 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, marți, 25 august 2015, sînt disponibile 259 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

25 August 2015, 17:05
(5857 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Salvat de pompieri, dintr-o fîntînă dezafectată

Un cetățean din comuna Manasia a văzut moartea cu ochii. Bărbatul se afla pe cîmp, moment în care a căzut într-o fîntînă secată, căreia îi lipsea tubul de deasupra pămîntului, adîncă de 3 metri. Speriat ...[citește_toată_știrea]

25 August 2015, 15:25
(4927 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Contribuabilii, în contact cu noile schimbări legislative în materie fiscală

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița anunță contribuabilii din județ, persoane fizice și juridice, cu privire la organizarea unor sesiuni privind aducerea la cunoștință a acestora a noilor ...[citește_toată_știrea]

25 August 2015, 14:05
(4625 vizualizări - 0 comentarii)


4 zile de doliu la Țăndărei. Marian «Miliardaru», liderul țiganilor din oraș, a murit

Jale în lumea țigănească din Țăndărei. Marian «Miliardaru», cel mai influent lider al comunității rome din oraș, a murit în acest sfîrșit de săptămînă într-un accident de circulație, petrecut pe raza județului ...[citește_toată_știrea]

23 August 2015, 14:05
(24780 vizualizări - 21 comentarii)


APIA Ialomița: Este interzisă incendierea miriștilor!

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează fermierii cu privire la obligația de a respecta normele de ecocondiționalitate (GAEC 6.2), conform cărora este interzisă arderea miriștilor și a resturilor vegetale pe terenul arabil, precum și a vegetației pajiștilor permanente ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 20:25
(3895 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A intrat în pom

Poliția a fost sesizată joi, 20 august a.c., cu privire la faptul că pe DN3B s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați la fața locului ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 19:15
(4956 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Minor rănit de un șofer fără permis

Un băiat, de 7 ani, din Bărbulești, a fost victima unui accident rutier petrecut pe raza localității. Acesta a fost lovit de mașina condusă de un bărbat, de 34 de ani, care nu deținea permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 17:50
(5321 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Și-a omorît tatăl într-un accident rutier

Tragedie pe șoseaua care leagă localitățile Ograda și Țăndărei. Un tînăr, de 24 de ani, a pierdut controlul volanului și s-a izbit de un parapet de pe marginea drumului. În urma impactului, un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 17:05
(6804 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ograda accident


Slobozia: Depistat la volan în stare de ebrietate

Un șofer, de 36 de ani, a fost prins conducînd pe șoselele Sloboziei în stare de ebrietate. Acesta avea o alcoolemie de 0,58 miligrame alcool pur în aerul expirat. Pentru fapta sa el s-a ales cu un dosar ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 15:30
(4036 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: La volan, fără permis

Polițiștii ialomițeni au depistat, pe raza localității Bordușani, un tînăr, de 27 de ani. Acesta se afla la volanul unui vehicul, fără să dețină permis auto. În această cauză a fost întocmit un dosar penal ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 14:10
(4014 vizualizări - 0 comentarii)


Rezultatele Acțiunii «Blocada» în Ialomița

La nivel național, în perioada 13-19 august 2015, Poliția Română a desfășurat Acțiunea «Blocada». Este vorba despre o serie de activități polițienești specifice, cu rol în prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 13:20
(3479 vizualizări - 0 comentarii)


ANUNȚ

privind organizarea
concursului de încadrare
a postului vacant de execuție
Contabil gr. II,
din cadrul Biroului Contabilitate

U.M. 01416 Slobozia organizează
concurs pentru ocuparea postului
de Contabil gradul II
din cadrul Biroului Contabilitate,
în data de 14.09.2015
(data primei probe de concurs)
Principalele cerințe ale postului sînt:
-studii medii în domeniul
financiar-contabil
-vechime în domeniul financiar-contabil
Data limită pînă la care se pot depune
dosarele de concurs
este 04.09.2015, orele 16,00.
Detalii privind condițiile generale
și specifice pentru ocuparea postului,
tipul probelor de concurs,
locul și ora desfășurării acestora,
bibliografia de concurs se pot obține
la tel. 0243/230.190, 0767/295.357
sau la sediul U.M. 01416,
Șoseaua Amara, nr. 2,
localitatea Slobozia

17 August 2015, 17:25


anunț angajare

Compania SSG Security Solutions
angajează agenți de securitate
pentru spații comerciale
Telefon 0736/908.511

17 August 2015, 13:05


Ialomița: Percheziții la persoane bănuite de furturi

Polițiștii din Ialomița au efectuat 4 percheziții domiciliare, pe raza comunelor Borănești și Roșiori, la persoane bănuite că ar fi comis mai multe furturi. O persoană a fost reținută. Astfel, joi, 13 august ...[citește_toată_știrea]

17 August 2015, 11:10
(4917 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii iulie 2015, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6931 șomeri, din care 1203 șomeri indemnizați, respectiv 5728 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

17 August 2015, 10:20
(3074 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul de Informare Turistică de la Slobozia a fost inaugurat

Centrul de Informare Turistică de la Slobozia a fost inaugurat

Reprezentanții Primăriei Slobozia au inaugurat vineri, 14 august 2015, Centrul de Informare Turistică. Amplasat la intrarea dinspre București a municipiului, obiectivul  își propune să le ofere celor ...[citește_toată_știrea]

14 August 2015, 15:20
(10010 vizualizări - 12 comentarii)


Amara: Slobozean beat la volan

Polițiștii au oprit pentru control, pe raza orașului Amara, un autoturism condus de un bărbat, în vîrstă de 50 de ani, din Slobozia. Întrucît conducătorul auto emana halenă alcoolică, i-a fost solicitată ...[citește_toată_știrea]

12 August 2015, 19:20
(6775 vizualizări - 1 comentariu)


Gălățeancă de 61 de ani, prinsă la furat într-un supermarket din Fetești

O femeie, în vîrstă de 61 de ani, din județul Galați, este cercetată de polițiști pentru «furt». Femeia este bănuită că în cursul zilei de 4 august a.c., în timp ce se afla în incinta unui supermarket de ...[citește_toată_știrea]

12 August 2015, 18:10
(6244 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prinși la furat de porumb

Doi jandarmi din cadrul Detașamentului 3 Fetești, în timp ce se deplasau de la domiciliu, respectiv Fetești, spre locul de muncă, subunitatea Țăndărei, au surprins trei persoane din satul Lăcusteni care ...[citește_toată_știrea]

12 August 2015, 16:20
(5828 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...